بدون دیدگاه
1398/05/03
602 بازدید

کلمه کلیدی LSI چیست؟ چگونه از آن در سئو استفاده نماییم؟

با سلام خدمت همراهان همیشگی ویکی دمی. در این مقاله قصد داریم برای شما در مورد کلمات کلیدی LSI صحبت کنیم. اگر نمیدانید کلمات کلیدی lsi چیست و کاربردش در سئو به چه منظوری است این پست را تا انتها مطالعه نمایید، همچنین تصمیم گرفتیم در این پست کمی دقیق تر به هوشمندی گوگل و تاثیراتی که یک تکنولوژی قدیمی در این هوشمندی دارد بپردازیم. این هوشمندی تاثیر مستقیم بر سئو دارد و خوب می دانیم که کسب و کارها در دنیای امروز کاملا به این تکنولوژی ها وابسته اند و هر تغییر یا به روزرسانی در گوگل برای آنها اهمیت ویژه ای دارد. اگر این تغییرات و تاثیرات آنها برای شما و کسب و کارتان مهم است یا به دنیای شگفت انگیز گوگل و سئو علاقه مندید با ما همراه شوید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب نمایید.

احتمالا تا به حال در مورد Latent Semantic Indexing (LSI)شنیده اید. معنی تحت لفظی آن «فهرست بندی معنایی پنهان» می شود که البته من خودم هم با دیدن این جمله متوجه مفهوم آن نمی شوم! کاربرد اصلی کلمات کلیدی LSI برای فهماندن موضوع صفحات بصورت بهتر و کاملتر به گوگل و سایر موتور های جستجو است. این اصطلاح اولین بار توسط برخی از متخصصان سئو، از جمله سئوکاران خوشنام و تاثیرگذار به کار برده شد. به اعتقاد آنها LSI کلید موفقیت ترافیک ارگانیک است.

و اما ترافیک ارگانیک چیست؟ ترافیک ارگانیک، ترافیکی  است که بابت آن به موتورهای جستجو هزینه ای پرداخت نشده، صفحات به صورت رایگان در فهرست لینک های برتر معرفی شده و با توجه به محتوا به کاربران نمایش داده می شوند.

با جستجوی Latent Semantic Indexing در گوگل، سایت های شناخته شده ای مانند HubSpot را در لیست نتایج می بینید که مدعی هستند LSI باعث ارتقاء سئو سایت شما می شود و آن را به سطح بالاتری می برد. خوب این کیوورد LSI چیست؟ آیا شواهدی وجود دارد که نشان بدهد LSI می تواند به سئو سایت شما کمک کند؟

برای پاسخ به این سوالات باید در ابتدا ریشه های LSI و اینکه برای سئو چه اهمیتی دارد را بررسی کنیم. متاسفانه اطلاعات غلط زیادی در رابطه با این موضوع منتشر شده است ولی ما سعی بر این داریم که در این پست اشکالات فرضیه «استفاده از کلمات کلیدی LSI تاثیر مثبتی بر  سئو دارد» را برطرف کنیم. نگران سئو سایت تان نباشید در انتهای این مقاله استراتژی های موثرتری را به شما پیشنهاد می دهیم که بتوانید به جای LSI از آنها استفاده کنید.

کلمه کلیدی LSI چیست؟

Latent Semantic Indexing یک متد ریاضی است که در سال 1980 به منظور افزایش دقت در بازیابی اطلاعات ارائه شد. این روش از یک تکنیک به نام singular value decomposition برای اسکن داده های بدون ساختار استفاده می کند تا روابط بین مفاهیمی که در آنها وجود دارد را شناسایی کند. در واقع، روابط پنهان (Latent) بین کلمات (Semantic) را کشف می کند تا بتواند درک بیشتری از مفاهیم داشته باشد (Indexing). این متد پیشرفت بزرگی در زمینه درک مطلب بوده که به کامپیوترها کمک کرده تا اصطلاحات بومی زبان را بفهمند، در حقیقت با توجه به اینکه کامپیوتر نمی توانست زبان های مختلف را درک کند این سیستم را پیاده سازی نمودند تا کامپیوتر هم بتواند زبانی که ما صحبت می کنیم را کم و بیش درک نماید.

تکنولوژی های قدیمی تر از  مترادف های کلمات استفاده می کنند که زبان طبیعی (Natural Language) آنها را مشخص میکند و هر تغییری در آنها باعث می شود که مفاهیم دیگری داشته باشند. به عنوان مثال دو کلمه تور و ترکیه را در نظر بگیرید این دو کلمه دارای مفاهیم بسیار ساده و قابل درکی هستند، اما هر دو ممکن است بر اساس اینکه کجا و چطور استفاده می شوند چندین معنی دیگر داشته باشند. فقط کافیست این دو کلمه را در کنار هم قرار دهیم تا به یک مفهوم کاملا متفاوت از هر دو برسیم؛ تور ترکیه.

خب حالا چطور می توانیم یک ماشین (کامپیوتر) را آموزش دهیم تا با تفاوت ها منطبق باشد؟ این مشکلی است که برای سالها ذهن انسان های زیادی را درگیر خودش کرده است.

LSI توانست به کامپیوترها کمک کند تا زبان های محاوره ای را درک کنند. این متد بر روی متن های استاتیک و مجموعه متن های کوچک بهتر کار می کند که برای مقاصد اولیه ای که دارد عالی و کاربردی است. همچنین می تواند متون را با توجه به موضوعات مشترکی که دارند دسته بندی کند، این قابلیت برای موتورهای جستجو بسیار مفیدست.

حالا می توانیم یک تعریف کلی از LSI داشته باشیم، این تعریف را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • یک تکنولوژی بازیابی اطلاعات که در سال 1980 توسعه یافت. کاربرد اصلی آن برطرف کردن مشکلات تکنولوژی های قدیمی تر در درک هم معنایی (synonymy) و چندمعنایی (polysemy) است.
 • یک رویکرد خاص که تلاش می کند ساختار معناداری را در زبان های مختلف درک کند.
 • یک تکنولوژی که قادر به تشخیص کلمات و موضوع یک متن با استفاده از دسته بندی های سلسله مراتبی است.
 • یک تکنولوژی کاربردی برای دسته های متنی کوچک و استاتیک (بدون تغییر)

مطالعه بیشتر: راهکارها و تکنیک های سئو

LSI و تاثیرش بر سئو

در بخش قبلی گفتیم موتور جستجو می تواند با استفاده از LSI معنای عبارت ها را تشخیص دهد، پس این متد می تواند به موتور جستجو کمک کند که محتوای سایت شما را نیز درک کند.
منظور ما از اینکه می تواند موتور جستجو محتوای شما را درک کند چیست؟ قبل تر ها که همچین ویژگی ای در موتورهای جستجو وجود نداشت موتور های جستجو از یک دستور العمل ساده استفاده می کردند. آن هم به این شکل بود که فرض کنیم شخصی به دنبال این بود که ببیند “کلمات کلیدی LSI” چیست؟ وارد گوگل میشد و عبارت کلمه کلیدی LSI چیست را جستجو می کرد، موتورهای جستجو در بین سایت هایی که داشتند بدنبال این عبارت می گشتند و هر کسی که دقیقاً این عبارت را در متن خود یا هرجایی در صفحه به کار برده بود پیدا می کردند و به کاربر نمایش می دادند. اما الان چطور کار می کنند؟ امروزه ممکن است هر کسی در مورد LSI سوال دیگری داشته باشد، مثلاً اینکه این کلمه کلیدی در سئو چه تاثیری دارد. وقتی ربات گوگل محتوای ما را میخواند درک می کند که ما در مورد همه چیز این موضوع صحبت کرده ایم و وقتی کسی سوالی می پرسد که ما دقیقاً با آن عبارت سوال را مطرح نکرده ایم، گوگل این موضوع را تشخیص می دهد و آن محتوا را به کاربر نمایش می دهد.

یک مثال جالب و عجیب از LSI گوگل: چند روز پیش در پی شعری از مولانا بودم، اما نمیدانستم که شعر چه ادبیاتی داشت و تنها چیزی که از آن یادم بود بخشی از معنی شعر بود. بیت اصلی شعر این بود “یک دست جام باده و یک دست زلف یار **** رقصی چنین میانه ی میدانم آرزوست”! ولی من در گوگل این عبارت را جستجو کردم “یک دست موی یار و دست دیگر می”! شاید باورتان نشود گوگل دقیقاً همین شعر را برای من نمایش داد! می توانید تست کنید این موضوع رو! تمام سایت هایی که موجود هستند اصلاً در مورد این عبارتی که من جستجو کرده ام چیزی ننوشته اند، پس گوگل از کجا فهمید که منظور من چه چیزی بود؟! این دقیقاً قدرت LSI را نشان می دهد! گوگل بعد از خواندن آن بیت از شعر، آن را برای خودش معنی می کند و سعی می کند درک نماید که شعر در مورد چیست، همانطور که من برای خودم معنی کرده بودم و معنی را جستجو کردم.

 

lsi چیست

نمایش LSI عبارت در SERP

اگر بخواهیم این تعاریف را خلاصه کنیم به این جمله می رسیم «گزاره هایی که معنی مترادفی با کلمات کلیدیِ موردنظر شما دارند و در محتواهای سایت شما هستند به سئو سایت شما کمک می کنند». این گزاره ها همان چیزی هستند که ما با عنوان کلمات کلیدی LSI می شناسیم (LSI Keywords).

LSI نقش مهمی در توسعه موتورهای جستجوی اولیه داشته است. به نظر راجر مونتی (Roger Montti،کارشناس و مشاور سئو) « LSI نقش چرخ های کمکی برای موتورهای جستجو را دارد». اما دلیل نمی شود قبول کنیم که هنوز هم چنین نقشی را دارد. در این که گوگل می خواهد موضوع و مفهوم هر محتوایی را بفهمد شکی نداریم و Semantics یا معناشناسی (مطالعه معانی و مفاهیم در زبان ها) زیربنای این رویکرد گوگل است. در ضمن دلایل زیادی داریم که ثابت می کند تکنولوژی گوگل بسیار پیشرفته تر از اینهاست و از تکنولوژی «یادگیری ماشین» برای ایندکس کردن و بازیابی اطلاعات استفاده می کند. در اواخر سال 2017، JR Oakes (پژوهشگر فنی سئو) مقاله ای در زمینه رشد تکنولوژی سئو نوشت که شامل معرفی تکنولوژی های بازیابی محتوای مدرن و نحوه کارکردن گوگل می شود. با این حال که گوگل سعی می کند توانایی خود را در جستجوی معنایی از طریق تکنولوژی های جدید توسعه بدهد.

 

چه چیزهایی به جای کلمه کلیدی LSI باید برای شما مهم باشد؟

بهینه سازی محتوا به منظور افزایش جستجوی ارگانیک برای گوگل اهمیت زیادی دارد، اما با وجود پیشرفت هایی که داشته هنوز در زمینه درک معنایی (یا همان درک معانی کلمات در متن) با چالش مواجه است. برای برطرف کردن این مشکل راه های بهتری از LSI و اضافه کردن LSI Keywords وجود دارد.

داده های ساختاریافته یکی از اجزای اساسی استراتژی مدرن سئو است. با برچسب گذاری های درست می توانیم به گوگل کمک کنیم تا صفحات را ایندکس کند و در لیست نتایج نمایش دهد و در نتیجه سایت رتبه بهتری داشته باشد. اهمیت مفهوم همپوشانی (co-occurrence) هم مرتب می شود زیرا گوگل کلماتی که معمولا با هم استفاده می شوند را شناسایی کرده تا بتواند درک کند چه ارتباطی با هم داشته و چطور کنار هم معنای متفاوتی دارند. پس یادتان باشد که شناسایی کلمات، اصطلاحات و مفاهیم مرتبط با کسب و کاری که میخواهید تبلیغ کنید و توسعه بدهید، بسیار مهم است.

 

در استفاده از LSI زیاده روی نکنید!

LSI یک تکنولوژی خاص اما قدیمی مربوط به دهه 80 میلادی است که یک قدم رو به جلو در زمینه فهرست کردن و بازیابی اطلاعات به شمار می آید اما چندتا از تکنولوژی های آن دهه را می شناسید که هنوز هم بتوان از آن استفاده کرد؟ بله دقیقا هیچی!

ماهیت اصلی گوگل هم فهرست سازی و بازیابی اطلاعات است اما این دلیل بر این نمی شود که گوگل از هنوز هم از همان LSI قدیم استفاده می کند. بعضی معتقدند حتی اگر شواهدی مبنی بر اینکه گوگل از LSI استفاده می کند وجود نداشته باشد، افزودن کلمات هم معنی و مترادف به محتوای شما آسیبی نمی زند، در نتیجه ارزشش را دارد که این روش امتحان شود. بر عکس این اعتقاد هم وجود دارد که کار اضافه ارزش کار شما را بالا نمی برد. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که هم بطور کم از کلمات مترادف استفاده کنید و هم به معنای کلماتی که در متن بکار می برید توجه داشته باشید.

 

نتیجه گیری

استفاده از کلمات کلیدی LSI بصورت زیاد می تواند به محتوای شما آسیب بزند، اما نترسید! استفاده درست از این کلمات می تواند شما را چندین رتبه جابجا کند و بالا ببرد! در سئو ممکن است شما صحبت های مختلفی را مشاهده کنید و دلیل این امر هم این است که نتایج در سئو متفاوت است و همه چیز بستگی به ربات های گوگل دارد و باید بسیاری از موارد موجود در سئو را بصورت مستند مشاهده کنید. ما در ویکی دمی سعی بر این داریم که همه ی مطالبی را که منتشر می کنیم را بصورت مستند هم بررسی کنیم و در مقاله آموزش سئو این موارد را برای شما بازگو کنیم.

در آخر هم پیشنهاد می کنم که حتماً سری به مقاله استراتژی کلمه کلیدی بزنید زیرا این موضوع پیدا کردن کلمه کلیدی از LSI بسیار مهم تر است.

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید بوده باشه! در صورتی که سوالی در مورد کلمات کلیدی LSI داشتید حتماً کامنت بگذارید یا با بخش تیم خدمات سئو تماس بگیرید.

[irp posts=”691″ name=”آموزش سئو برای افراد مبتدی 2019″]

ممنون که این مطلب رو تا انتها خواندید.

0

 1. محمدرضا

  سلام ممنون از مطلبتون جوابم رو در مورد بکارگیری کلمات مترادف گرفتم .
  ای کاش در آینده چند تا ابزار مناسبم معرفی کنید ، من یه مدت برای این مدل کلمات با سرچ تو گوگل با عنوان مترادف کلمه … استفاده می‌کردم اما به نظرم این شیوه همه جا جوابگو نیست . چون خیلی از کلمات مترادف توسط خودمون تو محاوره و حتی سرچ گوگل استفاده نمی‌شه ( نمی‌دونم باید به این مسئله هم فکر کنیم یا نه ؟!!! ) که خب فکر کنم همین مسئله کار رو زمان بر کنه .

  20 مهر 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام دوست عزیز
   یکی از بهترین راه هایی که میتوانید برای lsi از آن استفاده کنید ابزار سرچ کنسول گوگل است
   توی سرچ کنسول برید و در بخش performance یه بازه زمانی انتخاب کنید و تب page را کلیک کنید.
   از صفحه های نمایش داده شده یکی را انتخاب کنید و بعد روی تب queries کلید کنید.
   در این بخش میتوانید کلمات کلیدی خیلی با ارزشی را مشاهده کنید که کاربرانتان آنها را سرچ کرده اند و میتواند برای lsi کمک زیادی به شما بکند

   22 مهر 1398 پاسخ
 2. امیری وفا

  خواستم بدون دادن نظر پیج رو ببندم حیفم اومد؛ خوب بود وامیدواریم مقالات جامعتری تهیه بفرمایید، مثلا در این مقاله میتونستید سایتهایی که میتونن به دریافت lsi کمک کنند رو نیز ذکر کنید.
  موفق باشید

  24 مرداد 1398 پاسخ
 3. سپیده

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  واقعا این مقاله به من کمک کرد
  من دقیقا نمی دونستم چجوری از lsi توی متن استفاده کنم
  بازم ممنون

  07 مرداد 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام
   خوشحالیم که محتواهایی که قرار میدیم مفیده و مقاله lsi تونسته به شما کمک کنه

   13 مرداد 1398 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

12 − هشت =