بدون دیدگاه
1398/07/17
442 بازدید

چرا چگالی کلمات کلیدی برای سئو مهم است؟

چگالی کلمات کلیدی مسلما یکی از جنبه های غیر قابل فهم از سئو SEO است. در گذشته، تعدادی از بازاریابان دیجیتال، برای بدست آوردن رتبه و جایگاه بیشتر سعی می کردند که از کلمات کلیدی بیشتر یا به اصطلاح از keyword stuffing در محتواهای خود استفاده کنند، اما این روش زیاد مناسب نبود و نتیجه دلخواه را به آن ها نمی داد. امروزه موتورهای جستجو بسیار بسیار باهوش تر و کارآمدتر شده اند.

بطوریکه موتورهای جستجو با گذراندن چندین تغییر در الگوریتم های پاندا، مرغ مگس خوار و توسعه  الگوریتم رنک برین، تمامی مسیرهایی که امکان دور زدن برای گرفتن رتبه است را بسته اند. با این حال، افرادی هنوز هستند که فکر می کنند استفاده زیاد از کلمات کلیدی، چه در متن و چه در عنوان یک محتوا، می تواند موثر واقع شود.

قبل از پاسخ به سوال “چرا چگالی کلمات کلیدی برای سئو مهم  است؟” ابتدا باید بدانید کلمات کلیدی و چگالی کلمات کلیدی چیست و چگونه محاسبه می شود، سپس به توضیح این سوال می پردازیم.

برای مطالعه بیشتر مقاله خدمات و بهینه سازی سایت را مطالعه نمایید.

کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی از یک کلمه یا ترکیبی از کلمات تشکیل شده که مشخص کننده معانی و هدف یک محتوا می باشد. در سئو، کلمات و عباراتی که کاربران به عنوان یک کلید در موتورهای جستجو برای پیدا کردن قسمتی از اطلاعات استفاده می کنند را کلمات کلیدی گویند.

برای مثال، اگر عنوان یک مقاله ” لیستی از بهترین فروش کفش های ورزشی  در سال ۲۰۱۸” باشد، مطمئنا کلمه کلیدی آن می تواند کفش های ورزشی باشد. اگر شما صاحب یک رستوران در تهران باشید که وب سایت هم دارید، کلمه ای که برای صفحه اصلی می توان در نظر بگیرید، بهترین رستوران در تهران است. حال ببینیم تراکم کلمات کلیدی چیست و برای چه از ان استفاده می شود.

کلمه کلیدی چیست

چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چگالی کلمات کلیدی به ما می گوید که چطور اصطلاحات جستجو در یک متنی که دارای تعدادی از کلمات مشابه هستند، اتفاق می افتد. یا به عبارت دیگر، تراکم کلمات کلیدی، از تعداد دفعاتی که  آن کلمات قابل جستجو در یک متن، ظاهر می شود تشکیل شده اند. در واقع یک نرخ درصدی بین کلمات و تعداد تکرار آن در یک متن می باشد. چگالی کلمه کلیدی می تواند دقیقا عین کلمه مورد هدف باشد یا از نظر معنایی به آن کلمه نزدیک باشد، حال بسته به نوع خزنده ها که چطور آن کلمه از متن را می خوانند، متفاوت است.

برای مثال: اگر محتوای ما ۱۰۰ کلمه باشد و کلمه کلیدی ۳ بار در آن تکرار شده باشد، چگالی کلمه کلیدی  ۳٪ می شود. در موتورهای جستجو اگر تعداد کلمات بیش از مقدار استفاده شده باشد، آن محتوا را اسپم تشخیص می دهد. اگر یک کلمه کلیدی در کل وب سایت مدام تکرار شود، موتورهای جستجو، به آن سایت رتبه پایین داده یا به اصطلاح آن را Downgrade می کنند و در بیشتر نتایج گوگل، آن را کمتر نشان می دهند و تعداد impression  آن کلمه هدف بسیار پایین خواهد آمد.

چگالی کلمات کلیدی

چگونه کلمات کلیدی را محاسبه کنیم؟

اگر شما بخواهید چگالی کلمات کلیدی در سئو را  برای قسمتی از محتوا پیدا کنید، باید مراحل زیر را دنبال نمایید:

۱- شناسایی کلمات کلیدی

۲- مشخص نمودن تعداد کلمات به کار رفته در یک متن

۳- تقسیم تعداد دفعات کلمات کلیدی بر کل کلمات یک صفحه

۴- ضرب کردن نتیجه بدست آمده از شماره ۳ در ۱۰۰

برای مثال: اگر محتوای شما دارای ۱۰۰۰ کلمه است و کلمه کلیدی هم ۱۰ بار تکرار شده است، این بدین معنی است که چگالی کلمه کلیدی ۱٪ است.

عموما چگالی کلمات کلیدی در سئو، بین ۳٪ تا ۸٪، متغیر است که همه این درصدها بسته به عنوان، سایز، موقعیت صفحه و موارد دیگر می تواند متفاوت باشد. این نکته هم به یاد داشته باشید که این درصد فقط از محاسبه کلمات کلیدی تنها به دست نمی آید، بلکه کلمات کلیدی به کار رفته در یک عبارت کلیدی هم باید در نظر گرفته شود. یعنی تعداد کلمات کلیدی در یک عبارت کلیدی در تعداد کلمات کلیدی در یک صفحه ضرب شده و بر کل تعداد کلمات آن صفحه تقسیم و در ۱۰۰ نیز ضرب می شود.

مثلا کلمه کلیدی شما سئو است ولی عبارت کلیدی شما می تواند آموزش سئو، دوره آموزش سئو، خرید دوره آموزش سئو و غیره باشد که باید کلمات به کار رفته در این عبارات را هم به حساب بیارید

محاسبه چگالی کلمات کلیدی

ابزارهای مهم بررسی چگالی کلمات کلیدی

بهترین ابزار بررسی تراکم کلمات کلیدی، همان برنامه وردی Microsoft Word است که محتوای خود را در ا تایپ می کند. برای محاسبه تراکم کلمات کلیدی می توانید با استفاده از CTRL+F، تعداد کلمات کلیدی را پیدا نمایید و سپس به صورت دستی، بر تعداد کل کلمات آن صفحه که در ورد نشان می دهد، تقسیم  و  آخر در ۱۰۰، ضرب نمایید.

در صورتی که تمایل به استفاده از این برنامه را ندارید میتوانید از پلاگین یوآست برای این کار استفاده کنید. در صورتی که تعداد کلمات کلیدی به کار رفته در متن از مقدار معمول ۳٪ کمتر باشد، چراغ یواست به رنگ قرمز در می آید و اگر این درصد درست باشد، چراغ یواست سبز را نشان می دهد.

در صورتی که تمایل به استفاده از این ابزارها را نداشته باشید، می توانید از ابزارهای آنلاین بررسی تراکم کلمات کلیدی که در زیر آورده شده است، برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی استفاده نمایید. در تمامی این ابزارها با وارد کردن آدرس آن صفحه یا حتی وارد نمودن محتوا می توانید به صورت آنلاین، تراکم کلمات کلیدی آن صفحه را بدست آورید.

وارد نمودن آدرس صفحه در باکس smallseotools

کپی کردن محتوا در بخش مشخص شده 

محاسبه چگالی کلمات کلیدی

در این ابزار آنلاین، فقط قادر خواهید بود که آدرس صفحه را برای محاسبه تراکم کلمه کلیدی وارد نمایید.

محاسبه چگالی کلمات کلیدی

در این ابزار هم قادر خواهید بود،  هم آدرس صفحه و هم محتوای خود را وارد نمایید.

محاسبه چگالی کلمات کلیدی

در این ابزار هم می توانید با انتخاب Enter Url ، آدرس صفحه خود را وارد نمایید هم با انتخاب Paste Text، محتوای خود را در کادر مربوطه کپی نمایید. در صورتی که نخواهید محتوای خود را کپی کنید، می توانید فایل pdf یا doc و… را را هم آپلود نمایید.

محاسبه چگالی کلمات کلیدی

توزیع کلمات کلیدی در متن باید کجا باشد؟

همانطور که میدانید، توزیع کلمات کلیدی باید به گونه ای باشد که هم کاربر از خواندن آن لذت ببرد و هم خزنده های موتورهای جستجو بتوانند کلمات کلیدی را به راحتی پیدا کنند. بهتر است که فقط از یک کلمه کلیدی خاص در کل محتوا استفاده ننمایید و از LSI و Long Tail کلمات هم استفاده شود.

مهمترین مکان برای قرار گرفتن کلمات  کلیدی که چگالی آن هم حساب شود، موارد زیر است:

  • عنوان محتوا
  • متن اصلی
  • استفاده در هدینگ به خصوص H1 و H2
  • آدرس یا URL صفحه
  • متا دیسکریپشن Meta Description
  • استفاده از تگ ALT در عکس

کلمات کلیدی در تمامی موارد بالا به جز در متن اصلی باید یکبار استفاده شود و در متن بیش از یک بار. حالا در این مرحله به دلایل اهمیت چگالی کلمات کلیدی در متن میپردازیم.

به چه دلایلی چگالی کلمات کلیدی برای سئو مهم هستند؟

تراکم کلمات کلیدی یک اسطوره است، نه یک درصد ایده آل و نه، یک راه حل مناسب برای حل مشکل.

در حقیقت،  بارگذاری محتوا با حجم زیادی از کلمات هدف، زیاد اهمیت ندارد و همچنین جذابیتی برای مکان هایی که وارد می شود، ایجاد نمی کند. بهترین مکان برای قرار گرفتن کلمات کلیدی همانطور که در بالا هم گفته شد، تگ تایتل (Title tag)  و محتوای بدنه است. برای اینکه درک درستی از چگالی کلمات کلیدی داشته باشید، ما بهترین روش ها را برای تحقیق کلمات کلیدی معرفی می نماییم:

 ۱- استفاده از کلمات دارای ارزش بالا برای page ranking و استفاده از لانگ تیل (long tail) برای کانورژن بهتر

در  تحقیقی که SEMRush در سال ۲۰۱۷ انجام داد، مشخص شد که کلمات با ارزش بالا در صفحات با رنک بالا در ارتباط است. در گزارش تحلیل فاکتورهای رتبه بندی، مهمترین قسمت هایی که مورد بررسی قرار میگیرد، قرار گرفتن کلمات کلیدی در عنوان، متا دیسکریپشن و بدنه محتوا استکه از اهمیت زیادی برخوردار است. 

با آنالیزی که انجام شد، بیش از ۷۵٪ از ۲۰ صفحه مورد بررسی دارای کلمه کلیدی در بدنه خود و بیش از ۶۰٪ آن کلمات در عنوان قرار گرفته بودند.

ناگفته نماند که گوگل فقط به چگالی کلمات کلیدی رتبه بالاتری نمیدهد، بلکه به محتواهایی که دارای جستجوی معنایی یا از عبارات کلیدی خاص استفاده کرده اند، رتبه بیشتری می دهد. با استفاده از عبارات کلمات کلیدی و عبارت های معنایی می توان ترافیک بیشتری از کاربران را به سایت وارد نمود. نمودار زیر ارتباط این کلمات را با ترافیک سایت که توسط سایت SearchEnginWatch بررسی کرده است را نشان میدهد. 

چگالی کلمات کلیدیاین نمودار به ما می گوید که چطور کلمات کلیدی طولانی می تواند در گرفتن نرخ کلیک CTR موثر باشد، در حالی که کلمات با ارزش بالا، می توانند هم کلیک بیشتری برای سایت به ارمغان آورند وهم رتبه و جایگاه سایت را در نتایج جستجو تغییر دهند. ابزارهایی که در مقاله تحقیق کلمات کلیدی اورده شده است، می تواند برای هر کلمه کلیدی، ارزش (Volume keyword) را مشخص کند و همچنین کلمات کلیدی مترادف با لانگتیل را هم به شما نشان دهد.

۲– روی تکرار کلمات کلیدی متمرکز نشوید

شما باید کلمات کلیدی را در تگ های تایتل و محتوای بدنه قرار دهید، و از تکرار آن کلمات  در قسمت های دیگر خودداری کنید. خیلی از بازاریابان، برای بالا بردن رتبه در گوگل، از تکرار کلمات کلیدی استفاده می کنند و اعتقاد دارند که چگالی کلمات باید در حدود۱٪ باشد و از طرفی هم افزونه یواست که در وردپرس نصب می شود، تراکم کلمات هدف را ۰.۵٪ تا ۲.۵٪ اعلام می کند. حال، اگر محتوای شما کاربر پسند بوده و ۱ تا ۲ بار هم از این کلمات استفاده کرده باشید، نتیجه خوبی در نتایج گوگل به هنگام جستجوی ارگانیک دریافت خواهید کرد و نیاز به تکرار کلمات کلیدی نخواهید داشت.

۳- به جای تراکم کلمات کلیدی، هدف از جستجو را در اولویت قرار دهید.

محتوا باید برای کاربران و کسانی که به قصد رسیدن به سوال خود، آن صفحه از سایت را انتخاب کرده اند، نوشته شود و نباید برای الگوریتم های موتور جستجو نوشته شود.

به هنگام نوشتن محتوا همیشه خود را به جای مخاطبان آن محتوا قرار دهید، آن محتوا را با صدای بلند بخوانید و ببینید که برای مخاطب جذاب است یا خیر. اگر جذاب نبود، حتما آن را تغییر دهید و به گونه ای بنویسید که مخاطب آن محتوا، از انتخاب صفحه شما لذت ببرد و صفحه شما را بانس نکند. برای آشنایی بیشتر با راه های کاهش بانس ریت، مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

طبق آپدیت الگوریتم مرغ مگس خوار در سال ۲۰۱۳،” نوشتن محتوا به صورت طبیعی، بسیار جذاب تر از محتوایی است که دارای تراکم کلمات هدف باشد و قصد و نیت کاربر را دخیل نکرده باشد”.هدف از این جمله این است که در هنگام نوشتن، فقط و فقط نظر کاربران برای شما مهم باشد و به قصد رتبه گرفتن و مناسب بودن برای موتورهای جستجو، آن محتوا را ننویسید. گوگل ابزاری به نام word2vec، که با هدف مشخص کردن  معانی در پشت کلمات است را منتشر کرد. Word2vec ، می تواند ارتباط برخی از اصطلاحات را بفهمد، به گونه ای که ممکن است به یک اصطلاح متفاوت اما مشابه متصل نشود. نمودار زیر از word2vec، تفاوت های بین پایتخت های شهر ها را با خزیدن در مقالات مختلف بدست آورده است.

تراکم کلمات در word2vec

در نمودار بالا، word2vec متوجه موارد زیر شده است:

  • پاریس و فرانسه مانند برلین و آلمان دارای ارتباط هستند و هر کدام از آن ها پایتخت دیگری است.
  • اما برای مادرید و ایتالیا چنین مسیری وجود ندارد (منظور نمودار است)

 نوشتن محتوا به زبان معمولی، نه تنها یک سیگنال عالی و فوق العاده برای الگوریتم موتورهای جستجو است، اما باید به گونه ای نوشته شود که برای کاربران معمولی هم قابل خواندن و فهمیدن باشد.

داشتن تجربه کاربری خوب، می تواند نتایج زیر را به ما بدهد:

  • کاهش بانس ریت= کاربران مدت زمان طولانی در صفحه باشند.
  • کاهش نرخ خروج= کاربران آن صفحات را pogo-stick نکنند

موتورهای جستجو، این معیارها را به عنوان نشانه ای از صفحه ، برای رتبه دادن در نتایج جستجو(SERP) در نظر می گیرند.

۴- عنوان ارزشمند قابل کلیک ،از بهینه سازی کلمات کلیدی با ارزشتر است

گوگل به یکی بودن کلمات کلیدی به هنگام سرچ، نگاه می کند. در واقع، این یک معیار تعاملی بین کاربر و محتوایی است که نوشته شده و کاربر، با توجه به کلمه ای که جستجو کرده،  وارد آن صفحه مربوطه می شود. اگر تگ تایتل و متا دیسکریپشن شما دارای کلمات کلیدی باشند که کاربر هم آن ها را جستجو کرده باشد، بسیار بسیار برای کاربران، خوشایند خواهد بود. در نتیجه، محتوای شما نرخ کلیک بیشتری را دریافت می کند و یک سیگنال مثبتی هم به خزنده های موتورهای  جستجو انتقال میدهد.

به هنگام ساختن تگ عنوان، از تایتل های click-bait جلوگیری کنید، چرا که نوشتن تایتل های طعمه، که به قصد کلیک کردن و هدایت کردن کاربر به صفحه است، جز افزایش نرخ پرش (Bounce rate)، کاربرد دیگری برای صاحبان کسب و کار نخواهد داشت. شکی نیست، تراکم کلمات کلیدی برای محتوای بهینه، نیاز است اما استفاده زیاد آن و تکرار بی رویه از کلمات کلیدی مناسب نیست.

۵- داشتن ارزش منحصر به فرد، برای رشد طولانی مدت نیاز است.

اگر کاربران، زمان زیادی برای خواندن محتوا و مرور کردن آن بگذارند، گوگل، آن صفحه را مناسب برای آن کلمه کلیدی که کاربران جستجو کرده اند، در نظر می گیرد و رتبه شما هم با کلیک کردن نیز افزایش پیدا می کند.

شکی نیست که تراکم کلمات کلیدی تا حدی ضروری است، اما چیزی که باعث می شود تفاوت چشمگیر تری برای رتبه بندی جستجوی بهتر ایجاد شود ، داشتن ماده متراکم تر از محتوا است.

همانطور که می دانید، تراکم کلمات کلیدی یک اسطوره باستانی در SEO  به حساب می آید و به رتبه بندی صفحات، به همان اندازه که تصور می شود کمکی نکرده است. در عوض، شما باید روش های دقیق تری برای رتبه بندی و مطابقت با عملکرد موتورهای جستجو را دریابید.

مهمترین کارهایی که می توانید برای گرفتن رتبه انجام دهید، تیترهای ارزشمند و قابل  کلیک ایجاد کنید. محتوای جذاب بنویسید که ارزش واقعی را ارائه دهد و کاری کنید که page rank صفحه بالاتر از قبل شود.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد، به سوالات شما درباره چگالی کلمات کلیدی، پاسخ داده باشد، برای راهنمایی بیشتر می توانید، نظرات خود را در دیدگاه برای ما ارسال نمایید، حتی می توانید برای گرفتن خدمات سئو، با شماره 09128909248 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

13 − 1 =