بدون دیدگاه
1398/04/24
110 بازدید

خطای 500 در وردپرس و نحوه رفع آن (آموزش تصویری)

آیا با خطای 500 در وردپرس یا همان خطای 500 سرور داخلی مواجه می شوید؟ این خطا معمولا به شکل HTTP 500 Internal Server نمایان می شود و یکی از رایج ترین خطاهای وردپرس است. از آنجا که این خطا، هیچ اطلاعات دیگری را ارائه نمی دهد، بسیاری از مبتدیان را ناامید می کند. در این مقاله از سری آموزش‌های وردپرس، به شما نحوه رفع خطای 500 سرور در وردپرس را آموزش می دهیم تا به راحتی بتوانید این خطا را برطرف کنید.

نحوه رفع خطای 500 سرور داخلی

دلیل ایجاد خطای 500 در وردپرس (خطای سرور داخلی) چیست؟

خطای سرور داخلی فقط در وردپرس اتفاق نمی افتد. این خطا می تواند در هر وب سایت در حال اجرا بر روی یک وب سرور اتفاق بی افتد. خطای 500 سرور در وردپرس ، با توجه به ماهیت کلی خود، هیچ اطلاعاتی به توسعه دهنده ارائه نمی دهد.

سوال کردن در مورد چگونگی رفع خطای سرور داخلی مانند این است که بدون اینکه به پزشک تان بگویید کجایتان درد می کند، از او بخواهید شما را درمان کند!

خطای 500 در وردپرس

مطالب مرتبط: برترین افزونه های کش وردپرس (سال 2019)

خطای سرور داخلی در وردپرس، اغلب به دلیل کارکرد پلاگین یا تم است. سایر علل احتمالی خطای سرور داخلی در وردپرس که شناخته شده اند، عبارتند از: فایل htaccess خراب شده و محدودیت حافظه پی اچ پی.

همچنین شنیده ها حاکی از این است که فقط زمانی که سعی می کنید به محدوده مدیریت سایت دسترسی پیدا کنید، در حالی که بقیه سایت خوب کار می کند، سرور این خطا را نشان می دهد.

نحوه رفع خطای 500 در وردپرس

همان طور که اشاره کردیم، خطای سرور داخلی، می تواند دلایل مختلف داشته باشد. اجازه دهید نگاهی به نحوه برطرف کردن عیب یابی خطای 500 سرور در وردپرس بی اندازیم.

چک کردن فایل .htaccess خراب

اولین کاری که برای رفع خطای سرور داخلی در وردپرس باید انجام دهید، پیدا کردن فایل .htaccess خراب است.

شما می توانید این کار را با تغییر نام فایل اصلی .htaccess به چیزی مانند .htaccess_old انجام دهید. برای تغییر نام فایل .htaccess، باید با استفاده از برنامه FTP یا برنامه مدیریت فایل در داشبورد cPanel حساب کاربری میزبانی خود، به سایت خود وارد شوید.

پس از اتصال، فایل .htaccess در همان دایرکتوری قرار خواهد گرفت که در آن پوشه هایی مانند wp-content ،wp-admin و wp-includes را مشاهده می کنید.

رفع خطای 500 در وردپرس

هنگامی که فایل htaccess را تغییر نام دادید، سعی کنید سایت تان را بررسی کنید تا ببینید آیا این کار مشکل را حل کرده است یا نه. اگر مشکل حل شد، پس به خودتان افتخار کنید، چون شما خطای سرور داخلی را از بین بردید!

قبل از رفتن به سراغ چیزهای دیگر، به بخش تنظیمات » صفحه های مجاز لینک ها در محدوده مدیریت وردپرس بروید و بر روی دکمه ذخیره بدون تغییر کلیک کنید. این یک فایل جدید .htaccess  را با قوانین کپی رایت مناسب برای شما ایجاد خواهد کرد تا مطمئن شوید که صفحات پست شما دیگر با خطای 404 مواجه نمی شوند.

اگر بررسی برای پیدا کردن فایل .htaccess خراب، به شما کمک نکرد، پس شما باید مطالعه این مقاله را برای رفع خطای 500 در وردپرس ادامه دهید.

افزایش محدودیت حافظه پی اچ پی

گاهی اوقات خطای سرور داخلی ممکن است رخ دهد اگر شما محدودیت حافظه پی اچ پی خود را خسته کرده اید! برای رفع این مشکل می توانید از آموزش ما در مورد چگونگی افزایش محدودیت حافظه پی اچ پی در وردپرس استفاده کنید.

اگر خطای سرور داخلی را فقط زمانی که سعی می کنید به حوزه مدیریت خود وارد شوید و یا زمانی که یک تصویر را در wp-admin آپلود می کنید، می بینید، باید با انجام این مراحل، میزان حافظه را افزایش دهید:

  • یک فایل متنی خالی به نام ini ایجاد کنید
  • این کد را در داخل آن قرار دهید: Memory=64MB
  • فایل را ذخیره کنید
  • با استفاده از FTP آن را در پوشه / wp-admin / folder بارگذاری کنید

برخی از کاربران گفته اند که انجام این کار با مشکلات جانبی روبرو شده است. اگر افزایش میزان حافظه مشکل را برای شما حل کند، این مشکل فقط به طور موقت محو شده است. شما هنوز هم باید دلیل استفاده بیش از حد از حافظه تان را پیدا کنید.

این موضوع می تواند مربوط به یک پلاگین ضعیف شده یا حتی عملکرد تم باشد. ما به شدت توصیه می کنیم که از شرکت میزبانی وب وردپرس خود بخواهید به سیاهه های سرور (سرور لَگ) نگاه کند تا بتوانید علت دقیق را تشخیص دهید.

اگر افزایش محدودیت حافظه پی اچ پی هم مسئله را برای شما حل نکرد، مسیرهای دیگری برای عیب یابی خطای 500 در وردپرس در این مقاله پیش روی شماست.

همه پلاگین ها را غیرفعال کنید

اگر هیچ یک از راه حل های فوق مشکل شما را حل نکرد، این خطا به احتمال زیاد توسط یک پلاگین خاص ایجاد شده است. همچنین ممکن است که ترکیبی از پلاگین هایی باشد که با یکدیگر خوب عمل نمی کنند.

متأسفانه، برای پیدا کردن این پلاگین یا پلاگین ها، راه آسانی وجود ندارد. شما باید تمام پلاگین های وردپرس را در یک زمان غیرفعال کنید.

پس دستورالعمل های راهنمای ما را در مورد چگونگی غیر فعال کردن تمام افزونه های وردپرس بدون WP-Admin دنبال کنید.

مطالب مرتبط: معرفی ۹ افزونه سئو وردپرس برتر در سال ۲۰۱۹

غیر فعال کردن پلاگین ها برای رفع خطای 500 در وردپرس

اگر غیرفعال کردن تمام پلاگین ها خطا را برطرف کرد، مشخص می شود که یکی از پلاگین ها است که باعث بروز خطا می شود.

به سادگی به بخش مدیریت وردپرس بروید و بر روی ‘Plugins’ کلیک کنید. حالا شما باید یک پلاگین را در یک زمان مجدداً فعال کنید تا بتوانید یکی از این مشکل را پیدا کنید و بعد از آن… خلاص شدن از شر این پلاگین و گزارش خطا به نویسنده پلاگین و تمام!

بارگذاری مجدد فایل های هسته ای

اگر گزینه plugin خطای 500 سرور در وردپرس را حل نکرد، پس از آن باید wp-admin و wp-include folder را پس از نصب جدید وردپرس دوباره آپلود کنید.

این کار، هیچ یک از اطلاعات شما را حذف نخواهد کرد، اما اگر هرگونه فایل خراب در آن وجود داشته باشد، مشکل تان حل خواهد شد.

ابتدا شما باید وارد وب سایت WordPress.org شوید و روی دکمه دانلود کلیک کنید.

دانلود وردپرس

این دکمه، فایل زیپ وردپرس را در رایانه شما نصب می کند. ابتدا فایل زیپ را از حالت فشرده (extract) خارج کنید. در داخل آن یک پوشه وردپرس پیدا خواهید کرد.

سپس با استفاده از یک سرویس دهنده FTP به وب سایت وردپرس خود وصل شوید. پس از اتصال، به پوشه root وب سایت خود بروید. این پوشه ای است که در آن پوشه های wp-admin wp-include و wp-content را خواهید یافت.

در ستون سمت چپ پوشه “وردپرس” را در رایانه خود باز کنید. حالا شما باید پوشه wp-includes و wp-manager را انتخاب کنید و سپس روی آن کلیک راست کرده و گزینه ‘Upload’ را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط: آموزش گام به گام و تصویری نصب و راه‌اندازی AMP بر روی وردپرس

رفع خطای سرور داخلی در وردپرس

اکنون سرویس گیرنده FTP شما این پوشه را به سرور خود انتقال می دهد و از شما میپرسد آیا میخواهید پرونده ها را بازنویسی کنید یا خیر. گزینه «Overwrite» را انتخاب کنید و سپس روی گزینه «always use this action» کلیک کنید.

خطای سرور

اکنون سرویس گیرنده FTP شما فایل های قدیمی خود را با نسخه های جدیدتر وردپرس جایگزین می کند. اگر فایل های وردپرس شما خراب شده باشد، این مرحله خطای سرور داخلی را برای شما حل خواهد کرد.

مطالب مرتبط: آموزش گام به گام نصب وردپرس در DirectAdmin (تصویری)

برای رفع خطای 500 در وردپرس ، از ارائه دهنده خدمات میزبانی (Hosting Provider) خود سوال بپرسید.

اگر هیچکدام از این روش ها برای حل خطای سرور داخلی در وب سایت شما مؤثر واقع نشد، زمان آن فرا رسیده است تا کمک بیشتری دریافت کنید. با تیم پشتیبانی میزبانی وب خود تماس بگیرید. آنها می توانند لاگ سرور را بررسی کنند و دلیل اصلی خطا را پیدا کنند.

امیدواریم که این مقاله در حل خطای سرور داخلی در وردپرس به شما کمک کند. همچنین در صورت تمایل می توانید لیست کامل رایج ترین خطاهای وردپرس و نحوه رفع آنها را مشاهده کنید.

ویکی دمی سعی میکند با پرداختن به موضوعات اساسی و کمتر کار شده فرصت یادگیری برای همه به طور یکسان فراهم کند. اگر این مقاله را دوست داشتید، و یا سوالی در مورد نحوره رفع خطای 500 در وردپرس داشتید، پایین همین مقاله نظرتان برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

هفده − دو =