بدون دیدگاه
1398/07/03
725 بازدید

راهنمای جامع و کاربردی نرخ کلیک (CTR) | بهترین نرخ کلیک کدام است؟

خیلی ازصاحبان کسب و کارهای آنلاین برای داشتن نرخ کلیک (CTR) بهتر، در تکاپوی افزایش سئوی وب سایت خود هستند. اگر نمیدانید چه عواملی در سئو باعث افزایش نرخ کلیک می شود، می توانید با مطالعه خدمات سئو با سرویس هایی که در این حوزه انجام می شود، بیشتر آشنا شوید. شاید مفهوم نرخ کلیک برای تعدادی از افراد ناآشنا باشد که ما در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر به صورت جامع پاسخ دهیم.

آیا میدانید نرخ کلیک (CTR) چیست و چگونه محاسبه می شود؟ به نظر شما، بهترین نرخ کلیک کدام است؟ چه عواملی بر افزایش و بهبود نرخ کلیک تاثیر مستقیم دارند؟ کاهش یا افزایش نرخ کلیک چه تاثیری بر سئو دارد؟ و سوالاتی که با مطالعه این مقاله می توانید به همه آن ها دست یابید.

نرخ کلیک یا CTR چیست؟

نرخ کلیک به انگلیسی Click-Through Rate یا CTR گفته می شود و یکی از شاخص های بازاریابی اینترنتی نیز به حساب می آید. با استفاده از CTR می توان کیفیت تصاویر، موقعیت رتبه در گوگل و کلمات کلیدی را بررسی نمود.

 در همه صنایع و کسب و کارها، میانگین نرخ کلیک برای تبلیغات جستجو ۱.۹۱٪ و ۰.۳۵٪ می باشد. هرچه نرخ کلیک بیشتر باشد، آن صفحه از سایت برای کاربران جذاب تر بوده و توانسته به سوال و هدف آن ها پاسخ دهد و همین امر باعث افزایش ورودی و ترافیک به سایت می شود. حال از نظر گوگل، محتوای آن سایت به گونه ای بوده که توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب نماید. 

در حالت کلی، نرخ کلیک به درصد افرادی که از سایت شما بازدید کرده اند و سایت شما برای آنها جذاب بوده به کل نمایش آن سایت نیز محاسبه می شود.

محاسبه نرخ کلیک

روزانه کاربران زیادی برای رسیدن به هدف خود، کلمات یا عباراتی را در موتورهای جستجو به خصوص گوگل سرچ میکنند، سپس با مشاهده عنوان و توضیحات مرتبط با آن هدف، وارد سایت می شوند. حال فرض کنید شما با هدف سئو کردن سایت خود به دنبال عبارتی مانند ” صفحه اول گوگل تضمینی” می گردید و یکسری نتایج را مشاهده میکنید، مانند تصویر زیر:

نرخ کلیک: سرچ در گوگل

برای مثال، مقاله مرتبط با این عبارت در سایت ویکی دمی، صفحه اول گوگل است و با مراجعه به آن سایت متوجه می شوید که کمتر از یک ماه، این صفحه نوشته و در صفحه اول گوگل قرار گرفته است. با مشاهده گوگل سرچ کنسول این صفحه در بازه یک هفته (تصویر زیر)،  میانگین نرخ کلیک این صفحه با توجه به تعداد کلیک ها و Impression (در ادامه توضیح می دهیم) ، ۳.۲٪ می باشد.

نرخ کلیک با استفاده ار سچ کنسول

 شاید یکی از عواملی که باعث شده تعداد کلیک این صفحه کم شود، قرار گرفتن در رتبه ۷ و ۸ باشد. با مشاهده تصویر زیر، متوجه می شوید که قرار گرفتن در لینک یک گوگل، نرخ کلیکی در حدود ۳۲٪ به ما نشان میدهد که با قرار گرفتن در جایگاه پایین تر، این ctr کمتر می شود. 

نرخ کلیک ارگانیک

برای محاسبه CTR، به تعداد Click و تعداد کل Impression ها نیاز داریم. یعنی، تعداد دفعاتی که کاربران با توجه به عبارتی که سرچ کرده اند و سایت شما را به عنوان مرجع انتخاب کرده اند، به کل دفعاتی که سایت شما را در نتایج جستجو نشان می دهند، محاسبه می گردد.

فرمول محاسبه:

 فرمول محاسبه نرخ کلیک

 Impression چیست؟

قبل از اینکه به محاسبه نرخ کلیک بپردازیم.ابتدا ایمپرشن را توضیح می دهیم که تاثیر مستقیم در محاسبه CTR نیز دارد. ایمپرشن (Impression)، به معنی دیده شدن نتایج در صفحه نتایج گوگل (Serp) نیز گفته می شود.

هنگامی که کاربر، کلمه ای را در باکس جستجوی گوگل، سرچ میکند، نتایجی به او نمایش داده می شود که برای تک تک آن نتایج یک ایمرشن نیز ثبت میگردد. حال اگر سایت شما با آن کلمه کلیدی در صفحه دوم گوگل باشد، در صورتی که کاربر وارد آن صفحه نشود، ایمپرشن برای شما ثبت نخواهد شد. 

نکته:  impression نمایش عکس و نمایش نقشه هم با توجه کلمه کلیدی ثبت خواهد شد.

شاید خواندن این مقالات برای شما مفید باشد:

یادتان باشد، قبل از اینکه صفحات سایتتان را به صفحه اول گوگل بیاورید، یک استراتژی کلی برای صفحه اصلی سایت خود داشته باشید و آن صفحه را با کلمات مهم و پر مخاطب برند نمایید، چرا که داشتن تعداد زیاد صفحه در گوگل و کلیک نخوردن آن صفحات، تاثیری در افزایش نرخ فروش در کسب و کار شما نخواهد داشت. فرض کنید شما صاحب یک رستوران مجلل در بالای شهر هستید و در رستوران خود، تنوع زیادی از غذا دارید، اما روزانه تعداد انگشت شماری مشتری دارید، به نظر شما با این همه هزینه، توانستید فروش خوبی داشته باشید؟

منظور از یک CTR خوب چیست؟

در جواب این سوال باید بگوییم که “بستگی دارد”

یاهو هم اینطور پاسخ داده که به صورت طبیعی، نرخ کلیک از یک کمپین به کمپین دیگر، از یک کلمه کلیدی به کلمه کلیدی دیگر می تواند متفاوت باشد. این نرخ کلیک به تبلیغاتی (ads) که برای آن کلمات کلیدی رفته اید، می تواند متفاوت باشد.

 اما  CTR به موارد زیر هم  بستگی دارد:

  • صنعت و حرفه شما
  • مجموعه کلماتی که پیشنهاد داده می شود
  • اجرای کمپین هایی با اکانت PPC 

در صورتی که صاحب برندی هستید که کاربران، شما را با نام برندتان یا محصولی که در حال حاضر معروف و برند شده است، سرچ می کنند، غیرمعمول نیست که  CTR شما، دو رقمی شود. البته باز هم غیر معمول نیست که نرخ کلیک برای کلماتی که برند نیستند، از یک درصد هم کمتر شود.

منظور از نرخ کلیک خوب چیست

میانگین نرخ کلیک در کمپین Adwords در حدود ۱.۹٪ برای سرچ و برای نمایش ۰.۳۵٪ است. اما میانگین CTR از میانگین این دو عدد محاسبه می شود. یک گوگل ادورز خوب دارای نرخی بین ۴-۵٪ بسته به جستجو و ۰.۵-۱٪ بسته به نمایش در نتایج دارد.

مشاهده لیست قیمت سئو

چه زمانی نرخ کلیک می تواند برای یک کسب و کار بد باشد؟

اگر کلمه کلیدی به کسب و کار شما مرتبط نباشد، فروش یا سرنخی را ایجاد نکند،  باعث برندینگ نشود و یا غیره. افزایش نرخ کلیک برای آن کلمات می تواند بد باشد.

دلایل این امر بسیار واضح است:

  • شما برای هر کلیکی، هزینه ای پرداخت کردید.
  • تعداد زیادی کلیک برای تبلیغات صرف شده است.
  • گاهی اوقات  کلیک هایی برای کلماتی که دارای هزینه بالا هستند، ایجاد میکنید که اگر تبدیل هم شوند، بازده و سودی برای شما نخواهند داشت.
  • شرایط و کلیک های بی ربط، باعث هدر رفتن پول است بدون اینکه سودی برای کسب و کار داشته باشد.

بنابراین شما نمی خواهید همیشه نرخ کلیک بالایی داشته باشید: آن چیزی که شما میخواهید افزایش نرخ کلیک بر روی کلماتی است که:

  • با متن تبلیغات، صفحات لندینگ و پیشنهادات شما مرتبط باشد
  • کلماتی که برای بازدهی، گران نباشند و در واقع مقرون به صرفه هم باشند.

قبل از هر چیز، یک نرخ کلیک خوب باید روی کلمه درستی اجرا شود و سپس مردم، روی تبلیغاتی که برای آن کلمه رفته اند، کلیک نمایند.

چه زمانی CTR کم می تواند مناسب باشد

از آن جایی که نرخ کلیک بسیار مهم است، باید تمام  تبلیغات (ads) را برای CTR بهینه نمود اما متریک های دیگری مانند نرخ تبدیل را نباید فراموش کرد.

موفقیت در pay per click مربوط به  ctr و ad rank نیست.

مثلا اگر تبلیغی با عنوان “آیفون های مجانی” ایجاد کنیم. شاید نرخ کلیک خوبی داشته باشد. اما باید دقت داشته باشیم که آیفون به کسب و کار ما مرتبط بوده و برای ما بازدهی به همراه داشته باشد. همیشه در ابتدا روی کسب و کار خود متمرکز شوید و سپس روی نرخ کلیک.

اگر هدف شما، افزایش فروش با کمترین هزینه است، پس باید تبلیغات ppc خود را  برای هر فروش بهینه نمایید. اگر هدف کسب وکار شما آوردن ترافیک از طریق ppc است، CTR نباید اصلی ترین KPI شما باشد. در حقیقت داشتن نرخ کلیک پایین، زیاد بد نیست و حتی می تواند خوب هم باشد.

نرخ کلیک پایین، زمانی خوب است که کلمات کلیدی و تبلیغات  برای اهداف کسب و کار شما مفید باشند.

امیدوارم  این مقاله توانسته باشد به شما کمکی کرده باشد، لطفا سوالات و نظرات خود را در دیدگاه برای ما ارسال نمایید.

سوالات متداول

کلمه CTR مخفف چه عبارتی است؟

کلمه CTR از سه کلمه Click Through Rate تشکیل شده که به معنی نرخ از طریق کلیک می باشد که در فارسی به نرخ کلیک معروف بوده و کاربر با کلیک کردن بر نتایج مورد جستجو به هدف خود می رسند.

نرخ کلیک چیست؟

نرخ کلیک به زبان ساده یعنی اینکه زمانی که شما به دنبال خواسته خود در موتورهای جستجو هستید، لیستی از نتایج را مشاهده می کنید که بسته به توضیحات و عنوان هر لینک، یکی را انتخاب کرده و وارد آن سایت می شوید. در واقع به درصدی از کاربران که لینک سایتی را انتخاب کنند، نرخ کلیک یا CTR گفته می شود.

چگونه نرخ کلیک را محاسبه می کنند؟

از محاسبه CTR = Clicks ∕Impression، عبارت Impression به معنی دیده شدن لینک یا تبلیغات یک سایت در نتایج جستجو می باشد.

آیا با افزایش نرخ کلیک CTR، رتبه ما در گوگل تغییری می کند؟

مسلما بله، افزایش نرخ کلیک بیانگر جذاب بودن محتوا برای کاربرانی است که به دنبال آن میگردند و با دیدن آن محتوا به خواسته خود می رسند. هر چه تعداد کاربران بیشتری بر روی آن لینک کلیک کنند، گوگل به آن صفحه از سایت بیشتر اعتماد می کند و آن را در جایگاه بالاتری در نتایج جستجو قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهارده − 11 =