خب در این فصل از آموزش google search console میخواهیم در مورد ویژگی های جالب این ابزار فوق العاده صحبت کنیم.

اوایل که گوگل سرچ کنسول و یا همان وبمستر تولز جدید معرفی شد، عموما تصور بر این بود که یک آپدیت اشتباه بوده و امکانات وب مستر تولز بسیار بیشتر از سرچ کنسول جدید بوده است، خب تقریبا در ابتدا این تصور درست بوده چون گوگل این ابزار جدید را مرحله به مرحله آپدیت کرد و به همین خاطر دسترسی به تمامی امکانات وبمستر تولز کاملا باز بوده و کاربران نیاز های خود را آنجا برطرف می‌کردند.

سپس گوگل بخش به بخش امکانات وبمستر را به سرچ کنسول انتفال داده و آنها را در وبمستر تولز محدود کرده تا جایی که تمامی امکانات و خدمات در گوگل سرچ کنسول جدید به وجود آمد اما گوگل به همین مورد بسنده نکرده و روز به روز امکانات جدیدی به آن اضافه کرد که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم.

گوگل خدمات ویژه ای در مورد schema در سرچ کنسول خود قرار داده است به نحوی که شما هر مدل استراکچر دیتایی در سایت خود پیاده سازی کنید بعد از مدت کوتاهی این بخش در سرچ کنسول شما پدیدار میشود.

به تصویر زیر دقت کنید:

اسکیما در گوگل سرچ کنسول

حالا تصویر بالا را با تصویر زیر مقایسه کنید و به ستون سمت چپ دقت داشته باشید

آموزش سرچ کنسول

خب اگر دقت کرده باشید متوجه شده اید که در تصویر زیر بخش های مختلفی مثل FAQ   Logos  Products Videos در سرچ کنسول وجود دارد. اما این موارد در تصویر بالا وجود ندارد.

در تصویر دوم، سایت متعلق به این تصویر برای صفحه های مختلف سایت از اسکیما های متنوعی استفاده کرده است که نام هر کدام از این اسکیما ها را منو های سمت چپ مشاهده می‌کنید.

مثلا اگر بخواهیم خود ویکی دمی را مثال بزنیم، برای یکی از صفحه های سایت از اسکیما پرسش و پاسخ استفاده کرده ایم که نحوه نمایش آن در سرچ گوگل به شکل زیر است:

آموزش وبمستر تولز گوگل

بعد از پیاده سازی این اسکیما روی صفحه‌ی سرچ کنسول و بعد از اینکه گوگل این صفحه را مجدد بررسی و ایندکس کرد، بخشی به نام FAQ به سرچ کنسول سایت اضافه شد.

حب حالا ما وارد این بخش در سرچ کنسول گوگل ویکی دمی میشویم ببینیم چه اطلاعاتی در اختیار ما قرار می‌دهد.

بعد از کلیک روی FAQ وارد صفحه ای می‌شویم که در آن گوگل اطلاعاتی در مورد اینکه چه تعداد از صفحه های سایت شما از این اسکیما استفاده کرده است، چند مورد از این اسکیما مشکل دارد و چند تای آن کاملا درست پیاده سازی شده است.

خب در تصویر زیر بخش FAQ سایت ویکی دمی را به شما نمایش می‌دهیم:

faq در سرچ کنسول

خب سرچ کنسول در تصویر بالا به ما میگوید که ۸ صفحه از صفحه های ویکی دمی از FAQ استفاده کرده اند و هیچ خطایی برای پیاده سازی آن وجود ندارد.

حالا اگر شما در نوار پایین روی complete کلیک کنید می‌توانید لیست این ۸ صفحه را مشاهده کنید و آدرس انها را همراه با تاریخی که بررسی شده اند را مشاهده کنید.

faq در سرچ کنسول جدید

در صورتی که روی هرکدام از این لینک ها کلیک کنید، کادری در سمت راست صفحه برای شما باز میشه و قطعه کد مربوط به اسکیمای استفاده شده در صفحه را به شما نمایش میدهد.

همچنین اگر میخواهید بدانید که یک صفحه خاص از هر سایتی از چه اسکیماهایی در صفحه استفاده کرده است می‌توانید از ابزار structured data testing tool خود گوگل استفاده کنید.

برای ورود به ابزار structured data testing tool روی لینک کلیک کنید

سرچ کنسول

بعد از ورود به یخش structured data testing tool گوگل شما با صفحه ای مشابه تصویر بالا روبه‌رو خواهید شد که از شما آدرس صفحه ای که می‌‌خواهید بررسی شود را میخواهد.

ما یکی از آدرس های سایت ویکی دمی را وارد میکنیم و نتیجه را با هم مشاهده خواهیم کرد.

گوگل وبمستر تولز

در این تصویر مشاهده میکنید که برای این صفحه در ویکی دمی از ۵ نوع اسکیما استفاده شده است که در یکی از آنها ۲ اخطار وجود دارد که باید برطرف شود.

اگر روی هر کدام از این موارد کلیک کنید اطلاعات کاملی در مورد آن اسکیما به شما می‌دهد.

ما تمامی این موارد را با FAQ مثال زدیم. برای تمامی اسکیماهایی که به سایت اضافه می‌کنید، بخش ویژه ای در سرچ کنسول جدید شما به وجود می‌آید که می‌توانید به درستی تمامی بررسی هایی که میخواهید را انجام دهید.