این بخش در آموزش گوگل سرچ کنسول جدید از اهمیت خاصی برخوردار است. به دلیل اینکه لینک ها نقش موثری در سئو داخلی و خارجی شما دارند. اگر در سایت های اسپم و نامعتبر لینکی از سایت شما وجود داشته باشد باعث آسیب زدن به سئو سایتتان می شود. گوگل این بخش را در سرچ کنسول جدید خود قرار داد تا ما قابلیت مدیریت لینک های وبسایتمان را داشته باشیم. آموزش گزارشات Links در گوگل سرچ کنسول جدید را اصلا از دست ندهید. شاید وبسایت شما هم در سایت های نامعتبر و نامربوط لینک داشته باشد. پس از این آموزش آن ها را بررسی کنید و سطح سئو سایتتان را ارتقا دهید.

گزارشات Links در گوگل سرچ کنسول جدید

این گزارش از 2 بخش کلی تشکیل شده است.

  • External Links
  • Internal Links

همچنین گزارشات قسمت External Links حاوی 3 قسمت است.

  • Top linked pages
  • Top linking sites
  • Top linking text

در این آموش گزارشات Links در گوگل سرچ کنسول همگی این موارد را بطور کامل آموزش می دهیم.

بخش External Links در گزارشات Links

در این بخش تمامی لینک های خارجی که از سایت های دیگر به وبسایت شما داده شده است مورد بررسی قرار می گیرد. بک لینک ها و لینک های خارجی از مهمترین بخش های seo off page هستند. این بخش از 3 قسمت تشکیل شده است که لینک های خارجی را بر اساس نام، صفحه و مطلب سایت های دیگر که به شما لینک داده اند از هم تفکیک کرده است. در ادامه تمامی این بخش ها را خدمتتان آموزش می دهیم.

Top Links Pages

در نگاه اول به این قسمت شاید کمی سردرگم شوید. چون آدرس صفحات خودتان را در قسمت لینک های خارجی میبینید. اما اینطور نیست. در این قسمت صفحات سایت شما که بهترین لینک ها را از سایت های دیگر دریافت کرده اند را مشاهده می کنید.

Top Links Pages در گزارشات Links

با کلیک بر روی هریک از صفحاتتان می توانید وبسایت هایی که به آن صفحه لینک داده اند را مشاهده کنید. همچنین در کنار هر وبسایت تعداد لینک هایی که به آن صفحه از سایت شما داده است را میبینید.

وبسایت هایی که به صفحات ما لینک داده اند

حالا اگر بر روی هرکدام از آن وبسایت ها کلیک کنید می توانید ببینید که در کدام یک از صفحاتشان لینک صفحه مورد نظر شما را قرار داده اند.

صفحات سایت های دیگر که به سایتتان لینک داده اند

خب تا اینجا فهمیدیم که چگونه صفحات وبسایت های دیگر، که به ما لینک داده اند را پیدا کنیم.

Top linking sites

در قسمت Top Links Pages، شما صفحات وبسایت خود را می دیدید و با کلیک بر روی هرکدام از آن ها سایت هایی که به آن صفحه لینک داده اند را مشاهده می کردید. اما در قسمت Top linking sites با نگاهی متفاوت تر به این لینک های خارجی نگاه می کنیم. در این قسمت نام وبسایت هایی که به سایت ما لینک داده اند را مشاهده می کنید. با کلیک بر روی هرکدام از آن ها می توانید ببینید آن وبسایت به کدام صفحه سایت شما لینک داده است. و باز هم با کلیک کردن بر روی هرکدام از آن صفحات می توانید ببینید که صفحات آن وب سایت به آن صفحه شما لینک داده است.

Top linking text

اگر به این قسمت در گوگل سرچ کنسول دقت کنید میفهمید بین این گزارش و گزارشات بالا تفاوت هایی وجود دارد. آن تفاوت این است که در دو قسمت بالا شما آدرس صفحه و سایت را مشاهده می کردید. اما در این قسمت یکسری کلمات را میبینید. این کلمات همان انکر تکست ها هستند. اگر با انکر تکست آشنایی ندارید حتما از طریق لینکی که در پایین قرار دادیم وارد آموزش انکر تکست شوید. انکر تکست یکی از مفاهیم مهم در لینکسازی خارجی و داخلی می باشد.حتما مطالعه کنید: آموزش انکر تکست چیست؟اگر بخواهم بسیار ساده این بخش را بهتان توضیح دهم باید بگویم در این بخش شما می توانید ببینید سایت های دیگر چه کلمه ای را به صفحات شما لینک داده اند. برای مثال در بالای همین پاراگراف ما عبارت “آموزش انکر تکست چیست؟” را به صفحه آن لینک داده ایم. این عبارت انکرتکست آن لینک محسوب می شود.

آموزش قسمت Internal links در گزارشات Links

در این بخش شما لینک های داخلی که بین صفحاتتان ایجاد کرده اید را مشاهده می کنید. با کلیک بر روی هر کدام از آن صفحات می توانید ببینید کدام صفحات دیگر به آن صفحه لینک داده اند. همچنین تعداد لینک هایی که آن صفحه از صفحات دیگر وبسایتتان دریافت کرده است را هم می توانید ببینید.

چگونه از گزارشات Links در سئو سایتمان استفاده کنیم؟

همانطور که در اول این مقاله آموزشی خدمتتان گفتیم لینک های داخلی و خارجی از مهم ترین بخش های seo on page & off page هستند. شما با بررسی کردن وبسایت و صفحاتی که به شما لینک داده اند می توانید از لینک های اسپمی که به شما لینک شده اند جلوگیری کنید. در اصطلاح به این کار Disavow کردن لینک های خارجی گفته می شود. شما می توانید وبسایت و صفحات مخرب و اسپمی که به سایتتان لینک داده اند را شناسایی کنید و با disavow کردن آن ها در گوگل سرچ کنسول از آسیب رساندن آن ها به سایتتان جلوگیری کنید. برای یادگیری disavow کردن لینک ها به وسیله گوگل سرچ کنسول وارد لینک زیر شوید.

حتما مطالعه کنید: آموزش Disvow کردن لینک های اسپم

خب به پایان آموزش گزارشات Links در گوگل سرچ کنسول جدید رسیدیم. اصلا معطل نکنید و همین الان لینک هایی که به سایتتان داده شده است را بررسی و از آسیب دیدن سئو سایتتان جلوگیری کنید.