10 دیدگاه
1399/06/29
856 بازدید

معرفی الگوریتم های گوگل در سئو (آپدیت 2020)

اگر بخواهیم الگوریتم را به زبان ساده بیان کنیم، در حقیقت به مجموعه‌ای از قوانین و دستورالعمل‌ها گفته می‌شود که با استفاده از آن‌ها شما مسئله یا مشکلی را حل خواهید کرد. موضوع جستجوی کاربران در اینترنت و نمایش نتایج جستجوی آنان نیز جزو مسائلی است که بسیار پیچیده بوده و برای حل کردن آن، موتورهای جستجو از انواع الگوریتم‌ها بهره می‌گیرند.

آشنایی با الگوریتم‌های گوگل می‌تواند به نمایش داده شدن وب‌سایت‌ها در صفحه‌ی نتایج جستجو بسیار کمک کننده باشد. برهمین اساس در این مقاله قصد داریم تا تمامی مسائل پیرامون آن‌ها و ارتباطشان با مبحث سئوی سایت را بررسی کنیم.

الگوریتم های گوگل چیست؟

الگوریتم های گوگل ساخته شده‌اند تا مشکلات نمایش اشتباه سایت‌ها به کاربران را برطرف نمایند. مثلا اگر در گوگل عبارت «آموزش سئو» را سرچ کنید، گوگل با توجه به همان قوانین و دستورالعمل‌ها، قادر خواهد بود تعداد زیادی صفحه را رتبه‌بندی ‌کند.

همانطور که در جریان هستید، گوگل هر روز به معرفی الگوریتم‌های رتبه‌دهی می‌پردازد که بعضی از آن‌ها دارای ترفندهای کوچک بوده و بعضی دیگر، کل جایگاه‌های موجود در SERP را تغییر می‌دهند.

آپدیت هسته اصلی گوگل

همانطور که مطلع هستید، گوگل هر سال بیش از ۶۰۰ تغییر در الگوریتم‌ های خود ایجاد می کند و عموما درباره بیشتر این تغییرات هیچ توضیح عمومی نمی‌دهد. اما وقتی که گوگل تغییری بزرگ و اساسی ایجاد می‌کند، رسما آن را اعلام کرده و نامی به آن ها می‌دهد. آن وقت است که دنیای سئو و دیجیتال مارکتینگ حسابی به هم می‌ریزد و همه خود را به آب و آتش می‌زنند تا بفهمند این تغییرات به چه معناست و چطور باید خودشان را با آنها هماهنگ کنند تا رتبه سایت‌هایشان افت نداشته باشد.

آخرین آپدیت هسته اصلی در تاریخ ۱۶ ژانویه سال ۲۰۲۰ انجام شده است و هنوز هم به طور واضح مشخص نیست که این آپدیت برروی کدام یک از الگوریتم ها اثر گذاشته است.

الگوریتم های گوگل در سئو

الگوریتم‌ های گوگل بسیار پیچیده هستند و پیچیده‌تر هم می‌شوند زیرا گوگل دائم تلاش می‌کند بهترین نتایج جستجو را به کاربرانش ارائه دهد.

زمانی که موتورهای جستجو (مثل: یاهو، گوگل و…) تازه ایجاد شده بودند، بسیاری از سئوکارها، قادر بودند خیلی راحت راه‌هایی را پیدا کنند که رتبه سایت مشتریان خود را بالا برند، بطور مثال، اگر شما قبلاَ در کدهای سایت از “متا تگ کیورد” استفاده می‌کردید براحتی می‌توانستید سایتتان را در نتایج جستجو بالا ببرید.
“متا تگ کیورد” در واقع راهی است که به گوگل نشان دهد موضوع صفحه موردنظر در مورد چیست؛ اما امروزه به لطف آپدیت‌های جدید دیگر امثال این راه‌ها جواب نمی‌دهند. 

 

 

ممکن است بعضی از کاربرانی که در حال خواندن این مطلب هستند، با تاثیرات الگوریتم‌ های مختلف گوگل مانند پاندا، پنگوئن، مرغ مگس خوار و… آشنایی کافی نداشته باشند. به همین دلیل از شما عزیزان دعوت می‌کنیم که در ادامه ی مقاله با ویکی دمی همراه باشید و با کلیک بر روی هر قسمت، وارد صفحه مربوطه شوید و اطلاعاتی جامع از آن‌ها را بدست آورید. 

 

آپدیت هسته گوگل (Google Core Update)

آپدیت هسته الگوریتم گوگلگوگل برای آپدیت کردن خود، معمولا تغییراتی را هم به صورت روزانه و جرئی و هم به صورت اساسی و پایه‌ای انجام می‌دهد و هر دو این‌ها به روند بهتر شدن گوگل کمک فراوانی می‌کنند. به تغییرات اساسی و پایه‌ای الگوریتم های گوگل Google Core Update می‌گویند.

رقص گوگل (Google Dance)

الگوریتم رقص گوگلتاریخ انتشار: February , 2003
توسط “رقص گوگل” کلمات کلیدی سایت شما، در گوگل در جایگاه بالاتر و یا در جایگاه پایین‌تری نسبت به همیشه قرار می‌گیرند و به اصطلاح دچار “رقص” می‌شوند.

هیل تاپ (Hilltop)

الگوریتم هیل تاپتاریخ انتشار: January , 2004
هدف اصلی “Hilltop” شناسایی صفحات معتبر است تا بتواند بر اساس لیاقتشان به آن‌ها رتبه دهد. این الگوریتم با همکاری “Pagerank” به شناسایی صفحات خبره و متخصص و دارای اعتبار می‌پردازد.

سند باکس (Sandbox)

الگوریتم سندباکس گوگلتاریخ انتشار: February , 2005
“سندباکس” مانند فیلتری است که سایت‌های جدید را تحت تاثیر قرار داده و رتبه آنها را صرف نظر از اینکه سایت، دارای لینک‌های ورودی بیشمار، Rank بالا و محتوای کاربر پسند هست، تحت الشعاع قرار میدهد.

کافئین (Caffeine)

الگوریتم کافئین گوگلتاریخ انتشار: June , 2010
“کافئین” یک تحول بزرگ در سیستم جستجو بود، کافئین جانشین سیستم ایندکس گوگل شد تا نتایج بهتری را با سرعت بیشتر و حجم گسترده‌تر در صفحه نتایج به کاربران نمایش دهد.

پاندا (Panda)

الگوریتم پانداتاریخ انتشار: February , 2011
“پاندا” با هدف بهبود تجربه کاربری و جلوگیری از صفحات اسپم و محتواهای بی‌کیفیت،ایجاد شد و
در آپدیت‌های بعدی، مواردی مانند: اعتبار سایت، سرعت بارگذاری و رابط کاربری را هم مد نظر قرار داد. 

فرشنس (Freshness)

الگوریتم فرش نستاریخ انتشار: November , 2011
“Freshness” به بررسی زمان آپدیت صفحات سایت می‌پردازد و بروزترین محتواها را نمایش می‌دهد. بنابراین سایت‌هایی که رویداد محور و خبری هستند، بیشتر تحت تاثیر Freshness قرار می‌گیرند.

پنگوئن (Penguin)

الگوریتم پنگوئنتاریخ انتشار: April , 2012
“پنگوئن” متخصص بررسی لینک‌های خارجی است بصورتیکه بعد از معرفی مزرعه‌های لینک، لینکدونی‌ها را بطور کلی مورد هدف قرار داده است و جلوی لینک‌های بی‌کیفیت را نیز گرفته است.

گورخر (Zebra)

الگوریتم گورخرتاریخ انتشار: February , 2013

“گورخر” جهت بررسی وب سایت‌های فروشگاهی به وجود آمد. برای جلب اعتماد گورخر گوگل، باید یکسری قوانین را رعایت و همینطور از انجام برخی کارها نیز پرهیز کنیم، تا از او پنالتی نخوریم.

مرغ مگس خوار (Hummingbird)

الگوریتم مرغ مگس خوارتاریخ انتشار: August , 2013
تمرکز اصلی “مرغ مگس خوار” بر روی عبارات است و این امکان را به گوگل می‌دهد که بتواند عبارت‌های جستجو شده را به طور کامل تجزیه و تحلیل کند و سرعت دسترسی کاربران به نتایج را افزایش دهد.

کبوتر (Pigeon)

الگوریتم کبوترتاریخ انتشار: July , 2014
“کبوتر” بطور تخصصی به جستجوهای محلی می‌پردازد و برایش مهم است که شما از کجا جستجو می‌کنید. کبوتر برای کسب و کارهای محلی بسیار مفید است.

موبایل گدون (Mobilegeddon)

الگوریتم موبایل گدونتاریخ انتشار: April , 2015
“موبایل گدون” شاید برای اکثر بیزینس‌ها شبیه به یک سورپرایز باشد ولی گوگل خیلی وقت است که از این الگوریتم برای رتبه‌بندی سایت‌ها در حالت موبایل استفاده می‌کند.

رنک برین (RankBrain)

الگوریتم رنک برینتاریخ انتشار: October, 2015
“رنک برین” هوش مصنوعی گوگل است که با کمک تکنولوژی یادگیری ماشین، نتایج جستجو را به کاربر نمایش می‌دهد و در واقع نیروی کمکی برای مرغ مگس خوار است.

موش کور (Possum)

الگوریتم موش کورتاریخ انتشار: September , 2016
“موش کور” یک آپدیت برای رتبه‌بندی جستجوی محلی گوگل است و تصمیم می‌گیرد که چه زمانی یک بیزنس، در نتایج محلی نمایان شود و چه زمانی نشان داده نشود.

فرد (Fred)

الگوریتم فردتاریخ انتشار: March , 2017
“فرد” به عنوان هسته به بررسی کیفیت موضوعات پرداخته و عمیقا روی بسیاری از سایت‌ها و یا بخشی از سایت‌هایی که قبلا شناسایی شده‌اند،
تاثیر می‌گذارد.

موبایل فرست ایندکس (Mobile First Index)

الگوریتم موبایل mobile first indexتاریخ اتشار: March , 2018
“موبایل فرست ایندکس” بیان می‌دارد که; محتواهایی که در موبایل جستجو می‌شوند، اولین شاخص ارزیابی برای گوگل هستند و بر همین اساس، صفحات رتبه‌بندی میشوند.

تطبیق عصبی (Neural Matching)

الگوریتم تطبیق عصبی گوگلتاریخ اتشار: September , 2018
“تطبیق عصبی” یک نوع هوش مصنوعی است که در جهت درک مفاهیم سایت‌ها مورد استفاده قرار گرفته و می‌تواند در جستجوی عبارات و تطبیق دادن آنها با صفحات وب سایت‌ها موفقیت‌ آمیز عمل کند.

برت (Bert)

الگوریتم برتتاریخ انتشار: October , 2019
“برت” با استفاده از پردازش زبان طبیعی، می‌تواند معنی تمامی حروف اضافه را در متن بفهمد و
 در حال حاضر این آپدیت به جای پرداختن به معنی کل جمله، به معانی تک تک کلمات توجه می‌کند.

تاثیر الگوریتم های گوگل بر روی سایت ها

با تکامل یافتن گوگل، مهندسان این شرکت به دنبال یافتن روش‌هایی هستند که جلوی بالا آمدن رتبه سایت با استفاده از تقلب را بگیرند و بتوانند بهترین و مرتبط‌ ترین نتایج جستجو را نشان دهند. در حال حاضر گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها به صدها فاکتور مختلف توجه دارد.

در گذشته، قوانین امتیاز دهی گوگل به ندرت تغییر می‌کردند، مثلا اگر سایت شما در یک کلمه کلیدی در صدر نتایج جستجو بود خیالتان از این بابت راحت بود که تا آپدیت بعدی، جایگاه رتبه شما محفوظ خواهد ماند، اما با راه‌اندازی و معرفی “الگوریتم کافئین” در سال 2010 اوضاع تغییر کرد. با راه‌اندازی کافئین، نتایج موتورهای جستجو حتی چند بار در روز تغییر می‌کرد و ممکن بود، شما در طول شبانه روز چندین بار تغییر را مشاهده نمایید.

 

چرا باید قوانین الگوریتم های گوگل را رعایت کرد؟

الگوریتم ‌های گوگل بسیار دقیق و حساس هستند. از این رو چنانچه قصد دارید سایت‌تان رتبه خوبی در نتایج جستجو داشته باشد، باید حتما به قوانین الگوریتم‌ ها پایبند باشید و آنها را رعایت کنید. در صورت رعایت نکردن آنها مشمول «گوگل پنالتی» خواهید شد و هر لحظه جایگاه‌تان پایین‌تر خواهد رفت. به همین ترتیب روزبه‌روز از ترافیک ورودی سایت‌تان کاسته خواهد شد.

جمع بندی

این مقاله به مرور زمان همراه با آپدیت شدن و یا معرفی الگوریتم های جدید توسط گوگل به روز رسانی خواهد شد. پیشنهاد ما به شما همراهان گرامی این است که این صفحه را در مرورگرتان Bookmark کرده و هر چند وقت یکبار به آن سر بزنید تا از جدیدترین تغییرات با خبر شوید.

در نهایت اگر راجع به مطالب این مقاله نظر و یا پرسشی دارید حتما در بخش نظرات ذکر بفرمایید تا با کمال میل پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

آموزش سئو برای مبتدی ها (مفاهیم سئو مبتدی)

آموزش سئو مبتدی با ارائه یک لیست بلند بالا از مفاهیم و استراتژی ها، سخت می شه و ممکنه افراد ندونن که باید از کجا شروع کنن. درسته که جزئیات و

دقیقه مطالعه ۵

آموزش سئو موبایل

امروزه موبایل ها، قسمتی از زندگی اکثر افراد جامعه شده اند به حدی که یک ساعت بدون آن هم نمی توانند زندگی کنند. شما هنگامی که به سوال یا مشکلی برخورد م

دقیقه مطالعه ۵

آموزش سئو وردپرس

اگر از وردپرس استفاده می کنید، اول از همه بدانید که برای افزایش ترافیک وب سایت تان، ارتقای سئو امری ضروری است. اما متأسفانه متن بیشتر مقالات

دقیقه مطالعه ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

هجده − 1 =

10

 1. سروش

  سلام ویکی دمی و ممنون از ارئه اطلاعات کامل.
  من چون تازه سایتمو بالا آوردم نمیتونم فعلا خیلی وقت روی تمام الگوریتم ها و قوانینشون بذارم اما میخوام حداقل ها رو رعایت کنم. لطفا بگین از بین تمام این الگوریتم ها شما پیشنهاد میکنین رو کدوماشون درحال حاضر تمرکز کنم؟؟!!!

  31 شهریور 1399 پاسخ
  • ایمان قادری

   سلام دوست عزیز
   برای شروع کار روی الگوریتم پاندا و پنگوئن تمرکز داشته باشید و بعد از اون روی الگوریتم های مرغ مگس خوار و رنک برین و بعدش به سراع تمامی الگوریتم ها برین
   امیدوارم که سایتتون رشد چشمگیری داشته باشه

   01 مهر 1399 پاسخ
 2. هلیا پاکزاد

  سلام
  ممنون از اینکه انقدر روان و زیبا توضیح دادید. من اومده بودم فقط یه الگوریتم رو ببینم موندگار شدم، کل صفحه رو خوندم.

  29 شهریور 1399 پاسخ
  • ایمان قادری

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این محتوای اموزشی توانسته به شما کمک کند

   29 شهریور 1399 پاسخ
 3. علی

  این آپدیت جدید 2020 گوگل خاک بر سر وبمسترا و بخصوص سایتای فارسی زبان کرده!
  سایت من که باکیفیت ترین محتوا رو ارائه میکردم و هیچکدوم کپی نبودن و سئو رو به بهترین شکل ممکن رعایت میکردم و اور اوپتیماز هم نمیکردم به روزی افتاده که ترافیکش شده نصف! خدا رحم کنه به همه سایتای فارسی زبان!

  07 بهمن 1398 پاسخ
  • ایمان قادری

   سلام دوست عزیز
   به این شکل نیست که این آپدیت فقط برای سایت های فارسی زبان ایجاد شده باشد یا فقط گوگل آپدیت کرده باشد تا بتواند سایت های فارسی را اذیت و با آنها لج کند.
   مثلا سایت ویکی دمی در این آپدیت دچار رشد ۲ برابری شد
   مطمعا باشید فاکتوری در کارهای شما وجود داشته است که اشتباه بوده و گوگل به این اشتباه پی یرده است.
   از طرف دیگر این الگوریتم جدید به شدت به محتوا اهمیت داده است پس اگر واقعا محتوای شما با کیفیت بالایی بوده و کاربرانتان از آن راضی بوده اند نباید افت ۵۰ درصدی میداشتید

   27 شهریور 1399 پاسخ
 4. هانیه

  سلام یک سوال داشتم آپدیت الگوریتم ۲۰۲۰ برروی چه مواردی تمرکز داره؟

  28 دی 1398 پاسخ
  • ایمان قادری

   سلام دوست عزیز
   ببینید به صورت دقیق نمی توان گفت که این آپدیت روی چه مواردی تمرکز کرده است
   اینچنین آپدیت هایی معمولا در شرایطی اتفاق می افتد که گوگل تصمیم می گیرد باگ های اصلی خود را برطرف کرده و ربات ها و الگوریتم های خود را باهوش تر کرده و فاکتور های جدید در رتبه بندی به ربات های خود اضافه کند.
   اما این الگوریتم تمرکز بالایی روی محتوای یک سایت و رفتار کاربران در سایت داشته است

   27 شهریور 1399 پاسخ
 5. احسان

  با سلام ممنون از مطلب خوبتون، یک سوال داشتم، آیا در سال 2019 هم گوگل الگوریتم خاصی معرفی کرده یا خیر؟

  29 تیر 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   با سلام ممنون از ارسال نظرتون، الگوریتمی که بصورت رسمی معرفی کنند خیر، ولی بسیاری از الگوریتم هایی که در بالا گفتیم مثل پنگوئن و پاندا در حال آپدیت شدن هستند.

   30 تیر 1398 پاسخ