بدون دیدگاه
1398/10/09
207 بازدید

چطور هدف جستجوی کاربر (user search intent) را شناسایی و بهینه سازی نماییم؟

آیا میدانید چرا مرغ از خیابان رد شد؟(Why did the chicken cross the road) شاید این سوال به ظاهر مضحک بیاید و حتی کسی هم جواب این سوال را نداند ولی اگر این سوال را در گوگل جستجو کنید به نتایج جالبی می رسید که خود من هم این سوال را در گوگل جستجو کردم و به نتایجی هم رسیدم که تصویر آن را در زیر برای شما گذاشتم.

تحقیق عبارتی در باکس جستج،ی گوگل

بعضی از سوالاتی که ما از موتورهای جستجو می پرسیم، به ظاهر مضحک و خنده دار هستند، اما گوگل و دیگر موتورهای جستجو به خاطر چیزی به نام هدف کاربر از جستجو یا همان user search intent، تمامی تلاش خود را میکنند که با توجه به جستجوهای کاربران و فهمیدن عباراتی که  دقیقا آن ها سرچ میکنند، نتایج مناسبی را ارائه دهند.

اگر شما متوجه قصد و نیت کاربران شوید و بفهمید که هدف آن ها از جستجو کردن چیست و یا با سرچ کردن به چه چیزی می رسند، در واقع، شما نیمی از راه را برای بررسی کلمات کلیدی یا همان keyword research ، طی کرده اید. البته کارهای بسیاری وجود دارد مانند اینکه با سه نوع از intent آشنا شوید و بررسی کنید که چه نوع محتوایی را برای هر یک از این اهداف و search intent، باید بنویسید و غیره. برای آشنایی با اهداف جستجوی کاربر و اینکه محتواها را چطور برای داشتن rank بهتر، بهینه نماییم تا کلمات کلیدی که ما برای ان ها محتوا نوشته ایم در لینک های اول گوگل باشند، لطفا این مقاله را تا انتها بخوانید.

هدف از جستجو یا Search Intent چیست؟

آیا میدانید نیت کاربران در سئو به چه معناست؟

آیا با انواع اهداف جستجوی کاربران آشنایی دارید؟

 چرا و چطور میتوان هدف جستجوهای اطلاعاتی یا informational را بهینه کرد؟

آیا میدانید نیت کاربران در سئو به چه معناست؟

در جواب این سوال باید به شما بگویم که، اگر در نتایج جستجو بخواهید در رتبه های بالا قرار بگیرید، باید از محتوایی استفاده کنید که  نه تنها بار علمی فوق العاده ای داشته باشد، بلکه باید به گونه ای باشد که در نتایج جستجوی گوگل بر اساس هدفی که کاربر به دنبال آن است، دیده شود. اگر محتواهایی که می نویسید، ویژگی های ذکر شده را ندارد، حتما باید تغییراتی را در آن ایجاد کنید، چرا که گوگل با آپدیت الگوریتم های خود، بیش از گذشته به مفاهیم عبارات جستجو شده اهمیت می دهد و حتی برای رسیدن به رتبه بالا در گوگل هم باید از این ترفند استفاده نمود، این نکته را هم فراموش نکنید که روزانه بیش از ۳.۵ میلیارد جستجو انجام می شود که اگر بتوانید محتوایی با کیفیت و کاربر پسند  بنویسید که گوگل آن محتوا را بر اساس اهداف کاربران در نتایج جستجو، نشان دهد، شما میتوانید در سریعترین زمان ممکن به جایگاه و درآمدی که مد نظرتان است برسید.

هدف کاربر از جستجو چیست

گوگل دقیقا می داند که شما چه می خواهید؛ پس طبق خواسته جستجوگران، مطالبی که  به دنبال آن میگردند را در نتایج جستجو نشان میدهد. مهمترین و بهترین کاری که شما میتوانید برای گرفتن رتبه در گوگل انجام دهید، نوشتن محتوا طبق user search intent می باشد.

آیا با انواع اهداف جستجوی کاربران آشنایی دارید؟

اجازه دهید برای درک این سوال، مثالی برای شما بیاورم. فرض کنید که کلمه کلیدی مورد جستجوی شما “عینک آفتابی” باشد؛ بر اساس این کلمه کلیدی، موتورهای جستجو از مفسرهای گوناگونی برای درک بهتر این کلمه استفاده میکنند و اهدافی که در پشت این کلمه است می تواند مطالب زیر باشد:

  • اطلاعاتی (informational): مثلا شما به دنبال معنی عینک آفتابی polarized می گردید.
  • ناوبری (navigational): مثلا شما به دنبال برند یا مارکی از عینک آفتابی خاصی می گردید.
  • معامله ای(transactional): مثلا شما به دنبال عینک آفتابی ارزان یا خرید عینک آفتابی هستید.

مطمئنا تا به الان شگفت زده شده اید که در پشت یک کلمه، چه مقدار معنی و هدف می تواند نهفته باشد. نکته جالبی که باید بدانید این است که  بیش از ۸۰ درصد از جستجوهای کاربران به صورت informational و ۲۰ درصد مابقی بین اهداف دیگر تقسیم شده است.

هدف کاربر از جستجو

آشنایی با هدف کاربر از جستجو به سال ۲۰۰۲  برمی گردد که توسط Andrei Broder برای اولین بار شناخته شده است.  Search intent، دارای سه دسته بندی است که در بالا به آن اشاره کردیم و همین  سه دسته بندی در راهنمای کیفی گوگل با کلماتی چون دانستن (know) ، انجام (Do) و برو(Go) شناخته شده است.

با وجودیکه با این سه دسته بندی آشنا شده اید، شاید از خودتان سوال بپرسید که چطور می توان تشخیص داد که هدف از عبارات مورد جستجو توسط کاربر چیست؟

یکی از ابزارهایی که میتوان با آن  search intent کاربران را مشخص کرد، استفاده از سایت cognitiveseo می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید انواع هدف هایی که کاربران به هنگام جستجو به دنبال آن هستند را پیدا کنید و این ابزار درباره کلمات کلیدی مهم و سختی آن کلمات و از همه مهمتر درباره جایگاه آن کلمه در نتایج جستجو، است و  اطلاعاتی را به شما میدهد.

 چرا و چطور میتوان هدف جستجوهای اطلاعاتی یا informational را بهینه کرد؟

جستجوهایی که بر پایه informational هستند، موضوعات بسیار گسترده ای را تحت پوشش خود قرار میدهند که توسط آن ها می توانید نتایج بسیار زیاد و مرتبطی را مشاهده نمایید. مثلا اگر عبارت “بهترین برندهای رژگونه”  یا “مهمترین لیست لوازم آرایشی عروس کدام است” را سرچ کنید، می توانید به نتایج فوق العاده ای برسید. تصاویر زیر گویای سرچ های گفته شده می باشد که سایت ویکی دمی این عبارات را برای سایت مو تن رو بهینه نموده است.

مثال هایی از اهداف جستجوهای کاربران

همانطور که گفته شد، این نوع جستجو از سخت ترین نوع جستجوها است که باید هدف اصلی کاربر از این جستجو را درک کنید و سپس برای او محتوایی بنویسید. به نظر شما چه نکته ای برای بهینه سازی آن ها وجود دارد؟

عموما گوگل برای چنین عناوینی، راه حل های مخصوصی دارد  مانند answer box ، استفاده از گراف یا ریچ اسنیپت ها و غیره که توسط آن ها میتوان این نوع جستجو را تشخیص داد. از مهمترین کلماتی که برای چنین جستجوهایی انجام میشود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • من چطور می توانم
  • چه چیزی هست
  • چطور
  • مزایای آن چیست
  • راهنما
  • آموزش
  • راهکارها

حال بعد از آشنایی با سوالات بالا، باید بتوانید برای هر یک از این سوالات، محتوایی با توجه به کلمه کلیدی خود بنویسید. چطور یک محتوا را برای انواع هدف های کاربران بهینه نماییم؟

این مقاله در حال آپدیت است…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج × 2 =