طراحی سایت ریسپانسیو؛ راهکاری سریع و قدرتمند

بهتر است با این سوال شروع کنیم که چه طور می‌شود یک وبسایت در صفحه‌ی موبایل، دسکتاپ یا تبلت میلیون‌ها کاربر، به شکلی صحیح نمایش داده شود و همچنین به راحتی بتوان از آن استفاده کرد؟

وقتی که طراحی سایت ریسپانسیو  در نظر گرفته می‌شود، تمامی کاربران از سراسر جهان می‌توانند بدون هیچ مشکلی از وب سایت استفاده کنند. در این شرایط، صفحات وبسایت طوری طراحی شده‌اند که وقتی در دستگاه‌های مختلف باز می‌شوند، تمام متن‌ها، منوها و لینک‌های داخلی آن در دسترس هستند. در شرکت ویکی دمی با استفاده از استراتژی های مختلف می‌توان صفحاتی طراحی کرد که ریسپانسیو باشند تا نیاز کاربران را برطرف کند.

 
طراحی سایت ریسپانسیو

آیا سایت من ریسپانسیو است؟

تست این مرحله بسیار آسان است. به این صورت که با گذراندن چند مرحله‌ی آسان، می‌توانید واکنش گرا بودن سایت‌تان را تست کنید.

  • گوگل کروم را باز کنید.
  • آدرس سایت خود را در نوار آدرس وارد کنید
  • سه دکمه‌ی CTRL + SHFT + I را به طور همزمان فشار دهید
  • سپس سه دکمه‌ی CTRL + SHIFT + M را به طور همزمان فشار دهید
  • سه مرحله‌ی بالا را برای دو دستگاه مختلف تبلت و صفحه‌ی دسکتاپ به کار ببرید
    بعد از انجام این سه مرحله، نسخه‌ی موبایل سایت در صفحه‌ی دسکتاپ نمایش داده می‌شود. علاوه بر سه مرحله‌ی بالا، می‌توانید از لینک گوگل برای تست ریسپانسیو بودن سایت استفاده کنید. باید بدانید که طراحی سایت واکنشگرا، برای گوگل یک اولویت است. همچنین راه‌اندازی سایت ریسپانسیو مزایایی دارد که در مقایسه با دیگر روش‌های ایجاد سایت از اولویت زیادی برخوردار است.
چگونگی سایت ریسپانسیو

علاوه بر سه مرحله‌ی بالا، می‌توانید از لینک گوگل برای تست ریسپانسیو بودن سایت استفاده کنید. باید بدانید که ایجاد یک سایت واکنشگرا، برای گوگل یک اولویت است. همچنین این نوع طراحی مزایایی دارد که در مقایسه با دیگر روش‌های ایجاد وب سایت از اولویت زیادی برخوردار است.

نحوه طراحی سایت ریسپانسیو

حال می‌خواهیم به یک سوال مهم در مورد چگونگی ریسپانسیو کردن سایت پاسخ دهیم. در این بخش سعی می‌کنیم به نکاتی اشاره کنیم که رعایت کردن آن‌ها باعث می‌شود، راه زیادی را در طراحی یک وب سایت ریسپانسیو، طی کرده باشید. جابه‌جا شدن نوار منو، تغییر ساختار محتوا، حذف فضاهای خالی صفحه، و نمایش المان‌های مهم و حیاتی سایت، مواردی هستند که باید در طراحی یک وب سایت به صورت واکنشگرا رعایت شوند.

تغییر نوار منوی سایت

نوار منو می‌تواند در قسمت‌های مختلفی از سایت قرار بگیرد. به عنوان مثال وقتی یک سایت را در صفحه دسکتاپ باز می‌کنید، بهتر است که نوار منو در سمت چپ یا راست صفحه قرار بگیرد، زیرا کاربر تجربه‌ی بهتری خواهد داشت.
اگر همین سایت را در صفحه موبایل باز می‌کنید، بهتر است نوار پیمایش، بالا یا پایین صفحه قرار گیرد. چون سایز صفحه موبایل در مقایسه با دسکتاپ کوچکتر است.

تغییر ساختار محتوا

واکنشگرا بودن سایت تنها به این معنی نیست، که نحوه نمایش محتوا با توجه به سایز صفحه نمایش دستگاه‌های مختلف، عوض شود. بلکه ساختار محتوا نیز با توجه به تغییر اندازه‌ی مرورگر باید عوض شود. این ویژگی کمک می‌کند، که بخش‌های مختلف سایت در حالت‌های مختلف مرورگر به راحتی در دسترس باشند.

نمایش دکمه‌ی CTA​

محل قرارگیری دکمه‌ی CTA، نیز معیاری مهم برای بررسی ریسپانسیو بودن یک وب سایت است. در یک وبسایت با طراحی مناسب، دکمه‌ی Call To Action، در جایی قرار می‌گیرد که کاربر با اولین نگاه به سایت بتواند روی آن کلیک کند.

نحوه طراحی سایت ریسپانسیو

نمایش برند

برای یک سایت، هیچ چیزی حیاتی‌تر از نمایش برند و اطلاعات آن نیست. یکی از المان‌های مهمی که باید در صفحه‌ی موبایل یا تبلت نمایش داده شود، نام برند و شعار شرکت است. زیرا این بخش تاثیر زیادی بر مخاطب می‌گذارد و او را به خرید ترغیب می‌کند

نمایش سایت در موبایل یا تبلت به گونه‌ای باید باشد که نام برند در ابتدای صفحه نمایش داده شود.

حذف فضاهای خالی اضافی

وقتی یک سایت را در صفحه‌ی دسکتاپ باز می‌کنید، در اکثر موارد، بخش زیادی از صفحه از فضایی سفید رنگ، تشکیل شده است. برای اینکه همین سایت در صفحه موبایل یا تبلت به صورت ریسپانسیو نمایش داده شود، بهتر است تمام فضاهای خالی حذف شوند و منوها، دکمه‌ها و متن‌ها با توجه به اولویت از بالا تا پایین متن قرار بگیرند.
این اتفاق باعث می‌شود تا کاربر در کمترین زمان ممکن به موارد مورد نیاز دسترسی داشته باشد.

مزایای ریسپانسیو کردن وب سایت

برای طراحی یک وب سایت ریسپانسیو، از زبان برنامه نویسی CSS استفاده می‌شود. کدهای CSS تنظیمات مربوط به صفحه از قبیل سایز، جهت نمایش و رنگ را برای دستگاه‌های مختلف، دستکاری می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود که سایت به شکلی کاربر پسند در صفحه‌ی موبایل، دسکتاپ یا تبلت نمایش داده شود. در ادامه مزایای استفاده از سایت ریسپانسیو به طور کامل شرح داده شده است.

افزایش مدت زمان حضور کاربر

اگر کاربران بعد از ورد به سایت، نتوانند به نقاط مختلف آن هدایت شوند، مطمئنا سایت را در اسرع وقت ترک می‌کنند. گوگل مدت زمان حضور کاربر در صفحه را به عنوان یک فاکتور مهم برای بررسی سایت در نظر می‌گیرد.

بهبود تجربه‌ی کاربری

وقتی که یک سایت ریسپانسیو است، کاربران به راحتی مطالب داخل سایت را می‌خوانند و به قسمت‌های مختلف آن هدایت می‌شوند. در نتیجه تجربه‌ی کاربری بهبود میابد و کاربر مدت زمان بیشتری در سایت وقت می‎گذاراند.

بازگشت کاربر به سایت

وقتی که کاربر مدت زمان زیادی را به عنوان مثال در یک وبسایت فروشگاهی می‌گذراند، این اتفاق، نشانه دهنده‌ی آن است که از محتوا و طراحی وب سایت، رضایت دارد. بنابراین احتمال بازگشت مجدد کاربر به سایت و خرید کالا بسیار بالا است.

مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

بنابراین، طراحی مناسب واکنشگرا تجربه‌ی کاربری را بهبود خواهد داد و گوگل به سایت‌هایی که این نکته را در نظر می‌گیرند، امتیازی ویژه می‌دهد.

طراحی انطباق پذیر یا ریسپانسیو؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، طراحی وب سایت واکنشگرا، بسیار انعطاف پذیر است و با تمام دستگاه‌ها با سایز صفحه نمایش مختلف، سازگار می‌شود. در این شرایط، سایت یک بار طراحی می‌شود و همان سایت با ترکیب‌بندی مناسب در موبایل، تبلت و دسکتاپ نمایش داده می‌شود.
اما در طراحی انطباق‌پذیر می‌توان از چندین ساختار متفاوت، برای انواع صفحات نمایش استفاده کرد. به این معنی، که وقتی کاربر وارد سایت می‌شود، مرورگر با توجه به سایز صفحه نمایش یک ساختار مناسب از سایت را انتخاب مب‌کند و نمایش می‌دهد.

طراحی سایت ریسپانسیو یا انطباق پذیر

پیش از این راه‌اندازی سایت به صورت واکنشگرا، برای بسیاری از افراد اولویتی نداشت، اما امروزه این ویژگی از دید گوگل معیاری حیاتی است. این نوع از طراحی، ملاک‌ها و معیارهایی دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توان تجربه‌ی جستجوی مناسبی برای تمام کاربران از طریق موبایل و تبلت ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

یازده − نه =