بدون دیدگاه
1398/09/04
444 بازدید

الگوریتم موبایل گدون (mobilegeddon) چیست؟

در 21 آوریل سال 2015، الگوریتم های جستجوی گوگل برای سایت های موبایل فرندلی، اولویت بیشتری قائل شدند و در رتبه بندی به آنها امتیاز بیشتری تعلق گرفت. الگوریتم موبایل گدون (mobilegeddon)، سر آغازی بود برای ارزش دادن به سایت های mobile friendly. گوگل این راه را با الگوریتم mobile first index ادامه داد و به پایان رساند (در واقع این الگوریتم، جدید ترین آپدیت از الگوریتم موبایل گدون هست که هم اکنون وجود داد). در ادامه توضیح می دهیم که الگوریتم mobilegeddon چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

الگوریتم موبایل گدون چیست؟

21 آوریل 2015، اولین تاریخی است که نام الگوریتم موبایل گدون سر زبان ها افتاد. ممکن است این الگوریتم برای اکثر بیزینس ها شبیه به یک سورپرایز باشد ولی گوگل خیلی وقت است که از این الگوریتم برای رتبه بندی سایت ها در حالت موبایل استفاده می کند. در اوایل نوامبر 2014 بود که گوگل تصمیم گرفت موبایل فرندلی بودن را به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی سایت ها در نظر بگیرد و اجازه دهد که کاربران بدانند چه سایتی موبایل فرندلی و رسپانسیو است و چه سایتی نیست.

سایت موبایل فرندلی

آنها همچنین بیان کردند که استفاده از فاکتور موبایل فرندلی را گسترش خواهند داد و از آن به عنوان یک سیگنال در رتبه بندی استفاده خواهند کرد. به همین ترتیب، زمانیکه که شما چیزی را با موبایلتان در گوگل سرچ کنید، گوگل ابتدا سایت های موبایل فرندلی را به شما نمایش خواهد داد. برای آن دسته کسب و کار هایی که اپلیکیشن موبایل نیز دارند، اولویت بیشتری برای نمایش در لینک های بالاتر وجود دارد.

چرا الگوریتم موبایل گدون پدید آمد؟

هدف اصلی گوگل همیشه این است که مرتبط ترین محتوا را به چیزی که کاربران سرچ می کنند، نمایش دهد. به همین منظور، گوگل می خواهد مطمئن شوند که چیزی که کاربران به دنبال آن هستند را پیدا می کنند و هم چنین تجربه ی خوبی حین انجام این کار خواهند داشت. به طور متوسط، 88% ترافیک گوشی های هوشمند، از جستجوی محلی به دست می آید. به منظور بهبود تجربه کاربران از جستجو، گوگل می داند که باید نتایج را بر اساس جایی که کاربران هستند، ارتقا دهد و رتبه بندی کند.

توجه: الگوریتم موبایل گدون سرچ های دسکتاپ و تبلت را تحت تاثیر قرار نمی دهد و فقط مختص سرچ های موبایل است.

تغییراتی که از الگوریتم mobilegeddon گوگل حاصل شده

بعد از به وجود آمدن این الگوریتم، تغییراتی که پدید آمد از این قبیل بود:

  • وب سایت های موبایل فرندلی بیشتر در نتایج جستجو

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، هنگامی که چیزی را با گوشی در گوگل سرچ می کنید، ابتدا سایت های موبایل فرندلی را مشاهده می کنید. گوگل هر روز بیش از 3.5 میلیارد سرچ را روزانه بررسی می کند و 2.8 میلیار آن، توسط گوشی های هوشمند انجام می شود.

  • نمایش اپلیکیشن های بیشتری که با نتایج جستجو مرتبط اند

قبل از این الگوریتم، اپلیکیش هایی که مرتبط با نتایج جستجو بودند ایندکس می شدند. این بدان معنا است که اگر یک کاربر اندروید با یکی از اپلیکیشن های دانلود شده خود وارد گوگل شود، هر سرچی که با محتوای آن اپلیکیشن مرتبط تر باشد ابتدا نمایش داده می شود، حتی بالا تر از سایت های موبایل فرندلی. این موضوع به تنهایی می تواند تجربه کابری از موبایل را بهبود دهد.

کسب و کار من چگونه تحت تاثیر قرار می گیرد؟

علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن رتبه سایت شما، راه های دیگری که بیزنس شما را تحت تاثیر قرار می دهد چیست؟

تاثیر الگوریتم موبایل گدون

  • الگوریتم هایی که می تواند وب سایت شما را از دسترس خارج کند

اگر شما شبیه به تعداد زیادی از کسب و کارها باشید، چه در سطح محلی و چه در سطح بین المللی، رقبای زیادی خواهید داشت. بنابراین اگر هیچ وجه تمایزی وجود نداشته باشد، ممکن است سایت شما غیر قابل کشف شود. حالا منظورمان از غیر قابل کشف چیست؟ خب، همان طور که می دانید با هر بار سرچ، سایت هایی که در صفحه اول گوگل هستند، حدود 80 تا 90%  کلیلک ها را به ازای هر بار جستجو، از آن خود می کنند. گوگل ادز نیز چیزی حدود 10 تا 15% کلیک ها را می گیرد و کمتر از 5% کلیک ها به صفحه بعدی می رود. اگر رتبه بندی سایتتان در صفحه اول نباشد، کلیک های شما سقوط خواهد کرد.

  • رقبای شما می توانند نسبت به کسب و کارتان اولویت پیدا کنند

اگر وب سایت شما در صفحه دوم یا سوم قرار بگیرد، فقط بر روی سایت شما تاثیر منفی نخواهد گذاشت بلکه شانس رقبایتان را افزایش می دهد تا نسبت به سایت شما در اولویت بیشتری قرار بگیرند. به طور مشخص این کار به کلیک های کمتر، تماس های کمتر و در نتیجه به تعماملات کمتر با کسب و کار شما ختم می شود.

چگونه سایتم را برای الگوریتم موبایل گدون بهینه کنم؟

  • از ابزار تست موبایل فرندلی گوگل استفاده کنید

ابزار تست موبایل فرندلی گوگل به شما نشان می دهد که وبسایتتان در حالت موبایل چگونه است. شما می توانید این کار را روی هزاران وبسایت انجام دهید و ببینید که چه اتفاقی می افتد. ایراداتی که باید پیگیری کنید را نمایش می دهد و به شما راهنمایی می کند که چگونه آنها را بر طرف سازید.

  • از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید

با استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکیس، شما می توانید بفهمید که چه تعداد از بازدید کنندگان سایت شما از موبایل استفاده می کنند. شما می توانید درصد افرادی که با موبایل از سایت شما بازدید می کنند را ببینید. بدون یک سایت موبایل فرندلی، آنها همان نسخه دسکتاپ را در حالت موبایل می بینند که این واقعا یک تجربه کاربری بد را برای کاربران شما فراهم می آورد.

  • ایجاد چک لیست از کارهایی که باید روی سایتتان انجام دهید

اطلاعاتی راجع به مسائلی که می تواند رتبه بندی سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد جمع آوری کنید. می توانید از مقالات سئو سایت ویکی دمی کمک بگیرید. اگر برای شروع نیاز به کمک داشتید، می توانید از مشاوره رایگان سئو در ویکی دمی بهره ببرید و یا با شماره 09128909248 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

1 × 3 =