بدون دیدگاه
2021/07/29
426 بازدید

طراحی سایت کودکان

برای داشتن یک سایت با امکانات مناسب و حرفه‌ای باید ده‌ها امکان ویژه و اختصاصی در نظر گرفت. وقتیکه یک سایت به خوبی طراحی شود، نگاه شما را روی متوقف می‌کند و باعث می‌شود تا مدت‌ها آن را مشاهده کنید. هرچند که سرعت سایت بسیار اهمیت دارد، اما در نظر گرفتن المان‌هایی جذاب برای سایت نیز بسیار حیاتی است. زیرا بخش زیادی از یک تجربه‌ی کاربری مناسب به این موضوع وابسته است.

اما یک سوال اساسی در این میان مطرح است؛ طراحی سایت کودکان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ واقعیت این است که طراحی سایت کودکان باید با المان‌هایی متناسب با نیاز آن‌ها طراحی شود. زیرا کودکان با دیدی متفاوت به جهان نگاه می‌کنند.

این نوع از وب سایت‌ها علاوه بر اینکه باید رنگ و طرحی جذاب داشته باشند، باید به گونه‌ای باشند که کودکان را درگیر کنند. منطق طراحی یک سایت برای کودکان با منطق طراحی یک سایت برای افراد بزرگسال متفاوت است. زیرا کودکان دیدی متفاوت به یک سایت دارند.

در این مرحله یک سوال جدی‌تر مطرح می‌شود؛ چه طور می‌توان طراحی سایت را مطابق با سلایق کودکان طراحی کرد؟ در ادامه قصد داریم به چندین ویژگی مهم اشاره کنیم که می‌تواند طراحی سایت برای کودکان را بسیار جذاب سازد.

از طرح‌های رنگی عکس و متن استفاه کنید

علت استفاده از کاراکترهای رنگی در کارتون‌های مختلف این است که این المان‌ها تصاویری واضح و فریبنده برای مخاطبان ایجاد می‌کنند. کودکان عاشق رنگ‌های جذاب و (Bold) هستند. به همین دلیل بهتر است که در پس زمینه سایت و در میان عکس‌ها، موسیقی‌ها و انیمیشن‌ها از رنگ‌های شاد استفاده کنید.

از انیمیشن استفاده کنید

کودکان همیشه جذب کاراکترها و حروف متحرکی می‌شوند که در وب سایت‌ها وجود دارند. به طور کلی، شما می‌توانید با استفاده از Adobe Flash و Java script انیمیشن‌های جذاب ایجاد کنید که میزان جذابیت صفحات وب سایت را بسیار افزایش می‌دهد. این المان‌ها فضایی را برای کودکان ایجاد می‌کند که به راحتی احساس می‌کنند که در جهان داخل وب سایت هستند.

  بهترین زبان های طراحی سایت دنیا

 

طراحی سایت برای کودکان

 

فضایی شاد در وب سایت ایجاد کنید

چه کسی در این دنیا وجود دارد که از دیدن و تجربه کردن فضاهایی شاد لذت نبرد؟ کودکان به طور خاص تمایل دارند به موضوعات شاد و جذاب علاقه دارند. بنابراین ایجاد کارکترها و موقعیت‌هایی جذاب و متحرک در صفحه‌ی Home یا ایجاد بازی‌های جذاب در سایت می‌تواند بسیار سودمند باشد.

وقتی شما از تصاویر کودکان شاد و کاراکترهای کارتونی بشاش یا فضاهای ساختگی رویایی استفاده کنید، کودکان به راحتی فریفته‌ی این گونه خیال‌پردازی ها خواهند شد.

گروه سنی خود را بشناسید

هرچند که وب سایت‌های کودکان باید رنگی، جذاب و شاد طراحی شوند اما همواره در ذهن داشته باشید که کاربران شما چندساله هستند. کودکانی که در سنین 3 تا 5 سال هستند از رنگ‌های یکدست، کاراکترهای جذاب و صفحاتی با متون کم لذت می‌برند. اما کودکانی که در سنین 9 تا 12 سال هستند به دلیل آنکه خواندن متن را یاد گرفته‌اند، می‌توانند با سایت‌های متنی هم ارتباط خوبی برقرار کنند. علاوه بر این‌ها کودکانی که در این سنین هستند علاقه‌ای به بازی‌های تکراری کودکانی با سنین پایین‌تر ندارند. بلکه نیاز دارند با بازی‌هایی سر و کار داشته باشند که جالب و تعاملی باشند.

تخیل کودک را پرورش دهید

تقویت تخیل کودکان یک موضوع بسیار کلیدی برای پرورش شناخت آن‌ها است. این موضوع می‌تواند کودکان را خلاق‌تر کند، مهارت اجتماعی آن‌ها را افزایش دهد و میزان استرس آن‌ها را به مرور کاهش دهد.

ساختار سایت را شهودی بسازید

کودکان هیچ‌گاه ساختاری منطقی برای پیمایش سایت انخاب نمی‌کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند المان‌های سایت از قبیل دکمه و جدول، بسیار درشت و با متنی واضح طراحی شوند. کودکان معمولا وارد وب سایت‌ها می‌شوند تا بازی کنند و سرگرم شوند. بنابراین یک منو رنگی که روی سقف یک خانه‌ی زیبا قرار گرفته بسیار جذاب‌تر از یک منو با متن ساده در سمت چپ صفحه است.

  طراحی وب سایت قالیشویی

 

ایجاد ساختاری شهودی در سایت کودکان

 

میزان متن موجود در صفحه را بررسی کنید

بسیاری از افراد بزرگسال با انگیزه‌ی بدست آوردن اطلاعات کافی وارد فضای وب سایت می‌شوند. بنابراین قرار دادن حجم زیادی از متن بسیار مفید خواهد بود. زمانیکه می‌خواهید یک سایت برای کودکان طراحی کنید باید دقت کنید که محتوای متن را در حداقل مقدار ممکن نگه دارید و به میزان گرافیک، رنگ، شکل و کاراکترهای صفحه را بسیار جذاب و شاده طراحی کنید.

طراحی تعاملی برای صفحات در نظر بگیرید

کودکان از تعامل با وب سایت‌های مختلف لذت می‌برند. بنابراین باید فضایی در سایت ایجاد شود که بتوانند از ساخت کاراکترهای مختلف در وب سایت‌ها لذت ببرند. مهم نیست که بچه‌ها به چه صفحاتی تغییر وضعیت می‌دهند، بلکه باید برخی المان‌های تعاملی وجود داشته باشد که بتوانند با استفاده از آن‌ها وضعیت صفحه را کنترل کنند.

بدون شک طراحی یک وب سایت برای کودکان یکی از جالب‌ترین کارهایی است که شما می‌توانید به عنوان طراح وب سایت تجربه کنید. برای این کار لازم است که خود را به جای کودکان بگذارید و تصور کنید که چه چیزهایی برای آن‌ها جالب و دوست داشتنی است. اگر شما به طراحی وب برای کودکان عادت ندارید، این کار بسیار چالش برانگیز می‌تواند باشد. نکته‌ی کلیدی برای این کار این است که باید طبق مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، یک فرایند موفقیت آمیز طراحی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج × 4 =