بدون دیدگاه
1400/09/25
246 بازدید

بهترین افزونه ها برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و آموزش بهینه سازی دستی

بهینه سازی دیتابیس وردپرس اهمیت زیادی دارد. هدف اصلی این کار، بالا بردن سرعت وردپرس و بهبود کارآیی سایت از طریق پاک سازی داده های بی استفاده و کاهش حجم دیتابیس است. فرآیند بهینه سازی دیتابیس خیلی ساده است. در این پست، ویکی دمی قرار است بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس را معرفی می کند.
وب سایت جدیدی که  با نصب پیش فرض وردپرس ایجاد می شود دارای یک مجموعه از جداول کامنت است که با نصب و فعال سازی قالب و افزونه ها در این وب سایت، جداول دیتابیس نیز افزایش می‌یابند و دیتابیس حجم می گیرد. حتی با غیر فعال یا پاک کردن تعدادی از این افزونه ها، باز هم جداول در دیتابیس باقی می مانند و از بین نمی روند. بنابراین با بزرگ شدن دیتابیس باید اطلاعات بدون استفاده و قدیمی آن پاک، به اصطلاح دیتابیس بهینه‌سازی شود.
برای این منظور افزونه های زیادی در وردپرس وجود دارند که با آنها می توانید دیتابیس وب سایت خود را بهینه سازی کنید. اما این کار به صورت دستی و از طریق phpMyAdmin نیز قابل انجام است.
در این مقاله نخست، بهینه سازی دیتابیس وردپرس به وسیلۀ phpMyAdminرا بیان می‌کنیم و سپس چند افزونه از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد.

ساختار دیتابیس در وردپرس

وردپرس برای ذخیره سازی محتوای دینامیکی و اطلاعات کاربران، از MySQL استفاده می کند. وردپرس به صورت پیش فرض دارای تعدادی جدول در دیتابیس می باشد. این جداول با نصب قالب ها و افزونه های جدید زیادتر می شوند؛ زیرا قالب ها و افزونه ها جدول های جدیدی را در دیتابیس ایجاد می کنند.

بهترین افزونه ها برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و آموزش بهینه سازی دستی

ساختار دیتابیس پیش فرض وردپرس

بهترین افزونه ها برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و آموزش بهینه سازی دستی

پیشوند _wp پیش از نام هر جدول، پیشوند پیش فرض دیتابیس وردپرس است که می توان آن را در خلال نصب وردپرس تغییر داد که برای بالا بردن ضریب امنیت وردپرس، ضرورت دارد.

بهترین افزونه ها برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و آموزش بهینه سازی دستی

بهترین افزونه ها برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و آموزش بهینه سازی دستی

استفاده از phpMyAdmin برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس

phpMyAdmin به ایجاد، ویرایش، مدیریت و حذف جداول دیتابیس کمک می کند. این ابزار یک رابط گرافیکی است که به مدیریت دیتابیس MySQL کمک می کند.
پس از مدتی که از وردپرس استفاده کردید، دیتابیس وردپرس فرگمنت می شود و اجرای کوئری ها به دلیل سرریز شدن حافظه، افزایش می یابد. شما با استفاده از یک فرمان ساده می توانید دیتابیس را بهینه سازی کنید.
برای بهینه سازی دیتابیس با استفاده از phpMyAdmin مراحل زیر را اجرا کنید:
به phpMyAdmin بروید (https://www.phpmyadmin.net)
پایگاه داده ای که می خواهید بهینه سازی کنید را انتخاب کنید.
در صفحه فهرست جداول، بر روی Check All کلیک کنید تا همه جدول ها انتخاب شوند.
از منوی کشویی “With Selected” جدول Optimize را انتخاب کنید.
جداول دیتابیس با دی فرگمنت کردن، بهینه سازی می شوند.

بهترین افزونه ها برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و آموزش بهینه سازی دستی

بهترین افزونه ها برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و آموزش بهینه سازی دستی

چند گزینه پیکربندی جهت حذف داده های غیرضروری دیتابیس

در خلال بهینه سازی دیتابیس وردپرس از طریق phpMyAdminT می توانید دیتابیس را با تغییر مقادیر ثابت در فایل پیکربندی وردپرس (wp-config.php) بهینه سازی کنید.

ذخیره سازی خودکار

وردپرس پس از مدت زمان مشخصی به صورت خودکار نوشته ها و برگه ها را ذخیره می کند. یعنی زمانی که یک مقاله می نویسید، وردپرس بعد از چند ثانیه آن را به صورت خودکار ذخیره می کند. شما می توانید خط زیر را در فایل wp-config.php وارد کرده و این دوره زمانی را با وارد کردن مدت زمان دلخواه افزایش دهید.
( ‘AUTOSAVE_INTERVAL’, 450);

تخلیۀ سطل آشغال

وردپرس به صورت پیش فرضT آیتم های حذف شده/پاک شده را به مدت 30 روز در دیتابیس نگه می دارد. شما می توانید با وارد کردن خط زیر در فایل wp-config.phpT در تعداد روزهای کمتری سطل آشغال را به صورت خودکار خالی کنید. این کار زمان اجرای کوئری ها را کاهش می دهد.
( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 5);

تعداد رونوشت ها

یکی از مفیدترین ویژگی های وردپرس، رونوشت ها هستند. رونوشت ها به تولید کنندگان محتوا کمک می کنند که در صورت بروز اختلال، بتوانند نسخۀ پیشین مقالۀ خود را دوباره بازیابی کنند. هرچند هیچ محدودیتی در تعداد نسخه های ذخیره شده در دیتابیس وجود ندارد و تعداد این رونوشت ها می تواند 5، 10 و حتی 30 باشد. شما می توانید تعداد نسخه ها را با قرار دادن خط زیر در wp-config.php محدود کنید.
( ‘WP_POST_REVISIONS’, 5);
بهینه سازی وردپرس به صورت دستی و با استفاده از phpMyAdmin برای مبتدی ها تا حدی پیچیده است. لذا افزونه های رایگان زیادی برای وردپرس وجود دارند که این فرآیند را بسیار راحت کرده اند. با این افزونه ها نیازی به این که به صورت دستی بهینه سازی ها را انجام دهید وجود ندارد.

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس

در این بخش قصد داریم که بهترین افزونه هایی که می توانید برای بهینه سازی دیتابیس استفاده نمایید را به شما معرفی نماییم:

افزونۀ رایگان WP-Optimize

از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس بوده و یک ابزار مؤثر جهت پاک سازی خودکار آن است؛ به طوری که پس از استفاده از این افزونه، وب سایت شما با حداکثر کارایی اجرا خواهد شد. اگر یک وب سایت کسب و کار یا یک وبلاگ کوچک دارید، نسخه رایگان این افزونه بسیار مناسب است. فرآیند بهینه سازی با این افزونه ساده و سریع است.
افزونه WP-Optimize می تواند تمام داده های نامطلوب از جملهTrackback ها، Pingback ها و کامنت هایی که دیگر نیاز ندارید را حذف کند. همچنین می تواند جداول دیتابیس را دِفراگ کند و اجازه کنترل بهینه سازی با جزئیات زیاد را می دهد.
توجه کنید که اگر جداول دیتابیس MySQL با موتور InnoB ساخته شده باشند، این افزونه بهینه سازی جداول دیتابیس را انجام نخواهد داد. لذا باید بهینه سازی را به صورت دستی از طریق phpMyAdmin انجام دهید.

ویژگی های افزونۀ WP-Optimize

حذف تمام داده های غیر ضروری؛ از قبیل کامنت های اسپم/تأیید نشده/سطل آشغال، Pingback ها، Trackback ها و سایر گزینه های منقضی شده
دِفراگ و فشرده سازی جداول MySQL با زدن یک دکمه
کنترل دقیق بهینه سازی
اجرای پاک سازی های هفتگی، ماهانه و …

افزونۀ Optimize Database after Deleting Revisions

با بیش از 100000 نصب فعال، یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس است که تنها با یک کلیک دیتابیس را پاک و بهینه سازی می کند. این افزونه نیز رونوشت های پست، کامنت های غیر ضروری، تگ ها و بسیاری موارد دیگر را پاک می کند. پس از پاک کردن دیتابیس با این افزونه می توانید کوئری های دیتابیس را سریع تر کنید.

ویژگی های افزونۀ Optimize Database after Deleting Revisions

پاک سازی رونو شت پست ها، صفحه ها و/یا انواع پست های سفارشی به صورت دلخواه
حذف نوشته ها، صفحات و کامنت های سطل آشغال
حذف کامنت های اِسپم
حذف تگ های بی استفاده و
بهینه سازی جداول دیتابیس به صورت اختیاری
بهینه سازی قابل زمان بندی به صورتی که بهینه سازی به صورت خودکار ساعتی، دو بار در روز، یک بار در روز یا هفتگی در یک زمان خاص انجام می شود

افزونۀ WP-DBManager

یک افزونه چند منظوره و از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس است که می تواند برای پشتیبان گیری از دیتابیس، حذف پشتیبان ها، بازیابی پشتیبان ها و بهینه سازی و تعمیر دیتابیس مورد استفاده قرار گیرد. شما می توانید پشتیبان گیری خودکار را زمان بندی کرده و جدول های دیتابیس را خالی کنید و کوئری های دیتابیس را مستقیماً از رابطی که توسط افزونه فراهم شده است، اجرا کنید.
ویژگی اصلی این افزونه این است که به صورت خودکار یک فولدر به نام پشتیبان دیتابیس می سازد که اطمینان می دهد تمام فایل های بسیار مهم در یک ناحیه جداگانه برای بازیابی نگه داری می شوند. این افزونه بیشتر برای بازیابی و مدیریت طراحی شده است.

افزونه WP-Sweep

یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و افزونه ای است که روی پاک سازی سایت وردپرسی با حذف داده های بی استفاده مانند رونوشت ها، پیش نویس های خودکار، کامنت های پاک شده، کامنت های تأیید نشده، کامنت های اسپم، مگا پست تنها و بسیاری موارد دیگر تمرکز دارد.

افزونه Advanced Database Cleaner

یکی از بهترین افزونه هایی است که برای بهینه سازی و پاک سازی دیتابیس وردپرس طراحی شده است. به مرور زمان دیتابیس شما با تعداد بسیار زیادی از پیش نویس های قدیمی، کامنت های اسپم که پاک نشده اند و بسیاری موارد دیگر پر می شود. این افزونه به صورت منظم دیتابیس وب سایت را از تمام فایل های بی استفاده و بدرد نخور، پاک می کند.

ویژگی های افزونه Advanced Database Cleaner

کامنت های در انتظار تأیید و همچنین پیش نویس های خودکار قدیمی می توانند حذف شوند
کامنت های اسپم می توانند پاک شوند
جداول و گزینه ها را می توان مشاهده و ایجاد کرد
امکان پشتیبانی نصب بر روی چندین سایت

افزونۀWP Cleaner Pro

یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و مؤثرترین و ساده ترین افزونه ای که می توانید برای پاک سازی و بهینه کردن وب سایت وردپرسی خود و افزایش سرعت آن استفاده کنید. با این افزونه می توانید به صورت همزمان یا زمان بندی شده، 25 نوع داده را پاک سازی و دیتابیس خود را بهینه سازی کنید.

ویژگی های افزونۀ WP Cleaner Pro

 •  پاکسازی فوری وب سایت وردپرسی از اطلاعات بی استفاده شامل کامنت های سطل آشغال، کامنت های اسپم، کامنت های در انتظار بررسی، متا کامنت Orphan، متا کامنت تکراری، Pingback ها، Trackback ها، پیش نویس ها، پیش نویس های خودکار، رونوشت ها، پست های سطل آشغال، متا پست Orphan، متا پست Duplicated و

 •  پاک سازی زمان بندی شده دیتابیس وردپرس

 • بهینه سازی دیتابیس وردپرس

 •  پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس (ایجاد/دانلود/حذف نسخه های پشتیبان)

 • 25 نوع داده که می توانند پاک سازی شوند

 •  دیدن جزئیات پاک سازی

 • انتخاب آیتم های پاک سازی

 •  فیلتر کردن آیتم های پاک سازی

 •  بررسی کد با PHP CodeSniffer

 •  توسعه کد مطابق با استانداردهای کدگذاری وردپرس

 • بهینه سازی کد برای سرعت

 •  مستندات موبایل دوستانه

افزونه‌های WordPress Caching در طراحی سایت‌های فروشگاهی

افزونه‌های WordPress Caching از معروف ترین افزونه‌ها برای بالا بردن سرعت سایت و وبلاگ است. اگر طراحی سایت فروش اینترنتی را انجام داده‌اید و نیاز دارید تا رتبه‌ی خوبی در فضای گوگل بدست بیاورید، استفاده از این پلاگین‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد. زیرا سرعت لود شدن سایت سهمی مهم در رضایت کاربر دارد و این مورد معیاری مهم از دید گوگل به حساب می آید.

از بین تمام این پلاگین‌ها باید سعی کنید که مطمئن‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. برخی از این پلاگین‌های معتبر را در ادامه اشاره خواهیم کرد.

 • WP Super Cache

 • WP Fastest Cache

 • W3 Total Cache

علاوه بر این باید مطمئن شوید که پلاگینی که انتخاب کرده‌اید با پلاگین‌های دیگری که برای سایت فروشگاهی خود انتخاب کرده‌اید سازگار باشد. اگر در حال حاضر تنها پلاگین WooCommerce استفاده کرده‌اید، جای هیچ‌گونه نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا اکثر این پلاگین‌ها با ووکامرس سازگار هستند.

منظور ما از سازگاری این است که افزونه‌های WordPress Caching به طور اتوماتیک مواردی را که باید Cache شوند را تشخیص دهند. به عنوان مثال صفحات سبد خریدو پرداختنباید تحت هیچ شرایطی کش شوند. زیرا این صفحات صفحاتی ایستایی هستند که فقط بر اساس انتخاب کاربر ایجاد می‌شوند.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد به بهینه سازی دیتابیس وردپرس کمک فراوانی کرده باشد، برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 09128909248 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 + 9 =