8 دیدگاه
2019/07/11
3381 بازدید

سئو داخلی چیست: آموزش جامع on page seo

پیش نیاز های مقاله

سئو داخلی چیست؟ چه میزان در بهبود جایگاه سایت اهمیت دارد؟ این ها سوالاتی هستند که تمام افرادی که درگیر سئو سایت و بهینه سازی برای موتورهای جستجو هستند، می پرسند. این مقاله برگرفته از صحبت های بسیاری از سئوکاران و حاصل سال ها تجربه است که در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. بسیاری از سایت های آموزشی همین مطالب را حتی کمتر بصورت پکیج برای فروش گذاشته اند. قطعا یک استراتژی خوب سئو بدون در نظر گرفتن سئو داخلی یا همان on-page seo و حتی با پیاده سازی یک استراتژی ناقص در سئو داخلی به نتیجه ایده آل نخواهد رسید. همچنین موتور های جستجو از جمله گوگل، روز به روز به سئو داخلی ارزش بیشتری می دهند و تاثیر آن را بیشتر در نتایج جستجو شاهد هستیم.

خود من بارها دیده ام که سایت هایی حتی بدون بک لینک و فقط با فاکتورهای سئوی داخلی به نتایج خیلی خوبی رسیده اند و طبق تجربیات خود ما در ویکی دمی و تست کردن روی یک مجله اینترنتی، توانستیم کلمات کلیدی پر رقابتی را بدون بک لینک به صدر نتایج گوگل برسانیم.

برای آشنایی بیشتر با کلیات سئو حتما مقاله آموزش سئو را مطالعه کنید.

به نظرم دیگه نیاز نیست که بیشتر از این روی این مورد تاکید کنم و خود شما اهمیت سئو داخلی را فهمیده اید. حال وارد بحث آموزش سئو داخلی می شویم.البته قبل از شروع مقاله، توصیه می کنم که پادکست مقدماتی آموزش سئو داخلی را گوش فرا دهید و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، مابقی مقاله را مطالعه نمایید. البته اگر به دنبال سنجش خود می گردید، می توانید به آزمون تستی که در انتهای مقاله آورده شده است، مراجعه نمایید.

 پادکست سئو داخلی مقدماتی


سئو داخلی

پادکست پیشرفته سئو داخلی

اگر پادکست مقدماتی on-page را گوش کردید، توصیه می کنم که به پادکست پیشرفته گوش دهید.


سئو داخلی چیست؟

به صورت کلی، سئو به دو بخش سئو داخلی on-page seo و سئو خارجی  off-page seo تقسیم بندی می شود. اما معنا و مفهوم سئو داخلی چیست؟ همان طور که از اسمش پیداست، به تمامی فعالیت ها و اعمالی که در داخل سایت، به منظور بهینه سازی برای موتور های جستجو انجام می شود، سئو داخلی گفته می شود. فاکتورهای زیادی در سئو داخلی (on-site seo) تاثیر دارند و روز به روز به تعداد این فاکتور ها اضافه می شود.

در زیر به معرفی تمامی این فاکتور ها می پردازیم. اما لازم به ذکر است از یک حدی به بعد، که رقابت در بین سایت ها بیشتر می شود، کسی برنده خواهد بود که این فاکتور ها را حرفه ای تر و با ایده ای خلاقانه تر انجام داده باشد.

چرا سئو داخلی (on-page seo) مهم است؟

برای اینکه به سوال بالا پاسخ دهیم، نیاز داریم که در ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که آیا سئو داخلی در سال 2021 ،با سال های گذشته متفاوت است؟ 

جواب این سوال بله است. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم به گزارش How search work که از سمت خود گوگل است، توجه داشته باشید.

how search work

همانطور که می دانید، گوگل نسبت به گذشته خیلی خیلی باهوش تر شده است و فقط به کلمات کلیدی توجه نمی کند و موارد مهمتری هستند که باید به آن ها توجه داشت. برای آنکه رتبه محتواهای شما در سال 2021، بالاتر از رقبا قرار گیرد، باید محتوای خود را برای موارد زیر بهینه نمایید.

خب حالا نوبت به بهینه سازی محتوا و سایت رسیده است که  در ابتدا باید با انواع فاکتورهای سئوی داخلی نیز آشنا شوید.

فاکتور های سئو داخلی (on page seo)

تک تک فاکتور هایی که در این قسمت معرفی می شوند، از اهمیت بالایی برخوردار هستند، پس لطفا هنگام پیاده سازی فاکتورهای سئو داخلی، به سلیقه ی خود از هیچ کدام نگذرید و خودتان اولویت بندی نکنید.

آشنایی با متا تگ ها – meta tag

 ابتدا برای آن دسته از عزیزانی که با متا تگ ها آشنایی ندارند، توضیح کوتاهی می دهیم و بعد به سراغ انواع متاتگ های مهم در سئو می رویم و برای هر کدام توضیحاتی ویژه ارائه می کنیم. از آنجا که برای هر کدام از این متاها مقاله های کاملی نوشته شده است، در حین معرفی کوتاه برای هر متا، مقالات مرتبط را برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان قرار داده ایم.

متا تگ چیست؟

متا تگ ها (Meta Tag) یا برچسب های متا، بخشی از محتوای یک صفحه می باشد که از دید کاربران مخفی می باشد. زیرا این متا ها در کد های HTML سایت قرار می گیرد و حاوی اطلاعاتی برای موتور های جستجو می باشند. موتور های جستجو، از جمله گوگل، از این متاها هم برای درک بیشتر ماهیت سایت و صفحه استفاده می کنند و هم آنها را در نتایج جستجو (SERP) برای کاربران خود به نمایش در می آورند.

متا تگ ها نقش بسیار مهمی در سئو سایت دارند و یکی از مهمترین فاکتور های سئو داخلی می باشند و نباید به هیچ وجه آنها را نادیده گرفت. همچنین برای داشتن رتبه ای بهتر، باید خیلی با دقت و با تحقیق کلمات کلیدی اقدام به نوشتن این متا ها کنید. متا تگ ها (meta tag) در بخش HEAD کد های HTML قرار می گیرند.

فاکتور های سئو داخلیمعرفی مهمترین متا تگ های سئو داخلی

در این بخش، مهمترین متا تگ هایی که تاثیر زیادی در on-page seo دارند را معرفی می کنیم؛ و بعد، سایر متاتگ های کم تاثیر تر را مورد بررسی قرار می دهیم. امیدوارم با رعایت این موارد، به بهبود سئو داخلی سایت خود کمک کنید.

  آموزش رایگان سئو از صفر تا صد

متا تگ تایتل (title tag)

البته تگ تایتل، با متا شروع نمی شود، اما مهمترین متا تگ در سئو محسوب می شود و تاثیر بسیاری در سئو سایت دارد. برای اینکه با title tag به صورت جامع آشنا شوید توصیه می کنیم که مقاله همه چیز در مورد عنوان صفحه را بخوانید.

تایتل تگ، همان عنوانی است که در نتایج جستجو برای کاربران نمایش داده می شود و اولین فاکتوری است که ماهیت و موضوع یک صفحه را برای موتور های جستجو روشن می کند؛ حتی در تبلیغ های گوگل (google ads) تایتل یک صفحه بسیار مهم می باشد.

در هنگام تایتل نویسی، باید سعی کنید که تایتل شما بیشتر از ۷۰ کاراکتر نشود و سعی کنید از کلمات کلیدی در تایتل خود استفاده کنید. اگر بتوانید تایتل جذابی بنویسید، تاثیر بالایی در جذب کلیک و افزایش CTR سایتتان خواهید داشت.

تایتل صفحه ی شما باید کاملا مرتبط با موضوع صفحه ی شما باشد و همچنین نباید به صورت مصنوعی از کلمات کلیدی در آن استفاده شود. قطعا اگر در تایتل خود ۳ بار از کلمه کلیدی خود استفاده کنید، یک تایتل کاملا مصنوعی خواهید داشت که می تواند باعث افت رتبه سایت شما شود. هم چنین اگر یک سایت تازه تاسیس باشد، شاید هیچگاه رشد خوبی نداشته باشد.

در صورت نیاز، اگر می خواهید چند بار از کلمه کلیدی در تایتل استفاده کنید، بهتره از کلمات کلیدی LSI استفاده کنید که در مورد آن بطور کامل توضیح داده ایم.

 

متا دیسکریپشن (meta description)

متا دسکریپشن یا توضیحات متا، نیز یکی از مهمترین متاها برای سئو می باشد. از اصلی ترین تاثیر هایی که متا دیسکریپشن به جا می گذارد، جذب کلیک در نتایج جستجو می باشد که در نتیجه، یکی از مهمترین روش های افزایش CTR بوده که باید به آن بسیار اهمیت داده شود.

متا دسکریپشن(meta description) توضیحات خلاصه ای از صفحه مورد نظر می باشد. یعنی برای یک توضیح خوب، باید بتوانید صفحه ی خود را با ۱۵۰ تا ۱۷۰ کاراکتر به کاربران خود معرفی کنید. حواستان باشد در متا دسکریپشن نیز، حتما از کلمات کلیدی خود استفاده کنید ولی به هیچ وجه سوء استفاده و زیاده روی نکنید. اگر بیش از این تعداد کاراکتری که گفتیم استفاده کنید، نمره یا امتیاز منفی نخواهد داشت. فقط مقدار بیشتر از آن حد را در نتایج جستجو نمایش نخواهد داد.

اگر شما برای صفحات سایت خود متا دسکریپشن قرار ندهید موتور های جستجو بخشی از محتوای صفحه را به عنوان متا دسکریپشن انتخاب می کنند و عموما این بخش با توجه به سرچی که انجام می شود و مرتبط ترین بخش به آن جستجو، انتخاب می شود. اما همیشه به این نکته توجه داشته باشید که کاربران قبل از کلیک کردن بر روی لینک شما، توضیحاتی که داده اید را می خوانند و بعد تصمیم می گیرند که بر روی لینک شما کلیک کنند یا نه!

متاتگ ویو پورت(viewport)

یکی دیگر از متا تگ هایی که در سئو داخلی وب سایت تاثیر گذار می باشد تگ ویوپورت است. متا تگ viewport برای نمایش هرچه بهتر صفحات وب سایت در صفحه نمایش های کوچکتر روی کار آمده است. این متا تگ،در ابتدا توسط شرکت اپل معرفی شد و بعدها از آن استفاده های فراوانی کردند.هرچند هنوز این متاتگ به صورت رسمی بخشی از کد های html محسوب نمی شود اما برای داشتن صفحه رسپانسیو، نیاز است که از این تگ در بخش head کد های html استفاده شود.

در گذشته، صفحات وب را فقط برای صفحه نمایش های بزرگ می ساختند و هنگام استفاده و مشاهده یک صفحه با موبایل، نیار به زوم کردن و اسکرول های زیاد به سمت چپ و راست بود که تقریبا استفاده با موبایل از این صفحات بسیار سخت و غیرممکن بود.

استفاده از متا تگ ویوپورت (viewport) باعث شده است که بزرگنمایی اولیه، سریعاً بعد از بارگذاری صفحه توسط مرورگر تعیین شود و متناسب با ابعاد صفحه نمایش، قابل مشاهده باشد.

  متا تگ های مهم در سئو کدام اند؟

متا تگ og یا (open graph)

متا تگ اپن گراف یا همان og ها، تاثیر مستقیم بر روی سئو داخلی سایت شما ندارند اما استفاده از آنها قطعا کار درستی است پس به شما توصیه می کنیم از این تگ به درستی استفاده کنید. حالا دلیل این تاکید را هم به شما می گوییم:

تگ اپن گراف، اولین بار توسط فیس بوک به وجود آمد. فیس بوک برای دادن یک نظم جامع و تبادل اطلاعات از وب سایت ها به داخل فیس بوک، این تگ را اختراع کرد. در واقعیت متا تگ og فقط برای شبکه های اجتماعی کاربرد دارد و شما با داشتن این تگ در وب سایت، هنگام اشتراک مطالب سایت خود در شبکه های اجتماعی، متوجه می شوید که محتوای شما کاملا منظم و چارچوب بندی شده در شبکه های اجتماعی منتشر می شود.

تصور کنید که محتوایی نوشته اید و در هر یک از شبکه های اجتماعی، قصد اشتراک گذاری آن را دارید و این محتوای شما شامل چندین عکس مختلف می باشد و شما تمایل دارید هنگام انتشار، عکس مورد نظر شما به همراه عنوانی خاص در شبکهه ها منتشر شود، در این صورت شما چه خواهید کرد؟

راه حل همان متا تگ های اپن گراف می باشد.

شما در این متا تگ ها دقیقا می توانید مشخص کنید که در شبکه های اجتماعی محتوای شما با چه نامی و با چه عکسی منشر شود.

با توجه به رشد چشمگیر شبکه های اجتماعی و استقبال بسیار مردم از آنها، حتی گوگل نمی تواند آنها را نادیده بگیرد. به همین دلیل، گوگل به سیگنال هایی که از این شبکه های اجتماعی دریافت می شود اهمیت ویژه ای می دهد. این ویژگی، به صورت غیر مستقیم در رتبه بندی های سایت، تاثیر فراوانی دارد. همچنین اشتراک درست محتواهای شما در شبکه های اجتماعی می تواند ترافیک بسیار زیادی را به صورت روانه برای سایت شما ایجاد کند.

حال به معرفی بخش های مختلف تگ های open graph می پردازیم:

<meta property=”og:title” content=”آموزش سئو داخلی؟”/>

<meta property=”og:description” content=” آمورش جامع سئو داخلی با توضیح کامل تمامی فاکتور های آن در سایت آموزش آنلاین ویکی دمی”/>

<meta property=”og:type” content=”article”/>

<meta property=”og:image” content=” https://wikidemy.ir/wp-content/uploads/2019/06/on-page-seo.jpg”/>

 

متا تگ robotsمتا تگ روبوت (meta robots)

متا تگ robots به صورت دستوری برای ربات های موتور های جستجو ایجاد شده است که شما با آن می توانید از ایندکس شدن یک  صفحه جلوگیری کنید. در شرایط عادی، لزومی به استفاده از این متا تگ نیست و حامل تاثیر های مختلف بر on page seo نمی باشد. در شرایط خاص، شما می توانید با  meta robots، از ایندکس شدن یک صفحه ی خاص جلوگیری کنید.

بسیاری عقیده دارند که این متا تگ، اصلا مهم نیستظف اما من برعکس این تصور را دارم. به نظر من، متا روبوت بسیار مهم می باشد و در سایت های بزرگ مخصوصا فروشگاه های اینترنتی، اصول استفاده حرفه ای از این متا تگ و  همچنین تگ کنونیکال (canonical) می تواند بسیار کمک کننده باشد. عدم دانش کافی در مورد این تگ ها، واقعا می تواند تاثیر بسیار منفی بر سئو سایت شما داشته باشد.

متاهای بسیار دیگری نیز وجود دارد اما تاثیر مثبتی در سئو سایت ندارند به همین دلیل برای جلوگیری از طولانی شدن این مقاله از معرفی آنها خودداری کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر درباره متا تگ ها می توانید به مقاله متا تگ های مهم در سئو کدامند مراجعه کنید.

محتوا در سئو داخلی

محتوا یا content

نمی توان محتوا را به عنوان یکی از فاکتور های سئو داخلی معرفی کرد، زیرا بسیاری از فاکتور های on page seo، در خدمت این فاکتور که اصلی ترین و مهمترین فاکتور در seo داخلی محسوب می شود، هستند. نمی توان همه چیز محتوا را در این مقاله جای داد به همین دلیل، هر جا که نیاز بود به شما عزیزان مقالات دیگری برای مطالعه تکمیلی پیشنهاد خواهم کرد. هر روز که میگذرد ارزش محتوا بیشتر می شود و به این صورت نیست، تصور کنید که فقط برای موتور های جستجو و یا گوگل اهمیت دارد. شبکه های اجتماعی، نمونه بسیار بزرگی برای رشد محتوا در فضا مجازی می باشند.

موتور های جستجو از جمله گوگل، روز به روز ارزش این فاکتور را در رشد سایت ها و نتایج جستجو مخصوصا صفحه های نخست بیشتر کرده است.

برای اینکه یک محتوای با کیفیت و بهینه داشته باشید نه یک محتوایی که از دیگر سایت ها کپی شده است،می توانید موارد زیر را برای داشتن یک محتوای منحصر به فرد و خاص، رعایت کنید:

 • داشتن راهنما یا استراتژی برای محتوا
 • داشتن تجربه کاربری قوی
 • فراهم کردن لیستی قوی از منابع
 • نوشتن یک مقاله به صورت case study
 • استفاده از مقالاتی که گام به گام موضوعی را شرح می دهد.

زمانی محتوای شما دارای رتبه و رنک خوبی خواهد بود که آن محتوا خاص و متمایز از دیگر محتواها باشد و در محتوای خود نیاز نیست که مدام کلمه کلیدی را تکرار نمایید و با حداقل استفاده از کلمه کلید و استفاده از LSI، می توانید به حایگاه بالاتری در موتورهای جستجو دست یابید.

آیا به این موضوع فکر کرده اید که یک محتوا چطور می تواند دارای ارزش باشد؟

در اینجا به معرفی چند روش برای ارزشمند کردن یک محتوا می پردازیم:

 • تا جاییکه امکان دارد، جزییات را به محتوای خود اضافه نمایید مانند: اسکرین شات، عکس و حتی مطالبی که به صورت لیست و بولتی هستند.
 • یک محتوای عالی و با کیفیت بنویسید، به طوریکه خیلی واضح و روان باشد.
 • آپدیت و به روزرسانی را فراموش نکنید. مدام محتوای خود را با دلیل و منطق بیان کنید و از آوردن نمودار و یا معرفی اشخاص نهراسید و همیشه در حال به روز کردن محتوا باشید.
 • برای الهام گرفتن و نوشتن مطلب، حتما مقالات نویسنده های خبره و دارای قلم را فراموش نکنید.

نکته آخر، نوشتن محتوا برای کاربران می باشد و نباید مقاله ای بنویسید که هدف نهایی شما موتورهای جستجو باشد و باید متناسب با قصد و نیت کاربر، محتوایی اماده شود و از کلمه کلیدی استفاده نمایید که بسیاری از کاربران به دنبال آن هستند.

در گذشته، بک لینک اصلی ترین فاکتور در off page seo است، حرف اول و مطلق را در سئو میزد و هر کسی که از سایت های قویی تری بک لینک دریافت می کرد و یا تعداد بک لینک های بیشتری داشت، رتبه بالاتری را در نتایج به دست می‌آورد.

همین امر باعث شد که بسیاری، از روش های نادرست بک لینک دریافت کنند و از این فاکتور، بسیار سوء استفاده نمایند. الگوریتم های گوگل نیز، روز به روز رشد می کردند و باهوش تر می شدند و گوگل به این سمت رفت که هر سایتی بهترین اطلاعات را در اختیار کاربرانش قرار دهد رتبه بهتری خواهد داشت. به همین دلیل، روز به روز محتوا رشد کرده تا آنجایی که ما در ویکی دمی بار ها سایت هایی با موضوعات پر رقابت و فقط با محتوا به نتایح عالی در گوگل و سایر موتور های جستجو رسانده ایم.

اما این به بدان معنی نیست که دیگر بک لینک مهم نمی باشد. بک لینک، هنوز هم یکی از اصلی ترین فاکتور های سئو و حتی اصلی ترین و قویی ترین روش برای قدرت یک سایت به حساب می آید ا،ما دیگر به این شکل نمی باشد که شما در سایت های مختلف کامنت قرار دهید و یا در فروم ها یک امضا قرار دهید و تصور کنید که off page seo قویی دارید و حتما رشد خواهید کرد.

خیر، لینک سازی خارجی دیگر مانند گذشته نیست و برای انجام آن نیاز به یک اصول و راه و روشی است که برای اطلاعات بیشتر، توصیه می کنیم مقاله آشنایی با بک لینک ها را مطالعه نمایید. با توجه به اینکه موتور های جستجو مخصوصا گوگل، بسیار روی این موضوع بسیار حساس شده است، پس هیمن امر، فرایند بک لینک سازی را واقعا پیچیده کرده است.

مطالعه بیشتر: راهکارهای سئو ۲۰۱۹

تگ های هدینگتگ هدینگ – heading

تگ های هدینگ یکی از مهمترین ارکان هر محتوایی می باشند و استفاده درست از آن، تاثیر شایانی در سئو داخلی سایت شما دارد. تگ های هدینگ از H1 شروع شده و به H6 ختم می شود و ارزش این تگ ها از بالا به پایین کمتر می شود، یعنی مهمترین تگ، h1 می باشد و سپس h2 تا h6. هر چند این روزها تقریبا تگ های h5 و  h6 دیگر کاربردی ندارند و حتی از h4 نیز بسیار کم استفاده می شود اما این تگ ها می تواند به گوگل راهنمایی کند که موضوع مطلب شما دقیقاً در مورد چیست. تگ های heading اصول استفاده ای دارند که به صورت حرفه ای در مقاله ی آموزش حرفه ای استفاده از تک های هدینگ توضیح خواهیم داد.

شما در هر صفحه باید از یک تگ h1 استفاده کنید. ما در استفاده از تگ H1 دو بار حتماً داریم! این گفته یعنی اینکه ما در هر صفحه باید حتماً H1 داشته باشیم، و حتماً باید یک H1 داشته باشیم! پیچیده شد؟! اگر cms شما از نوع وردپرس باشد، حتما به صورت پیش فرض یک H1 برای صفحه خود خواهید داشت

در استفاده از سایر تگ ها محدودیت عددی وجود ندارد اما از آنها نباید به شکل مصنوعی استفاده کرد. این تگ ها اصلی ترین عنوان های هر مقاله و یا هر صفحه ای می باشند. موتور های جستجو برای این تگ ها ارزش بالایی قائل هستند.

سرعت سایت سرعت سایت

یکی دیگر از مهمترین فاکتور های سئو داخلی که گوگل نیز بسیار به آن اهمیت داده است و حتی ابزار هایی برای بررسی آن ایجاد کرده است، سرعت سایت می باشد که بدون یک سرعت قابل قبول، هیچگاه نمی توانید بگویید که سئو داخلی سایت شما قویی است.

این فاکتور به صورت مستقیم در تجربه کاربری از سایت شما تاثیر بالایی دارد. پس باید بگوییم که سرعت یک سایت، تاثیرات چند جانبه دارد و نداشتن یک سرعت خوب، علاوه بر اینکه شانس شما را در داشتن رتبه ای خوب در نتایج جستجو کم می کند بلکه خود کاربر نیز هنگام برخورد با سایت هایی که سرعت پایینی دارند واکنش منفی نشان داده و عموما از سایت خارج شده و دیگر کمتر وارد آن سایت می شوند.

گوگل برای این موضوع، تکنولوژی AMP را راه اندازی کرد که با مطالعه مقاله همه چیز در مورد amp می توانید این تکنولوژی را برای سایت خود پیاده کنید. استفاده از این روش، واقعا به طرز شگفت انگیزی سرعت سایت شما در حالت موبایلی افزایش خواهد یافت؛ البته این تکنولوژی، همانند سایر فاکتور ها اگر به درستی استفاده شود بهترین نتیجه را برای شما به همراه خواهد داشت.

همیشه سرعت سایت خود را در ابزار هایی مانند gtmetrix و گوگل Page Speed Insights تست کنید و وضعیت سرعت سایت خود را برسی کنید. در هر کدام از این سایت ها برای هر ایرادی که از سرعت سایت شما می گیرد، راه حل نیز مطرح می کنند.

در سال ۲۰۱۹ سرعت لود شدن سایت در حالت موبایل بسیار مهمتر از دسکتاپ شده است و چون روز به روز سرچ های انجام شده با موبایل بیشتر می شود، گوگل خواهان این است که تجربه ای بهتر را برای کاربرانش ایجاد کند به همین دلیل به صورت رسمی اعلام کرده است که سرعت سایت یکی از فاکتور های رتبه بندی می باشد.

کلمه کلیدیکلمات کلیدی

موضوع کلمات کلیدی در سئو داخلی را نمی توان فقط یک فاکتور در نظر گرفت زیرا به صورت زنجیره ای موضوع کلمات کلیدی مرتبط با بسیاری از مفاهیم و فاکتور های سئو است. انتخاب کلمات کلیدی، استراتژی و اصول استفاده از آن، یکی از حیاتی ترین فاکتور ها در سئو داخلی و در افزایش رتبه در موتور های جستجو می باشد. اینکه کاربران چه کلماتی را سرچ میک نند تا به سایت شما برسند، اینکه چگونه کلمات خود را انتخاب کنید تا در موضوعات پر رقابت گرفتار نشوند و یا اینکه کلماتتان اینقدر بی ارزش نباشند که باعث شود هیچ بازدیدی به سمت سایت شما هدایت نشود، همه در استراتژی انتخاب بهترین کلمات کلیدی نهفته است.

راه های زیادی برای به دست آوردن این کلمات وجود دارد که به معرفی آنها می پردازیم، اما برای اینکه در پیدا کردن و تحقیق کلمات کلیدی تسلط پیدا کنید توصیه می کنیم مقاله ی آموزش تحقیق کلمات کلیدی را مطالعه کنید. ابزار های مختلفی برای این کار وجود دارند که از بهترین های آنها می توان به google keyword planner که متعلق به خود گوگل است و استفاده از ان رایگان است و همچنین ابزار kwfinder که پولی می باشد و کمک زیادی در معرفی کلمات کلیدی در موضوعات مختلف می کند، استفاده نمایید.

از ابزار های ترند نیز می توانید استفاده کنید مثل google trends اما این را به خاطر داشته باشید که نباید با استفاده از یک ابزار تصور کنید که تحقیق جامعی برای کلمات انجام داده اید. برای نوشتن یک محتوا و مقاله، بسیار مهم است که ابتدا بدانید راجع به چه موضوعاتی قرار است بنویسید. به همین دلیل قبل از نوشتن محتوا زمانی را صرف به دست آوردن بهترین کلمات کلیدی کنید و بعد از آن، مناسب با کلمات و موضوعاتی که پیدا کرده اید محتوا بنویسید.

در محتواهایی که می نویسید از کلمات کلیدی مترادف نیز استفاده کنید که به اصطلاح به آن کلمات کلیدی LSI گفته می شود. این کلمات باعث می شوند که گوگل فهم بهتری از محتوای شما به دست آورد و  مقاله شما در کلمات کلیدی مختلفی رتبه بگیرد که همین امر در افزایش ترافیک موثر می باشد. برای صفحات مختلف سایت خود، کلمات کلیدی مختلفی در نظر بگیرید و سعی کنید کلمات کلیدی صفحات شما با هم یکسان نباشند و یا برای یک کلمه کلیدی خاص، چندین صفحه نداشته باشید. هر صفحه ای که می سازید باید برای معرفی یک کلمه خاص به موتور های جستجو باشد، پس در انتخاب آن دقت کنید. این فاکتور در بسیاری از بخش های سئو از جمله تایتل ها، هدینگ ها، دسکریپشن ها و …  مورد استفاده قرار می گیرد.

فایل robot.txtفایل robots.txt

یکی از مهمترین موضوعات سئو داخلی، خزیدن ربات های گوگل و یا هر موتور جستجوی دیگری در صفحات سایت ما می باشد. اینکه خزنده های موتور های جستجو چه صفحه هایی از سایت ما را برسی کنند و یا نکنند همچنین اجازه ی دسترسی به چه بخش هایی از سایت ما را داشته باشند، باید در قالب فایل robots.txt قرار گیرد تا ربات های موتور های جستجو بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

فایل robots.tx، یک فایل دستوری است که در هاست سایت شما قرار می گیرد. این فایل با دستوراتی مثل allow و disallow اجازه دسترسی و اجازه مسدود سازی را برای روبات های موتور های جستجو فراهم می کند. مثلا یکی از دستوراتی که به صورت عام در این فایل استفاده می شود، مسدود سازی دسترسی روبات های موتور های جستجو به بخش ادمین می باشد.

وجود این فایل برای هر وبسایتی، امری مهم بوده و یکی از اصلی ترین فاکتور های on page seo است. خب سوال اینجاست که اگر ما این فایل را برای سایت خود قرار ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد:

وقتی رویات های گوگل و یا هر موتور جستجوی دیگری وارد سایت شما می شوند ابتدا باید دنبال فایل robots.txt شما بگردند. حال وقتی همچین فایلی وجود ندارد به این معنی است که روبات های موتور های جستجو اجازه دسترسی به تمامی بخش های سایت را دارند که یکی از بدترین جاهایی که یک ربات می تواند ایندکس کند بخش ادمین سایت می باشد که با ایندکس شدن این بخش، امکان به وجود آمدن مشکلات امنیتی بسیار جدی برای سایت وجود دارد.

برای بسیاری این سوال وجود دارد که تفاوت robots.txt و meta robot در چیست. ما در ویکی دمی یه صورت تخصصی این موضوع را بررسی کرده ایم، پس توصیه می کنیم که این مقاله را حتما مطالعه کنید.

موضوع robots.txt هم به صورت مقاله ای جامع برای شما آماده می کنیم که با تمامی کد های دستوری و هر چیزی که نیاز است در مورد این فایل بدونید با بهترین کیفیت به شما آموزش بدهیم.

نمونه کد های دستوری یک فایل robots.txt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Useragent: *
 
Disallow: /feed/
Disallow: /trackback/
Disallow: /wpadmin/
Disallow: /wpcontent/
Disallow: /wpincludes/
Disallow: /xmlrpc.php
Disallow: /wp
Sitemap: http://www.7Learn.com/Sitemap.xml

 

نقشه سایتسایت مپ

یکی دیگر از فاکتور های بسیار مهم سئو داخلی یک وب سایت، بخش سایت مپ (site map) آن می باشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مقاله ی «چگونه سایت مپ بسازیم؟» به طور مفصل و تخصصی راجع به نحوه ساخت سایت مپ و کاربرد آن توضیح داده ایم، پیشنهاد می کنیم این مقاله را نیز بخوانید.

نقشه سایت که از ساختار کد XML ساخته می شود یک فایل متنی است که در برگیرنده ی تمامی آدرس های سایت شما یا حداقل مهمترین صفحات سایت شما می باشد که نیاز دارید گوگل و یا هر موتور جستجوی دیگری آن صفحات را ببیند و ایندکس کند. همچنین نقشه سایت شما م یتواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود. داشتن یک نقشه سایت خوب می تواند در ایندکس شدن سریعتر صفحات سایت شما در موتور های جستجو کمک کند و همچنین هنگامی که صفحات قدیمی سایت خود را آپدیت می کنید مثلا یکی از مقالاتی که در سایت خود دارید و آن را بهبود می بخشید و یا ویرایش می کنید با سایت مپ گوگل مطلع می شوید و اقدام به بررسی و ایندکس مجدد صفحه می نمایید.

در برخی از سایت ها حتی با داشتن سایت مپ، گوگل در ایندکس و شناسایی صفحه های مختلف سایت با مشکل مواجه می شود که این مورد را باید از سایر عواملی که می تواند تاثیر گذار باشند، برسی کرد، مانند اینکه صفحه noindex نباشد. باید بدانید که داشتن یک سایت مپ، تضمینی بر ایندکس شدن قطعی صفحه های سایت شما نمی باشد ولی تاثیر بالایی دارد و برای داشتن on-page قوی در سایت خود، نیازمند داشتن سایت مپ می باشید.

نکته ی دیگری که وجود دارد، این است که، شما می توانید چندین سایت مپ برای سایت خود تعریف کنید و همه ی ان را به سرچ کنسول گوگل معرفی کنید. مثلا پلاگین yoast در وردپرس که یکی از قوی ترین پلاگین های سئو داخلی در وردپرس است به صورت پیش فرض برای هر سایت چند سایت مپ می سازد.

  آشنایی با اصول سئو در مقاله نویسی و تولید محتوا

سایت هایی وردپرسی که سایت مپ خود را با yoast می سازند، هنگام آنالیز سایت خود در ابزار هایی مانند woorank، با خطای نداشتن سایت مپ برخورد می کنند و نگران این موضوع هستند و بارها در این مورد اظهار نگرانی خود را با ما در میان گذاشته اند.

افزونه yoast، نقشه سایت را با آدرس sitemap_index.xml می سازند و سایت های آنالیز سئو داخلی از جمله woorank از آدرس پیشفرض sitemap.xml پیروی میکنند و هنگامی که این آدرس را پیدا نمی کنند اخطار عدم داشتن سایت مپ را برای شما نمایش می دهند اما نگران این موضوع نباشید سایت شما از نظر داشتن سایت مپ کاملا سالم است.

نمونه کد های یک سایت مپ

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<sitemapindex xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<sitemap>
<loc>http://www.example.com/sitemap01.xml</loc>
<lastmod>2012-04-30</lastmod>
</sitemap>
<sitemap>
<loc>http://www.example.com/sitemap02.xml</loc>
<lastmod>2012-04-30</lastmod>
</sitemap>
</sitemapindex>

تجربه کاربری

اگر دقت کنید موضوع تجربه ی کاربری در هیچ یک از مقالات آموزش سئو داخلی مطرح نشده است و در مورد آن بررسی های درستی انجام نشده است اما در وب سایت های غیر فارسی به این موضوع اهمیت بسیار بالایی داده شده است و اینجا ما در ویکی دمی علت آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

یکی از مواری که قبلا در ویکی دمی به آن اشاره کرده بودیم تحلیل رفتار کاربران است و گوگل رفتار کاربران خود را درک می کند.

اگر دقت داشته باشید الگوریتم های گوگل روز به روز به این سمت می روند و باعث شده است که صاحبان وب سایت ها روز به روز اهمیت بیشتری برای موضوعاتی مثل UI و UX قائل بشوند، در صورتی که هیچ وقت موضوع رابط کاربری و رابط گرافیکی در سئو مطرح نشده بوده است و همیشه در بخش های فنی در مورد آن صحبت می شده است. برای طراحی یک سایت یا یک صفحه، حتما یادتان باشد که همیشه گذاشتن عکس در ابتدای صفحه کاری درست نیست و باید محتوا را هم برای درک مطالب آن صفحه در ابتدا قرار داد. شما باید در محتوای خود، دسترسی کاربران را بیشتر از گذشته نمایید و کاری کنید که دسترسی کاربران نیز بیشتر شود.

جدایی از تمامی فاکتور های سئو، ایجاد یک تجربه کاربری درست،  می تواند باعث شود مخاطبانی که از طریق سرچ گوگل وارد سایت شما شده اند به سایت شما علاقمند شوند و ترجیح دهند که دیگر برای مطالعه موضوعات آموزشی و یا خرید محصول و یا هر موضوع دیگری مستقیم وارد سایت شما شوند. این اتفاق را اگر بتوانید در سایت خود رقم بزنید شما یک قدم بزرگ در سئو سایت خود برداشته اید.

همچنین اگر کاربر از سایت شما راضی باشد به احتمال زیاد مجدد به سایت شما باز حواهند گشت. برگشت کاربران تاثبر بسیار بالایی در سئو سایت دارد و از نظر موتور جستجوی گوگل هم بسیار ارزشمند است زیرا به معنی کیفیت سایت شما می باشد. وقتی بیشتر کاربران سایت شما یوزر های جدید هستند به معنی این است که شما در وفادار سازی مخاطبان خود و در جذب آنها توانمند نبوده اید و از نظر موتور جستجو شما نتوانسته اید رضایت کاربران را جلب کنید.

محتوایی که به مخاطبان خود ارائه می دهید بسیار بسیار مهم است اما همه چیز نیست و لزوما با یک محتوای خوب نمی توانید کاربران را معتاد به سایت خود کنید.

زمان زیادی برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب صرف کنید چون موضوعف بسیار بسیار مهمی است. شما می توانید برای صفحات پر بازدید خود یه لندینگ پیج عالی ایجاد کنید و دسترسی های خیلی عالی برای کاربران خود ایجاد کنید تا به راحتی در موضوع مورد نظر به محتوای اصلی سایت شما درست پیدا کنند.

در مقاله ای جدا، این مورد را به صورت پروژه محور برای شما پیاده سازی خواهیم کرد تا درک بهتری از این موضوع پیدا کنید.

نرخ کلیک

نرخ کلیک یا CTR

یکی دیگر از فاکتورهایی که باید در آموزش سئو داخلی به آن توجه داشته باشید، نرخ کلیک یا همان CTR می باشد که در سال 2021، گوگل بیش از گذشته به آن اهمیت داده است. طبق بررسی هایی که برایان دین در بک لینکو انجام داده است، به این نتیجه رسیده است که اگر عنوان های خود را به صورت سوالی مطرح کنید، تعداد کلیک ها خیلی بیشتر از زمانی است که عنوان را به صورت تعریفی نوشته اید. این نکته را هم فراموش نکنید، بعد از نوشتن یک عنوان مناسب  و هیجانی، یک توضیح عالی نیز می تواند نرخ کلیک را  به صورت تقریبی تا 6%، افزایش دهد؛ پس در نوشتن متا دیسکریپشن خود، دقت کافی را داشته باشید.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که آیا کدهای اسکیما هم تاثیری در افزایش نرخ کلیک دارند؟

جواب این سوال بله است. هر چند که این کدهای اسکیما، به سئو سایت کمکی نمی کنند اما در گرفتن و افزایش نرخ کلیک بسیار تاثیر گذار هستند. اگر در مقالات خود از انواع review یا FAQ برای درک بهتر کاربران استفاده نمایید، مطمئن باشید تعداد کاربران جدیدی را می توانید به سایت خود دعوت کنید.

در بالا اشاره کردیم که داشتن عنوان یا توصیحاتی که به صورت سوالی و هیجانی باشند، تاثیر بسیاری در نرخ کلیک دارند، به جز سوالی، می توانید از عنوان هایی که به صورت احساسی یا توصیفی و یا در آن ها از سال و اعداد استفاده شده است، برای تعداد کلیک بیشتر استفاده نمایید.

 

لینک های خروجی

 

لینک های خارجی در صفحه

تصور بسیاری از سئوکارها و یا کسانی که مسئول یک سایت هستند این است که نباید از یک صفحه، لینکی به بیرون از آن سایت داده شود. علت این تصور، انتقال ارزش از سایت آنها به سایت مقصد است؛ چون یکی از مهمترین فاکتور های سئو خارجی موضوع بک لینک بوده که تاثیر آن بدین گونه بوده است که با ایجاد لینک در سایت های دیگر، ارزش آن سایتها به سایت هدف انتقال داده می شود و داشتن لینک خارجی در آن صفحه، بیانگر  کم شدن ارزش آن صفحه می باشد.

اما این تصور در مورد لینک های خارجی واقعا درست نیست. ما در ویکی دمی هر جایی نیاز باشد که برای کمک به کاربران، لینک خارجی ایجاد کنیم این کار را انجام خواهیم داد یا اگر بخواهیم مرجعی را معرفی کنیم حتما از لینک خارجی استفاده می‌کنیم.

این کار نه تنها باعث کاهش رتبه شما نمی شود، بلکه با استفاده درست می‌تواند باعث افزایش رتبه صفحه شما در نتایج جستجو شود. شک نکنید که این کار نه تنها به سئو داخلی سایت شما آسیبی وارد نمی‌کند، بلکه یک امتیاز نیز محسوب می شود.

گوگل وقتی مشاهده می‌کند که شما از یکی از مقاله های سایت خود به یک صفحه درست و هم موضوع اشاره می‌کنید، مقاله شما را ارزشمندتر درنظر می‌گیرد و شانس داشتن رتبه های بهتر را برای شما فراهم می‌کند.

مثلا وقتی ما در حال بررسی و جمع آوری بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ بوده ایم، مشاهده کردیم که در بسیاری از سایت های بزرگ دیجیتال مارکتینگ و ابزار های آن، مقاله ای وجود دارد برای معرفی بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ و هر کدام از این سایت ها، نام رقیب های خود را به عنوان بهترین سرویس های ارائه دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ معرفی کرده اند و به هم لینک داده اند.

ما هم در مقاله ای که برای ابزار های دیجیتال مارکتینگ نوشته ایم و به تمامی این سرویس ها لینک داده ایم که می‌توانید مقاله را از لینک بهترین ابزار های دیجیتال مارکتینگ مشاهده کنید.

پس تصور نکنید که این کار ها، به سئو سایت شما و ارزش آن لطمه ای وارد می کند. هر کاری که فکر می‌کنید برای کاربران سایتتان مناسب است، انجام دهید و از هیچ چیزی نترسید، در صورت داشتن هرگونه سوال یا ترسی برای انجام این کار، می توانید با خدمات سئو ویکی دمی ارتباط برقرار کنید یا با شماره 09128909248 تماس حاصل نمایید.

مهمترین نکات و روش ها در آموزش سئو داخلی

در این بخش می خواهیم بهترین روش ها و استراتژی هایی که باعث بهبود و افزایش سئو داخلی یک سایت می شود را به شما معرفی کنیم.

 • استفاده از تصاویر اورجینال و اصل به جای استفاده از عکس های تکراری موجود در گوگل
 • استفاده از لینک سازی داحلی مناسب برای ارتباط برقرار کردن با دیگر صفحات وب سایت ها
 • استفاده از محتواهای جامع برای گرفتن رتبه
 • استفاده از کلمات کلیدی LSI
 • افزایش سرعت سایت
 • بهینه کردن تصاویر و فیلم ها
 • گرفتن رتبه براساس Feature snippets
 • استفاده از جستجوی صوتی

مواردی که در بالا ذکر شد، از مهمترین های تکنیک های به کار رفته در سئوی داخلی می باشد، که با استفاده از این روش ها می توانید از رقبای خود پیشی بگیرید. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آزمون تستی سئو داخلی گام به گام

/12
9

سئو داخلی

به تمامی فعالیت ها و اعمالی که در داخل سایت، به منظور بهینه سازی برای موتور های جستجو انجام می شود، سئو داخلی گفته می شود. فاکتورهای زیادی در سئو داخلی (on-site seo) تاثیر دارند و روز به روز به تعداد این فاکتور ها اضافه می شود.

1 / 12

درمورد سایت مپ کدام جمله نادرست است ؟

2 / 12

کدام جمله درمورد فایل Robot.txt نادرست است ؟

3 / 12

فایل Robot.txt در کجا قرار داره و مهمترین دستوری که در این فایل قرار داره چه موردی است؟

4 / 12

یکی از فاکتور های مهم امنیتی در سئو داخلی کدام یک از موارد زیر است؟

5 / 12

کدام یک از موارد زیر جز اشتباهات رایج در انتخاب کلمات کلیدی است؟

6 / 12

اهمیت کدام یک تگ های Heading از همه بیشتر است ؟

7 / 12

کدام یک از فاکتور های زیر با افزایش بانس ریت رابطه مستقیم دارد؟

8 / 12

کدام یک از ابزار های زیر برای تحقیق کلمات کلیدی مورد استفاده قرار میگیرد؟

9 / 12

اصلی ترین تاثیر متا دسکریپشن در سئو چیست؟

10 / 12

کدام یک از CMS ها به صورت پیشفرض دارای تگ h1 است؟

11 / 12

کدام جمله درمورد متاتگ نادرست میباشد؟

12 / 12

کدام مورد درمورد تگ تایتل نادرست است؟

امتیاز شما

میانگین امتیازها 28%

0%

سوالات متداول

سئو داخلی چیست؟

ه تمامی فعالیت ها و اعمالی که در داخل سایت، به منظور بهینه سازی برای موتور های جستجو انجام می شود، سئو داخلی گفته میشود.

آیا پیاده سازی سئو داخلی، کار آسانی است؟

افرادی که دانش کمی درباره سئو دارند، به راحتی نمی توانند از عهده این کار بر بیایند؛ چون سئو داخلی از یک سری تکنیک و روش هایی ایجاد شده که نیاز به اموزش سئو دارد.

آیا سئوی داخلی به دریافت رتبه در گوگل کمک می کند؟

بله، یکی از تکنیک های مهم سئو، پیاده سازی سئو onpage در سایت بوده است که نه تنها به کسب رتبه در گوگل خلاصه نمی شود، بلکه افزایش بازدید و نرخ کلیک را هم افزایش می دهد.

مهمترین موارد در سئو داخلی چیست؟

سئو داخلی دارای تکنیک ها و موارد مهمی است که اگر بخواهیم به تعدادی از آن ها اشاره ای داشته باشیم، می توانیم به انواع متا تگ ها، تگ ها، کلمات کلید، آلت تصاویر و.. اشاره ای داشته باشیم.

چه افرادی می توانند سئو داخلی را انجام دهند؟

افرادی که مالک سایت و بیزینس هستند، افرادی که متخصص و کارشناس سئو و بازاریابی دیجیتالی هستند، می توانند سئو داخلی را انجام دهند.

تفاوت سئو داخلی و سئو خارجی چیست؟

سئو داخلی به تکنیک هایی که در داخل سایت انجام میشود، گفته میشود ولی سئو خارجی به تکنیک هایی که در خارج از سایت مانند لینک سازی، سرعت سایت ، سایت مپ و غیره، گفته می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دوازده + 16 =

8

 1. ندا رضاقلی

  ممنون از مطلب بسیار خوبتون
  واسه من یه سوال به وجود اومده
  کسانی که میگن ما با سئو داخلی کلمات رو تقویت کردیم و بدون بک لینک یعنی فقط این کار هارو انجام دادن؟
  مثلا برای سایتم از بعضی ها مشورت که گرفتم بهم گفتن که off-page اصلا کار نکردن و فقط روی on-page فعالیت دارند و خود به خود بقیه بهشون لینک میدن و فرایند off-page خودش انجام میشه

  04 آگوست 2019 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام
   دوست عزیز شما تحت هیچ شرایطی نباید از سئو خارجی چشم پوشی کنید چون تاثیر بسیار بالایی داره و تاثیر خیلی عالی در شرایطیه که شما هر دوی این موارد را داشته باشید یعنی هم سئو داخلی خیلی خوب و همی سئو خارجی خیلی خوب
   حال نکته اینجاس که همه میتونن این مواردو انجام بدن اما یه تعدادی از سایت ها نتیجه ی ایده آل می گیرند
   این فاکتور هایی که گفتیم خیلی مهمه اما مهم تر اینه که این موارد به چه شکلی انجام بشن
   یعنی اگر به بهترین شکل ممکن انجام بشه میتونه تاثیر بسیار قویی ایجاد کنه
   فاکتور هایی دیگه در سئو داخلی وجود دارند که در آینده بیشتر در مورد آنها در همین مقاله صحبت خواهیم کرد
   اما توصیه میکنم مقاله ۲۰۰ فاکتور سئو را حتما مطالعه کنید چون فاکتور های سئو خاصیت زنجیره ای دارند و هر فاکتور میتونه بر فاکتور دیگه تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشه

   04 آگوست 2019 پاسخ
 2. حسن

  واقعا مقاله خوبی بود
  الان این همه ی فاکتور های سئو داخلی است؟
  یا این مقاله آپدیت میشه؟
  یا شما فقط در مورد این موارد صحبت کردین
  و اینکه من میخوام سئو یاد گیرم
  ممنون میشم خیلی مختصر راهنماییم کنید
  با تشکر فراوان

  29 جولای 2019 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام
   این اصلی ترین فاکتور های سئو داخلیه
   این مقاله همیشه آپدیت میشه و بهتر هر چند وقت به بار یه سر به این مقاله بزنید
   چون این مقاله برای خود ما هم بسیار مهمه
   شما اگه میخواهید از صفر سئو یاد بگیرید بهتره که به دسته بندی سئو مراجعه کنید

   04 آگوست 2019 پاسخ
 3. مرضیه

  خب الان من یه دنیا سوال در مورد همون سایت مپ و robot.txt دارم
  شما خیلی خوب توضیح دادین اما نگفتین که سایت مپ را چجوری درست کنم؟؟
  میشه راجب هر کدام از موارد توضیحات بیشتری بگین

  16 جولای 2019 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام
   بله حتما
   برای هر یک از موضوعات مقالات جدایی در دست تولید است که در آینده نزدیک در سایت منتشر میشن

   17 جولای 2019 پاسخ
 4. امید

  ممنون از ویکی دمی
  الان برای من سوال پیش اومده که در سال ۲۰۱۹ که من دارم سئو یاد میگیرم تمرکز اصلی را بر روی onpage بزارم برای یادگیری . یا بر روی offpage
  چون در سمینار های مختلفی که دارم شرکت میکنم میگن کم کم سیئو خارجی داره میمیره و سیئو داخلی داره تقویت میشه.
  منن اولین مقاله ای هست که در سایت شما میخونم و چون مقاله خیلی خوبی بود اومدم ازتون سوال بپرسن و نظر شما را هم در این مورد بدانم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  11 جولای 2019 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام دوست عزیز
   ببینید امکان نداره که سئو داخلی در سال 2019 جای سئو خارجی رو بگیره
   هر چیزی در جایگاه خودش اهمیت داره و این دو موضوع خیلی تداخلی با هم ندارن
   سئو خارجی هم به شدت دس خوش تغییراتی شده است که در سال 2019 واقعا دیگه نمیشه با روش های ابتدایی اقدام به ساخت بک لینک کرد
   اما هنوز بک لینک یکی از اصلی ترین فاکتور های رتبه بندی تمامی موتور های جستجو است
   شما با جدیت تمام در مورد تمامی فاکتور های سئو مطالعه و تحقیق کنید.
   ولی خب سئو داخلی واقعا در حال پیچیده تر شدن و مهمتر شدن است و در رعایت تمامی فاکتور ها باید دقت بالایی داشت

   11 جولای 2019 پاسخ