بدون دیدگاه
2020/09/14
306 بازدید

آموزش مهمترین نکات لینک سازی داخلی و خارجی

یکی از اصلی ترین مراحل سئوی یک سایت لینک سازی است که به دو صورت لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی می باشد. دلیل اهمیت این مرحله این است که گوگل با ارزیابی قدرت لینک های داخلی و لینک های خارجی که برای صفحات سایت تان ساخته اید رتبه ای را به شما اختصاص می دهید. در واقع این لینک ها برای گوگل معیاری برای تعیین رتبه صفحات موجود در وب است. بنابراین، باید در ساخت لینک های داخلی و خارجی دقت زیادی داشته باشید زیرا به همان اندازه که می توانند به بهبود رتبه سایت شما کمک کند به همان اندازه هم می توانند به شدت رتبه شما را کاهش دهند.

تیم سئو ویکی دمی، در این مقاله مهمترین نکاتی که شما باید در هنگام لینک سازی برای سایت تان در نظر بگیرید را به طور کامل توضیح داده است. بدون شک، با اعمال این نکات می توانید خیلی سریع تاثیر مثبت لینک سازی را بر روی سئوی سایت تان ببینید. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انکر تکست (anchor text) چیست؟

قبل از اینکه به سراغ مباحث مربوط به لینک سازی داخلی و خارجی برویم باید با مفهوم انکرتکست که اکثر افراد آن را با نام عنوان لینک می شناسند آشنا شوید.

به کلماتی که در یک متن با کلیک بر روی آن ها به صفحه ای دیگر منتقل می شوید انکر تکست می گویند. این کلمات در اکثر مرورگرها به رنگ آبی هستند یا اینکه زیر آن ها یک خط کشیده شده است. به مثال های زیر توجه کنید:

مثال: اگر می خواهید سئو را حرفه ای یاد بگیرید، دوره آموزش جامع سئو ویکی دمی را از دست ندهید.

مثال: با دوره گوگل سرچ کنسول ویکی دمی، سایت خود را به صورت حرفه ای آنالیز کنید و بهترین استراتژی را سئوی سایت تان تعیین کنید.

در دو مثال بالا دوره آموزش جامع سئو ویکی دمی و دوره گوگل سرچ کنسول ویکی دمی به عنوان انکرتکست هستند که به دو url مختلف اشاره می کنند. شما می توانید بر روی این کلمات کلیک کنید و به صفحه مورد نظر وارد شوید.

موتورهای جست و جو به کمک این انکرتکست می توانند تشخیص دهند که موضوع صفحه مورد نظر چیست و آیا واقعا محتوایی که در آن صفحه قرار داده شده با انکرتکست همخوانی دارد. پس شما باید در انتخاب انکرتکست دقت کنید و کلمات کلیدی و مرتبط با آن صفحه را به عنوان انکرتکست انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر صفحه شما درباره فروش کیف و کفش است می توانید با انکرتکست “خرید کیف و کفش” به صفحه خود لینک دهید نه با کلمه “خرید کتاب”!!!!

لینک سازی داخلی (Internal link) چیست

لینک سازی داخلی (Internal link) چیست؟

لینک سازی داخلی بین صفحات موجود در یک سایت انجام می شود و در واقع شما از یک صفحه از سایت به صفحه دیگری از همان سایت لینک می دهید. این لینک ها کمک می کنند تا هم کاربران و هم موتورهای جست و جو بتوانند به راحتی بین صفحات مختلف سایت شما جابه جا شوند و صفحات جدید سایت شما را پیدا کنند.

تمامی لینک های موجود در منو و یا لینک های موجود در فوتر از نوع لینک سازی داخلی هستند و هم مسیری را برای حرکت آسان تر و سریع تر در سایت شما ایجاد می کنند و هم کمک می کنند که موتورهای جست و جو راحت تر محتوای صفحات شما را درک کنند.

لینک سازی داخلی چه اهمیتی دارد؟

ایجاد ارتباط بین محتوای یک سایت و ساخت محتوای بلاگ به رشد صفحات لندنیگ پیج ها کمک میکند. به عبارتی شما با ایجاد پست بلاگ ها و ایجاد لینک بین محتوای بلاگ و لندینگ ها به فهم گوگل درمورد موضوع کسب و کارتان کمک میکنید. از دیگر مزایا و ضرورت های ایجاد لینک ساز داخلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افزایش زمان ماندگاری کاربر در داخل سایت
 2. استراتژی لینک سازی داخلی به افزایش ترافیک سایت کمک میکند.
 3. لینک سازی صحیح سایت را در رتبه های بالای گوگل قرار می دهد
 4. افزایش قدرت لندینگ پیج ها برای دریافت جایگاه بهتر در نتایج گوگل
 5. روند کرال کردن صفحات سایت توسط ربات های گوگل بسیار راحت تر و سریع تر می شود.

انواع لینک سازی های داخلی

 • لینک سازی داخلی به صورت اتوماتیک

در این حالت شما میتوانید در سیستم های وردپرسی با نصب افزونه هایی مثل Automatic SEO Link
لینک های داخلی در صفحات محتوا ایجاد کنید. نحوه کار با این افزونه به این صورت است که شما یکسری کلمات رو به عنوان کلمات کلیدی انکرتکست معرفی میکنید و هر گاه درون متن محتوا از آن کلمه استفاده کردید به صورت خودکار از آن کیورد مد نظرتون به صفحه هدف یا لندنیگ لینک داخلی ایجاد میشود. همچنین اگر سایت شما به صورت اختصاصی طراحی شده باشد به راحتی میتوانید از برنامه نویس خود بخواهید این امکان را برای شما کدنویسی کند. همچنین شما میتوانید با مشخص کردن تعداد انکرتکست ها از لینک سازی های بی رویه داخلی جلوگیری کنید و فقط برای تعداد محدودی از کلمات لینک داخلی ایجاد کنید.

 • لینک سازی داخلی به صورت دستی

لینک هایی که خودتان به صورت دستی در صفحه ایجاد میکنید و اشاره میکنید که برای اطلاعات بیشتر پیرامون یک موضوع و کیورد خاص وارد یک صفحه دیگر شوید جزوه این گروه از لینک ها هستند که یا به صورت انکرتکست های خاص و یا انکرتکست های عمومی استفاده میشود. این نوع لینک سازی داخلی باید با یک استراتزی خاص پیش برود و صفحاتی که واقعا از نظر مفهوم با هم ارتباط دارند رو به هم لینک دهید. همچنین تعداد لینک های یک صفحه باید با تعداد کلمات محتوا تناسب متعادلی داشته باشند.

 • لینکسازی در صفحه اصلی سایت

صفحه اول سایت یا همان صفحه اصلی از اهمیت و امتیاز بالایی برخوردار است و همین موضوع باعث می شود که لینک هایی که در این صفحه قرار میگیرد با دقت بیشتری انتخاب شوند. صفحه اصلی سایت باید دارای دسته بندی مرتب و ساختار یافته ای باشند. مقالات، محصولات، درباره ما و تماس با ما نیازمند صفحه ای مجزا هستند که لینک های هر صفحه باید در هدر یا فوتر صفحه ی اصلی سایت قرار گیرد. با توجه به این موضوع که در هر صفحه ی داخلی نیز هدر و فوتر سرجای خود ثابت هستند این گزینه ها همیشه در دسترس کاربر قرار خواهند داشت و از طرف دیگر نیز تکرار این بخش ها در دیگر صفحات باعث می شود اعتبار صفحه اصلی نیز متمرکز به لینک های داخلی محتوای آن شود.

 • لینکسازی در منو

این نوع از لینک سازی با انتخاب کلمات کلیدی کسب وکار شما بستگی دارد. برای مثال سایت فروش موبایل باید در منو از کلمه ی کلیدی برندهای موبایل استفاده کرده باشد و عملیات سئو نیز روی این صفحات انجام شده باشد تا کاربر به راحتی به صفحه ی هدف مربوط به آن برند (Landing Page) وارد شود و برای سایت شما افزایش رتبه و بازدید داشته باشد. کلماتی که برای منو انتخاب می کنید روی سئو سایت نیز بسیار اهمیت دارند و گوگل به این کلمات توجه بیشتری نشان می دهد

چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم؟

در لینک سازی داخلی شما باید قواعد و اصولی را رعایت کنید تا بتوانید اثری مثبت روی سئوی سایت تان بگذارید. در ادامه جدیدترین و مهمترین این نکات را به شما آموزش می دهیم.

 1. یک استراتژی برای لینک سازی داخلی خود در نظر بگیرید.
 2. صفحات و محتواهای مرتبط را به یکدیگر لینک دهید. به عبارتی دیگر لینک سازی طبیعی داشته باشید. اگر واقعا برای کاربر مفید است که از صفحه که در آن قرار دارد به صفحه دیگری برود لینک صفحه مورد نظر را قرار دهید.
 3. تمامی لینک های داخلی در یک سایت باید از نوع فالو باشد. این مورد را قبل از لینک سازی داخلی چک کنید.
 4. تعداد لینک های خروجی از یک صفحه نباید بیش از حد باشد زیرا قدرت و اعتبار آن صفحه را کاهش می دهد. اصولا سه تا پنج لینک توصیه می شود.
 5. با انکرتکست های مرتبط به صفحه مورد نظر خود لینک دهید.
 6. از انکرتکست های متنوع برای لینک سازی داخلی استفاده کنید. این انکرتکست ها می توانند هم کلمات کلیدی و هم کلمات کلیدی مترادف و هم معنی مرتبط با صفحه باشند.
 7. بهتر است رنگ لینک های موجود در سایت تان را تغییر دهید تا توجه کاربر را به آن ها جلب کنید.
 8. لینک های موجود در سایت را بولد کنید تا کاربران آن ها را ببینند.
 9. کلماتی مانند اینجا کلیک کنید، ادامه مطلب، مطالعه بیش تر و … را برای لینک دادن به صفحات به کار نبرید.
 10. سعی کنید از انکر تکست های جذاب استفاده کنید تا کاربر بر روی آن ها کلیک کند و بین صفحات سایت تان بچرخد. نه این که وارد یک صفحه شود و بعد از آن خارج شود.
 11. شما باید در صفحات و محتوای سایت تان لینک ها را به صورت پراکنده قرار دهید. معمولا لینک هایی که در بالای صفحه قرار داده می شوند احتمال کلیک کردن بر روی آن ها بیش تر است.  
 12. حواستان باشد که به تمامی صفحات سایت تان لینک بدهید. مثلا اگر هیچ یک از صفحات سایت تان به یک صفحه لینک نداده باشند از نظر گوگل آن صفحه ارزش و اعتباری ندارد.
 13. سعی کنید در صفحه اصلی به صفحات مهم سایت تان لینک بدهید تا کاربر از آن ها بازدید کند.
 14. به دو صفحه از سایت تان با انکرتکست های مشابه لینک ندهید. با این کار موتورهای جست و جو در درک صفحات سایت تان گمراه می شوند.
 15. بهتر است انکرتکست های خود را نه زیاد کوتاه و نه زیاد طولانی انتخاب کنید. چند کلمه برای آن مناسب است.
 16. در محتوای خود چندبار به یک صفحه لینک ندهید.

 

لینک سازی خارجی (External Link) چیست؟

به لینکی که از یک سایت به سایتی دیگر داده می شود لینک سازی خارجی گفته می شود که با کلماتی مانند External link و Inbound link نیز نامگذاری شده است. متخصصان سئو معتقدند که لینک سازی خارجی یکی از مهمترین گام ها برای کسب رتبه بالا در نتایج جست و جو است. حتما می پرسید چرا انقدر لینک سازی خارجی اهمیت دارد.

بگذارید با یک مثال این مساله را توضیح دهم. فرض کنید وارد سایت فروشگاه اینترنتی می شوید و می خواهید تلویزیونی را بخرید. در همین حین که در حال جست و جو در فروشگاه هستید با برند جدیدی آشنا می شوید که دارای امکانات و قابلیت های فوق العاده ای است و قیمت مناسبی نیز دارد. ولی چون تاکنون اسم این برند را نشنیده اید دو دل هستید که آن را سفارش بدهید. ناگهان به ذهنتان می رسد که به سراغ کامنت هایی که خریداران قبلی راجع به این محصول نوشته اند بروید.

طبیعتا اگر بقیه خریداران تعریف خوبی از این محصول کرده باشند آن را می خرید، در غیر این صورت از خرید آن منصرف می شوید هر چند که خود فروشگاه تعریف زیادی از آن محصول کرده باشد.

لینک سازی خارجی هم به همین صورت عمل می کند. زمانی که گوگل میبیند بقیه سایت ها درباره شما صحبت می کنند و به سایت شما لینک می دهند، این ذهنیت را نسبت به سایت شما پیدا می کند که حتما محتوای خوبی در این سایت قرار داده شده که بقیه سایت ها حاضر شده اند کاربران خود را به آن بفرستند و برای شما ارزش و اعتبار بیش تری را در نظر می گیرد. اما اگر لینک سازی خارجی برای سایت تان انجام نداده باشید، هر چقدر هم که از سایت خودتان تعریف کنید برای گوگل به اندازه ای که سایت های دیگر از شما تعریف کنند ارزش ندارد.

پس حتما باید فرایند لینک سازی خارجی را برای سایت خود انجام دهید. فقط باید به این نکته نیز توجه کنید که اگر اصول و قواعد مربوط به آن را رعایت نکنید، گوگل سایت تان را پنالتی می کند و نه تنها رتبه سایت تان بهبود داده نمی شود بلکه اثر منفی نیز بر روی آن می گذارد. در ادامه تمامی فاکتورهای که باید در لینک سازی خارجی سایت خود در نظر بگیرید را برای شما عزیزان آورده ایم. با تیم سئوی ویکی دمی همراه باشید.

اصول و قواعد لینک سازی خارجی

 1. در سایت هایی که اسپم اسکور بالایی دارند و پنالتی شده اند لینک سازی نکنید.
 2. ساختن لینک در سایت هایی که دامین اتوریتی و پیج اتوریتی بالایی دارند برای گوگل ارزش بیش تری دارد. چون این سایت ها اعتبار بالایی دارند و هرچه اعتبار آن ها بالاتر باشد به شما اعتبار و ارزش بیش تری را نیز انتقال می دهند.
 3. از انکرتکست های متنوع در لینک سازی خود استفاده کنید زیرا لینک دادن به یک صفحه با یک انکرتکست تاثیر منفی بر روی رتبه آن صفحه می گذارد.
 4. در انتخاب انکرتکست دقت کنید و از انکرتکست های مناسب استفاده کنید زیرا موتورهای جست و جو از طریق همین انکرتکست ها متوجه محتوای سایت شما می شود.
 5. بیش از حد به صفحه اصلی سایت خود لینک ندهید زیرا اگر تمامی بک لینک ها به صفحه اصلی سایت تون باشه و برای صفحات داخلی لینک سازی نکنید از نظر گوگل مصنوعی است و تقلب محسوب می شود.
 6. قبل از شروع لینک سازی خارجی، یک استراتژی و برنامه زمانی را برای آن تعیین کنید.
 7. فرایند لینک سازی خارجی باید به صورت پیوسته و منظم انجام شود زیرا اگر در یک بازه زمانی کوتاه برای سایت خود بک لینک ایجاد کنید و سپس آن را متوقف کنید گوگل متوجه می شود و سایت شما را پنالتی می کند.
 8. سعی کنید در سایت هایی لینک سازی کنید که مرتبط با حوزه کاری شما باشند. هرچه بک لینک های شما از سایت های معتبرتر و مرتبط تر باشد برای گوگل ارزش بیشتری دارد.
 9. در لینک سازی فقط از لینک های فالو استفاده نکنید. هم از لینک های فالو و هم از لینک های نوفالو استفاده کنید و توازنی را بین این دو ایجاد کنید.
 10. شما باید از سایت ها و دامنه های مختلف به سایت خود لینک دهید. ساختن بک لینک زیاد از یک سایت روند لینک سازی خارجی شما را مصنوعی نشان می دهد.
 11. برای لینک سازی خارجی سعی کنید وبلاگی که مرتبط با موضوع سایت تان است ایجاد کنید و در آن مطالب سایت خود را به اشتراک بگذارید.
 12. محتواهای یونیک و با کیفیت ایجاد کنید و در فروم ها و انجمن های قوی و مرتبط با حوزه کسب و کارتان به اشتراک بگذارید.
 13. شبکه های اجتماعی را که در حوزه کسب و کارتان کاربرد زیادی دارد ایجاد کنید و با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید.

با در نظر گرفتن تمامی این نکات می توانید تاثیر مثبت لینک سازی خارجی را بر روی سئوی سایت تان ببینید و رتبه خود را در نتایج جست و جو بهبود دهید. یادتان نرود که کاری کنید که فرایند لینک سازی خارجی شما طبیعی به نظر برسد وگرنه توسط گوگل پنالتی خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

7 − پنج =