گوگل از الگوریتم های خود برای رتبه بندی صفحات سایت ها و نشان دادن درست ترین نتیجه ها به کاربران خود استفاده می کند. از این رو، حساسیت زیادی در مورد قوانین و چارچوب های خود دارد و اگر سایتی سعی کند با استفاده از تکنیک های غیرقانونی رتبه های بالاتری را در گوگل به دست آورد و به کیفیت SERP آسیب وارد کند، توسط گوگل جریمه شده و دچار گوگل پنالتی می شود.

پنالتی های گوگل گاهی به صورت مستقیم توسط گوگل و گاهی دیگر به صورت دستی از سمت کاربران وارد می شوند که به آن جریمه دستی یا Manual Action گفته می شود. Manual Action تنها نوع از پنالتی است که به طور واضح و مشخص در سرچ کنسول گوگل به شما اعلام می شود.

پنالتی های گوگل گاهی باعث از دست دادن رتبه صفحه و یا پایین آمدن آن، گاهی باعث پایین آمدن رتبه تعدادی از صفحات، و در شرایط استثنایی باعث حذف صفحه از ایندکس گوگل می شود. برای تشخیص دیگر پنالتی های گوگل، به تجربه و تخصص بالا نیاز دارید، چرا که هر افت رتبه ای به معنای پنالتی گوگل نیست.

برای تشخیص پنالتی شدن صفحه و یا سایت به شکل Manual Action، می توان از ابزار کاربردی سرچ کنسول استفاده کرد. در این مقاله از آموزش سرچ کنسول گوگل، به نحوه بررسی و رفع گوگل پنالتی Manual Action می پردازیم.

بخش Manual Action در منو سمت چپ سرچ کنسول و در زیر قسمت Security & Manual Action قرار دارد.

بخش manual Action در سرچ کنسول

پس از کلیک بر روی این بخش، وارد صفحه Manual Action می شوید. اگر سایت شما دچار گوگل پنالتی Manual Action شده باشد، در این قسمت به شما نمایش داده می شود. همانطور که مشاهده می کنید، ویکی دمی هیچ پنالتی Manual Action ندارد.

گوگل پنالتی Manual Action

در صورت مشاهده گوگل پنالتی Manual Action چه کاری باید انجام داد؟

اگر در این صفحه از سرچ کنسول خود دچار Manual Action شده اید، مراحل زیر را طی کنید:

  1. ایتدا لیست صفحاتی که دچار Manual Action شده اند را مشاهده نمایید.
  2. برای مشاهده جزئیات و غلت این اتفاق، روی هر مورد کلیک کنید.
  3. تمام موارد بیان شده را از صفحات خد رفع کنید. دقت داشته باشید که اگر تمام موارد را اصلاج نکنید، Manual Action شما حذف نخواهد شد.
  4. پس ار اصلاح و رفع تمام موارد، روی گزینه Request Review زده و درخواست بازبینی خود را برای گوگل ارسال کنید.
  5. بررسی درخواست شما توسط گوگل ممکن است بین 1 روز تا 1 هفته زمان ببرد. پس از آن، ایمیلی از سوی گوگل برای نتیجه درخواست خود دریافت خواهید کرد و در صورت پذیرش درخواست توسط گوگل، موارد Manual Action از سرچ کنسول شما حذف خواهند شد.

مجدد به شما یادآوری می کنیم که این قسمت تنها پنالتی های Manual Action را به شما نمایش داده و در صورتی که سایت شما دچار پنالتی دیگری شده باشد، در این قسمت قابل مشاهده نخواهد بود. تشخیص پنالتی گوگل نیاز به تجربه بالایی دارد و اگر نمی دانید چگونه آن را تشخیص داده و به پنالتی شدن صفحه ای از سایت خود شک دارید، بهتر است از یک مشاور سئو کمک بگیرید و به تنهایی شروع به ایجاد تغییر در صفحات نکنید تا به اشتباه به سئو سایت خود آسیبی وارد نکنید.