بدون دیدگاه
1399/05/08
556 بازدید

ریدایرکت چیست؟ آموزش کامل ریدایرکت ها

پیش نیاز های مقاله

هنگامی که قصد دارید آدرس وب سایت خود را تغییر دهید ولی نمی خواهید کاربران و بازدیدکنندگان ثابت وب سایتتان را از دست بدهید، چه کاری را باید انجام دهید؟

در هنگام تغییر آدرس یا لینک سایت، کاربرانی که آدرس قبلی وب سایت شما را جستجو می کنند با ارور 404 مواجه می شوند، آیا به این موضوع که کاربران چگونه به آدرس جدید وب سایتتان دسترسی پیدا کنند فکر کرده اید؟ راه حل این مشکل ریدایرکت کردن آدرس می باشد که می توانید آن را در این مقاله جستجو کنید.

ریدایرکت (Redirect) در سئو به معنی منتقل کردن و یا راهنمایی بازدید کننده به مکان و آدرس جدید وب سایت است. استفاده نادرست از ریدایرکت نیز باعث می شود جایگاه و رتبه وب سایت در نتایج گوگل کاهش یابد.

 ریدایرکت انواع مختلفی دارد که متخصصان و وبمستران برای رعایت اصول سئو با ریدایرکت صفحات سایت به طور کامل آشنایی دارند. همین موضوع باعث اهمیت بیشتر ریدایرکت ها در زمینه سئو سایت، شده است.

ویکی دمی در این مقاله، آموزش جامعی را در رابطه با ریدایرکت ها و چگونگی ریدایرکت کردن صفحه به آدرس جدید را به شما عزیزان آموزش می دهد.

ریدایرکت چیست؟

انتقال کاربران و موتور جستجو از آدرس قدیمی وب سایت به آدرس جدید را ریدایرکت می گویند. این قابلیت موجب می شود خطای 404 در وب سایت شما تا حد زیادی کاهش یابد و حذف و تغییر صفحات مشکلی را در سئو وب سایتتان به وجود نیاورد. ریدایرکت در تغییر دامنه، تغییر آدرس صفحات و رفع محتوای تکراری کاربرد فراوانی دارد.

انواع ریدایرکت

 1. ریدایرکت 301 یا ریدایرکت دائم
 2. ریدایرکت 302 یا موقت
 3. ریدایرکت 307
 4. ریدایرکت 308
 5. Meta Refresh
 6. و…

ما در این مقاله ریدایرکت های 301 و 302 و 307 و Meta Refresh را بررسی می کنیم.

ریدایرکت 301 یا ریدایرکت دائم

ریدایرکت 301، به معنی منتقل کردن کاربران و موتور های جستجو به صورت دائمی به URL جدید سایت می باشد. چرا باید از ریدایرکت 301 استفاده کنیم؟

این ریدایرکت می تواند اعتبار یک آدرس را تا 99 درصد به آدرس جدید منتقل کند. این جمله بدین معنی است: هنگامی که گوگل برای صفحات سایت شما امتیازی را در نظر می گیرد اگر شما آدرس صفحه را بدون ریدایرکت کردن تغییر دهید، اعتبار و امتیاز آن صفحه از بین می رود.

بسیاری از وب سایت های قدیمی به دلایل مختلفی تصمیم می گیرند دامنه وب سایتشان را تغییر دهند. تغییر آدرس یک سایت باعث می شود موتور های جستجو آن را به عنوان محتوای جدید در نظر بگیرند. وبمستران با استفاده از ریدایرکت 301، کاربران و موتور های جستجو را به صورت دائم به آدرس جدید منتقل می کند.

مهم‌ترین مواردی که باعث می شود شما از ریدایرکت 301 استفاده کنید به شرح زیر است:

 1. تغییر آدرس سایت
 2. تغییر دامنه یک صفحه
 3. حذف برخی از صفحات سایت
 4. فعال کردن گواهی SSL

ریدایرکت 302 یا موقت

این ریدایرکت برای صفحاتی کاربرد دارد که به صورت موقت از دسترس خارج می شوند. ریدایرکت 302 باعث می شود که کاربران در هنگام مراجعه به آن صفحه با خطای 404 مواجه نشوند. در برخی از موارد کاربران گوگل گفته اند که ریدایرکت های 301 و 302 همانند یک دیگر اند؛ اما برخی از دلایل حاکی از این است که بهترین ریدایرکت برای انتقال کاربران از یک آدرس به آدرس دیگر، ریدایرکت 301 می باشد.

ریدایرکت 307

ریدایرکت 307 همانند ریدایرکت 302 می باشد. موتور های جستجو نیز با این ریدایرکت همانند ریدایرکت 302 رفتار می کنند. همان‌طور که گفتیم، از ریدایرکت 307 نیز در وب سایت هایی که می خواهند صفحات خود را به طور موقت از دسترس خارج کنند استفاده می شود. از بین ریدایرکت 302 و ریدایرکت 307، بهتر است از ریدایرکت 302 استفاده کنید.

Meta Refresh

یکی از کند ترین انواع ریدایرکت ها که استفاده از آن اغلب در تکنیک های سئو پیشنهاد نمی شود، META REFRESH است که به جای استفاده در سطح سرور در سطح صفحه، صورت می گیرد. این نوع ریدایرکت به صورت یک صفحه موقت 5 ثانیه ای، پس از اقداماتی مانند ویرایش اطلاعات و در صفحات مخصوص گفتگو، پدیدار می شوند. این صفحات حامل پیامی مانند “در صورت اشکال در انتقال به صفحه مورد نظر، روی اینجا کلیک کنید” هستند که به دلیل کارایی بسیار پایین و انتقال بخش کمی از اعتبار صفحه، اصلاً برای سئو مناسب نیستند.

حتما مطالعه کنید: آموزش صفر تا صد seo

بهترین راهکار ها برای سئو مناسب ریدایرکت ها

ریدایرکت کردن صفحات وب سایت، کار دشواری نیست؛ اما انجام دادن آن نیازمند دقت است تا به سئو وب سایت آسیبی وارد نکند. بهترین ریدایرکت برای انتقال آدرس یک صفحه به صفحه جدید، ریدایرکت 301 می باشد. این ریدایرکت به موتور های جستجو اعلام می کند که صفحه مورد نظر به طور کامل منتقل شده است.

نکته قابل توجه این است که ریدایرکت کردن آدرس یک صفحه با صفحه جدید، کمی زمان بر است؛ چرا که باید به وسیله موتور های جستجو بررسی شود. حال اگر ربات های گوگل دیر به دیر به وب سایت شما سر بزنند، ریدایرکت صفحه شما زمان بیشتری می برد. مزیت این ریدایرکت، انتقال کامل اعتبار آدرس سایت قدیمی به آدرس جدید است.

ریدایرکت های 302 و Meta Refresh نسبت به ریدایرکت 301 ضعیف تر هستند؛ چرا که اعتبار صفحات را به آدرس جدید منتقل نمی کنند. انتقال آدرس قدیمی به آدرس جدید کمی سخت می باشد به همین دلیل موتور های جستجو به زمان بیشتری برای انتقال نیاز دارند.

ریدایرکت 301 در پلتفرم آپاچی

برای قرار دادن ریدایرکت 301 در پلتفرم آپاچی باید ابتدا mod_rewrite را نصب و فعال سازی کنید. برای فعال سازی mod_rewrite باید فایل.htaccess را نصب کنید و با استفاده از دستورالعمل هایی ک وجود دارد، ریدایرکت هایی را که می خواهید، ایجاد نمایید.

اشتباهاتی که در ریدایرکت کردن صفحات وب سایت صورت می گیرد

همان‌طور که می دانید، ریدایرکت 301 روش مناسبی برای بهبود سئو وب سایت نیست و فقط می توان برای حفظ اعتبار صفحه از آن استفاده کرد. استفاده از این ریدایرکت مشکلاتی را به وجود می آورد که عدم آگاهی از آن مشکلات موجب از دست دادن اعتبار صفحه وب سایت شما می شود. پس در ادامه با ویکی دمی همراه باشید تا با آگاهی از نکات ریدایرکت 301، علاوه بر حفظ جایگاه، اعتبار صفحه را نیز به طور کامل منتقل کنید.

مهم‌ترین نکات در ریدایرکت 301

 1. ریدایرکت شدن سایت به نسخه HTTPS
 2. قرار دادن آدرس درست در نقشه سایت برای موتور جستجو
 3. از بین بردن آدرس های زنجیره ای ریدایرکت
 4. عدم ورود موتور های جستجو و کاربران به زنجیره های پیچیده ریدایرکت
 5. حذف ریدایرکت هایی که کاربر را به صفحات خالی می‌برند

ریدایرکت شدن سایت به نسخه HTTPS

اگر دقت کرده باشید، همیشه به مدیران وب سایت ها پیشنهاد می شود که گواهی SSL را برای سایتشان فعال کنند؛ اما دلیل این تاکید برای فعال سازی گواهی چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از HTTPS، محفوظ ماندن اطلاعات کاربران سایت می باشد؛ در نتیجه کاربران و بازدیدکنندگان با خیال راحت تری وب سایت شما را بازدید و در آن ثبت نام می کنند.

دوم دلیل استفاده از این گواهی، تأثیر آن بر روی سئو وب سایت است. همان‌طور که در مقاله آموزش سئو گفته بودیم، 200 فاکتور برای رتبه بندی یک وب سایت وجود دارد که گواهی SSL یکی از این فاکتور ها می باشد.

پس از آنکه بازدید کننده به نسخه HTTP وارد شد، باید به وسیله ریدایرکت 301 به نسخه HTTPS ساید جدید منتقل شود. برای آنکه مطمئن شوید بازدید کننده به نسخه HTTPS منتقل شده است، باید آدرس سایت خود را به صورت http://wikidemy  وارد کنید. در همان لحظه باید به صورت اتوماتیک وارد نسخه جدید https://wikidemy , شوید. هنگامی که به طور اتوماتیک وارد نسخه جدید سایت خود شدید، یعنی ریدایرکت 301 شما به درستی انجام شده و دیگر نیازی به انجام دوباره مراحل ندارید.

قرار دادن آدرس درست در نقشه سایت برای موتور جستجو

ربات های گوگل برای اینکه بتوانند به درستی ساختار وب سایت شما را بررسی کنند به یک نقشه راهنما نیاز دارند. آدرس یا همان url های صفحات وب سایتتان همان نقشه راهنما برای ربات های خزنده گوگل هستند؛ بنابراین اگر شما آدرس وب سایتتان را تغییر داده و آن را به آدرس دیگری ریدایرکت کرده باشید، کمی زمان می‌برد تا آدرس قدیمی از نقشه وب سایت حذف شود؛ اما گوگل در هر بار بازدید از وب سایت شما به آن صفحه قدیمی می رود و این موجب می شود موتور های جستجو از سایت شما نا امید شده و بودجه کراول را از وب سایت شما بگیرند.

برای جلوگیری از این مشکل باید صفحاتی را که با ریدایرکت 301 منتقل کرده اید، پیدا کرده و این صفحات را از نقشه سایت حذف کنید. ویکی دمی در ادامه مراحل حذف این صفحات را برای شما عزیزان شرح داده است.

مراحل حذف صفحات قدیمی که با ریدایرکت 301 به صفحه جدید منتقل شده اند

 1. استفاده از ابزار ها

ابتدا وارد سایت شده و به کمک ابزار URL Extractor تمامی لینک های داخل سایت را دانلود کنید. لینک های دانلود شده را در Redirect 301 Checker وارد کرده تا تمام آدرس هایی که از 301Redirect  استفاده می کنند، نمایش داده شود. در این مرحله آدرس ها را از نقشه سایت خود پاک کنید.

 • بررسی گزارش های گوگل سرچ کنسول

ابتدا در گوگل سرچ کنسول خود وارد قسمت Coverage شده و روی تب Excluded کلیک کنید.

redirect در سرچ کنسول

سپس در قسمت جزئیات سایت بر روی  Page with Redirect بزنید تا تمام لینک هایی که ریدایرکت شده اند را نشان دهد. در مرحله آخر آن لینک ها را از نقشه سایت خود حذف کنید.

Page with Redirect در سرچ کنسول

از بین بردن آدرس های زنجیره ای ریدایرکت

یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین استفاده از ریدایرکت 301 به وجود بیاید، این است که کاربر بر روی لینک ریدایرکت شده کلیک کرده و به صفحه مقصد نرسد. در این مواقع به احتمال زیاد، آدرس به صورت زنجیروار به چندین آدرس ریدایرکت شده است و کاربر باید مدت زمان بیشتری صبر کند تا به صفحه مقصد برسد.

همان‌طور که می دانید، دنبال کردن آدرس برای ربات های گوگل کار چندان سختی نیست؛ اما این دنبال کردن برای کاربران کمی حوصله سر بر به نظر می آید. در نتیجه بهتر است با استفاده از یک ریدایرکت، کاربر را به صفحه مورد نظر راهنمایی کنید. این در حالی است که مدیر سرچ گوگل اعلام کرده است، ربات های گوگل ریدایرکت هایی را که بیشتر از 5 زنجیره داشته باشند را دنبال نمی کنند.

در نتیجه اگر شما از زنجیره های ریدایرکت استفاده می کنید، بهتر است این زنجیره را تا حداکثر 5 زنجیره کاهش دهید.

عدم ورود موتور های جستجو و کاربران به زنجیره های پیچیده ریدایرکت

یکی از انواع زنجیره های ریدایرکت، ریدایرکت گردباد است. این ریدایرکت بدین صورت است که شما آدرس ریدایرکت شده را دوباره ریدایرکت می کنید. هنگامی که کاربر به این آدرس وارد می شود، در حقیقت در گردبادی که بوجود آورده اید، سرگردان شده و دیگر نمی تواند از آن خارج شود. این کار باعث کلافگی کاربر شده و باعث می شود، دیگر به وب سایت شما وارد نشود. این شرایط برای ربات های گوگل نیز صدق می کند و باعث می شود آنها صفحه درست را پیدا نکنند.

حذف ریدایرکت هایی که کاربر را به صفحات خالی می برند

یکی دیگر از مشکلاتی که در استفاده از ریدایرکت 301 باید به آن توجه کنید، انتقال کاربر به صفحات خالی است. در این حالت، کاربر به یک ریدایرکت به اصطلاح شکسته وارد شده است. این ریدایرکت ها معمولا با خطاهایی همچون 501، 503، 401 و… قابل شناسایی هستند یعنی اگر شما با صفحه ای مواجه شدید که یکی از این خطاها در آن نمایش داده شده بود به احتمال زیاد به یک ریدایرکت شکسته برخورد کرده اید.

این ریدایرکت ها به سایت شما آسیب می زنند؛ چرا که کاربر با دیدن صفحه خالی، وب سایت را می بندد و به سایت دیگری مراجعه می کند. این خروج از وب سایت شما، کیفیت سئو آن را پایین می آورد. این آسیب به همین جا ختم نمی شود، بلکه ربات های گوگل نیز در دفعات بعد میزان توجه خود را بر روی محتوای سایتتان کمتر می نمایند.

نحوه ریدایرکت کردن صفحه ای به آدرس جدید

ویکی دمی به شما عزیزان ریدایرکت 301 را برای انتقال آدرس صفحه ای به صفحه جدید، آموزش می دهد. انجام ریدایرکت 301 روش های مختلف و متفاوتی دارد که روش استفاده از آن را سیستم مدیریت محتوا و پنل مدیریت مشخص می کند. در ادامه 2 روش را برای استفاده از ریدایرکت 301 برای شما عزیزان شرح می دهیم.

روش های استفاده از ریدایرکت 301

 1. تغییرات دستی در htaccess
 2. استفاده افزونه ها در وردپرس

تغییرات دستی در htaccess

یکی از رایج ترین روش های ریدایرکت برای وب سایت هایی که از سرور لینوکس استفاده می کنند، تغییرات دستی در htaccess می باشد. برای استفاده از فایل htaccess، باید به قسمتی بروید که وب سایت را در هاست قرار داده اید. اگر به این قسمت رفته ولی فایل htaccess را پیدا نکردید به احتمال زیاد وب سایت شما در سرور های آپاچی نشان داده نمی شود و یا فایل htaccess در هاست شما وجود ندارد.

برای بررسی این مشکلات، ابتدا به وب سرور رفته و بررسی کنید که سرویس آپاچی اجرا می شود یا خیر. در صورتی که این سرویس در هاست سایت شما اجرا نمی شد، بهتر است حل مشکل را به متخصصان ما بسپارید.

برای ساخت فایل .htaccess، ابتدا باید داخل یک نت پد، آن را ساخته و با عنوان .htaccess ، ذخیره نمایید.

نکته قابل توجه در ساخت htaccess، این است که شما قبل از ذخیره کردن آن از txt. بودن htaccess اطمینان حاصل کنید.

شما برای تغییر لینک سایت به کد های اختصاصی برای آن نیاز دارید. بهتر است پس از نوشتن کد ها، برای ریدایرکت کردن آدرس صفحه به صفحه دیگری، آن را بررسی و امتحان کرده و از درست بودن ریدایرکت، اطمینان حاصل کنید. برای نوشتن کد های ریدایرکت، ابزار های مختلفی وجود دارد. یکی از این ابزار ها Redirect Generator می باشد.

انواع ریدایرکت هایی که می توان برای اکثر وب سایت ها از آن استفاده کرد به شرح زیر است:

ریدایرکت یک صفحه به صفحه جدید

Redirect 301/old-page.html/new-page.html

ریدایرکت کل صفحات یک دامنه به دامنه دیگر

RewriteEngine  on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^oldsite.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.oldsite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://newsite.com/$1 [L,R=301,NC]

ریدایرکت بدون www به نسخه www و ریدایرکت نسخه با www به نسخه بدون www
 1. RewriteEngine on
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example.com [NC]
  RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.com/$1 [L,R=301,NC]
 2. RewriteEngine on
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.example.com [NC]
  RewriteRule ^(.*)$ http://example.com/$1 [L,R=301,NC]
ریدایرکت کردن از زیر دامنه به پوشه ها

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^blog.sample.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://sample.com/blog$1 [L,R=301,NC]

ریدایرکت http به http

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

استفاده افزونه ها در وردپرس

ساده ترین روش ریدایرکت برای وب سایت هایی است که با وردپرس طراحی شده اند و دیگر نیازی به نوشتن کد های اختصاصی ندارند. در وردپرس افزونه های مختلفی برای ریدایرکت کردن وجود دارد. افزونه های ریدایرکت 301 و افزونه پرمیوم یواست یکی از بهترین افزونه های وردپرس هستند که برای شما انتخاب مناسبی می باشند.

افزونه redirect

پس از فعال سازی و نصب افزونه Redirection، در قسمت “Source URL” لینک قدیمی وب سایت را وارد کنید و در قسمت”Target URL” لینک جدید وب سایت را وارد نمایید. Redirect صفحه مورد نظر شما بدین صورت انجام می گیرد.

ریدایرکت کردن در وردپرس

این نکته را در نظر داشته باشید که برای ریدایرکت یک صفحه به صفحه دیگر، باید موضوع محتوای دو صفحه با هم یکی باشد تا اعتبار صفحه کاملا به صفحه جدید انتقال یابد.

ویکی دمی در این مقاله،تمام نکات را حول ریدایرکت یک صفحه به صفحه دیگر بیان کرد. شما با مطالعه این مطلب می توانید نحوه ریدایرکت کردن یک صفحه را نیز یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج × سه =