بدون دیدگاه
1398/10/19
762 بازدید

الگوریتم رنک برین چیست؟

مقاله امروز اختصاص دارد به یکی از مهمترین و پیچیده ترین الگوریتم های گوگل به نام الگوریتم رنک برین.
چند سالی هست که سئو یا همان بهینه سازی سایت مفهوم متفاوت تری گرفته و انجام سئو دیگر مثل قبل تنها به استفاده از کلمه کلیدی و لینک سازی و … خلاصه نمی شود. این روز ها برای اینکه سایت شما در نتایج جستجو رتبه خوبی داشته باشد باید به خیلی از فاکتور های سئو توجه ویژه داشته باشید. تمام این اتفاقات به لطف الگوریتم های جدید گوگل رقم خورده است. یکی از مهم ترین این الگوریتم ها، الگوریتم rankbrain گوگل است که در ادامه آن را برای شما توضیح خواهم داد. بگذارید بحث را با اعداد و ارقام شروع کنیم، در سال ۲۰۱۳ گوگل شروع به نام گذاری الگوریتم های خودش با استفاده از ویژگی های هر الگوریتم کرد. اولین الگوریتمی که بصورت رسمی نام گذاری شد الگوریتم مرغ مگس خوار بود که اتفاقاً دنیای جستجو را تغییر داد! اما بگذارید بریم کمی عقب تر و ببینیم که قبل از پیدایش این الگوریتم ها چه اتفاقی در نتایج می افتاد؟

وضعیت جستجو قبل از الگوریتم رنک برین

اگر مدت زیادی باشد که از اینترنت و گوگل استفاده می کنید حتماً زمانی را یادتان هست که عبارتی را در گوگل جستجو می کردید اما به شما صفحه ای را نشان میداد که اصلاً در مورد آن موضوع توضیح نداده بود و صرفاً چند تگ ساده در مورد آن موضوع در سایت قرار داده شده بود! آن وقت ها سئو در همین موارد خلاصه میشد و شما کافی بود از چند ترفند مثل استفاده از تگ، استفاده از meta keyword، لینک سازی خارجی زیاد و … استفاده کنید تا بتوانید براحتی در صدر نتایج جستجو قرار بگیرید (البته اون زمان هم هرکسی این موضوعات رو نمیدونست!). برای همین اتفاقات بود که شما وقتی کلمه ای را در گوگل جستجو میکردید با سایت هایی مواجه میشدید که اشتباه بود و دقیقاً آن چیزی نبود که شما بدنبال آن بودید.

[irp posts=”785″ name=”همه چیز در مورد الگوریتم پاندا گوگل در سئو (Google Panda)”]

نتایج جستجو بعد از الگوریتم رنک برین (RankBrain)

اما الان چه اتفاقی برای نتایج جستجو افتاده؟ اخیراً هم جستجو ای انجام داده اید که به صفحات تبلیغات برخورد کنید؟!‌ اگر برخورده باشید خیلی کم شده. همه ی این کار ها به لطف الگوریتم رنک برین (rank brain) اتفاق افتاده و باید از این الگوریتم ممنون باشیم. اما اینکه این اتفاقات چطور انجام شده و این الگوریتم اصلاً چطور کار میکنه رو در ادامه برای شما خواهم گفت تا بیشتر با این الگوریتم باهوش گوگل آشنا شوید.

الگوریتم رنک برین

الگوریتم رنک برین گوگل

الگوریتم رنک برین چگونه کار می کند؟

الگوریتم rankbrain هوش مصنوعی (AI) گوگل است که گوگل با کمک تکنولوژی یادگیری ماشین (Machine Learning) نتایج جستجو را به کاربر نمایش می‌دهد. الگوریتم رنک برین را می توان بعنوان الگوریتم کمکی برای مرغ مگس خوار دانست. این الگوریتم بیشتر تمرکزش برروی رفتار کاربران در سایت شماست. اما چه چیزی در رفتار کاربران مهم است؟ پارمتر هایی مثل مدت زمانی که کاربران در سایت شما میمانند، اینکه هر کاربر چه مدتی در صفحه ی شما میماند و… باعث میشود که گوگل با استفاده از آن ها صفحات شما را ارزیابی کند.

یک نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ببینید کاربران دقیقا در هر جستجو بدنبال چه چیزی هستند! بگذارید یک مثال برای شما بزنم: فرض کنید ما قصد داریم در کلمه ی معرفی الگوریتم های گوگل بالا باییم، خب کاربران در این جستجو بدنبال چه چیزی هستند؟! بله درست است دنبال سایتی هستند که الگوریتم های گوگل را نام ببرد و در مورد هر کدام توضیح دهد، اما فرض کنید ما صفحه ای بالا بیاوریم که فقط در مورد الگوریتم پاندا توضیح داده باشد! چه اتفاقی می افتد؟ کاربران ما ممکن است مقاله را بخوانند، ممکن هم هست نخوانند!

اگر مقاله را بخوانند: این کاربران در صفحه ی ما باقی می مانند و بعد از خواندن صفحه را ترک میکنند! چون بدنبال چیز دیگری بوده اند.

اگر مقاله را نخوانند: این کاربران از سایت ما خارج می شوند و bounce rate سایت ما را افزایش میدهند.

اما واکنش گوگل به این رفتار کاربران چیست؟ بعد از اینکه گوگل مشاهده میکند که کاربرانی که وارد سایت ما میشوند مدت زیادی در صفحه باقی نمی مانند و یا اگر هم میمانند باز به نتایج جستجو بر میگردند متوجه می شود که موضوع صفحه ما دقیقا آن چیزی نیست که کاربران دنبال آن هستند اما متوجه می شود که محتوای ما هم محتوای خوبی هست که بعضی از کاربران آن را تا انتها میخوانند. رنک برین سعی میکند که درک کند محتوای ما در مورد چیست و این محتوا برای چه جستجویی مناسب است!

[irp posts=”860″ name=”معرفی الگوریتم پنگوئن و فرار از جریمه آن”]

الگوریتم رنک برین (RankBrain) چه زمانی معرفی شد؟

رنک برین در اواخر سال ۲۰۱۵ توسط گوگل نام گذاری شد. بعد از معرفی شدن rankbrain بسیاری از نتایج گوگل تغییر کرد و نتایج تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفت. گوگل رنک برین را بعنوان سوم فاکتور مهم در تایین نتایج جستجو معرفی کرده است.

 

تاثیر الگوریتم rankbrain بر سایر الگوریتم ها

جالب است بدانید که الگوریتم rankbrain فقط برروی نتایج جستجو تاثیر ندارد، رنک برین میتواند برروی سایر الگوریتم ها هم تاثیر داشته باشد! قبل از ظهور این الگوریتم مهندسان گوگل برای اینکه بتوانند الگوریتمی بسازند باید بصورت دستی کد میزدند تا الگوریتم ساخته شود. اما بعد از رنک برین این اتفاق تغییر کرد. رنک برین بصورت خودکار با استفاده از داده هایی که از کاربران دریافت میکند میتواند نتیجه گیری داشته باشد و این نتیجه گیری را برروی سایر الگوریتم ها هم پیاده سازی کند و آن ها را بهینه نماید.

البته ممکن است نتیجه گیری درست نباشد و بعضی مواقع کار با مشکل مواجه شود که اتفاقاً این اشتباهات در نتایج جستجو کم اتفاق نیافتاده است.

چند الگوریتم مهم گوگل:

[irp posts=”10014″ name=”راهنمای جامع آپدیت الگوریتم گوگل برت (Google Bert)”]
[irp posts=”8805″ name=”الگوریتم Freshness گوگل چیست؟”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

16 − 5 =