بدون دیدگاه
1398/07/10
524 بازدید

آموزش کامل Disavow بک لینک ها | شناسایی و حذف لینک های اسپم و بی کیفیت

آیا تا به حال از ابزار disavow گوگل (google disavow tool) استفاده کرده اید؟ آیا می دانید حذف لینک های اسپم و بی کیفیت چگونه انجام می شود؟ آیا تا به حال سایت شما جریمه یا پنالتی شده است؟ ما در این مقاله قصد داریم، آموزش disavow لینک های اسپم و طریقه استخراج آن ها از گوگل وبمستر و دیگر ابزارها را به شما آموزش دهیم.

نکته: بک لینک های خوب، باعث افزایش رتبه و جایگاه سایت می شوند و بک لینک های بد، موجب مشکل و جریمه شدن سایت. حتما به هنگام بک لینک سازی و ایجاد لینک های خارجی، به سایت هایی که از آن ها لینک می گیرید و یا حتی خرید انجام می دهید دقت داشته باشید.

افرادی که در حوزه سئو فعالیت دارند، می دانند که disavow links یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن و حذف لینک های مخرب است. با آپدیت الگوریتم پنگوئن که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، بسیاری از سایت هایی که دارای بک لینک های غیرمعمول و مخرب بودند، توسط گوگل جریمه شدند.  گوگل در سال ۲۰۱۶،اعلام کرد که الگوریتم پنگوئن آپدیت شده و در بازه زمانی های یکسان، به سایت ها رجوع می کند و در صورت مشاهده لینک های اسپم، آن ها را جریمه خواهد کرد.

 گوگل با استفاده از الگوریتم رنک برین (ٍRankBrain)، معیارهایی برای افزایش رنک (Rank) و رتبه محتواها در نظر گرفت، که بک لینک ها یکی از فاکتورهای مهم و حیاتی در رتبه بندی سایت ها به حساب می آیند. بنابراین، باید دقت بسیار زیادی برای ایجاد بک لینک ها داشته باشید، چرا که تاثیر لینک های خارجی، در رتبه بندی و نمایش آن ها به صورت ارگانیک، در موتورهای جستجو مهم است.

قبل از آموزش disavow لینک های اسپم، بهتر است که با مفهوم  ابزار disavow link، آشنا شوید.

disavow لینک های اسپم

 Disavow Links Tool  چیست و چرا ایجاد شده است؟ 

ابزار disavow لینک ها، این امکان را به ما میدهد که به گوگل بگوییم، کدام لینک ها برای ما مهم و خاص هستند و باعث افزایش رتبه در نتایج جستجوی گوگل می شوند و کدام لینک ها برای ما کم اهمیت بوده و گوگل باید آن ها را نادیده بگیرد.

مهمترین کار، فرایند تصمیم گیری است، حالا منظور از این حرف چیست؟ شما باید یک فایل متنی که شامل لینک های صفحه است را آماده کنید. در این فایل، باید لینک دامنه و لینک صفحات آن دامین را در آن قرار دهید و سپس تصمیم بگیرید که کدام یک از این لینک ها مفید و کدام یک مخرب هستند. شاید سوال پیش آید، چطور متوجه شویم که کدام لینک ها را باید disavow کرد؟ و یا اینکه چطور باید تمامی لینک های خارجی را استخراج نمود؟

نکته:

استفاده از disavow tool، در صورتی که به درستی انجام نشود، باعث آسیب رساندن به سایت شده و موجب کاهش رتبه و جایگاه میشود. بسیاری از مقالات، درباره نوع لینک های اسپم و شناسایی آن ها مطلبی نوشته اند اما تعداد محدودی از آن سایت ها، درباره disavow کردن فایل audit و اینکه چطور فایل متنی audit را ایجاد کنید، مقاله منتشر کرده اند. ما امیدواریم این یک مقاله جامع درباره disavow کردن بک لینک باشد.

از بین بردن لینک های اسپم با disavow

چه نوع لینک هایی، باید disavow شود؟

در بالا به لینک های اسپم و مخرب و لینک هایی که جایگاه ما را متزلزل می کنند، اشاره کردیم اما نگفتیم که چه نوع لینک هایی را اسپم و مخرب می دانیم و باید به حذف آن ها بپردازیم.

هدف گوگل از لینک های خریداری شده، همان لینک های dofollow است که طوری طراحی شده اند که بتوانند الگوریتم pagerank را دور بزنند.

بعضی از این لینک ها که پیدا کردن آن ها کار آسانی هم نیست و دارای پرچم قرمز می باشند، شامل :

  • لینک های site-wide که با انکرتکست یکسان هستند(منظور از لینک های Site-Wide، لینک هایی که در تمامی صفحات مانند هدر و فوتر و.. تکرارمی شوند)
  • لینک های دو فالویی که مرتبط با سایت یا محتوا نیستند.
  • لینک های dofollow یی که معنای پست های حمایتی می دهند.
شاید خواندن این مقالات برای شما مفید باشد: راهکارهای سئو و بهترین تکنیک های سئو ۲۰۱۹ خدمات سئو و بهینه سازی سایت

۲- شبکه های خصوصی وبلاگ (PBNs)

با وجودیکه گوگل از سال ۲۰۱۴، لینک های pbn را مجدد ایندکس کرده است، با این حال، لینک های شبکه خصوصی وبلاگ (Private Blogging Network) جز استراتژی لینک سازی کلاه سفید به حساب نمی آید. متاسفانه این لینک ها جز لینک های audit هستند که باید با عمل disavow، از سایت ما حذف شوند. 

 

۳- دایرکتوری های کم کیفیت

برای اینکه دایرکتوری های کم کیفیت را شناسایی کنید، باید از خودتان بپرسید: آیا انتظار دارید که ترافیک از لیست رفرال های شما باشد یا خیر؟ اگر جواب شما خیر است، یعنی اینکه این لینک ها از نوع کیفیت پایین هستند.

در حالیکه دایرکتوری های کم کیفیت، برای یکسال نیز مفید نیستند. جنس این نوع لینک ها nofollow بوده و بهتر است که disavow شود. تعداد انگشت شماری از لینک های با کیفیت بالا ممکن است ارزش هزینه کردن را داشته باشد اما با این حال، این روش خوبی برای گرفتن اعتبار یک سایت به حساب نمی آید.

۴-لینک های کامنتی و انجمن های اسپم

اظهار نظرهای مرتبط، سایت ها و انجمن هایی با اعتبار بالا دارای لینک هایی مرتبط با سایت ما باشند، نه تنها مجاز هستند بلکه گوگل از آن ها  هم استقبال میکند. مشکل اصلی، مقیاس بندی یا اتوماسیون آن فرآیند است. بسیاری از سیستم های نظر دهی، جنس کامنت ها را از نوع nofollow در نظر می کیرند که این می تواند یک ریسک یا پاداشی باشد.

 

۵- سایت های هک شده

سایت های هک شده حتی در حوزه بخش خاکستری هم قرار نمی گیرند. لینک هایی که از سایت های هک شده به سمت سایت ما می آیند، دارای هیچ ضمانتی از سمت گوگل نیستند و حتی می توانند مشکلات جبران ناپذیری را برای سایت ما بوجود بیاورند.

 

۶- سئو منفی

بسیاری از سئو های منفی، دارای بک لینک های اسپمی و لینک هایی که توسط رقبا که صورت عمدی به سمت سایت ما روانه شده اند، می باشد. این لینک ها دارای کیفیت پایین بوده و به صورت یکباره تعداد زیادی را به سمت سایت رقیب خود انتقال می دهند. اگر در بخش اکسپلورر خود شاهد یک جهش عظیم در بخش Refering Domain بودید. بدانید که توسط رقیب، لینک های بی کیفیت و با دامنه پایین نیز دریافت کرده اید که همین امر، باعث پنالتی و جریمه شدن توسط گوگل می شود.

   

disavow سئو منفی

چگونه یک فایل Audit برای Disavow ایجاد کنیم؟

قبل از اینکه یک فایل Audit ایجاد کنیم، باید در ابتدا کل لینک هایی که به سایت ما داده شده است را استخراج کنیم. البته برای استخراج کل لینک ها هم می توان از سرچ کنسول استفاده کرد و هم از ابزارهایی که در ادامه به آنها می پردازیم:

 

استخراج بک لینک ها از سرچ کنسول

برای آنکه از سرچ کنسول، لینک های خروجی را جهت disavow کردن استخراج کنید، ابتدا وارد گوگل وبمستر شوید و سپس گزینه لینک ها (Links) که در سمت چپ سایدبار است، را انتخاب نمایید.

انتخاب گزینه لینک ها  در صفحه لینک ها، تعدادی ستون دیده می شود که برای دریافت بک لینک ها، ابتدا باید ستون Top Links را انتخاب کرد،  بعد از ورود، در بالای صفحه Top Links، گزینه ای برای گرفتن فایل به صورت csv یا google sheet مشاهده می شود.  حال  اگر به دنبال دامنه خاص با صفحات آن هستید، یا به دنبال لینکی از دامنه ، می توانید در همان صفحه  با انتخاب گزینه فیلتر، نوع فیلتر که شامل سایت، لینک یا صفحات هدف است را انتخاب نمایید.   انتخاب قیلتر حال بعد از انتخاب یکی از این سه گزینه، ۲ عبارت شامل   contains و does not contain  بعد از انتخاب  آن ها دیده می شود که برای انتخاب دامنه خاص می توان گزینه contains یعنی شامل شدن را انتخاب نمود.حال نام سایت یا همان دامنه را در جلوی فیلتر contains بنویسید و شاهد آن دامنه خواهید بود. برای مشاهده صفحات آن، می توانید بر روی آن سایت کلیک نمایید و فقط صفحات آن سایت را استخراج نمایید.  

استخراج بک لینک ها از ابزارها

در صورتی که دارای تعداد زیادی لینک خارجی هستید، با استفاده از گوگل وبمستر جدید فقط می توانید تعدادی از آن ها را به صورت روزانه استخراج نمایید. اما برای دریافت کامل آن لینک ها می توان از ابزارهای پیشنهادی زیر استفاده نمود:
  • سایت majestic.com: سایت مجستیک یکی از گزینه هایی است که می توان برای استخراج بک لینک ها از آن استفاده نمود. این سایت به شما امکان دریافت بک لینکها،مشاهده انواع انکر تکست ها، خلاصه ای از فعالیت های سایت و غیره را میدهد. البته برای دریافت بک لینک، حتما باید از نسخه پولی آن استفاده نمایید.
  سایت مجستیک

سایت ahrefs.com: هنگامی که وارد این سایت می شوید، به راحتی می توانید با وارد نمودن نام سایت خود، تعدادی از بک لینک ها را به صورت رایگان دریافت نمایید. البته برای دریافت تمامی بک لینک ها و استفاده از امکانات این سایت بهتر است که از نسخه پولی ان استفاده نمایید.

دریافت بک لینک برای disavow از ahrefs

البته تعداد بیشماری سایت برای استخراج لینک وجود دارد که ما مهمترین آن ها را در این بخش ارئه داده ایم. بعد از استخراج بک لینک ها، به هر روشی که شما راحت تر بودید، حالا نوبت به ساخت فایل audit می رسد.

 

ایجاد فایل Audit جهت disavow لینک های اسپم

برای اینکه فایل اودیت را ایجاد کنید، نیاز به برنامه اکسل دارید، در صورتی که برنامه آفیس را ندارید حتما دانلود کنید. حالا لینک های استخراجی خود را در فایل اکسل بدون ستون تاریخ، مرتب نمایید. 

برای ایجاد فایل audit، باید لینک ها را به صورت دامین اصلی ذخیره کنید یعنی اگر ساب دامینی دارید، باید به صورت دامین تبدیل شود. حالا باید با استفاده از find and replace موجود در اکسل، موارد زیر را حذف نمایید:

http://

https://

www.

اگر مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید، باید دامنه های اصلی فاقد موارد ذکر شده باشند. حال بعد از بررسی فایل ها متوجه شدید که بعضی از لینک ها تکراری هستند، در فایل اکسل، در تب Data گزینه Remove Duplicate را انتخاب نمایید. با این روش می توان تمامی لینک های تکراری را حذف نمود تا لینک های یونیک با دامنه های متفاوت ساخته شود. حالا یک فایل audit ایجاد شده است.

فایل اکسل

بعد از ساخت فایل audit جهت disavow کردن، باید فایل متنی با عنوان disavow.txt با محتوایی مانند زیر ایجاد نمایید:

# Page Disavow

spamdomain.com/spamlinks/

# Domain Disavow

domain:spamdomain.com/

در این فایل، لینک صفحات و دامنه هایی که در فایل اکسل در ۲ ستون مجزا ایجاد کردید(یک ستون برای دامنه ها و ستون دیگر برای ساب دامین) را مطابق توضیحات بالا که کدام یک دارای ارزش کمتری هستند، وارد نمایید. حالا یک فایل دارید که می توانید در سایت گوگل به آدرس https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main آن را آپلود نمایید.

مراحل Disavow لینک های اسپم

بعد از وارد شدن به آدرس بالا مطابق تصویر زیر، نام سایت خود را پیدا کنید. (حتما با اکانت خود در گوگل وبمستر وارد شده باشید). بعد از انتخاب نام سایت، دکمه disavow Links را کلیک نمایید، 

disavow لینک های اسپم

در صفحه بعد، اخطاری درباره فایلی که قصد آپلود آن را داریم به ما داده می شود، درواقع به ما میگوید، از بودن لینک های کم ارزش و مضر در لیست خود اطمینان داشته باشید، چرا که ممکن است این فایل مشکلاتی را برای سایت شما ایجاد نماید. حال، مجددا دکمه خاکستری disavow links را  که در این صفحه موجود است، انتخاب نمایید. 

 

disavow لینک های اسپم

پنجره ای برای شما باز می شود که از شما میخواهد فایل disavow.txt را آپلود نمایید که با انتخاب گزینه choose file میتوانید فایل متین خود را آپلود نمایید. برای اطمینان بیشتر، مجددا همان اخطار قبل را به شما  نشان میدهد.

 

disavow لینک های اسپم

 بعد از این مرحله، لینک های مخرب و اسپم که توسط رقبا و یا به اشتباه به سایت ما لینک شده اند، پاک می شوند. حتما به هنگام وارد نمودن لینک ها دقت کافی داشته باشید که مبادا لینک هایی با آتوریتی بالا حذف شوند.  حذف چنین لینک هایی ممکن است که جایگاه شما را کاهش دهد که این امر موجب کاهش ترافیک سایت و کاهش فروش میشود.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد، راهی برای از بین بردن لینک های اسپم یا به اصطلاح Disavow کردن بک لینک ها، به شما آموزش داده باشد.

در صورت داشتن سوال، در دیدگاه برای ما کامنت بزارید و در صورتی که می خواهید سایت شما آنالیز و مورد بررسی قرار گیرد یا تمایل به استفاده از خدمات سئو دارید، حتما با بخش مشاوره ویکی دمی تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج + ده =