بدون دیدگاه
2020/12/10
216 بازدید

چگونه یک بَک لینک موفق بسازیم؟

ویکی دمی، نام آکادمی سئو دیجیتال مارکتینگ و وُردپرس است. هر کدام از ما ویکی دمی ها بالغ بر ده سال سابقۀ کار در زمیۀ سئو، وُردپرس و دیجیتال مارکتینگ را در کارنامه خود داریم. در این جا قصد داریم تا شما را با چگونگی ساخت یک بَک لینک مؤثر و با ارزش آشنا کنیم.

بک لینک سازی، در کنار تولید محتواهای کامل و هدف دار، یکی از عوامل بسیار مهم دیگر در موفقیت و بهینه سازی سئو و سایت به شمار می رود. این نکتۀ مهم را آویزۀ گوشتان کنید که تولید محتوا، در عین حال که یک کار فوق العاده مؤثر برای ارتقاء سایت به شمار می رود، ولی کافی نیست. در واقع سایت شما برای موفقیت کامل باید در کنار محتوا نویسی عالی و مرتبط، به بک لینک سازی با کیفیت نیز بپردازد. اگر با ویکی دمی تا انتهای این مطلب همراه باشید، این تصور که بک لینک سازی یک فرآیند پُر هزینه است را کنار خواهید گذاشت و خودتان قادر به ایجاد یک لینک برای سایتتان خواهید بود.

ما در اینجا می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه با ساخت یک بک لینک در واژه های کلیدی مورد نظرتان، می توانید در صدر نتایج برتر گوگل قرار بگیرید. بک لینک سازی نیاز به یک سری پیش نیازها دارد تا یک بَک لینک کارآمد ایجاد شود. 

☜ یک اشتباه رایج در ایجاد بک لینک: اقدام به ساخت بک لینک بدون در نظر گرفتن یک سری اصول و مقررات اولیه می تواند بزرگ ترین اشتباه شما در ایجاد بک لینک باشد. فکر نکنید به صرف قرار دادن لینک سایت خود در وب سایت دیگران، به یک بک لینک خوب و با کیفیت دست پیدا کرده اید. بدون تردید این کار نه تنها تأثیری در بهبود ارتقاء سئوی سایت شما نخواهد داشت، بلکه ممکن است نتیجۀ عکس نیز به همراه داشته باشد. 

ساخت بک لینک

الزامات مقدماتی برای ساخت بک لینک

گام اول: به عنوان مرحلۀ اول در ساخت بک لینک، نخستین هدف خودتان را از ایجاد بک لینک مرور کنید. در واقع شما با هر قصد و نیتی می توانید به دنبال ایجاد backlink باشید؛ ولی هدف اصلی شما رسیدن به رتبه های نخست گوگل است.  

گام دوم: پیش از اقدام به ساخت بک لینک، واژگان کلیدی مورد نظر سایتتان را مشخص کنید. برای این منظور، یک استراتژی کلان برای تشخیص واژه های مهم در سایتتان در پیش بگیرید. به این دلیل به شما توصیه می کنیم همین ابتدا به سراغ واژه های تخصصی دور و کم بازدید کننده نروید؛ بلکه بر روی واژه های کلیدی ساده و متوسط و مرتبط با موضوع سایتتان تمرکز داشته باشید.

گام سوم: محتواهایی که قبلاً برای سایتتان تولید کرده اید را یک بار دیگر مورد بررسی قرار دهید تا اگر از کیفیت لازم برای بک لینک سازی برخوردار نیستند، نسبت به اصلاح آنها اقدام کنید. توجه داشته باشید اگر محتوای شما از کیفیت لازم برخوردار نباشد، بدون تردید در بک لینک سازی هم چندان موفقیتی به دست نخواهید آورد. پس محتوای مناسب و مورد نیاز مخاطبان و کاربران سایت شما، می تواند منجر به یک بک لینک موفق شود. شما با کمی تلاش و مهارت می توانید محتواهای مرتبط و با کیفیتی برای سایت خودتان تولید کنید. اگر خودتان هنوز نمیدانید که چط.ر، سایت های مرتبط با بک لینک را پیدا کنید، یکی از بهترین راهها، خرید بک لینک با کیفیت و قوی بوده که هم به رشد سایت شما کمک می کند و هم اینکه شما با این کار فضاهای لازم برای بک لینک ساختن را یاد می گیرید.

در این مرحله به اصول سئوی داخلی سایتتان نیز توجه داشته باشید. منظور از سئوی داخلی سایت، رعایت اقداماتی است که گوگل برای داخل سایت شما نیز تعریف کرده است؛ مثل محتواهای مرتبط و حرفه ای، دسته بندی محتواها، بهینه سازی دسته بندی ها و کدهای سایت، بهینه سازی منوها و صفحۀ اول (home page)، رعایت صحیح لینک سازی، مبادلۀ لینک با منابع و لینک های جهانی و …

برای این کار، ابتدا سایت های رقبایتان که در رتبه های بالاتر گوگل قرار دارند را بِنچ مارک کنید و سعی کنید محتواهایی کامل تر و حرفه ای تر از آنها تولید کنید. بدین ترتیب با یک تیر دو نشان زده اید: هم به ارتقاء سایتتان در رتبه بندی گوگل کمک کرده اید و هم در آستانۀ ساخت بک لینک موفق و مؤثر قرار گرفته اید. 

روش های بَک لینک سازی 

ساخت بک لینک به روش های زیادی صورت می پذیرد. ولی به طور کلی روش های ساخت بَک لینک به سه دستۀ کلی کلاه سفید (White hat)، کلاه خاکستری (Grey hat) و کلاه سیاه (black hat) تقسیم می شوند. 

در ایجاد بک لینک به روش کلاه سفید، سایت ها به طور طبیعی و تعاملی، به یکدیگر لینک می دهند. معمولاً بک لینک های روش کلاه سفید، بر اساس محتوای با کیفیت مبادله می شوند. لذا این نوع بک لینک ها از اعتبار و کیفیت خوبی هم برخوردارند. 

شما سعی کنید با ایجاد محتواهای حرفه ای و با کیفیت، به دنبال ایجاد بک لینک های کلاه سفید باشید. البته این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که بافت اجتماعی کشور ما به گونه ای نیست که به راحتی بتوان از بک لینک های کلاه سفید استفاده کرد. ولی به هر حال همیشه کیفیت، راهگشا است. اگر اعتبار سایت شما چندان چشمگیر نباشد، کمتر کسی حاضر به دادن لینک به شما می شود. 

معرفی انواع کلاه ها

 در ساخت لینک به روش کلاه سیاه، سایت ها از یک سری روش های غیر قانونی و غیر مجاز برای گرفتن لینک استفاده می کنند. خطر این کار به این صورت سایت شما را تهدید می کند که گوگل به محض متوجه شدن، جایگاهی که به سایت شما داده است را باز پس گیرد و یا این که سایت شما را در واژۀ کلیدی که با آن بک لینک ساخته اید، از فهرست نتایج خود خارج کند. 

ویکی دمی به شما توصیه می کند که هم به لحاظ فنی (سئو) و هم به لحاظ رعایت اخلاق حرفه ای، ولو در فضای مجازی، هرگز از روش کلاه سیاه برای ساخت بک لینک استفاده نکنید. 

لینک سازی به روش کلاه خاکستری، حالتی مابین روش های سیاه و سفید است. در این روش، بک لینک سازی به صورت کاملاً طبیعی و طبق شگردهایی که خود گوگل در اختیار کاربر قرار داده صورت می گیرد و از فرآیند غیر مجاز و غیر اخلاقی استفاده نمی شود.  

نکات مهم در مورد بک لینک سازی

1. یکی از مهم ترین اشتباهات در بک لینک سازی، استفادۀ صرفا از یک روش می باشد. اگر تنها از یک روش برای بک لینک سازی استفاده کنید و روش های دیگر را در نظر نگیرید، گوگل به این نتیجه می رسد که شما خودتان در حال ساخت بک لینک هستید. 

 شما گذشته از این که می توانید در وبلاگ ها لینک بسازید، می توانید در سایت های پروفایلی که لینک سایت شما را در پروفایل کاربری خودتان قرار داده اید و یا در سایت هایی که از طریق ارسال کامنت، دست شما را برای درج لینک سایتتان باز می گذارند هم استفاده کنید. 

☜ بنابراین به جاهای مختلف لینک گذاری و بک لینک گرفتن، فکر کنید.

2.برای یک صفحه یا بخشی از سایت خودتان بک لینک سازی نکنید؛ بلکه برای صفحات دیگر سایتتان نیز بک لینک بسازید.

 3.بک لینک سازی را محدود به کلمۀ کلیدی اصلی خودتان نکنید. بهره گیری از انکر تست های گوناگون و فرعی می تواند بک لینک سازی شما را در نظر گوگل طبیعی و حرفه ای جلوه دهد.

4.بک لینک سازی را محدود به سایت هایی که لینک فالو می دهند قرار ندهید. این کار باعث می شود تا بک لینک سازی شما یک کار تصنعی و غیر حرفه ای جلوه کند. 

توجه داشته باشید برای این که لینک(های) با کیفیت داشته باشید، باید به گونه ای عمل کنید که در نظر گوگل همه چیز طبیعی و حرفه ای قلمداد شود.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهار × 2 =