بدون دیدگاه
1400/11/18
657 بازدید

آموزش حرفه ای استفاده از ابزار Ahref همراه با ویدئو کامل آموزش

سایت ahref چیست؟

اگر شما به عنوان یک سئوکار و وبسمتر درحال فعالیت هستید بدون شک برای پروژه های سئو خود نیاز دارید تا از بهترین ابزار آنالیز سئو سایت استفاده کنید. سایت ahref یکی از بهترین ابزارهای سئو برای بررسی بکلینک سایت است. این ابزار به عنوان دست راست فعالان این حوزه به حساب می آید که با بهره گیری از اکانت های رایگان و پولی میتوانید بهترین گزارش از نحوه لینک بیلدینک رقبا به دست بیاورید.

چرا باید از ابزار ahref استفاده کنیم؟

آشنایی و شناخت ابزارهای سئو به ما کمک می کند تا با یک تحلیل درست از وضعیت حال سایت و رقبا، بهترین برنامه ریزی را برای سئو خارجی و حتی سئو داخلی سایت خود داشته باشیم. برای پیاده سازی فاکتورهای سئو بر روی یک سایت شما نمی توانید تمام جزئئیات را به صورت دستی بررسی کنید، مخصوصا در پروژه های بزرگ.

اینجاست که سرویس ها و شرکت های مختلفی ابزارهای بررسی سایت را در اختیار ما قرار می دهند. از جمله واقعیت هایی که باید درمورد این ابزار منحصربه فرد بدانید:

 •  ابزار Ahrefs  گسترده ترین خزنده وب را در بین ابزار تحلیل سایت دارد.
 • تجزیه و تحلیل کامل SERP از دیگر کاربردهای استفاده از ابزارهای ahrefs می‌باشد.
 • ابزارهای ahrefs برای شناسایی بک لینک ها رقیب یک ابزار منخصر به فرد است.
 • ابزارهای ahrefs به شما کمک می‌کنند کلمه کلیدی مناسبی برای رتبه در موتور جستجوگر گوگل پیدا کنید.
 • برای اطلاع از بکلینک های جدید و از دست رفته میتوانید Alart خود ahref را فعال کنید تا برایتان ایمیل ارسال شود.

امکانات استفاده از ابزار ahref برای سئو سایت

بیشتر افراد سایت ahref را به عنوان یک ابزار آنالیز رقبا در سئو می شناسند و طبیعی است که با دیگر امکانات سایت زیاد آشنا نباشند. در ادامه قرار است به طور مفصل هر کدام از ابزارهای کاربردی ahref را معرفی کنیم و بخش های مهم هر ابزار را هم با تصویر آموزش دهیم. از جمله قوی ترین ابزارهای ahrefs برای بررسی و آنالیز یک سایت شامل موارد زیر است:

 1. ابزار تحلیل رقبا Competitive Analysis
 2. ابزار جستجوی کلمات کلیدی Keyword Research
 3. ابزار جستجوی بک لینک‌‌ها Backlink Research
 4. ابزار بررسی محتوا Content Research
 5. ابزار بررسی رتبه سایت‌ها Rank Tracking
 6. ابزار نظارت بر وب ‌سایت Web Monitoring

خرید اکانت ahref اچرف

بسیاری از ابزارهای سئو برای تحقیق کلمات کلیدی و تحلیل سایت رقبا نیاز به خرید اکانت پرومیوم دارند چرا که اکانت های رایگان برای نمایش گزارش محدودیت دارند یا فیچرهای ضروری و قوی را ساپورت نمی کنند. همچنین با توجه به قیمت بسیار بالای دلار در ایران نمیتوان برای ابزار یک ماهه ahref مبلغ زیادی صرف کرد.

شاید همیشه برای شما سوال باشد هزینه خرید اکانت Ahref چه قدر است؟ قیمت اکانت استاندارد ابزار Ahrefs برای یک ماه 179 دلار است که به پول ما حدود 3 و نیم میلیون تومان می شود. شما می توانید با خرید اکانت اشتراکی ahref از شرکت های ارائه دهنده خدمات ابزار سئو با مبالغ بسیار پایین اکانت های پولی ابزارهای Ahref، MOZ، Keywordfinder و دیگر ابزارها را خریداری کنید.

اصطلاحات رایج در ابزار آنالیز سایت Ahref

یکی از اولویت های کار با ابزار تحلیل و آنالیز سئو سایت این است که با اصطلاحات رایج آن ابزار آشنا باشید تا بتوانید هر متریک را به درستی برای خودتان معنی کنید و تحلیل درستی از آمار و ارقام به دست بیاورید. تقریبا مفهوم تمام متریک و فاکتورهایی که در ابزار های سئو مخصوصا ابزارهای آنالیز بک لینک گفته می شود یکسان هستند اما ممکن است با لغات مختلف بیان شوند. در این قسمت قراره تمام اصطلاحات کاربردی ابزار اچرف رو به طور کامل آموزش دهیم.

رتبه جهانی سایت Ahrefs Rank: رتبه بندی جهانی سایت شماست که با توجه به دیتابیس خود ahref ببه وبسایت ها داده می شود و معادل رتبه جهانی الکساست. هر چه این رتبه پایین تر باشد بهتر است.

رتبه بندی سایت از لحاظ UR ( URL Rating): امتیازی است که ابزار ahref از نظر بررسی کیفیت و کمیت تمام بکلینک هایی که سایت شما دریافت کرده داده است. این امتیاز در ابزار MOZ، PA نام دارد.

رتبه بندی از لحاظ DR ( Domain Rating): امتیازی است که به عنوان کیفیت دامنه ها (یونیک سایت ها) که به سایت شما بکلینک داده اند. این امتیاز در ابزار MOZ، DA نام دارد.

Referring Domains: تعداد سایت‌هایی که به این صفحه لینک داده‌اند. هرچه تعداد این شاخص بیشتر باشد، جایگاه بهتری در گوگل کسب خواهید کرد.

Anchors (انکرتکست): انکرتست های همان کلیدواژه هایی هستند که در لینکسازی های متنی استفاده میشوند. در این ابزار بهترین و بیشتز انکرتکست هایی که در لینک سازی خارجی استفاده شده را می بینید.

توزیع CTLDs Distribution: توزیع بکلینک های که توسط دامنه های مختلف دریافت کرده (.com، .edu .de و غیره)

Organic keywords (ارگانیک کلمات کلیدی): تعدا کلمات کلیدی که در نتایج برای آنها رنک یا رتبه دریافت کرده اند.

آموزش جامع کار با ابزار ahref

آموزش site explorer در ابزار آنالیز ahref

با نگاه کلی به داشبورد ahref میتوان متوجه شد که این ابزار بیشتر برای آنالیز سایت رقبا از نظر بررسی بکلینک ها و میزان ارگانیک سرچ با کلمات کلیدی کاربرد دارد. در این بخش تمام جزئیات کاربردی که میتوانید برای تحلیل رقبا خود استفاده کنید را آموزش خواهیم داد.

آموزش site explorer در ابزار آنالیز ahref

آموزش site explorer در ابزار آنالیز ahref

 

نحوه بررسی و تجزیه بکلینک های سایت در بخش Backlink profile

تحلیل و بررسی بکلینک های در ابزار ahref یکی از جذاب ترین کارکرهای این ابزار است. برای شروع تنها کافیست آدرس سایت موردنظر را در بخش زیر وارد کنید و منتظر نمایش جزئیات باشید. حالا بعد از نگاه کلی در بخش site explore باید وارد بخش Backlink profile شوید.

اگر هنوز در مبحث بکلینک سازی نیاز به آموزش بیشتر دارید. پیشنهاد می کنیم ابتدا مقاله راهنمای جامع لینک سازی خارجی را مطالعه کنید تا بتوانید با اطلاعات کامل تر بکلینک های سایت های رقیب را آنالیز و بررسی کنید.

بعد از مشاهده داشبورد و خلاصه ای اطلاعات سایت موردنظر باید برای انالیز دقیق بکلینک های سایت وارد این بخش شوید. در عکس پایین لیستی از صفحاتی که به سایت یا ادرس مورد نظر ما بکلینک داده اند را با تمام جزئئیات میتوانید مشاهده کنید و تک تک بلینک ها را بررسی کنید.

نحوه بررسی و تجزیه بکلینک های سایت در بخش Backlink profile

 

در بخش Backlink profile در واقع تمام لینک های وارده به سایت مورد نظر را نشان می دهد و میتوان با محدود کردن یا قرار دادن چند فیلتر نتایج را بهتر بررسی کرد. یک نکته مهم در آنالیز بک لینک های سایت این است که حتما در موقع بررسی سایت رقیب از بخش live لینک ها را چک کنید تا تنها لینک های سالم هر سایت را به شما نشان دهد. اما در بخش Historical شما بکلینک های حذف شده یا Lost link را هم میتوانید مشاهده کنید.

 

 

 

برای مثال در همین عکس اگر لیست بکلینک ها بر روی حالات زیر باشد :

Group similar: بکلینک هایی که در این حالت به ما نشان داده می شوند

One link per domain: بکیلنک هایی که در این حالت نشان داده می شوند از یک دامنه گرفته شده اند و بکیلنک های تکراری یا صفحات تکراری که دارای لینک هستند و برای یک سایت یا دامین بودند حذف شده است تا شما بتوانید تنها reffering domain ها را بررسی کنید.

All: در این حالت هم کل بکیلنک های سایت موردنظر ما رو بدون هیچ فیلتر نشان میدهد.

همچنین شما می توانید برای آنالیز بکلینک های رقبا از فیلتر های بیشتر مثل مشخص کردن نوع بکلینک ها، نوع پلتفرمی که لینکسازی شده، زبان سایت هایی که بکلینک سازی کرده اید از جمله فلیتره های خوب برای لیست کردن بهترین نتایج بکلینک هاست. مثلا با توجه به عکس زیر شما میتوانید در قسمت link type مشخص کنید که فقط لینک های Dofollow یا لینک های UGC را نمایش داده شود.

 

در قسمت Broken link ابزار ahref میتوانید لینک های شکسته سایتتان را استفاده کنید تا یا ریدایرکت شوند یا محتوای جدید جایگزین کنید. کنار بکلینک هایی که کادر قرمز قرار داده شده به معنای خطای 404 بودن بکلینک هاست.

 

 

در قسمت Domain Referring هم میتوانید لیستی از لینک های خارجی سایت مورد نظر را بررسی کنید، اما تفاوت آن با قسمت Backlink ها در این است که اینجا لینک ها را بر اساس دامنه های یونیک بررسی می کند و به شما میگوید از چه دامنه یا چه سایت هایی شما موفق به دریافت بکلینک شده اید. قطعا تعداد لینک هایی که به صورت result نمایش داده است کمتر از تعداد کل بکلینک هاست.

 

در قسمت Anchor Text شما میتوانید بهترین کلماتی که در بکلینک سازی سایت موردنظر به عنوان انکرتکست استفاده شده را مشاهده کنید. همچین با بررسی جزئیات بیشتر متوجه خواهید شد که هر انکرتکست چه تعداد بکلینک از Reffering domain دریافت کرده است و چه تعداد از نوع بکلینک های Dofallow هستند.

 

در بخش Internal Backlink شما میتوانید با وارد کردن یک آدرس مشخص از صفحات داخلی سایت رقیب به نحوه لینک سازی آن صفحه پی ببرید و ببینید یا چه انکرتکست هایی برای آن صفحه و چه تعداد بکلینک دریافت کرده اند.

 

آخرین قسمت از بخش پروفایل لینک به ما این امکان را میدهد تا سایت خود را از نظر بکلینک ها با سه تا از سایت رقبا بررسی کنیم. نتایج به دست آمده نشان می دهد که رقبای شما از این صفحات بکلینک گرفته اند اما شما هیچ بکلینکی از این سایت ها دریافت نکرده اید.

 

 

بررسی کلمات کلیدی ارگانیک و ترافیک ارگانیک در بخش Organic Search Report

بخش site explore در ابزار اچرف تنها درمورد آنالیز بکلینک های سایت صحبت نمی کند. بلکه میتوانید تحلیل و آنالیز های مختلفی هم از نظر میزان سرچ ارگانیک سایت رقبا و برترین کلمات کلیدی آنها داشته باشید. با وارد کردن آدرس یک سایت رقیب میتوانید برترین کلمات کلیدی که سایت مورد نظر شما در آن ها رتبه گرفته اند را مشاهده کنید.

همچنین در مورد نرخ جستجو (Search Volume)، نمره سختی کلمه کلیدی Keyword Difficulty Score (KD))، هزینه هر کلیک (Cost-per-click (CPC))، موقعیت (Position) و مقدار ترافیکی که برای هر کلمه در سایت ایجاد می شود را نمایش میدهد.

برای آنکه تنها کلمات کلیدی که در موقعیت های 5 تا 10 هستند رو ببینید فیلتر position را بین 5 تا 10 قرار دهید تا فقط کلمات کلیدیی را که در موقعیت 5 تا 10 است نشان دهد.

 

 

بخش New در قسمت organic keyword

در این بخش شما میتوانید مهمترین کلمات کلیدی که صفحات سایت شما تغییر رتبه داشته اند و رنک صفحه شما برای آن کیورد خاص افزایش داشته را مشاهده کنید و بهتر بتوانید برای استراتژی تولید محتوای سایت برنامه ریزی کنید

 

بخش New در قسمت organic keyword

 

بخش Top Pages Report

در ابزار آنالیز بکلینک ahref میتوانید علاوه بر بهترین کیوردهایی ورودی سایت، بهترین صفحات یک دامنه که بیشترین ترافیک را دارند بررسی کنید. مقدار تخمینی ترافیک، تعداد کلمات کلیدی که صفحه برای آن رتبه گرفته، بهترین کلمه کلیدی که صفحه برای آن ترافیک ایجاد کرده در این قسمت نشان داده می شود.

بخش Top Pages Report

 

بخش Competing domains

یکی از جذاب ترین بخش های که در قسمت سرچ ارگانیک سایت ahref میتوان استفاده کرد، مقایسه سایت خود با سایت رقبا از نظر تعداد کلمات کلیدی است. در ستون Keywords unique to target شما تعداد کلماتی را می بینید که فقط سایت شما در آنها رتبه گرفته اند.

در ستون Common keywords کلید واژه هایی که هم سایت شما و هم سایت رقیب در آنها رتبه گرفته اند را نمایش می دهد.در آخر بخش Keyword sunique to competitor مجموعه کلمات کلیدی که سایت رقیب شما موفق به دریافت رتبه شده است را نمایش میدهد.

بخش Competing domains

 

اطلاعات بخش competing page هم مثل بخش قبلی است با این تفاوت که در این قسمت نمایش رنک سایت شما و رقیب براساس صفحات است نه دامنه.

 

 

بخش content Gap

یکی از امکانات منحصر به فرد استفاده از ابزار ahref این است که شما میتوانید با وارد کردن 3 تا از سایت های رقیب و مقایسه با سایت خود دریابید که رقبا در چه کلماتی کار کرده اند و رتبه گرفته اند اما شما هیچ رتبه ای برای آن کلمات ندارید.

 

بخش content Gap

 

بخش Best by links

در این بخش شما میتوانید گزارش کاملی از بهترین صفحاتی که در این سایت لینک دریافت کرده اند را پیدا کنید و جزئیتاتی همچون میزان اعتبار دامنه، میزان بکلینک ها از Reffering Domain ، تعداد لینک های فالو و نوفالو و همین طور تعداد کنونیکال های هر صفحه رو ملاحظه کنید.

بخش Best by links

 

بخش Linked Domains

در این قسمت شما میتوانید لیست کاملی از دامنه های که سایت مور نظر شما به آنها لینک خروجی داده اند را مشاهده کنید. مجموع این دامنه های میتواند در مقالات سایت شما به عنوان منبع ذکر شده باشد. در ادامه هم جزئیات و اطلاعات جامعی از این دامنه ها را میتوانید مشاهده کنید.

بخش Linked Domains

 

بخش Anchor

برترین انکرتکست هایی که سایت شما در بکلینک های خود استفاده کرده است را میتوانید در این قسمت مشاهده کنید. هنگام آنالیز سایت رقبا شما میتوانید به استراتژی انتخاب کلمات کلیدی آنها پی ببرید و با برنامه ریزی به ساخت بکلینک بپردازید.

 

بخش Anchor

 

بخش Paid search

این قسمت از آنالیز سرچ ارگانیک ابزار ahref برای وبسایت هایی است که از خدمات گوگل ادوردز استفاده کرده اند و شما میتوانید لیست کلمات کلیدی آنها را گزارش بگیرید.

نکته قالب توجه در بخش Backlink profile ابزار ahref این است که حتما نباید از این سایت برای آنالیز رقیب استفاده کرد بلکه در بیشتر مواقع نیاز داریم برای چک سئو سایت مخصوصا آنالیز بکلینک های سایت خودمان از ahref استفاده کنیم تا تعیین کنیم از کجاها و با چه کیفیتی برای سایت خودمان لینک گرفته ایم. بنابراین حتما مقاله نحوه استراتژی ساخت بکلینک حرفه ای در سال 2021 را مطالعه کنید.

آموزش Keyword Research در ابزار آنالیز ahref

این بخش از ابزار ahref به عنوان یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی میتواند هزاران کلیدواژه از دیتا بیس را به شما نمایش دهد. در استراتژی تحقیق کلمات کلیدی سئو علاوه بر ایده برای کلیدواژه باید میزان سختی کلمه و تخمین میزان سرچ یا ترافیک کلمات را هم مورد برسی قرار داد.

 

آموزش Keyword Research در ابزار آنالیز ahref

 

میزان سختی کلیدواژه ( فاکتور KD): به شما نشان خواهد داد که رنک گرفتن با آن کلیدواژه چقدر سخت خواهد بود و این اطلاعات را بر اساس آنالیز صفحات تاپ به شما خواهد داد.

میزان سرچ دقیق: عددی دقیق از میزان سرچ یک کلیدواژه را داشته باشید که بر اساس مقایسه ی داده ها با داده های Keyword Planner گوگل به دست می آید.

تحقیق کلمات کلیدی در ابزار ahref این قابلیت را دارد که میزان سرچ و ترافیک کلمات را در بیش از 100 کشور نشان دهد. در بخش ایده ها برای کلمه کلیدی شما میتوانید با توجه به بانک اطلاعاتی خود اچرف ایده های جدید و بیشتری را پیرامون کلمه کلیدی دریافت کنید.

 

 

در بخش SERP potion history شما میتوانید در یک بازه زمانی معین گزارشی از روند رتبه بندی سایت های رقیب را مشاهده کنید.

بخش SERP potion history

 

در آخر هم بخش SERP overview به ما این امکان را می دهد تا مشابه سرچ یک کلمه کلیدی در گوگل، بهترین نتایج SERP را در اینجا برای یک کلمه کلیدی داشته باشیم و برترین سایت هایی که دارای رنک هستند را مشاهده کنید.

 

آموزش Content Research در ابزار آنالیز ahref

بخش کاوشگر محتوا در ابزار ahref میتواند بهترین مقالات و محتواهایی که بیشترین اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی دارد را نمایش دهد. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که یک کلمه کلیدی یا موضوعی را در Content Explorer وارد کنید.

آموزش Content Research در ابزار آنالیز ahref

برای نمایش بهترین محتواها بر اساس موضوع و کلمات کلیدی موردنظر میتوانید فیلترهای مختلفی را ایجاد کنید که لیست شما گلچین از بهترین نتایج دلخواه باشد. فیلتر All page به شما این امکان را میدهد تا گزارش مقالات را بر اساس اینکه محتواها تنها یکبار منتشر شده و بدون آپدیت یا محتوهایی که دائما درحال بروز رسانی هستند را نمایش دهد.

 

کادرهای قرمز رنگ به ما این امکان را می دهد تا با توجه به فیلترهای مختلفی مانند بیشترین ترافیک، اعتبار دامنه، میزان اشتراک گذاری در توئیتر و پینترست لیست نتایج را مرتب کنید. همچنین می توانید برای محدودسازی لیست گزارش مقالات از سه فیلتر نمایش بهترین محتوا از هر دامنه، نمایش محتوا ها به جز محتواهای Homepage و نمایش محتوا به جز محتوای ساب دامین ها از جمله دیگر فیلتر این بخش است.

 

امکانات متفاوت در ابزار Ahref

Alart هشدار

این ویژگی از ابزار اچرف این امکان را برای ما فراهم می کند تا هر گاه دامنه یا ادرس موردنظر ما بکلینک جدیدی دریافت کرد یا لینکی را از دست داد از سمت این ابزار برای ما ایمیل ارسال شود.

 

Alart هشدار

 

Domain Copmresion

این بخش به ما این امکان را می دهد تا سایت خود را با 5 تا از سایت های رقیب خود مقایسه کنیم و نقاط قوت دیگر سایت ها در سئو را بررسی کنیم. در نتیجه سعی کنیم با توجه به روند سئو رقبا، استراتژی بهینه سازی سایت خود را بهبود دهیم.

آنالیز گروهی URL

در بیشتر مواقع نیاز است تعداد زیادی از URL ها یا صفحات را بررسی کنیم و به جای تجزیه و تحلیل URL ها یک به یک، می توانید حداکثر ۲۰۰ URL را به صورت یکجا تجزیه و تحلیل کنید.

ممنون که تا انتهای آموزش همراه ما بودید. هر گونه سوال و ابهامی در نحوه استفاده از سایت Ahref برایتان سوال بود حتما در بخش نظرات همین صفحه برامون کامنت بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

یک × پنج =