بدون دیدگاه
1398/09/13
325 بازدید

منظور از doorway page چیست و چرا گوگل به آن حساس است؟

اگر  از جمله افرادی هستید که در صفحات وب، مدام در حال گشت و گذار هستید، خرید می کنید، بازی می کنید یا مطالعه می کنید، مطمئنا به صفحات درگاه یا doorway page برخورد کرده اید.

متاسفانه این نوع صفحات، صفحات خوبی نیستند، حالا چرا؟

عموما doorway pages، برای اهداف خاص مانند افزایش ترافیک به وب سایت مقصد طراحی شده اند. این صفحات درگاه، برای گرفتن رتبه توسط قسمتی از عبارات یا کلمات کلیدی طراحی شده اند و اغلب محتواهای آن صفحات اسپم و هیچ ارزشی برای کاربرانی که وارد آن صفحه شده اند، ندارد. یکی دیگر از ویژگی های بد صفحه doorway، کند کردن اینترنت است و برای کاربران مضر و ناامیدکننده است. خوشبختانه، گوگل تمامی تلاش خود را برای از بین بردن و پاک کردن چنین صفحاتی به کار برده است. از جمله کارهایی که برای از بین بردن صفحه درگاه به کار برده است، منتشر کردن الگوریتم جدید است که به محض مواجه شدن با چنین صفحاتی در موتور جستجو، آن ها را از بین ببرد.

[irp posts=”691″ name=”آموزش سئو : دوره آموزش جامع سئو همراه با آزمون”]

چرا doorway pages بد هستند؟

در حال حاضر،  ده ها تاکتیک سئو وجود دارد که برای افزایش و بالا بردن رتبه سایت در نتایج موتورهای جستجو به کار رفته اند که در این میان، صفحات doorway، از همه آن ها مخرب تر و نا امیدکننده تر هستند. اغلب doorway page ها، در لباسی مبدل مانند یک صفحه تنها در سایت، یا به صورت  دامنه های انتخابی مجزا در سایت ظاهر می شوند. این موارد می تواند برای گوگل مشکل ساز باشد، مثلا وقتی که کاربران کلمه کلیدی یا سوالی را در گوگل جستجو می کنند، در نتایج جستجو شاهد لینک هایی هستند که همه مربوط به یک دامین خاص می باشد. این عمل  می تواند برای کاربران گوگل یک تجربه بسیار بدی باشد و به نتیجه ای که مد نظر آن ها است نرسند.

بهینه سازی صفحات درگاه

حالا سوالی در اینجا مطرح می شود که 

?what is a Doorway page

منظور از doorway page چیست؟

صفحات درگاه، مجموعه ای از صفحات مشابه و چندگانه هستند که هدف آن ها عبارات کلیدی مشابه یا تنوعی از عبارات کلیدی مختلف می باشد. آنها معمولا به صورت عمده با جایگزینی کلمات کلیدی ایجاد می شوند.  هدف از صفحات doorway، نشان کردن کلمات کلیدی خاص بوده، بدون اینکه به ارزش واقعی آن کلمات یا تجربه کاربری آن ها توجهی داشته باشند.

 صفحات درگاه، به صورت صفحات لندینگ با محتواهای کم ارزش ایجاد می شوند که تنها تمرکز آن ها ضربه زدن به ربات های گوگل به جای کمک رساندن به کاربران می باشد. با این حال، واژه value می تواند در صفحات درگاه دارای تفسیرهای زیادی باشد. مثلا، صفحات فرودی که در این نوع صفحات قرار گرفته اند، می تواند برای صاحبان کسب و کار و گاهی اوقات برای کاربران هم مفید و  هم پر سود باشد. مثلا، به جایی که مدام از طریق بازاریابی تلفنی سعی در فروش محصولات خود داشته باشید، می توانید با استفاده از صفحه لندینگی که در doorway page قرار داده اید، کالای خود را بفروشید.

هدف اصلی گوگل، از بین بردن صفحات اسپمی است که بدون هیچ هدفی ایجاد شده اند و مدام در حال تغییر مسیر و یا کند کردن اینترنت می باشند، و همه آن ها دارای اطلاعات بی ارزشی  هستند.

صفحات مخرب doorway دارای معیار و ضوابطی هستند: 

 • آن ها  از طریق منوی سایت یا website navigation هر جایی دیگر از سایت، قابل دسترسی نمی باشند.
 • آن ها به صورت ساختاری و سلسله ای رفتار نمی کنند.
 • آنها بلافاصله کاربر را به مکان دیگری هدایت می کنند.
 • آنها از تکنیک های محتوای اسپم مانند  spinning یا مخفی کردن محتوا (hidden content) استفاده می کنند.
 • این صفحات درگاه، به هیچ وجه دارای ارزشی نمی باشند (به عنوان مثال ، آنها  سرویسی را در آن مکان ها ارائه نمی دهند)
 • آنها در چندین دامنه ایجاد می شوند. 

حال سوالی که باقی می ماند این است که در کجا باید یک خط مجزا بین چیزهای خوب و چیزهای بد در این صفحات کشید؟

 خوب ممکن است در جواب این سوال بگوییم که این خط بین صفحاتی که با هدف گرفتن رتبه و صفحاتی که فقط برای تجربه کاربری ایجاد شده اند، کشیده شده است.

به نظر شما، خیلی از سئوکاران صفحات را فقط برای کاربران و با هدف جستجوی کاربر ایجاد می کنند یا برای گرفتن رتبه و بالا بردن رتبه سایت، انجام می دهند؟

عموم سئو کاران با اهداف زیر، سایت را سئو و بهینه می کنند. 

 • افزایش ترافیک
 • پیدا کردن کلمات کلیدی با ارزش
 • ایجاد صفحات و بهینه کردن آن برای rank بالا
 • استفاده از تاکتیک هایی برای جذب کاربر به منظور بالا بردن رتبه سایت در گوگل

 به نظر من اگر چندین صفحه با موقعیت مکانی متفاوت ایجاد کنید، به شخصی آسیب نمی رسد.  همانطور که می دانید از سال ۲۰۱۸ به بعد، جهت افزایش رتبه صفحه، حتما باید تجارب کاربری و اهداف آن ها را در نظر بگیرید.

[irp posts=”4499″ name=”قیمت سئو : تعرفه سئو به همراه انجام خدمات بهینه سازی سئو”]

مثالی از افزایش رتبه با استفاده از doorway page

بیشتر مسائل مربوط به صفحات درگاه می تواند ارائه خدمات در شهرهای مختلف باشد که در اینجا سناریو های  زیادی وجود ندارد. این صفحات حتی می تواند یک سرویس از راه دور باشد، یا عموما بازاریاب های دیجیتال باشند یا تیمی که می تواند برای تامین نیروی کار سفر کند. همچنین مشاغل محلی هم وجود دارند که با چندین موقعیت مکانی ایجاد شده اند.

 مثال های دیگری وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

Doorway Pages Example (۱

در اینجا، دو صفحه ای را مشاهده می کنید که دارای هدف های یکسانی هستند و یک نوع خدماتی را ارائه می دهند مثل اجاره دادن اتومبیل، اما اگر به عکسها دقت کنید، یکی از آن ها برای شهر نیویورک و دیگری ماچاچوست آمریکا است. یک صفحه در ۲ موقعیت مکانی متفاوت.

 

مثالی از صفحات doorway

 

برای اطمینان از اینکه این ۲ صفحه یکی هستند، می توان از دو ابزار به نام های copyleaks یا copyscape استفاده کنید. این ابزارها، برای تشخیص صفحات درگاه بسیار موثر هستند و یک نوع doorway page checker هم به حساب می آیند.

۲) مثالی از صفحات درگاه

در اینجا یک مثال دیگر از لیست کردن کالاها در  یکی از بزرگترین سایت های تجاری در رومانی که شبیه به آمازون است داریم. 

جستجوی doorway page

ترجمه سوالی که در گوگل مطرح شده است  عبارت “Discover emag offer” می باشد:

این  سایت فقط یک صفحه در نتایج ندارد، بلکه ترکیبی از هزاران صفحه برای فروش بیشتر در نتایج جستجو دارد، جالب است بدانید، به خاطر داشتن دامنه و اعتبار بالا، هیچ مشکلی برای آن سایت ایجاد نشده و مورد پنالتی گوگل هم قرار نگرفته است و حتی توانسته در از این روش فروش بسیار زیادی هم انجام دهد.

مثالی از emag در نتایج جستجوی گوگلبه عکس ترجمه شده در بالا دقت کنید. اگر به متا دیسکریپشن لینک دوم در عکس دقت کنید، کلمه php را مشاهده میکنید که نوشته “Buy PHP now”. این یکی از تاکتیک هایی است که برای جذب کاربران انجام می شود،به طوری که خود آن سایت دارای آن کلمه کلیدی یا محصولی که در متای خود گفته است، نمی باشد.

همانطور که در مثال ها ی بالا مشاهده کردید، دو نمونه از doorway page با کلمات و سوال های گوناگون داشتیم، حال با کلمات و عبارت های گوناگون  دیگر می توان مثال های دیگری را در نتایج جستجو پیدا کرد.

تمامی صفحات درگاه، فقط و فقط برای موتورهای جستجو ایجاد شده اند، اگر به توضیحاتی که در پایین هر لینک داده شده است، دقت کنید می توانید عباراتی که باعث افزایش CTR و گرفتن ورودی هستند را مشاهده نمایید. این کلمات شامل: “قیمت ارزان”، “الان خرید کنید” و…  می باشد که  قابلیت جستجو در سایت را ندارند. در واقع در جایی از سایت نمیتوان لینک داخلی را پیدا نمایید که به این صفحات اشاره کرده باشد. تنها روشی که می توان به نتایج جستجوهای این چنین صفحات دسترسی داشت، تایپ کردن آن کلمات در فرمی است که در سایت موجود است و آن هم تنها توسط سئوکاران امکان پذیر است. تمامی این صفحات با هدف افزایش ترافیک ایجاد شده اند.

اگر شما  صفحاتی دارید به نام صفحات لندینگ یا صفحات آسان یا  حتی اگر صفحه ای با ساختار مشخصی ایجاد کرده اید که به آن ها لینک دهید. با این حال، گوگل با توجه به الگوهایی که دارد، به تمامی این صفحات doorway page میگوید.

 راه های کلیدی برای شناخت doorway pages

اگر شما هنوز نمی دانید که بر روی هاست خود صفحه doorway دارید، گوگل یکسری راهکارهایی را ارائه داده است  که با آن می توان فهمید، چنین صفحاتی توسط اشخاص دیگر برای سایت شما ایجاد شده است یا خیر.

صاحبان هر سایتی باید روش های کلیدی که برای تشخیص doorway page است را جدی بگیرند:

 • اگر هدف از ایجاد یک صفحه  گرفتن رتبه یا آن کلمه کلیدی خاص باشد یا با هدف افزایش ترافیک ایجاد شده، مطمئنا چنین صفحه ای از نوع صفحه doorway می باشد.
 • اگر صفحه ای با هدف عبارات جستجوی عمومی ایجاد شده باشد ولی محتوای آن صفحه عمومی، دارای کلمات کلیدی خاص باشد که ربطی به آن صفحه ایجاد شده نداشته باشد، به احتمال زیاد همان  doorway page میباشد.
 • اگر صفحه ای را پیدا کردید که مجموعه ای از چیزهایی بود که در سایت می توان آن ها را پیدا نمود، مانند آدرس و موقعیت، توضیحات محصولات و چیزهای مشابه، از doorway بودن مطمئن باشید.
 • اگر صفحه ای تنها برای افزایش ورودی یا برداشتن ترافیک از رقبای خود بدون ارائه محتوای با ارزش یا طراحی عملکردی ایجاد شود، حتما صفحه درگاه می باشد.
 • اگر صفحه ای پیدا کردید که نمی توانید به دیگر بخش های سایت دسترسی داشته باشید، قطعا doorway page می باشد.

۶ راه برای محافظت از سایت برای جلوگیری از پنالتی doorway گوگل

اگر قصد دارید کمپین doorway برای سایت ایجاد کنید، در ادامه روش هایی ارائه می شود که می توانید از پنالتی گوگل در امان بمانید.

۱) از بین بردن صفحات خالی

اگر در سایت خود صفحات خالی دارید، بهتر است که هر چه سریعتر آن صفحات را از بین ببرید، به این دلیل که این صفحات حکم doorway page را ایفا می کنند و برای سایت شما بسیار مخرب است. بهتر است که صفحات با محتوای ارزش را منتشر کنید نه یک صفحه خالی و بدون محتوا. حالا در این جا این سوالات مطرح می شود که آیا محتوای نوشته شده، خوب است؟ آیا دارای کیفیت بالایی می باشد؟ آیا به کاربران در رسیدن به اهداف آن ها کمک می کند؟ حتما از نبود صفحات خالی مطمئن شوید.

۲) بهبود site navigation

این روش بر روی طراحی سایت بازی می کند. حتما بر روی منوی سایت و ظاهر آن توجه خاص داشته باشید. یکی از مواردی که با آن میتوان تشخیص داد که آن صفحه درگاه است، پیدا نکردن آن صفحه با حرکت در سایت می باشد. اگر صفحه ای دارید که نمی توانید در سایت و یا از طریق منو آن را پیدا کنید، باید آن صفحه را در منوی خود یا در مسیری که کاربر بتواند آن را پیدا نماید، قرار دهید.

۳) توجه داشتن به صفحاتی که محتوای آن توسط مشتری نوشته می شود

صفحاتی که محتوای آن عموما توسط کاربران و مشتریان نوشته می شود، امکان کاهش رتبه برای سایت را به همراه خواهد داشت. این صفحات همان صفحه های گالری یا صفحاتی هستند که برای بازنویسی آن صفحه از کاربران کمک خواسته می شود. اگر در سایت خود داری چنین صفحاتی هستید، از محتوای آن اطمینان پیدا کنید. اگر صفحه ای دارید که در گوشه ای از سایت بیکار است، یا آن را با محتوای با کیفیت و کاربر پسند، پر نمایید یا از سایت پاک کنید تا مبادا توسط گوگل جریمه شوید.

۴) از محتوای تکراری بپرهیزید

الگوریتم های گوگل شاید هدف اصلیشان محتواهای تکراری و duplicate نباشد، اما همین محتواهای تکراری، می توانند به سایت آسیب بزنند. برای جلوگیری از پنالتی گوگل، اطمینان پیدا کنید که تمامی صفحات سایت دارای محتواهای مجزا و غیر تکراری نیز باشند.

۵) مراقب دامنه های مختلف باشید

دامنه های مختلف یکی از بزرگترین بخش های ارائه دهنده doorway page به حساب می آیند. اگر شما چندین دامنه دارید که همه آن ها باید سئو شوند، حتما از تکراری نبودن صفحات و یکسان نبودن موضوعات آن اطمینان پیدا کنید.

۶) تغییر مسیر یا پنهان کاری نکنید

این روش اسپم برای کاربر خوب نیست. از آنجایی که گوگل تمامی نتایج مرتبط با هدف کاربر را به او نمایش می دهد، استفاده از  cloak یا تغییر مسیرهایی که در سایه است، امکان ایجاد پنالتی را برای آن سایت مهیا می کند.

[irp posts=”6387″ name=”بهترین راه های کاهش بانس ریت با افزایش کانورژن”]

نتیجه گیری

به نظر من، هیچ راه حل قانونی یا جایگزینی برای doorway page وجود ندارد. گاهی اوقات، به چنین صفحاتی نیاز دارید، چرا که بدون داشتن صفحات درگاه نمی توانید محصولات خود را در سراسر وب به فروش برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

1 + پانزده =