در این فصل از آموزش سرچ کنسول گوگل قصد داریم تا گزارشات Breadcrumbs که در سرچ کنسول جدید گوگل اضافه شده است را به شما آموزش دهیم. در این آموزش گزارشات Breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول شما نحوه تجزیه و تحلیل و رفع ایرادات این گزارش را یاد میگیرید. پس بزارید قبل از شروع هر چیزی به شما بگوییم که Breadcrumbs چیست؟

Breadcrumbs چیست؟

این عبارات از داستان هانسل و گرتل گرفته شده است. در داستان هانسل و گرتل این خواهر و برادر برای اینکه راه خود را در جنگل گم نکنند از خرده سنگ استفاده کردند. Breadcrumbs به معنی خرده نان می باشد. این خرده نان ها در هر مسیری که کاربران در وبسایت شما می روند ریخنه می شود تا راه خود را گم نکنند. برای اینکه این مطلب را به خوبی بفهمید ب تصویر پایین توجه کنید.

نمونه Breadcrumbs در سایت ویکی دمی

همانطور که میبینید شما از طریق Breadcrumbs  می توانید بفهمید در کدام قسمت از سایت قرار دارید. حالا وقت آن رسیده تا روش های ایجاد بردکرامبز در سایت را به شما آموزش دهیم و بعد به سراغ بررسی گزارشات آن در سرچ کنسول جدید بپردازیم.

آموزش ساخت Breadcrumbs در وردپرس و سایت

ساخت Breadcrumbs مسئله مهمی برای سئو وبسایت شما می باشد زیرا هم برای گوگل حائز اهمیت است و هم به کاربران سایتتان کمک می کند تا در سایتتان گم نشوند. با آموزش ساخت Breadcrumbs با ما همراه باشید تا روش های ایجاد آن را در سایتتان بیاموزید.

روش JSON-LD

JSON-LD یکی از روش های نوشتن انواع استراچردیتا می باشد. در سایت schema.org استراچردیتاهای بسیار زیادی معرفی شده است که به روش های گوناگون می توانید آن ها را بنویسید و از آن ها استفاده کنید.

<html>
<head>
<title>Award Winners</title>
<script type=“application/ld+json”>
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “BreadcrumbList”,
“itemListElement”: [{
“@type”: “ListItem”,
“position”: 1,
“name”: “Books”,
“item”: “https://example.com/books”
},{
“@type”: “ListItem”,
“position”: 2,
“name”: “Science Fiction”,
“item”: “https://example.com/books/sciencefiction”
},{
“@type”: “ListItem”,
“position”: 3,
“name”: “Award Winners”
}]}
</script>
</head>
<body>
</body>
</html>

همانطور که در بالا مشاهده می کنید کد Breadcrumbs به روش json-LD نوشته شده است. شما می توانید از روش های JSON-LD, RDFa, Microdata, HTML استفاده کنید. اما بهترین روش در سایت های وردپرسی، استفاده از افزونه یواست (yoast) می باشد.

آموزش فعال کردن Breadcrumbs با افزونه YOAST

وارد افزونه یواست شوید.

بر روی گزینه پیشرفته کلیک کنید.

آموزش فعال کردن Breadcrumbs در افزونه یواست

در قسمت تنظیمات ریزآدرس، گزینه فعال کردن پیوندهای خرده ریز را در حالت فعال قرار دهید.

فعال کردن بردکرامب در yoast

حتما مطالعه کنید: آموزش کامل افزونه yoast

گزارشات BreadCrumbs در سرچ کنسول گوگل

قبل از هر چیزی باید خدمتتون بگم که اگر بردکرامب در سایت شما فعال نباشد این گزینه در سرچ کنسول شما نمایش داده نمی شود. وارد سرچ کنسول شوید و بر روی گزینه Breadcrumbs کلیک کنید.

گزاررشات Breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول

خطاها و ارورهای  Breadcrumbs در گوگل سرچ کنسول

خطای Either “name” or “item.name” should be specified

هر کدام از ویژگی های زیر در کد بردکرامب شما نباشد دچار خطا و اشکال می شوید. البته اگر از بردکرامپ یواست استفاده میکنید جای نگرانی نیست.

  • item
  • name
  • position

اگر در بردکرامبی که در صفحه خود ایجاد میکنید 3 موردی که در بالا آمده را پر نکنید این ارور به شما نمایش داده می شود. در صورتی که این خطاها در وبسایت شما رخ دهد گوگل به شما ایمیل می زند. اما برای رفع این مشکلات باید برنامه نویسی بلد باشید.

توصیه ما به شما این است که در سایت های وردپرسی از Breadcrumbs افزونه yoast استفاده کنید.