بدون دیدگاه
1398/04/20
656 بازدید

سئو داخلی چیست: آموزش جامع on page seo

پیش نیاز های مقاله

سئو داخلی چیست؟ چه میزان در بهبود جایگاه سایت اهمیت دارد؟ این ها سوالاتی است که تمامی افرادی که درگیر سئو سایت هستند، می پرسند. این مقاله برگرفته از صحبت های بسیاری از سئوکاران و حاصل سال ها تجربه است که در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. بسیاری از سایت های آموزشی همین مطالب را حتی کمتر بصورت پکیج برای فروش گذاشته اند. قطعا یک استراتژی خوب سئو بدون در نظر گرفتن سئو داخلی یا همان on-page seo و حتی با پیاده سازی یک استراتژی ناقص در سئو داخلی به نتیجه ایده آل نخواهد رسید. همچنین موتور های جستجو از جمله گوگل، روز به روز به سئو داخلی ارزش بیشتری می دهند و تاثیر آن را بیشتر در نتایج جستجو شاهد هستیم.

خود من بارها دیده ام که سایت هایی حتی بدون بک لینک و فقط با فاکتورهای سئوی داخلی به نتایج خیلی خوبی رسیده اند و طبق تجربیات خود ما در ویکی دمی و تست کردن روی یک مجله اینترنتی توانستیم کلمات کلیدی پر رقابتی را بدون بک لینک به صدر نتایج گوگل برسانیم.

برای آشنایی بیشتر با کلیات سئو حتما مقاله آموزش سئو را مطالعه کنید.

به نظرم دیگه نیاز نیست که بیشتر از این روی این مورد تاکید کنم و خود شما اهمیت سئو داخلی را فهمیده اید. حال وارد بحث آموزش سئو داخلی میشویم.

سئو داخلیسئو داخلی چیست؟

به صورت کلی سئو، به دو بخش سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم بندی می شود. اما معنا و مفهوم سئو داخلی چیست؟ همان طور که از اسمش پیداست، به تمامی فعالیت ها و اعمالی که در داخل سایت، به منظور بهینه سازی برای موتور های جستجو انجام می شود، سئو داخلی گفته میشود. فاکتورهای زیادی در سئو داخلی تاثیر دارند و روز به روز به تعداد این فاکتور ها اضافه می شود.

در زیر به معرفی تمامی این فاکتور ها می پردازیم. اما لازم به ذکر است از یه حدی به بعد که رقابت در بین سایت ها بیشتر میشود، کسی برنده است که این فاکتور ها را حرفه ای تر و با ایده ای خلاقانه تر انجام داده باشد.

 

فاکتور های سئو داخلی (on page seo):

تک تک فاکتور هایی که در این قسمت معرفی میشوند، اهمیت بالایی دارد پس لطفا هنگام پیاده سازی فاکتورهای سئو داخلی، به سلیقه ی خود از هیچ کدام نگذرید و خودتان اولویت بندی نکنید.

آشنایی با متا تگ ها – meta tag :

خب ابتدا برای آن دسته از عزیزانی که با متا تگ ها آشنایی ندارند توضیح کوتاهی میدهیم و بعد به سراغ انواع متاتگ های مهم در سئو می رویم و برای هر کدام توضیحاتی ارائه میکنیم. برای هر کدام از این متا ها مقاله ی کاملی هم نوشته شده است که در هر بخش آنها را معرفی میکنیم که در صورتی نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید به آنها رجوع کنید.

متا تگ چیست:

متا تگ ها (Meta Tag) یا برچسب های متا، بخشی از محتوای یک صفحه میباشد که از دید کاربران مخفی مباشد. زیرا این متا ها در کد های HTML سایت قرار میگیرد و حاوی اطلاعاتی برای موتور های جستجو میباشد. موتور های جستجو، از جمله گوگل از این متاها، هم برای درک بیشتر ماهیت سایت و صفحه استفاده میکنند و هم آنها را در نتایج جستجو (SERP) برای کاربران خود به نمایش در می آورند.

متا تگ ها نقش بسیار مهمی در سئو سایت دارند و یکی از مهمترین فاکتور های سئو داخلی میباشند و نباید به هیچ وجه آنها را نادیده گرفت. همچنین برای داشتن رتبه ای بهتر، باید خیلی با دقت و با تحقیق کلمات کلیدی اقدام به نوشتن این متا ها کنید. متا تگ ها (meta tag) در بخش HEAD کد های HTML قرار میگیرند.

فاکتور های سئو داخلیمعرفی مهمترین متا تگ های سئو داخلی:

در این بخش، مهمترین متا تگ هایی که تاثیر زیادی در on-page seo دارند را معرفی میکنم. و بعد سایر متاتگ های کم تاثیر تر را مورد بررسی قرار میدهم. امیدوارم با رعایت این موارد، به بهبود سئو داخلی سایت خود کمک کنید.

[irp posts=”16042″ name=”آموزش سئو از صفر تا صد | آموزش کامل سئو”]

متا تگ تایتل (title tag)

البته تگ تایتل، با متا شروع نمیشود، اما مهمترین متا تگ در سئو محسوب میشود و تاثیر بسیاری در سئو سایت دارد. برای اینکه با title tag به صورت جامع آشنا شوید توصیه میکنیم که مقاله همه چیز در مورد عنوان صفحه را بخوانید.

تایتل تگ، همان عنوانی است که در نتایج جستجو برای کاربران نمایش داده میشود و اولین فاکتوری است که ماهیت و موضوع یک صفحه را برای موتور های جستجو روشن میکند. حتی در تبلیغ های گوگل (google ads) تایتل یک صفحه بسیار مهم میباشد.

در هنگام تایتل نویسی، باید سعی کنید که تایتل شما بیشتر از ۷۰ کاراکتر نشود و سعی کنید از کلمات کلیدی در تایتل خود استفاده کنید. اگر بتوانید تایتل جذابی بنویسید، تاثیر بالایی در جذب کلیک و افزایش CTR سایتتان خواهد داشت.

تایتل صفحه ی شما باید کاملا مرتبط با موضوع صفحه ی شما باشد و همچنین نباید به صورت مصنوعی از کلمات کلیدی در آن استفاده شود. قطعا اگر در تایتل خود ۳ بار از کلمه کلیدی خود استفاده کنید، یک تایتل کاملا مصنوعی خواهید داشت که میتواند باعث افت رتبه سایت شما شود. هم چنین اگر یک سایت تازه تاسیس باشد، شاید هیچگاه رشد خوبی نداشته باشد.

در صورت نیاز، اگر می خواهید چند بار از کلمه کلیدی در تایتل استفاده کنید، بهتره از کلمات کلیدی LSI استفاده کنید که در مورد آن بطور کامل توضیح داده ایم.

 

متا دسکریپشن (meta description)

متا دسکریپشن یا توضیحات متا، نیز یکی از مهمترین متاها برای سئو میباشد. از اصلی ترین تاثیر هایی که متا دسکریپشن به جا میگذارد، جذب کلیک در نتایج جستجو میباشد که در نتیجه یکی از مهمترین روش های افزایش CTR میباشد که باید به آن بسیار اهمیت داد.

متا دسکریپشن(meta description) توضیحات خلاصه ای از صفحه مورد نظر میباشد. یعنی برای یک دسکریپشن خوب باید بتوانید صفحه ی خود را با ۱۵۰ تا ۱۷۰ کاراکتر به کاربران خود معرفی کنید. حواستان باشد در متا دسکریپشن نیز، حتما از کلمات کلیدی خود استفاده کنید ولی به هیچ وجه سوء استفاده و زیاده روی نکنید. اگر بیش از این تعداد کاراکتری که گفتیم استفاده کنید، نمره یا امتیاز منفی نخواهد داشت. فقط مقدار بیشتر از آن حد را در نتایج جستجو نمایش نخواهد داد.

اگر شما برای صفحات سایت خود متا دسکریپشن قرار ندهید موتور های جستجو بخشی از محتوای صفحه را به عنوان متا دسکریپشن انتخاب میکنند و عموما این بخش با توجه به سرچی که انجام میشود و مرتبط ترین بخش به آن سرچ انتخاب میشود. اما همیشه به این نکته توجه داشته باشید که کاربران قبل از کلیک کردن بر روی لینک شما توضیحاتی که داده اید را می خوانند و بعد تصمیم میگیرند که بر روی لینک شما کلیک کنند یا نه!

 

متاتگ ویو پورت(viewport):

یکی دیگر از متا تگ هایی که در سئو داخلی وب سایت تاثیر گذار میباشد تگ ویوپورت است. متا تگ viewport برای نمایش هرچه بهتر صفحات وب سایت در صفحه نمایش های کوچکتر بود که در ابتدا توسط شرکت اپل معرفی شد و بعد به مرور همه گیر شد. هرچند هنوز این متاتگ به صورت رسمی بخشی از کد های html محسوب نمیشود اما برای داشتن صفحه رسپانسیو نیاز است که از این تگ در بخش head کد های html استفاده شود.

قبل صفحات وب را فقط برای صفحه نمایش های بزرگ میساختند و هنگام استفاده و مشاهده یک صفحه با موبایل نیار به زوم کردن و اسکرول های زیاد به سمت چپ و راست بود که تقریبا استفاده با موبایل از این صفحات بسیار سخت و غیرممکن بود.

استفاده از متا تگ ویوپورت (viewport) باعث میشود بزرگنمایی اولیه سریعاً بعد از بارگذاری صفحه توسط مرورگر تعیین شود و متناسب با ابعاد صفحه نمایش سایت و صفحات قابل نشاهده باشند.

[irp posts=”5873″ name=”متا تگ های مهم در سئو کدام اند؟”]

متا تگ og یا (open graph):

متا تگ اپن گراف یا همان og ها تاثیر مستقیمی بر روی سئو داخلی سایت شما ندارند اما استفاده از آنها قطعا کار درستی است پس به شما توصیه میکنیم از این تگ به درستی استفاده کنید. حال دلیل این تاکید را هم به شما می گوییم:

تگ اپن گراف اولین بار توسط فیس بوک به وجود آمد. فیس بوک برای دادن یک نظم جامع و تبادل اطلاعات از وب سایت ها به داخل فیس بوک این تگ را اختراع کرد. در واقعیت متا تگ og فقط برای شبکه های اجتماعی کاربرد دارد و شما با داشتن این تگ در وب سایت خود هنگام اشتراک مطالب سایت خود در شبکه های اجتماعی متوجه میشوید که محتوای شما کاملا منظم و چارچوب بندی شده در شبکه های اجتماعی منتشر میشود.

تصور کنید که محتوایی نوشته اید و حال در هر یک از شبکه های اجتماعی قصد اشتراک گذاری آن را دارید و این محتوای شما شامل چندین عکس مختلف میباشد و شما تمایل دارید هنگام انتشار با عکس مورد نظر شما منتشر شود و یا با یک عنوان خاص مناسب هر یک از شبکه های اجتماعی. در این صورت شما چه خواهید کرد؟

راه حل همان متا تگ های اپن گراف میباشد.

شما در این متا تگ ها دقیقا میتوانید مشخص کنید که در شبکه های اجتماعی محتوای شما با چه نامی و با چه عکسی منشر شود.

با توجه به رشد چشمگیر شبکه های اجتماعی و استقبال بسیار مردم از آنها حتی گوگل نمیتواند آنها را نادیده بگیرد به همین دلیل گوگل به سیگنال هایی که از این شبکه های اجتماعی دریافت میکند اهمیت ویژه ای میدهد به صورت غیر مستقیم در رتبه بندی های خود تاثیر میدهد. همچنین اشتراک درست محتواهای شما در شبکه های اجتماعی میتواند ترافیک بسیار زیادی را به صورت روانه برای سایت شما ایجاد کند.

حال به معرفی بخش های مختلف تگ های open graph میپردازیم:

<meta property=”og:title” content=”آموزش سئو داخلی؟”/>

<meta property=”og:description” content=” آمورش جامع سئو داخلی با توضیح کامل تمامی فاکتور های آن در سایت آموزش آنلاین ویکی دمی”/>

<meta property=”og:type” content=”article”/>

<meta property=”og:image” content=” https://wikidemy.ir/wp-content/uploads/2019/06/on-page-seo.jpg”/>

در بالا نمونه ای از این متا تگ را مشاهده میکنید. و برای شناخت جامع تری ار این تگ ها و اصول پیاده سازی آن مقاله open graph چیست و تاثیر آن بر سئو را مطالعه کنید.

 

متا تگ robotsمتا تگ روبوت (meta robot):

متا تگ robots به صورت دستوری برای ربات های موتور های جستجو ایجاد شده است که شما با آن میتوانید از ایندکس شدن یک  صفحه جلوگیری کنید. در شرایط عادی لزومی به استفاده از این متا تگ نیست و حامل تاثیر های مختلف بر on page seo نمیباشد. در شرایط خاص شما میتوانید با  meta robots از ایندکس شدن یک صفحه ی خاص جلوگیری کنید.

بسیاری عقیده دارند که این متا تگ، اصلا مهم نیست اما من برعکس این تصور را دارم. به نظرم متا روبوت بسیار مهم میباشد و در سایت های بزرگ مخصوصا فروشگاه های اینترنتی اصول استفاده حرفه ای از این متا تگ و از تگ های کنونی کال (canonical) بسیار کمک کننده میباشد و عدم دانش کافی در مورد این تگ ها واقعا میتواند تاثیر بسیار منفی بر سئو سایت شما داشته باشد.

متاهای بسیار دیگری نیز وجود دارد اما تاثیر مثبتی در سئو سایت ندارند به همین دلیل برای جلوگیری از طولانی شدن این مقاله از معرفی آنها خودداری کردم ولی در قالب مقالات جداگانه به معرفی هر یک از آنها خواهم پرداخت که در صورت تمایل به مطالعه آنها بپردازید.

محتوا در سئو داخلی

محتوا یا content:

نمیتوان محتوا را به عنوان یکی از فاکتور های سئو داخلی معرفی کرد زیرا بسیاری از فاکتور های on page seo در خدمت این فاکتور که اصلی ترین و مهمترین فاکتور در seo داخلی محسوب میشود هستند. نمیتوان همه چیز محتوا را در این مقاله جای داد به همین دلیل هر جا که نیاز بود به شما عزیزان مقالات دیگری برای مطالعه تکمیلی پیشنهاد خواهم داد. هر روز که میگذرد ارزش محتوا بیشتر میشود و به این صورت نیست که تصور کنید که فقط برای موتور های جستجو و یا گوگل اهمیت دارد . شبکه های اجتماعی نمونه بسیار بزرگی برای رشد محتوا در فضا مجازی میباشد.

موتور های جستجو از جمله گوگل نیز روز به روز ارزش این فاکتور را در رشد سایت ها و نتایج جستجو مخصوصا صفحه های نخست بیشتر کرده است.

زمانی بود که بک لینک که اصلی ترین فاکتور در off page seo است حرف اول و مطلق را در سئو میزد و هر کسی از سایت های قویی تری بک لینک دریافت میکرد و یا تعداد بک لینک های بیشتری داشت رتبه بالاتری را در نتایج به دست می‌آورد.

همین امر باعث شد که بسیاری از روش های نادرست بک لینک دریافت کنند و از این فاکتور بسیار سوء استفاده میکردند. الگوریتم های گوگل نیز روز به روز رشد میکردند و باهوش تر میشدند و گوگل به این سمت رفت که هر سایتی بهترین اطلاعات را در اختیار کاربرانش قرار دهد رتبه بهتری خواهد داشت به همین دلیل روز به روز محتوا رشد کرده تا آنجایی که ما در ویکی دمی بار ها سایت هایی با موضوعات پر رقابت و فقط با محتوا به نتایح عالی در گوگل و سایر موتور های جستجو رسانده ایم.

اما این به بدان معنی نیست که دیگر بک لینک مهم نمیباشد. بک لینک هنوز هم یکی از اصلی ترین فاکتور های سئو و حتی هنوز هم اصلی ترین و قویی ترین روش برای قدرت یک سایت محسوب میشود اما دیگر به این شکل نمیباشد که شما در سایت های مختلف کامنت قرار دهید و یا در فروم ها یک امضا قرار دهید و تصور کنید که off page seo قویی دارید و حتما رشد خواهید کرد.

خیر واقعا به این شکل نیست. یا حداقل الان دیگر نمیتوان با این روش ها موفقیت خوبی در سئو کسب کرد. با توجه به اینکه موتور های جستجو مخصوصا گوگل بسیار روی این موضوع حساس شده است فرایند بک لینک سازی واقعا پیچیده شده است که به شما توصیه میکنم حتما مقاله آموزش حرفه ای لینک سازی حارجی را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر: راهکارهای سئو ۲۰۱۹

تگ های هدینگتگ هدینگ – heading

تگ های هدینگ یکی از مهمترین ارکان هر محتوایی میباشند و استفاده درست از آن تاثیر شایانی در سئو داخلی سایت شما دارد. تگ های هدینگ از H1 شروع شده و به H6 ختم میشود و ارزش این تگ ها از بالا به پایین کمتر میشود یعنی مهمترین تگ h1 میباشد و سپس h2 و تا h6. هر چند این روزها تقریبا تگ های h5 و  h6 دیگر کاربردی ندارند و حتی از h4 نیز بسیار کم استفاده میشود اما این تگ ها می تواند به گوگل راهنمایی کند که موضوع مطلب شما دقیقاً در مورد چیست. تگ های heading اصول استفاده ای دارند که به صورت حرفه ای در مقاله ی آموزش حرفه ای استفاده از تک های هدینگ توضیح خواهیم داد.

شما در هر صفحه باید از یک تگ h1 استفاده کنید. ما در استفاده از تگ H1 دو بار حتماً داریم! این گفته یعنی اینکه ما در هر صفحه باید حتماً H1 داشته باشیم، و حتماً باید یک H1 داشته باشیم! پیچیده شد؟!

در استفاده از سایر تگ ها محدودیت عددی وجود ندارد اما از آنها نباید به شکل مصنوعی استفاده کرد. این تگ ها اصلی ترین عنوان های هر مقاله و یا هر صفحه ای میباشند. موتور های جستجو برای این تگ ها ارزش بالایی قائل هستند.

سرعت سایت سرعت سایت:

یکی دیگر از مهمترین فاکتور های سئو داخلی که گوگل نیز بسیار به آن همین داده و حتی ابزار هایی برای برسی آن ایجاد کرده است سرعت سایت میباشد که بدون یک سرعت قابل قبول هیچگاه نمیتوانید بگویید که سئو داخلی سایت شما قویی است.

این فاکتور به صورت مستقیم در تجربه کاربری از سایت شما تاثیر بالایی دارد. پس باید بگوییم که سرعت یک سایت تاثیرات چند جانبه دارد و نداشتن یک سرعت خوب علاوه بر اینکه شانس شما را در داشتن رتبه ای خوب در نتایج جستجو کم میکند بلکه خود کاربر نیز هنگام برخورد با سایت هایی که سرعت پایینی دارند واکنش منفی نشان داده و عموما از سایت خارج شده و دیگر کمتر وارد آن سایت میشوند.

گوگل برای این موضوع تکنولوژی AMP را راه اندازی کرد که با مطالعه مقاله همه چیز در مورد amp میتوانید این تکنولوژی را برای  سایت خود پیاده کنید که واقعا به طرز شگفت انگیزی سرعت سایت شما در حالت موبایلی خوب میشود البته این تکنولوژی نیز همانند سایر فاکتور ها اگر به درستی استفاده شود بهترین نتیجه را برای شما به همراه خواهد داشت.

همیشه سرعت سایت خود را در ابزار هایی مانند gtmetrix و گوگل Page Speed Insights تست کنید و وضعیت سرعت سایت خود را برسی کنید. در هر کدام از این سایت ها برای هر ایرادی که از سرعت سایت شما میگیرد راه حل نیز مطرح میکنند.

در سال ۲۰۱۹ سرعت لود شدن سایت در حالت موبایل بسیار مهمتر از دسکتاپ شده است و چون روز به روز سرچ های انجام شده با موبایل بیشتر میشود گوگل خواهان این است که تجربه ای بهتر را برای کاربرانش ایجاد کند به همین دلیل به صورت رسمی اعلام کرده است که سرعت سایت یکی از فاکتور های رتبه بندی میباشد.

کلمه کلیدیکلمات کلیدی

موضوع کلمات کلیدی در سئو داخلی را نمی توان فقط یک فاکتور در نظر گرفت زیرا به صورت زنجیره ای موضوع کلمات کلیدی مرتبط با بسیاری از مفاهیم و فاکتور های سئو است. کلمات کلیدی، انتخاب آن، استراتژی و اصول استفاده از آن یکی از حیاتی ترین فاکتور ها در سئو داخلی و در افزایش رتبه در موتور های جستجو میباشد. اینکه کاربران چه کلماتی را سرچ میکنند تا به سایت شما برسند، اینکه چگونه کلمات خود را انتخاب کنید تا در موضوعات پر رقابت گرفتار نشوند و یا اینکه کلماتتان اینقدر بی ارزش نباشند که باعث شود هیچ بازدیدی به سمت سایت شما هدایت نشود همه در استراتژی انتخاب بهترین کلمات کلیدی نهفته است.

راه های زیادی برای به دست آوردن این کلمات وجود دارد که به معرفی آنها میپردازیم اما برای اینکه در پیدا کردن و تحقیق کلمات کلیدی تسلط پیدا کنید توصیه میکنم مقاله ی آموزش تحقیق کلمات کلیدی را مطالعه کنید. ابزار های مختلفی برای این کار وجود دارند که از بهترین های آنها میتوان به google keyword planner که متعلق به خود گوگل است و استفاده از ان رایگان است و همچنین ابزار kwfinder که پولی میباشد و کمک زیادی در معرفی کلمات کلیدی در موضوعات مختلف میکند و خیلی از ابزار های دیگری که در مقاله ای که به شما معرفی کردم توضیحاتی برای هر کدام قرار داده ایم.

از ابزار های ترند نیز میتوانید استفاده کنید مثل google trends اما این را به خاطر داشته باشید که نباید با استفاده از یک ابزار تصور کنید که تحقیق جامعی برای کلمات انجام داده اید. برای نوشتی یک محتوا و مقاله، بسیار مهم است که ابتدا بدانید راجب چه موضوعاتی قرار است بنویسید. به همین دلیل قبل از نوشتن محتوا زمانی را صرف به دست آوردن بهترین کلمات کلیدی کنید و بعد از آن مناسب با کلمات و موضوعاتی که پیدا کرده اید محتوا بنویسید.

در محتواهایی که می نویسید از کلمات کلیدی مترادف نیز استفاده کنید که به اصطلاح به آن کلمات کلیدی LSI گفته میشود. این کلمات باعث میشوند که گوگل فهم بهتری از محتوای شما به دست آورد و همچنین باعث میشود که مقاله شما در کلمات کلیدی مختلفی رتبه بگیرد و باعث افزایش ترافیک زیادی میشود. برای صفحات مختلف سایت خود، کلمات کلیدی مختلفی در نظر بگیرید و سعی کنید کلمات کلیدی صفحات شما با هم یکسان نباشد و یا برای یک کلمه کلید خاص چندین صفحه نداشته باشید. هر صفحه ای که میسازید باید برای معرفی یک کلمه خاص به موتور های جستجو باشد پس در انتخاب آن دقت کنید. این فاکتور در بسیاری از بخش های سئو از جمله تایتل ها، هدینگ ها، دسکریپشن ها و …  مورد استفاده قرار میگیرد.

فایل robot.txtفایل robots.txt

یکی از مهمترین مضوعات سئو داخلی خزیدن ربات های گوگل و یا هر موتور حستجوی دیگری در صفخات سایت ما میباشد. اینکه خزنده های موتور های جستجو چه صفحه هایی از سایت ما را برسی کنند و یا نکنند همچنین اجازه ی دسترسی به چه بخش هایی از سایت ما را داشته باشند را ما در قالب فایل robots.txt در اختیار ربات های موتور های جستجو قرار میدهیم.

فایل robots.tx یک فایل دستوری است که در هاست سایت شما قرار میگیرد. این فایل با دستوراتی مثل allow و disallow اجازه دسترسی و اجازه مسدود سازی را برای روبات های موتور های جستجو فراهم میکند. مثلا یکی از دستوراتی که به صورت عام در این فایل استفاده میشود مسدود سازی دسترسی روبات های موتور های جستجو به بخش ادمین میباشد.

وجود این فایل برای هر وب سایتی امر مهمی میباشد و یکی از اصلی ترین فاکتور های on page seo است. خب سوال اینجاست که اگر ما این فایل را برای سایت خود قرار ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد:

وقتی رویات های گوگل و یا هر موتور جستجوی دیگری وارد سایت شما میشوند ابتدا باید دنبال فایل robots.txt شما بگردند. حال وقتی همچین فایلی وجود ندارد به این معنی است که روبات های موتور های جستجو اجازه دسترسی به تمامی بخش های سایت را دارند که یکی از بدترین جاهایی که یک ربات می تواند ایندکس کند بخش ادمین سایت میباشد که با ایندکس شدن این بخش امکان به وجود آمدن مشکلات امنیتی بسیار جدی برای سایت وجود دارد.

برای بسیاری این سوال وجود دارد که تفاوت robots.txt و meta robot در چیست. ما در ویکی دمی یه صورت تخصصی این موضوع را برسی کرده این پس توصیه میکنم که این مقاله را حتما مطالعه کنید.

موضوع robots.txt هم به صورت مقاله ای جامع برای شما آماده میکنیم که با تمامی کد های دستوری و هر چیزی که نیازه در مورد این فایل بدونید با بهترین کیفیت به شما آموزش بدیم.

نمونه کد های دستوری یک فایل robots.txt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Useragent: *
 
Disallow: /feed/
Disallow: /trackback/
Disallow: /wpadmin/
Disallow: /wpcontent/
Disallow: /wpincludes/
Disallow: /xmlrpc.php
Disallow: /wp
Sitemap: http://www.7Learn.com/Sitemap.xml

 

نقشه سایتسایت مپ

یکی دیگر از فاکتور های بسیار مهم سئو داخلی یک وب سایت بخش سایت مپ (site map) آن می باشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مقاله ی «چگونه سایت مپ بسازیم؟» به طور مفصل و تخصصی راجع به نحوه ساخت سایت مپ و کاربرد آن توضیح داده ایم، پیشنهاد می کنم این مقاله را نیز بخوانید.

نقشه سایت که از ساختار کد XML ساخته میشود یک فایل متنی است که در برگیرنده ی تمامی آدرس های سایت شما یا حداقل مهمترین صفحات سایت شما می باشد که نیاز دارید گوگل و یا هر موتور جستجوی دیگری آن صفحات را ببیند و ایندکس کند. همچنین نقشه سایت شما میتواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود. داشتن یک نقشه سایت خوب می تواند در ایندکس شدن سریعتر صفحات سایت شما در موتور های جستجو کمک کند و همچنین هنگامی که صفحات قدیمی سایت خود را آپدیت میکنید مثلا یکی از مقالاتی که در سایت خود دارید و آن را بهبود می بخشید و یا ویرایش میکنید با سایت مپ گوگل مطلع میشود و اقدام به یرسی و ایندکس مجدد صفخه می نماید.

در برخی از سایت ها حتی با داشتن سایت مپ، گوگل در ایندکس و شناسایی صفخه های مختلف سایت با مشکل مواجهه میشود که این مورد را باید از سایر عواملی که میتواند تاثیر گذار باشند برسی کرد. مثلا صفحه noindex نباشد. باید بدانید که داشتن یک سایت مپ تضمینی بر ایندکس شدن قطعی صفحه های سایت شما نمی باشد ولی تاثیر بالایی دارد و برای داشت on-page قویی در سایت خود نیازمند داشتن سایت مپ می باشید.

نکته ی دیگری که وجود دارد، این است که شما  میتوانید چندین سایت مپ برای سایت خود تعریف کنید و همه ی ان را به سرچ کنسول گوگل معرفی کنید. مثلا پلاگین yoast در وردپرس که یکی از قویی ترین پلاگین های سئو داخلی در وردپرس است به صورت پیش فرض برای هر سایت چند سایت مپ می سازد.

[irp posts=”12825″ name=”آشنایی با اصول سئو در مقاله نویسی و تولید محتوا”]

سایت هایی وردپرسی که سایت مپ خود را با yoast می سازند، هنگام آنالیز سایت خود در ابزار هایی مانند woorank، با خطای نداشتن سایت مپ برخورد می کنند و نگران این موضوع هستند و بارها در این مورد اظهار نگرانی خود را با ما در میان گذاشته اند.

افزونه yoast، نقشه سایت را با آدرس sitemap_index.xml می سازند و سایت های آنالیز سئو داخلی از جمله woorank از آدرس پیشفرض sitemap.xml پیروی میکنند و هنگامی که این آدرس را پیدا نمی کنند اخطار عدم داشتن سایت مپ را برای شما نمایش میدهند اما نگران این موضوع نباشید سایت شما از نظر داشتن سایت مپ کاملا سالم است.

نمونه کد های یک سایت مپ:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<sitemapindex xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<sitemap>
<loc>http://www.example.com/sitemap01.xml</loc>
<lastmod>2012-04-30</lastmod>
</sitemap>
<sitemap>
<loc>http://www.example.com/sitemap02.xml</loc>
<lastmod>2012-04-30</lastmod>
</sitemap>
</sitemapindex>

تجربه کاربری

اگر دقت کنید موضوع تجربه ی کاربری در هیچ یک از مقالات آموزش سئو داخلی مطرح نشده است و در مورد آن برسی های درستی انجام نشده است اما در وب سایت های غیر فارسی به این موضوع اهمیت بسیار بالایی داده شده است و اینجا ما در ویکی دمی علت آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

یکی از مواری که قبلا در ویکی دمی به آن اشاره کرده بودیم تحلیل رفتار کاربران است و گوگل رفتار کاربران خود را درک می کند.

اگر دقت داشته باشید الگوریتم های گوگل روز به روز به این سمت می روند و باعث شده است که صاحبان وب سایت ها روز به روز اهمیت بیشتری برای موضوعاتی مثل UI و UX قائل بشن در صورتی که هیچ وقت موضوع رابط کاربری و رابط گرافیکی در سئو مطرح نشده بود و همیشه در بخش های فنی در مورد آن صحبت می کردند.

جدایی از تمامی فاکتور های سئو، ایجاد یک تجربه کاربری درست می تواند باعث شود مخاطبانی که از طریق سرچ گوگل وارد سایت شما شده اند به سایت شما علاقمند شوند و ترجیح دهند که دیگر برای مطالعه موضوعات آموزشی و یا خرید محصول و یا هر موضوع دیگری مستقیم وارد سایت شما شوند. این اتفاق را اگر بتوانید در سایت خود رقم بزنید شما یک قدم بزرگ در سئو سایت خود برداشته اید.

همچنین اگر کاربر از سایت شما راضی باشد به احتمال زیاد مجدد به سایت شما باز حواهند گشت. برگشت کاربران تاثبر بسیار بالایی در سئو سایت دارد و از نظر موتور جستجوی گوگل هم بسیار ارزشمند است زیرا به معنی کیفیت سایت شما میباشد. وقتی بیشتر کاربران سایت شما یوزر های جدید هستند به معنی این است که شما در وفادار سازی مخاطبان خود و در جذب آنها توانمند نبوده اید و از نظر موتور جستجو شما نتوانسته اید رضایت کاربران را جلب کنید.

محتوایی که به مخاطبان خود ارائه میدهید بسیار بسیار مهم است اما همه چیز نیست و لزوما با یک محتوای خوب نمی توانید کاربران را معتاد به سایت خود کنید.

زمان زیادی برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب صرف کنید چون موضوع بسیار بسیار مهمی است. شما می توانید برای صفحات پر بازدید خود یه لندینگ پیج عالی ایجاد کنید و دسرسی های خیلی عالی برای کاربران خود ایجاد کنید تا به راحتی در موضوع مورد نظر به محتوای اصلی سایت شما درست پیدا کنند.

در مقاله ای جدا این مورد را به صورت پروژه محور برای شما پیاده سازی خواهیم کرد تا درک بهتری از این موضوع پیدا کنید.

 

لینک های خروجی

 

لینک های خارجی در صفحه

تصور بسیاری از سئوکارها و یا کسانی که مسئول یک سایت هستند اینه که نباید از یک صفحه لینکی به بیرون از اون سایت داده بشه. علت این تصور انتقال ارزش از سایت آنها به سایت مقصد است چون یکی از مهمترین فاکتور های سئو خارجی موضوع بک لینکه که تاثیرش به این شکله که با ایجاد لینک در سایت های دیگه با انتقال ارزش از اون سایت ها به سایت هدف ارزش سایتشون بالا میره و اگر لینک خارجی در سایت خودشون وجود داشته باشه به معنیه اینه که از ارزش صفحه داره کم میشه.

اما این تصور در مورد لینک های خارجی واقعا درست نیست. ما در ویکی دمی هر جایی نیاز باشه که برای کمک به کاربرامون لینک خارجی ایجاد کنیم این کار را انجام میدهیم یا اگر بخواهیم مرجعی را معرفی کنیم حتما از لینک خارجی استفاده می‌کنیم.

این کار نه تنها باعث کاهش رتبه شما نمیشه بلکه با استفاده درست می‌تونه باعث افزایش رتبه صفحه شما در نتایج جستجو بشه. شک نکنید که این کار نه تنها به سئو داخلی سایت شما آسیبی وارد نمی‌کنه بلکه یک امتیاز نیز محسوب میشه.

گوگل وقتی مشاهده می‌کنه که شما از یکی از مقاله های سایتتون به یه صفحه درست و هم موضوع اشاره می‌کنید، مقاله شما را ارزشمندتر درنظر می‌گیره و شانس داشتن رتبه های بهتر را برای شما فراهم می‌کنه.

مثلا وقتی ما در حال برسی و جمع آوری بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ بودیم مشاهده کردیم که در بسیاری از سایت های بزرگ دیجیتال مارکتینگ و ابزار های آن مقاله ای وجود دارد برای معرفی بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ و هر کدام از این سایت های نام رقیب های خود را به عنوان بهترین سرویس های ارائه دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ معرفی کرده اند و به هم لینک داده اند.

ما هم در مقاله ای که برای ابزار های دیجیتال مارکتینگ نوشتیم به تمامی این سرویس های لینک دادیم که می‌تونید مقاله را از لینک بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ مشاهده کنید.

پس تصور نکنید که با این کار های به سئو داخلی سایتتون و ارزش اون لطمه ای وارد می‌کنید. هر کاری که فکر می‌کنید برای کاربران سایتتون مناسبه انجام بدید و از هیچ چیزی نترسید، در صورت داشتن هرگونه سوال یا ترسی برای انجام این کار می توانید با خدمات سئو ویکی دمی ارتباط برقرار کنید.

0

 1. ندا رضاقلی

  ممنون از مطلب بسیار خوبتون
  واسه من یه سوال به وجود اومده
  کسانی که میگن ما با سئو داخلی کلمات رو تقویت کردیم و بدون بک لینک یعنی فقط این کار هارو انجام دادن؟
  مثلا برای سایتم از بعضی ها مشورت که گرفتم بهم گفتن که off-page اصلا کار نکردن و فقط روی on-page فعالیت دارند و خود به خود بقیه بهشون لینک میدن و فرایند off-page خودش انجام میشه

  13 مرداد 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام
   دوست عزیز شما تحت هیچ شرایطی نباید از سئو خارجی چشم پوشی کنید چون تاثیر بسیار بالایی داره و تاثیر خیلی عالی در شرایطیه که شما هر دوی این موارد را داشته باشید یعنی هم سئو داخلی خیلی خوب و همی سئو خارجی خیلی خوب
   حال نکته اینجاس که همه میتونن این مواردو انجام بدن اما یه تعدادی از سایت ها نتیجه ی ایده آل می گیرند
   این فاکتور هایی که گفتیم خیلی مهمه اما مهم تر اینه که این موارد به چه شکلی انجام بشن
   یعنی اگر به بهترین شکل ممکن انجام بشه میتونه تاثیر بسیار قویی ایجاد کنه
   فاکتور هایی دیگه در سئو داخلی وجود دارند که در آینده بیشتر در مورد آنها در همین مقاله صحبت خواهیم کرد
   اما توصیه میکنم مقاله ۲۰۰ فاکتور سئو را حتما مطالعه کنید چون فاکتور های سئو خاصیت زنجیره ای دارند و هر فاکتور میتونه بر فاکتور دیگه تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشه

   13 مرداد 1398 پاسخ
 2. حسن

  واقعا مقاله خوبی بود
  الان این همه ی فاکتور های سئو داخلی است؟
  یا این مقاله آپدیت میشه؟
  یا شما فقط در مورد این موارد صحبت کردین
  و اینکه من میخوام سئو یاد گیرم
  ممنون میشم خیلی مختصر راهنماییم کنید
  با تشکر فراوان

  07 مرداد 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام
   این اصلی ترین فاکتور های سئو داخلیه
   این مقاله همیشه آپدیت میشه و بهتر هر چند وقت به بار یه سر به این مقاله بزنید
   چون این مقاله برای خود ما هم بسیار مهمه
   شما اگه میخواهید از صفر سئو یاد بگیرید بهتره که به دسته بندی سئو مراجعه کنید

   13 مرداد 1398 پاسخ
 3. مرضیه

  خب الان من یه دنیا سوال در مورد همون سایت مپ و robot.txt دارم
  شما خیلی خوب توضیح دادین اما نگفتین که سایت مپ را چجوری درست کنم؟؟
  میشه راجب هر کدام از موارد توضیحات بیشتری بگین

  25 تیر 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام
   بله حتما
   برای هر یک از موضوعات مقالات جدایی در دست تولید است که در آینده نزدیک در سایت منتشر میشن

   26 تیر 1398 پاسخ
 4. امید

  ممنون از ویکی دمی
  الان برای من سوال پیش اومده که در سال ۲۰۱۹ که من دارم سئو یاد میگیرم تمرکز اصلی را بر روی onpage بزارم برای یادگیری . یا بر روی offpage
  چون در سمینار های مختلفی که دارم شرکت میکنم میگن کم کم سیئو خارجی داره میمیره و سیئو داخلی داره تقویت میشه.
  منن اولین مقاله ای هست که در سایت شما میخونم و چون مقاله خیلی خوبی بود اومدم ازتون سوال بپرسن و نظر شما را هم در این مورد بدانم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  20 تیر 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام دوست عزیز
   ببینید امکان نداره که سئو داخلی در سال 2019 جای سئو خارجی رو بگیره
   هر چیزی در جایگاه خودش اهمیت داره و این دو موضوع خیلی تداخلی با هم ندارن
   سئو خارجی هم به شدت دس خوش تغییراتی شده است که در سال 2019 واقعا دیگه نمیشه با روش های ابتدایی اقدام به ساخت بک لینک کرد
   اما هنوز بک لینک یکی از اصلی ترین فاکتور های رتبه بندی تمامی موتور های جستجو است
   شما با جدیت تمام در مورد تمامی فاکتور های سئو مطالعه و تحقیق کنید.
   ولی خب سئو داخلی واقعا در حال پیچیده تر شدن و مهمتر شدن است و در رعایت تمامی فاکتور ها باید دقت بالایی داشت

   20 تیر 1398 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

13 − 10 =