بدون دیدگاه
1398/10/23
139 بازدید

چگونه یک وبینار خلاقانه بسازیم؟

نمی‌دانم آن دوران یادتان هست یا نه؟ زمانی که برای دیدن یک کارگاه یا یک جلسه آموزشی گاهی مجبور بودیم، مسافت‌های طولانی را طی کنیم و به محل برگزاری جلسه یا سیمنار برویم. ادامه دادن به آن، دیگر به شانس ما بستگی داشت که کلاس مورد نظر از کارایی و کیفیت لازم برخوردار باشد یا نه. اگر مفید بود که هیچ حرفی باقی نمی‌ماند؛ اما اگر نداشت که ما می‌ماندیم با هزینه‌ای که از کفمان رفته و وقتی که بیهوده تلف شده است. اما امروزه با گسترش اینترنت و اعطای سرعت‌های خوب به آن، یادگیری موضوعات مختلف بدون خارج شدن از منزل، دیگه برای ما یک رویا نیست. به راحتی در منزل مینشینیم و در کلاس مورد علاقه‌ نیز شرکت میکنیم. به برگزاری جلسات آنلاین که به این روش انجام می شود، وبینار یا web based seminar گفته می‌شود. اسامی دیگری نیز برای آن وجود دارد مانند سمینار آنلاین، یا رویداد آنلاین و …  که در واقع همه به یک معنی هستند و به یک موضوع اشاره می‌کنند.

البته ناگفته نماند از وبینار تنها برای آموزش استفاده نمی‌شود؛ بلکه شرکت‌هایی نیز هستند که برای بازاریابی از این روش کارآمد و کم هزینه استفاده‌ می‌کنند. اگر در مورد وبینار، وبینار مارکتینگ هیچ گونه اطلاعاتی ندارد، با ما همراه باشید.

وبینار چیست؟

وبینار (web based seminar) یا سیمنار بر پایه وب، به نوعی یک دورهمی اینترنتی محسوب می‌شود؛ که میزبان، مدرس و یا تیم برگزار کننده است و باقی هم مخاطبانی هستند که به موضوعی که در وبینار ارائه می‌شود، علاقه نشان داده‌اند. این ارتباط بر بستر و پایه اینترنت بنا نهاده شده است و امکانات خاص و پیچیده‌ای نیاز ندارد؛ تنها باید اینترنت با سرعت بالا را در دسترس خود داشته باشید.

به طور خیلی ساده و خودمانی اگر بخواهم توضیح بدهم، در جلسه‌ای که تحت عنوان وبینار برگزار می‌شود، مدرس پشت لپ تاپ خود در محلی که تمایل دارد جلسه‌ به صورت آنلاین ارائه شود، قرار می‌گیرد و به مخاطبان و علاقه‌مندان بحث مورد نظر را به صورت آنلاین و شفاهی توضیح می‌دهد. این روش با دیدن فیلم‌های آموزشی که شما بعضا ممکن است در منزل داشته باشید، تفاوت‌هایی اساسی دارد؛ از جمله آنکه در وبینار همه چیز به صورت آنلاین نشان داده شده و مخاطب اگر از مدرس سوالی داشته باشد می‌تواند در همان لحظه سوالش را بپرسد؛ درست مانند اینکه شما به صورت واقعی در یک کلاس در دانشگاه یا مدرسه قرار گرفته‌اید. آموزش به این صورت، برای کسانی کاربرد دارد که دوست دارند در یک سمینار آموزشی شرکت کنند، اما دوری راه و مسافت‌های زیاد و کمبود وقت به آنها این اجازه را نمی‌دهد.

وبینار چیست

وبینار مارکتینگ یا بازاریابی وبینار چیست؟

در بازاریابی وبینار نیز که به تازگی گسترش بسیار زیادی پیدا کرده است، کار عجیب و غریبی انجام نمی‌شود و دقیقا مانند مارکتینگ حضوری است؛ یعنی معرفی محصول. تنها فرقش این است که در بازاریابی وبینار، انرژی زیادی صرف رفتن از یک محل به محل دیگر و توضیح در مورد محصول نمی‌شود، کار به صورت آنلاین انجام می شود.

البته این روش نسبت مارکتینگ حضوری مزایای زیادی دارد، مثل صرف وقت کمتر و صحبت با تعداد زیادی از مشتریان، افزایش فرصت برای فروش محصول به دلیل بالا بودن تعداد مخاطبان و خیلی مزایای دیگر که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهد شد.

وقتی در وبینار مارکتینگ، به سوال‌های مخاطبان نیز پاسخ می‌دهید، منتظر بازخوردهای مثبت نیز باشید؛ زیرا این صرف وقت، نشان‌دهنده آن است که، شما به آن‌ها تنها به چشم کسانی که تنها قرار است محصولی را بخرند، نگاه نمی‌کنید و این عامل اثرات مثبت و زیادی دارد.

مزایای استفاده از رویداد آنلاین

هر سمینار  آنلاین دارای مزایایی است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

  • دسترسی همیشه راحت 

تنها کاری که لازم است شما برای حضور در یک وبینار انجام دهید، ثبت نام در دوره مورد نظر است؛ سپس منتظر باشید تا ساعت و روز جلسه را اطلاع دهند و بدون اینکه از منزل خود خارج شوید، به راحتی می‌توانید در موضوع مورد نظرتان، اطلاعات خوب و کاربردی را دریافت کنید. البته غیراز این موارد، مزیت دیگری نیز، برای این روش بازاریابی قائل شده‌‌اند و آن هم دسترسی به اقصی نقاط جهان است که این مساله فیدبک‌های زیادی برای شما به همراه دارد و میزان موفقیت در کارتان را افزایش می‌دهد.

  • رشد در کسب و کار و تبلیغات

وقتی شما به فکر ارائه یک رویداد آنلاین می‌افتید باید همه جوانب را در نظر گرفته و به نحوی عمل کنید که نهایتا نتیجه عکس از وبینارمارکتینگی که برگزار کرده‌اید، نگیرید. به این نکته نیز توجه داشته باشید، که تبلیغات هزینه نیست بلکه یک سرمایه است؛ اما باید به درستی این سرمایه رابه کار بگیرید، تا نتیجه همانی شود که شما می‌خواهید.

در وبیناری که قرار است ارائه دهید، سعی کنید از ویژگی‌هایی که محصولتان دارد بگویید. سعی کنید به نحوی کارتان را انجام دهید که هر وقت نام محصول یا نام شرکت شما به میان آمد، شما در بالای لیست اطلاعاتی باشید که مشتری از محصولات مشابه، در ذهنش دارد.

  • تاثیر بیشتر بر یادگیری مردم

اگر خلاقانه دست به ارائه سمینار آنلاین بزنید وسنت شکنی کنید، قطعا می‌توانید تاثیر لازم را بر مخاطب بگذارید. شاید برای خود شما هم این مساله پیش‌ آمده باشد، که مثلا ماه پیش یک ویدئوی جذاب را در یک سایت دیده‌ و تا مدت‌ها آن را گوشه ذهنتان نگه داشته‌اید. حالا دقت کنید که این مورد در رابطه با وبینار که تاثیرات و عمر طولانی‌تری در حافظه مردم دارد، چه قدر می‌تواند کمک کننده باشد برای شما، تا به کسب و کار و تبلیغاتتان رنگ و بویی دیگر ببخشید.

  • تولد ایده‌های جدید

در وبینار، این امکان برای شما فراهم است که بتوانید به طورمستقیم و بی واسطه با مخاطبانتان، صحبت کرده و ازبین حرفهای آنها به یک ایده جدید، برای کسب و کارتان برسید. حتی می‌توانید ایده خودتان را مطرح کنید و از نظرات بقیه در پرورش آن استفاده کنید.

کم کردن هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری

در این روش بازاریابی، شما با صرف زمان کمتر و هزینه کمتر، می‌توانید هر آنچه ازمحصولتان نیاز است تا مخاطب اطلاع داشته باشد، دراختیارش قرار دهید.

  • افزایش حس اعتماد

تاثیر مثبتی که در مورد وبینار بسیارقابل توجه است، زنده بودن و آنلاین بودن رویداد است. اصولا وقتی شما با فردی به صورت زنده در ارتباط هستید، می‌توانید راحت‌تر به او اعتماد کنید و این افزایش حس اعتماد، می‌تواند نتایج مثبت و دلخواه شما را ایجاد کند.

ساخت یک برند در ذهن مشتری

وقتی اطلاعات مفیدی در اختیار مخاطبتان قرار می‌دهید، شما نام خود را به عنوان کسی که توانسته کاری مفید و ارزشمند انجام دهد، در ذهن فرد ثبت می‌کنید و به این طریق، می‌توانید نام برند خود را تا مدت‌ها درذهن مخاطب، حکاکی کنید. توجه کنید که با رسیدن به این مرحله، نیمی از راه را طی کرده‌اید.

ذکر یک نکته خالی از لطف نیست که، درست است که این روش دارای مزایای زیادی است، اما در برگزاری وبینار باید دقت عمل به خرج دهید و سعی کنید که مواردی را در اختیار مخاطب قرار دهید که، می‌دانید که می‌تواند یک نیاز از مشتری را برآورده کند. سعی کنید با دادن اطلاعات ارزشمند به مخاطب، او را کنجکاو کنید. وقتی فرد ببیند که شما به فکر مشکلات او هستید، شک نکنید تاثیر بسیار زیادی بر روی او خواهید داشت و حداقل برای یک بار هم که شده، سعی می‌کند محصول شما را خریداری کند تا به مشکلش پایان دهد.

مزایای استفاده از وبینار

آیا باید یک وبینار را به صورت رایگان برگزار کنیم؟

جواب این سوال بستگی عوامل مختلف دارد. اگر هدف شما برگزاری یک جلسه برای آموزش موضوعی خاص است،که بهتر است وبینار به صورت رایگان برگزار نشود تا افراد جلسه درنظرگرفته شده را به صورت جدی پیگیری کنند.

اما وقتی شما قرار است محصولی را از این طریق به مخاطبان معرفی کنید، بهتر است جلسه را به صورت رایگان برگزار کنید تا همه بتوانند از آن استفاده کنند. وقتی آمار کسانی که در یک وبینار بالا می‌رود شک نکنید، که خرید ازمحصولتان نیز به طرز عجیبی افزایش پیدا خواهد کرد.

البته به این نکته هم توجه کنید که سمینارهای آنلاین که هزینه‌ای در بر دارند نسبت به انواع رایگان آن، ویژگی‌ها و محاسنی دارند، که لازم است به آن نیز اهمیت بدهید.

یک وبینار webinar را باید چگونه برگزار کرد؟

ارائه یک سمینار آنلاین، نیز مانند هر کاری دیگری بر طبق اصول و ضوابطی انجام می‌شود. که به ترتیب به آنها اشاراتی خواهد شد.

  1. در قدم اول نیاز دارید تا یک موضوع برای ارائه انتخاب کنید. برای این کار اگر خودتان ایده خوبی دارید که چه بهتر؛ در صورت نداشتن ایده از کمک‌های بقیه استفاده کنید. مثلا از همکارانتان که در قسمت ارتباط با مشتری فعالیت دارند، کمک بگیرید.حتی خودتان هم می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی جستجو کنید و از مشتریانتان سوال بپرسید و از دغدغه‌های آنها آگاه شوید.
  2. در مرحله بعد باید برای ارائه رویداد آنلاین مورد نظر، یک نرم‌افزار در نظرگرفته و از آن استفاده کنید. می‌توانید از نرم افزارهایی مثل skyroom یا adobe connect استفاده کنید.
  3. در این مرحله، باید به اطلاع علاقه‌مندان و غیر علاقه‌مندان برسانید که شما قصد دارید یک سمینار به صورت آنلاین ارائه کنید. پس باید تبلیغات کنید. برای انجام آن نیز، می‌توانید از چند روش برای مطلع کردن بقیه استفاده کنید؛ مانند فرستادن ایمیل، قرار دادن یک تبلیغ در سایتتان و یا تبلیغات در فضای مجازی، می‌تواند به شما کمک کند.

سخن آخر

وبینار یا سمینار آنلاین یا رویداد آنلاین قطعا می‌تواند به شما کمک کندکه بتوانید برند خود را به خوبی به همه بشناسانید. اما باید به همه نکات آن توجه کنید و ریز بینی لازم درهنگام ارائه را فراموش نکنید.                                                               

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

1 × چهار =