بدون دیدگاه
1398/05/07
68 بازدید

همه چیز در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار (hummingbird algorithm)

با سلام خدمت همراهان همیشگی ویکی دمی. در این سری از آموزش سئو قصد داریم در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل صحبت کنیم. این الگوریتم گوگل زمانی که معرفی شد بسیاری از نتایج جستجو را تحت تاثیر خودش قرار داد و باعث شد شکل جدیدی از جستجو ها و نمایش ها در دنیای موتور های جستجو پدید بیاید. اگر از علاقه مندان به الگوریتم های گوگل هستید، این مقاله را تا انتها بخوانید تا با یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل یعنی مرغ مگس خوار آشنا شوید.

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird)

مرغ مگس خوار یا Hummingbird یکی دیگر از الگوریتم های گوگل که تمرکز آن، بهینه سازی جستجوی کاربران است. بر خلاف الگوریتم های پاندا و پنگوئن که در ابتدا به عنوان افزونه (add-ons) به الگوریتم های موجود در گوگل اضافه شدند، مرغ مگس خوار از ابتدا به عنوان یک الگوریتم اصلی برای بهینه سازی جستجوی کاربران تعریف و عرضه شده است. تمرکز اصلی این الگوریتم بر روی عبارات است و این امکان را به گوگل می دهد که بتواند عبارات جستجو شده را به طور کامل تجزیه و تحلیل کند و سرعت دسترسی کاربران به نتایج را افزایش دهد. با توجه به این تعریف متوجه می شویم که گوگل نام مناسبی برای این الگوریتم انتخاب کرده است، مرغ مگس خوار پرنده ای است که با دو ویژگی دقت و سرعت شناخته می شود. الگوریتم مرغ مگس خوار سعی می کند با درک مفهوم عبارت جستجو شده، همان نتایجی را به کاربر نمایش دهد که به دنبال آن است.

 

چگونه الگوریتم مرغ مگس خوار، جستجوی گوگل را تغییر داد

از پاییز سال 2013، الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، تاثیر خود را بر روی نتایج میلیاردها جستجو گذاشته و برای کاربران صفحه، نتایج شخصی تر و صمیمی تری از جستجوی گوگل را فراهم کرده است. البته نباید فراموش کنیم که پاسخ دهی گوگل در میکرو ثانیه به سوالات متنی در نتیجه تغییرات گسترده ای در طول 20 سال این موتور جستجو ست اما امروزه نتایج، دیگر بر اساس کلمات کلیدی خاص مشخص نمی شوند و کل سوال مورد توجه قرار می گیرد و الگوریتم مرغ مگس خوار جستجویی که ما انجام داده ایم را درک می کند و معنای آن را در نتایجی که به کاربران نمایش میدهد لحاظ میکند. برای اینکه بتوانید کاملا اهمیت به روزرسانی الگوریتم مرغ مگس خوار را درک کنید، با ما همراه شوید تا به شما نشان دهیم که جستجو قبل از این به روزرسانی در گوگل به چه شکلی بوده و این الگوریتم برای چه کاری طراحی شده و چرا واقعا زندگی ما را تغییر داده است.

 

 

جستجو قبل از الگوریتم مرغ مگس خوار به چه شکل بود!

در تابستان 2013، اصول SEO کم و بیش شبیه به همان چیزی بود که امروزه از آن استفاده می کنیم. ما در آن زمان هم در عصر «محتوای عالی» زندگی می کردیم و به حمایت لینک ها ( حالا یا با خرید و یا با ساخت) در وب سایتمان نیاز داشتیم و هدف ما همیشه، توانایی پاسخ دادن به سوالاتی بود که برای مردم اهمیت داشت. اگرچه در آن زمان، حتی یک سال بعد از عرضه مرغ مگس خوار، نتایج جستجو بسیار متفاوت بود.

 

 

یک سال قبل از انتشار الگوریتم مرغ مگس خوار، نتایج جستجو به شما دقیقا همان چیزی را می دادند که درخواست کرده بودید، مثلا برای جستجوی تک کلمه ای “games” و برای رشته طولانی تر “شهردار بورلینگام در کانزاس کیست؟” و یا حتی یک کلمه اختصار معروف مثل “NBA”

این کار به شکل catch انجام می شد. نتایج اغلب موارد کاملا دقیق بود، البته پاسخ عمیق و مفهومی با منابع کافی در مورد جستجو به کاربر ارائه نمی شد. توانایی تجزیه و تحلیل درخواست ها هنوز یک چالش برای گوگل بود مخصوصا زمانی که گوگل باید تفاوت دو درخواست شبیه به هم با معنای متفاوت را تشخیص می داد. به عنوان مثال موزیک و تاتر می توانند گزینه های خوبی برای اثبات این موضوع باشند. اگر الان در گوگل درباره “The Globe” جستجو کنیم، اطلاعاتی در رابطه با تئاتر معروف Globe که مربوط به شکسپیر است به دست می آوریم. اگر این جستجو در سال 2010 انجام می شد، به احتمال زیاد اطلاعاتی در رابطه با کروی بودن “globe” زمین و یا اطلاعاتی در رابطه با سازمان GLOBE (Global Learning and Observation to Benefit the Environment) به شما داده می شد. حالا در نظر بگیرید کسی که جستجو  می کند، علاقه ای به بازیگران نداشته باشد و چیزی که با وارد کردن کلمه Globe در جستجوی آن است یک ترانه از سال 1991 به همین نام است.  امروز  به راحتی می توانیم درخواست های جستجوی خود را در گوگل طوری تنظیم کنیم که گوگل بتواند پاسخ دقیق سوال ها را بازیابی کرده و نمایش دهد. فقط درنظر داشته باشید که در هر صورت نباید سوالهای احمقانه شبیه به «ماشین حضرت مسیح چیست؟» بپرسید چون حتما جواب اشتباهی می گیرید.

برای درک کامل الگوریتم مرغ مگس خوار، باید با ویژگی های اصلی گوگل که تاثیر زیادی بر روی جستجو دارند و مرغ مگس خوار در جستجو از آنها کمک می گیرد آشنا شویم: گراف دانش و جستجوی معنایی گوگل.
گراف دانش (Knowledge Graph) در می سال 2012 منتشر شد و ایده اصلی آن به شکلی بود که به عنوان مثال وقتی شما جمله «اقامتگاه پاریس هیلتون» را جستجو کردید، اطلاعات مربوط به آن متن را آماده کند. قبل از گراف دانش ممکن بود که شما اطلاعاتی مربوط به هتل هیلتون کنار رود سن را به جای نتایج مربوط به خانم پاریس هیلتون وارث هتل های هیلتون دریافت کنید. در واقع گوگل با استفاده از گراف دانش می تواند اطلاعات دیگری که ممکن است مربوط به جستجوی یک کاربر باشد را در اختیارش قرار دهد. جستجوی معنایی (Semantic Search) جستجویی کاملا متفاوت از کلمات کلیدی و چیزی فراتر از آن است. گوگل در جستجوی معنایی روی کلماتی که نوشته می شوند تمرکز نمی کند و در واقع معنا و مفاهیم نوشته هاست که اهمیت دارد.

[irp posts=”860″ name=”معرفی الگوریتم پنگوئن و فرار از جریمه آن”]

هدف گوگل از به روزرسانی الگوریتم مرغ مگس خوار چیست ؟

مرغ مگس خوار باعث پیشرفت زیادی در تکنولوژی جستجوی گوگل شد و حدود 90 درصد از جستجوها در سراسر جهان را تحت تاثیر خود قرار داد. تمرکز این الگوریتم بر روی سه جزء اصلی زیر است:

  • جستجوی محاوره ای (Conversational Search)

با استفاده از پردازش زبان طبیعی (روشی در هوش مصنوعی)، مرغ مگس خوار می تواند نتایج مناسب بر اساس هر دو نوع کلمات کلیدی کوتاه (head) و طولانی (long-tail) که شامل عبارات و جملات می شود را بازیابی کند و ویژگی معناشناسی به این الگوریتم کمک می کند تا به کاربران اجازه دهد با اطمینان موضوعات کلی و جزئی مورد علاقه خود و همه چیزی که به آن موضوع مربوط است را جستجو کنند.

  • جستجوی انسانی (Human Search)

اگر در روزهای اولیه اینترنت از یک موتور جستجو استفاده کرده باشید حتما به خاطر دارید که جستجوی موضوعات و موارد خاصی که دانش کافی از آن نداشتید چه کار سختی بود. مرغ مگس خوار این مشکل را با تمرکز بر روی کلمات هم معنی و موضوعات مرتبط به هم حل کرده است.

 

برای روشن تر شدن موضوع تصور کنید که شخصی عبارت «رئیس جمهور انگلستان» را جستجو می کند. البته انگلستان رئیس جمهور ندارد و در سیستم پادشاهی انگلستان نخست وزیر ریاست دولت را به عهده دارد. اگر در گذشته این عبارت جستجو می شد، گوگل به احتمال زیاد جواب درستی برای این جستجو نداشت اما امروزه مرغ مگس خوار به کاربر کمک می کند آنچه را که نمی داند جستجو کند، بفهمد و به نتایج درستی که مدنظرش است برسد.

  • جستجوی صوتی (Voice Search)

زمانی که در سال 2013 الگوریتم مرغ مگس خوار عرضه شد، جستجوی مکالمه ای تغییرات بزرگی در سئو ایجاد کرد و این تغییرات باعث پیشرفت گوگل در زمینه درک زبان طبیعی و جستجوی صوتی شد. در جستجوی صوتی با بیان عبارت مورد نظر، در واقع مرغ مگس خوار را برای پیدا کردن پاسخ احضار می کنید. به طور کلی تنها کلمات کلیدی برای سنجش قصد کاربر از جستجو کافی نیست در نتیجه مرغ مگس خوار به همراه گراف دانش و معناشناسی گوگل می تواند نتایج بهتری را در هم در جستجوی نوشتاری و هم جستجوی صوتی برای کابران آماده کند و کار را برای آنها راحت تر کند.

 

بهینه سازی جستجوی محلی

با استفاده از جستجوی معنایی و پردازش زبان طبیعی که کنار هم نشان دهنده تفکر و تمایلات یک انسان است، موتور جستجو می تواند درخواست ها را تجزیه و تحلیل کند و آنچه که کاربران به دنبال آن هستند را پیدا کند. با وجود این ویژگی ها دیگر استفاده از کلمات کلیدی و پاراگراف های توضیحی که کسب و کارها در سایت هایشان تعریف می کنند اهمیت بسیار کمتری دارد. به عبارت دیگر روش های غلط اسپم کردن صفحات با کلمات کلیدی و نام های تجاری جعلی بسیار ضعیف شده است اگرچه هنوز هم از این روش استفاده می شود.

[irp posts=”785″ name=”همه چیز در مورد الگوریتم پاندا گوگل در سئو (Google Panda)”]

مرغ مگس خوار یک فرصت است

الگوریتم مرغ مگس خوار به کیفیت محتواهایی که تولید می شود و ارزش این محتواها برای کاربران توجه ویژه ای دارد. پس اگر سئو سایت برای شما مهم است در تولید محتواهای سایت تان و تعریف کلمات کلیدی دقت کنید و توجه داشته باشید که مرغ مگس خوار سایت هایی که شامل کلمات کلیدی بی فایده و محتوای بی کیفیت هستند را هدف جریمه خود قرار می دهد. اگر محتوای سایت شما مطابق با اهداف جستجوهای گوگل باشد، رنک سایت به صورت ارگانیک و لوکال ارتقاء می یابد. در نتیجه برطرف کردن نیاز کابران و پاسخ درست به سوالات یا اهداف آنها از جستجو باید برای شما در اولویت باشد تا مرغ مگس خوار کمک کند که سایت شما دیده شود.

امیدوارم از این مقاله ویکی دمی لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

هجده − 15 =