بدون دیدگاه
1400/09/26
153 بازدید

ایمیل مارکتینگ چیست؟ آموزش و انجام Email marketing

حتما شما هم تا به حال با انبوهی از ایمیل های نا آشنا در Inbox خودتون مواجه شدید. من خودم به شخصه قبلا از این ایمیل ها به شدت وحشت داشتم، چون فکر می کردم الان یا می خواهند هکم کنند یا قرار است یک ویروس به کامپیوترم وارد بشه. اما الان استراتژی های صحیح ایمیل مارکتینگ (Email marketing) نمی گذارند شما همچین فکری کنید. چون حتما قبلا در جایی ثبت نام کردین و با میل خود ایمیلتان را وارد کردید. یک سری از ایمیل ها هم که معلومه تبلیغاتی هستند و صرفا یک تخفیف و یا یک آفر ویژه را ارائه می دهند. حالا در ادامه می خواهیم راجع به ایمیل مارکتینگ و یا بازاریابی ایمیلی که بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ است را توضیح بدهیم تا هم با معنا و مفهومش آشنا شوید و هم بتوانید یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق را اندازی کنید تا مشتری هایتان به وجد بیایند.

خب قبل از اینکه بگوییم ایمیل مارکتینگ چیست، خوبه که بدونید اولین ایمیلِ مارکتینگی در سال 1978 ارسال شد، و منجر به فروش 13 میلیون دلاری شد. و حتی امروز، به یکی از کانالهای بازاریابی پر استفاده تبدیل شده. ممکنه در اوایل شروع، ایمیل مارکتینگ به اندازه شبکه های اجتماعی و حتی پیام رسان جذاب نباشه، اما یک روش کاملا مؤثر برای ایجاد مخاطبه!

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) یا همان بازاریابی ایمیلی، در حقیقت یکی از روش های بازاریابی برای معرفی محصول و یا خدمات یک شرکت هست. در این روش، صاحب کسب و کار یک ایمیل حاوی یک پست و یا محتوا را به گروهی از افراد می فرستد که در آن، محصول و یا خدمات خودش را معرفی کرده است.

به جای اینکه بخواهیم با امکانات و مزایای گسترده ایمیل مارکتینگ سرتون را درد بیاریم، یه راست بریم سر اصل مطلب. می خواهیم چند اصل کلیدی را بررسی کنیم که به واسطه آن بتوانید یک کمپین ایمیل مارکتینگ قوی راه بندازید که باعث لذت مشتری هاتون بشه.

ایجاد استراتژی ایمیل مارکتینگ (Email marketing):

هر یک از مشتری های شما، در هر روز 121 ایمیل دریافت می کنند. به این معنا که اگه شما برای ایجاد استراتژی ایمیل مارکتینگ خود وقت نگذارید، ایمیل شما در یک inbox شلوغ، گم می شه و یا به پوشه اسپم منتقل می شه.

شما می تونین یاد بگیرین که چطور یک استراتژی ایمیل مارکتینگ موثر بسازین و ایمیل را برای افرادی بفرستین که واقعا به خواندن علاقه دارن. فقط لازمه یه برنامه براش بریزین (برنامه ای که به 5 مرحله اساسی تقسیم می شه).

فعلاً به این 5 مرحله پیش را به عنوان یک چشم انداز نگاه کنین، چون بعدا به طور مفصل راجع به هر کدوم توضیح می دیم.

 1) مخطبان خود را مشخص کنید

همیشه یک ایمیل موثر، یک ایمیل مرتبطه. همانند سایر چیزها در مارکتینگ، با پرسونای خریدار خود شروع کنید، بفهمید که به دنبال چه چیزی هستن و کمپین ایمیل مارکتینگ خودتان را بر اساس نیاز های مخاطبانتون بچینید.

2) اهداف خود را تعیین کنید

قبل از این که با اهداف کمپین مارکتینگ خود مواجه بشین، مفادتان را جمع آوری کنید. متوسط آمار ایمیل در صنعت خودتون را دربیارین و از آنها به عنوان معیار برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

آموزش دیجیتال مارکتینگدیجیتال مارکتینگ

3) راهی برای ثبت نام در سایتتون ایجاد کنید

شما به افراد نیاز دارین تا بتونین بهشون ایمیل بزنین، درسته؟ لیست ایمیل، گروهی از کاربران هستند که به شما اجازه ارسال محتوای مربوطه را داده اند. شما نیاز دارین چند راه را امتحان کنین تا این ایمیل ها را از مردم دریافت کنین.

اگر برای شروع فقط چند نفر را در لیستتون دارین، نا امید نشین. ساختن و کامل شدن این لیست می تونه مدتی طول بکشه. در عین حال، با تک تک مشتریان خود مثل گنجینه ای از طلا رفتار کنید و کم کم متوجه می شین که این لیست به طور طبیعی داره رشد می کنه.

4) یک برنامه بریزید

تصمیم بگیرین که کی می خواهید با لیستتون تماس بگیرین. به صورت مقدماتی مخاطبان خود را آگاه کنین تا بدونن انتظار چه چیزی را باید داشته باشن. بچسبید به یک برنامه منظم و پیوسته برای اینکه ایجاد اعتماد کنید. با این روش دیگه مردم شما را فراموش نمی کنند.

5) نتایج را بررسی کنید

هیچ جای تعجبی نداره که ما بازایاب ها، همه چیز را اندازه می گیریم. دقیق بودن مورد هر چیز کلیدی  به شما کمک می کنه تا تغییرات کوچکی در کمپین ایمیل مارکتینگ خود ایجاد کنید که ممکنه نتایج بزرگی به همراه داشته باشه. بهتره روی KPI هایی دست بگذاریم که بر روی چیزهای کوچک نظارت داشته باشد.

لیست ایمیل خود را بسازید

حالا بریم سراغ قسمت خوبش: پر کردن لیست ایمیلتون را با افراد مشتاقی پر کنین که دوست دارن از شما بشنون. راه های خلاقانه ی زیادی برای ساخت لیست ایمیل وجود داره که قطعا خرید لیست ایمیل یکی از آن ها نیست. ساخت لیست ایمیل، دو راه داره که تعداد مشترکینتون را افزایش بدین: یکی ایجاد یک پیشنهاد جذاب و دیگری ساخت یک فرم هیجان انگیز.

سرنخ رُبا (Lead Magnets)

همان طور که از اسمش پیداست، سرنخ ربا چیزی (پیشنهادی) است که مردم را به سمت خودش جذب می کنه، که معمولا در قالب یک آفر رایگان است. این پیشنهاد می تونه فرمت های متفاوتی داشته باشه، بهتره از دید مشتریان شما ارزشمند باشه تا در ازای آدرس ایمیلشون یک چیز هیجان انگیز و به درد بخور از شما بگیرن.

فقط یه مشکلی وجود داره: مردم در مقابل اطلاعات شخصیشون فوق العاده محافظه کارانه عمل میکنن. شما نباید انتظار داشته باشین که آنها، آدرس ایمیلشون را بدون اینکه با یه چیز ارزشمندی تبادل کنند، در اختیار شما بگذارند.

پیشنهادی بدین که مرتبط و به درد بخور باشه و کارها را برای مشتریان شما راحت تر کنه.

چند مورد از پیشنهاد های جذاب و یا همان سر نخ رباهایی که می توانید برای مشتریان خود ایجاد کنین عبارتند از:

 • کتاب الکترونیکی
 • اینفوگرافیک
 • گزارش یا مطالعه
 • چک لیست
 • قالب
 • وبینار یا دوره
 • ابزار

اگه منابعتون کافی نیست، حتی می تونین از محتواهای فعلی در سایتتون، برای ایجاد یک پیشنهاد جذاب (Lead magnets) برای بار دوم استفاده کنید.

چطور یک سرنخ رُبا ایجاد کنیم؟

به یاد داشته باشین که پیشنهاد جذاب شما باید با اهدافتون مرتبط باشه. در این جا چند دستورالعمل آوردیم تا مطمئن شویم شما دارین یک دارایی ارزشمند برای لیست نهاییتون ایجاد می کنید.

1) پیشنهاد خود را با راه حل ارائه بدین و عملی کنید

اطلاعات عملی و کاربردی فراهم کنید که یک مشکل را بتونه حل کنه و همین طور یک راه واقعی برای رسیدن به آن را ایجاد کنید.

2) اطمینان حاصل کنید که استفاده از آن چیز با ارزش آسان است

بهتره این پیشنهاد جذاب در قالب یک فرمت دیجیتال باشه. حالا این پیشنهاد می تونه یه PDF باشه، یک ویدئو باشه یا در هر فرمت دیگه ای. فقط مطمئن باشین که به دست آوردنش برای افراد و استفاده از آن راحت باشه.

3) پیشنهادتون را با یک محتوای ثانویه در ذهنتون ایجاد کنید

هیچ چیزی بدتر از این نیست که فقط به خاطر یه پیشنهاد جذاب ایمیلتون را وارد کنید اما بعدش با یک محتوای بد از این کار پشیمون بشین. اطمینان پیدا کنید، محتوایی که ارائه می دین با ارزش باشه. در غیر اینصورت، شما دارین اعتماد مشتری را از بین می برین.

4) پیشنهاد جذاب را پله ای برای خرید خدمات یا محصولات خود قرار دهید

هدف از ایمیل مارکتینگ و ساخت لیست اینه که در نهایت به یک خرید منجر بشه. شما یک محتوا را مجانی در اختیار مشترکین خود قرار می دین تا ارزش کار شما را درک کنن، و این پیشنهاد های جذاب در نهایت باید به خرید محصول و یا خدمات شما منجر بشن.

5) پیشنهادهایی خلق کنید که مربوط به هر مرحله از سفر خریدار باشد

هر پیشنهاد جدید، باید در مرحله ای متفاوت از سفر خریداران ایجاد شود و این مسئولیت شماست که اینو تشخیص بدین که چه پیشنهادی را کی ارائه بدین. از ابتدا لیستتون را تقسیم کنید و آفرهای مختلف بدین که مربوط به هر مرحله از سفر خریدار باشه.

چطور یک فرم Opt-in هیجان انگیز ایجاد کنیم؟

فرم Opt-in هیجان انگیز، راهی است برای اینکه شما یه سری اطلاعات مختصر ولی به درد بخور از افراد بگیرین و آنها را به لیستتون اضافه کنید. در واقع یک دروازه ای است بین سر نخ های  آینده و دارایی های فوق العاده ای که در ذهنتون با آنها می سازین.

یک طراحی جذاب و یک هدر گیرا ایجاد کنید

فرم شما باید به قدری جذاب باشد که درون صفحه برجسته باشد و هم چنین مردم را ترغیب کنه تا در آن ثبت نام کنند. شما باید خواننده را با آن پیشنهاد به وجد بیارین.

متن را مرتبط با پیشنهادتون بنویسید

در حالی که هدفتون اینه که مردم اطلاعاتشون را وارد کنن، نمی خواهید آنها را گول بزنین. هر اطلاعاتی روی فرم شما باید آن پیشنهاد را به طور صادقانه پیشنهاد بده.

فرم را ساده نگه دارین

این می تونه یکی از اولین تعاملات شما با مشتری هاتون باشه. آنها را با یک فرم طولانی و بلند و بالا نترسونین. فقط ضروری ترین اطلاعات را ازشون بخواهید: نام کوچک و آدرس ایمیل برای شروع مناسبه.

فرم خود را برای تایید مضاعف تنظیم کنید

ممکنه به نظر زیاده روی بیاد اگه از مشترکین خود بخواهید که ایمیل را تایید کنن، اما یک مطالعه در مورد نرخ باز ثابت می کنه که مشتریان ایمیل تأیید شده (COI) را 2.7 برابر بیشتر از یک ایمیل خوشآمد ترجیح می دهند.

از جریان کار اطمینان حاصل کنید

قبل از اینکه این فرم را روی سایت بگذارید، یه دور خودتون تجربه کاربری (ux) آن را تست کنید. دوباره بررسی کنید که آیا فرم، همان طور که شما می خواهید داره کار می کنه یا نه. صفحه ی خوش آمدگویی دایر است یا نه و پیشنهاد شما همان طور که قولش را داده بودین، به دست مشتری می رسه یا نه. این یکی از اولین تاثیرات شما روی سرنخ (Lead) جدیدتون هست. بنابراین آن را حرفه ای و تاثیر گذار پیاده کنید.

بهترین روش های ایمیل مارکتینگ

اگه همه چیز عالی پیش بره، شما یک لیست قدرتمند از ایمیل ساختید که منتظرند از سوی شما خبری بشنون. اما شما هنوز نمی تونید برایشان ایمیل ارسال کنین، مگه اینکه بخواهید به پوشه اسپم و یا بدتر به بلک لیستشان اضافه بشین.

قبل از اینکه به لیست ارزشمندتون که برای ساختش زمان زیادی گذاشتین، ایمیلی بفرستین، چند نکته مهم را باید به یاد داشته باشین، که ما در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

مهم ترین نکات ایمیل مارکتینگ

وقتی می خواهید یک ایمیل، به دوستتون بفرستین، خیلی راجع به عنوان و ساختار آن ایمیل فکر نمی کنین. اما باید بدونین که ایمیل مارکتینگ اینطوری کار نمی کنه  و نیاز به سنجش خیلی بیشتری داره.

هدف شما از هر ایمیل، این هست که سرنخ های بیشتری ایجاد کنید که باعث میشه ایمیل بازاریابی، نیاز به زمان و توجه بیشتری به نسبت سایر ایمیل هایی که می نویسین داشته باشه.

بگذارید مشخصه های بارز یک ایمیلِ مارکتینگیِ موفق را بررسی کنیم

متن: متن ایمیل، که بدنه ایمیل شما را شکل میدهد، باید با مقصود شما سازگار باشه و فقط راجع به یک موضوع باشد.

عکس: عکس هایی انتخاب کنید که در انواع صفحه نمایش ها قابل مشاهده باشه. جذاب، گیرا و همچنین مرتبط باشه.

فراخوان (CTA): فراخوان یا همان call-to-action های شما باید مخاطب را به سمت یک آفر یا پیشنهاد مرتبط سوق بده. هم چنین باید برجسته و واضح باشه، به طوری که اولین چیزی که چشم مخاطب را جذب می کنه CTA شما باشه.

زمانبندی: بر طبق مطالعات و میزان پاسخ به 20 میلیون ایمیل، سه شنبه 11 صبح، بهترین روز برای ارسال ایمیل است. (البته شما باید با توجه به رفتار مخاطب خودتون این زمانبندی و به مرور زمان کشف کنید.)

واکنش گرایی و یا (responsiveness):  پنجاه و پنج درصد ایمیل ها، با موبایل باز می شن. بنابراین ایمیل شما باید برای چنین دستگاهایی نیز، همانند سایر دستگاه ها مانند تبلت و … بهینه سازی شود.

شخصی سازی: هر یک از ایمیل ها را طوری بنویسید که انگار دارین برای یک دوست می نویسین (از لحظ صمیمانه بودن)، یکم خودمونی باشین و با یه لحن آشنا با مخاطبتون ارتباط برقرار کنین.

عنوان: از زبانی واضح، عملی و جذاب که شخصی سازی شده باشه و با متن ایمیلتون سازگار باشه، برای عنوان ایمیل استفاده کنین.

بخش بندی لیست ایمیل

بخش بندی لیست ایمیل، به این صورت است که لیست کامل ایمیل ها را به زیر مجموعه های کوچک تری تقسیم می کنید، که هر یک از آن زیر مجموعه ها مربوط به مشخصات، ویژگی ها، علایق و سلایق منحصر به فرد آن مجموعه است.

مشترکین ما (subscribers) انسان هستند، بنابراین باید تمام تلاشمان را بکنیم که با آنها ها به درستی رفتار بشه. به این معنی که نباید یک ایمیل عمومی را برای همه ی مشترکین خود بفرستیم.

در بالا به طور خلاصه راجع به بخش بندی صحبت کردیم. دلیل اینکه می خواهیم راجع به این موضوع بیشتر صحبت کنیم، این است که بدون بخش بندی لیست ایمیل، شما در معرض این قرار می گیرین که محتوای اشتباه را به افراد اشتباه بفرستین و مشترکین خود را از دست بدین.

چرا باید لیست ایمیل خود را بخش بندی کنیم؟

هر فردی که در سایتتون ثبت نام می کنه تا از شما ایمیل دریافت کنه، در سطوح مختلفی از آمادگی قرار می گیره برای اینکه به مشتری تبدیل بشه (هدف نهایی هم همین است).

اگه یک بن تخفیف برای استفاده از محصولاتتون، به مشترکین خود بفرستین، ولی آن ها حتی ندونن که چطوری ازش استفاده کنند، احتمالا آنها را از دست می دین. دلیلش این هست که شما به قسمت ساخت یک رابطه خوب بر پایه اعتماد، با مشترکین خود توجه نکردین.

هر ایمیلی که می فرستین، باید با مشترکین خود، مانند کسانی رفتار کنید که می خواهید به آن ها متصل بشین. نه اینکه صرفاً بخواهید یه سرنخی ایجاد کنید که به درد همه بخوره.

هرچه بیشتر لیستتون را بخش بندی کنید، اعتماد بیشتری در افراد ایجاد می کنید و احتمال اینکه بعدا تبدیل به خریدار بشن بیشتر است.

چطور لیست ایمیل را بخش بندی کنیم؟

اولین قدم در بخش بندی اینه که برای هر مرحله از سفر خریدارتون، یک سر نخ ربا و فرم opt-in جداگانه تعریف کنید. اینگونه  مشترکین شما خود به خود به لیست های جداگانه تقسیم می شوند.

علاوه بر آن، پلتفرم های ایمیل مارکتینگ، بر اساس اطلاعات مشترکین و رفتار اون ها، بخش بندی لیست ایمیل را برای شما فراهم می کنه تا بتوانید ایمیل درست را برای افراد درست بفرستید.

در اینجا چند روش وجود داره برای اینکه لیستتون را بخش بندی کنید:

 • موقعیت جغرافیایی
 • آگاهی ، توجه ، تصمیم
 • صنعت
 • دستاورد های قبلی شما با برندتون
 • زبان
 • عنوان شغلی

در واقعیت، شما می تونید لیستتون را هر طور که می خواهید بخش بندی کنید و فقط مطمئن باشید وقتی می خواهید ایمیلی را به هر زیر گروه بفرستین، تا جایی که ممکنه منحصر به فرد باشه.

شخصی سازی

حالا که می دونین به چه افرادی می خواهید ایمیل بزنین و چه چیزی براشون مهمه، خیلی بهتره که ایمیل ها را شخصی سازی کنید و بفرستین.

درسته که شما دارین با بیش از 100 نفر همزمان صحبت می کنید، اما سرنخ های شما لازم نیست اینو بدونن.

برای اینکه بیشتر این موضوع را درک کنید، بهتره بدونین که ایمیل های شخصی سازی شده، 14% نرخ کلیک بیشتری نسبت به سایر ایمیل ها دارند.

چند روش برای شخصی سازی کردن ایمیل ها

در عنوان، از اسم کوچک طرف مقابل استفاده کنید

در جای مناسب، اطلاعات مختص ناحیه (موقعیت جغرافیایی) را ذکر کنید

محتوایی بفرستین که به مرحله ای از چرخه زندگی Lead هاتون ربط داشته باشه

ایمیل هایی ارسال کنید که به آخرین تعاملات شما با سرنخ (شرکت یا شخص) مربوط باشه

راجع به رویداد های شخصی مانند روز تولد، تعطیلات خاص و … بنویسید

ایمیلتون را با امضای شخص تمام کنید نه امضای شرکت

از فراخوان یا call-to-action هایی استفاده کنید که خواننده را به یک آفر مرتبط سوق بده و از نظرش مفید باشه

اتوماسیون

اتوماسیون، از لیست ایمیل بخش بندی شده شما استفاده می کنه. به محض این که شما زیر گروه های خاص را ایجاد کردین، می تونین ایمیل های خودکاری بفرستین که به شدت هدفمند باشن. برای این کار چند روش وجود دارد.

1) پاسخگوی خودکار

پاسخگوی خودکار، سری ایمیل هایی است که به صورت خودکار ارسال می شه زمانی که یک عمل خاص صورت بگیره. مثلا زمانی که یک نفر کتاب الکترونیک شما را دانلود می کنه.

شما باید از همان دستورالعمل هایی که در بالا صحبت کردیم برای ایمیل هاتون استفاده کنید تا مطمئن بشید که ایمیلتون برای خواننده جذاب و مفید باشه. همچنین باید تصمیم بگیرین که می خواهید هر چند وقت یکبار ایمیل هاتون ارسال بشه، برای مثال هر چند روز یک بار، هر هفته و یا حتی ماه ها.

بهترین چیز راجع به ایمیل های خودکار، اینه که بعد از این که تنظیمش کردین، دیگه می تونین فراموشش کنید. هر کاربری که جزو این پاسخگوی خودکار باشه، ایمیل ها درست همون طور که شما تعیین به دستش می رسه.

2) جریان کار

جریان کاری، پاسخگوی خودکار را یک مرحله فراتر می بره. جریان کار را مثل یک درخت با شاخه های بله/خیر در نظر بگیرید که کارها را بر اساس معیار شما پیش می بره.

جریان کار، دو مولفه ی اصلی داره:

1) معیار ثبت نام، یا عملی که صلاحیت کاربر را برای جریان کار می سنجه.

2) هدف، یا عملی که کاربر را از جریان کار خارج می کنه.

ابزارهای جریان کار، به اندازه کافی باهوش هستند که زمانی که یک کاربر ایمیل را باز می کنه یا یک فایل را دانلود می کنه، بفهمند. و بر اساس آن رفتار، یک سری اعمال را تنظیم می کنن، مثلا می تونن یک سری ایمیل بفرستن.

اینجا یک مثال از تنظیم جریان کار است:

ایمیل مارکتینگ

تفاوت اساسی که با پاسخگوی خودکار داره، اینه که جریان کار (work flow) باهوشه. اونا می تونن در سری های خودکار، بر اساس اهداف شما تغییرات ایجاد کنن. برای مثال، اگر یکی از مشترکین شما، یک ایمیل خوش آمد دریافت کنه و ایمیل بعدی حاوی یک پیشنهاد و یا یک فایل برای دانلود باشه که اونها قبلا اون فایل را از سایت شما دانلود کردن، جریان کار اینو می فهمه ولی در پاسخگوی خودکار یکسری ایمیل به طور خودکار برای تعدادی افراد همزمان ارسال می شه و فرقی نمی کنه که کاربر با اون ایمیل چی کار می کنه.

قواعد ایمیل مارکتینگ که باید دنبال کنید

قواعد ایمیل مارکتینگ، باید مطابق با خواسته های مشتری باشد، برای اینکه بدانند چرا و چگونه از اطلاعاتشان استفاده شده. اگر فقط یک چیز در ایمیل مارکتینگ برایمان مهم باشد، آن برآورده کردن نیازهای اساسی مشتریان است.

سازگازی CAN-SPAM

از نظر فنی، “CAN-SPAM” برای کنترل سایت های مستهجن و غیر مجاز استفاد می شود.

در عمل، راهی است برای حمایت کردن از حقوق مشترکین برای اینکه فقط ایمیل هایی را دریافت کنند که درخواست کردند.

این قانون در سال 2003 به تصویب رسید، و برای هر نوع ایمیل تبلیغاتی که برای اهداف تجاری استفاده می شود، صدق می کند.

اینجا چند راه است برای اینکه اطمینان حاصل کنید که ایمیل های شما، با “CAN-SPAM” سازگارند.

 1. نام و آدرس شرکت را در هر ایمیل، ذکر کنید.
 2. یک لینک قابل رویت “لغو اشتراک” یا “unsubscribe” در ایمیل های خود بگذارید.
 3. از آدرس ایمیل واقعی در فیلد های “Reply to” و “Form” استفاده کنین.
 4. عنوانی بنویسین که نشان دهنده محتوای ایمیل باشه.

سازگاری با GDPR

برایان هالیگان، مدیر عامل وبسایت HubSpot، می گوید: “GDPR با رویکرد درونی تجارت “inbound approach”، کاملا سازگار است.”

GDPR، مخفف کلمه Genral Data Protection Regulation، به معنی مقررات عمومی حفاظت از داده ها می باشد.

در حالیکه خیلی افراد، ممکن است این مقررات را سنگین و غیر ضروری بداند، GDPR، ما را به سمت ایجاد رابطه ی طولانی مدت و قابل اعتماد با مشتریان هدایت می کند.

در واقع GDPR، به مشتریان شما، حق انتخاب می دهد. آنها مقالات شما را انتخاب می کنند، انتخاب می کنن که از شما بشنون، محصولات شما را برمی گزینند، و این دقیقا همان بازاریابی درونگرا یا “inbound marketing”  است.

اینجا مروری است بر قواعدی که می توانید با قوانین GDPR، مطابقت دهید.

 • هنگام گرفتن رضایت مشتری برای ذخیره اطلاعات شخصی او، از زبانی واضح و صریح استفاده کنید.
 • فقط اطلاعات تماسی که ضروری است و با کسب و کار شما مرتبط است، دریافت کنید.
 • از روشی امن برای ذخیره اطلاعات مخاطب استفاده کنید، و فقط برای اهدافی که توافق کرده اید، از آنها استفاده کنید.
 • داده ها را فقط برای اهداف تجاری استفاده کنید.
 • در صورت درخواست مخاطب، داده های او را حذف کنید.
 • برای مخاطبان خود، لغو اشتراک را آسان سازید.
 • سوابق شرکت را برای اثبات انطباق با GDPR حفظ کنید.

این مقررات (طبق آنچه که باید)، جدی گرفته می شود. بنابراین قبل از اینکه شروع به فرستادن ایمیل ها کنید، ایده ی خوبیست که یک استراتژی GDPR داشته باشید.

چگونه از فیلترهای اسپم خودداری کنیم؟

شما برای ساخت یک ایمیل مارکتینگیِ موفق کلی زمان صرف می کنیدو از قواعد و قوانین آن را به خوبی رعایت می کنید، پس قطعا آخرین چیزی که می خواهید، این است که به فولدر اسپم منتقل شوید!

شما به این دلایل نباید اسپم شناخته شوید:

به نرخ تحویل ایمیل (deliverability rates) صدمه وارد می کند.

مخاطبین شما به احتمال زیاد، ایمیل های شما را از دست خواهند داد.

به طور دقیق نمی توانید تاثیر ایمیل مارکتینگ بر رشد کسب و کارتان را اندازه گیری کنید.

تجزیه و تحلیل شما نا کارآمد خواهد شد

شما می توانید از اسپم شدن با این روش ها جلوگیری کنید:

جزو لیست سفید شوید

لیست سفید، دقیقا مخالف لیست سیاه (blacklist) است، به این معنا که شما شامل لیستی شده اید که می توانید به inbox مشترکین خود ایمیل بفرستید (جزو لیستی هستید که از طرف مخاطبین خود، برای فرستادن ایمیل، تایید شده اید) .

آسان ترین راه برای انجام این کار، این است که از مشترین جدید خود بخواهید که آدرس ایمیل شما را به لیست یا همان address book خود اضافه کنند. انجام این کار را در ایمیل خوش آمد گویی به خوبی آموزش دهید.

متن ایمیل را به خوبی در نظر بگیرید

در متن ایمیل خود، از عباراتی مانند “Opt in” ، “کلیک کن”، “سفارش بده” و سایر عبارت هایی که ظاهر اسپم گونه دارند، استفاده نکنید. این عبارت ها توسط (ISP) ها یا همان ارائه دهندگان خدمات اینترنت، به راحتی شناسایی و علامت گذاری می شوند.

از یک سرویس معتبر ایمیل استفاده کنید

ارائه دهدنگان سرویس های ایمیل، در سرعت فرستادن ایمیل ، بسیار تاثیر گذارند. بنابراین از کمپانی های شناخته شده و معروف برای این کار استفاده کنید.

استفاده از دابل opt-in استفاده کنید

بعد از اینکه فردی در لیست ایمیل شما مشارکت یا به عبارتی opt-in کرد، یک ایمیل برای آن ها ارسال کنید که و از آنها بخواهید که تایید کنند. این به شما اطمینان می ده که آن مشترک، به ایمیل های شما علاقه مند است و دوست دارد بیشتر در آن ها مشارکت کنید.

آنالیز نتایج ایمیل مارکتینگ خود

به عنوان یک بازاریاب، ما دوست داریم همه چیز را آنالیز کنیم. تجزیه و تحلیل، به ما کمک می کنه که تصمیمات آگاهانه برای شرکتمان بگیریم و کارمان را برای بقیه شرکت توجیه کنیم.

در اینجا بهترین راه ها برای آنالیز اثر بخشی کمپین های ایمیل مارکتینگ معرفی کریدم

انجام A/B تست

تمامی لیست ها ایمیل، مثل هم ساخته نمی شوند. برخی از مخاطبان، ایمیل های شخصی سازی شده را ترجیح می دهند در حالیکه بعضی ها فکر می کنند که این مدل ایمیل ها اسپم اند. برخی از مخاطب ها، فراخوان یا CTA های بزرگ و گیرا را ترجیح می دهند، در حالیکه بقیه فراخوان های کوچک و ملایم را ترجیح می دهند.

تا زمانیکه متغیرها را آزمایش نکنید، هیچ وقت نمی فهمید که چه نوع افرادی لیست ایمیل شما را تشکیل می دهند. این دقیقا جایی است که A/B تست به کارتان می آید.

A/B تست یا تست جداسازی، راهی است برای اینکه بدانید چه نوع ایمیلی عملکرد بهتری خواهد داشت. این کار را با انجام A/B تست می توانید بفهمید (با مقایسه نتایج ایمیل A به نتایج ایمیل B)

در اینجا روند مرحله به مرحله برای A/B تست ایمیل هایتان را توضیح داده ایم:

 • یک متغییری انتخاب کنید که بشود در لحظه آن را سنجید. برای مثال: عنوان، CTA، یا تصویر
 • دو نسخه متفاوت از ایمیل بسازید: یکی با متغیر و یکی بدون آن
 • اجازه دهید ایمیل هایتان برای مدتی، با هم ارسال شوند.
 • نتایج را آنالیز کنید و فقط نسخه ای که عملکرد بهتری داشته را نگه دارید.
 • متغیر جدید را تست کنید و دوباره پروسه را انجام دهید.

اکثر ارائه دهندگان سرویس های ایمیل، A/B  تست را بر روی نرم افزارشان دارند، که مقایسه نتایج ایمیل ها را برای شما راحت می کنند.

KpI های ایمیل مارکتینگ

4 معیار برای ارزیابی اثر بخشی کمپین ایمیل مرکتینگ، وجود دارد.

 • Deliverability یا تحویل: نرخی را اندازه گیری می کند که در آن مشخص است کدام ایمیل ها به inbox مشترکین شما رسیده است.
 • Open rate یا نرخ بار کردن: در واقع درصد افرادی است که به هنگام رسیدن ایمیل به inbox خود، ان را باز می کنند.
 • CTR یا نرخ کلیک: درصد افرادی است که روی فراخوان یا CTA های شما کلیک می کنند.
 • Unsubscribes: تعداد افرادی را اندازه گیری می کند که وقتی ایمیل شما به دستشان می رسد، از لیست ایمیل شما Opt out می کنند. به عبارت دیگر unsubscribers به کسانی می گویند که لغو اشتراک می کنند.

چطور نتایج ایمیل مارکتینگ خود را بهبود بخشید

فاکتورهای زیادی روی KPI های شما تاثیر می گذارد، و برای اینکه شناسایی کنید که با کدام KPIها بزرگترین تاثیرات حاصل می شود، باید آزمون و خطا کنید.

اگر نتایجی که می خواهید را هنوز به دست نیاوردید، سعی کنید با این متغیر ها بازی کنید تا نتایج ایمیل های شما بهبود یابد.

قالب گزارش دهی ایمیل مارکتینگ

اطلاعات شما به دردتان نخواهد خورد، اگر نتوانید یک گزارش سازمان یافته از آنها بگیرید.

گزارش ایمیل مارکتینگ، صفحه ای است که شما می توانید نتایج خود را در آن ثبت کنید  و به شما کمک می کند که  KPI ها را دقیق تر استنتاج کنید و روش هایی برای بهبود آن پیاده سازی کنید.

این گونه باید گزارش خود را سازمان دهی کنید:

معیار ها (Metrics)

 • تعداد کل ایمیل های ارسال شده
 • تعداد ایمیل های تحویل داده شده (delivered)
 • نرخ تحویل  (Deliverability Rate)
 • نرخ پرش (bounce rate)
 • نرخ باز  کردن ایمیل ها (open rate)
 • نرخ کلیک  (CTR)
 • لغو اشتراک نرخ (unsubscribe rate)

اطلاعات (Data)

 • عنوان
 • طول و اندازه بدنه ایمیل
 • فراخوان یا CTA (چه گرافیکی و چه inline)

سوالاتی که باید بپرسید:

 • آیا نرخ تحویل یا دلیور شدن ایمیل های شما در مقایسه با ایمیل های قبلی بیشتر بوده؟
 • نرخ کلیک در مقایسه با نرخ بازکردن ایمیل ها چگونه بوده است؟
 • آیا تعداد کسانی که از لیست ایمیل های شما لغو اشتراک می کنند با ایمیل های دیگر مطابقت دارد؟
 • آیا یک عنوان به خصوص، نسبت به سایرین عملکرد بهتری داشته است؟
 • آیا طول ایمیل در نرخ کلیک تغییری ایجاد کرده؟
 • آیا استایل های دیگری از CTA می توانست عملکرد بهتری داشته باشد؟
 • آیا پیشنهاد یا آفری که داده شده یا لیست ایمیلی که بخش بندی شده مناسب است؟

ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک و متوسط (SMBs)

قوانین ایمیل مارکتینگ بر اساس صنعت شما و افرادی که قصد بازاریابی دارید، تغییر می کنند. در زیر برخی از آمارهای بازاریابی ایمیل برای B2B ،B2C ، تجارت الکترونیک وجود دارند که می توانند شما را از روند استراتژی بازاریابی ایمیلی مطلع سازند.

آمار ایمیل مارکتینگ برای B2B:

 • ایمیل هایی که هدفمند هستند، نسبت به ایمیل هایی که برای پرورش سرنخ (Lead Nurturing) استفاده می شوند، 3 برابر عملکرد بهتری دارند
 • کانال ارتباطی ترجیحی 86% متخصصان، ایمیل است
 • 60% بازاریابان باور دارند که ایمیل مارکتینگ، باعث افزایش نرخ بازگشت سرمایه می شود (ROI)
 • نرخ کلیک 47%، در ایمیل های B2B بیشتر از ایمیل های B2C است
 • به کاربردن ایموجی در عنوان، نرخ باز برای 56% از برندها را افزایش می دهد

آمار ایمیل مارکتینگ برای B2C:

 • 78% کاربران، اشتراک خود را لغو کردند برای اینکه از یک برندT بیش از حد برایشان ایمیل می آمد
 • بیش از 90% مخاطبان، ایمیل های خود را هر روز چک می کنند
 • فیلم یا ویدئو، نرخ کلیک یا همان CTR را تا 64.8% افزایش می هد
 • احتمال به اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی برای مشترکین ایمیل، نست به بقیه 3 برابر است

آمار ایمیل مارکتینگ در تجارت الکترونیک (eCommerce)

 • 66٪ از مصرف کنندگان در نتیجه پیام بازاریابی از طریق ایمیل اقدام به خرید کرده اند
 • 320٪ درآمد بیشتر را می توان به یک ایمیل خوش آمد گویی نسبت داد، تا یک ایمیل تبلیغاتی
 • 86٪ از مصرف کنندگان مایل هستند حداقل یک بار در ماه، ایمیل بازاریابی، از برندهایی که مشترک شده اند را دریافت کنند
 • ایمیل های بخش بندی شده، 58% درآمد بیشتر برای کمپانی تولید می کند

بهترین سرویس های ایمیل مارکتینگ

اکنون که بازاریابی ایمیل را به طور کلی درک کرده اید، باید شرکتی را انتخاب کنید که همه موارد لازم را برای ایجاد بهترین کمپین ایمیل مارکتینگ خود ارائه دهد. هنگام انتخاب ارائه دهنده خدمات ایمیل (EPS) اطمینان حاصل کنید که دارای ویژگی های زیر است:

 • پلتفرم CRM با قابلیت های بخش بندی
 • ارتباط خوب با ارائه دهندگان خدمات اینترنت
 • داشتن شهرت خوب به عنوان یک شرکت ارائه دهنده خدمات ایمیل (ESP)
 • ساخت فرم، صفحات لندینگ و ایجاد CTA یا همان فراخوان در آن ساده باشد
 • دارای فناوری اتوماسیون
 • ارائه روش های ساده برای رعایت مقررات ایمیل
 • امکان تست ایمیل ها به صورت جداگانه
 • تجزیه و تحلیل خود ساخته
 • قابلیت دانلود گزارش ها

قالب های ایمیل مارکتینگ

قالب های ایمیل مارکتینگ، کار طراحی، کد نویسی و ux ایمیل های شما را برعهده می گیرد و این وظیفه را از دوش شما بر می دارد. مگر اینکه شما خودتان جدای اینکه یک بازاریاب متخصص هستید، طراح یا توسعه دهنده باشید که بخواهید به سلیقه خود آن را پیاده سازی کنید. قالب های آماده، باعث صرفه جویی در وقت می شود.

فقط حواستان باشد، قالبی را انتخاب کنید که مناسب و ثابت شده باشد. قالب های با کیفیت، از ESP های معتبری تهییه شده است که در برابر هزاران گزینه جایگرین تست شده است. بنابراین، با حرفه ای ها کار کنید.

نتیجه گیری

درحالی که قوانین زیادی برای ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل های بازاریابی وجود دارد، اما مهم ترین آن ها این است: با مشترکین خود مانند انسان رفتار کنید. اگر این قانون طلایی را در هر عنوان، سرنخ ربا و پاسخگوی خودکار، رعایت کنید، می توانید به تمام اهداف بازاریابی خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

5 + 7 =