این بخش از آموزش گوگل سرچ کنسول اهمیت بالایی دارد، چرا که لینک ها نقش موثری در سئو داخلی و خارجی سایت داشته و تاثیر بسزایی بر رتبه بندی سایت می گذارند. اگر در سایت های اسپم و نامعتبر لینکی از سایت شما وجود داشته باشد، می تواند به سئو سایت شما آسیب زده و حتی باعث پنالتی شدن شما شود.

به همین علت، گوگل بخش Links را در سرچ کنسول قرار داد تا قابلیت مدیریت لینک های وبسایت را در اختیار شما بگذارد. این بخش از دو قسمت تشکیل شده است:

  • External Links
  • Internal Links

links در سرچ کنسول گوگل

بخش External Links در گزارشات Links گوگل سرچ کنسول

بک لینک ها و لینک های خارجی از مهم ترین بخش های سئوخارجی هستند. در این بخش از سرچ کنسول گوگل، تمامی لینک های خارجی که از سایت های دیگر به وبسایت شما داده شده است مورد بررسی قرار می گیرند. این بخش از3 قسمت تشکیل شده است:

  • Top Linked Pages
  • Top Linking Sites
  • Top linking Text

این قسمت ها لینک های خارجی را بر اساس صفحات سایت ها، و عبارت های استفاده شده برای این لینک سازی از هم تفکیک می کند. در ادامه تمامی این بخش ها را به شما آموزش می دهیم.

Top Linked Pages

زمانی که روی این بخش کلیک کنید، در نگاه اول به این قسمت شاید کمی سردرگم شوید، چرا که آدرس صفحات خود را در قسمت لینک های خارجی می بینید، اما در اصل در حال مشاهده صفحاتی هستید که بیشترین بک لینک ها را از سایت های دیگر دریافت کرده اند. در سمت راست می توانید تعداد بک لینک ها و تعداد سایت هایی که به شما لینک داده اند را مشاهده نمایید.

external links

با کلیک بر روی هر صفحه می توانید اطلاعات بیشتری و دقیق تری را مشاهده نمایید. به عنوان مثال، وبسایت هایی که به آن صفحه لینک داده اند را می توانید ببینید.

با کلیک بر روی هر صفحه می توانید اطلاعات بیشتری و دقیق تری را مشاهده نمایید. به عنوان مثال، وبسایت هایی که به آن صفحه لینک داده اند را می توانید ببینید. با کلیک بر روی هر سایت، می توانید ببینید که این وبسایت ها دقیقا در کدوام صفحات سایت خود به شما لینک داده اند.

top linked pages

Top Linking Sites

در قسمت قبلی می توانستید صفحات وبسایت خود که بیشترین بک لینک را دریافت کرده بوندند مشاهده نمایید و با کلیک بر روی هر صفحه سایت هایی که به آن صفحه لینک داده اند را مشاهده کنید. در قسمت Top Linking Sites با نگاهی متفاوت تر به این لینک های خارجی نگاه می کنیم.

در این قسمت نام وبسایت هایی که به سایت ما لینک داده اند را می توانید ببینید و با کلیک بر روی هر مورد، صفحه تارگت این لینک ها را مشاهده می کنید. با کلیک کردن بر روی هر کدام از آن صفحات می توانید ببینید که صفحه از آن وبسایت به صفحه تارگت شما لینک داده اند.

Top Linking Text

اگر به این قسمت از گوگل سرچ کنسول دقت نمایید می بینید که بین این گزارش و گزارشات بالا تفاوت هایی وجود دارد. در دو قسمت بالا، شما آدرس صفحه و سایت را مشاهده می کردید، اما در این قسمت تنها تعدادی کلمه و عبارت را مشاهده می کنید. این کلمات همان انکرتکست هایی هستند که برای لینک دادن به سایت شما استفاده شده اند.

آموزش بخش Internal Links در گزارشات Links سرچ کنسول

در این بخش تعداد لینک های داخلی که بین صفحات سایت خود ایجاد کرده اید را مشاهده می کنید. با کلیک بر روی هر صفحه می توانید ببینید کدام صفحات دیگر به آن صفحه لینک داده اند.

internal links report

چگونه از گزارشات Links در سئو سایت استفاده کنیم؟

همانطور که در اول این مقاله اشاره کردیم، لینک های داخلی و خارجی از مهم ترین بخش های سئو داخلی و خارجی هستند. با بررسی سایت ها و صفحاتی که به شما لینک داده اند می توانید لینک های اسپم را شناسایی کرده و در صورت مشاهده آن ها را حذف نمایید تا از آسیب رسیدن به سایت خود جلوگیری کنید. در اصطلاح به این کار Disavow کردن لینک ها گفته می شود.

می توانید صفحات مخرب و اسپمی که به سایتتان لینک داده اند را شناسایی کرده و با disavow کردن آن ها در گوگل سرچ کنسول از آسیب رساندن آن ها به سایت خود جلوگیری کنید.