بدون دیدگاه
1400/09/06
304 بازدید

تاثیر تغییر قالب در سئو

یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا در دنیا، وردپرس می باشد. طراحی وب سایت با کمک CMS ها یا همان سیستم های وردپرس، جوملا و… باعث شده است که برنامه نویسان، دیگر برای هر وب سایت، صفحات تکراری را کد نویسی نکنند. هنگامی که شما وب سایتتان را با وردپرس طراحی می کنید، می توانید از قالب ها یا به عبارتی پوسته های متفاوتی بر روی وب سایت خود استفاده کنید؛ اما از تاثیر این تغییر قالب در سئو سایتتان با خبر هستید؟

در وردپرس، قابلیت تغییر قالب و پوسته فراهم شده است تا شما هر وقت که از قالب وب سایتتان خسته شدید، آن را تغییر دهید. برخی از این قالب ها رایگان و برخی دیگر نسخه پولی دارند. در هنگام تغییر قالب در وردپرس باید این موضوع را در نظر بگیرید که آیا قالب جدید از نظر کارایی و سازگاری با موتور های جستجو مناسب است یا خیر. یکی از مزیت های استفاده از قالب آماده، کد نویسی دقیق و درست آنهاست تا کاربران را از نوشتن کد های پیچیده، آسوده کند.

همان‌طور که می دانید، ما با سئو به صورت سئو داخلی و سئو خارجی آشنا شده ایم و می دانیم که قسمت مهمی از سئو، داخل سایت صورت می پذیرد؛ در نتیجه تغییر قالب بر سئو وب سایتمان تاثیر خواهد داشت. ویکی دمی در این مقاله، تاثیر تغییر قالب در سئو و تاثیر وردپرس در سئو وب سایت را برای شما عزیزان شرح می دهد تا شما با آگاهی از ساختار قالب ها، بهترین قالب را برای وب سایتتان انتخاب کنید. تا پایان این مطلب با ویکی دمی همراه باشید.

ساختار وردپرس

وردپرس به گونه ای است که شما می توانید به کمک افزونه یواست سئو آن را به طور کامل مدیریت کنید. در وردپرس می توانید تمام خواسته هایتان را پیدا و به اجرا در بیاورید. این قابلیت منحصر به فرد نظر بسیاری از وبمستران و متخصصان سئو را به خود جلب کرده است. وردپرس ساختاری منظم و قابل مدیریت دارد که کار بسیاری از کدنویسان و طراحان را آسان کرده به طوری که آنان می توانند به راحتی مدیریت ساختار و محتوای وب سایت را در همه موارد مثل لینک نوفالو، نوایندکس، کنولیکال و… تنظیم و به اجرا در بیاورند.

تاثیر وردپرس بر روی سئو سایت

همان طور که می دانید، بخش اصلی سئو سایت در سئو داخلی انجام می گیرد. سئو داخلی، اهمیت محتوای داخل سایت و ساختار آن را بیشتر می کند. برای اینکه بتوانیم در سئو داخلی وب سایتمان، نتایج خوبی را به دست آوریم باید از سیستم مدیریت محتوای قوی و مناسبی استفاده کنیم که در این زمینه وردپرس یکی از مناسب ترین سیستم های مدیریت محتوا را داراست.

یکی از اصلی ترین نقاط قوت وردپرس، ساختار منظم، دسترسی آسان و ایده آل آن است که امروزه به یکی از پرکاربرد ترین سیستم های طراحی وب سایت و سئو، تبدیل شده است. وردپرس را در ابتدایی ترین حالت و حرفه ای ترین حالت آن می توانید کاملاً تحت کنترل خود داشته باشید. ویژگی هایی که باعث می شود وردپرس، ساختار مناسبی را برای سئو وب سایت داشته باشد به شرح زیر است:

 1. دسترسی خزنده های گوگل به سایت را می توان از طریق آن بست
 2. ریدایرکت کردن صفحات پس از تغییر لینک
 3. مدیریت کامل تک تک صفحات وب سایت از نظر ساختار به کمک افزونه یواست سئو
 4. مدیریت کامل آدرس های دسته ها، مطالب، برگه ها و برچسب ها

برخی دیگر از ویژگی های وردپرس برای بهبود سئو وب سایت

 • دارای قالب های بسیار متنوع، زیبا و حرفه ای
 • دارای قابلیت مدیریت تک تک صفحات و مدیریت کوچک ترین جزئیات
 • دارای افزونه های کاربردی برای سئو و بهبود آن
 • دارای امکاناتی به منظور بهبود ساختار سایت

تاثیر تغییر قالب در سئو وب سایت

همان‌طور که می دانید، وب سایت علاوه بر کاربران برای موتور های جستجو نیز باید مناسب باشد. موتور های جستجو به وسیله خزنده ها و ربات هایش وب سایت ها را بررسی کرده و مفهوم آنها را درک می کنند. خزنده های گوگل برای بررسی سایت به کد های آن مراجعه می کنند. این کد ها محتوای سایت و همچنین اطلاعاتی را در مورد چگونگی نمایش وب سایت به کاربران نشان می دهد. به همین دلیل است که باید سایت را به گونه ای طراحی کنید که هم برای کاربران و هم ربات های گوگل قابل فهم باشد.

تاثیر تغییر قالب در سئو وب سایت

به هر وب سایتی که وارد می شوید، می بینید که مطالب و خدماتشان هر کدام با یک دیگر متفاوت است. یکی از این تفاوت ها در قالب هر وب سایتی قابل مشاهده است. اصولاً قالب ها ارائه دهنده محتوای صفحات به کاربران و ربات های گوگل هستند. اگر شما برای وب سایت خود از قالب مناسبی استفاده نکنید، کاربران زیادی را از دست خواهید داد که افزایش خروج کاربران از سایت، بر سئوی وب سایتتان تاثیر مستقیم دارد.

تغییر دادن قالب سایت نیز از این موضوع جدا نیست و تاثیر مستقیمی بر روی سئو وب سایت دارد. قالب های آماده ای که در آن از کد های استاندارد و مناسب استفاده شده است قطعا در هنگام نصب بر روی سئو وب سایتتان تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت.

مواردی که با تغییر قالب، بر سئو سایت تاثیر می‌گذارد

 • مناسب بودن قالب برای صفحه دسکتاپ و موبایل و تاثیر آن بر سئو سایت

امروزه افراد زیادی از موبایل های هوشمند استفاده می کنند و تعداد آنها روزانه رو به افزایش است؛ در نتیجه تعداد کاربرانی که از طریق موبایل به وب سایت ها مراجعه می کنند، بسیار بیشتر از کاربرانی است که از طریق دسکتاپ وارد آن می شوند. همین دلیل باعث شده است که مدیران سایت ها از قالب هایی استفاده کننده که نه تنها با صفحات دسکتاپ بلکه با صفحات موبایل نیز سازگاری داشته باشد.

برای نمایش دادن وب سایت در موبایل از سه روش می توان استفاده کرد. اولین روش تهیه نسخه موبایلی سایت، دومین روش استفاده از قالب ریسپانسیو و یا واکنش گرا و در آخر طراحی اپلیکیشن.

قالبی که برای وب سایتتان انتخاب می کنید، باید هم برای دسکتاپ و هم برای موبایل قابل نمایش باشد. همین عامل، می تواند یکی از دلایل بهبود سئو وب سایتتان باشد. اگر قالب مناسبی را برای وب سایت انتخاب نکنید و سایتتان فقط در دسکتاپ قابل نمایش باشد، نه تنها ممکن است گوگل سایت شما را جریمه کند، بلکه کاربران در هنگام وارد شدن به سایت با یک صفحه نامنظم رو برو شده و از آن خارج می شوند و در این صورت، گوگل وب سایتتان را به دیگر کاربران نیز پیشنهاد نمی کند.

همه این موارد دست به دست هم داده و نه تنها نرخ خروجی کاربران از وب سایت شما افزایش می یابد، بلکه رتبه وب سایتتان در گوگل نیز کاهش خواهد یافت.

پیشنهاد ویکی دمی به شما: آموزش سئو از صفر تا صد

 • شلوغی قالب و تاثیر آن بر سئو سایت

هنگامی که وب سایتتان را به تازگی پایه ریزی کرده اید، باید استراتژی هایی را برای ارائه محتوا در آن برنامه ریزی کنید. نداشتن برنامه مناسب برای قرار دادن محتوا بر روی سایت و پشت سر هم قرار دادن مطالب در سایت، موجب می شود بازدیدکنندگان هنگام مراجعه به وب سایتتان از دیدن حجم بسیاری از مقاله، خسته شده و از آن خارج شوند و باز هم نرخ خروج از وب سایتتان افزایش یافته و تاثیر منفی بر روی سئو آن بگذارد.

در قالبی که برای وب سایتتان انتخاب می کنید، باید محتوا را برای کاربران خوانا و مورد پسند نمایش دهد. استفاده مناسب از تگ ها به خوانایی محتوای شما کمک می کند و باعث می شود هنگامی که کاربر به وب سایتتان می آید با یک نگاه تمام بخش های مهم محتوا را مشاهده کرده و برای خواندن مطالب دیگر نیز در وب سایت شما بماند. استفاده بیش از حد، از تبلیغات نیز باعث کلافگی کاربران شده و ترجیح می دهند از وب سایت شما خارج شوند.

 • قالب های با کد نویسی استاندارد

انتخاب قالب هایی که کد نویسی آنها از نظر گوگل استاندارد و بهینه است از امتیاز بیشتری برای سئو برخوردار می باشد.

 • افزایش سرعت بالا آمدن سایت با تغییر قالب

امروزه با افزایش سرعت اینترنت، کاربران نیز انتظار دارند با سرعت وارد صفحات وب سایت شوند و با یک کلیک به هر چیزی که می خواهند برسند. در این باره تحقیقاتی صورت گرفته که نتیجه آن حاکی از این است که اگر سرعت بارگذاری وب سایت، بیش از 7 ثانیه طول بکشد، بازدیدکنندگان ممکن است آن صفحه را ترک کنند. یکی از تاثیرات تغییر قالب، افزایش سرعت بارگذاری وب سایت می باشد و با سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار می گیرد. افزایش سرعت سایت تاثیر مثبتی بر سئو آن نیز خواهد گذاشت.

افزایش سرعت بالا آمدن سایت با تغییر قالب


افزایش سرعت بالا آمدن سایت با تغییر قالب

اکثر قالب هایی که حجم بسیار بالایی دارند، برای سئو مناسب نیستند؛ زیرا کد های آن برای سئو سایت بهینه نشده است. تصاویر با حجم بالا، استفاده بیش از حد از فایل های فشرده شده، کد های فشرده نشده قالب و… تاثیر مستقیمی بر افزایش و کاهش سرعت وب سایت شما دارند.

 • هم خوانی نداشتن قالب با پلاگین ها و افزونه ها

خطایی که ممکن است در شروع کار با آن مواجه شوید، عدم خوانایی پلاگین با قالب مورد نظرتان است. این خطا به علت استاندارد نبودن و بهینه نشدن کد های آن قالب می باشد و برای حل مشکل، باید قالب دیگری را انتخاب کنید.

 • سرعت به روز رسانی بالای قالب و همچنین داشتن پشتیبانی قوی

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است، قالبی را انتخاب کنید که دارای پشتیبانی قوی می باشد تا پس از نصب آن بتوانید از آنها راهنمایی بخواهید و یا اگر به مشکل خوردید با پشتیبانی تماس بگیرید. برای یافتن قالب های مطمئن با این ویژگی، می توانید از گوگل کمک بخواهید و یا نظرات کاربران را در فروم های اینترنتی بخوانید.

 • قالبی را استفاده کنید که دارای ویژگی صفحه ساز باشد

هر قالبی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. برخی از آنها دارای عنوانی به نام صفحه ساز هستند و برخی دیگر این ویژگی را ندارند. صفحه ساز بودن یک قالب یکی از مزیت های آن به شمار می آید که موجب می شود، وب سایت شما با سایت های رقبایتان متفاوت باشد. این تفاوت در بسیاری از موارد موجب بهبود رتبه وب سایت و همچنین تاثیر مثبت بر روی سئو آن می شود. در صورتی که قالب شما از ویژگی صفحه ساز برخوردار نبود می توانید از پلاگین صفحه ساز استفاده نمایید.

 • سازگاری قالب با انواع مرورگر ها در دستگاه های مختلف

یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که یک قالب باید داشته باشد، سازگاری با انواع مرورگر ها و انواع دستگاه ها است. سازگاری قالب با انواع مرورگر ها در تمام دستگاه ها مثل تبلت، موبایل، دسکتاپ و… تاثیر مثبتی بر سئو سایت می گذارد.

 • ارتقا قالب به نسخه VIP یا حرفه ای

اکثر پوسته های حرفه ای، یک نسخه رایگان و دمو دارند که این نسخه برخی از قابلیت های نسخه حرفه ای را دارا نیست و محدودیت هایی برای کاربر ایجاد می کند. این محدودیت استفاده، باعث می شود، کاربر پوسته حرفه ای را خریداری کند تا بتواند از همه امکانات آن استفاده کند. بهتر است قبل از نصب پوسته رایگان از همان ابتدا، نسخه حرفه ای آن را خریداری کنید.

استفاده از قالب آماده

مزیتی که استفاده از قالب های آماده نسبت به قالب های دیگر دارند، صرفه جویی در وقت و هزینه برای توسعه وب سایت است. همان‌طور که گفتیم، همه قالب های آماده برای وب سایتمان مناسب نیستند. اکثر قالب های خوب و کارآمد کمی گران تر از قالب های کد نویسی شده می باشند؛ اما داشتن یک قالب آماده که دارای کد نویسی بهینه و مناسب برای سئو نیز می باشد خیلی به صرفه تر خواهد بود.

در انتخاب قالب های آماده باید دقت لازم را داشته باشید تا قالبی را که از نظر سئویی مناسب نیست، انتخاب نکنید.

ما در این مقاله، تاثیر تغییر قالب بر سئو وب سایت را بررسی کردیم و آموختیم که در انتخاب پوسته مناسب سایت، باید دقت لازم را داشته و تمام جوانب را در نظر بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

17 − 15 =