یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها در تبلیغات گوگل ادوردز، آشنا بودن با امتیاز کیفی (Quality Score) و رتبه تبلیغات (Ad Rank) در گوگل ادوردز می باشد و اینکه باید بدانید هر کدام از آن ها چطور کار می کنند و چه تاثیراتی بر روی یکدیگر می گذارند. ما باید قبل از راه اندازی یک کمپین بتوانیم به این سوال ( چطور می توانم کوالیتی اسکور و رتبه تبلیغات را ارتقا دهم و همچنین با داشتن CPC و CPA پایین، چه سودی برای من خواهد داشت) پاسخ درستی بدهیم. برای پاسخ به این سوال، بهتر است تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با مفاهیم، محاسبه و تاثیرات هر کدام بر یکدیگر، بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با رتبه تبلیغات

Ad Rank (رتبه تبلیغات) چیست؟

رتبه تبلیغات یک مقداری است که برای مشخص کردن جایگاه تبلیغ شما در نتایج جستجو، روی کار آمده است و حتی در همه جا می تواند آن تبلیغ را به نمایش گذارد. اگر رقبای شما دارای رتبه و جایگاه بهتری هستند، نگران نباشید، چرا که با بهینه کردن کلمات کلیدی و مرتبط بودن آن کلمه در سرچ های کاربران و غیره، می تواند جایگاه شما را بهتر از رقبا نماید. به صورت کلی،  Ad Rank یک مقداری بوده که با آن می توانید جایگاه و رتبه خود را در serp مشخص نمایید.

اما واقعا چه فاکتورهایی روی آن تاثیر می گذارند؟

گوگل ادوردز ، در اوایل سال ۲۰۱۷ تعدادی تغییر اساسی و حیاتی در نحوه عملکرد Ad rank اعلان کرد که یکی از مهمترین آن تغییرات، معرفی آستانه های رتبه تبلیغ و یادگیری ماشین (Machine Learning) بوده است. در اصل، هزینه و مقدار پیشنهادی، کیفیت تبلیغ و آستانه رتبه تبلیغ، همگی به سیستم گوگل انتقال داده می شوند. در آنجا، تمامی کلمات کلیدی، با توجه به فعالیت های کاربران چه در گذشته و چه در زمانی که در حال جستجو هستند، ارزیابی و تجزیه و تحلیل می شود. این بدان معنا بوده است، هر جستجویی که کاربران انجام می دهند دارای اساس و پایه متفاوتی می باشد و عوامل مختلفی بر روی رتبه تبلیغات اثر می گذارد. گاهی اوقات، دادن قیمت پیشنهادی بالاتر می تواند به شما در گرفتن رتبه بالاتر کمک نماید.؛ اما این مورد همیشه صادق نیست.مشاهده اصطلاحات گوگل ادوردز

به گفته گوگل، موارد زیر می تواند در عملکرد و ارزیابی رتبه تبلیغ شما موثر باشند:

  • مبلغ پیشنهاد / آستانه رتبه آگهی: کمترین مبلغ پیشنهادی که شما می توانید برای شرکت در مناقصه و گرفتن جایگاه داشته باشید. مثلا با پرداخت ۱۰۰۰ تومان نمی توانید برای کلمه ای که ۳۰۰۰ تومان ارزش دارد و در جایگاه اول قرار گرفته، پیشنهاد دهید. آستانه های رتبه تبلیغات برای هر کلمه کلیدی، با توجه به محتوا  و زمینه جستجو می تواند تغییر کند و از فاکتورهای بعدی هم مهمتر است.
  • کیفیت تبلیغات (Ad Quality): نرخ کلیک، ارتباط (Relevance)، تجربه در صفحات لندینگ ر از همه مهمتر امتیاز کیفیت را شامل می شود.
  • زمینه جستجو: دستگاه ، زمان روز ، شرایط و غیره را شامل می شود.
  • تاثیر افزونه های تبلیغات: آیا آن ها مرتبط هستند و باعث  افزایش CTR سایت می شوند؟ برای آشنایی بیشتر با افزونه های گوگل ادز می توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

وقتی اسم حراج و مناقصه به میان می آید، همه این تصور را دارند که هر چه مقدار پرداختی بیشتر باشد، پس نتیجه و جایگاه بهتری هم می توانند داشته باشند اما این نکته همیشه در گوگل ادوردز صدق نمی کند و Google Adwords بنا به جستجوهای کاربران و مرتبط بودن جستجوهای آنها با توجه به کلمات کلیدی مورد تبلیغ، بهینه بودن صفحات، عکس و غیره، جایگاه تبلیغ شما را مورد ارزیابی قرار می دهد.

برای آشنایی بیشتر با کوالیتی اسکور می توانید مقاله  امتیاز کیفیت (Quality Score) چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد ، را مطالعه نمایید.

 اما به نظر شما چطور می توان امتیاز کیفی را محاسبه کرد؟

کوالیتی اسکور بر اساس زمانی که کلمه کلیدی شما یک impression بگیرد، محاسبه می شود. این بدان معنا است که هم ad rank و هم امتیاز کیفی در طور روز بنا به استفاده از کلمات کلیدی شما در نتایج جستجو محاسبه می شوند.

این نکته را به یاد داشته باشید که هر کلمه کلیدی دارای یک امتیاز کیفی برای خود می باشد و گوگل به شما اجازه می دهد که از نمره quality score خود مطلع باشید. فاکتورهای بسیاری برای افزایش امتیاز کیفی وجود دارد که می توانید مقاله آن را مشاهده کنید که البته اینفوگرافیک آن در زیر آمده است.

راه های افزایش کوالیتی اسکور
جدول امتیاز کیفیت و رتبه تبلیغات

محاسبه و فرمول Ad Rank 

همانطور که می دانید AdWords مبتنی بر سیستم حراج بوده است. حراج زمانی شروع می شود که کاربر یک درخواستی را در نتایج جستجو یا همان سرچ باکس گوگل، جستجو نماید.سپس گوگل بررسی می کند که سوالات مطرح شده مرتبط با کدام کلمه کلیدی بوده و آیا دارای تبلیغ نیز می باشد یا خیر. در صورت مثبت بودن پاسخ، از فرمول زیر استفاده می شود:

رتبه تبلیغات =  امتیاز کیفیت * مناقصه CPC

با استفاده از فرمول مطرح شده و رعایت تمامی موارد، می توانید یک جایگاه خوب در گوگل داشته باشید. به عبارت دیگر، آگهی دهندگانی که دارای کوالیتی اسکور پایینی هستند، برای آنکه دارای یک جایگاه در serp باشند، نیاز دارند که هزینه CPC خود را افزایش دهند. پس چه بهتر است که به جای افزایش هزینه، کلمه کلیدی و صفحه ای که قصد تبلیغ دارید را بهینه نمایید.

چطور امتیاز کیفیت می تواند بر روی جایگاه تاثیر بگذارد؟

بر اساس مطالبی که قبلا در مقاله quality score مطرح شده است، امتیاز کیفیت یکی از مهمترین فاکتورها برای گرفتن رتبه به حساب می آید. اگر به مثال زیر نگاهی بیندازید می توانید از اهمیت این فاکتور مطلع شوید. مثال: کلمه کلیدی “آموزش سئو” .

 

با استفاده از فرمول Ad Rank و داشتن رتبه تبلیغ بهتر و هزینه خوب برای پرداخت به ازای هر کلیک (Cost Per Click)، می توانید همیشه جایگاه اول را از آن خود کنید، پس همانطور که در جدول مشاهده کردید، داشتن CPC بیشتر نمی تواند در گرفتن جایگاه به شما کمک کند و داشتن quality score  بسیار بسیار موثر است.

چرا گوگل ادوردز این کار را سخت کرده است؟

Ad Rank و Quality Score بهترین روشی هستند که توسط آن ها می توان مبلغان تبلیغ را از خرید کلمات کلیدی و پرداخت هزینه های گزاف منع کرد و یکی از بهترین مناقصه ها به حساب می آید که هر کسی برای گرفتن جایگاه بهتر باید از امتیاز کیفی خوبی برخوردار باشد نه پول بیشتر. با استفاده از امتیاز کیفیت و رتبه تبلیغات، می توانید از گوگل به خاطر مرتبط بودن و دارا بودن کلمات کلیدی بهینه، جایزه ای مانند تخفیف در CPC و جایگاه بهتر دریافت نمایید.

امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید، لطفا نظرات خود را برای بهتر کردن مقالات برای ما ارسال نمایید.