بدون دیدگاه
1398/04/19
512 بازدید

آیا دامین آتوریتی در سئو موثر است؟راه های افزایش DA و PA

موضوع دامین آتوریتی (DA) و پیج آتوریتی (PA) یکی از فراگیر ترین موضوعات سئو میباشد که ذهن بسیاری از وبمستر ها و سئو کار ها را به خود مشغول کرده است. خب چون این موارد متعلق به خود سایت moz میباشد ما در ویکی دمی ترجیح دادیم که خود مقاله moz را در مورد این دو فاکتور درج کنیم تا دقیقا متوجه شوید که نظر خود این سایت در مورد فاکتور هایی که خود خلق کرده است چیست. با ادامه این مقاله با ما در ویکی دمی مرجع آموزش های  آنلاین همراه باشید.

خلاصه ى مطلب: خیلی خودتان را درگیر دامین آتوریتی  (DA) نکنید.  دامین آتوریتی در مقايسه ى همه ى اعتبار هايتان (بيشتر در ارزيابى ارزش خالص لينك) با ديگر سايتها و تشخيص آنكه كجا ميتوانيد به رقابت بپردازيد، خودش را نشان ميدهد و خوش ميدرخشد. اگر لينكهايى كه ترافيك و بازديدها را به سمت سايتتان ميكشد را به دست آوريد، هم برای دامین آتوریتی تان و هم براى رتبه بندى سايتتان مفيد است.

 

اگر تا به زمان حال، با وبمستری سایت آشنا بوده اید و از سئو چیزی شنده اید ، قطعا ميدانيد كه سايت moz روى قدرت دامنه ( DA )  زمان بسيارى گذاشته و تحقيقات بسيار انجام داده است. اشخاصى كه از دامین آتوریتی استفاده ميكنند و درگیر آن هستند و میخواهند که DA بالایی داشته باشند قطعا قصد بالا بردن رتبه ى خود در موتور های جستجو مخصوصا گوگل را دارند، و اين مسأله ايست كه ميخواهم اعتراف كنم كه به آن خيلى بى توجهى كرده ايم، چراكه مانند هر متريك ديگرى، DA نيز بطور ايزوله و تنها، خارج از اصل مطلب، ممكن است مورد سوء استفاده قرار گيرد و راهای های دور زدن آن نیز مانند بسیاری از ابزار ها و متریک های دیگر قابل دور زدن میباشد.

ابتدا قصد داشتم محتوایی آموزشی در مورد دامین آتوریتی بنویسم اما سپس تصمیم گرفتم در این مقاله به رایج ترین سوالات در مورد دامین آتوریتی (DA ) پاسخ بدم.

دامین اتوریتی

 

چرا ميخواهيد Domain Authority را افزايش دهيد؟

ممكن است پرسيدن اين سوال توسط كارمند همان شركتى كه DA را ساخته كمى عجيب باشد، اما مهم ترين سواليست كه خود من از شما ميتوانم بپرسم. هدف نهاييتان چيست؟ دامین آتوریتی طراحى شده تا نمادى از موفقيت باشد (اگر كمى صبر كنيد، توضيحات بيشترى راجع به اين هم ميدهم)، اما موفقيت را به سمت شما نمي كِشد و با افزایش دامین آتوریتی نمی توانید سایت خود را موفق در نظر بگیرید. گوگل رتبه بندی های خود را بر اساس دامین آتوریتی ایجاد نمیکند و در رتبه بندى های سایت های شما تاثير مستقيمى هم ندارد. بنابراین domain authority می تواند نشان دهد که سایت شما بعضی از فاکتور های سئو را به خوبی در خود دارد، اما اگر بجای اینکه طبق فاکتورهای گوگل، به فاکتورهای moz بپردازید، زمان خودتان را از بین برده اید، زیرا ما سئو را برای گوگل و سایر موتورهای جستجو انجام می دهیم، نه سایت moz!

شما به راحتی و فقط با استفاده از بک لینک ها میتوانید دامین آتوریتی بالایی داشته باشید اما این به معنی داشتن رتبه ای بالا در گوگل نمی باشد. خیلی از سایت هایی که گوگل آنها را پنالتی میکند دامین آتوریتی بسیار بالایی دارند حتی بالاتر . از ۵۰ و ۶۰ پس مراقب باشید که برای بالا بردن دامین آتوریتی سایت خود دست به هر اقدامی نزنید!

 

پس من نبايد DA ام را بالا ببرم؟

شاید تا اینجای مقاله، شما مقداری سردرگم شده باشید و به شما حق میدهم اما اصلا نگران نباشید. اگر ميخواستم چكيده ى معناى دامین آتوریتی را برايتان بگويم، ميگفتم كه DA نشانگر ارزش خالص لينكهاى شماست.
قطعا دامین آتوریتی بالاتر و بیشتر خیلی بهتره و كاملا عاديست كه دنبال دامین آتوریتی بالاترى باشيد. اما، يك DA بالا نبايد تنها هدفتان باشد و تلاش شما فقط برای افزایش DA باشد.
ما میگوییم که به دامین آتوریتی توجه داشته باشید، اما نه زیاد که هر روز این پارامتر را چک کنید و استرس داشته باشید که مبادا ارزش دامنه تان کم شود!

 

پس يعنى DA بى استفاده ست؟

البته كه نه.از DA مانند هر فاکتور ديگرى در سئو، نميتوانيد سر به هوا يا خارج از اصل مطلب استفاده كنيد. Domain Authority resource page شما را در اطلاعات جزيى بيشترى غرق خواهد كرد.
اما پاسخ كوتاه به اين سوال اين است كه دامین آتوریتی به شما كمك خواهد كرد كه ميزان رقابت نسبي تان را با ديگران بسنجيد.
يك SEO هوشمندانه هدفش اين نيست كه  در پى كلمات كليدى بيهوده و باطل، منابع مختلفى جور كند، بلكه هدفش اين است كه به طور واقع گرايانه دريابد كه كجا شانس برنده شدن در رقابت برايتان بالاست. دانستن اينكه DA تان ٤٨ است به تنهايى بى استفاده و بيهوده است، اما وقتى بدانيد كه DA تان ٤٨ است و سايتهاى رقيبتان در موضوعى DA ٣٠-٤٥ دارند بسيار مفيد است. همچنين اگر بدانيد كه در آن شرايط، رقيبهايتان داراى DA +٨٠ هستند، ميتواند شما را از صرف كلى زمان و هزينه ى بي خود نجات دهد.

 

اما به گفته ى گوگل، DA كاملا بى استفاده و مزخرف است!

خود این سوال یک موضوع کامل می باشد که میتوان یک پست کامل در مورد آن ایجاد کرد، اما در چند نكته خلاصه اش خواهم كرد. اول از همه، نظرات رسمى گوگل خيلى كوته فكرانه هستند. آنچه كه گوگل گفته در واقع اين است كه که گوگل از دامین آتوریتی برای رتبه بندی سایت ها استفاده نمی کند. خيله خب، بياييد ارزش ظاهرى DA را ببينيم:

زمانی که گفته می شود دامین آتوریتی یک سایت 40 است، این عدد نشان می دهد که سایت moz با استفاده از پارامتر هایی که بعضی از آن ها را گوگل نیز تایید کرده است، به شما عدد 40 را داده است.
اما اینکه آیا گوگل هم همان موقع که ربات moz شما را بررسی نموده، وارد سایت شما شده و این پارامتر ها را دیده؟! جواب این سوال مشخص نیست ممکن است آمده باشد یا ممکن است نیامده باشد، بنابراین ممکن است زمانی سایت شما DA بالایی گرفته باشد، اما رتبه ی بالایی نداشته باشد، و یا برعکس گوگل سایت شما را بررسی نموده اما moz بررسی نکرده، که دقیقاً عکس مورد گفته شده است.

لازم به ذکر است که گوگل جدا از میزان بک لینک ها و محتوا و … پارامترهای مختلفی را برروی سایت شما بررسی می کند، که moz این کار ها را انجام نمیدهد، مانند رفتار کاربر! رفتار کاربر این روز ها برای گوگل بسیار مهم شده و در الگوریتم های خودش این مورد را بصورت جدی بررسی می کند. اگر در مورد الگوریتم های گوگل سوالی دارید، به مقاله الگوریتم های گوگل مراجعه نمایید.

توصیه میکنیم برای آشنایی بیشتر با سئو مقاله 220 فاکتور سئو را مطالعه کنید.

domain authority

لطفا در مورد دامین آتوریتی بیشتر راهنمایی کنید

فرض میکنم که همه ی هشدار های مرا خوانده اید و جدی گرفته اید. شما میخواهید DA تان را بهبود ببخشید، زیرا که DA درواقع بهترین اعتبار متریکی هست که دارید و اعتبار بطور کلی یک چیز خوب است.
پس باید بدانید هیچ راه جادویی برای بالابردن دامین آتوریتی وجود ندارد و حتی تمامی فاکتور هایی که باعث رشد این عدد میشود هم در دسترس نیست اما نکات و مواردی که الان به شما میگویم راهنمایی عالی برای بالا بردن دامین آتوریتی و پیج آتوریتی سایتتان میباشد.

 

1. دریافت بیشتر لینک های معتبر

شوکه کننده است، میدانم، اما هنوز هم لینک سایت ها و صفحه های با اعتبار بیشتر، رتبه بندی قابل توجهی دارند و DA و PA ( پیج آتوریتی یا اعتبار صفحه) را بهبود میبخشند. حتی اگر تصمیم بگیرید که از DA چشم پوشی کنید، باید توجه داشته باشید که داشتن لینک های معتبر خوب است. لینک ها را خیلی جدی بگیرید و برای ساخت بک لینک های حرفه ای و کلاه سفید بسیار تلاش کنید.

 

2. دریافت کمتر لینک های اسپمی

خیلی اوقات از زبان بسیاری از سئوکارها و یا کسانی که با این حوزه آشنا هستند میشنوید که از سایت هایی که دامین آتوریتی پایینی دارند لینک نگیرید و این کار باعث کاهش قدرت دامین شما می شود یا سایت شما اسپم شناخته میشود. همچنین این تصور وجود دارد که با گرفتن لینک از سایت هایی با دامین آتوریتی پایین رنک سایت در موتور های جستجو مخصوصا گوگل کاهش پیدا میکند.

من به شما این اطمینان را میدهم که این تفکرات کاملا غلط میباشد و اصلا دیدگاه حرفه ای نیست. اما این گفته من از کجا می آید و بر چه اساسی است؟ فرض کنید، من فروشنده بک لینک هستم، و به شما لیستی از 50 سایت داده ام که دامین آتوریتی بالای 40 دارند، شما باید خوشحال باشید که من لینکتان را در سایت های بسیار خوبی قرار خواهم داد، اما من برای افزایش ارزش دامنه یا همان DA این سایت ها برایشان بک لینک خریده ام و از همه ی این سایت ها به هم لینک داده ام یا به اصطلاح یک PBN راه انداخته ام. خب اینجاست که موتور جستجو گوگل سایت من را ممکن است شناسایی کرده باشد و اصلا در نتایج جستجو نمایش ندهد، زیرا می داند که من سئو کلاه سیاه کار کرده ام، اما آیا moz هم این را می داند؟! خیر، زیرا این سایت فقط تعداد بک لینک های من را شمرده و به من ارزش بالایی داده است. لینک گرفتن از این سایت ها برای شما بسیار بدتر از لینک گرفتن از سایت هایی با DA بین 10-40 است. دیدید! شما فکر کردید که گرفتن لینک از سایت های با DA بالا بسیار خوب است و گرفتن لینک از سایت های ضعیف تر بد! اما این گفته درست نیست و لزوماً هر سایت با ارزش دامنه بالا خوب نیست و هر سایت با ارزش دامنه پایین هم بد نیست.

نکته مهم: برای سایت های تازه تاسیس از سایت های بسیار معتبر لینک نگیرید، زیرا این رفتار کاملاً آماتور است و گوگل متوجه این کار شما می شود، در مورد لینک سازی من در مقاله ای کاملاً این موضوع را بررسی خواهم کرد.

در بسیاری از موارد لینک از سایت های با کیفیت و با دامین آتوریتی و پیج آتوریتی پایین کمک زیادی در ایندکس و اعتبار در موتور های جستجو میشود و بسیار لینک سازی طبیعی تر میباشد و برای یک وب سایت خیلی طبیعی نیست که تمامی لینک هاش از سایت های قویی باشد.

 

آیا لینک از سایت هایی با DA پایین، همان لینک های اسپم هستند؟

منظور از سایت های اسپم، لینک هایی با DA پایین نمیباشد. بهتره یه مقداری راحتتر بهتون توضیح بدم: به عنوان یک مثال برای لینک های اسپم میتوان به سایت هایی اشاره کرد که به اصطلاح به آنها مزرعه لینک میگویند. یعنی در این سایت ها به راحتی میتوان بک لینک ساخت و قبل از شما صد ها و حتی هزاران لینک ساخته شده است و یکی ار فاکتور های اسپم بودن یه سایت همین مورد میباشد، که البته این سایت ها ممکن است با توجه به اینکه کاربران در داخلشان فعالیت زیادی دارند، DA بالایی نیز داشته باشند.

یعنی نباید تصور شما این باشد که لینک سازی کار بسیار ساده ای میباشد و یا چند تا لینک از سایت های کامنتی و یا سایت های مزرعه لینک که اقدام به فروش زیادی بک لینک کرده اند یک لینک سازی موفق داشته اید. علاوه بر اسپم بودن این سایت ها و امکان بالا رفتن Spam Score به شدت امکان پنالتی شدن از سمت گوگل را هم افزایش میدهد.

توصیه: اگر در حال ایجاد همچین لینک هایی هستید هرچه سریعتر کار خود را متوقف کنید!

increasing domain-authority

3.دریافت بیشتر لینک هایی که ترافیک ایجاد میکنن

امتیاز DA جدید ما همچنین بر روی اینکه آیا لینک ها از سایت های قانونی با ترافیک واقعی حاصل میشوند یا نه هم تاثیر میگذارد، زیرا این یک نشانه ی سودمندی قوی است. چه بطور منظم از DA استفاده کنید، چه نکنید، میدانید که جذب لینک هایی که ترافیک ایجاد میکنند چیز خوبی است که ارتباط مربوط به جست وجو و bottom-line (نتیجه نهایی،جمع کل درامد یک شرکت) را نشان میدهد. همچینین دلیل خوبی است برای اینکه دیگر هر لینکی که میتوانید را دنبال نکنید. لینکی که هیچکس آن را نمیبیند، هیچ ترافیکی ایجاد نمیکند و تقریبا توسط اعتبار متریک و گوگل ما هم کاهش پیدا کرده است چه فایده ای دارد؟

 

شما نمیتوانید اعتبار واقعی را جعل کنید

از لحاظ نظری، مانند همه ی متریک های مبتنی بر سیگنال های خارج از کنترل ما، امکان دستکاری کردن اعتبار دامنه وجود دارد. سوال اینجاست که چرا؟ اگر از سایتی دارید که اعتبار دامنه ی 10 لینکی را به ارزش 1 دلار، اعتبار دامنه ی 20 لینکی را به ارزش 2 دلار و اعتبار دامنه 30 لینکی را به ارزش 30 دلار میفروشید، برای رضای خدا این کار را متوقف کنید! (بله! کلمه به کلمه ی چیزی که گفتم را در زمینه های مختلف به صورت ایمیل های ارسالی از سمت کاربران دیده ام!). و یا اگر شما واقعا این لینک ها را خریداری میکنید باید بگویم بهتر است که پولتان را در راستای چیز مفید تری صرف کنید، مثل ساندویچ!

 

این کار را انجام دهید و نوعی اعتبار واقعی ایجاد کنید که شرایط را هم برای وبسایت moz و هم گوگل، بهتر کند.
هرچند در زمان کوتاه سخت است، اما سودش هزینه ی سال ها را پرداخت میکند. با استفاده از DA میتوانید متوجه شوید امروزه کجا میتوانید بطور موثر رقابت کنید، و میتوانید سرمایه گذاری تان را بیشینه سازید. اجازه ندهید که این هم یک شاخص پوچ دیگر بشود.

اگر شما در فرایندی کاملا طبیعی برای رشد سایت خود تلاش کنید و محتواهای خیلی خوبی تولید کنید که نیاز کاربران خود را برطرف کند دامین آتوریتی شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد، من به شما این را قول می دهم!

خب این سری از آموزش سئو در مورد قدرت دامنه یا ارزش دامنه یا Domain Authority یا DA تمام شد، تمام اصطلاحات گفته شده در بین سئوکاران در ایران رواج دارد و بد نیست همه را به خاطر بسپارید!
در آموزش دیگری بطور مفصل در مورد پیج آتوریتی (PA) صحبت خواهم کرد و می توانید این مطلب رو هم مطالعه نمایید، امیدوارم در مورد قدرت دامنه (DA) اطلاعاتی کسب کرده باشید، در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید، حتماً کامنت نمایید، تا به سوالات شما عزیزان پاسخ دهم. در صورتی که نیاز به بهینه سازی سایت خود دارید، می توانید با تیم خدمات سئو ویکی دمی تماس بگیرید.

0

 1. سمانه

  سلام
  ممنون از ویکی دمی بابت مقاله های خیلی خوبی که قرار میده
  ولی من یه مشکلی دارم توی سایت
  همه مقالات در هم شده
  یعنی من نمیتونم فقط مقالات سئویی که برای کسایی که مبتدی هستن و تاره میخوان یاد بگیرن رو پیدا کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  15 تیر 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   بله درسته خق با شماست
   ممنون که این مورد را به ما یاداور شدید.
   حتما دسته بندی های راحت تری از سئو و سایر دسته بندی ها برای شما ایجاد میکنیم

   15 تیر 1398 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

20 − چهار =