بدون دیدگاه
1398/06/11
824 بازدید

چگونه سایت مپ بسازیم؟ 5 مرحله آسان برای ساخت سایت مپ

در این مقاله قصد داریم هر آنچه که لازم است برای ساخت سایت مپ (sitemap) و ثبت آن در سرچ کنسول گوگل بدانید را به شما توضیح دهیم. شما یاد می گیرید که چطور یک فایل سایت مپ را به صورت دستی بسازید و آن را به وبمستر گوگل معرفی کنید. هم چنین در انتها چند راه جایگزین معرفی می کنیم تا اگر نخواستید به صورت دستی فایل XML را بسازید، از روش های دیگر استفاده کنید.

وقتی می خواهید کاری کنید که وبسایتتان رتبه و rank بهتری بگیرد، باید سعی کنید از تمامی نکات مربوط به سئو (SEO) استفاده کنید. ساخت سایت مپ بدون شک یکی از روش هایی است که به بهبود استراتژی سئو سایت شما کمک خواهد کرد. اما در ابتدا به طور خلاصه توضیح می دهیم که اصلا سایت مپ چیست.

سایت مپ چیست؟

ممکن است بعضی از شما نسبت به دیگران آشنایی بیشتری با سایت مپ داشته باشید. قبل از اینکه به شما بگویم چطور یک سایت مپ برای وبسایتتان بسازید، به بررسی مفاهیم اساسی و کلی سایت مپ می پردازیم.

به بیان ساده، سایت مپ یا فایل XML سایت مپ، لیستی از صفحات مختلف یک وب سایت است. XML خلاصه کلمه ی “extensible markup language” می باشد که به معنی “زبان نشانه گذاری قابل گسترش” است و راهی است برای نشان دادن داده ها بر روی سایت.

خیلی از افراد فکر می کنند که ساخت سایت مپ کار پیچیده ای است، چون یکی از مولفه های سئوی فنی (technical seo) محسوب می شود. اما در واقعیت لازم نیست شما یک نابغه ی تکنولوژی باشید یا حتی پیش زمینه ای از مسائل فنی داشته باشید تا بتوانید سایت مپ بسازید. همان طور که به زودی یاد می گیرید، می بینید که اصلا کار سختی نیست.

چرا به سایت مپ نیاز داریم؟

موتورهای جستجو مانند گوگل، وظیفه دارند، مرتبط ترین و نزدیک ترین نتایج به چیزی که مردم سرچ کردند را نشان بدهند. برای این کار، آن ها از خزنده هایی (crawlers) برای خواندن (read)، سازمان دادن (organize) و فهرست کردن اطلاعات (index) در اینترنت استفاده می کنند.

فایل XML سایت مپ، کار خواندن محتوای سایت شما و در نهایت فهرست کردن مطالب را برای خزنده های موتورهای جستجو راحت تر می کند. در نتیجه، شانس شما برای بهبود سئو سایتتان افزایش می یابد.

سایت مپ، محل یک صفحه در سایت شما را به موتورهای جستجو نشان می دهد. بدون یک سایت مپ درست و حسابی، ربات های گوگل ممکن است فکر کنند که سایت شما محتوای تکراری و duplicate دارد که می تواند بر سئو سایت شما تاثیر مخرب داشته باشد.

اگر شما آماده اید که هر چه سریع تر سایتتان توسط موتورهای جستجو ایندکس شود، این 5 مرحله برای ساخت سایت مپ را دنبال کنید.

ساخت سایت مپ و ثبت آن در سرچ کنسول در 5 مرحله:

اگر شما آماده اید که هر چه سریع تر ساییتان توسط موتورهای جستجو ایندکس شود، این 5 مرحله برای ساخت سایت مپ را دنبال کنید.

مرحله 1: بررسی ساختار صفحات سایت

اولین کاری که باید انجام بدید، این است که به محتواهای موجود در سایتتان نگاهی بیندازین و ببینید که چگونه همه چیز سازمان بندی شده است.

از  sitemap template استفاده کنید و دریابید که صفحات سایت شما چگونه در یک نمودار یا جدول نشان داده می شود. 

سایت مپ

این یک مثال ساده است برای اینکه ببینید روال به چه صورت است.

همه چیز از صفحه اصلی شروع می شود. سپس باید از خودتان بپرسید که قرار است صفحه اصلی به کجا لینک دهد. گرچه همین الان هم جواب این سوال را می دانید چون حتما منوهای سایتتان را بر همین اساس چیده اید.

اما وقتی پای سئو به میان میاد، همه ی صفحات با هم برابر نیستند. وقتی می خواهید این کار را انجام دهید، شما باید عمق وبسایت را در ذهنتان داشته باشید. هر چه صفحات از صفحه اصلی (homepage) وب سایت شما دور تر باشند، رتبه گرفتن آن ها سخت تر است.

بر طبق Search Engine Journal، شما باید سایت مپی بسازید که عمق کمتری داشته باشد، یعنی فقط 3 کلیک لازم باشه تا به هر صفحه ای از سایت شما بتوان وارد شد. این امر برای اهداف سئو سایت خیلی بهتر است.

بنابراین شما نیاز دارید که یک سلسله مراتب بر اساس اهمیت و اینکه چطور می خواهید صفحات ایندکس شوند، بسازید.

محتواهای خود را در ردیف هایی، اولویت بندی کنید که پیرو یک سلسله مراتب منطقی باشد. در اینجا یک مثال وجود داره تا بیشتر موضوع برایتان روشن شود.

ساخت سایت مپ

همان طور که می بینید، صفحه درباره ما (About)  لینک داده به صفحه our team و Mission & Values و صفحه our team لینک داده به Management و Contact us.

صفحه درباره ما، یکی از مهم ترین صفحات است، برای همین است که در بالاترین سطح نمودار قرار دارد. عاقلانه نیست که صفحه مدیریت (management) در سطح صفحه محصولات (products)، قیمت گذاری (pricing) و  بلاگ (Blog) باشد، و برای همین در سطح سوم قرار گرفته است.

با استفاده از این template ها می توانید ساختار صفحاتتان را مشخص کنید. ممکنه بعضی از شما یک ساختار معقول داشته باشید که فقط لازم باشه کمی اصلاحش کنید.

مرحله 2: کد گذاری URL های سایت

حالا که شما از آن مرحله گذشتید و اهمیت صفحات سایت خود را یافتید، زمان آن فرا رسیده که Url های سایتتان را کدگذاری کنید.

برای این کار شما باید هر URL را در قالب تگ های XML قرار دهید. اگر تجربه ای در زمینه کد نویسی HTML داشته اید، اینجا به درد خواهد خورد.  همان طور که در بالا اشاره کردم، “ML” در XML مخفف markup language یا همان زبان نشانه گذاری است که در HTML نیز به همان معناست.

حتی اگر XML برای شما جدید و نا آشنا است، یاد گرفتنش زیاد پیچیده نیست. برای شروع، کافی است یک برنامه ویرایشگر متن  (text editor) دانلود کنید تا بتوانید در آن یک فایل XML بسازید.

Sublime Text یک انتخاب عالی برای این کار است.

سپس کد مربوطه را به هر url اضافه کنید.

لوکیشن (location)

آخرین تغییر (last changed)

دوره تغییرات (changed frequency)

اولویت صفحه (priority of page)

اینجا چند مثال زدم برای اینکه بدانید هر کدام برای هر کد چگونه است.

  • http://www.examplesite.com/page1
  • 2019-1-10
  • هر هفته
  • 2

هر چقدر که لازم است زمان بگذارید و مطمئن باشید که این کار را به طور صحیح انجام می دهید. زمانی که می خواهید این کد ها را اضافه کنید، تکست ادیتور یا ویرایشگر متن، کار را برای شما خیلی ساده تر می کند، اما همچنان لازم است که خودتان هم با دقت باشید.

مرحله 3: معتبر ساختن کد

زمانی که به صورت دستی کد گذاری می کنید، احتمال خطا وجود دارد. اما برای اینکه سایت مپ شما به درستی کار کند، نباید در آن خطایی وجود داشته باشد.

خوشبختانه، ابزارهایی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا کد های خود را اعتبار سنجی کنید و مطمئن شوید که دستورات به درستی کار می کنند. یک نرم افزار آنلاین وجود دارد که به شما کمک می کند تا این کار را انجام دهید. فقط کافیه در گوگل عبارت “sitemap validation” را سرچ کنید، حتما چیز به درد بخوری پیدا می کنید.

من ترجیح می دهم از ابزار XML Sitemap Validator tool استفاده کنم.

مرحله 4: ثبت سایت مپ در root و robots.txt

به root (روت) سایت رفته و فایل سایت مپ را در آن قرار دهید. با این کار در واقع شما یک صفحه به سایتتان اضافه می کنید که اصلا مشکلی ندارد. در واقع خیلی از سایت ها این را دارند. فقط کافیه در قسمت address bar، در انتهای url وبسایت تایپ کنید /sitemap/ و اینتر را بزنید. آن وقت می بینید که چه چیزی برای شما نشان داده خواهد شد.

در اینجا مثالی از سایت apple را مشاهده می کنید.

سایت مپ

به ساختار و سلسله مراتب منطقی آن در هر بخش توجه کنید. (مربوط به مواردی است که در مرحله 1 توضیح دادیم.)

حالا برای اینکه یک مرحله فراتر رفته باشیم، شما حتی می توانید کدهای فایل سایت مپ هر سایتی را مشاهده کنید. فقط کافیه “/sitemap.xml” را به انتهای url سایت اضافه کنید.

در اینجا کد های سایت مپ در سایت  HubSpot را مشاهده می کنید.

سایت مپ

علاوه بر اضافه کردن سایت مپ به root سایت، می توانید آن را در فایل robots.txt نیز اضافه کنید. این فایل هم می توانید در فولدر roots بیابید.

اساساً، این برای دادن دستورالعمل به خزنده هایی است که می خواهند سایت شما را ایندکس کنند. 

فولدر robots.txt چندین کاربرد مختلف دارد. شما می توانید به موتورهای جستجو بگویید، هنگام خزیدن در سایت شما، کدام url ها را می خواهید ایندکس کنید و کدام ها را نمی خواهید.

برگردیم به سایت اپل و ببینیم که صفحه robots.txt page آن چگونه است.

سایت مپ

همان طور که می بینید آنها از دستور “disallow” در چندین صفحه در سایتشان استفاده کرده اند، برای اینکه خزنده ها، آن صفحات را در نظر نگیرند.

با این حال، اپل از فایل سایت مپ هم در اینجا استفاده کرده است. 

هر کسی این پیشنهاد را نمی دهد که شما فایل سایت مپ را در robots.txt بگذارید. بنابراین من این تصمیم را بر عهده خودتان می گذارم.

مرحله 5: معرفی و ثبت سایت مپ

اکنون که مراحل ساخت سایت مپ شما به پایان رسید و آن را در فایل های مربوطه سایتتان اضافه کردید، زمان آن رسیده که آن را به موتور های جستجو نیز معرفی کنید. 

برای اینکه این کار را انجام دهید، باید به سرچ کنسول Google Search Console بروید. ممکنه هم اکنون خیلی از شما از گوگل سرچ کنسول استفاده نمایید،. اگر نه، می توانید به راحتی شروع کنید.

وقتی وارد داشبورد سرچ کنسول شدید، در سمت چپ گزینه سایت مپ “sitemap” را انتخاب کنید. 

ثبت سایت مپ در سرچ کنسول

در این مرحله فقط کافیست url سایت مپ خود را در قسمت “Enter sitemap URL” وارد کنید و Submit را بزنید. 

ثبت سایت مپ در سرچ کنسول

فایل ثبت شده را در قسمت submitted sitemaps می توانید مشاهده کنید. اگر عبارت success را در پایین بخش status مشاهده کردید، یعنی سایت شما با موفقیت در سرچ کنسول ثبت شده است.

معرفی سایت مپ به سرچ کنسول

روش های جایگزین برای ساخت سایت مپ

اگرچه این 5 مرحله، بسیار آسان و راحت است، اما ممکن است تغییر دادن کدهای سایت به صورت دستی، برای برخی از شما دشوار باشد. این مسئله کاملاً قابل درک است. خوشبختانه، روش های جایگزین بسیار راحت تری وجود دارد که بدون ایجاد تغییر در کدهای سایت، می توانید سایت مپ بسازید.
چند مورد از بهترین روش های جایگزین ساخت سایت مپ، از این قرار است:

افزونه yoast

اگر یک سایت وردپرسی دارید، می توانید پلاگین yoast را نصب کنید تا با آن، سایت مپ بسازید. افزونه yoast، به شما این امکان را می دهد که با یک دکمه ساده روشن/خاموش، بر سایت مپ خود کنترل داشته باشید.
به محض اینکه شما این پلاگین را نصب کنید، از منوهای موجود در پیشخوان وردپرس، می توانید گزینه SEO را پیدا کنید و در آن تمام تنظیمات مربوط به فایل XML سایت مپ خود را مشاهده کنید.

نرم افزار Screaming Frog

نرم افزار Screaming Frog، یک نرم افزار سیستمی است که تعداد زیادی از ابزارهای سئو را به شما پیشنهاد می دهد. این نرم افزار، رایگان است و برای وب سایت هایی که کمتر از 500 صفحه داشته باشند، سایت مپ تولید می کند. برای وب سایت های بزرگ تر، باید این نرم افزار را به نسخه ی پولی ارتقا دهید.
این نرم افزار به شما اجازه می دهد تا تمامی تغییراتی که در آن 5 مرحله توضیح دادیم را در کدهای سایتتان ایجاد کنید، بدون اینکه خودتان درگیر کدی باشید.
در عوض، شما یکسری مراحل را طی می کنید که بسیار کار با آن ساده است و به زبان انگلیسی می باشد (یعنی با هیچ کدی درگیر نیستید). سپس کدهای فایل سایت مپ شما، به طور خودکار تغییر می کنند.
در اینجا یک اسکرین شات هست که به شما نشان میدهد منظورم چیست.

تنظیمات افزونه screaming frog
فقط کافی است تنظیمات مورد نظر را در داخل برگه های (tab) مختلف ایجاد کنید، سپس خواهید دید که فایل سایت مپ شما مطابق با آن تنظیمات، ساخته می شود.

نرم افزار Slickplan

توسط این نرم افزار می توانید یک سایت مپ بصری بسازید. با این نرم افزار، شما این امکان را دارید که از قالب های مخصوص سایت مپ استفاده کنید، شبیه به چیزی که قبلاً دیدیم.
توسط نرم افزار Slickplan، شما می توانید صفحات مختلف را درگ کنید و داخل قالب بیندازید و با آن، ساختار سایتتان را سازمان دهی کنید. وقتی که تمام شد و از چیزی که می بینید، راضی بودید، می توانید آن را به عنوان یک فایل XML استخراج کنید.
نرم افزار Slickplan، پولی است اما نسخه ی رایگان نیز دارد. اگر با آن به صورت رایگان کار کنید، متوجه می شوید که ارزش خرید دارد یا خیر.

نتیجه گیری:

اگر آماده اید که استراتژی سئو خود را به مرحله بعدی ببرید، باید برای سایت خود، سایت مپ بسازید.
همان طور که در این مقاله دیدید، ساخت سایت مپ فقط در 5 مرحله بسیار آسان بود.
• صفحات سایت خود را بررسی کنید
• URL ها را کد گذاری کنید
• کدهای خود را اعتبار سنجی کنید
• سایت مپ را به root و robots.txt اضافه کنید
• سایت مپ را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید
به همین راحتی!
کسانی که هم چنان طرفدار ایجاد تغییرات در کدهای سایت به صورت دستی هستند، راه های بسیار زیاد دیگری برای ساخت سایت مپ نیز وجود دارد. اما پلاگین yoast، نرم افزار Screaming Frog و Slickplan، برای شروع، بهترین اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

یک × یک =