بدون دیدگاه
1398/08/23
691 بازدید

آموزش سئو محتوا: نوشتن محتوای مناسب برای سئو

اگر به طور نسبی، با دنیای اینترنت و موتو­­رهای جستجو، آشنایی داشته باشید احتمالاً راجع به “آموزش سئو محتوا” یا “محتوای سئو شده” مطالبی خوانده اید. در این مقاله می خواهیم به طور کامل نحوه نوشتن محتوای مناسب برای سئو را آموزش دهیم.

به جرات میتوان گفت مهمترین بخش سئو داخلی بخش محتوای سایت است. محتوا را نمی توان یک فاکتور سئو در نظر گرفت زیرا بسیاری از فاکتور ها تحت تاثیر محتوا می باشند و برای بهینه کردن آن استفاده می شوند. پس اگر بتوانید محتوای سئو شده و جذاب تولید کنید، بدون شک می توانید رشد قابل توجهی را شاهد باشید.

حتماً این جمله از Bill Gates را شنیده اید که “محتوا پادشاه است”. جالب است بدانید که بیل گیتس این صحبت را حتی قبل از پیدایش گوگل، بیان نمود و امروزه این موضوع واقعاً صحت پیدا کرده است؛ حالا اگر محتوای شما، سئو هم شود که چه بهتر.

محتوا پادشاه است

محتوای سئو شده چیست؟

برای اینکه بدانید منظور از محتوای سئو شده چیست، این عبارت را به بخش های کوچکتر تقسیم می کنیم تا درکش برای شما آسان تر شود.

همان طور که می دانید، سئو به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد. منظور از محتوا نیز، اطلاعاتی است که به صورت آنلاین بر روی وب هست و می تواند مورد استفاده افراد مختلف قرار بگیرد (در ادامه مقاله انواع محتوای سئو شده را نام بردیم).

 حال، منظور از آموزش سئو محتوا، یعنی بتوانیم محتوایی تولید کنیم که برای موتورهای جستجو مانند گوگل بهینه شده باشد. به عبارت دیگر، محتوای سئو شده، محتوایی است که با هدف جذب ترافیک بیشتر از موتورهای جستجو تولید می شود.

وقتى صحبت از “آموزش سئو محتوا” مي شود، اكثر مردم فكرشان به سمت “محتوای یک مقاله” ميرود. اين تصورى غلط، اما رايج است. محتواى سئو شده برای هر صفحه اى از سایت كه كلمه ى كليدى خاصى را مورد هدف قرار مي دهد، استفاده می شود. اين جمله بدان معناست كه سئو محتوا بر روی صفحه اصلی سایت، صفحات دسته بندی، صفحه محصولات، پستهاى وبلاگ و … انجام می شود.

به یاد داشته باشید که منظور از تولید محتواى مناسب برای سئو، فقط نوشتن متون بالای ٢٠٠٠ كلمه نيست. محتوای طولانی خیلی خوب است اما نه اینکه یک محتوا صرفاً طولانی باشد، ولی هیچ اطلاعات خاصی را به کاربر منتقل نکند.

قانون ٢٠/٨٠ در تولید محتوا

قانون ۲۰/۸۰ در تولید محتوا، به این نکته اشاره دارد که شما باید ۸۰٪ از محتوایتان را در مورد کلمه کلیدی هدف بنویسید و ۲۰٪ دیگر را میتوانید به مطالب دیگری که به موضوع شما مرتبط اند، بپردازید و از این ۲۰٪، برای لینک سازی داخلی بین صفحاتتان استفاده نمایید. اما این گفته یعنی چه؟

 بگذارید مثالی بزنم تا درک این موضوع برای شما راحت تر شود. محتوایی که الان درحال مطالعه اش هستید دارای یک یا چند کلمه کلیدی هدف است مانند: “آموزش سئو محتوا” و … . ما سعی کردیم که ۸۰٪ از متن اصلی این صفحه را به این کلمه کلیدی اختصاص دهیم و در مورد سئو محتوا صحبت نماییم.

 اما بخش هایی از مطلب هم در مورد این موضوعات صحبت نمی شود مانند همین پاراگراف ۲۰/۸۰ که در مورد تولید محتواست. اگر شما مقدار زیادی از متن را به جای توضیح حول کلمه کلیدی خود، به موارد دیگر بپردازید، گوگل در درک محتوای شما، دچار مشکل می شود و نمی تواند بفهمد که بالاخره مطلب شما در مورد چیست!

قانون 80/20 در محتوای سئو شده

هدف از آموزش سئو محتوا چیست؟

محتوا را نباید فقط به دید فاکتور و عاملی برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که اگر تنها هدف شما از آموزش سئو محتوا و یا تولید محتوای سئو شده، جذب ترافیک بیشتر باشد، نتایج مطلوبی نخواهید گرفت. علاوه بر اینکه شما باید موتورهای جستجو را راضی نگه دارید (تا با دادن رتبه های بالا به شما پاداش دهند)، باید هدف مهم تری در ذهن داشته باشید و آن، راضی نگه داشتن بازدید کنندگان و مشتریان سایتتان است.

شما باید علاوه بر تولید محتوای مناسب برای سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو، ارزشی فراتر را به مشتریان خود ارائه دهید و کاری کنید که آنها دوباره به سایتتان بازگردند. زیرا یک محتوای عالی، تاثیر چشمگیری در دیجیتال مارکتینگ، جذب و رضایت کاربر، ایجاد تجربه ای موفق برای کاربران و وفادار ساختن آنها دارد. پس در استراتژی سئو، محتوا را در بالاترین اولویت بگذارید.

برای مثال، فرض کنید صفحه ای از سایت شما، با عبارت “دانلود کتاب X” بهینه شده باشد و کاربران با جستجوی این عبارت در گوگل، وارد سایت شما شوند. حال، اگر هیچ فایلی جهت دانلود در سایت شما وجود نداشته باشد، آن وقت چه حالی به کاربر دست می دهد؟ آیا حاضراند بار دیگر که عبارتی را در گوگل جستجو کردند، وارد این سایت شوند؟

 البته که نه! پس بدانید که گوگل نیز تمام تعاملات با سایت شما را زیر نظر می گیرد. اگر کاربران سایت شما را دوست داشته باشند، آن وقت گوگل نیز سایتتان را دوست خواهد داشت و به آن مقام و رتبه می دهد.

بنابراین محتواهای کوتاه تولید نکنید که فقط در گوگل، رتبه و کلیک بگیرند وهیچ اطلاعات به درد بخوری برای مخاطبان خود فراهم نکنند. سایت هایی که محتوای کوتاه و بی ارزش تولید می کنند، احتمال دارد که شامل پنالتی گوگل شوند؛ هم چنین ممکن است این سایت ها بانس ریت بالا و نرخ تبدیل پایین تری داشته باشند.

اگر تنها قادر به یادگیری یکی از بخش های سئو باشیم بدون شک آن بخش، سئو محتوا است؛ زیرا خود آغاز کننده بسیاری از بخش های دیگر سئو است، پس سئو کردن یک محتوا را جدی بگیرید.

ايجاد محتواى موثر، بسيار فراتر و پیچیده تر از قرار دادن چند كلمه ى كليدى ساده در صفحه است! به همين دليل، قرار است امروز به شما چگونگى نوشتن محتوای مناسب برای سئو را آموزش دهیم.

 لازمه نوشتن محتوای مناسب برای سئو چیست؟

لازمه تولید محتوای مناسب برای سئو

در آموزش سئو محتوا و تولید محتوای سئو شده، باید همیشه این 3 مرحله را قبل از تولید محتوا در ذهنتان داشته باشید:

 • تحقیق کلمات کلیدی: اگر می خواهید از طریق سرچ ترافیک سایت خود را بالا ببرید، قبل از این که شروع به نوشتن کنید، باید تحقیق کلمات کلیدی انجام دهید. با این کار می توانید روی کلماتی تمرکز کنید که مطمئن هستید سرچ زیادی دارند. به عبارت دیگر، راجع به موضوعاتی بنویسید (در حوزه کاری خودتان) که مردم راجع به آن سوال دارند و در اینترنت به دنبال اطلاعات می گردند.
 • بهینه سازی کلمات کلیدی: بدانید که کجا و چگونه در محتوایتان از کلمات کلیدی استفاده کنید تا این گونه، از حداکثر قابلیت جستجو استفاده کنید. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله “سئو داخلی” ما را در ویکی دمی مطالعه کنید).
 • سازماندهی محتوا: محتواهایی که بر روی سایت شما وجود دارد، باید به طور منطقی دسته بندی و سازماندهی شود. با این کار، نه تنها به سئو سایتتان کمک می کنید بلکه، مخاطبان راحت می توانند مقالات مرتبط را پیدا کنند. هر چه آنها بیشتر در سایت شما بمانند، برای سئو شما بهتر است.
 • تبلیغ محتوا: با اشتراک گذاری محتوا در شبکه های اجتماعی ، می توانید کاری کنید که محتوای شما بیشتر دیده شود. در نتیجه ترافیک بیشتری به سمت سایت شما سرازیر خواهد شد. به یاد داشته باشید که برای این گونه محتواها نیز، هم لینک سازی داخلی و هم لینک سازی خارجی انجام دهید.

فرآیند سئو محتوای سایت

روند و فرآیند ساخت يك محتوای مناسب برای سئو مي تواند به ترتيب مراحل زیر باشد:

 1. پیدا کردن كلمات كليدى
 2. بررسی كيفيت كلمات كليدى
 3. انتخاب كلمه ى كليدى (بر اساس آنالیز رقبا)
 4. تعیین استراتژی هدف جستجو
 5. تعیین استراتژی محتوا
 6. ساخت و تولید محتوا
 7. بهينه سازى و سئو محتوا

سئو محتوای سایت

اين مراحل در ظاهر ممكن است ساده باشند، اما هر کدام از این موارد خود شامل بخش های مختلفی است که در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد.

پیدا کردن کلمات کلیدی

اولین مرحله در آموزش سئو محتوا، تحقیق کلمات کلیدی است. به این منظور، ابتدا يک لیست از كلمات كليدى بسازيد. برای اینکار، شما می توانید عباراتی را مرتبط با موضوعات مورد نظر خود در گوگل جستجو کنید. در انتهای هر جستجو، گوگل به شما نتایج مرتبط یا همان related search را نشان می دهد که می توانید آنها را نیز در لیست خود قرار دهید.

اما به یک نکته توجه داشته باشید، شما قرار است که یک بانک از کلمات کلیدی داشته باشید، بنابراین سعی کنید تا آنجایی که می شود، در مورد موضوعی که قصد نوشتن آن را دارید کلمه پیدا کنید. البته قرار نیست که بتوانید تمام کلمات کلیدی را یک جا پیدا کنید، بعضی از این کلمات به مرور پیدا می شوند، ولی تا آنجایی که می شود خودتان را جای کاربران قرار دهید و ببینید که چه سوالاتی را ممکن از گوگل بپرسند.

بعد از اینکه لیستی از کلمات کلیدی تهییه کردید، حال وقت آن رسیده که ببینید کدام یک از عبارات و کلمات کلیدی، برای نوشتن یک موضوع ناب، از بقیه بهتر است؟ در ادامه به شما خواهم گفت كه شما چطور كيفيت لیست كلمات کلیدی خود را میتوانید بررسی نمایید.

بررسی كيفيت كلمات كليدى

در زیر ۵ موردی که می تواند باعث مشخص شدن میزان ارزش یک کلمه بشوند را معرفی خواهم کرد:

 • حجم جستجو

حجم جستجو، یکی از مواردی است که در بررسی کیفیت کلمات کلیدی موثر است و نشان می دهد که یک کلمه به طور میانگین چند بار در ماه، در گوگل سرچ می شود. با استفاده از ابزارهای Google Keyword Planner  و  KWfinder می توانید به سادگی حجم جستجو را در بیاورید.

استفاده از کیوورد پلنر

اما مشکلی که اکثر افراد دارند این است که تنها به همین ابراز بسنده می کنند و دیگر تحقیق کلمات کلیدی را ادامه نمی دهند و همه ى تصميماتشان را بر اساس اينكه یک کلمه کلیدی چه میزان جستجو دارد، ميگيرند.

این کار کاملاً اشتباه است چراکه، ممكن است يک كلمه ى كليدى میزان سرچ بالایی نداشته باشد، اما شاید بتوان از این کلمات، جملات مختلفی ساخت که به درد کاربران بخورد و باعث شود که آنها به مشتری تبدیل شوند.

 • ترندها  (trends)

برای اینکه میزان ترند بودن یک موضوع را بسنجید، می توانید از ابزار Google Trends استفاده كنيد تا ببينيد چقدر يك كلمه ى كليدى مرسوم است. در شرایط ايده آل، شما فقط كلماتی را مورد هدف قرار مي دهيد كه بيشتر مورد استفاده قرار ميگيرند، اما اين روش هميشه جواب نمي دهد.

استفاده از گوگل ترند برای سئو محتوا

همچنين توجه داشته باشيد كه Google Trends ابزاری است مكمل براى سنجش كيفيت كلمات كليدى. پس به صورت جدا نمیتوان فقط با گوگل ترند موفقیتی در جستجوی کلمات کلیدی به دست آورد.

این ابزار، در ایران اطلاعات خیلی دقیقی را به شما نشان نمی دهد، پس برای پیدا کردن کلمات مناسب برای نوشتن محتوای مناسب برای سئو، فقط به این ابزار اکتفا نکنید.

 • جذب و درگیر كردن كاربران

در سئو محتوا، میزانی که یک موضوع کاربران را جذب و درگیر می کند، بسیار اهمیت دارد. درست است که حجم جستجوى كلمات كليدى، يك عامل كيفى بزرگ است، اما تعامل كاربران، عاملى بسيار جامع تر و مهم تر در بررسی کیفیت می باشد. كافيست به گروه هاى اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و هر کجایی که کاربرانتان در آن ها آنلاین هستند بروید و ببینید که بیشتر افراد در مورد چه چیزی جستجو انجام می دهند و صحبت می کنند.

تعامل کاربران

بطور مثال، شما ميخواهيد “سئو محتوا” را به عنوان كليدواژه انتخاب كنيد. از قبل مقرر كرده ايد كه حجم جستجوى نسبتاً خوبی هم دارد؛ اما ميخواهيد در كيفيت دادن به آن، بيشتر پيش برويد. کافی است عبارت كليدى را كپى كنيد و عملكرد آن را در هر وبسايتى كه خواستيد ببينيد. این کار به صورت زیر انجام می شود.

 در باکس جستجوی گوگل، عبارت زیر را وارد نمایید:

” site:domain.com “keyword

با این کار، گوگل به شما تمام مطالبی را که در این سایت، در مورد آن “keyword” نوشته شده را نمایش می دهد. این کار را می توانید با هر سایتی انجام دهید، بطور مثال در مورد سایت ویکی دمی می توانید جستجو کنید:

سئو محتوا  site:wikidemy.ir

سئو محتوا

با این جستجو تمام مطالبی را که ما در مورد محتوا قرار داده ایم را می توانید ببینید.

اگر تعداد مقالات موجود در فضای وب زیاد نبود، بررسی کنید که کاربران در شبکه های اجتماعی به دنبال چه مطالبی هستند.

 • سیگنال های شبکه اجتماعى

هر موضوعى ارزش به اشتراک گذاشته شدن را ندارد، اين عمل همچنان يك عامل كيفى مكمل محسوب ميشود. تنها كافيست به BuzzSumo سرى بزنيد و كلمه ى كليديتان را وارد كنيد و ببينيد كه تعداد پست ها در مورد کلمه کلیدی مورد نظرتان چقدر است.

 •  ارزش لینک

بک لینک (backlink) یکی از مهم ترین بخش های سئو خارجی است. شما باید همیشه سعی کنید محتوایی تولید کنید که اولاَ منحصربفرد باشد، دوماً در صورتی که سایت ها از محتوای شما استفاده می کنند، به شما لینک بدهند.

 • آناليز رقابت کلمات برای تولید محتوای سئو شده

قبل از تولید یک محتوای سئو شده، فهميدن اينكه يك كليد واژه مفيد است یا نه، بسیار حیاتی است. اما علاوه برآن، باید بفهميد كه آیا اصلاً وبسايت شما قابلیت و توانايى رقابت در آن کلمه را دارد یا نه. اين همان چيزي است كه آناليز كلمات برايتان فراهم ساخته است. اولين قدم هم اين است كه ١٠ كلمه را از لیست خود انتخاب كرده و يكى از آنها را آناليز كنيد.

آناليز ١٠ثانيه اى بهترين روش براى ليست كردن كلمات كليدي است.

كارى كه بايد بكنيد اين است:

 • Ahrefs  و يا Moz toolbar را دانلود كنيد
 • در گوگل كلمه ى كليدي خود را وارد نمایید

اكنون نگاهى سريع به نتايج بيندازيد و ببینید که کدام کلمات کلیدی رقابت بیشتری دارند و کدام یک کمتر!

نشانه ى موفقيت كليدواژه ى شما اين موارد است:

 • سایت هایی با اعتبار کم: اگر دیدید که ۵۰ نتیجه اول در گوگل، سایت هایی با اعتبار کم هستند یا اصطلاحاً دامین آتوریتی پایینی دارند، می فهمید که رقابت در این کلمه، بسیار کم است.
 • زيردامنه ها: اگر در نتایج جستجو، web2 هايى مانند https://wikidemy.wordpress.com/ يا https://wikidemy.Blogspot.com وجود داشتند، می فهمید که می شود در این موضوع رقابت کرد و شكست دادنشان کار سختی نیست.
 •  انجمن ها یا فروم ها: اين صفحات ممكن است كه ازنظر محتوا قوى و پر باشند اما محتواى به هم ريخته و طبقه بندى نشده، زیاد دارند.
 • تعداد نتایج کمتر در سرپ (SERP): تعداد نتایج کمتر در صفحه نتایج جستجو، درخشش كليد واژه ى شما را بيشتر ميكند.
 • تبليغات گوگل: اگر بعد از وارد کردن کلمه کلیدی خود، در نتایج جستجوی گوگل، تبلیغات را مشاهده کردید، نشان می دهد که رقابت در این کلمه سخت تر است. لینک هایی که کنار آنها کلمه Ads هست، یعنی از گوگل ادز یا همان تبلیغات گوگل استفاده کرده اند.

نشانه ى عدم موفقيت كليد واژه انتخابی

 • وبسايتهاى فوق العاده معتبر: اگر DA يا DR صفحاتی که نمایش داده می شوند، بالای ٧٠ باشند، اصلا نشانه ى خوبى نيست. البته به اين معنى نيست كه نتوانيد بين اين مدل سايتها رتبه بياوريد، اما هم سخت تر خواهد بود و هم زمان بر تر.
 • تعداد نتایج زیاد در سرپ: هرچه نتایج بیشتری برای کلمه کلیدی مورد نظر شما در سرپ وجود داشته باشد، احتمال اینکه در رتبه های بالاتر قرار بگیرید کمتر است؛ در نتیجه نرخ کلیک شما کاهش می یابد. البته اگر در این کار موفق شوید، ميتوانيد بين اين نتايج جستجو خودى نشان دهيد، اما خيلى هم نميتوان مطمئن بود.

درصورتى كه كلمه تان از اين ارزيابى سربلند بيرون آمد، می توانید از آن برای نوشتن محتوای مناسب برای سئو، استفاده کنید. در غیر این صورت، بهتر است فعلا از آن ها برای سئو محتوا های درون سایتتان استفاده نکنید. می توانید آنها را در انتهای لیست کلمات کلیدی منتخب خود قرار دهید و بعد ها که سایتتان ارزش و اعتبار بیشتری گرفت، از آنها برای تولید محتوای مناسب برای سئو استفاده کنید. فعلا برویم سراغ مرحله ی بعد.

تعیین استراتژی هدف جستجو (search intent)

تعیین استراتژی هدف جستجو در سئو محتوا

برای نوشتن محتوای مناسب برای سئو، شما باید هدف کاربران از عباراتی که جستجو می کنند را بدانید. به طور مثال، اگر کاربری در گوگل سرچ کند، دستور پخت کیک هویج، نمی خواهد راجع به تاثیر هویج بر سلامتی بداند، می خواهد شما نحوه پختن آن کیک را به او آموزش دهید. بنابراین، تعیین هدف جستجو در سئو محتوا، بسیار اهمیت دارد.

خبر خوب اين است كه رسيدن به هدف جستجو، امرى ساده است. تنها كار لازم، اناليز رتبه كلمات كليدى مد نظرتان است.

اگر بيشتر نتايج، پستهاى وبلاگ بودند، می فهمید كه لازم است شما هم پست وبلاگى بسازيد. اگر بيشتر نتايج صفحات فروش محصولند، پس عاقلانه تر است كه شما هم از اين صفحات داشته باشيد.

نحوه نوشتن محتوای متفاوت و مناسب برای سئو

نوشتن محتوای مناسب برای سئو

خبر خوب اين است كه بر خلاف تصور، سئو محتوا، كار چندان پیچیده ای نیست. چرا؟ برای اینکه تجربه ي شما منحصر به فرد و متفاوت از تجربه ي سایر آدم ها در اين كره ي خاكي است! كسي تا به حال جاي شما زندگي نكرده است. يك محتواي خوب، نتیجه ی يك تجربه ي زندگي واقعي است.

يك مثال ساده: مردم به اين علت جذب محتواهاي ویکی دمی می شوند، چون ما تجارب و راهکارهایی که خودمان کشف کرده ایم را در اختیار آنها قرار می دهیم. تجربه ي واقعي يك چيز كاملاً واضح است و نميتوان آن را وانمود كرد.

نكات مهم و كليدي كه بايد هنگام نوشتن محتوای مناسب برای سئو در نظر داشته باشيد این است كه:

 1. شما متفاوت هستيد
 2. از آنجايي كه تجاربتان منحصر به فرد است، فقط کافی است سعي كنيد خودتان باشيد.

پس تلاش كنيد در كاري كه داريد راه مي اندازيد، از هيچ اينفلوئنسري تقليد نكنيد (البته ميتوانيد از آنها ياد بگيريد، اين دو مورد را باهم اشتباه نگيريد). كافي است سعي كنيد خودتان باشيد و در اينصورت به طور خودكار، محتواي متفاوتی نسبت بقيه داريد.

خب بيهوده گويي به پايان رسيد! در اينجا قرار است به روش هاي كاربردي و متفاوت براي توليد محتوای سئو شده اشاره كنم.

 • تولید case study با اطلاعات منحصر بفرد

يكي از روش هاي خيلي خوب براي اينكه محتواهايتان عميق تر باشند، استفاده از case study یا آموزش های پروژه محور با اطلاعات منحصر به فرد خودتان است. ابتدا شما می توانید case study را بنویسید و به طور متناوب آن را آپدیت کنید و به منابع معتبر ارجاع دهيد. هركدام از اين متدها، به سئو محتوای سایت شما کمک می کند و آن را يك سطح ارتقا می دهد.

 • استفاده از داستان در متن (داستان سرایی)

داستان هاي مربوط به محتوا، باعث ميشوند كه محتوا به نظر جذاب تر بيايد. اين داستان ها همچنين يك ابزار قدرتمند براي آموزش و متقاعد كردن مخاطب هستند. شما بايد بر اساس محتوايتان، داستان بسازيد. اين بدان معني است که باید همه ي تجربه های خود، در رابطه با پروژه اي كه دارید روی كار آن کا می کنید را روي هم بگذاريد. اگر انسان زنده هستيد پس در ذهنتان داستان هم براي تعريف كردن داريد! فقط كافي است كه آنها را از ذهنتان بيرون بكشيد.

 حالا اگر شما با پروژه اي كه راه انداخته ايد آن قدر آشنايي نداشته باشيد كه بتوانيد در راستايش داستان بسازيد چه؟ نگران نباشيد؛ داستان، داستان است. شما ميتوانيد از داستان هايي كه دوستانتان يا مشتريانتان و يا حتي رقبا و هركس ديگري كه برايتان تعريف كرده استفاده كنيد. هر داستان مرتبطي، مي تواند سئو محتوايتان را تقويت كند و باعث تاثيرگذاري بيشترش بشود.

 •  استفاده از انواع رسانه ها

من معتقدم كه هرچه بيشتر از رسانه هاي مختلف استفاده كنيد، می توانید بیشتر به سئو محتواي خود کمک کنید. هر كسي بسته به سليقه اش، محتواي مختلفي را نسبت به ديگري در اينترنت مي پسندد. مثلا ممكن است يك نفر از مقاله خوشش بياد، در حالي كه يك نفر ديگر از ويدئو خوشش مي آيد. شما بايد به اين اولويت ها توجه داشته باشيد.

با توجه به اولويت هاي مخاطب هايتان ميتوانيد محتواي منحصر بفرد و عميق تري داشته باشيد. اكثر كسب و كارها هيچ تلاشي براي ضبط ويدئو يا فايل صوتي و غيره نمي كنند. اينكه فقط پشت ميز بنشينيد و يك مقاله بنويسيد، كار سختي نيست! اما اگر بتوانيد یک ويدئو و يا یک فايل صوتی با كيفيت ضبط كنيد، از لحاظ منطقي هم چالش برانگيز است و هم می تواند به سئو محتوای سایت شما کمک کند.

اصلاً نترسيد، زيرا با استفاده از رسانه های مختلف مي توانيد، رقبايتان را پشت سر بگذارید! ممكن است در ابتداي كار سخت باشد، اما همين كه سيستمتان را راه اندازي كنيد، به مراتب ساده تر ميشود.

 • يك نكته بسیار مهم در سئو محتوا

قبل از سئو کردن محتواهای سایتتان، باید توجه داشته باشید که همه ي محتواها از جمله تصاوير، ويدئو، چارت (جدول) و غيره ميشود بايد 100% منحصر بفرد باشند. با اين كار، ميتوانيد سطح محتوايتان را بالا ببريد و به طور قابل ملاحظه اي باعث متفاوت به نظر رسيدن محتوايتان نسبت به رقبايتان شويد. انواع مديا (رسانه) در محتوا شامل تصوير، گرافيك، نمودار، ويدئو، فايل صوتي، Gif و اينفوگرافيک ها مي شود. حالا مي دانيد كه چطور محتواي متفاوت توليد كنيد.

اما سوالي كه پيش مي ايد اين است كه چطور محتواي سئو شده بهتري نسبت به رقبايتان توليد كنيد؟

چطور محتوایی بهتر از رقبا تولید کنیم؟

پاسخ ساده تر از آن است كه فكر ميكنيد. اگر ميخواهيد رقبايتان را شكست دهيد، به اين موارد توجه كنيد:

 • افزودن ارزش بيشتر!

براي مثال، اگر رقبايتان با مقالات ٢٠٠٠ كلمه اي رتبه بندي شده اند، شما ميتوانيد با ايجاد يك منبع ١٠,٠٠٠ يا ٢٠,٠٠٠ كلمه اي ارزشتان را ٥ تا ١٠ برابر بالا ببريد.

اگر همه ي نتايج رتبه بندي شده در گوگل، ابزار و يا نرم افزار باشند، پس شما بايد يك ابزار يا يك قطعه نرم افزاری با ارزش ١٠ برابر آن را توليد كنيد.

اگر همه ي نتايج رتبه بندي شده در گوگل، محصول يا صفحات خدماتي باشند، پس شما بايد يك محصول يا صفحه خدماتي با ارزش ١٠ برابر بيشتر همه ي آن نتايج توليد كنيد.

فكر كنم منظورم را متوجه شده باشيد. براي بهتر بودن، بايد محتواي با ارزش تري داشته باشيد. به همين سادگي. هميشه از خودتان بپرسيد كه چطور می توانید با توجه به منابع و زمانی که در اختیار دارید، محتوایی تولید کنید که از رقبایتان بهتر باشد.

حالا شما ميدانيد كه چطور محتوايتان را متفاوت كنيد و سطحش را تا حد ممكن بالا ببريد. اجازه دهيد در اين زمينه چند تكنيك به شما معرفي كنم.

متدهایی در آموزش سئو محتوا

متد HVC: اين كلمه، در واقع خلاصه شده ي سه واژه ي Hook، Value و Call to action است.

اولين تكنيكي كه در آموزش سئو محتوا به شما خیلی کمک خواهد کرد، متد HVC است که در واقع يك تكنيك در بازاريابي آنلاين است كه هدفش جذب و تشويق كاربر است. من در ٩٩,٩٪‏ از محتواهايم از اين تكنيك استفاده ميكنم كه شامل پست هاي وبلاگ، صفحات فروش و يا ويديو ها، پست هاي فيس بوك و هر محتواي آنلاين ديگري كه توليد ميكنم، ميشود.

اولين المان این متد، Hook به معنای تله است. هدف از HOOK در واقع بوجود آوردن شرایطی است كه بتواند كاربران را به سمت خود جذب كند. اگر اين كار به درستي انجام شود، این شرایط می تواند باعث ميشود كه كاربران، جذب محتوايتان بشوند.

المان كليدي يك HOOK موثر، عنوان است. يادتان باشد كه ٨٠٪‏ كاربران در اينترنت، فقط عناوین را می خوانند و از آن فراتر نميروند. به همين دليل است كه بايد براي ساخت يك عنوان تاثير گذار، زمان بگذاريد. نکته دیگری که د آموزش سئو محتوا باید به آن توجه کرد، این است که پس ازپس از آماده شدن محتوایتان بايد عنوان را آزمايش، اصلاح و بهينه كنيد.

در اينجا به يك سري استراتژی و راهکار جهت ساختن HOOK هاي موثر اشاره خواهيم كرد:

استراتژي H&W

يكي از تکنیک های مورد علاقه من در آموزش سئو محتوا ، استراتژي H&W است. حرف H مخفف how to و به معنای “چگونه، چطور ” است و حرف W مخفف تمامی افعالی است که با Wh شروح می شوند. مانند What، Why، When، Where یا Who که به ترتیب به معنای چه، چرا، کی، کجا و چه کسی می باشد. چگونه  تنها كاري كه بايد بكنيد اين است كه از اين واژه ها در عنوانتان استفاده كنيد.

به صورت کلی، استفاده از این گونه عنوان ها، می تواند از دید مخاطب جذاب تر باشدپ و هم چنین میزان سوال هایی که هر روز از موتور های جستجو پرسیده میشود، بیشتر به این سمت می روند. مثلا نویسنده ی کتاب x کیست؟ یا چگونه میتوان سیستم عامل ویندوز را روی مک بوک نصب کرد؟ و یا چطور یک کاردستی بسازیم و …

به مثال هاي زير توجه كنيد:

 چگونه { بعد از اين واژه ميتوانيد از افعالي مانند ساختن، فهميدن، افزايش دادن و.. كه با موضوعتان مرتبط است استفاده كنيد}

 • چگونه گوگل آنالیتیکس را نصب کنیم؟
 • چگونه بانس ریت را کاهش دهیم؟

 چرا – تركيب هایی كه با چرا شروع ميشوند:

 • چرا بايد…
 • چرا نبايد…
 • چرا شما…
 • چرا اين…
 • چرا آن…

استفاده از اعداد، مناسب ترین تکنیک در نوشتن عنوان های مناسب برای سئو

  {تعداد} {آسان|ابتدايي|روان|سريع|قابل اجرا} {روش ها|راهنمايي ها|مراحل}

 • ٧ راه ساده براي بدست آوردن نتايج بهتر در سئو
 • 10 سایت آنالیز سئو برتر که باید بدانید

{تعداد} { آمار|اشتباهات|هك ها|اسرار|روش ها|تكنيك ها|درس ها|دلايل|قوانين|منابع}

 • ٧ هك سئو كه جواب داده است!

{تعداد} {مشهور|عجيب و غريب|مهم ترين}

 • ٧ كارشناس سئوي مشهور (و چيزهايي كه ميتوانيد ازشان ياد بگيريد)

{تعداد}

 •  ٧ اشتباه سئو که سایتتان را نابود خواهد کرد

 اينها فقط نمونه هايي از استراتژی H&W بود كه ميتوانيد با استفاده از آنها کاربران را به سمت وبسایتتان بکشانید.


V = Value

المان بعدي متد HVC ، مولفه ي Value یا همان ارزش است. همانطور كه گفتم، با فراهم نمودن ارزش بیشتر از آنچه رقبایتان برای کاربران در محتوایشان فراهم می کنند، ميتوانيد به اين مولفه برسيد. هدف شما بايد اين باشد كه محتواهایی تولید کنید که ارزش آنها 10 برابر بیشتر از ارزش محتواهای رقبایتان باشد.

(C = Call to action (CTA

 آخرين المان متد HVC برای نوشتن محتوای سئو شده، استفاده از CTA يا همان call-to-action (فراخوان به عمل) است. همه ي قسمت هاي محتوايتان بايد CTA داشته باشند. شما بايد هميشه از مخاطبتان چيزي بخواهيد كه باعث شود در شبكه هاي اجتماعي دنبالتان كنند، مانند به اشتراك گذاشتن در شبكه اجتماعي، نظر گذاشتن براي پست وبلاگ. يا حتي در شرايط نادر از آنها بخواهيد خريد كنند.

اين جايي است كه فروش را درك ميكنيم! كه البته در رابطه با اين موضوع هم در آينده حرف خواهيم زد.

خب حالا كه کاربرد متد HVC در تولید محتوای مناسب برای سئو را فهمیدید، اجازه دهيد برخي از تکنیک ها ی تعامل با کاربران را به شما معرفی کنم تا باعث شود كاربران با محتواي سئو شده شما ارتباط بهتری برقرار كنند و دلشان بخواهد بيشتر بخوانند.

تکنیک هایی برای افزایش تعامل کاربران با محتوای سئو شده

افزایش تعامل کاربران با محتوای سئو شده

روش هایی كه تا الان راجع به آنها حرف زدم، اقدامات تاثير گذاري بودند براي اينكه اولاً شما یک محتوای مناسب برای سئو تولید کنید و ثانیاً کاربران بتوانند با چنین محتوایی ارتباط بیشتری بر قرار کنند و تعاملات بیشتری داشته باشند . اما در اينجا ميخواهم به تکنیک های بیشتری اشاره کنم که ممکن است تا به حال به آنها توجه نکرده باشید.

1) فكر كنيد كه دارید براي يك فرد کلاس هشتمی می نویسید

هميشه گفتم محتواهایی که تولید می کنید، نباید مختص افراد متخصص باشد. اكثر افرادی که مقالات شما را می خوانند، افراد معمولي هستند، نه كارشناسانی ماهر در آن زمينه. اين به بدان معنی است كه محتواهاي شما، بايد قابل خواندن باشد و درک آنها برای یک فرد معمولی آسان باشد. نمي خواهيد كه پايان نامه بنويسيد!

به یاد داشته باشید محتوایی که شما می نویسید، فقط به منظور نمایش یا به رخ کشیدن دانش و اطلاعات شما نیست. محتوايتان را طوري طراحي كنيد كه كاربر با خواندن آن به هدفش برسد يا مشكلش بر طرف شود.

براي هيچ كس هیچ اهميتی ندارد كه شما چقدر باهوش و مطلع هستيد! مردم فقط به اين فكر ميكنند كه شما چگونه ميتوانيد كمكشان كنيد. سعي كنيد محتواهاي قابل فهم توليد كنيد، مشکلات پیچیده را برایشان آسان کنید و کاری کنید که محتوایتان قابل درک باشد.

2) به دستور زبان و املا اهميت دهيد

آموزش سئو محتوا فقط به کلمات کلیدی محدود نمی شود، بلکه شما باید نهايت تلاشتان را براي توليد يك محتواي سئو شده و بدون غلط املايي و گرامري بکنید. سایت های زیادی هستند که می توانند در زمینه دستور زبان و املا به شما کمک کنند. اگر بودجه ي كافي داشته باشيد، ميتوانيد حتي يك ويراستار استخدام كنيد.

3) از پاراگراف هاي كوتاه استفاده كنيد

پاراگراف ها و جملات طولاني در اينترنت، خوانده نمی شوند. پاراگراف هايتان نبايد بيشتر از ٤ جمله باشند. اگر در نوشتن پاراگراف هاي كوتاه مشكل داريد، احتمالاً مجبور می شوید قسمتی از آن را حذف کنید یا آن را دوباره به زبانی ساده تر بازنویسی کنید.

4) محتوا را در ابتدای صفحه نگه دارید

نگه داشتن محتوا و نوشته ها در ابتدای صفحه، برای بازدید کنندگان ارگانیک اهمیت بسیاری داد. برای اینکه آنها به این دلیل به سایت شما آمده اند که مشکلشان بر طرف شود، بنابراین شما باید در سریع ترین حالت ممکن، جواب را در اختیار آنها بگذارید (بدون اینکه مجبور باشند کلی اسکرول (scroll) کنند تا به جواب سوالشان برسند). هر چیزی که باعث شود محتوا یا نوشته شما پایین صفحه قرار بگیرد، موجب حواس پرتی کاربر شده و هیچ ارزشی را به او منتقل نمی کند.

5) از عنوان هايي استفاده كنيد كه بیان گر موضوع باشند

این تکنیک هم برای سئو محتوا موثر خواهد بود و هم برای ماندن کاربر در صفحه. اغلب كاربران اينترنت، پيش از خواندن محتوا، یکبار به طور کلی آن را مرور ميكنند. دقيقا به همين دليل است كه عنوان، نقش مهمي دارد. كاربر بايد بتواند با خواندن عنوان، متوجه شود كه محتوايتان راجع به چه چيزي است.

6) از الگوی وقفه استفاده کنید

شما بايد از هر ابزاری كه در اختيار دارید، استفاده كنيد تا خواننده را درگير كنيد. براي مثال استفاده از شبکه های چند رسانه ای، لیست کردن مطالب (با استفاده از اعداد یا بولت ها)، نقل قول های اشخاص مشهور، استفاده از سوال جواب یا آزمون و …  متد هایی هستند که می توانند محتوای شما را تقویت کنند.

7) حذف چيزهايي كه موجب حواس پرتي ميشوند

اکثر وب سایت ها، پر از چیزهایی هستند که موجب حواس پرتی کاربران می شوند و هیچ ارزشی را به آنها منتقل نمی کنند. برخی از این حواس پرتی ها شامل ساید بار، تبلیغات یا پاپ آپ های (pop-up) بی ربط می شوند.  به توجه کاربرانتان احترام بگذارید و چیزهایی را در اختیارشان بگذارید که به خاطر آن وارد سایت شما شده اند. از هر چيزي كه ممكن است باعث شود در حل مشكلشان و یا پاسخ به سوالشان اختلال ایجاد شود، پرهيز كنيد.

در آموزش سئو محتوا تجربه کاربری اهمیت بالایی دارد. يادتان باشد، تجربه اي که كاربر از سايتتان كسب ميكند، باعث ميشود كه یا او مجددا به سايت شما بازگردد، يا ديگر هرگز روي وبسايتتان كليك نكند. به طور خلاصه، فقط تمرکز کردن بر روی نرخ تبدیل، عموماً منجر به تجربه ی ضعیف تر می شود. همان طور که قبلا گفتیم، نرخ تبدیل و سئو محتوا باید برایتان مهم باشد، اما تمرکز بر روی خواسته کاربر اولویت بیشتری دارد.

حالا كه همه ي تكنيك ها و استراتژي هاي لازم براي نوشتن يك محتواي مناسب برای سئو را در اختیار دارید، وقتش است كه محتوا را توليد كنيد.

محتواي خود را تولید کنید

تولید محتوای مناسب برای سئو

پيشنهاد ميكنم كه فرآیند تولید محتوای سایت خود را هرچه سریع تر آغاز کنید، حتي اگر شما تنها كسي هستید كه اين كار را انجام مي دهد. بايد سيستمتان را هرچه سريع تر (در اوايل شروع كارتان) راه اندازي كنيد؛ چراکه این گونه، زماني كه افراد جدید به تیمتان اضافه می شوند، کارها با سرعت بیشتری پیش می روند.

 در زير به افرادي كه براي توليد يك محتواي مناسب برای سئو و تخصصی، نياز داريد اشاره كرده ايم:

 • مدير پروژه: كسي كه بر پروژه نظارت مي كند و مطمئن مي شود كه همه کارشان را درست انجام می دهند.
 • استراتژي نویس محتوا: كسي است كه در زمينه ي تولید استراتژي محتوا داري نبوغ و هوش بالايي است.
 • نویسنده: كسي كه محتوا را مي نويسد.
 • طراح گرافيك: كسي است كه همه ي طراحي هاي گرافيكي محتوا را انجام مي دهد. (يادتان باشد هرچه طراح گرافيك شما خاص تر باشد، بهتر است!)
 • متخصص موضوع: كسي است كه صحت اطلاعات را تاييد ميكند.

ممکن است شما بخواهید هر یک از این افراد را در اوایل شروع کارتان، استخدام کنید که مشکلی هم ندارد. اگر این افراد استخدام شود، مراحلی که برای تولید محتوا لازم است انجام شود به صورت زیر است:

 مرحله ١: تولید محتوا به صورت خلاصه

خلاصه محتوا، یک دید کلی از چیزی است که شما سعی دارید با محتوا به آن برسید. اينجاست كه بايد براي خود يك استراتژي تعیین کنید.

چند نکته کلیدی که باید از آنها در نوشتن خلاصه محتوا استفاده کنید، عبارت اند از:

 • كلمات كليدي هدف شما
 • تعداد كلمات کلیدی هدف
 • نقاط ضعف رقیب (كه باید بعداً روی آن سرمایه گذاری کنید)
 • تفكيك  تكنيك هايي كه از آنها استفاده مي كنيد (به اين معني كه بتوانید تكنيك هاي خوب و بدتان را از هم جدا كنيد)
 • اطلاعات و تحقیقاتی كه از آنها استفاده مي كنید
 • خلاصه ای از مطلب یا هر چیزی که به نویسنده کمک کند تا کارش را بهتر انجام دهد

مرحله ٢: خلاصه محتوا را برای نویسنده خود بفرستید

مرحله٣: كارهاي گرافيكي را به طراح گرافیک خود واگذار كنيد

مرحله ٤: محتوا ا به کارشناس یا متخصص موضوع بدهید تا آن را بخواند (نوشته ها و طرح های گرافیکی)

مرحله ٥: تمامی ویرایش ها را تکمیل کنید

 بعد از اينكه همه ي اين مراحل را طي كرديد، تازه زمان بهينه سازي محتوايتان فرا می رسد.

آموزش سئو و بهينه سازي محتوا

محتوای بهینه شده برای سئو

در زیر نحوه بهينه سازي محتوای يك صفحه از سایتتان را به طور کامل شرح خواهم داد. اما اولين چيزي كه در آموزش سئو محتوا بايد به یاد داشته باشید، اين است كه مهم نيست چقدر يك صفحه را بهينه و سئو می كنيد، اگر محتوايتان بد باشد، این بهينه سازي مفت نمی ارزد! پس اول از همه، كيفيت محتوايتان را بسنجید و سپس آن را بهینه كنيد.

 مهم ترين كارهايي كه بايد براي بهينه سازي محتوا انجام دهید، عبارت اند از:

 • محل قرارگيري كلمات كليدي: كلمات كليدي بايد در URL، تگ عنوان، جمله ي اول و هچنين در قسمت هايي از محتوا، وجود داشته باشند.
 • تنوع كلمات كليدي: با استفاده از نتايج پيشنهادي گوگل مي توانيد، كلمات كليدي lsi و متنوع پیدا کنید و از آنها در عنواین و محتوایتان استفاده كنيد.
 • سرعت بارگذاري صفحه/ موبايل فرندلي بودن: منظور از موبایل فرندلی، سايت هايي است كه ابعادی متناسب با رزولوشن صفحه نمايش موبايل داشته باشند. هم چنین صفحات سایت بايد سرعت بار گذاري بالا داشته باشند.
 • لينك هاي خارجي: از سایت های معتبر (مانند .edu ، .gov ، …) در حوزه کاری خود یا سایت های عمومی، به سایت خود لینک بدهید. این کار اعتماد و ارزش محتوایتان را افزایش می دهد.

 يادتان باشد فرايند توليد و سئو محتوا با توجه به  نوع آن، متفاوت است. براي مثال نوشتن يك مقاله، فرايند توليد محتواي متفاوتي نسبت به توليد يك محتوای صوتي و يا ويديوئی دارد.

 پس از بهينه سازي محتوا، ميتوانيد آن را منتشر كنيد. با به کارگیری تکنیک های فوق، می توانید 100% اطمینان داشته باشید که یک محتوای مناسب برای سئو و همچنین مناسب برای کاربران سایتتان نوشته اید.

امیدواریم که از مقاله آموزش سئو محتوا در ویکی دمی لذت برده باشید، اگر نظر یا سوالی راجع به چگونگی نوشتن محتوای مناسب برای سئو داشتید، حتماً در بخش نظرات برایمان بنویسید.

0

 1. حمید رضا شفیعی

  با سلام ممنون از مطلب خوبتون، ببخشید در سئو محتوا، آیا استفاده زیاد از کلمه کلیدی در محتوا جریمه داره؟

  01 مرداد 1398 پاسخ
  • ویکی دمی

   با سلام، ممنون از نظرتون، بله استفاده زیاد از کلمه کلیدی به اصطلاح keyword stuffing گفته می شود که توسط الگوریتم پاندا شناسایی و باعث جریمه شدن سایت شما می شود. برای اطلاعات کامل تر در مورد این موضوع به مقاله الگوریتم گوگل پاندا مراجعه نمایید.

   01 مرداد 1398 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

شش − 3 =