بدون دیدگاه
1398/04/09
401 بازدید

معرفی الگوریتم فرد (Fred algorithm) گوگل

با سلام خدمت همراهان همیشگی wikidemy. در این سری از آموزش سئو ویکی دمی قصد داریم در مورد الگوریتم فرد صحبت نماییم. در حدود 7-8 مارچ سال 2017، حرف ها و صحبت های زیادی درباره نوع دیگری از الگوریتم های گوگل به گوش می رسید. در واقع به نظر می رسید که  هدف گوگل، محتواهای کم و بی کیفیت است که به خاطر کسب درآمد تولید شده اند و تا قبل از ارائه الگوربتم جدید، گوگل درباره آن محتواهای کم و بی اهمیت صحبت نکرده بود و حتی برای او در اولویت هم نبود. در حقیقت، گری در 9 مارچ همان سال با شوخی از آپدیت الگوریتمی به نام فرد خبر داد. اما هیچ یک از افراد گوگل آن را تا 24 مارچ تایید نکردند. 

واقعا، الگوریتم فرد چی بود؟

فرد واقعا یک الگوریتم نبود و حتی مجموعه ای از فرایندها را هم نداشت. به صورت کلی فرد یک نامی بود  که جهت بررسی کیفیت سایت  و کیفیت آپدیت الگوریتم هایی که گوگل قادر به شناسایی آن ها نبوده اند، به روی کار امده بود. 

الگوریتم فرد از کجا آمده است؟

آغاز سال 2015، اتفاقات جدیدی درباره آپدیت های کیفیت از سمت گوگل ارائه شد و البته ربطی هم به الگوریتم پاندا نداشت و (همچنان این آپدیت ها ادامه پیدا کرد تا سال 2017)، هرچند که گوگل هیچ کدام از ان ها را تایید نکرده بود. مانند فرد، این آپدیت های کیفیت گوگل به هیچ عنوان به مجموعه ای از فرایندهای الگوریتم و یا آپدیت ها مرتبط نبود. این بزرگترین و عمومی ترین راهی بود برای کارشناسان سئو که رجوع کنند به مجموعه ای از اپدیت های گوگل که بسیار وسیع تر از پاندا بوده و حتی تایید نیز نشده است. سپس، در 9 مارچ سال 2017، شوارتز از گری سوال پرسید که اگر بخواهد منصفانه نام اپدیت هایی که جدیدا رخ داده است را بیان کند، چه می گوید و گری پاسخ داد: مطمئنا از الان هر آپدیتی که اتفاق می افتد مگر اینکه خلاف آن گفته شود، نام ان فرد نامیده می شود. 

چرا نام فرد برای این آپدیت ها در نظر گرفته شده است؟ 

خوب، در توییتر رایان جونز به ما مفداری اطلاعات داد، در واقع، به نظر می رسید که گری نام این الگوریتم را همه چیز نامیده بود، به جز فرد مانند ماهی، مردم و..  در واقع فرد در ابتدا به صورت یک شوخی بود که گری به هنگام مصاحبه به یک خبر نگار گفته بود و این شوخی جدی گرفته شد و الان فرد همان آپدیت یا همان الگوریتمی است که کیفیت سایت را با آن بررسی می کنیم.  در حال حاضر فرد برای مجموعه ای از آپدیت های کیفیت در نظر گرفته شده  که قبلا یک نقصی در دستورالعمل های وبمستر به حساب می آمده است. 

چطور آپدیت فرد متفاوت تر از بقیه بود؟ 

فرد فراتر از نامی بود که بتواند  عنوان الگوریتم را برای اپدیت ها  به خود بگیرد. برای اینکه در واقعیت معنی هرچیزی را میداد به جز آپدیتهای گوگلاابته فرد به عنوان هسته الگوریتم ها، به بررسی کیفیت موضوعات نیز می پردازد و در واقع این نام فقط یک شوخی بوده است که بعدا جدی گرفته شده است.در حال حاضر،گوگل  توسط این الگوریتم به آپدیت کیفیت برای هر سایت پرداخته و حتی خیلی از سایت ها هم هستند که به آن توجه ندارند.  اگر فرد آپدیت شود، عمیقا روی بسیاری از سایت ها و یا بخشی از سایت ها که قبلا شناسایی شده اند، بسیار تاثیر می گذارد. تمامی آپدیت هایی که مرتبط با کیفیت هستند، تماما به الگوریتم فرد بستگی دارند 

آنچه که گوگل درباره الگوریتم فرد می گوید: 

خلاصه ای از مصاحبه گری درباره فرد، در سال 2017 به صورت زیر گرداوری شده است: 

گزارشگر: لطفا درباره فرد صحبت کنید. 

گری: چه کسی؟ 

گزارشگر: شما کسی هستید که فرد را ایجاد کردید. بنابراین فرد اساسا یک الگوریتمی است که .. 

گری:این یک الگوریتم نیست بلکه مجموعه ای از الگوریتم ها است (Gary Illyes): . 

گزارشگر: پس شما تایید میکنید که فقط یک الگوریتم نیست .بلکه چتری ازدسته های مختلف تغییرات و اپدیت هایی است  که هر کسی به نوعی در زیر این چتر با نام فرد قرار میگیرد.  

 گری:حق با شما است، داستانی که پشت سر فرد در توییتر بیان شده، اساسا درست نیست. و مقصرمن هستم که بد بیان کردم ، چرا که شوارتز، کسی بوده که درباره آپدیتی که ما در الگوریتم جستجو انجام میدهیم سوال پرسیده بود.  

ما عموما هر دو تا سه روز یکبار، یک بروزرسانی برای الگوریتم جستجو ها و الگوریتم رتبه دهی ها داریم. درآن روز من مجبور شدم و از روی اجبار به توضیح درباره فرد بپردازم. 

شوارتز،در ابتدا از من خواست که درباره نام الگوریتم و بروزرسانی ها صحبت کنم، چون دو الگوریتم پاندا و پنگوئن و هر انچه که جدید باشد را دوست دارد. من به او اسامی چون، خوک،جغد،و امثال این موارد را گفتم و حتی به او گفتم که شما درباره بروزرسانی های فردی ما اطلاع دارید مگر درباره الگوریتم جدیدی که فِرد  نام  دارد. 

گزارشگر: آیا موقعیت فرد همیشگی است؟ 

گری:درست است، ما روزانه بروزرسانی هایی از فرد داریم و ناراحت میشوم که مردم فقط روی این موضوع تمرکز میکنند. هر بروزرسانی که ما براساس کیفیت یک سایت یا به صورت کلی مورد بررسی قرار میدهیم،مانند محتوا، لینک ها و هر انچه که دریک سایت موجود است. همه این موارد در دستورالعمل وبمستر گوگل قرار داده شده است. اگر بررسی های ما مطابق با دستورالعمل وبمستر گوگل نباشد یا ما الگوریتمی را اپدیت کنیم یا دستورالعمل وبمستر را بروزرسانی کنیممانند چیزی شبیه پنگوئن، حتما باا خبرنگاران مانند شما درباره کارمان صحبت خواهیم کرد 

گزارشگر:بنابراین روزانه یک تا دو بار بروزرسانی در روز دارید. زمانیکه سئوکاران رتبه سایت خودشان را بررسی میکنند و متوجه افزایش یا کاهش ان ها می شوند، چه تعدادی از ان ها قابل قبول است.؟ 

گری:من درباره اکثریت صحبت میکنم و عموما 95%  از بروزرسانی ها، قابل اجرا نیستند.به خاطر اینکه ما ممکن هست تغییر دهیم برای مثال: یک کلمه کلیدی که از یک صفحه ما برمیداریم، می خواهیم مطابق با جستجوی مردم باشد و مردم واقعا وارد همان صفحه شونداگر یک محتوای با کیفیت تولید کنید، مطمئنا در جایگاه خوبی قرار میگیرید و منظور من لینک نیست اما شبکه های اجتماعی و مردم و حتی برند شما تاثیرات زیادی در رتبه دهی سایت دارند. 

چطور فرد بازیابی میشود؟ 

فرد یک الگوریتم اپدیت منحصر به فرد برای یک یا چند موضوع مختلف نیست که تمامی ان ها را مورد هدف قرار دهد.بلکه زمانی مورد توجه قرار میگیرد که شما یا کارشناسان سئو درباره آن صحبت کنید یا به ان اشاره نمایید.  گوگل قصد اطلاع رسانی برای آپدیت های جدید فرد را ندارد. آن ها نمیخواهند به شما بگویند که هدفشان چیست و حتی نمیخواهند به شما اطلاعاتی که باعث بازبینی و ریکاوری سایت شما می شود را بدهند. بنابراین اولین راهی که شما می توانید تغییرات فرد را مشاهده کنید این است که ببینید به صورت همزمان چند سایت تغییری داشته اند یا نه. اگر تعداد زیادی تغییر کرده اند، یعنی فرد اپدیت شده است، در غیر اینصورت مربوط به موضوعات داخلی یک سایت است و ربطی به فرد ندارد.   اگر در سایت ها تغییراتی را مشاهده کردید که مربوط به کیفیت مطالب نوشته شده بود، بدانید که فرد آپدیت شده و آن ها را تحت تاثیر قرار داده است. حال اگر فرد روی سایتی اثر بگذارد، برای اینکه از ضربه و پنالتی فرد درامان باشید، باید چه کار کرد؟ آیا راه حلی برای آن وجود دارد؟ 

برای اینکه مطمئن شوید که سایت شما تحت تاثیر و ضربه فرد قرار گرفته است، در واقعیت 2 سند یا داکیومنت وجود دارد که می تواند به موقعیت شما کمک کند و ان را درست نماید. برای پیدا کردن راه حل های مفید، طبق گفته گری، می توانید راهنمای گوگل وبمستر را مطالعه نمایید.  

دستورالعمل های ارزیابی کیفیت گوگل 

حال اگر بعد از بررسی متوجه شدید که سایت شما با راهنمای وبمستر گوگل یکی است و طبق راهنمایی های آن پیش رفته اید و هیچ مشکلی درسایت خود ندیده اید، حالا باید چه کار کرد؟ در صورتی که شما مطمئن هستید که توسط فرد به خاطر کیفیت جریمه شده اید و تحت تاثیر قرار گرفته ید و البته مطمئن هم هستید که توسط پاندا نیز جریمه نشده اید، چه باید کرد؟ خبر خوبی که راهنمای گوگل در نقشه راه خود گذاشته این استکه مقاله راهنمایی های ارزیابی کیفیت گوگل را مطالعه نمایید. گوگل براساس دستورالعمل های ارزیابی کیفیتی که به کاربران داده است، تمامی سایت ها را بررسی می کند. این ارزیابی کیفیت مشخص می کند که کدام یک از سایت ها دارای مطالب خوب و کدام یک خوب نیستند. به هرحال، دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جز بخش های سئو نیستند و در اموزش های سئو مورد بررسی قرار نمیگیرند وبه صورت کلی با تصور ما متفاوت  هستند. آن ها میگویند که این دستورالعمل ها می تواند به شما اطلاعاتی بدهد که شما نیاز دارید تا بهتر بفهمید چطور گوگل سایت شما را بررسی می کند و برای کیفیت سایت چه مواردی برای آن مهم است.  راهنمای وبمستر گوگل، چک لیستی از آنچه که ممکن است اشتباه باشد را ارائه میدهد. در حالیکه دستورالعمل رتبه دهی کیفیت جستجوها به شما جزئیات بیشتری درباره ارزیابی بالقوه و چه چیزی را بیان کنید را ارائه می دهد. 

 

 

0

 1. محمد رضا حمزه ای

  واقعا من با این الگوریتم گوگل آشنایی نداشتم و به نظر الگوریتم عجیبی میاد
  چون الان الگوریتم رنک برین گوگل خیلی داره بهش توجه میشه و برای من جای تعجب داره که در مورد اون چیزی ننوشتید و در مورد الگوریتم فرد نوشتید
  ولی خب خوب دارید اطلاعات میدین واقعا دستتون درد نکنه

  12 تیر 1398 پاسخ
  • میلاد

   با سلام
   در خصوص الگوریتم رنک برین به بخش الگوریتم های گوگل در همین سایت مراجعه کنید.به صورت کامل و جامع در خصوص عمکردها و نحوه ی تاثیر گذاری توضیح داده شده.

   ممنونم از ویکی دمی به خاطر انتقال اطلاعات مفید و کاربردی.

   09 اردیبهشت 1399 پاسخ
   • ویکی دمی

    سلام دوست عزیز
    ممنون از راهنمایی شما
    این هم لینک صفحه الگوریتم برای دسترسی سریغ شما
    https://wikidemy.ir/google-algorithms/

    09 اردیبهشت 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

شش + پنج =