بدون دیدگاه
1398/07/15
434 بازدید

خطا: کلید واژه تمرکزی در اولین پاراگراف رونوشت ظاهر نمی شود

حتما شما با افزونه yoast seo آشنا هستید. معمولا از این افزونه به این دلیل استفاده می شود که به سئو داخلی و سئو محتوایی که می خواهید انتشار دهید، کمک کند و خطاهای موجود در آن را به شما گزارش دهد. یکی از خطاهای رایج که معمولاً بسیاری از کاربران و حتی سئو کاران را درگیر می کند، این خطا است: “کلید واژه تمرکزی در اولین پاراگراف رونوشت ظاهر نمی شود اطمینان حاصل کنید که موضوع فورا واضح می باشد “.

کلید واژه تمرکزی در اولین پاراگراف دیده نمی شود

برای اینکه بیشتر با دلیل این خطا آشنا شوید، ابتدا به معرفی افزونه yoast به طور خلاصه می پردازیم، سپس بررسی می کنیم که اصلاً منظور از کلید واژه تمرکزی چیست و در نهایت بررسی می کنیم که چرا افزونه یوآست این خطا را به شما نمایش می دهد.

معرفی افزونه yoast seo و کاربرد آن

فرض کنید شما یک وب سایت دارید و چیزی راجع به سئو نمی دانید. اما راجع به افزونه yoast سئو زیاد شنیده اید و ممکن است افراد بسیاری این افزونه را به شما پیشنهاد داده باشند و بگویند که چه ابزار خوبی برای بهینه کردن سایت و صفحاتتان برای موتورهای جستجو است. خب، البته تا اینجا کاملا درسته و ما هم حق را به این افراد می دهیم.

اما شما باید درک کنید که با نصب این افزونه به تنهایی، هیچ اتفاقی برای سئو سایتتان نمی افتد و شما هم چنان باید بدانید که کار با این افزونه چگونه است و تک تک error های آن را بررسی کنید. مثلاً همین خطای ” کلید واژه تمرکزی در اولین پاراگراف رونوشت ظاهر نمی شود ” که شما به خاطر آن الان اینجا هستید و در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

یکی از کاربرد های اصلی این افزونه، بهبود سئو محتوا یا همان (content seo) است. بعد از اینکه شما تحقیق کلمات کلیدی را انجام دادید، به سراغ افزونه یواست می روید و کلمه کلیدی یا همان کلید واژه تمرکزی خود را در کادر مربوط به “عبارت کلیدی کانونی” وارد می کنید و سپس با توجه به مواردی که yoast به آن اشاره کرده، شروع به بهینه سازی مطالب خود می کنید.

کلید واژه تمرکزی یا کانونی چیست؟

کلید واژه تمرکزی یا همان کلید واژه کانونی، در واقع همان کلمه کلیدی است که محتوای شما، در شرح آن به وجود آمده است. در واقع، اصلی ترین عبارتی که بیانگر موضوع مقاله شماست، به کلید واژه تمرکزی معروف است. حالا اینکه چطور این کلمه یا عبارت را پیدا کنیم، وارد مبحث دیگری می شویم که در مقاله “راهنمای جامع تحقیق کلمات کلیدی” به طور کامل توضیح داده ایم که چطور یک کلمه کلیدی مناسب برای سئو انتخاب کنید. حالا بریم سراغ خطای معروف.

کلید واژه تمرکزی در اولین پاراگراف رونوشت ظاهر نمی شود یعنی چه؟

اگر با فاکتورهای سئو آشنا باشید، می دانید که هنگام نوشتن یک مقاله، کلمه کلیدی کانونی در عنوان، سرتیترها (تگ های h1, h2, h3)، پاراگراف اول متن و پاراگراف آخر، باید رعایت شود. (علاوه بر این که در خود متن نیز، باید به صورت مناسبی توزیع شود و بهتر است کلمه کلیدی LSI نیز به کار رود)

حال که این مسئله را درک کردید، از آنجایی که پلاگین yoast برای بهبود سئو سایت شما طراحی شده است، اگر شما در اولین پاراگراف متن از کلید واژه تمرکزی خود که قبلا در قسمت “کلید واژه کانونی” وارد کردید، استفاده نکنید، افزونه یواست این پیغام را به شما نمایش خواهد داد.

طول هر پاراگراف در سئو معمولا بین 1 تا 3 جمله می باشد (حدود 300 کاراکتر) و از جایی که دکمه enter را بزنید، پاراگراف بعدی شما شروع خواهد شد. پس اولین پاراگراف به این معنی است که شما باید کلمه کلیدی خود را در 2 ، 3 خط اول مقاله بنویسید قبل از اینکه دکمه اینتر را فشار دهید.

برای اینکه درک این مسئله راحت تر شود، مثالی می زنم:

ما یک مقاله راجع به رایج ترین اشتباهات سئو در ویکی دمی نوشته ایم. کلید واژه کانونی ما در این مقاله “اشتباهات سئو” می باشد.

کلید واژه ی کانونی در افزونه یوآست

همان طور که در عکس زیر می بینید ما کلید واژه کانونی را در خط اول به کار بردیم و جمله که تمام شده، دکمه اینتر را زدیم. یعنی اولین پاراگراف ما حاوی یک جمله است که کلید واژه کانونی را شامل می شود.

رعایت کلید واژه کانونی در اولین پاراگراف

حال اگر ما از داخل آن جمله، کلید واژه کانونی را حذف کنیم، ببینیم که چه اتفاقی خواهد افتاد.

کلید واژه کانونی در اولین پاراگراف رعایت نشده

همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید این خطا ظاهر می شود: “کلید واژه تمرکزی در اولین پاراگراف رونوشت ظاهر نمی شود. اطمینان حاصل کنید که موضوع فورا واضح می باشد.”

پیغام خطا در پلاگین yoast

کلید واژه کانونی را در اولین پاراگراف رعایت کردم، اما چرا باز یواست این خطا را نمایش می دهد؟

و اما نکته ای که معولاً از چشم خیلی از افراد و حتی سئوکاران دور می ماند: گاهی اوقات شما کلمه کلیدی را عینناً در پاراگراف اول استفاده می کنید اما می بینید که باز هم یواست این پیغام را برای شما نمایش می دهد. حالا این بار دلیلش چیست؟

اگر شما کلید واژه کانونی را در پاراگراف اول متن خود استفاده کردید اما باز این پیغام را دیدید، می تواند به دلایل زیر باشد:

  • شما از کلید واژه کانونی استفاده کردید ولی یک ویرگول “،” کنار آن گذاشتید. برای مثال: یکی از رایج ترین اشتباهات سئو، عبارت است از … .
  • ممکن است بین عبارت کلیدی خود، از یک space اضافه استفاده کرده باشید. برای مثال: یکی از رایج ترین اشتباهات  سئو … .
  • ممکن است از حروف یا کلمات دیگری میان عبات کلیدی خود استفاده کرده باشید. برای مثال: یکی از رایج ترین اشتباهات در سئو … .

نکاتی که در بالا مشاهده کردید، به هیچ عنوان نکاتی نیستند که برای موتورهای جستجو اهمیت داشته باشند. اما از آن جایی که yoast یک ربات است و هوش آن هنوز به قدر کافی کامل نشده است، این پیغام را نمایش می دهد.

 بنابراین اگر شما یک ویرگول به کلمه کلیدی خود بچسبانید، یواست آن را در تعداد کلمات کلیدی شما نمی شمارد و اصلا آن را در نظر نمی گیرد، ولی در اصل آن کلمه از دید موتورهای جستجو به حساب می آید و شمرده می شود.

پس اگر در این موارد یواست این پیغام را به شما نشان داد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. اگرچه گاهی اوقات بهتر است کلمه کلیدی را عیناً وارد کنید مثلا در تایتل مقاله.

در بخش های بعدی، ارورهای دیگر یواست را بررسی خواهیم کرد. اگر این مقاله برایتان مفید بود، لطفاً به آن امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

شانزده − یازده =