نحوه طراحی صفحه اصلی سایت فروشگاهی

  آیا می‌دانید که 25 درصد از خریدارانی که برای اولین بار وارد سایت می‌شوند، صفحه اصلی یا هوم پیج را برای خرید کالا بررسی می‌کنند؟ اگر صفحه‌ی اصلی سایت به خوبی طراحی شود، تعداد بازدید کنندگان افزایش خواهد یافت و در نتیجه میزان فروش نیز زیاد خواهد شد.

از سویی دیگر اگر در صفحه‌ی home Page اطلاعات کافی قرار داده نشود یا ویژگی‌های اساسی را شامل نشود، میزان Bounce Rate افزایش خواهد یافت. ویژگی‌ها و نکات مهم در طراحی صفحه‌ی اصلی سایت، یک چالش همیشگی برای مدیران وب سایت و طراحان است. 

در طراحی سایت به خصوص صفحه‌ی اصلی، کیفیت، نحوه‌ی نمایش و نوع محتوای صفحه هوم پیج، نقشی تعیین کننده در حضور کاربر یا ترک آن دارد. ممکن است که یک وب سایت، محصولات خود را با قیمتی بسیار پایین عرضه کند، اما صفحه home page سایت نتواند مشتری را جذب کند، بنابراین مشتری به احتمال زیاد از خرید منصرف خواهد شد.

برای بررسی این چالش و حل کردن آن، در ادامه چندین نکته‌ی ضروری را به طور کامل شرح خواهیم داد. رعایت این نکات بخش زیادی از ابهامات مربوط به طراحی صفحه هوم پیج را برطرف خواهد کرد.

بخش های صفحه اصلی سایت

1) مزیت رقابتی و ارزش پیشنهادی خود را در صفحه قرار دهید

ارائه‌ی یک مزیت رقابتی در محصولات یک برند و بیان ارزشمندی آن محصولات، نقشی مهم در جذب کاربرانی دارد که وارد صفحه‌ی اصلی می‌شوند. برای اینکه این موضوع روشن تر شود به عکس‌های پایین نگاه کنید. عکس اول مربوط به صفحه هوم پیج سایت Blue Nile است. در بخش تگ لاین که کنار لوگو قرار گرفته است، اطلاعاتی کافی در ارتباط با نوع فعالیت شرکت بیان شده است.

مزیت رقابتی در صفحه اصلی

همچنین در عکس دوم که از صفحه Home page سایت Birchbox است، در یک جمله بهترین مسیر برای خرید محصولات زیبایی را خرید از این سایت عنوان کرده است. با این روش‌ها مزیت رقابتی این دو برند معرفی شده است.

علاوه بر این، ایجاد یک logo زیبا و شفاف که بتواند ماهیتی متمایز را در ذهن مخاطب ثبت کند، بر ارزشمندی آن می‌افزاید.

2) Search box بالای صفحه اصلی را هرگز فراموش نکنید

یک سایت‌ اینترنتی استاندارد، حتما یک باکس جستجو در صفحه‌ی اصلی و بالای آن دارد. وقتی یک مشتری بالقوه وارد یک سایت میشود در مرحله‌ی اول به دنبال یک search box برای جستجوی کالای مورد علاقه است. بر طبق برخی تحقیقات، قابلیت جستجو در سایت، نرخ تبدیل را تا 50 درصد افزایش می‌دهد. البته سایز و محل قرارگیری search box نیز اهمیت دارد. طراحان وب سایت باید مکان‌های مختلفی از سایت را تست کنند تا بهترین نتیجه دست یابند.

3) محصولات هدف را حتما در نظر بگیرید

حدود 25 درصد از کاربران وقتی برای اولین بار صفحه home page یک سایت را بازدید می‌کنند محتوای آن را بررسی خواهد کرد و تا پایین صفحه آن را پیمایش خواهند کرد. بنابراین اگر محصولات هدف سایت فروشگاهی با محتوا و عکسی مناسب در صفحه قرار داده نشوند، کاربران به راحتی از خرید منصرف خواهند شد.

برای رفع این مشکل، توصیه می‌شود حدود 30 درصد از دسته‌بندی های مهم محصولات به همراه عکس باید در صفحه‌ی اول وجود داشته باشد. در ادامه می‌توانید تصویر صفحه home page یک سایت فروشگاهی را مشاهده کنید. در این سایت محصولات مهم در صفحه‌ی هوم پیج وجود دارند.

محصولات هدف در صفحه اصلی

4) محصولات متنوعی را در صفحه اصلی قرار دهید

علاوه بر محصولات محبوب و پرطرفدار باید بخشی در این صفحه وجود داشته باشد که طیف متنوعی از محصولات نیز در آنجا نمایش داده شوند. در نتیجه اگر کاربران نتوانستند کالای مورد نظر خود را از میان کالاهای تخفیف‌دار یا ویژه خریداری کنند به این بخش‌ها مراجعه کنند. 

5) حداکثر 12 عدد دسته‌بندی محصولات در نظر بگیرید

یکی از ویژگی‌های مهم در راه اندازی سایت فروشگاهی منوی دسته بندی است. منوی دسته‌بندی در صفحه هوم پیج سایت فروشگاهی باید در قسمت بالای صفحه یا به صورت عمودی در سمت راست آن قرار گیرد. منوها باید حداکثر 12 عدد باشند. علاوه براین در نامگذاری منوها باید از کلماتی استفاده کرد که برای مشتریان آشنا و قابل فهم باشد. هر منو نیز باید زیرمنو داشته باشد تا دسته‌بندی محصولات راحت‌تر انجام شود. 

اگر منوها به صورت drop-down طراحی شوند، کاربر می‌تواند کالای مورد نظر را با اولین نگاه به منو و زیرمنو انتخاب کند. البته باید توجه داشته باشید که در حالت drop-down بیش از دو سطح دسته‌بندی نباید در نظر گرفت. زیرا دسترسی کاربر به محصولات به خصوص در صفحه نمایش موبایل آسان تر خواهد بود.

6) پیشنهادات ویژه را در صفحه به طور متمایز و برجسته نمایش دهی

بر اساس یک تحقیق، 47 درصد از خریداران آنلاین، فقط به کالاهای تخفیف‌دار علاقه دارند. بنابراین باید بخشی ویژه و برجسته در home page وجود داشته باشد که تنها به کالاهای تخفیف‌دار اختصاص داده شود. سایت BestBuy.com یکی از بهترین مثال‌ها در ارتباط با این حوزه است.

پیشنهادات ویژه در صفحه اصلی

7) محبوب ترین کالاها را در دسترس بگذارید

وقتی کالاهای پرطرفدار در دسترس باشند، مشتری راحت‌تر می‌تواند برای خرید تصمیم بگیرد. بعد از قرار دادن این بخش در صفحه‌ی اصلی سایت فروشگاهی باید از روشی به نام تست A/B استفاده کنید تا به مرور زمان با جا به جا کردن محصولات مختلف به بهترین تصمیم گیری در ارتباط با فروش کالاها برسید. 

8) آیتم‌های جدید و فصلی را مشخص کنید

مشخص کردن محصولات جدید و فصلی می‌تواند بر میزان فروش کالاها تاثیر بسیار داشته باشد. زیرا کاربران با انتخاب‌های متنوع در شرایط متفاوت رو به رو هستند.

9) با توجه به سلایق و سابقه‌ی خرید مشتری پیشنهاد ارائه کنید

وقتی یک مشتری از سایت شما کفش مردانه خریده اشت می‌توان سایت را به گونه‌ای طراحی کرد که پیشنهادات مشابه را ارائه کند. همچنین اگر فرد قبلا کالایی مثل گوشی موبایل را خریده است که کالای جانبی دارد، می‌توان کالاهای جانبی را به عنوان پیشنهاد در دسترس آن قرار داد.

10) کالاهای تخفیف‌‌دار را به دسته بندی محصول لینک دهید

بیشتر مشتریان نه تنها به کالاهای تخفیف دار و ویژه علاقه دارند، بلکه نوع محصولات و بررسی دسته بندی کالاها نیز برای آن‌ها مهم است.

کالاهای تخفیف دار صفحه اصلی

کلام آخر

یک طراح خوب باید به طور مداوم، صفحه home page سایت فروشگاهی را به روز رسانی کند تا دسته بندی‌ها و کالاهای جدید، کالاهای فصلی و تخفیف‌های جدید را به بهترین شکل به کاربران نمایش دهد. علاوه براین باید به طور مداوم سایت‌های شرکت‌های رقیب بررسی کند تا بهترین ایده‌ها و نتایج را برای سایت در نظر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × چهار =