2 دیدگاه
2021/06/12
780 بازدید

چگونه از سایت ابزار Moz استفاده کنیم؟

اگر شما هم درحال گذراندن دوره آموزش سئو باشید، حتما اسم ابزار MOZ به گوشتان خورده و پرسیدید دقیقا سایت MOZ چیست؟ و نحوه استفاده از ابزار ماز چگونه است؟

در همین ابتدا باید بگوییم سایت ماز به عنوان یک مرجع معتبر در آموزش سئو است که کار خود را با وبلاگ آموزشی در سال 2004 شروع کرد. در سال اخیر سایت MOZ یکی از محبوب ترین ابزارهای سئو است که برای ارائه خدمات بهتر در زمینه سئو ماژول های مختلف و کاربردی را به مجموعه ابزارهای خودش اضافه کرد تا در آنالیز سایت خود و رقبا یک پکیج کامل در اختیارمان باشد.

آیا بهترین ابزار سئو سایت، سایت MOZ است ؟

همین طور که همه ما میدانیم ابزار رایگان یا پولی سئو کم نیستند و هر کدام از این ابزارها هم نقاط قوت خودشان را دارند که برای در مرحله از بهینه سازی سایت ممکن است تنها یک ابزار مفید باشد. برای مثال ممکن است بیشتر افراد ابزار ahref را به عنوان بهترین ابزار آنالیز بکلینک سایت قبول داشته باشند و افراد دیگر فعال در حوزه سئو از سایت ماز استفاده کنند.

انتخاب بهترین ابزارهای آنالیز سئو کاملا به تجربه افراد در زمینه بهینه سازی سایت بر می گردد. اما این نکته را هم بدانید که سایت moz یکی از قدیمی ترین ابزار های سئو است بنابراین می توان درباره جامعیت و کامل بودن پایگاه داده و در نتیجه دقت نتایج آن مطمئن بود.

در حالت کلی نحوه استفاده از امکانات سایت ماز به صورت رایگان و پولی امکان پذیر است. اگر بدون خرید اکانت پرو ماز قصد استفاده از آن را داشته باشید فقط از ماژول های محدود و رایگان باید استفاده کنید اما با خرید اکانت pro moz میتوانید از امکانات پیشرفته آنالیز سئو بهره مند شوید.

توصیه ما این است که هیچگاه خرید اکانت انواع ابزارهای سئو را به چشم یک هزینه نگاه نکنید و سعی کنید با گزارشات و دستورات این ابزارها و ترکیب ان با تجربه خود در سئو یک استراتزی خوب برای سایت خود به دست آورید.

فیلم آموزش کامل کار با ابزار moz

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی کامل با تمام بخش های مختلف ابزار تحلیل سایت ماز حتما این ویدئو را تماشا کنید.

آموزش استفاده از سایت moz معرفی امکانات رایگان

معرفی بخش Domain SEO Analysis

اولین بخشی است که میتوانید به صورت رایگان در سایت ماز استفاده کنید بخش  Domain Analysis است. همان طور که از اسمش پیداست شما با وارد کردن آدرس موردنظرتان طبق عکس یک گزارش اولیه از وضعیت سایتتان دریافت می کنید. مهمترین شاخص هایی که مختص خود ابزار ماز است داخل همین کادر برای سایت شما مشخص شده است.

آموزش کار با ابزار ماز

Domain Authority: سایت ماز با توجه به فاکورهای سئو اعتبار شما را نزد گوگل تخمین میزند.

Linking Root Domains: اطلاعاتی که از این بخش دریافت می شود نشان دهنده کل وبسایت هایی که سایت شما از آنها لینک گرفته است.

Ranking Keywords: تعداد کلماتی که سایت شما در گوگل دارای رتبه است . البته به آمار این شاخص نمیتوان اعتماد کرد.

Spam Score: فاکتوری که فقط مختص ابزار سایت ماز است امتیاز منفی یا spam score سایت ما در نزد گوگل است و نسبتا یک عدد نسبی است. اسپم اسکور با افزایش محتواهای بی کفیت و بکلینک های بی ارزش افزایش پیدا میکند.

حالا اگر کمی صفحه را به پایین اسکرول کنید، با چنین چیزی روبرو میشوید

در بخش بعدی شما در حال گزارشی از لیست بهترین صفحات سایت و بهترین دامنه هایی که شما از آن ها لینک دریافت کردهاید هستید

  چند اشتباه نابخشودنی در طراحی صفحه لندینگ

Top Pages by Links: مهترین صفحاتی از سایت که بر اساس اعتبار صفحه PA سایت لیست شده اند

Top Linking Domains: برترین دامنه سایت هایی اعتبار دامنه بالایی داشتند و شما از آنها بکلینک های باکیفیت دریافت کرده اید.

Discovered and Lost Linking Domains: شما میتوانید روی یک نمودار روند بکلینک سازی خود را مشاهده کنید که چه تعدادی از لینک هایی که در یک دامنه ساخته اید جدید هستند و چه تعدادی حذف می شوند.

در بخش های بعدی درمورد بهترین کلمات کلیدی که شما برای آن رتبه گرفته اید لیستی را به شما نشان میدهد.
که در این نمونه عکس اطلاعات درستی را از برترین کلمات کلیدی این آدرس را نشان نمیدهد
و همین طور بخش های بعد این ابزار در حالت رایگان اطلاعات صحیحی را در مورد تغییرات جایگاه رتبه کیوردها و حتی سایت های رقب نتوانست به ما دهد.

معرفی ابزار Keyword Explorer در سایت ماز

یکی از مراحل سئو یک سایت یافتن کلمات کلیدی مناسب با بیزینس و سایت شماست. تحقیق کلمات کلیدی با ابزار ماز هم به صورت رایگان و هم در اکانت پرو آن قابل استفاده است و میتوان در کنار ابزار های تحقیق کلمات کلیدی از آن بهره برد. بخش های مختلفی که در گزارش ابزار Keyword Explorer آماده را به ما معرفی خواهیم کرد.

تحقیق کلمات کلیدی با ابزار MOZ

Monthly Volume: میزان سرچ ماهانه کلمه کلیدی مورد نظر توسط کاربران از آن دست معیارهایی است که باید در انتخاب کیورد بسیار به آن توجه کنید. توجه داشته باشید که دقت این ابزار رایگان ماز 95 درصد است و همین میزان کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد

Difficulty: میزان سختی کلمات کلیدی را بررسی کنید؛ سختی کلمات کلیدی یکی از شاخص هایی که در تحقیق و انتخاب یک کلمه کلیدی باید در نظر گفته شود. ممکن است سختی بیش از حد برخی عبارات کلیدی، شما را وادار کند تا روی کلمات و عبارات دیگری مانور دهید و محتوای متفاوتی را تولید کنید.

Organic CTR: درصد CTR به ما نشان میدهد که چند درصد از لینک هایی که در نتایج SERP کاربران بالا می آید منحر به کلیک می شود. ترجیح داده می شود که کلماتی را انتخاب کنید که CTR بالایی دارند

در کل با استفاده از ابزار کیوورد اکسپلور moz اطلاعات خوبی درمورد هر کلمه کلیدی و وضعیتش در سایت خود و سایت رقبا میتوان دریافت کرد.

priority: این شاخص نمایانگر میزان اولویت یک کلمه کلیدی است و مقدار آن از سختی کلمه کلیدی و تحلیل رقبا و همچنین میزان ارزش آن کلمه به دست می آید. هر چه این عدد بالاتر باشد، به این معنی است که آن کلمه در عین داشتن ارزش بالا به تلاش کمتری برای رتبه گرفتن احتیاج دارد و اگر برای رتبه گرفتن در آن کلمه تلاش کنید، موفقیت بیشتری در زمان کمتر به دست خواهید آورد.

 Keyword suggestion (پیشنهاد دهنده ی کلمات کلیدی)

این قسمت دقیقا مانند ابزار google keyword planner عمل می کند و با توجه به کلمه کلیدی وارد شده، کلمات کلیدی مرتبط و پیشنهادی را نمایش می دهد. در کنار هر کلمه کلیدی، میزان ارتباط آن با کلمه کلیدی وارد شده و تعداد جستجوی ماهانه آن کلمه نیز نمایش داده می شود.می توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را انتخاب کرده و به صورت خودکار لیستی از کلمات کلیدی ساخته و از آن همراه با جزئیات کامل، خروجی بگیرید.

تحقیق کلمه کلیدی در سایت ماز

SERP analysis

با توجه به عکس بالا، در این قسمت تحلیلی از جزئیات صفحه اول گوگل برای کلمه وارد شده به شما ارائه می گردد. با استفاده از این قسمت می توانید نتایج بالای گوگل را برای آن کلمه کلیدی به همراه پیج اتوریتی و دامین اتوریتی برای هر یک از نتایج مشاهده نمایید.

  تفاوت لینک و بک لینک چیست؟

معرفی ابزار Link Explorer در سایت ماز

با استفاده از ابزار Link Explorer در سایت موز می‌توانید مشاهده کنید که چه تعداد بکلینک در چه سایت هایی دریافت کرده اید. آنالیز و تحلیل بکلینک های یک سایت چه سایت خودتان باشد یا سایت رقیب از جمله اقداماتی است که باید در سئو یک سایت انجام شود. همچنین با استفاده از ابزار لینک اکسپلورر ماز می‌توانید اطلاعات زیادی را جمع‌آوری کنید و بهترین انکر تکست‌ها را برای دریافت بک لینک، بشناسید.

در حالت رایگان این قسمت از سایت ماز تنها 5 مورد از نتایج را در گزارشات هر بخش به شما نشان خواهد داد. شاخص های این بخش از ابزار تحلیل بکلینک های سایت در سایت ماز را در بخش اکانت پرو moz اموزش خواهیم داد.

آموزش افزونه MozBar سایت ماز

یکی دیگر از ابزارهای رایگان سایت ماز افزونه MozBar است و بر روی کروم شما نصب می شود. اگر قصد دارید افزونه مازبار را نصب کنید وارد این لینک شوید. این افزونه اطلاعات هر یک از نتایج را زیر لینک آن ها نمایش می دهد. اطلاعاتی از قبیل تعداد لینک، دامین اتوریتی و پیچ اتوریتی و ….

توجه کنید برای اینکه بتوانید مانند عکس زیر اطلاعات یک سایت را دریافت کنید، ابتدا باید داخل سایت ثبت نام یا log in کنید. اطلاعات زیر در حالت استفاده از نسخه رایگان افزونه ماز است.

عمده اطلاعاتی که به سرعت میتوان از طریق mozbar به دست آورد همان اعتبار دامنه و اعتبار صفحات سایت است. همچنین از طریق سه تا آز آیکون های سمت چپ نوار ابزار شما میتوانید برخی از فاکتورهای سئو داخلی صفحه مورد نظر را هم به راحتی مشاهده کنید. این اطلاعات مثل متاتگ ها، استراکچردیتاها و نوع لینک های فالو و نوفالو در صفحه را میتوان به سرعت استخراج کرد.

افزونه mozbar

نحوه کار با افزونه mozbar

معرفی ابزار MozCast

تا حالا شده قصد داشته باشید از آب و هوای الگوریتم های گوگل خبر داشته باشید؟ درسته تعجب نکنید با این ابزار سایت ماز شما میتوانید از آب و هوای الگوریتم گوگل اطلاع پیدا کنید. این ابزار با هدف شناخت الگوریتم های جدید گوگل و تغییرات الگوریتمی، تغییراتی که در نتایج جستجو سایت های مختلف به وجود آمده را بررسی میکند. به طور کلی میتوانم بگویم این ابزار بیشتر به درد سئوکارهایی میخورد که باید دائما حواس شان به تغییرات الگوریتمی باشد نه افرادی که صرفا کسب و کار اینترنتی دارند.

آموزش استفاده از سایت ابزار Moz پریمیوم

نحوه استفاده از لینک اسپلور در نسخه pro moz

در واقع اطلاعاتی که در نسخه پولی سایت ماز دریافت می کنید بسیار کامل تر از نسخه رایگان آن می باشد. عدم محدودیت در لیست گزارشات هر بخش از ابزار Link explor از جمله امتیازات استفاده از اکانت پولی ماز است. با توجه به عکس شما پس از وارد کردن آدرس سایت موردنظرتان اطلاعات جامع و کاملی از نظر لینک سازی های خارجی و کلمات کلیدی دارای رتبه دریافت خواهید کرد.

آنالیز بکلینک با ابزار سایت moz

در قسمت قبل درمورد Domain Authoritty و Linking Domains صحبت کردیم و گفتیم که این شاخص ها نشان دهنده چه اطلاعاتی هستند اما شاخص Inbound Links دقیقا چیست؟

Inbound link: به لینک های گفته میشود که از سایت دیگر به ما داده میشود اما یک فرق کوچک با backlink دارد و آن هم این است که inbound link از درون متن به سایت دیگر لینک داده می‌شود. این معیار میتواند معادل معیار Backlinks در ابزار سایت ahref باشد.

  آموزش سئو سایت پزشکی | بهترین راهنما سئو و بهینه سازی برای دکترها

در قدم بعدی با توجه به عکس زیر شما میتوانید اطلاعات دقیقی در مورد لینک های ساخته شده و حذف شده از سایت خودتان به دست آورید.

آموزش کار با سایت MOZ

در این قسمت شما میتوانید نوع فالو یا نوفالو بودن بکلینک های سایت مورد نظر را مشاهده کنید.

آموزش انالیز بکلینک در سایت MOZ

با توجه به این دو کادر شما میتوانید برترین لینک های فالو که به سایت موردنظر لینک داده اند را می توانید مشاهده کنید. اعتبار صفحه را هم میتوانید در کنار ادرس ها ببینید. همچنین برترین صفحاتی که در این سایت وجود دارد را هم در کادر سمت راست میتوانید ملاحظه کنید.

آموزش استفاده از سایت ماز

در این قسمت هم برترین انکرتکست هایی که در لینکسازی های خارجی استفاده شده را هم به صورت لیست قایل مشاهده است. و در کادر سمت راست هم گزارشی از بازه اعتبار دامنه سایت هایی که شما از آن ها لینک گرفته اید را نشان میدهد. اینکه چه تعداد از سایت ها چه DA دارد میتواند در استراژی لینکسازی خارجی شما تاثیرگذار باشد.

آنالیز سئو خارجی سایت با ابزار MOZ

در آخر این بخش هم باید به این نکته اشاره کنیم که برای انکه بتوانید اطلاعات هر قسمت ابزار Link Explorer که معرفی کردیم را به طور مفصل بررسی کنید، میتوانید با توجه به عکس زیر بر روی این قسمت ها در این کادر کلیک کنید.

آنالیز سایت با ابزار ماز

آموزش ابزار Site Crawl خزنده ی سایت Moz

آنالیز و تحلیل وضعیت داخلی سایت با به عبارتی وضعیت فنی سایت از جمله بخش های از سایت ماز است که به شما این امکان را می هد تا سئو داخلی و تکنیکال سایت خود را از نظر مشکلات خزنده های گوگل بررسی کنید. دریافت گزارش تقریبا 10 الی 15 دقیقه زمان میبرد. با توجه به عکس مشکلاتی که ممکن است در این گزارش مشاهده کنید شامل چند دسته بندی میشود:

Critical Crawler Issues: اگر سایت شما خطاهای سروری 500 یا 400 را داشته باشد در این بخش به شما گزارش داده می شود.

Crawler Warnings: بررسی تگ های نوایندکس و نوفالو در این بخش انجام میشود و به شما نشان داده میشود که کدام صفحات دارای چنین تگ هایی هستند

RedirectIssues: بررسی صفحات ریدایرکت شده هم یکی دیگر از مشکلات که در این بخش گزارش داده می شود

Metadata Issues: اطلاعات مربوط به تگ های هر صفحه از جمله تگ متا، کنونیکال و غیره را در این قسمت دریافت کنید.

Content Issues: مشکلات مربوط به محتوای سایت مثل محتوای تکراری، مشکلات تگ های H و… در این بخش به شما گزارش داده میشود.

در فیلم آموزش کار با ابزار ماز به طور کامل تمام بخش های ابزار Site Crawl را معرفی کرده ایم. 

آموزش نسخه PRO افزونه MozBar

استفاده از نسخه pro mozbar

در عکس بالا مشاهده میکنید که اطلاعت بیشتر در نوار این افزونه خواهید شد که در نسخه رایگان MozBar این گزارشات وجود نداشتند. از جمله اطلاعاتی که در این نوار ابزار ماز میتوان مشاهده کرد:

 • تعداد دامنه هایی که به همان صفحه مورد نظر از سایت لینک داده اند.
 • تعداد کل بک لینک های که آن صفحه دریافت کرده است
 • تعداد دامنه هایی که به دامنه اصلی سایت لینک داده اند.
 • تعداد کل بک لینک های دامنه اصلی سایت دریافت کرده است.

سخن اخر

ما در آموزش جامع نحوه کار با سایت ابزار MOZ سعی کردیم تمام بخش های کاربردی رایگان و پولی سایت ماز را به شما معرفی کنیم تا بدون هیچ دغدغه ای با این ابزار سئو خوب کار کنید. اگر درمورد این آموزش سوال و ابهامی دارید حتما در بخش نظرات از ما بپرسید تا در کمترین زمان ممکن به سوالات پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 × 2 =

2

 1. فراز طهری

  بسیار مفید و کاربردی بود ممنون

  19 ژوئن 2021 پاسخ
  • mohaddeseh akbary

   خوش حالیم که براتون مفید بوده. حتما آموزش ابزارهای مختلف سئو برای آنالیز سایت رو هم در سایت ویکی دمی مطالعه کنید.

   29 ژوئن 2021 پاسخ