تصویر شاخص و چگونگی طراحی آن

همه‌ی ما می‌دانیم که تمام تصاویر یک مقاله، به خصوص تصویر شاخص اهمیت بسیاری دارد. تصاویر، ابزاری هستند که می‌توانند یک متن طولانی را به بخش‌های مختلفی تقسیم کنند. همچنین تصاویر تکمیل کننده‌ی محتوای یک صفحه هستند. تصاویر گویا می‌توانند ماهیت برند را به مخاطبان منتقل کنند و از نوشتن محتوای طولانی جلوگیری کنند. از طرفی، تصاویر می‌توانند مخاطبان را برای ماندن در صفحه و خواندن مقاله ترغیب کنند.
از میان انواع تصاویر، تصویر اصلی اهمیت بیشتری دارد. زیرا این تصویر خلاصه‌ای از محتوای صفحه را به مخاطب ارائه می‌کند. اگر این تصویر هوشمندانه طراحی نشود، دیگر تفاوتی ندارد که شما از یک تصویر بی ربط استفاده می کنید یا یک تصویر کسل‌کننده برای مقاله در نظر گرفته اید.
در این مقاله ما سعی داریم که در مورد چگونگی نمایش محتوای مقاله از طریق تصویر اصلی آن و همچنین 5 نکته‌‎‌ی مهم در ارتباط با طراحی آن توضیح دهیم.

چرا تصاویر شاخص اهمیت دارند؟

تصاویر اصلی در تمام صفحات سایت از جمله، صفحه محصول، هوم پیج (خانه) و صفحات بلاگ قرار می‌گیرند. از آنجایی‌که مقالات بخش بلاگ بیشترین میزان بازدید را در هر سایتی دریافت می‌کنند، بنابراین طراحی هوشمندانه و مناسب تصاویر اصلی آن‌ها بسیار حیاتی است. همچنین طراحی مناسب تصاویر اصلی  مقاله، بخش مهمی از طراحی UI و UX به حساب می‌آید.

به تصویر پایین به دقت نگاه کنید. تصاویر شاخص مربوط به هر مقاله، بالای بخش توضیحات قرار گرفته‌اند. در واقع هر تصویر شاخص، خلاصه‌ای از مفهوم مقاله‌ی مربوط به آن است. اگر کاربر عنوان و توضیحات پایین هر عکس را نخواند، با نگاه کردن به هر عکس محتوای آن را درک خواهد کرد.

تصویر شاخص چیست

برای اینکه این مفهوم بیشتر برای شما واضح شود، به تصویری که در ادامه آمده است، نگاهی بیندازید. این تصویر بالای صفحه‌ی یک مقاله در یک وبلاگ قرار گرفته است. همان طور که مشاهده می‌کنید، موضوع مقاله در مورد 6 ویژگی مهم گوگل آنالیتیکس است که موجب افزایش رضایت کاربر می‌شود. تصویر قرار گرفته در بالای مقاله از یک صفحه‌ی مانیتور است که نمودار و نمرات بررسی میزان کیفیت سایت را نمایش می‌دهد.
کاربر با نگاه کردن به این عکس می‌تواند متوجه شود که مقاله‌ی این صفحه، با ملاک و معیارهای ارزیابی سر و کار دارد.

تصویر شاخص مقاله

یکی دیگر از مکان‌هایی که تصویر اصلی مقاله بسیار نمایش داده می‌شود، هوم پیج است. معمولا آخرین مقالات سایت، پایین home page هر سایت قرار می‌گیرند. تصاویر اصلی در نظر گرفته شده برای این مقالات بسیار اهمیت دارند، زیرا این تصاویر می‌توانند کاربران را در صفحه نگه دارد و آن‌ها را برای خواندن مقالات ترغیب کند.

علاوه بر این‌ها، تصاویر شاخص می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی نمایش داده شوند. فرض کنید که شما یک مقاله جدید در وبلاگ خود قرار داده‌اید، یک کاربر آن را می‌خواند و تصمیم می‌گیرد که آن مقاله را در توییتر به اشتراک بگذارد. اگر مقاله‌ی شما تصویر اصلی مناسبی داشته باشد، میزان مشاهده، کلیک و اشتراک‌گذاری آن به شدت افزایش خواهد یافت. تا اینجا در مورد علت استفاده از تصویر اصلی توضیح دادیم. در ادامه قصد داریم راه‌کارهایی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن‌ها می توانید تصاویری جذاب طراحی کنید.

چگونه تصاویر شاخص جذاب طراحی کنیم؟

علاوه بر سایز متن، بزرگنمایی تصویر و کیفیت آن، مواردی وجود دارند که می‌توانند بر جذب کاربران تاثیر بگذارند. در ادامه به تمام این موارد اشاره خواهیم کرد.

1) تصویر شاخص با سبک یکسان

یکی از موارد مهم برای طراحی تصاویر شاخص، در نظر گرفتن سبکی یکسان برای آن‌ها است. به عنوان مثال شما می‌خواهید مقالاتی در ارتباط با طراحی سایت بنویسید. بهتر است تمام تصاویر اصلی این مقالات سبکی یکسان داشته باشند.

به تصویر زیر نگاه کنید. این تصویر برجسته و مهم در ارتباط با یک کنفرانس تجارت الکترونیک در سال 2020 است.  یک بنر مشکی رنگ با متن با فونت سفید و مشکی روی آن قرار دارد. تمام بنرهای مرتبط با این کنفرانس بنری مشکی دارند و نوع فونت آن‌ها سبکی یکسان دارد.

تصویر شاخص کنفرانس

مثالی دیگر از طراحی یک تصویر اصلی برای فروش آنلاین است. در این گونه تصاویر باید از تصویر وبسایت، اپلیکیشن موبایل و شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد.

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، تصاویر شاخص مربوط به آموزش نکات تجارت الکترونیک، آموزش تکنولوژی یا اخبار مربوط به تکنولوژی معمولا با بنری آبی رنگ و سایه‌های بنفش طراحی می‌شود.  با رعایت کردن این نکات کاربر به راحتی موضوع مربوط به این مقاله را درک می‌کند و آن را مطالعه خواهد کرد.

2) ساده‌سازی چیدمان با تمرکز روی موضوع اصلی

عکس شاخص مقاله باید روی موضوع اصلی تمرکز داشته باشد. این روش، یک راه ساده برای درک سریع موضوع مقاله از سمت کاربران است. به عکس پایین نگاه کنید. این عکس‌ها از 3 مقاله‌ی برند لورآل (L’Oreal) هستند. با نگاه کردن به این عکس ها، چه چیزی به ذهن شما می‌رسد؟ قبل از اینکه توضیحات پایین هر کدام را بخوانید، آیا می‌توانید موضوع آن‌ها را درک کنید؟

تصویر شاخص برند لورآل

با توجه به اینکه این وبلاگ مربوط به زیبایی است و هر کدام از این افراد مدل موی متفاوتی دارند، می‌توان حدس زد که این 3 مقاله در بخش استایل مو است.

حال دقیق تر نگاه کنید. تقریبا پس زمینه‌ی عکس‌های بالا محو شده‌اند. به طوریکه شما به غیر از تصویر فرد، نمی‌توانید اجزای داخل عکس را تشخیص دهید.

در مرکز قرار دادن سوژه و محو کردن پس‌زمینه یک شیوه‌ی مهم برای طراحی تصویر اصلی مقاله است. با این روش، کاربر تنها بر روی موضوع اصلی تمرکز می‌کند. این کار به این معنی نیست که دیگر اجزای عکس اهمیت ندارد بلکه به این معنی است که سوژه یا موضوع اصلی باید در مرکز، جلوتر و بزرگتر از دیگر اجزای عکس باشد.

3) از پس زمینه سفید استفاده نکنید

اگر از پس زمینه‌ی سفید برای عکس‌های شاخص استفاده کنید، ممکن است نتوانید توجه کاربران را جلب کنید. در عوض، اگر پس زمینه‌ی سایت شما رنگی باشد یا عکس‌های شاخص با یک حاشیه‌ی در بلاگ قرار گیرند، این مشکل تا حدود زیادی بر طرف خواهد شد. به عکس زیر نگاه کنید. اکثر پست‌های این مقالات، تصاویر شاخصی دارند که به طور کامل فضای عکس را پر کرده است. به این ترتیب کاربر با ورد به خش مقالات به راحتی می‌تواند تشخیص دهد، مقالات از کجای صفحه شروع شده‌اند و کجای صفحه تمام شده‌اند. همچنین این کار مانع از حواسپرتی کاربر و افزایش تمرکز آن، به هنگام ورود به بخش مقالات می‌شود.

4) تصاویری واضح و با ارزش طراحی کنید

وقتیکه می‌خواهید برای مقالات وبلاگ، تصویر اصلی طراحی کنید باید چندین ویژگی را برای آن‌ها در نظر بگیرید.

  • چشم‌نواز باشد
  • شرح دهنده‌ی موضوع باشد
  • اعتماد کاربران را جلب کند

  دو مورد اول بسیار واضح هستند. اگر عکس‌ها جذاب نباشند یا بیانگر موضوع مقاله نباشند، کاربران هدف جذب نخواهند شد یا کاربرانی از حوزه‌های دیگر مقاله‌ی شما را مطالعه خواهند کرد.

مورد سوم در ارتباط با اعتمادی است که بین کاربران و برند وجود دارد. بدون جلب رضایت مشتریان اعتمادی صورت نخواهد گرفت. این مورد در ارتباط با مقالات نیز صحت دارد.

اگر تصویر اصلی و برجسته‌ی یک مقاله مبهم باشد یا بیانگر موضوع اصلی مقاله نباشد، کاربران به راحتی گمراه می‌شوند و ممکن است صفحه را ترک کنند.

به عکس‌های بالا نگاه کنید. در 2 عکس اول نور و شفافیت و درخشندگی عکس بسیار ادیت شده است زیرا این عکس‌ها بیشتر جنبه‌ی تبلیغاتی دارند و باید در اپلیکیشن موبایل نیز استفاده شوند. عکس آخر تصویر یک مربی است که در حالت‌های مختلف ورزشی ثبت شده است. موضوع این مقاله آموزشی است بنابراین قرار دادن یک عکس کلوزآپ با درخشندگی خاص ضرورتی ندارد.

تصویر شاخص مرتبط

عکس‌‎‌های بالا مثال‌های دیگری از تصاویر شاخص مناسب برای مقالات هستند. تصویر اول به خوبی بیانگر حس خوب یک فرد از ورزش و تنفس هوای سالم است. تصویر دوم در ارتباط ماده‌ی غذایی مفید و پر انرژی است. تصویر سوم در مورد یک فرد در حال تهیه‌ی سالاد است. این 3 تصویر ارتباط کاملی با موضوع مقالات دارند.

5) قرار دادن هدلاین مقاله، خارج از عکس

در گذشته بخش زیادی از تصاویر شاخص مملو از نوشته‌های مختلف بود. این اتفاق باعث می‌شد اتلاف وقت و انرژی کاربران هدر رود. به عنوان مثال عکس پایین را مشاهده کنید. در عکس پایین نوشته‌های داخل تصویر اصلی در هدلاین مقاله نیز تکرار شده‌اند. در این حالت نه تنها فضای کافی برای طراحی تصویر مرتبط با موضوع مقاله وجود ندارد بلکه نوشته‌های مقاله نیز تکراری هستند. این مورد جذابیت مقاله را کاهش خواهد داد و کاربر صفحه را به سرعت ترک خواهد کرد.

خلاصه

تصاویر شاخص نقش مهمی در جذب و متقاعد کردن مخاطبان دارد. بنابراین برای طراحی محتوای آن باید وقت و انرژی کافی در نظر گرفت.  علاوه بر این، وقتیکه یک مقاله در کنار یک تصویر جذاب و گویا قرار گیرد با احتمال بالاتری در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 + 11 =