بدون دیدگاه
1399/07/01
49 بازدید

برنامه نویسی برای کودک

پیش نیاز های مقاله

ورود کودکان و نوجوانان به برنامه نویسی باعث می شود آنها در درک تکنولوژی بهتر عمل کنند و با منطقی کردن قالب ذهنی خود، حقایق را بهتر درک کنند و با دیدی بهتر و باز تری به آینده نگاه کنند. با استفاده از نرم افزار های برنامه نویسی برای کودکان می توانید در ورود فرزندانتان به دنیای امروزی قدم بزرگی بردارید و بخشی از آینده ی آنها را تضمین کنید. در این مقاله شما با توصیه های مهم که چرا باید کودکان شما برنامه نویسی یاد بگیرند آشنا خواهید شد. در قسمت های دیگر انواع اپلیکیشن های برنامه نویسی برای کودک را بیان خواهیم کرد و خواهیم گفت که هریک به چه صورت کودکان شما را آموزش می دهند و ویژه ی چه شرایط سنیی می باشند، و در پایان چند تذکر مهم از زبان ویکی دمی را خواهیم گفت.

مقدمه

با پیشرفت تکنولوژی و ورود هرچه بیشتر آن در زندگی انسان ها ، آشنایی با مبانی کامپیوتر و کار با آن جرء اصلی ترین مسائل زندگی امروزی می باشد. شبکه های اجتماعی، نرم افزارها، گوشی های هوشمند، اینترنت و غیره از اصلی ترین مسائل و چالش های دنیای امروزی می باشد. کمتر چیز ی را می توان دید که در آن از علم برنامه نویسی استفاده نشده باشد. اگر دقت کرده باشید بیشتر وسایل بازی کودکان الکتریکی و هوشمند هستند تا بتوانند با فرزندان شما ارتباط بهتری برقرار کنند و با نور پرداری های خاص خود آنها را به ذوق بیاورند. با کودکانتان صحبت می کنند، هیجانات آنان را شکوفا و تخلیه می کنند و با آنها دوست می شوند. تمامی این موضوعات همه و همه  از قبل برنامه نویسی شده است.

خدمات مرتبط: طراحی سایت

با توجه به شرایط و سبک زندگی امروزی، بیشتر تفریحات و آموزش های گذشته به دلیل محدودیت های خاص چه از جانf شغل شما، چه از جانf زندگی شهری و محدودیت های ان و چه از جوانب دیگر، حذف شده است و کودکان شما بیشتر در خانه ی خود وقت می گذرانند. این موضوع برای اکثر خانواده ها به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. نگرانی از ارتباط بیش از حد فرزندان با تکنولوژی و خطرات وابستگی به آن، بیشتر پدران و مادران را مجبور به محروم کردن کودکان از تکنولوژی و ارتباطات کرده است. ما نمی گوییم که حذف خطرات و مراقب و کنترل فرزندان و نحوه ی ارتباط آنها با تکنولوژی اشتباه است، اما در هر چیزی باید حدود را رعایت کرد. اگر شما در این موضوع افراطی برخورد کنید، کودکان پنهان کار می شوند و دور از نگاه شما از تکنولوژی استفاده می کنند و ممکن است دیگر نتوانید خطرات آن را دفع کنید.

اکثر شما عزیزان این سوال را از ما دارید که باید چه کاری را انجام دهیم که به قول معروف نه سیخ بسوزد نه کباب؟ نگران نباشید!  ما در این مقاله چالش های اصلی شما را مورد برسی قرار داده و به شما بهترین راهکارها را ارائه می دهیم تا با یک خط فکری درست آینده ی روشنی برای فرزندانتان بسازید. پس تا انتهای مقاله با ما هراه باشید.

گام اول یک توصیه ی مهم از ویکی دمی

 • فراموش نکنید که فرزندانتان می بینند و یاد می گیرند پس چیزهایی را به آنها بیاموزید که در آینده ابزار شکوفایی آنها شود.
 • همانطور که گفتیم در دنیای الان ما، اینترنت ارتباطات به اصلی ترین و مهمترین سبک در زندگی انسان ها تبدیل شده است. ما بجای دور کردن کودکان از تکنولوژی، شروع به آموزش جنبه های مهم آن به فرزندانمان کنیم تا علاوه بر مدیریت خطرات ناشی از تکنولوژی و ارتباطات، آنها را در مسیر درست استفاده از آن ها قرار دهیم.
 • تمامی پیشرفت و تکنولوژی الان ما از علوم کامپیوتر و برنامه نویسی است. شما با معرفی این علم به فرزندانتان می توانید آنها را در مسیر برنامه نویسی و طراحی قرار دهید و به آنها استفاده ی درست را آموزش دهید، همچنین استعداد های آنها را شکوفا و خلاقیت های آنان را کشف کنید.

در گام بعدی به شما خواهم گفت که چرا باید به کودکان خود برنامه نویسی آموزش دهید.

ضرورت و اهمیت برنامه نویسی برای کودکان

 • کودکان را خلاق می کند

فرزندان شما می توانند با یادگیری برنامه نویسی ایده های خود را پیاده کنند و با بکارگیری قدرت تخیل خود آنها را طراحی کنند. استفاده از ذهن برای نوآوری یکی از مزیت های اصلی در یادگیری برنامه نویسی و خلاقیت کودکان است.

 • ذهن آنها را محاسباتی می کند

با توجه به این که بیشتر اصول برنامه نویسی محاسبات می باشد، کودکان شما برای درک بیشتر برنامه های آن، به سمت اعداد و ارقام میروند و ذهن خود را بیشتر درگیر درک برنامه ها می کنند. این باعث می شود که قدر حل مسائل آنها افزایش یابد و می آموزند که هنگام برخورد با مسائل چگونه آنها را حل کنند.

 • چهارچوب ذهنی کودکان را تغییر می دهد

برنامه نویسی باعث می شود که کودکان شما، نه تنها چهارچوب ذهنی و خط فکری آنها تغییر کند بلکه باعث روشد منطق در آنها می شود. این عامل باعث می شود که به مسائل با دیدی متفاوت و واقع گرایانه تر نگاه کنند و حقایق را بهتر درک کنند.

 • باعث رشد بیشتر خودباوری در آنها می شود

تمامی انسان ها بعد از ایجاد یه چیز خاص بسیار حس اعتماد به نفس و خود باوری می کنند. این ذات تمامی انسان ها است. با تقویت این حس در کودکان خود به آنها اعتماد به نفس می دهید و آنها را آماده ایجاد تغییرات و خلق موضوعات بزرگ تر می کنید. البته گفتن این موضوع بسیار مهم است که شما با دیدن شکست آنها در نوشتن و ساخت یک برنامه و یا هر موضوع دیگر نباید فرزندان خود را سرخورده و سرزنش کنید بلکه در تمامی حالات باید آنها را تشویق کنید و با راهنمایی های خود اشتباه آنها را گوشزد، و در حل مشکلات به آنها کمک کنید. والیدن بهترین مشوقان فرزندان در دنیا هستند.

 • فرزندانتان را آماده ی چالش می کند

در برنامه نویسی اشتباه زیاد صورت می گیرد و برای دیدن نتیجه درست مجبور هستید آنها را اصلاح کنید. این کار تاثیرات مثبتی در زندگی کودکان دارد و باعث می شود که با دیدن یک نتیجه اشتباه و نرسیدن به هدف، هر چند تلاش زیادی کرده باشند، ناامید نشوند و به فکر اصلاح اشتباهات و درست کردن آنها باشند. همچنین در تمامی چالش های مسیر، بیشتر و بیشتر یاد می گیرند و بر دانش آنها افزوده می شود.

تمامی موارد گفته شده در بالا تنها بخشی از مزایای برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان می باشد. اگر بخواهم مهمترین مزیت اینکار را برای شما بگویم به آمادگی آنها برای ورود به جامعه با دید بازتر، اعتماد به نفس بیشتر و در نتیجه انتخاب های شغلی بهتر، اشاره می کنم.

حالا برای ایجاد تمامی این مزایا در کودکان و نوجوانان خود، باید از یکسری نرم افزار خاص استفاده کنید تا به نتیجه ی ایده آل خود برسید. بسته به دیدگاه خود و شرایط سنی کودکتان می توانید از هریک از آنها استفاده کنید و مقدمات آموزش آن را برای فرزند خود فرآهم کنید. که در اینجا ما به برخی از این نرم افزارها اشاره می کنم.

نرم افزار های برنامه نویسی برای کودکان

نرم افزار های برنامه نویسی برای کودکان
 • اسکرچ  (Scratch)

ازبان برنامه نویسی Scratch یکی از زبان های برنامه نویسی برای کودکان 8 تا 16 است که توسط شرکت گوگل و دانشگاه MIT طراحی شده است. اسکرچ  دارای محبوبیت بالایی می باشد و توانسته جایگاه خوبی را برای خود حتی در خارج از این رده ی سنی هم، تعیین کند.

در اسکرچ دستورات برنامه نویسی بصورت بلوک ها یا المان های بصری می باشند که با قرار دادن آنها در کنار یکدیگر می توان قالب های برنامه ای خاص ایجاد کرد. آموزش استفاده از این بلوک ها در سایت رسمی این نرم افزار قرار دارد. همچنین می توان نمونه کار های خود را در سایت Scratch قرار دهید و آن را به اشتراک بگذارید.

 • کُد اورگ  (Code.org)

Code.org یک نرم افزار نیست بلکه یک سازمان NPO یا غیراتفاعی است که یه صورت رایگان آموزش های برنامه نویسی، در رده سنی های مختلف برای کودکان و نوجوانان را ارائه می دهد و آنها را بر روی پلتفرم خاص خود قرار داده است. شما می توانید با توجه به رده ی سنی فرزندتان شروع به استفاده از این آموزش ها کنید.

 • تینکِر (Tynker)

Tynker یکی از نرم افزار های خوب در زمینه ی یادگیری برنامه نویسی برای کودکان است و همانند اسکرچ یک زبان برنامه نویسی در قالب بصری می باشد که در اینجا هم کودکان شما با قرار دادن بلوک ها در کنار یکدیگر شروع به ایجاد طرح های خلاقانه و جذاب می کنند.

استفاده از این نرم افزار دارای جذابیت های بیشتری است و کودکان می توانند خلاقیت بیشتری با آن داشته باشد. این نرم افزار رایگان نیست و استفاده از آن با پرداخت مبلغی نزدیک به 8 دلار امکان پذیر است  اما مزیت بزرگ آن درک کد ها در قالب واقعی تر و قرار گرفتن در مسیر نرم افزار های بزرگتر مانند پایتون (Python)، جاوا اسکریپت (Java Script) و سویفت (swift) می باشد.

 • کُداَبِل (Codable)

این زبان برنامه نویسی ساختاری مشابه به ساختار برنامه نویسی جاوا اسکریپت دارد و کودکان با یادگیری آن می توانند در آینده به راحتی با سیستم کد نویسی JavaScript کار کنند. Codable شرایطی خوب و استاندارد برای یادگیری برنامه نویسی خود فرآهم کرده است و راهکار های تاثیر گذاری را ارائه می کند.

 • هاپ اسکاچ (Hopscotch)

یکی دیگر از نرم افزار های یادگیری برنامه نویسی Hopscotch می باشد. این اپلیکیشن برای سیستم آی پد (ipad) طراحی شده است و بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. کودکان شما می توانند با مشاهده ی آموزش های آن شروع به برنامه نویسی بکنند و بازی و اپلیکیشن مورد نظر خود را طراحی کنند.

 • CodeSpark Academy

این نرم افزار برای یادگیری کودکان در رنج سنی پایین 5 تا 8 سال می باشد که با استفاده از آن می توانند برنامه نویسی یاد بگیرند. CodeSpark Academy با بکارگیری فضایی کودکانه و متفاوت توانسته ارتباط خوبی با مخاطبان خود برقرار کند و آموزش های خود را به درستی انتقال دهد. این نرم افزار در دو حالت اندروید و IOS نیز وجود دارد که همین موضوع باعث افزایش مخاطبان ان شده است.

 • Waterbear

Waterbear یکی از برنامه های متن باز و رایگان در زمینه ی یادگیری برنامه نویسی است که از اسکرچ الهام گرفته است. این نرم افزا با ایجاد محیطی خوب و تاثیرگذار باعث ایجاد انگیزه در یادگیری می شود.

در این اپلیکیشن شما نیاز به کد نویسی واقعی ندارید و با کنترل های مختلف بصری می توانید برنامه ی خود را انجام دهید. همچین در کنار این اقدامات شما می توانید از ویرایشگر جاوا اسکریپت هم استفاده کنید و تغییرات گرافیکی خاصی در کد ها انجام دهید.

 • Alice

با استفاده از نرم افزار Alice که مبتنی بر بلوک های کنترلی است، کودکان شما می توانند مفاهیم اصلی و پایه ای برنامه نویسی را یاد بگیرند و با ساختار های سه بعدی و طراحی ان بیشتر آشنا شوند. این نرم افزار رایگان است و شما می توانید در آموزش کودکان خود از آن استفاده کنید.

برنامه نویسی برای کودکان
 • Code Karts

در این شیوه از آموزش برنامه نویسی، طراح Code Karts آموزش های لازم را با استفاده از یک بازی ماشین انجام می دهد. این نزم افزار در دو حالت اندروید و IOS طراحی شده است که می توانید با نصب آن بر روی موبایل خود شروع به یاد دادن برنامه نویسی به کودکان 4 سال به بالای خود کنید.

 • Daisy the Dinosaur

یکی دیگر از نرم افزار های مناسب در زمینه ی یادگیری برنامه نویسی، Daisy the Dinosaur

می باشد که توسط کمپانی سازنده ی Hopscotch طراحی شده است. این اپلیکیشن برای سیستم  IOS طراحی شده شده است که در ان کودکان شما می توانند با بازی کردن و یادگیری موضوعات اصلی آن مانند کنترل ها، حلقه ها، اشیاء و غیره در دو حالت ساده و فکری، به درستی در مسیر یادگیری پیش بروند. فرزندان بالای 7 سال شما می توانند با درگیر کردن خود با این نرم افزار هر روز چیزهای متفاوت تری بیاموزند.

تا به اینجا ی کار برای آگاهی شما عزیزان، هر آنچه که لازم بود را گفتیم. این نکته را هم بگویم که موارد گفته شده فقط نرم افزار های یادگیری برنامه نویسی ویژه ی سنین متفاوت بودند و این موضوع با زبان های برنامه نوسی متفاوت است.. در بین زیان های مهم مانند پایتون، رابی، اسکرچ، بلاکلی و … بخش هایی ویژه ی کودکان طراحی شده است که کودکان شما می توانند با ورود به این بخش ها، کد نویسی یاد بگیرند و با موضوعات اصلی ان بیشتر آشنا شوند.

حرف پایانی

شما والدین عزیز می توانبد با قرار دادن فرزندانتان در مسیر درست نه تنها آنها را از خطرات ناشی از دنیای ارتباطات حفظ می کنید، بلکه بخشی از آینده ی آنها را نیز تضمین کنید. در این خصوص لازم است چند نکته ی مهم را تذکر دهم:

 • در خصوص یادگیری برنامه نویسی و یا هر مبحث دیگیری سعی کنید هیچ اجباری در کار نباشد و بگذارید کودکان شما به دنبال علایق خود بروند. تا علاقه ای نباشد یادگیری بسیار سخت و تلخ است پس هیچ اجباری را در روند کاریر خود قرار ندهید. پا فشاری در انجام کاری باعث فرار فرزندان شما می شود.
 • قرار نیست تمام کودکان کد نویس شوند. جامعه به هر شغلی به نوبه ی خود نیاز دارد. شما فقط در قرار دادن فرزندان خود در مسیر درست به خوبی عمل کنید.
 • بگذارید کودکانتان راحت باشند. برای یادگیری برنامه نویسی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و آنها در هر سنی که باشند می توانند آن را یاد بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × 3 =