آموزش کامل سئو

آموزش کامل و رایگان سئو

به دوره آموزش سئو در ویکی دمی خوش آمدید. ما در این دوره تمامی اصول و مبانی سئو را به شما آموزش میدهیم. ما آموزش سئو را به روش های فیلم آموزشی، مفالات فصل به فصل، پادکست آموزشی و دوره آموزش سئو را به صورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. در هر فصل به بررسی یکی از موضوعات دوره میپردازیم. این دوره آموزش سئو برگرفته از سایت منگول (mangools) میباشد که در همین بخش، لینک مقاله اورجینال را برای شما قرار داده ایم. در هر کدام از موضوعات آموزش سئو، تجربه‌ی خود را به آن اضافه کرده ایم، همراه با مثال های کاربردی و درست که در درک بیشتر مفاهم سئو به شما کمک کند.بعد از مطالعه مقاله حتما بخش نظرات انتهایی مقاله را هم مشاهده کنید و سوالات کاربران دیگه را مشاهده کرده تا بار علمی شما افزایش پیدا کند.

مقاله آموزش سئو

مقاله آموزش سئو

فیلم آموزش سئو

فیلم آموزش سئو

پادکست آموزش سئو

پادکست آموزش سئو

دوره آموزش سئو

دوره آموزش سئو

مشاوره سئو

سئو خبر

مشاهیر سئو

لیست بخش های آموزش سئو

بخش دوم: موتور های جست و جو

در بخش موتور های جست و جو  مطالب زیر آموزش داده می شود. برای مشاهده هر کدام از مباحث بر روی آن کلیک کنید.

موتور های جست و چو موتور های جست و جو چگونه کار می کنند؟ خزیدن(crawl) فهرست کردن یا indexing نمایش نتایج جستجو فاکتور های رتبه بندی

بخش سوم: سئو داخلی

بخش چهارم: تاثیر محتوا در سئو

تاثیر محوا در سئو

در این قسمت از آموزش سئو، به تاثیر محتوا در سئو می پردازیم. برای مشاهده هر کدام از مباحث بر روی آن کلیک کنید.

تاثیر محتوا در سئو چه محتوایی باید ایجاد کنم؟ طول یک پست وبلاگ ایده آل چقدر است؟

بخش پنجم: جست و جوی کلمه کلیدی

بخش ششم: لینک سازی (Link Building)

آموزش لینکسازی

در این قسمت از آموزش سئو، به آموزش لینکسازی می پردازیم. برای مشاهده هر کدام از مباحث بر روی آن کلیک کنید.

لینک سازی (Link Building) چرا لینک سازی یکی از اصول سئو سایت است؟ انواع بک لینک چیست؟ انکر تکست (anchor text) لینک سازی داخلی (internal link)

بخش هفتم: تاثیر تجربه کاربری (UX) بر سئو

تاثیر تجربه کاربری (UX) بر سئو

در این قسمت از آموزش سئو، به آموزش تاثیر تجربه کاربری (UX) بر سئو می پردازیم. برای مشاهده هر کدام از مباحث بر روی آن کلیک کنید.

تاثیر تجربه کاربری (UX) بر سئو

بخش اول

آموزش مطالب کلی سئو

در بخش اول از آموزش سئو به مطالب کلی سئو مانند آموزش مفهوم کلی سئو، اهمیت آموزش سئو، پیش نیاز های لازم برای یادگیری سئو، سئو داخلی و خارجی و آموزش اصطلاحات سئو مانند سئوکار های کلاه سیاه و …. اما قبل از شروع آموزش از شما آزمونی گرفته می شود تا سطح خود را در سئو متوجه شوید. همچنین در آخرین بخش از آموزش سئو هم، آزمونی از شما گرفته می شود تا میزان رشد و پیشرفت فابل توجه خود را بعد از آموزش سئو ویکی دمی متوجه بشوید.

برای اینکه بتوانید آموزش سئو را هرچه بهتر درک کنید پیشنهاد می کنم که حتما این بخش را به طور کامل مطالعه فرمایید تا در بخش های دیگر دچار مشکل نشوید. بهتر است در بخش اول سئو خدمتتان نکته ای را ذکر کنم. سئو علمیست که با تجربه کامله می شود. هرچه قدر که در سئو چلو تر می روید متوجه می شوید که مانند اقیانوسی بی پایان می ماند و هیچ انتهایی در آن وجود ندارد. پس همیشه به روز بود و یادگیری را سرلوحه کار خود قرار دهید و صبور باشید.

آموزش مطالب کلی سئو

راهنمای آموزش سئو

این دوره آموزش سئو، جامع ترین دوره آموزش رایگان سئو است که در مسیر آموزش سئو شما، بسیار کمک کننده خواهد بود. در نهایت سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا بهترین پاسخ را برای شما قرار دهیم.

این آموزش متشکل از آموزش ویدئویی، مقالات فصل به فصل، دوره آموزش سئو، پادکست های آموزش سئو و … اگر به دنبال حرفه ای شدن در دنیای سئو هستید با ویکی دمی همراه باشید.

اگر یک سایت وردپرسی دارید و می خواهید سئو را صرفا برای وردپرس بیاموزید، می توانید مقاله آموزش “سئو وردپرس” را در ویکی دمی مطالعه بفرمایید.

در ابتدا برای شما بخش آزمون سئو را قرار داده ایم و در انتها نیز همین آزمون قرار داده شده است تا بتوانید دانش و تحربیات خود را محک بزنید.

آزمون سئو

در این بخش برای شما کاربران عزیز سایت ویکی دمی آزمون سئو همراه با سوالات مختلف در موضوعات سئو قرار داده ایم. برای بخش آزمون سئو چند نکته وجود دارد:
سوالات این آزمون به صورت دوره ای آپدیت می‌شود و به سوالات اضافه میشود.
به مرور سوالات را در بخش های تخصصی و با تفکیک موضوع قرار می‌دهیم
در پایان آزمون می‌توانید پاسخ درست سوالات را مشاهده کنید
بعضی از سوالات چند گزینه درست دارند که برای اینکه سوال شما درست باشد، باید تمامی گزینه های درست را انتخاب کنید
سوالات آزمون دارای نمره منفی نیستند
اگر نظری در مورد آزمون داشتید میتوانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید
سوالات زمان بندی شده نیستند و شما برای پاسخ به هر سوال میتوانید بدون استرس فکر کنید
سوالات این آزمون یا توسط متخصصی ویکی دمی طراح شده اند و یا از سایت های بزرگ و معتبر دنیا جمع آوری شده است

بعد از مطالعه مقاله حتما بخش نظرات انتهایی مقاله را هم مشاهده کنید و سوالات کاربران دیگه را مشاهده کرده تا بار علمی شما افزایش پیدا کند.

این دوره آموزش سئو، جامع ترین دوره آموزش رایگان سئو است که در مسیر آموزش سئو شما، بسیار کمک کننده خواهد بود. در نهایت سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا بهترین پاسخ را برای شما قرار دهیم.

اگر یک سایت وردپرسی دارید و می خواهید سئو را صرفا برای وردپرس بیاموزید، می توانید مقاله آموزش “سئو وردپرس” را در ویکی دمی مطالعه بفرمایید.

خب ابتدا در مورد این صحبت کنیم که اصلا سئو چیست و سپس وارد موضوعات مفهومی تر می‌شویم.

سایت منگول مرجع مقاله: learn seo mangools

سئو چیست؟

در حقیقت واژه ی سئو (SEO) مخفف عبارت (Search Engine Optimization) یا در حقیقت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است که در نتیجه ی این کار سایت شما رتبه ی بهتری را در نتایج جستجو کسب خواهد کرد.

اگر بخواهیم به تاریخچه ی پیدایش علم سئو اشاره داشته باشیم، باید خدمت شما عرض کنم که علم سئو از دهه 90، زمانی که موتور های جستجو بوجود آمدند رواج یافت. امروزه سئو بصورت پیشرفته تر و با استراتژی های مشخص تری نسبت به گذشته در حال پیشرفت است. در ایران علم سئو به رشد خیلی کمتری نسبت به سایر کشور ها پیشرفت دارد و عدم این موضوع، علامقه کمتر متخصص ها در زمینه آموزش سئو و انتقال دانش تجربی خود است.
حتی در دوره های آموزشی سئو که هزینه های بسیار زیادی دارد نیز در واقعیت این تحارب منتقل نمی‌شود و فقط مفاهیم آموزش داده می‌شود.

اما در اکثر کشور های دنیا، سایت های فعال در زمینه سئو، نتایح برسی ها و تحلیل های خود را در قالب یک آموزش کامل یا یم دوره تجربه محور سئو در اختیار کاربران قرار می‌دهند و با ایجاد یک چرخه درست این دانش به صورت فراگیر در اختیار همه قرار میگیرد.

سئو چیست؟

اگر قصد دارید یک سئوکار شوید و یا اصول سئو را یاد بگیرید باید به این نکته توجه داشته باشید که SEO نیازمند خلاقیت، درک تکنولوژی و قدرت تحلیل بالاست. برای انجام سئوی یک سایت از روش های بسیار متنوعی می توان استفاده نمود، که البته تمام این روش‌ها به یک هدف مشترک می‌رسد، که رسیدن به رتبه بالاتر در نتایج جستجوست. 

به زبان ساده، سئو راهی است برای نمایش درست سایت‌ها برای کسانی که درست جستجو می‌کنند.‌

بهینه سازی یک سایت تنها توجه به درست نوشته شدن کدهای سایت و یا بخش‌های فنی سایت نیست، بهینه سازی می تواند حتی از نظر محتوایی برای اینکه کاربران شما مطالب خوبی را مطالعه نمایند نیز باشد. سعی کنید آنقدر محتوای قوی و خوبی تولید نمایید تا سایت های دیگر نیز مشتاق شوند محتوای شما را بعنوان مرجع معرفی نمایند.

تصور بسیاری از افراد در مورد سئو یک کار خشک . یکسان بدون هیچ هیجانی است. اما دقیقا سئو اوج هیجان است.

چالش هایی که در سئو برای هر سئو کاریب پیش می‌آید، استرس ها، ترفند ها و راهکار ها، ایده های خلاق و خیلی چیز های دیگر دست به دست هم داده اند تا سئو را به صورت واقعی، به یک تخصص هیجان انگیز تبدیل کنند.

هنوز یه صورت کامل درک درستی از سئو در ایران جا نیفتاده است و بسیاری از صاحبان کسب و کار و مالکان وب سایت ها به ارزش این مضوضوع پی نبرده اند به همین دلیل آموزش سئو را خیلی جدی نمی‌گیرند و یا حاضر به پرداخت هزینه بابت سئو شدن سایت و افزایش رتبه سایت در موتور های جستجو نیستند.

آشنایی با قیمت و تعرفه سئو جهت بهینه سازی سایت ها

چرا دوره آموزش سئو مهم است؟

دوره آموزش سئو صرفا برای کسانی نیست که بخواهند در زمینه سئو فعالیت داشته باشند، بلکه هر کسی به نوعی درگیر وب سایت ها باشد و یا در فضای اینترنت فعالیتی داشته باشد، فراگیری این علم برای آنها ضرورت دارد.

گوگل، بینگ، و یا سایر موتور های جستجو برای نمایش هر چه بهتری نتایج به کاربران خود از روش ها و یا به اصطلاح الگوریتم های مختلفی استفاده می نمایند که پایه و اصول سئو را شکل می دهد. اما اینجا سوالی که مطرح میشود این است که آیا میتوان تمام این الگوریتم ها را یاد گرفت؟ پاسخ به این سوال هم بله هست و هم خیر! البته برای یادگیری در این سطح نیاز به یک دوره حرفه‌ای آموزش سئو دارند که ما این دوره را به صورت رایگان برای شما فراهم کرده ایم

میتوان گفت گوگل بیشتر از 200 فاکتور مختلف را در سایت ها برای نمایش نتایج به کابران بررسی می نماید. بسیاری از این فاکتور ها توسط افراد مختلفی که در گوگل فعالیت داشته اند و یا سایت های مختلفی که این فاکتورها را بررسی کرده اند منتشر شده است، از جمله: محتوا، بک لینک یا مسائل فنی مانند سرعت سایت و … البته این فاکتور ها همگی بصورت مخفیانه توسط گوگل ساخته و بررسی می شوند.

اصول سئو

همانطور که می دانید، موتور های جستجو زمانی استفاده میشوند که افراد عبارتی را جستجو می کنند و با رعایت کردن اصول سئو در حقیقت شما میخواهید که سایتتان نتیجه ی آن “عبارت” در این موتور ها باشد. مهم نیست که شما در سایتتان چیزی می‌فروشید، خدماتی ارائه می‌دهید، نویسندگی می‌کنید، مجله‌ای اینترنتی هستید یا هر کار دیگری می‌کنید، مهم این است که می‌خواهید مخاطبانتان را با استفاده از موتورهای جستجو جذب کنید.

مهم‌ترین بخش کار این است که سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده شود، در غیر این صورت در کارتان شکست خورده‌اید.

اگر مجله‌ی اینترنتی دارید مثل زومیت، به شدت نیاز دارید تا بازدید های سایتتان را افزایش دهید، اگر فروشگاه اینترنتی دارید مثل دیجی کالا، برای افزایش فروش خود نیاز دارید تا مخاطبان بیشتری را به خود جذب کنید، اگر یک شرکت تبلیغاتی دارید به شدن نیازمند این موضوع هستید که افرادی که به دنبال خدمات شما هستد، به راحتی شمارا پیدا کنند و تمامی این موارد فقط با سئو امکان پذیر است زیرا امن ترین، کم هزینه ترین و ماندگارترین راه جذب مخاطب است.

انجام درست سئو رتبه شما را در صفحه نتایج جستجو (SERP) بهتر خواهد کرد، رتبه‌های بالاتر به معنای جذب بازدیدکننده بیشتر و در نتیجه مشتریان بیشتر و کسب و کار موفق‌تر است.

برای یادگیری سئو باید چه کاری انجام دهم؟

ممکن است تغییرات مختلفی در نحوه نمایش سایت شما در موتورهای جستجو ایجاد شود و یا پارامترهای مختلفی برای مشخص کردن امتیاز یک سایت در نظر گرفته شود. ما در این مقاله (آموزش سئو آپدیت 2019)، پارامتر های اصلی و اصول سئو سایت را بررسی خواهیم نمود. با خواندن کامل این مقاله شما میتوانید سئو سایت های ضعیف را در کلماتی غیر رقابتی به راحتی انجام دهید و رتبه ی این سایت ها را افزایش دهید. اگر میخواهید سئو را بصورت حرفه ای آموزش ببینید باید دوره آموزش سئو را مطالعه کنید.

اگر این سوال برایتان مطرح شده که خب حالا چطور باید سئو را یاد بگیرم؟ باید بگوییم که برای این کار باید تا می‌توانید در مورد سئو مطالعه کنید و چیزهایی را که یاد می‌گیرید در عمل به کار ببرید و تمرین کنید. با کمی جستجو در اینترنت هزارران مقاله در مورد سئو خواهید یافت. و این مقاله ویکی دمی « آموزش سئو برای 2019» چکیده ای از سال‌ها تجربه و مطالب موجود در سایت‌های معتبر آموزش سئو را در اختیار شما می‌گذارد.

در ایین بخش از دوره آموزش سئو سراغ اصطلاحات پر استفاده می‌رویم و در مورد این اصطلاحات توضیحات مختصری در اختیار شما قرار می‌دهیم. برای هر بک از این موارد، آموزش های جدایی در قالب مقاله برای شما قرار داده ایم که میتوانید هر مورد را به صورت مجزا و جامع مطالعه کنید.

آموزش سئو داخلی و سئو خارجی

سئو داخلی در واقع به تمام کارهایی گفته می‌شود که شما برای بهینه‌سازی سایتتان بر روی خود سایت انجام می‌دهید، مانند بهبود محتوا، کد‌نویسی، لینک‌سازی داخلی و …

موارد زیر همه بخشی از سئو داخلی هستند‌:

 • متا تگ ها (meta tags)
 • تگ های هدینگ (headings)
 • ساختار آدرس سایت (URL Structure)
 • بهینه سازی تصاویر (image optimization)
 • محتوا (content)
 • سرعت سایت و تعداد صفحات (website size and speed)
 • و …

ما به تمام این موارد در فصل سوم همین مقاله اشاره خواهیم کرد. اگر به دنبال مطالب تکمیلی در این زمینه هستید ما در ویکی دمی، در مقاله «آموزش سئو داخلی» به طور کامل این موارد را بررسی کرده‌ایم که می‌توانید این مطلب را هم مطالعه کنید.

سئو خارجی (Off page SEO) به تمام عملیاتی که شما برای بالا بردن دامین آتوریتی (Domain Authority) انجام می دهید که این عملیات در داخل سایت شما انجام نمیشود و در سایر سایت ها انجام میشود سئو خارجی گفته میشود. چند نمونه از این موارد عبارتند از:

 • تبادل لینک با سایر سایت ها (exchanging backlinks)
 • پست های مهمان (guest blogging)
 • خرید لینک خارجی یا بک لینک (buying backlinks)
 • سیگنال های شبکه اجتماعی (social media efforts)
 • همکاری با اینفلوئنسرها و افراد تاثیر گذار (cooperation with influencers)
 • لینک هایی که سایر سایت ها به مطالب شما می دهند (natural backlinks)
 • و…

ما موارد بالا را در فصل ششم همین مقاله بررسی خواهیم نمود.

سئو کارهای کلاه سفید (white hat)، کلاه سیاه (black hat)، کلاه خاکستری (grey hat)

مقایسه سئوکارهای کلاه سفید و کلاه سیاه مانند مقایسه شخصیت‌های خوب و بد فیلم‌های وسترن است. البته نه در این حد جدی! هر دو نوع سئو کلاه سفید و کلاه سیاه روش‌های مخصوص به خودشان را ‌دارند.

سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه (Black hat SEO) از روش هایی برای بالا آوردن سئو استفاده می نماید که قانونی نیستند (البته از نظر گوگل) زیرا این روش ها در حقیقت ربات های گوگل را گول میزنند و مطلب خوبی را به کاربر نمیدهند که این خلاف رسالت گوگل است، کلاه سیاه ها تنها سایت را برای ربات ها بهینه سازی می نمایند و نه برای کاربران (انسان ها)، آپدیت های مختلف گوگل برای جلوگیری از این روش هاست.

سئوکاران کلاه سیاه می‌توانند سایت شما را در مدت زمان خیلی کوتاهی در رتبه‌های بالای نتایج جستجو قرار دهند، البته اگر روش آنها از طریق ربات‌های گوگل شناسایی شود یا به اصطلاح لو برود سایت شما مجازات می‌شود و ممکن است بعد از مدتی افت جایگاه شدیدی داشته باشید و دیگر به این راحتی نتوانید رتبه خود را پس بگیرید.

سئوکارهای کلاه سفید دقیقاً با توجه به سلیقه‌ کاربر عمل می‌کنند و فقط کاربران را مورد توجه قرار می‌دهند، کار اصلی سئوکارهای کلاه سفید تولید محتوای کاربرپسند و لینک‌سازی داخلی (link building) است که کاری بسیار مهم و ضروری است.

تکنیک سئو کلاه سفید زمان بر است و باید برای این تکنیک یک استراتژی بلند مدت ریخت و در مسیر درست حرکت کرد.

تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری ریسکش کمتر از سئو کلاه سیاه است و از طرفی هم از تکنیک‌های کلاه سفید سریع‌تر به نتیجه می‌رسد، در حقیقت این تکنیک‌ها تلفیقی از روش‌های کلاه سیاه و کلاه سفید است. تکنیک کلاه خاکستری بسیار دیرتر توسط گوگل مجازات می‌شود یا ممکن است اصلاً مجازات نشود، بسیاری از سایت‌هایی که امروزه در اینترنت فعال هستند از این تکنیک استفاده می‌کنند.

مثلا یکی از تکنیک هایی که هم میتواند سئو کلاه سیاه باشد و هم میتواند سئو کلاه خاکسترین باشید موضوع یک لینک های pbn است.

یعنی این شما هستین که با فعالیت های خود می‌توانید مشخص کنید که pbn شما کلاه سیاه است یا کلاه سفید که در اموزش pbn به صورت جامع در این مورد صحبت کرده ایم.

اگر بخواهیم مطابق تجربه چند ساله‌ی خود صحبت کنیم، میگوییم هیچگاه کاری نکنید که گوگل روی سایت شما حساس شود. گوگل وقتی روی یک سایت حساس میشود، با دقت بیشتری سایت شما را مورد برسی قرار میدهد به همین دلیل ممکن است تکنیک های کلاه خاکستری شما را، کلاه سیاه در نظر بگیرد و شمارا جریمه کند.

من خودم به شخصه طرفدار تکنیک های کلاه خاکستری هستم، اما تکنیک هایی که به سمت کلاه سفید متمایل باشد نه کلاه سیاه. به همین دلیل در این دوره آموزش سئو بیشتر اصلا تکنیک های کلاه سیاه را به شما آموزش نمی‌دهیم و از آنها پرهیز خواهیم کرد.

سئو کلاه خاکستری

فصل دوم:

موتورهای جستجو

در بخش دوم از دوره آموزش جامع سئو در مورد این صحبت خواهیم کرد که اصلا موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند و کاربران چطور با موتورهای جستجو کار می‌کنند و کلمات را بر چه اساسی وارد می‌کنند. در حقیقت در این بخش می‌خواهیم به شما نشان دهیم پشت این صفحه ساده‌ای که از گوگل می‌بینید، چه اتفاقاتی می‌افتد. در اینجا بیشتر به بررسی موتور جستجوی گوگل می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که چه فاکتورهایی نسبت به بقیه اهمیت بیشتری دارند.

به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از کسانی که حتی سئو کار هستند، درک درستی از ساز و کار موتور های جستجو ندارند.

هنگامی که درک درستی از این ساز و کار وجود نداشته باشد، اتفاق هایی که در سئو سایت می‌افتد یا جالش ایی که به وجود می‌آید را نمیتوانیم به درستی درک کنیم و راه حل های مناسبی برای آنها پیدا کنیم.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

موتور جستجو از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

 1. خزیدن (Crawling)
 2. انتخاب برای نمایش (Indexing)
 3. نمایش دادن نتیجه جستجو

شکل زیر تقریباً شبیه به کار موتورهای جستجو می باشد هر کدام از موارد بالا را برای شما بطور جداگانه توضیح خواهیم داد:

نحوه کار موتورهای جستجو

خزیدن (Crawling)

خزیدن عنکبوت گوگل به این معنی است که گوگل با استفاده از ربات‌های خود که به اصطلاح عنکبوت گوگل نامیده می‌شوند، تمام سایت‌های موجود در فضای اینترنت را طی می‌کند و مواردی همچون، محتوا، کلمات کلیدی، تگ‌های هدینگ و عنوان نوشته‌ها، لینک‌ها ( داخلی و خارجی)، تصاویر و … را بررسی می‌کند. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم، هر موقع که شما از سایتتان به سایت دیگری لینک می‌دهید، وقتی  که خزنده (عنکبوت گوگل) وارد سایت شما می‌شود با برخوردن به این لینک وارد آن سایت می‌شود و به این ترتیب تمام سایت‌های موجود در فضای اینترنت را یکی بعد از دیگری طی می‌کند.

فهرست کردن یا indexing

زمانی که یک وبسایت برای اولین بار توسط ربات گوگل دیده می‌شود، این ربات سایت مورد نظر را به یک کتابخانه خیلی بزرگ که در آن تمام سایت‌های موجود در سراسر اینترنت وجود دارند، اضافه می‌کند، به این فرآیند فهرست کردن یا indexing گفته می‌شود. این پروسه ممکن است برای هر سایت متفاوت باشد و می‌تواند زمان‌بر نیز باشد، طبق تجربیات به دست آمده این فرآیند ممکن است بین 1 تا 10 روز زمان ببرد.

یک نکته کاربردی:

برای اینکه ببینید سایتتان در گوگل ایندکس شده است یا نه باید یک کار ساده انجام دهید و آن هم این است که وارد صفحه اصلی گوگل شوید و عبارت زیر را در آن جستجو کنید:

Site:domain.com

علاوه بر این، زمانی که شما در یکی از صفحاتتان تغییری بدهید از قبیل آپدیت محتوا،عوض کردن عنوان و … دوستان ما (خزنده‌های گوگل) این صفحه را دوباره بررسی و ایندکس می‌کنند. توجه داشته باشید که ایندکس شدن سایت شما به این معنی نیست که دیگر در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوید، ایندکس شدن تنها به این معنی است که از این به بعد سایت شما توسط گوگل رصد خواهد شد.

نمایش نتایج جستجو

نتیجه‌هایی که در گوگل مشاهده می‌شوند هم برای کاربران مهم است و هم برای خود گوگل. زمانی که کاربری کلمه‌ای را در گوگل جستجو می‌کند، گوگل این عبارت را با تمام سایت‌هایی که در فضای اینترنت هستند مقایسه می‌کند و بهترین این سایت‌ها را به کاربر نمایش می‌دهد، این بررسی از میان میلیاردها سایت فعال در اینترنت و با استفاده از الگوریتم‌های مختلف گوگل انجام می‌شود.

شرکت های جستجو کننده مانند (گوگل، ماکروسافت، یاهو، بینگ) این الگوریتم ها را بصورت مخفیانه می سازند و آپدیت می کنند، با اینحال بسیاری از این الگوریتم ها در فضای اینترنت لو رفته است.

فاکتور های رتبه بندی

بسیاری از فاکتورهای تاثیر گذار که اصول سئو سایت را شکل می دهند، ثابت شده اند، اما بعضی‌هایشان هم بر اساس تجربیات و احتمالات مطرح می‌شوند. بعضی از این فاکتورها نسبت به بقیه از اهمیت بیشتری برخوردارند. Brian Dean از سایت بک لینکو 220 فاکتور از دید گوگل را بررسی کرده که می توانید آن را مشاهده نمایید (برای دیدن فاکتورهای مهم سئو، به مقاله ی 200 فاکتور سئو از دید گوگل مراجعه نمایید).

اصول سئو سایت

فصل سوم:

سئو داخلی

سئوی داخلی شامل لیست تقریباً بلند بالایی از اقدامات است. چند سال پیش، موضوع آن بیشتر حول محور متا های عنوان و توضیحات، محتوای بیش بهینه ‌سازی شده و سرفصل‌ها بود. اگر می‌خواهید، سئو را در سال 2019 یاد بگیرید، از بخش سئوی داخلی، لذت وافری خواهید برد. پس شروع می‌کنیم…

الگوریتم ‌های گوگل مسیری طولانی را طی کرده‌اند و پیچیده‌تر از زمان‌هایی شده‌اند که محتوا، عناوین و توصیف‌هایی که با کلمات کلیدی پر شده بودند، برای رسیدن به رتبه‌بندی بالا در نتایج جستجو کافی بود.

اگر می‌خواهید اصول سئو سایت را یاد بگیرید، نباید در گذشته بمانید. یکی از پیشرفت‌های بزرگ موتورهای جستجو این است که آن‌ها عوامل انسانی یا در واقع همان “مشارکت کاربر” را نیز مدنظر قرار می‌دهند.

با رشد سئو در سال های اخیر موضوع سئو داخلی نیز رشد چشمگیری داشته است و اهمیت این موضوع هر روز بیشتر می‌شود. ما در مقاله ای جدا به صورت جامع سئو داخلی را برسی کرده ایم و در این دوره آموزشی به صورت مختصر تر موارد مهم سئو داخلی را مورد برسی قرار میدهیم.
در سال های گدشته مثلا حدود ۵ سال پیش، سئو خارجی (‌بک لینک ها) به صورت مطلق پادشاهی میکردند اما در سال 2019 این روند به شدت تغییر کرده است، تا جایی که شما حتی بدون سئو خارجی هم میتوانید کلمات بسیار مهمی را به صفحه نخست نتایج موتور های جستجو برسانید.

ما در دوره آموز سئو سعی کرده ایم تمامی اطلاعاتی که برای ورود به حوزه سئو میخواهید را در اختیار شما قرار دهیم.

متا تگ ها

برچسب‌های متا بخشی از کد HTML هستند. در واقع آن‌ها محتوای وب‌سایت‌ها را توصیف می‌کنند. مهم‌ترین موارد در این بخش، متا تگ عنوان و توضیحات یا همان title و description هستند. مراقب باشید با اطلاعاتی که بعضی سئو کارها مبنی بر مهم نبودن برچسب عناوین و توضیحات متا می‌دهند، گیج نشوید. از سوی دیگر، به یاد داشته باشید در صورتی که عناوین و توصیفات شما به اندازه کافی با موضوع جستجو همخوانی نداشته باشد، الگوریتم Google این عناوین و توصیفات را تغییر می‌دهد تا در نتایج جستجو همخوانی بیشتری ایجاد کند.

ابزار و پلاگین های زیادی (مثلاً Yoastبرای وردپرس) وجود دارند که محتوای شما را از لحاظ تمرکز استفاده از کلمات کلیدی در عنوان متا، توضیحات متا، سرفصل‌ها و تراکم کلمات کلیدی، ویژگی‌های تصویری متفاوت و دیگر عوامل، تجزیه و تحلیل می‌کنند.

این ابزارها، نکات زیادی را به شما یادآوری می‌کنند اما وقتی وارد موضوع عوامل انسانی می‌شویم، کار، سخت می‌شود. چرا که شما میتوانید عنوان صفحه ای که دارید را جوری بنویسید که برای ربات ها بسیار مناسب باشد و تمام قوانین را پیروی کرده باشد، اما زمانی که انسان ها یا همان کاربران گوگل عنوان شما را می بینند، از این عنوان خوششان نیاید و برروی آن کلیک نکنند. بنابراین جدا از بحث تکنیکی، عوامل انسانی را هم در نظر بگیرید و عنوان هایتان را جوری در نظر بگیرید که برای افراد هم جذاب باشد.

در سئو ما هم متا تگ ها را داریم و هم تگ ها، متاتگ ها معمولا در کد های HTML استفاده میشوند و کاربران در صفحه، آنها را مشاهده نخواهند کرد و استفاده اصلی آن برای موتور های جستجو می‌باشد.

مثلا متاتگ تایتل یا دسکریپشن، در صفحه نتایج جستجو نمایش داده میشوند و کاربر با ورود به صفحه دیگر این متاتگ ها را مشاهده نحواهد کرد.

به نوعی این متاتک ها برای راهنمایی کردن و دستور دادن به ربات های موتور های جستجو می‌باشند و با استفاده صحیح از آنها، شانس داشتن رتبه های بهتر را به دست خواهید آورد.

درسال های اخیر متاتگ ها علاوه بر کاربرد های سئو ای، کاربرد های مارکتینگی زیادی دارند. مثلا متا تک تایتل باید به گونه ای نوشته شود که علاوه بر بهینه بودن از نظر سئو، باعث جدب کاربر و افزایش CTR شود. به همین دلیل شما باید سعی کنید که این عنوان را تا آنجایی که امکان دارد، جداب و کاربر پسند بنویسید.

چک‌لیست سئوی داخلی

بگذارید با کارهایی که می‌توانید در وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوای دیگری انجام دهید، شروع کنیم.

 • قبل از شروع به نوشتن، به این سؤال پاسخ دهید که مردم بیشتر چه موضوعی را جستجو می‌کنند؟
 • آیا می‌خواهید در مورد موضوعی که مردم آن را  جستجو می‌کنند، بنویسید؟ اطمینان دارید که نگاه شما به موضوع متفاوت یا منحصر به فرد است؟
 • آیا شما می‌توانید ارزش‌افزوده‌ای به موضوع اضافه کنید؟
 • آیا زمان‌بندی شما درست است؟

این‌ها سؤالات اساسی هستند که قبل از شروع به نوشتن باید به آن پاسخ دهید و اینکه آیا شما برای یک وب‌سایت می‌نویسید یا یک وبلاگ، تفاوتی در این موضوع ایجاد نمی‌کند. راه‌های زیادی برای پیدا کردن این پاسخ‌ها وجود دارد که تحقیق در مورد کلیدواژه بخش اجتناب‌ناپذیر آنهاست که در این مورد در فصل پنجم، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

سرفصل‌ها و برچسب‌های عنوان

فهرست جذابی از برچسب عنوان، description و سرفصل‌ها بنویسید. آنچه در گذشته گفتیم را همیشه به یاد داشته باشید. کلمه کلیدی اصلی شما درست همان‌جاست، بنابراین کاربران می‌دانند که موضوع سایت شما چیست. پس، از description به‌عنوان فرصتی خوب برای تأکید فراخوانی برای اقدام استفاده کنید.

هم کاربران و هم موتورهای جستجو را قانع کنید که وب‌سایت شما همانی است که باید بر روی آن کلیک کنند.

یک‌بار دیگر، به مشارکت کاربران فکر کنید، پس ، از با استفاده از کلمات کم محتوا، در این مورد زیاده‌روی نکنید. به رقبای خود نگاه کنید، آنچه برای آن‌ها مفید بوده را تجزیه تحلیل کنید و برای خود استراتژی تعریف کنید.

از نشانی‌های اینترنتی (URL) مناسب با سئو استفاده کنید :

از استفاده از نشانی‌های اینترنتی شامل ارقام و کارکترها اجتناب کنید.

www.example.com/2017/post318e7a349f6

در عوض از نشانی‌های اینترنتی مربوط به محتوا و عنوان آن استفاده کنید:

www.example.com/how-to-bake-pizza

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، پرمالینک ها را در تنظیمات مربوطه ایجاد کنید.

متخصصین سئو و بلاگرها می‌گویند نشانی‌های اینترنتی کوتاه در Google بیش از سایر نشانی‌ها، رتبه می‌گیرند اما به نظر ما این موضوع مربوط به تجربه کاربر است. البته، این موضوع به این معنی نیست که یک نشانی اینترنتی 20 کلمه‌ای مناسب است.

مولتی‌مدیا (چندرسانه‌ای)

آیا می‌خواهید بازدیدکنندگان سایت خود را با استفاده از تصاویر، اینفوگرافی، نمودار و ویدئو درگیر کنید؟ جالب است بدانید این کار منجر به پایین آمدن میزان بازدهی و بالا رفتن میزان مشارکت می‌شود. بعضی چیزها باید در حالت خوب و قدیمی ساخته شوند اما مولتی‌مدیا باید جدید باشد.

در طول چند سال گذشته انتشار ویدئو یکی از داغ‌ترین ترندهای بازاریابی بوده است. علاوه بر این، آن‌ها به مردم انگیزه می‌دهند که پست‌ها را لایک کنند یا نظر خود را به اشتراک بگذارند.

یکی از مهمترین تاثیرات استفاده از ویدیو در صفحه های سایت، بالا بردن مدت ماندگاری کاربر در سایت است که این موضوع در سال 2019 یکی از مهمترین فاکتور های رتبه بندی برای گوگل است.

اگر شما بتوانید کاربران را با سایت خود درگیر کنید و آنها را در صفحه نگهدارید، از نظر گوگل شما توانسته اید رضایت کاربر را جلب کنید و نیاز آن را برطرف کنید. در این شرایط گوگل به صورت قطعی برای شما افزایش رتبه قائل می‌شود.

هنگام استفاده از ویدیو در صفحه، سعی کنید برای ویدیو منتشر شده اسکیما پیاده سازی کنید تا علاوه بر کاربر، گوگل نیز به صورت ساده تری متوجه ویدیو در صفحه شود.

در سال های اخیر، کاربران ترجیح می‌دهند که به صورت ساده تری محتوای شما را ببینند و وجود ویدیو برای کاربران به شدت جذاب است.

لینک‌های داخلی و خروجی

استفاده از لینک‌های خروجی سیگنالی برای فهمیدن موضوع سایتتان به گوگل می‌دهد. فقط اطمینان حاصل کنید که به منابع مرتبط و معتبر لینک بدهید. لینک‌های داخلی راهی عالی برای تبلیغ سایر مقالات یا بخش‌های وب‌سایت شما هستند. این کار بازدید آنها را بیشتر می‌کند و منجر به مشارکت بیشتر می‌شود. همچنین ایجاد لینک داخلی به کاربران کمک می‌کند تا ساختار وب‌سایت را بهتر درک کنند.

یکی از اشتباه ترین تفکرات در بین سئو کار ها و وبمسترها، این است که با لینک های خروجی به یک سایت دیگر باعث کاهش رتبه سایت خود و افزایش رتبه سایت دیگران میشود.

این طرز فکر اصلا درست نیست و شما با لینک های خروجی درست، نه تنها باعث کاهش رتبه سایت خود نیم‌شوید بلکه باعث افزایش رتبه نیز میشودو توصیه میکنیم که حتما در موارد آموزشی و جاهایی که نیاز به معرفی منبع بود حتما این کار را انجام دهید.

ما در ویکی دمی بار ها در مقالات مختلف این کار را انجام داده ایم و تاثیرات مثبت آن را نیز دیده ایم. مثلا در مقاله ای، مهمترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ را معرفی کرده ایم و از هر کدام از این ابزار های به سایت اصلی آنها لینک داده ایم که در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید.

دوره آموزش سئویکی از راه‌های عالی برای ارتباط با محتوای شما، پیگیری مدل خوشه موضوعی است.

اجازه دهید مردم هم مشارکت کنند.

محتوای بزرگ خودش دست به دست به اشتراک گذاشته می‌شود؟ بله، شاید در گذشته این طور نبود و مردم محتوایی که میخواندن را به اشتراک نمی گذاشتند. اما امروزه افراد حال و حوصله کپی کردن محتوا و انتشار آن را بدون ذکر منبع ندارند، بنابراین دکمه‌های به اشتراک‌گذاری همیشه باید در وب‌سایت شما باشند. علاوه بر فیس بوک، توییتر یا لینکدین، اضافه کردن شبکه‌های اجتماعی خاص و موضوعی مانند ردایت، پینترست و بسیاری دیگر از این شبکه را نیز در نظر بگیرید.

در ایران با توجه به اقبال عمومی، تلگرام و اینستاگرام، می‌توانند گزینه‌های خوبی برای این کار باشند.

چک‌لیست فنی سئوی داخلی

سئوی فنی را می‌توان به‌عنوان بخشی از سئوی داخلی طبقه‌بندی کنیم که با موضوعات فنی بیشتری سر و کار دارد. این نوع از سئو، معمولاً نیاز به حداقل مهارت‌های توسعه یا توسعه وب دارد. نترسید، چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید به‌راحتی در وردپرس انجام دهید.

این‌ها مهم‌ترین اصول سئو هستند که باید بر روی آن‌ها تمرکز کنید:

در این بخش می خواهیم مهم ترین فاکتورها و اصول سئو سایت را برایتان به طور خلاصه بازگو کنیم. برای آشنایی با اصول سئو ما را همراهی کنید.

1- سرچ کنسول گوگل یا وبمستر

راه‌اندازی گوگل سرچ کنسول (ابزار وبمستر) یکی از مبانی سئو است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا بر حضور و عملکرد سایت خود در جستجوی گوگل نظارت کنید و در صورت نیاز برای حفظ و یا بهبود آن، اقداماتی انجام دهید.

کنسول جستجو به شما کمک می‌کند تا رتبه‌بندی کلمات کلیدی، CTR ها، مجازات‌های احتمالی Google و بسیاری از اطلاعات مفید دیگر را برای سئوی فنی تجزیه و تحلیل کنید. سایر ویژگی‌های این کنسول شامل قابلیت استفاده محتویات تلفن همراه، انتخاب آنچه شما می‌خواهید برای نشان دادن، خطاهای سایت، خطاهای داده ساختار یافته و لینک‌هاست.

در واقعیت بدون داشتن سرچ کنسول و بددون داشتن اطلاعات آن، شما نمی‌توانید مسیر درستی برای پیشرفت سایت خود داشته باشید. اینکه از چه کلمه ای بیشترین کلیک را می‌گیرید، اینکه کدام کلمه بیشترین ایمپرشن را به شما می‌دهند، اینکه یک صفحه خاص از سایت شما با چه کلمه هایی وروددی می‌گیرد و یا با چه کلماتی پتانسیل دارد که رشد کند، اینکه جایگاه حدودی کلمات کلیدی شما چگونه است، اینکه کدام کلمه و صفحه در حال رشد و کدام یک در حال افت هستند، اینکه وضعیت صفحه های ما در موبایل به چه صورتی است، سرعت صفحه های سایت ما در چه شرایطی قرار دارد، وضعیت ایندکس سایت و سایت مپ به چه شکلی است و خیلی چیز های دیگر.

یعنی بدون استفاده از این ابزار بسیار کارامد هرگز نخواهید توانست درک درستی از شرایط سایت خود داشته باشید. اصلی ترین استراتژی های سئو، بدون استفاده از اطلاعات این ابزار  قابل اجرا نخواهد بود.

در موضوعی مانند تحقیق کلمات کلیدی که به صورت حرفه ای انجام می‌شود، از اطلاعات سرچ کنسول استفاده می‌شود. مثلا ما در ویکی دمی مقاله ای آماده می‌کنیم در موضوعی خاص، بعدد از مثلا ۱ ماه آن صفحه را مورد برسی قرار میددهیم که با توجه به مختوای نوشته شده، این مقاله با چه کلمه هایی پتانسیل رشد دارد. به تصویر زیر دقت کنید:

کلمات کلیدی در سئو

ما مقاله ای را برای یکی از پروژه هایمان نوشته و در سایت قرار داددیم در مورد دستگاه بسته بندی و با رعایت lsi و عنوان این صفحه دستگاه بسته بندی است. بعد از گذشت زمان، ما متوجه شدیم که این مقاله با بسیاری از کلمات در این حوزه پتانسیل رشد دارد و برای این کلمات ایمپرشن مناسب دریافت می‌کند اما چون عموما جایگاه مناسبی ندارند کلیک خوبی دریافت نمی‌کنند و جایگاه این کلمات بسیار نا مناسب میباشد.

ما با توجه به همین شرایط و اطلاعات تصمیم گرفتیم که این صفحه را برای این کلمات نیز بهینه کنیم. با این کار ما هم رتبه بهتری در این کلمات به دست آوردیم و هم تعداد کلیک های بسیار بیشتری را جذب کردیم. و تمامی این کار ها را با اطلاعاتی که از سرچ کنسول به دست آوردیم انجام دادیم.

2- سرعت وب‌سایت

سرعت وب‌سایت یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی است، بنابراین شما همیشه باید در فکر بهبود آن باشید. جالب است بدانید طی تحقیقات، مشخص شده است که 50 درصد از کاربران وب انتظار دارند که سایت در کمتر از 2 ثانیه بارگیری شود و اگر ظرف 3 ثانیه بارگذاری نشود، آن‌ها از بازدید سایت منصرف خواهند شد و آن را ترک خواهند کرد. پیشنهاد می کنم مقاله “چگونه سرعت سایت وردپرسی خود را افزایش دهیم” را مطالعه کنید.

3- بهینه‌سازی موبایل

به یاد داشته باشید بهینه‌سازی برای موبایل، امری ضروری است. سلیقه جهانی در حال حرکت از استفاده از دسکتاپ به سوی استفاده از موبایل است. در واقع، اجرای یک وب‌سایت که برای موبایل بهینه‌سازی شده بر روی رتبه‌بندی شما تأثیر منفی نخواهد گذاشت. گوگل در ماه مارس ۲۰۱۸ شروع به نمایه‌سازی تلفن همراه کرد. اولویت‌بندی اولیه تلفن همراه به این معنی است که گوگل از نسخه موبایل وب‌سایت شما برای نشان دادن و رتبه‌بندی استفاده می‌کند.

شما همچنین می‌توانید AMP (صفحه‌های سریع موبایل) را در نظر بگیرید. این امکان، یک کد HTML است که با ویژگی‌های سفارشی گسترش یافته است و سرعت بخشیدن به محتوای استاتیک را امکان‌پذیر می‌کند. این موضوع، در سال ۲۰۱۷، یکی از پروژه‌های اصلی جستجوی گوگل بود و اگر آینده‌ای برای این وجود داشته باشد، آن را خواهیم دید.

4- نقشه سایت (site map)

نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای شما را زیر و رو کنند. این نقشه در واقع یک فایل است که همه بخش‌های سایت در آن ذکر شده‌اند. این فایل زمانی خوب است که وب‌سایتی بزرگ با یک ساختار پیچیده داشته باشید یا از محتوای رسانه‌ای غنی استفاده کنید. در هنگام ایجاد نقشه سایت به خاطر داشته باشید که داشتن نقشه سایت به این معنی نیست که رتبه‌بندی شما بهبود خواهد یافت. به گفته گوگل این یک مزیت است، اما هیچ‌وقت به خاطر نداشتن آن مجازات نمی‌شوید.

5- فایل robots.txt

Robots.txt فایلی است که به ابزارهای موتور جستجو می‌گوید که چه بخش‌هایی در وب‌سایت شما وجود دارد که نمی‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنند. این فایل در https://example.com/robots.txt  واقع شده است و عمومی است. این فایل زمانی مفید است که نمی‌خواهید برخی از اسکریپت‌ها، فایل‌های غیرضروری و یا تصاویر در سایت نمایش داده شوند.

سایر تکنیک‌های سئو

هک‌های سئوی بسیاری وجود دارد که عملکرد وب‌سایت شما را افزایش می‌دهد. برای این کار، ابتدا با تجزیه و تحلیل وضعیت فعلی شروع کنید. این امر کمک خواهد کرد که فرصت‌های خود را پیدا کنید SEO Site Checkup . ابزاری عالی برای تجزیه و تحلیل سئوی داخلی است. شما می‌توانید روزی یک URL را تجزیه و تحلیل کرده و گزارش PDF  آن را بدون نیاز به ثبت‌نام دانلود کنید.

HTTP در برابر  HTTPS: در سال 2014، Google اعلام کرد که رتبه‌بندی وب‌سایت‌های HTTPS /SSL را افزایش خواهد داد اما امروزه می‌دانیم که این یک عامل رتبه‌بندی کم اهمیت تر است که بر درصد کمی از نمایش‌های جستجو تأثیر می‌گذارد.

بااین‌حال، امنیت یک عامل روان‌شناختی قوی است. به‌عنوان‌ مثال، اگر Google Chrome وب‌سایتی را با SSL رمزگذاری شده است را “غیر امن” نشان می‌دهد، این موضوع قطعاً بر تعامل کاربر تأثیر خواهد گذاشت.

ریدایرکت کردن IP/URL : ریدایرکت کردن IP ، زمانی اهمیت دارد که یک وب‌سایت تحت هر دو آدرس IP و نام دامنه خود را نشان می‌دهد. یکسان سازی URL به این معنی است که https://example.com و https://www.example.com/  باید هر دو به یک آدرس برسند.

فصل چهارم:

تاثیر محتوا در سئو 

آیا محتوا و سئو دو مقوله مستقل هستند یا یک زوج ایده آل؟ تعداد زیادی از افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کردند، فکر می‌کردند که اینها دو مقوله جدا از هم هستند. اما بیایید یاد بگیریم که چگونه می‌توانیم از همکاری این دو بهره مند شویم. شایعه معروفی در میان برخی از تولید‌کنندگان محتوا وجود دارد که می‌گویند یک محتوای عالی نیازی به سئو ندارد. حقیقت این است که آنها اشتباه می‌‌کنند و ما چرایی این موضوع را در این مقاله به شما نشان می‌دهیم تا تفکر «سئو در برابر بازاریابی محتوا» را کنار گذاشته و ببینید که چطور می‌توان این دو را همراه با هم پیش برد. آیا واقعا می‌توانید محتوایی باکیفیت را بدون بهینه‌سازی صفحه و یا بدون لینک‌های ورودی (backlink) تصور کنید؟ به همین ترتیب، آیا می‌توانید یک وبسایت کاملا بهینه سازی شده‌ را تصور کنید که حاوی محتوایی است که هیچکس آن را نمی‌خواند؟

برخی افراد هنوز معتقدند که:

سئو فقط برای موتورهای جستجو و محتوا فقط برای انسان است!

این دیدگاه کاملاً اشتباه است! محتوا و سئو همپوشانی دارند. شما باید یک محتوای منحصر به فرد ایجاد کنید و آن را به طور همزمان برای موتورهای جستجو و افراد بهینه سازی کنید. این تکنیک گاهی اوقات به عنوان “محتوای سئو” یا “کپی رایت سئو” نامیده می شود.

چه محتوایی باید ایجاد کنم؟

اولین و مهم ترین سوال همین است و پاسخ آن (حداقل از نظر تئوری) ساده است: “منحصر به فرد باش”. ایجاد محتوای اورجینال، تحریک کننده تفکر و جذاب، یک شروع عالی برای رعایت کردن اصول سئو است. محتوا و سئو باید از ابتدا شانه به شانه جلو بروند. شما می توانید محتوای خود را از انواع مختلف مسیرهای زیر انتخاب کنید:

وبلاگ ها

وبلاگ ها، به خصوص در سال های گذشته بسیار محبوب شده اند. وبلاگ خوب یک منبع عالی از تعامل با کاربر نه تنها برای وبلاگ نویسان بلکه برای وب سایت های تجارت الکترونیک، کسب و کار SaaS یا ارائه دهندگان خدمات حرفه ای است. وبلاگ نویسی همچنین راهی برای کسب درآمد با انجام آنچه که دوست دارید (در زمینه سفر، بازاریابی و غیره) است. وبلاگ های منحصر به فرد با مقالات عمیق شامل راهنماها و چگونگی انجام کارها می توانند شما را به یک اینفلونسر قابل ملاحظه در این صنعت تبدیل کنند.

شما می توانید خلاقیت تان را با نوع محتوایی که در وبلاگ خود منتشر میکنید، نشان دهید. در اینجا رایج ترین موضوعات را (بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط GrowthBadger) ارائه می دهیم :

صفحات محصول

صفحات محصول با کیفیت باید اولویت اول هر کسب و کار آنلاین باشد. آنها اغلب به عنوان لندینگ پیج کمپین های PPC، از جمله بازاریابی AdWords یا رسانه های اجتماعی رایگان استفاده می شوند.

نظرات

آیا میخواهید یک اینفلونسر باشید؟ نوشتن بررسی دیدگاه، موضوع جدیدی نیست اما در دنیای اینترنت می توان در مورد همه چیز نظر داد. شما می توانید نظر خود را در مورد ابزار، فیلم ها، رستوران ها، لوازم الکترونیکی و … به اطلاع همگان برسانید! اگر شما به یک اینفلونسر قابل اعتماد تبدیل شدید، می توانید روی نظرات مردم اثر بگذارید و از نظرات پشتیبانی شده، سود ببرید. در واقع، نظرات بخش اجتناب ناپذیری از بازاریابی اینفلونسرها را تشکیل می دهد.

مطالعات موردی و اورجینال پژوهشی

به جهانیان بگویید که کارهایتان را چگونه انجام می دهید، اطلاعات جالب توجهی را که جمع آوری کرده اید، به اشتراک بگذارید، نشان دهید استراتژی رضایت مشتری شما چیست و یا چگونه در هنگام راه اندازی یک محصول جدید شکست خوردید و در نهایت آزمایش های مختلف را انجام دهید و شایعه های متفاوت را آزمون کنید. احتمالا بهترین ویژگی مطالعات موردی این است که آنها همیشه منحصر به فرد هستند و اطلاعات جدید را برای خوانندگان فراهم می کنند.

این مطالعه در مورد مزایای انتشار پژوهش اورجینال توسط Buzzsumo را ببینید :

اینفوگرافی

همه آدم ها اینفوگرافی را دوست دارند! به راحتی می توان آن ها را به اشتراک گذاشت و دانلود کرد. هرچند، نویسندگان اغلب از آنها به عنوان جایگزینی متن استفاده می کنند. محتواهای اینفوگرافی در صورتی که درست و دقیق ساخته و طراحی بشوند می توانند تاثی بسیاری برروی مردم داشته باشند.

به طور خلاصه! ایجاد اینفوگرافی کمک می کند به ارائه اطلاعات خوب و آسان برای خواندن.

راهنمایی ها، چگونگی انجام کارها، ترفندها و نکات

در بسیاری از موارد، راهنمایی ها به عنوان بخشی از وبلاگها منتشر شده اند. “راهنمای…..” و “چگونگی …” کلمات کلیدی جذابی هستند. شما می توانید راهنمایی ها یا چگونگی انجام کارها را بنویسید، اما به یاد داشته باشید که هزاران مقاله این چنینی وجود دارد. از دیگران را کپی برداری نکنید! نسبت به رقبایتان از ترفندها و نکات مختلفی استفاده کنید.

فهرست برترین ها

“فهرست برترین ها”شکل محبوب دیگری از محتوای نوشته شده است. هزاران فهرست برتر وجود دارد، بنابراین عاقلانه در مورد موضوع منتخب تان فکر کنید. نوشتن لیست فرصتی است که شامل موارد قابل دانلود برای جمع آوری راهنمایی ها، کسب نظرات ارزشمند و ایجاد یک محتوای پر سر و صدا به لطف اشتراک در شبکه های اجتماعی و بک لینک ها باشد.

مصاحبه ها

دریافت اطلاعات و نظرات منحصر به فرد از یک متخصص این صنعت عالی است! این کار کمک می کند تا اعتبار، ترافیک، اشتراک در شبکه های اجتماعی و بک لینک ها را ایجاد کنید. علاوه بر این، مصاحبه شونده ای که مخاطبان بسیاری دارد، اگر مصاحبه خود را به اشتراک بگذارد، ترافیک بالای رایگانی برایتان ایجاد می کند. شما می توانید آن را به صورت یک ویدئو یا پادکست ضبط کنید.

ویدئو ها

مشارکت بیشتر، اشتراک در شبکه های اجتماعی، لایک ها، بک لینک ها و راهنمایی ها و بحث و گفتگوهای بیشتر …. اینها بزرگترین مزایای استفاده از محتوای ویدئویی هستند. ویدئو ها می توانند میزان بحث و گفتگو ها  را تا 80٪ افزایش دهند. البته شما همیشه نیازی به تولید ویدئو ندارید. با به اشتراک گذاشتن یا جاگذاری ویدئوی متخصصین صنعت می توانید پست های خود را جالب تر کنید! این کار می تواند مطالب شما را غنی سازی کند و باعث شود خواننده در وب سایت شما بیشتر بماند.

کتابهای الکترونیکی

کتابهای الکترونیکی معمولا برای تولید راهنما استفاده می شود. البته شاید این امر بیشتر در صنعت B2B رخ داده باشد، اما هنوز بسیاری از وب سایت های B2C وجود دارد که نیاز به یک آدرس ایمیل برای دانلود کتاب الکترونیکی دارند. هیچ کس به شما اطلاعات دقیقی از این دست نمی دهد. شما باید به خوانندگان دلیل خوبی ارائه بدهید. کتابهای الکترونیکی معمولا در قالب PDF قرار دارند و شامل یک قطعه طولانی از محتوا هستند.

طول یک پست وبلاگ ایده آل چقدر است؟

چند سال پیش پست های طولانی با کلمات کلیدی به راحتی در موقعیت های بالا قرار می گرفتند.  امروز تقریباً به نقطه ای رسیده ایم که به نظر می رسد که صدها مقاله یکسان با کلمات کلیدی مشابه وجود دارند. ایجاد محتوا به خاطر محتوا، دیگر فایده ای ندارد! اگر یک مقاله بنویسید، باید توجه خواننده را حفظ کنید. این کار با عنوان، پاراگراف اول، نوع محتوا و از همه مهمتر ساختار محتوای کلی شروع می شود. از <title>، <h1، h2، h3، …> و سایر تگ های HTML به درستی استفاده کنید.

در مورد زمان، پست هایی که خواندنشان به طور متوسط 7 دقیقه زمان می برد، ایده آل هستند اما در مورد سئو، مطالعات زیادی وجود دارد. اکثر آنها ثابت می کنند که پست های بلند کمی بهتر دیده می شوند. نمودار نشان دهنده همبستگی بین طول محتوا و موقعیت طبیعی بر اساس مطالعه انجام شده توسط Can I Rank

در مورد مطالب تکراری در مقالات یا بخش های سایت من ، چطور؟

دیر یا زود همه ما به نقطه ای می رسیم که باید چند کلمه ای که در جای دیگری از وب سایت مان نوشته ایم، تکرار کنیم. اگر این تکرار بیش از حد در وب سایت شما وجود دارد، می توانید از لینک های 301 redirects یا rel = elemental link استفاده کنید. با مراجعه به صفحه های راهنمای کنسول گوگل می توانید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر قصد ندارید خطوط متن را کپی کنید، آرامش خود را حفظ کنید. الگوریتم گوگل بین اینکه آیا شما آن را به طور هدفمند تهیه کرده اید یا به عنوان بخشی طبیعی از محتوای جدید خود انجام می دهید، تمایز قائل می شود.

فقط در صورتی که به کپی کردن محتوای شخص دیگری فکر می کنید می توانید مطالعه این راهنمای سئو را متوقف کنید. این کار، سرقت ادبی است و ما به شدت با آن مخالف هستیم. خطرات انجام این کار، بدون اشاره به هزینه ها، خیلی زیاد است. با این کار گوگل وب سایت شما را از نشان دادنش در نتایج جستجو محروم خواهد کرد. یک ابزار محبوب برای شناسایی سرقت ادبی Copyscape است. همه چیزی که باید انجام دهید این است که وارد آدرس الکترونیکی پست شوید.

ایجاد محتوای عالی با تحقیقات مناسب شروع می شود. به موضوع فکر کنید، تحقیقات لازم در مورد کلمات کلیدی را انجام دهید، از دوستان خود بپرسید و در فیس بوک یا هر جای دیگر نظرسنجی کنید. هنگامی که موضوع را انتخاب کردید، بازار را اسکن کرده و با دقت تمام وب سایت های برتر را مطالعه کنید. آنها را کپی نکنید، سعی کنید محتوای منحصر به فرد خود را ایجاد کرده و به طور کامل آن را بهینه کنید. درست بعد از آن، می توانید آن را تبلیغ کنید.

فصل پنجم:

جستجو کلمه کلیدی

جستجوی کلمه کلیدی یکی از مهم ترین اصول سئو سایت است. در این فصل از آموزش سئو به شما یاد خواهیم داد که چگونه در رتبه بندی گوگل جایگاه سایتتان را بهتر نمایید و چگونه کلمات کلیدی مناسبی برای بهتر شدن رتبه انتخاب نمایید.

نوشتن محتوا بدون جستجوی کلمه کلیدی، فایده ای ندارد! اگر محتوای شما بهینه نشده باشد در نتایج جستجو رتبه خوبی نخواهد گرفت و در نتیجه ترافیک سایتتان کم خواهد بود. شما باید بدانید چه کلمه کلیدی ای برای سایتتان ترافیک مناسب تولید خواهد کرد.

کلمه کلیدی را از کجا پیدا کنیم؟

راه های مختلفی برای پیدا کردن کلمات کلیدی وجود دارد. اولین وظیفه شما این است که Seed Keywordsیا همان عباراتی که برای کسب و کار شما مناسب هستند و کاربران آن ها را بیشتر جستجو می کنند را برای پیدا کردن کلمه کلیدی بیابید. بطور مثال اگر یک وبلاگ در مورد قهوه دارید، عبارات ساده مانند “دانه های قهوه”، “دستگاه های قهوه ساز” و “اسپرسو” را انتخاب نمایید و با آن ها جمله بسازید.

روش های دیگر برای جستجوی کلمات کلیدی:

پیشنهادات گوگل

گوگل پیشنهادات کلمات کلیدی را به طور مستقیم در SERP ارائه می دهد. امکاناتی مانند Google Autocomplete، People Also AskیاRelated Searchesمی توانند یک منبع عالی ایده برای کلمات کلیدی باشند.

با استفاده از قابلیت تکمیل خودکار، شما فقط باید Seed keyword خود را در جستجوی گوگل بنویسید تا پیشنهادات به طور خودکار ظاهر شوند.

آموزش سئو

باکس جستجو گوگل

شما می توانید Seed keyword خود را با حروف الفبای مختلف ترکیب کنید تا ایده های تکمیل خودکار بیشتری پیدا کنید. مثلا خود مورد آموزش سئو وردپرس به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شوند.

مثال دیگری از ایده های کلیدی که در صفحه نتایج گوگل یافت می شود، در اینجا آمده است:

آموزش سئو 2019

بخش جستجو های مشابه گوگل

در بخش Related گوگل سعی دارد بفهمد که شما دقیقاَ بدنبال چه چیزی هستید، این پیشنهادات بر اساس رفتار کاربران در گوگل به شما پیشنهاد داده شده، مثلا در جستجو آموزش سئو گوگل رفتار بعضی از کاربران را بررسی کرده و فهمیده بسیاری از این افراد بعد از جستجو آموزش گوگل بدنبال سئو چیست هم رفته اند، بنابراین به شما هم پیشنهاد می دهد که اگر بدنبال این هستید که بدانید سئو چیست، بطور دقیق خود همان عبارت را در گوگل جستجو نمایید تا گوگل به شما سایت های بهتر و تخصصی تری را نمایش دهد.

ابزارهای پیدا کردن کلمات کلیدی

بسیاری از ابزارهای پیشنهاد کلمه کلیدی رایگان وجود دارند که می توانند صدها ایده از کلمات کلیدی را به شما ارائه دهند. یکی از محبوب ترین این برنامه ها، گوگل Keyword Planner است، اگرچه تمرکز اصلی این ابزار در مورد کلمات کلیدی برای تبلیغات PPC است، زیرا این ابزار ساخته شده برای افرادی که قصد دارند از سیستم تبلیغاتی گوگل یا همان Google Adwords استفاده کنند بتوانند بهترین کلمات کلیدی را برای تبلیغشان استفاده نمایند، اما سایر افراد هم می توانند از این ابزار استفاده نمایند (البته بصورت محدودتر)! در مقاله ای بطور کامل نحوه کار با Google Keyword Planner را توضیح خواهیم داد.

یکی دیگر از ابزارهای رایج رایگان Answer The Public است. این ابزار به طور صحیح صدها پیشنهاد خودکار تکمیل شده گوگل را تولید میکند.

آموزش سئو

صفحه ابزار Answer The Public

البته، ویژگی های ابزارهای رایگان بسیار محدود است. این ابزار، کلمات کلیدی پیشنهادی را ارائه می دهند، اما با این 500 ایده کلمات کلیدی چه کارهایی که نمی توان انجام داد!

ابزارهای کلمات کلیدی حرفه ای که رایگان نیستند، معیارها و بینش مفید سئو را برای ارزیابی کلمات کلیدی و انتخاب بهترین آنها ارائه می دهند. علاوه بر این، آنها باعث صرفه جویی بسیاری در زمان شما می شوند که یک مزیت رقابتی است.

در اینجا تصویری از ابزار کلمه کلیدی KW Finder را مشاهده می کنید:

محیط ابزار کلمه کلیدی KW Finder

این ابزار علاوه بر پیشنهادات کلمات کلیدی، میزان سختی کلمه برای سئو و همچنین سایت هایی که با این کلمه کلیدی در نتایج جستجو وجود دارند را هم نمایش می دهد، تا به شما در برآورد شانس خود و تجزیه و تحلیل رقبا کمک کند. (البته به این نکته توجه داشته باشید که تمام این اعداد بصورت حدس می باشند و بطور ۱۰۰٪ به این اعداد توجه نکنید و تنها از آن ها ایده بگیرید).

نکته: در نسخه رایگان KW Finder شما محدودیت تعداد جستجو در روز را دارید و هر روز تعداد محدودی کلمه را می توانید بررسی نمایید.

شما همچنین می توانید کلمات کلیدی را که به رتبه بندی رقبای تان کمک کرده است را به سادگی و با تایپ کردن دامنه سایت شان پیدا کنید، که این مورد جدیداَ به این ابزار اضافه شده است.

بسیاری از افراد این سوال را مطرح می کنند که آیا من نیاز به هزینه برای دریافت ایده های کلمه کلیدی دارم یا نه؟ البته که شما در صورتی که کلمه کلیدی اصلی سایتتان را پیدا کنید می توانید براحتی هزینه ها و زمانتان را کاهش بدهید. ما به شما پیشنهاد میکنیم که این ابزار ها را داشته باشید و از آن ها استفاده نمایید، وجود این ابزار ها در کنار یکدیگر به شما می تواند بسیار کمک کنند تا کلمه کلیدی پر مخاطب و سودمند را پیدا نمایید. ما در مقاله ای جداگانه نحوه کار با ابزار KW Finder را آموزش خواهیم داد.

پلتفرم های دیگر برای جستجو کلمه کلیدی

شما می توانید ایده های کلیدی را تقریباً در هر جایی پیدا کنید. بر وب سایت هایی تمرکز کنید که بجای شما از پرسیدن سوالات، برقراری ارتباط و به اشتراک گذاشتن ایده ها استفاده می کنند.

بعضی از پلت فرم های محبوب و رایج برای پیدا کردن ایده های کلیدی را در اینجا آورده ایم:

 • یوتیوب
 • ردیت
 • کورا
 • ویکی پدیا
 • فروم ها
 • و …

در این سایت ها و برنامه ها مخاطبان سوالاتی را مطرح می کنند که می تواند سرنخ های بسیار مناسبی را به شما بدهد.

معیارهای کلمه کلیدی

در گذشته، تولیدکنندگان محتوا جستجوی کلمات کلیدی را تنها برای یافتن کلماتی با حجم جستجوی بالا انجام می دادند. آنها محتوا را پر از کلماتی که یافته بودند میکردند تا الگوریتم های موتور جستجو را فریب دهند و رتبه های بالای جستجو را به دست آورند. اما امروزه این موضوع دیگر کمک کننده نیست، زیرا جستجوی کلمات کلیدی پیچیده تر شده است!

این روزها شما باید با معیارهای بیشتری کار کنید، هم باید الگوریتم رنک برین گوگل Google RankBrain را در نظر بگیرید و هم SERP واقعی را که می خواهید رتبه خوبی در آن داشته باشید.

کلمات کلیدی مرتبط با حجم جستجوی بالا و دشواری کم ، ترکیبی ایده آل سه عامل مهم جستجوی کلمات کلیدی هستند.

برای اینکه کلمات کلیدی خاصی پیدا کنید فقط به تعداد جستجو توجه نداشته باشید. اگر شما سایتتان ورودی زیادی داشته باشد به شما جایزه نمی دهند! پیدا کردن کلمات کلیدی پر مخاطب و پر ورودی مناسب سایت هایی است که قصد تبلیغات دارند، اما اگر شما سایتی دارید که در زمینه فروش یخچال های صنعتی فعالیت دارد، دیگر نیازی نیست سایتتان را برای کلمه کلیدی خرید گوشی موبایل سئو کنید تا ورودی بگیرید، زیرا کسانی که قصد خرید گوشی موبایل را دارند قطعاَ یخچال صنعتی نمی خواهند!

قانون سه گانه کلمه کلیدی به شما می گوید بترتیب بدنبال کلماتی با جستجو مرتبط، حجم جستجو بالا و دشواری کم باشید، البته این سه در کنار هم ممکن است کمی سخت باشد اما نگران نباشید با کمی وقت صرف کردن می توانید آن ها را پیدا کنید.

کلمات کلیدی طولانی در مقابل حجم جستجو

جستجو را با کلمات کلیدی که طول متوسط یا زیادی دارند، شروع کنید.

کلمات کلیدی طولانی، حجم جستجوی کمتری دارند، اما به شما این امکان را می دهد که در هزاران مدل جستجو بالا بیایید، کلمات کلیدی طولانی را دست کم نگیرید، این کلمات پتانسیل بسیار زیادی دارند.

بازدیدکنندگانی که شما را از طریق کلمات کلیدی طولانی پیدا می کنند با محتوای شما بیشتر ارتباط برقرار می کنند و نرخ تبدیل شدن به مشتری آنها بالاتر است؛ چرا که جستجوی آنها برای پیدا کردن نتایج مربوطه به اندازه کافی مشخص است. این گفته یعنی چی؟ شما همان مثالی که در بالا زدیم را در نظر بگیرید، سایت شما، فروش یخچال های صنعتی است. ما دو نوع از جستجو را در نظر میگیریم، یکی کسی که در گوگل عبارت “یخچال صنعتی” را جستجو کرده و کسی که عبارت “خرید یخچال صنعتی در تهران” را در گوگل وارد نموده. هر دو این افراد وارد سایت شما می شوند که مخصوص فروش یخچال صنعتی طراحی شده، ممکن است نفر اول برای اینکه با این محصول آشنا شود این عبارت را در گوگل جستجو کرده باشد، و با وارد شدن به سایت شما صفحه را سریع ببندد، اما نفر دوم دقیقاَ همان کسی است که شما بدنبالش بودید، اینجاست که شما با داشتن یک سایت خوب و قیمت مناسب می توانید این فرد را تبدیل به مشتری نمایید! روزانه افراد زیادی عبارت اول را جستجو می کنند اما مشتریان شما نیستند، اما افراد کمی هم عبارت دوم را جستجو می کنند و مشتریان شما هستند! این تصمیم با شماست که زمانتان را صرف کدام کنید!

مقایسه کلمات کلیدی کوتاه و طولانی

چگونه جستجوی کلمه کلیدی را انجام ندهیم؟

نیوبیز و مشتاقان تولید محتوا معمولا یک کلمه کلیدی دارای حجم جستجوی بالا در Google Keyword Planner یا هر ابزار جستجوی کلمات کلیدی دیگری پیدا می کنند و به معیارهای دیگر فکر نمی کنند.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، کلمه کلیدی ایده آل، صرفاً کلمه کلیدی دارای حجم جستجوی بالا نیست!

نکته دیگری که باید در همه موارد از آن اجتناب کنید پر کردن متن از کلمات کلیدی است. امروزه جستجوی کلیدواژه برای پیدا کردن یک کلمه کلیدی ایده آل و استفاده بیش از حد از آن نیست.

در عوض، یک کلمه کلیدی مناسب پیدا کنید و در موارد زیر از آن استفاده کنید:

 • عنوان
 • برچسب عنوان و توضیحات متا
 • یکی از اولین پاراگراف های متن
 • چند بار در متن (این موضوع به طول کلمه کلیدی نیز بستگی دارد)

گوگل تکامل یافته است و می داند محتوا در چه زمین های است. اگر محتوا به خوبی نوشته شده باشد و جامع و کاربر پسند باشد، در واقع ممکن است برای کلمات کلیدی که حتی در آن استفاده نشده است نیز امتیاز رتبه بندی بگیرد.

به جای استفاده تکراری از یک کلمه کلیدی، سعی کنید، کلمات کلیدی LSI را به محتواهایتان اضافه نمایید.

ما در مقاله ی زیر بطور کامل در مورد کلمات کلیدی LSI توضیح داده ایم:

کلمه کلیدی LSI چیست؟ چگونه از آن در سئو استفاده نماییم؟

کلمات کلیدی LSI همیشه با توجه به روند فعلی تغییر می کنند. اضافه کردن کلمات کلیدی معنایی به مطالب ایده خوبی است. شما می توانید از LSIGraph نیز برای تولید یک دسته ایده از کلمات کلیدی مفید استفاده کنید.

امیدواریم این فصل از آموزش سئو 2019 برای شما مناسب واقع شده باشد، ما در مورد آموزش استراتژی کلمات کلیدی و … برای شما مطالب مختلفی را تولید خواهیم کرد، برای آشنایی با آن ها در سایت عبارت کلمه کلیدی را جستجو کنید و تمام این مطالب را بخوانید تا بتوانید بهترین انتخاب را در کلمه های سایتتان داشته باشید.

فصل ششم:

لینک سازی (Link Building)

در فصل ششم آموزش سئو 2019 قصد داریم در مورد لینک سازی برای شما صحبت نماییم، لینک سازی چه داخلی و چه خارجی یکی از مهم ترین کارها در سئو است که بشدت برروی رتبه شما در گوگل تاثیرگذار می باشد. البته ما در مقاله ی دیگری بطور کامل هم لینک سازی داخلی را توضیح خواهیم داد و هم لینک سازی خارجی را ولی در این فصل هم اشاره ای به این موضوع می کنیم زیرا بسیار پر اهمیت است. در این فصل ما بیشتر در مورد لینک سازی خارجی یا همان بک لینک صحبت خواهیم نمود.

لینک سازی به فرایندی گفته می شود که شما طی آن لینکی از سایت های دیگر دریافت می نمایید. اگر بخواهیم بصورت فنی این مورد را بیان کنیم، لینک سازی شامل دو اصطلاح مهم از جمله بک لینک (backlink) و انکرتکست (anchor text) است.

خزنده های موتور های جستجو با استفاده از لینک هایی که در سایت ها ساخته می شود می توانند به سایر وب سایت های موجود در اینترنت وارد شوند و آن ها را هم بررسی و ایندکس نمایند. بهمین دلیل است که موتورهای جستجو مانند گوگل بسیار زیاد بر لینک سازی حساس هستند و برایشان مهم است.

بک لینک (backlink)

چرا لینک سازی یکی از اصول سئو سایت است؟

موتورهای جستجو با استفاده از لینک ها می توانند به سایت های مختلف وارد شوند و از این لینک ها بعنوان تایید استفاده می کنند. این گفته ما یعنی چی؟! زمانی که شما از یک مطلبی یا یک محصولی خوشتان می آید چه کاری انجام میدهید؟ قطعاً آن محصول یا مطبی را به دوستان و آشنایانتان هم پیشنهاد می کنید. خب در دنیای اینترنت این کار چگونه انجام می شود. فرض کنید من در سایتم مطلبی را از سایت دیگری کپی کرده ام. برای اینکه به کاربرانم بگویم که این سایت خوب است لینک این سایت را در مطلب قرار می دهم تا کاربران از آن استفاده کنند، وقتی خزنده گوگل به این لینک در سایت من میرسد، وارد آن سایت می شود و میفهمد که احتمالاً آن سایت، مطلب خوبی را قرار داده که من مشتاق شده ام به آن لینک بدهم. لینک های خارجی ساخته شده برای سایت شما می تواند دامین آتوریتی سایتتان را بالا ببرد و باعث شود که سایت شما نزد موتورهای جستجو اعتبار پیدا کند. به همین دلیل است که لینک سازی یکی از موارد و اصول سئو است.

آیا دامین آتوریتی در سئو موثر است؟راه های افزایش DA و PA

پس ساخت بک لینک می تواند برای سایت شما بسیار خوب باشد. هم چنین بک لینک یکی از مهم ترین اصول سئو سایت است.

انواع بک لینک چیست؟

بک لینک هایی که به سایت شما داده می شوند شامل دو نوع هستند:

۱- بک لینک های فالو (do-follow backlinks): بک لینک های فالوو اهمیت زیادی برای سایت ها دارند، به این دلیل که این نوع از بک لینک ها بخشی از ارزش سایت لینک دهنده را به شما منتقل می کنند.

۲- بک لینک های نو فالو (no-follow backlinks): این نوع از لینک ها از ارزش سایت لینک دهنده چیزی به سایت شما نمی دهند، اما خودشان دارای ارزش هستند. اگر از کسی شنیدید که لینک های نو فالو ارزش ندارند، بدانید که این صحبت بسیار اشتباه است، لینک های nofollow خودشان دارای ارزش هستند اما این ارزش از لینک های follow کمتر است.

انکر تکست (anchor text):

انکر تکست اصطلاحی است که برای لینک هایی که در متن داده شده اند، داده می شود. اگر متوجه این صحبت نشدید نگران نباشید این موضوع را با مثال توضیح خواهم داد. فرض کنید من می خواهم برای این مقاله که در مورد آموزش سئو ۲۰۱۹ است، لینک بسازم. کلمه آموزش سئو ۲۰۱۹ همانطور که می بینید به حالت لینک در آمده، به این حالت از لینک، انکرتکست گفته می شود. پس اگر کسی از ما بپرسد که anchor text این لینک ما چیست؟ ما می گوییم “آموزش سئو ۲۰۱۹”. به همین سادگی. در تصویر زیر نحوه استفاده از لینک دارای انکر تکست را خواهید دید.

لینک با انکر تکست

چند نمونه از انکر تکست های مختلف:

 • استفاده از کلمه کلیدی در لینک (“آموزش سئو”)
 • استفاده از نام برند (“ویکی دمی”)
 • استفاده از کلمه کلیدی و برند با هم (“آموزش سئو در ویکی دمی”)
 • انکر تکست عمومی (“صفحه”)
 • انکر تکست بصورت آدرس (“wikidemy.ir”)
 • انکرتکست برای انجام کار (CTA) مانند (“کلیک کنید”)

لینک سازی داخلی (internal link)

لینک سازی داخلی یکی از مهم ترین اصول سئو محسوب می شود. شما با استفاده از لینک سازی داخلی می توانید چند چیز مهم را به خزنده های گوگل نشان دهید از جمله:

نمایش تمام صفحات سایت: با توجه به اینکه خزنده های گوگل یا هر موتور جستجو دیگری، زمانی که به لینکی می رسند، وارد آن لینک می شوند و صفحه جدید را هم بررسی می کنند، شما می توانید تمام صفحات خودتان را به موتور های جستجو نمایش دهید. بطور مثال ما در این مقاله به صفحات مختلف لینک داده ایم و زمانی که عنکبوت گوگل به این لینک ها میرسد وارد آن لینک می شود و صفحه هایی که ما لینک داده ایم را هم بررسی می کند.

فهماندن موضوع به ربات ها: زمانی که شما از مقاله هایتان به مطالب مختلف لینک می دهید و این لینک را در پاراگرافی قرار می دهید که در موردش توضیح داده اید، ربات های گوگل می توانند متوجه شوند که موضوع شما در مورد چه چیزی است و آن موضوع را راحت تر درک کنند.

استفاده از کلمه کلیدی: وقتی ما لینک داخلی می سازیم برای یک صفحه و از کلمه کلیدی آن صفحه بصورت انکر تکست برای لینک دهی استفاده می کنیم، در حقیقت به ربات های گوگل میفهمانیم که کلمه کلیدی صفحه مقصد چه چیزی است و این کار باعث بالا آمدن آن صفحه در نتایج جستجو می شود.

فصل هفتم

تاثیر تجربه کاربری (UX) بر سئو

در فصل هفتم آموزش سئو 2019 قصد داریم به یکی از مواردی که کمتر کسی به آن در سئو توجه میکنه یعنی تجربه کاربری یا همان ux صحبت کنیم و ببینیم که این مورد بر سئو چه تاثیری می تواند داشته باشد؟! در ادامه این موارد را توضیح خواهیم داد عجله نکنید!

اگر سال های قدیم میخواستید سایتی را سئو کنید، تنها کافی بود چند کار ساده انجام دهید، مثل قرار دادن کلمه کلیدی در عنوان صفحه و دسکریپشن، پر کردن محتوا از کلمه کلیدی، استفاده از تگ keywords و لینک سازی خارجی و … بله با انجام این کار ها خیلی راحت به صدر نتایج جستجو دست پیدا می کردید. اما امروزه در سال 2019 ممکن است بسیاری از اصول و فرایند های سئو تغییر کرده باشه و خیلی از آن فاکتور ها توسط گوگل دیگر نادیده گرفته شوند و بعضی از آن ها هم برعکس باعث پنالتی شدن سایت شما بشوند! اما چه اتفاقی افتاده؟ امروزه این کار ها دیگر جواب نمیدهد؟! چرا تمام کارهایی که بالا گفته شد الان هم برای بالا آمدن یک سایت در نتایج جستجو کافی است. اما مشکل اصلی در بالا ماندن این صفحات در گوگل است. اما چرا صفحه بعد از مدتی پایین می آید؟

دلیل اتقاق بالا دقیقاً بر میگرده به تجربه کاربری (UX)

سئو روز به روز گسترده تر شده و فاکتور های جدید را به وجود می‌آورد. یکی از این فاکتور های بسیار مهم، تجربه کاربر در سایت شماست. و این شما هستید که این تجربه را برای کاربران خود به وجود می‌آورید.

خب حالا شاید سوال پیش بیاید که تحربه کاربر یه چه معنی است و اصلا چه ربطب به سئو دارد. ما در ادامه این موارد را برای شما توضیح می‌دهیم.

تجربه کاربری یه این معنی است که وقتی کاربری وارد سایت شما میشود چه کارهایی انجام میدهد، چگونه او را در سایت نگه میدارید و او را مشتاق میکنید که در سایت شما بچرخد و یا زمان زیادی را در سایت شما سپری کند.

اگر شما بتوانید کاربران را در سایت خود نگه دارید و آنها را بین صفحه های سایتتون بچرخانید یعنی شما موفق شده اید که نظر کاربران خود را جلب کنید. یعنی کاربر از سایت شما راضی است و این کاربر به احتمال زیاد به سایت شما باز خواهد گشت.

گوگل تمامی این موارد را برسی خواهد کرد و هر سایتی بتواند در این زمینه موفق تر عمل کند به صورت قطعی رتبه های خیلی بهتری به دست خواهد آورد.

هر چقدر این کار را به نسبت رقبای خود درست و بهتر انجام دهید، به مرور از انها پیشه خواهید گرفت و به جنگ رتبه اول گوگل خواهید رفت.

این موضوع را هیچگاه فرامشو نکنید: تمامی بقای گوگل بستگی به کاربران آن دارد. اگر گوگل ضعیف عمل کنید و کاربران نتیجه دلخواه را از سرچ حود در گوگل به دست نیاوردند به سمت سایر موتور های جستجو میروند و این یعنی مرگ گوگل.

به همین دلیل گوگل در تمامی آپدیت های خود سعی دارد تا بتواند روز به روز مخاطبان بیشتری به دست آورد و آنها را راضی نگه دارد و همه چیز را به بهترین شکل ممکن در سرچ های انجام شده به آنها تحویل دهد.

به همین دلیل شما اگر در استراتژی سئو سایت خود، به سمت ایجاد تجربه‌ی کاربری خود بروید، در هرآپدیت گوگل نه تنها ضعیف نمیشوید، بلکه روز به روز قویی تر میشوید.

راهکار های ساده ای نیز وجود دارد. مثلا در محتوا و صفحه‌ی خود ویدیو قرار دهید، عکس های خیلی جداب قرار دهید، پادکست و بازی و یا آپشن هایی که کاربران را درگیر کند مثل قرار دادن آزمون در سایت و یا هر چیزی که فک میکنید میتواند کاربر را در سایت نگه دارد.

آزمون سئو

در این بخش برای شما کاربران عزیز سایت ویکی دمی آزمون سئو همراه با سوالات مختلف در موضوعات سئو قرار داده ایم. برای بخش آزمون سئو چند نکته وجود دارد:
سوالات این آزمون به صورت دوره ای آپدیت می‌شود و به سوالات اضافه میشود.
به مرور سوالات را در بخش های تخصصی و با تفکیک موضوع قرار می‌دهیم
در پایان آزمون می‌توانید پاسخ درست سوالات را مشاهده کنید
بعضی از سوالات چند گزینه درست دارند که برای اینکه سوال شما درست باشد، باید تمامی گزینه های درست را انتخاب کنید
سوالات آزمون دارای نمره منفی نیستند
اگر نظری در مورد آزمون داشتید میتوانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید
سوالات زمان بندی شده نیستند و شما برای پاسخ به هر سوال میتوانید بدون استرس فکر کنید
سوالات این آزمون یا توسط متخصصی ویکی دمی طراح شده اند و یا از سایت های بزرگ و معتبر دنیا جمع آوری شده است

فصل اول: ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول جدید (search console) | آموزش معرفی سایت به وبمستر

timer زمان مطالعه : 12 دقیقه

موتور جستجو چیست؟ آموزش اصول خزیدن و ایندکس کردن

timer زمان مطالعه : 9 دقیقه

تفاوت متا تگ robots با robots.txt و تاثیر هرکدام در سئو | کدام بهتر است؟

timer زمان مطالعه : 5 دقیقه

همه چیز در مورد عنوان صفحه (Title) در سئو

timer زمان مطالعه : 5 دقیقه

همه چیز در مورد سئو کلاه سیاه و کلاه سفید

timer زمان مطالعه : 8 دقیقه

فیلم آموزشی رضایت جستجوگر ها | آموزش سئو در یک ساعت (بخش 3)

timer زمان مطالعه : 7 دقیقه

آموزش استراتژی سئو ۲۰۲۰ | گام به گام آموزش یک استراتژی عالی

timer زمان مطالعه : 16 دقیقه

زیر دامنه (subdomain) چیست؟

timer زمان مطالعه : 6 دقیقه

3 راه مبتکرانه برای بهبود محتوای وب سایت

timer زمان مطالعه : 6 دقیقه

همه چیز در مورد تگ کنونیکال (Canonical) در سئو

timer زمان مطالعه : 7 دقیقه
keyboard_arrow_up