بدون دیدگاه
1398/05/08
497 بازدید

انکر تکست چیست؟ تاثیر anchor text در سئو

با سلام خدمت همراهان همیشگی ویکی دمی. در این سری از آموزش های سئو قرار است برای شما در مورد انکر تکست (anchor text) صحبت کنیم و اولاً ببینیم که اصلاً انکر تکست چیست و دوماً ببینیم تاثیر آن برروی سئو چگونه است و آیا استفاده از آن برروی لینک ها تاثیرگذار است یا خیر؟ اگر علاقه مند به سئو هستید حتماً باید این مطلب رو تا انتها دنبال کنید تا با anchor text بطور کامل آشنا شوید.

با کمی چرخ زدن در اینترنت و بازکردن صفحات مختلف شما به هزاران لینک برخورد خواهید کرد. اما شما از کجا می دانید که هر لینک به چه صفحه ای وارد می شود؟ بطور مثال من الان یک لینک ایجاد می کنم: آموزش سئو شما با دیدن این لینک متوجه می شوید که این لینک شما را به صفحه ای که در آن سئو آموزش داده می شود هدایت خواهد کرد. از کجا فهمیدید؟ درست است از نام آن لینک! در حقیقت به نام لینک ها انکرتکست (anchor text) گفته می شود.

معنی anchor text چیست؟

همانطور که می بینید واژه ی انکرتکست از دو کلمه anchor و text تشکیل شده که هر کدام معنی مختلفی دارند. anchor به معنی لنگر کشتی هست و همچنین به معنی معرفی کردن هم در بعضی جملات استفاده می شود و text هم که معنی متن را میدهد! اما این دو چه ربطی به نام یک لینک دارد؟ در حقیقت anchor text معرفی کننده لینک شما است و همانند لنگر که وسیله ای ارتباطی است بین کشتی و اسکله و … کاربر را به سایت شما متصل می کند.

انکر تکست چگونه ساخته می شود؟

برای اینکه انکر تکست بسازید نیاز به انجام کار سختی نیست شما می توانید از کد زیر استفاده کنید برای هر لینکی که قصد ساختنش را دارید:

<a href=”https://wikidemy.ir”>انکرتکست</a>

انواع انکر تکست (anchor text) کدام اند؟

انکرتکست ها با توجه به اینکه شما ممکن است هر اسمی برای لینکتان انتخاب کنید به مدل های مختلف تقسیم بندی می شوند. ما ۶ نوع مختلف استفاده از انکرتکست داریم که در ادامه همه ی این موارد را بررسی خواهیم نمود فواید هر کدام را برای شما خواهیم گفت:

انکر تکست دقیق (Exact Match)

ممکن است شما برای متن لینکتان دقیقاً عنوان صفحه ای که دارید را انتخاب نمایید یا با کلمه کلیدی آن صفحه لینک بدهید، بطور مثال ما با کلمه “عنوان سئو” لینک می دهیم به صفحه ای که کلمه ی کلیدی اش دقیقاً همین عبارت است. نمونه ی جالب تر این مورد را می توانید زمانی که عبارتی در گوگل جستجو می کنید و گوگل لینک های مختلفی را به شما نشان می دهد مشاهده کنید. گوگل دقیقاً عنوان صفحات را بعنوان انکر تکست هر سایت در نظر می گیرد!

انکر تکست نصفه (Partial Match)

این نوع از انکر تکست زمانی درست می شود که شما دقیقاً عین عبارت کلمه کلیدی را با چیزی قبل و بعدش می آورید، بطور مثال من همان عبارت بالا را اینطور لینک می دهم: “طول عنوان سئو در وردپرس” در اینجا من کلمه کلیدی را با عباراتی قبل و بعدش لینک دادم برای اینکه کاربران بهتر متوجه شوند.

انکر تکست برند (branded)

زمانی که شما اسم برندتان را برای لینک دادن استفاده کنید از این نوع از anchor text استفاده نموده اید. بطور مثال ما نام سایت را “ویکی دمی” به صفحه اصلی لینک می کنیم. در اینجا ما از نام برند برای معرفی لینک استفاده کرده ایم.

انکر تکست لخت (Naked Link)

این مورد زمانی استفاده می شود که شما آدرس یک سایت را بطور معمولی در صفحه قرار می دهید. در حقیقت شما در اینجا انکرتکست استفاده نکرده اید و بصورت ساده لینک را قرار داده اید. بیشتر این نوع زمانی استفاده می شود که آدرس منبع را در سایت قرار می دهید و یا آدرس صفحه ی خاصی را قصد دارید به کاربران معرفی نمایید.

انکر تکست عمومی (Generic)

این مدل هم که در بیشتر سایت ها به آن بر خورده اید، عباراتی مثل “اینجا کلیک کنید”، “وارد شوید” و… که بصورت عمومی برای معرفی لینک ها ساخته می شوند و بیشتر کاربران را به کار خاصی فرا می خوانند (CTA).

لینک تصاویر (Alt Image Links)

زمانی که تصویری هنوز بطور کامل بارگذاری نشده باشد، مرورگر ها به شما متن جایگزین را نمایش می دهند، استفاده از خاصیت Alt در عکس ها خود یکی از فاکتور های سئو است که در مورد بصورت کامل در مقاله ی بهینه سازی عکس برای موتور های جستجو توضیح خواهیم داد.

تاثیر استفاده از انکر تکست بر سئو

یکی از سوالاتی که بسیار زیاد مطرح می شود این است که آیا انکر تکست در سئو تاثیر دارد؟ پاسخ به این سوال بله است، اما این عبارات چگونه بر سئو تاثیرگذار هستند، الان برای شما خواهم گفت. همانطور که شما زمانی که به یک لینک بر می خورید و با دیدن متن آن لینک متوجه می شوید که صفحه ی مقصد در مورد چیست. ربات های موتور های جستجو هم دقیقاً بعد از برخورد به انکر تکست هر لینک متوجه می شوند که صفحه در مورد چیست. زمانی که شما با کلمه کلیدی صفحه تان لینک می دهید، در حقیقت به گوگل این را می فهمانید که صفحه ی شما در مورد آن کلمه کلیدی است و گوگل می تواند به راحتی صفحه شما را به کاربران نمایش دهد و در آن کلمه ی خاص شما را بالا بیاورد.

امیدوارم که در این مطلب توانسته باشم به شما در مورد انکر تکست توضیحاتی داده باشم و برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

20 + یک =