بدون دیدگاه
1398/10/27
769 بازدید

معرفی الگوریتم های گوگل (آپدیت 2020)

همانطور که در جریان هستید، گوگل هر روز به معرفی الگوریتم های رتبه دهی می پردازد که بعضی از آن ها دارای ترفندهای کوچک بوده و بعضی دیگر، کل جایگاه های موجود در serp را تغییر می دهند. ممکن است، بعضی از کاربرانی که در حال خواندن این مطلب هستند، با تاثیرات الگوریتم های گوگل  مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن، مرغ مگس خوار و… آشنایی کافی نداشته باشند که در انتهای این مقاله با کلیک بر روی هر کدام از الگوریتم ها، می توانند وارد صفحه مربوطه شوند و اطلاعاتی جامع از آن الگوریتم را بدست آورند. به منظور آشنایی بیشتر با الگوریتم های گوگل (Google Algorithm)  اجازه دهید ابتدا به تعریفی از الگوریتم بپردازیم و بعد از آن با ساز و کار الگوریتم ها آشنا شویم.

ناگفته نماند که این مطلب برای کارشناسان سئو می تواند بهترین منبع باشد و اگر مشتریان آن ها در باره الگوریتم از آن ها سوالاتی پرسیدند، بتوانند به راحتی به آن ها پاسخ دهند و مجبور به توضیح درباره ریدایرکت ۳۰۱، خطاهای مربوط به ربات‌های گوگل، تگ کنونیکال و دیگر تکنولوژی‌های مربوط به سئو نباشند؛ پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

الگوریتم های گوگل

الگوریتم چیست؟

اگر بخواهیم الگوریتم را به زبان ساده بیان کنیم، در حقیقت به مجموعه ای از قواعد، قوانین و کارها گفته می شود که با استفاده از آن ها شما مسئله یا مشکلی را حل  خواهید کرد. مثلاً الگوریتم های گوگل ساخته شده اند تا مشکل نمایش اشتباه سایت ها به کاربران را حل نمایند. اگر در گوگل عبارت “ویدئو های آموزش سئو “را سرچ کنید، گوگل با توجه به همان قواعد و قانون، قادر خواهد بود، تعداد زیادی نتایج را به کاربر نمایش دهد.

گوگل در سال های مختلف الگوریتم های زیادی را معرفی کرد که هر کدام  از آن ها با هدف خاصی ساخته شده اند و بعضی از آن ها این قابلیت را دارند که جایگاه سایت شما را به کلی دگرگون کنند و هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی بر روی آن بگذارند. در ادامه با تک تک آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.

الگوریتم های گوگل چگونه کار می کنند؟

اول از همه باید بگوییم الگوریتم‌ های گوگل بسیار پیچیده هستند و پیچیده‌تر هم می‌شوند زیرا گوگل دائم تلاش می‌کند بهترین نتایج جستجو را به کاربرانش ارائه دهد. زمانی که  موتورهای جستجو تازه ایجاد شده بودند، بسیاری از سئوکار ها، قادر بودند خیلی راحت راه‌هایی را پیدا کنند که رتبه سایت مشتریان خود را بالا برند، بطور مثال ،اگر شما قبلاَ در کدهای سایت از متا تگ کلمات کلیدی استفاده می کردید براحتی می توانستید سایتتان را در نتایج جستجو بالا ببرید. “متا تگ کلمات کلیدی” در واقع راهی است که به گوگل نشان دهد موضوع صفحه موردنظر در مورد چیست؛ اما امروز به لطف الگوریتم های جدید دیگر این راه جواب نمی دهد. با تکامل یافتن گوگل، مهندسان این شرکت به دنبال یافتن روش‌هایی هستند که جلوی بالا آمدن رتبه سایت با استفاده از تقلب را بگیرند و بتوانند بهترین و مرتبط‌ ترین نتایج جستجو را نشان دهند. در حال حاضر گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها به صدها فاکتور مختلف توجه دارد. در مقاله زیر این فاکتور ها را بررسی کرده ایم:

[irp posts=”649″ name=”200 فاکتور سئو (آپدیت سال 2019)”]

در گذشته، الگوریتم‌ های گوگل به ندرت تغییر می‌کردند، مثلا اگر سایت شما در یک کلمه کلیدی در صدر نتایج جستجو بود خیالتان از این بابت راحت بود که تا آپدیت بعدی الگوریتم‌ های گوگل، جایگاه رتبه شما محفوظ خواهد ماند، اما با راه‌اندازی و معرفی الگوریتم کافئین در سال 2010 اوضاع تغییر کرد. با راه‌اندازی کافئین، نتایج موتورهای جستجو حتی چند بار در روز تغییر می‌کرد و ممکن بود، شما در طول شبانه روز چندین بار تغییر را مشاهده نمایید.

همانطور که مطلع هستید،گوگل هر سال تا بیش از ۶۰۰ تغییر در الگوریتم‌های خود ایجاد می کند و عموما درباره بیشتر این تغییرات هیچ توضیح عمومی نمی دهد. اما وقتی که گوگل تغییری بزرگ و اساسی در الگوریتم‌های خود ایجاد می‌کند، رسما آن را اعلام کرده و نامی به آن ها می‌دهد. آن وقت است که دنیای سئو حسابی به هم می‌ریزد و همه خود را به آب و آتش می‌زنند تا بفهمند این تغییرات به چه معناست و چطور باید خودشان را با آنها هماهنگ کنند تا رتبه سایت‌هایشان افت نداشته باشد.

آپدیت هسته الگوریتم گوگل (Core Update)

آپدیت هسته الگوریتم گوگلگوگل برای آپدیت کردن خود، معمولا تغییراتی را هم به صورت روزانه و جرئی و هم به صورت اساسی و پایه‌ای انجام می‌دهد و هر دو این‌ها به روند بهتر شدن گوگل کمک  فراوانی می‌کنند. به تغییرات اساسی و پایه ای google core update گویند.

الگوریتم برت (Bert)

الگوریتم برت

الگوریتم Bert با استفاده از NLP یا پردازش زبان طبیعی،می تواند معنی تمامی حروف اضافه را در متن بفهمد،طوری که قبل از ایجاد چنین آپدیتی، نمی توانست تفاوت حروف اضافه در متن را تشخیص دهد. در حال حاضر این آپدیت به جای پرداختن به معنی کل جمله، به معانی تک تک کلمات توجه می کند.

الگوریتم رنک برین (RankBrain)

الگوریتم رنک بریناالگوریتم rankbrain، هوش مصنوعی گوگل است که با کمک تکنولوژی یادگیری ماشین، نتایج جستجو را به کاربر نمایش می‌دهد. الگوریتم رنک برین را می توان بعنوان الگوریتم کمکی برای مرغ مگس خوار دانست که بیشترین تمرکز آن، رفتار کاربران در سایت می باشد.

الگوریتم رقص گوگل (Google Dance)

الگوریتم رقص گوگل

رقص گوگل پدیده ای است که جایگاه کلمات کلیدی سایت شما، در گوگل جا به جا می شوند و به اصطلاح دچار “رقص” می شوند. به این معنا که کلمات کلیدی سایت شما یا در جایگاه بالاتر و یا در جایگاه پایین تری نسبت به همیشه قرار می گیرند.

الگوریتم پاندا (Panda)

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا در فوریه ۲۰۱۱ با هدف بهبود تجربه کاربری و جلوگیری از صفحات اسپم و محتواهای بی کیفیت، کار خود را آغاز نمود. این الگوریتم در آپدیت های بعدی خود، مواردی مانند اعتبار وبسایت، سرعت بارگذاری و رابط کاربری را هم مد نظر قرار داده است. 

الگوریتم پنگوئن (Penguin)

الگوریتم پنگوئن

لینک های خارجی، توسط الگوریتم پنگوئن (Pinguin Algorithm) بررسی می شوند. پنگوئن بعد از معرفی مزرعه های لینک، لینکدونی ها را بطور کلی مورد هدف قرار داده است و جلوی لینک های بی کیفیت را  نیز گرفته است. در صورت مشاهده لینک های بی کیفیت، قطعا در دام پنگوئن گرفتار خواهید شد.

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird)

الگوریتم مرغ مگس خوار

اولین الگوریتمی که به صورت رسمی توسط گوگل معرفی شده است،مرغ مگس خوار (Hummingbird Algorithm) می باشد. که تمرکز اصلی آن بر روی عبارات است و این امکان را به گوگل می دهد که بتواند عبارات جستجو شده را به طور کامل تجزیه و تحلیل کند و سرعت دسترسی کاربران به نتایج را افزایش دهد.

الگوریتم فرد (Fred)

الگوریتم فرد

فرد به عنوان هسته الگوریتم ها، به بررسی کیفیت موضوعات پرداخته و عمیقا روی بسیاری از سایت ها و یا بخشی از سایت هایی که قبلا شناسایی شده اند، بسیار تاثیر می گذارد. تمامی آپدیت هایی که مرتبط با کیفیت هستند، تماما به الگوریتم فرد بستگی دارند. 

الگوریتم کبوتر (Pigeon)

الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر بطور تخصصی به جستجو های محلی می پردازد و برایش مهم است که شما از کجا جستجو می کنید؛ این الگوریتم، می تواند برای تمامی کسب و کارهای محلی که با هدف گرفتن رتبه بهتر، در رقابت مشغول به فعالیت هستند، بسیار مناسب باشد.

موبایل گدون (Mobilegeddon)

الگوریتم mobilegeddon

شاید الگوریتم موبایل گدون،برای اکثر بیزینس ها شبیه به یک سورپرایز باشد ولی گوگل خیلی وقت است که از این الگوریتم،برای رتبه بندی سایت ها در حالت موبایل استفاده می کند.در نوامبر 2014، موبایل فرندلی بودن به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی سایت ها در نظر گرفته شده است. 

الگوریتم Freshness

الگوریتم فرش نسالگوریتم freshness به بررسی زمان بروزرسانی صفحات سایت شما می پردازدvو عموما جدیدترین و بروزترین محتواها را نمایش می دهد.از همین جا می توان نتیجه گرفت که سایت هایی که رویداد محور و خبری هستند، بیشتر تحت تاثیر این الگوریتم قرار می گیرند.

الگوریتم Google Hilltop

الگوریتم تپه

هدف اصلی الگوریتم hilltop شناسایی صفحات معتبر است تا بتواند بر اساس لیاقتشان به آن ها رتبه دهد. Hilltop algorithm، از جمله الگوریتم هایی است که با همکاری pagerank به شناسایی صفحات خبره و متخصص و دارای اعتبار می پردازد.

الگوریتم موش کور (Possum)

الگوریتم موش کور چیست؟

موش کور،یک آپدیت برای الگوریتم رتبه بندی جستجوی محلی گوگل است و تصمیم می گیرد که چه زمانی یک بیزنس،در نتایج محلی نمایان شود و چه زمانی فیلتر شود و در نتایج نشان داده نشود. این بدان معنی است که کسب و کار های محلی،ممکن است همیشه در یک جستجوی یکسان نمایش داده نشوند. 

الگوریتم Sandbox

الگوریتم سندباکس گوگل

الگوریتم سندباکس مانند فیلتری می ماند که سایت های جدید را تحت تاثیر خود قرار می دهد و رتبه و رنک آن سایت را صرف نظر از اینکه سایت، دارای  لینک های ورودی بیشمار، Rank بالا و یا محتوای خوب و کاربر پسند هست، تحت الشعاع قرار میدهد. 

الگوریتم موبایل فرست ایندکس (Mobile First Index)

الگوریتم mobile first indexاین الگوریتم بیان می‌دارد که، محتواهایی که در موبایل جستجو می‌شوند، اولین شاخص ارزیابی برای گوگل به حساب می آیند و به طور خیلی ساده، به دلیل آنکه تعداد کاربران موبایل، افزایش پیدا کرده‌‌، پس به تبع آن جستجو در سایت‌‌ها نیز رو به رشد بوده است.

تغییر الگوریتم های گوگل در سال 2020

آپدیتی که در هسته ی اصلی گوگل انجام شد بطور حدودی در ۱۶ ژانویه سال ۲۰۲۰ انجام شده است. این تغییر در حال حاضر، هنوز در حال تغییر دادن نتایج جستجو است. بنظر می رسد که تغییرات ممکن است بیش از ۱-۲ هفته زمان ببرد تا بطور کامل برروی نتایج تاثیرگذار باشد. هنوز به طور واضح مشخص نیست که این آپدیت برروی کدام یک از الگوریتم ها انجام شده است.

0

 1. علی

  این آپدیت جدید 2020 گوگل خاک بر سر وبمسترا و بخصوص سایتای فارسی زبان کرده!
  سایت من که باکیفیت ترین محتوا رو ارائه میکردم و هیچکدوم کپی نبودن و سئو رو به بهترین شکل ممکن رعایت میکردم و اور اوپتیماز هم نمیکردم به روزی افتاده که ترافیکش شده نصف! خدا رحم کنه به همه سایتای فارسی زبان!

  07 بهمن 1398 پاسخ
 2. هانیه

  سلام یک سوال داشتم آپدیت الگوریتم ۲۰۲۰ برروی چه مواردی تمرکز داره؟

  28 دی 1398 پاسخ
 3. احسان

  با سلام ممنون از مطلب خوبتون، یک سوال داشتم، آیا در سال 2019 هم گوگل الگوریتم خاصی معرفی کرده یا خیر؟

  29 تیر 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   با سلام ممنون از ارسال نظرتون، الگوریتمی که بصورت رسمی معرفی کنند خیر، ولی بسیاری از الگوریتم هایی که در بالا گفتیم مثل پنگوئن و پاندا در حال آپدیت شدن هستند.

   30 تیر 1398 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

نه − دو =