از آنجاییکه در حدود ۵۰٪ از تبلیغات دیجیتالی صرف گوگل ادز می شود، پس بسیار حیاتی است که کمپین های ایجاد شده دارای کارامد بسیاری باشند. یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید آن را بهینه نمایید تا یک کمپین ادز عالی داشته باشید، فاکتور quality score یا امتیاز کیفی است و یکی از تعاریف مهم در گوگل ادوردز نیز به حساب می آید، که مطمئنا با رعایت و بهینه سازی این فاکتور، شاهد تاثیرات مثبت در ppc خواهید بود. در ادامه مقاله خواهیم گفت که چطور می توان امتیاز کیفی را در گوگل ادوردز افزایش داد و چه مواردی در آن اثر گذار هستند، پس با ویکی دمی همراه باشید.

امتیاز کیفیت

Quality Score یا امتیاز کیفی چیست؟

Quality Score یا امتیاز کیفی، نمره یا امتیازی است که گوگل به کیفیت مطالب، کلمات کلیدی سایت و همچنین مرتبط بودن مطالب و تبلیغات کلیکی موجود در سایت شما خواهد داد.

در واقع زمانی که شما یک کلمه کلیدی را در تبلیغات خود مشخص می کنید، گوگل با استفاده از ربات های خود ارتباط بین کلمه کلیدی و فعالیت کسب و کار شما را بررسی کرده و نسبت به آن امتیازی را تعیین می کند.هر چه ارتباط میان کلمه کلیدی و فعالیت کسب و کار شما در سایت خود بیشتر باشد امتیاز شما نیز بالاتر خواهد رفت.

به زبان ساده تر، Quality Score، یک نمره بین ۱ تا ۱۰ است که توسط گوگل به کلمات کلیدی تبلیغات شما اختصاص داده شده و برای این است که میزان کاربردی بودن مطلب شما را برای کاربران مشخص کند.همچنین تعیین می‌کند که متن تبلیغات و صفحات فرود در وب سایت شما چقدر برای کاربران مناسب بوده است.

هرچه میزان این عدد کمتر باشد، هزینه ای که به واسطه کلیک های کاربران برای تبلیغات خود باید بپردازید بیشتر خواهد بود و با بالا رفتن این نمره، هزینه شما نیز کاهش خواهد یافت.همانطور که می دانید انجام تبلیغات در گوگل ادوردز، باعث می شود تا بیشترین نتیجه و بازخورد را با کمترین هزینه به دست آورید و در انجام این کار امتیاز کیفی می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

موارد تاثیر گذار در امتیاز کیفی یا Quality Score

به طور کلی سه فاکتور مهم هستند که بر روی میزان نمره کیفیت تاثیر گذار خواهند بود:

  •  نرخ کلیک (CTR)

نرخ کلیک در واقع پیش بینی تعداد کلیک هایی خواهد بود که افراد مختلف بر روی تبلیغات شما انجام خواهند داد. در واقع هرچه تعداد دفعات کلیک کاربران بر روی تبلیغات شما بیشتر باشد، نرخ کلیک شما بالاتر خواهد رفت.

  • میزان ارتباط بین کلمه کلیدی و تبلیغات انجام شده

هرچه ارتباط بین کلمه کلیدی و تبلیغات انجام شده بیشتر باشد، امتیاز کیفیت نیز با افزایش بیشتری همراه خواهد بود. در واقع کلمات کلیدی هر چه به موضوع تبلیغات شما نزدیک تر باشند بهتر است.

  • میزان ارتباط کلمه کلیدی با صفحه فرود

میزان ارتباط بین کلمه کلیدی و صفحه فرود یا Landing Page، یکی دیگر از مواردی است که در گوگل ادوردز آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. اگر صفحه فرود شما با کلمه کلیدی استفاده شده در تبلیغات شما در ارتباط باشد،کوالیتی اسکور شما نیز افزایش خواهد داشت. همچنین صفحه فرود باید دارای خاصیت واگرا باشد تا بتواند خود را با صفحات کامپیوتر و تلفن همراه منطبق کند.

میزان رعایت این فاکتورها، ارتباط مستقیم و بسیار تاثیر گذاری در بالا رفتن یا پایین آمدن امتیاز کیفی تبلیغ شما خواهند داشت. بنابراین با توجه به آنها می توانید تعداد کلیک های تبلیغات خود را بالا برده و امتیاز بالاتری را از گوگل اد وردز دریافت نمایید.

میزان ارتباط کلمه کلیدی با صفحه فرود در امتیاز کیفیت

امتیاز کیفیت چه تاثیری در درآمد سایت دارد؟

همانطور که می دانید، صفحه فرود، کیفیت متن و وجود کلمه کلیدی در تبلیغات شما برای گوگل ادوردز بسیار اهمیت دارد. همین چند مورد باعث می‌شود که کاربران به دفعات بیشتر بر روی تبلیغات شما کلیک کرده و در صفحات تبلیغات شما باقی بمانند؛ در نتیجه امتیاز کیفیت تبلیغات شما از طرف گوگل بالاتر خواهد رفت.

این سیستم زمانی به چشم می آید که یک کاربر، کلمه کلیدی موجود در تبلیغ شما را جستجو کرده و بخواهد در مورد آن مطالبی را مشاهده کند. در این زمان، موتور جستجوگر گوگل با توجه نمره کیفی سایت ها و نرخ تعیین شده برای هر تبلیغ، رنکینگ سایت ها را تعیین کرده و بر اساس همین رتبه بندی، نتایج جستجو را نمایش می دهد.

پس هر چه امتیاز کیفیت سایت شما بالاتر بوده و نرخ تبلیغات شما بیشتر باشد، طبیعتاً سایت شما در رنکینگ بالاتری قرار خواهد گرفت و در نتایج اول جستجو نمایش داده خواهد شد.  اما بالا بردن هزینه تبلیغات، خود نیز یک امتیاز منفی محسوب می شود زیرا می تواند کاربران را از سایت شما دور کرده و بازدید کمتری برای شما ایجاد کند.

پس بهترین حالت این است که نرخ تبلیغات را کمتر کرده و سعی کنید Quality Score تبلیغات خود را بالا ببرید. توجه داشته باشید که گوگل سعی دارد مطالبی را به کاربران ارائه دهد که کیفیت بالاتری دارند و می خواهد که کاربران در کمترین جستجو، بیشترین نتیجه را به دست آورند. در نتیجه با بالا بردن کیفیت مطالب خود می توانید علاوه بر کمک به کاربران، امتیاز خود را نیز بالاتر برده و درآمد بیشتری کسب نمایید.

راه های افزایش Quality Score

راه‌های زیادی برای افزایش امتیاز کیفی مطالب و تبلیغات وجود دارد و از مهم‌ترین آنها می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

راه های افزایش کوالیتی اسکور
  • استفاده از گروه‌های تبلیغاتی کوچکتر یا Ad Group ها

بر اساس استاندارد گوگل، مدیران و نویسندگان سایت باید بتوانند تبلیغات را با ۱۵ الی ۲۰ کلمه ایجاد کنند. اما استفاده از ۱۵ الی ۲۰ کلمه نمی تواند تمام ویژگی ها و اطلاعات لازم را به کاربر برساند. بنابراین بهترین راه، جهت رعایت استاندارد گوگل و رساندن اطلاعات به کاربران استفاده از گروه‌های تبلیغاتی کوچک تر می باشد.

برای انجام این کار بهتر است، کلمات کلیدی و اصلی را در یک گروه تبلیغاتی ۱۰ کلمه ای قرار دهید و کلماتی که ارتباط کمتری با تبلیغات و متن شما دارند، هم در گروه های کوچکتر قرار داده شوند.

  • استفاده از کلمات کلیدی منفی

یکی دیگر از راههای افزایش امتیاز کیفی، استفاده از کلمات کلیدی منفی یا negative keywords است. منظور از کلمات کلیدی منفی، کلماتی هستند که باعث دقیق تر شدن کلمات کلیدی شده و ارتباط keyword با کسب و کار شما را دقیق تر مشخص می کند.

استفاده از کلمات کلیدی منفی، باعث می شود تا بسیاری از کاربران که قصد استفاده از خدمات یا کسب و کار شما را ندارند و فقط برای گذران زمان، بر روی تبلیغات شما کلیک می نمایند،نتوانند تبلیغات شما را مشاهده کرده؛ که همین امر در کاهش هزینه پرداختی شما تاثیر گذار است. با این روش، قیمت تبلیغات شما نیز بالاتر خواهد رفت و نرخ کلیک نیز افزایش می یابد.

  • استفاده از افزونه های ادز یا Ad Extension

تبلیغات گسترش یافته یا همان افزونه های ادوردز، یکی دیگر از راه های بسیار موثر در افزایش امتیاز کیفی تبلیغات به حساب می آید و باعث می شود که متن تبلیغات خود را طولانی تر نمایید. ad extension، به شما اجازه می دهد تا بتوانید ۵۰ درصد کاراکتر بیشتر در متن تبلیغات خود قرار دهید و این امکان را برای شما ایجاد می کند که از کلمات کلیدی طولانی تری استفاده کنید که در روند افزایش و بهبود کوالیتی اسکور شما تاثیر مثبت دارد.

  • بهینه سازی صفحه فرود تبلیغات

همانطور که می دانید زمانی که با استفاده از موبایل به اینترنت متصل می شوید و صفحات را جستجو می کنید، ممکن است برخی صفحات نوشته های خود را به صورت ناقص نمایش دهند و یا چینش مطالب درون سایت ها بهم ریخته باشد. این امر نشان از غیر استاندارد بودن صفحه فرود است و همین امر باعث کاهش میزان امتیاز کیفی تبلیغات می گردد. در نتیجه برای افزایش کیفیت و نمره گرفتن، بهتر است حتماً صفحه فرود تبلیغات خود را بهینه سازی کنید. این کار باعث می شود تا صفحه تبلیغات با توجه به دستگاه کاربر، منطبق شده و به طور کامل صفحه را نمایش دهد. در واقع به این خاصیت، طراحی واکنش گرا یا Responsive میگویند.

توصیه می‌شود که صفحه فرود تبلیغات خود را با Google Page Speed Insight و Google Mobile-Friendly Text بررسی کرده و ایرادات آن را برطرف کنید. همچنین توصیه می شود خودتان به طور دستی چندین بار صفحه را با دستگاه‌های مختلف جستجو کنید و از تطبیق آن مطمئن گردید. رفع این ایرادات باعث می شود تا صفحه تبلیغات در هر شرایطی بتواند به طور کامل خود را منطبق کرده و جزئیات را نمایش دهد.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد، برای افزایش امتیاز کیفیت و افزایش رتبه شما در serp ، راهی را پیش روی شما گشوده باشد. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.