افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ مشغول به فعالیت هستند، می دانند که  گوگل ادوردز دارای مطالب گسترده و متنوعی در این زمینه بوده که باید اصول پایه تا پیشرفته، ابزارها، ویژگی ها و بهینه کردن کمپین تبلیغاتی گوگل ادوردز، را به خوبی یاد گیرند. افراد تازه کار به محض ساخت اکانت و وارد شدن به پنل تبلیغاتی ادز، دچار سردرگمی و ناامیدی می شوند؛ چرا که با اصطلاحات و واژه های گوناگون که حتی تعدادی از آن ها هم به صورت اختصار بیان شده است، مواجه می شوند. ما در این مطلب قصد داریم در حدود ۲۰۰ واژه و اصطلاح گوگل ادوردز را برای شما توضیح دهیم تا در صورت راه اندازی یک کمپین به راحتی بتوانید با پنل adwords ارتباط برقرار کنید،پس با ویکی دمی همراه باشید.

اصطلاحات گوگل ادز

آشنایی با اصطلاحات گوگل ادوردز

ما برای راحتی کار دیجیتال مارکترها و افرادی که تمایل دارند از تبلیغات adwords استفاده نمایند، یک مجموعه ای با بیش از ۲۰۰ واژه و تعاریف آماده کرده ایم که بتوانید به راحتی و در هر زمان از آن ها استفاده نمایید. همانطور که در جریان هستید، گوگل ادز، فقط از یک سری واژه تشکیل نشده و دارای تعداد زیادی کلمات اختصار (abbreviation) می باشد که در ادامه به تعریف تک تک آن ها می پردازیم.

A/B Testing

یک استراتژی بهینه سازی تبلیغات است که عملکردی از تغییرات مختلف در یک آگهی تبلیغاتی را تحت مقایسه قرار می دهد؛ از مهمترین ان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صفحه فرود های متفاوت (different landing page)
 • تغییرات مشاهده شده در  تبلیغات متنی

Active View

این واژه، یکی از فناوری های به کار رفته در شبکه نمایش گوگل (display network) است که  ادوردز این اجازه را به شما می دهد تا تبلیغات نمایشی خود را برای کاربران بالقوه به نمایش در آورید. 

Ad Delivery

هدف از این واژه، چگونه نمایش دادن تبلیغات شما در سطح گوکل است؛ یعنی چه مقدار و با چه سرعتی، بودجه شما به صورت روزانه مصرف می گردد. Adwords از دو گزینه برای بودجه اختصاصی شما استفاده می کند: استاندارد، که به صورت پیش فرض کمپین های تبلیغاتی از آن استفاده می کنند و دارای شتاب (accelerated). هر کدام از این موارد به صورت جداگانه در ادامه توضیح داده شده است.

Ad Delivery (دارای شتاب)

یکی از انواع AD DELIVERY، نوع شتاب است که با سرعت، تمامی بودجه اختصاص داده شده روزانه شما را خرج می کند و بدون وقفه تمامی تبلیغات شما نمایش داده می شود، پس بهتر است در صورت لزوم از آن استفاده نکنید.

Ad Delivery (استاندارد)

نوع دیگر ad delivery، استاندارد است که به صورت پیش فرض بر روی همه کمپین ها قرار داده شده است. با استفاده از این فناوری می توان، در زمانهای مختلف ad های مختلفی را مشاهده کرد و بودجه شما را به صورت متعادل حفظ می کند. پیشنهاد ما به شما استفاده از این نوع بوده که به صورت توازن و یکنواخت، تبلیغات شما به نمایش درآید

Ad Extension

یکی از مهمترین و کارآمدترین اصطلاحات گوگل ادوردز، استفاده از افزونه های ادز می باشد. با کمک این افزونه ها می توان اطلاعات اضافی مانند مکان یک بیزینس، شماره تماس، نرخ و امتیاز یک بیزینس و لینک های وارد شده به سایت را به شما نمایش دهد.

مهمترین افزونه های دستی شامل موارد زیر هستند:

 • افزونه برنامه (APP)
 • افزونه تماس (Call)
 • افزونه مکان (Location)
 • افزونه نقد و بررسی (Review)
 • افزونه لینک های سایت (Sitelink)
 • افزونه مزیت ها (Callout)
 • افزونه قیمت (Price)
 • افزونه داده های ساخت یافته (Structured Snippets)

افزونه های خودکار که به صورت اتوماتیک توسط گوگل اضافه می شوند.

 • رتبه بندی مشتری
 • بازدیدهای قبلی
 • رتبه بندی و امتیازدهی فروشنده
 • افزونه های لینک سایت داینامیک
 • داده های ساختار یافته داینامیک

برای ساخت کمپین های گوگل ادوردز کلیک نمایید

Ad Formats

استفاده از فناوری بصری مانند افزونه ها (Extensions)، کاربران را مجبور می کند که بر روی تبلیغات گوگلی کلیک نمایند و به بهتر دیده شدن آن لینک و افزایش ترافیک نیز کمک فراوانی می کند.

Ad Group

این واژه یکی از پر کارآمدترین اصطلاحات در تبلیغات ادزی به حساب می آید و ساختار آن به گونه ای است که از یک یا چند  ADS تشکیل شده است. در ad group میتوان یک سری کلید واژه (keywords) و هدف مکانی برای نمایش در شبکه گوگل ایجاد کرد.

Ad Group Default Bids

یک پیشنهاد خاصی بوده که برای تمامی کلمات کلیدی و مکان های موجود در یک اد گروپ، که به صورت اختصاصی بر روی آن ها تنظیمات و پیشنهاداتی اعمال نشده است، اعمال می شود.

Ad Position

ترتیب نمایش تبلیغات را در جستجوی گوگل نشان میدهد.تبلیغات ۱تا ۳ در بالای صفحه و ۴ تا ۱۱ در سمت راست صفحه به نمایش در می آید.

این مقاله در حال تکمیل شدن می باشد