بدون دیدگاه
1398/11/13
377 بازدید

آیا آپدیت هسته الگوریتم گوگل (core update) تاثیری در رتبه می گذارد؟

گوگل هم مانند هر چیز دیگری در این دنیا، سعی دارد تا خود را بهبود دهد؛ که به اصطلاح به این فرآیند، آپدیت شدن یا به انگلیسی update گفته می‌شود. اما تغییری که گوگل در مارس 2019 انجام داد، یک به‌روز رسانی عادی و معمولی نبود؛ در واقع یک به‌روزرسانی اساسی و مهم بود تا بتواند سایت‌هایی که با رعایت اصول و ضوابط به صورت قانونی رتبه دارند، را شناسایی کرده و آن را به کاربران نشان دهد و بر عکس، کسانی که سعی کرده‌اند از راه‌های میان‌بر به مقصد برسند را نیز بشناسد و رتبه‌ی آن‌ها را نیز کاهش دهد. اما گوگل برای اینکه بتواند به این هدف والای خود برسد، لازم بود که الگوریتمی جدید در پیش گیرد و آن را اجرایی کند. یکی از کارهایی که گوگل انجام داد core update یا تغییر در هسته الگوریتم گوگل بود. آپدیت هسته الگوریتم google، علی‌رغم تمام فوایدی که دارد ممکن است برای عده‌ای ایجاد نگرانی کند و نگرانی آن‌ها هم از بابت تغییراتی است که در رتبه‌ها اتفاق می‌افتد.

[irp posts=”793″ name=”معرفی الگوریتم های گوگل (آپدیت 2020)”]

منظور از تغییرات در هسته الگوریتم گوگل چیست؟

گوگل برای آپدیت کردن خود، معمولا تغییراتی را هم به صورت روزانه و جرئی و هم  به صورت اساسی و پایه‌ای انجام می‌دهد و هر دو این‌ها به روند بهتر شدن گوگل نیز کمک می‌کنند. نوع دیگری از تغییرات وجود دارد، که در آن به‌ دلیل تغییرات اساسی که در روش کار الگوریتم‌ها ایجاد می‌ کند،  رتبه‌ها دچار افت و خیز می شوند. این مساله ممکن است سالی چند بار در گوگل اتفاق بیفتد. به چنین تغییرات اساسی و پایه‌ای  google core update گفته می‌شود.

چیزی که در این الگوریتم تغییر می‌کند وزن و میزان اهمیتی است که به چند فاکتور داده می شود. اگر یک سایت، به فاکتورهایی که برای گوگل اهمیت دارد، نیز توجه نشان دهد و سعی کند آن‌ها را رعایت کند، می‌تواند در این طوفانی که توسط این الگوریتم به پا شده‌است به خوبی مقاومت کرده و حتی رتبه‌اش را بهبود بخشد. شما فرض کنید که گوگل در این الگوریتم جدید، فرضا به 40 فاکتور توجه نشان می‌دهد؛ تمام این فاکتورها روی اینکه یک سایت کاهش یا افزایش رتبه پیدا کند، تاثیر می گذارد و تنها یک فاکتور نمی‌تواند تغییرات عظیمی را ایجاد کند.

هدف از تغییرات جدید در هسته گوگل چیست

سه مثال از Google core update

تغییراتی که در coreگوگل، ایجاد شد، تغییراتی اساسی بود و باعث شد کسانی که با رعایت اصول پیشروی کرده‌ بودند بتوانند بعد از اعمال این الگوریتم، رتبه بهتری کسب کنند و کسانی که با بی‌توجهی و عدم رعایت قوانین پیش رفته بودند، کاهش رتبه پیدا کنند و به این فکر بیفتند که آن‌ها هم باید از روش‌های اصولی  جهت پیشرفت خود استفاده نمایند. عموم تغییراتی که گوگل انجام داد، بر روی سه اصل بیشترین بازدهی را داشت:

  • کیفیت محتوا
  • بک لینک
  • E-A-T

کیفیت محتوا

با توجه به تغییرات در هسته گوگل، باز هم محتوا و کاربرپسند بودن محتوا برای google حائز اهمیت است، پس سعی کنید در نوشتن محتوا و قراردادن آن در سایت، به کلیه نکاتی که از نظر گوگل، مهم است توجه کنید تا او هم توجه بیشتری به شما داشته باشد و از گفتن موارد غیر مرتبط با موضوع کاملا خودداری کنید. توجه کنید زیاده‌گویی برای گوگل نیز خوشایند نیست و دوستش ندارد، پس تنها نکات مهم و ارزشمند را ذکر کنید.

بک لینک

گوگل برای این مورد، اهمیتی بیش از قبل قائل شده است. دقت کنید که در سایتی که مالک آن هستید، بک‌لینک‌ها را دست کم نگیرید و سعی کنید بک‌لینک‌هایی در سایتتان داشته باشید که ارزش‌دار باشند؛ چون ممکن است یک بک‌لینک خراب، برای شما دردسر ایجاد کند و در الگوریتم‌های گوگل، شما را دچار چالش کند.

E-A-T

E-A-T، مخفف سه کلمه متخصص بودن، اعتبار و قابل اعتماد بودن است. در یک کلام اگر بخواهم بگویم که معنی این سه حرف چیست، باید متذکر شوم که گوگل به سمت تخصص گرایی و متخصص کردن سایت ها پیش می رود. پس شما هم تمامی تلاش خود را برای بهتر کردن محتوا به کار گیرید و از هر دری سخن نگویید.  بهترین کار، متمرکز شدن روی یک هدف و توضیح درباره آن مورد است

آیا تغییر در هسته الگوریتم گوگل با دیگر آپدیت ها متفاوت تر است؟

تغییر در core گوگل، از جمله تغییرات اساسی و پایه‌ای بوده که فقط یک قسمت را تحت تاثیر خود قرار نداده و تقریبا تمامی قسمت های دیگر را نیز تحت الشعاع قرار میدهد. این تغییر، تنها به یک فاکتور اکتفا نکرده و موارد مختلف را بررسی و تغییر میدهد. به همین دلیل است که به صورت واضح نمی توان گفت، گوگل چه مواردی را تغییر داده است که با رعایت آن ها بتوان رتبه سایت را افزایش داد  و از افت و کاهش آن جلوگیری نمود.

[irp posts=”11710″ name=”ایندکس گوگل چیست و از چه راه هایی می توان صفحات را ایندکس کرد؟”]

چه پیامدهایی بعد از تغییر در core گوگل بوجود می آید؟

بعد از اعمال آپدیت جدید گوگل، بعضی از سایت‌ها ممکن است دچار افت رتبه شوند و بعضی نیز رتبه‌شان افزایش پیدا کند. نمی‌توان بر روی موضوع خاصی دست گذاشت و گفت چون فلان سایت، فلان کار را انجام داده است، پس این کار باعث افزایش رتبه‌اش شده و یا چون فلان سایت، کار مشخصی را انجام نداده است، پس  کاهش رتبه‌ حق او بوده است. البته نمی‌توان به این قضیه تنها از یک دیدگاه بد و منفی نگاه کرد. چون تغییرات و الگوریتم‌هایی که تعریف می‌شود، مسلما بنا به دلایلی هستند که حتما تاثیرات خوب و مثبتی قرار است ایجاد کنند. همانطور که اطلاع دارید گوگل تنها هدفش رضایت کاربر است و تمام این سختی‌ها را به خودش می‌دهد تا بتواند به این هدف برسد. وقتی این الگوریتم ها اجرایی می‌شوند، وب‌‌‌مسترها تمام سعی خود را به کار می‌گیرند تا بتوانند باز هم به رتبه قبلی خود بازگردند و این همان چیزی است گوگل می‌خواهد. گوگل می‌خواهد تا وب‌سایت‌ها همیشه در حال فعالیت و پویایی باشند و همیشه در تلاش باشند تا بتوانند خود را به‌روزتر کرده و با بقیه سایت‌ها در حال رقابت باشند. پس به این الگوریتم‌هایی که گاهی شما را غافل‌گیر می‌کند بد و منفی نگاه نکنید.

چطور رتبه سایت را بعد از آپدیت هسته گوگل، افزایش دهیم؟

وقتی موارد این چنینی اتفاق می‌افتد، باید سعی کنید امید خود را از دست نداده و به مانند گذشته سعی کنید، سایت و رتبه خود را بهبود دهید. اما سعی کنید برای افزایش رتبه از سئو کلاه سیاه استفاده نکنید. سعی کنید برای افزایش رتبه و برگشت به جایگاهی که قبلا داشتید، حتما به کیفیت محتوا، تخصص‌گرایی و نوشتن محتواهایی مرتبط در سایت توجه داشته باشید و  استفاده از بک‌لینک‌های ارزشمند در سایت را نادیده نگیرید.

اگر شما سعی کنید آنچه که کاربر را راضی می‌کند بیابید، حتما می‌توانید در این رقابت طوفانی که توسط این الگوریتم ایجاد شده است، برنده باشید و از هر تغییری که گوگل ایجاد می‌کند به نفع خود استفاده کرده و بتوانید جایگاه و رتبه خود را بهبود بدهید.

سخن پایانی

سعی کنید همیشه در مسیر درست و صحیح قدم بردارید تا اگر باز هم گوگل دست به انجام تغییرات این چنینی زد، شما از آن کسانی باشید که جایگاه بهتری نسبت به قبل کسب کرده‌ باشید. برای آشنایی با قیمت بهینه سازی سایت خود می توانید با شماره ۰۹۱۲۸۹۰۹۲۴۸ تماس حاصل نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

13 + 16 =