بدون دیدگاه
1399/07/24
44 بازدید

نرخ تبدیل چیست و چگونه آن را بهبود دهیم؟

نرخ تبدیل (conversion rate) یکی از مهمترین شاخص هایی است که برای ارزیابی میزان موفقیت یک کسب و کار باید آن را اندازه گیری کنیم. شما هر کسب و کاری که داشته باشید از همان شروع تا انتها با این شاخص سر و کار دارید و باید همیشه به بهبود و افزایش آن فکر کنید. در این مقاله می خواهیم درباره این شاخص به طور کامل صحبت کنیم و موارد زیر را به شما آموزش دهیم:

 • مفهوم نوخ تبدیل
 • روش محاسبه نرخ تبدیل
 • راه های بهینه سازی نرخ تبدیل

آشنایی با مفهوم نرخ تبدیل

در این بخش به طور کامل به شما مفهموم نرخ تبدیل را یاد می دهیم. هر سایت و کسب و کاری اهداف ویژه خود را دارد. مثلا در سایت ویکی دمی، هدف از ایجاد صفحه پکیج آموزش گوگل سرچ کنسول این است که مخاطب بعد از ورود به آن صفحه، با پکیج آشنا شود و آن را خریداری کند. یا در صفحه آنالیز سئو ویکی دمی هدف این است که مخاطب وارد آن صفحه شود و اطلاعات کسب و کارش را وارد کند تا به طور کامل آنالیز شود. در سایت دیجی کالا هدف از ایجاد یک محصول این است که مخاطب با محصول آشنا شود و آن را خریداری کند. ممکن است شما اپلیکیشنی برای کسب و کارتان طراحی کرده باشید و انتظار داشته باشید کاربر بعد از ورود به سایت بر روی دکمه دانلود اپلیکیشن کلیک کند.

 همانطور که می بینید اهداف کسب و کارهای مختلف باهم فرق دارد و می تواند فروش محصول، دریافت اطلاعات مخاطبین، ثبت نام در سایت، دانلود اپلیکیشن و … باشد.

نرخ تبدیل یا همان conversion rate یعنی از کل مخاطبینی که وارد سایت شما شده اند چه تعداد از آن ها کاری که شما می خواهید و انتظار دارید را انجام داده اند. شما صاحب هر کسب و کاری در هر زمینه کاری که باشید باید به طور مرتب این شاخص را اندازه گیری کنید و روز به روز تلاش کنید تا آن را بهبود دهید. در غیر این صورت نمی توانید به هدف خود برسید و با شکست مواجه می شوید. ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که چرا نرخ تبدیل این قدر مهم است. بگذارید با یک مثال اهمیت این شاخص را برایتان توضیح دهیم.

فرض کنید یک سایت فروشگاهی دارید که در نتایج جست و جو رتبه بالایی دارد، سایت شما دارای ترافیک بالایی است و روزانه افراد زیادی وارد سایت تان می شوند و از محصولات شما بازدید می کنند. اگر در این شرایط هیچ کدام از بازدید کنندگان محصولات شما را نخرند چه می شود؟؟!!! خب معلوم است شما به هدف تان که فروش محصول بوده نمی رسید و روز به روز کسب و کارتان ضعیف و ضعیف تر می شود و ضرر می کنید. راه حل چیست؟  

نرخ تبدیل را چگونه اندازه گیری کنیم؟

بهبود و افزایش نرخ تبدیل. یعنی شما بیایید راهکارهایی را ارائه دهید که افرادی که وارد سایت تان می شوند به مشتری دائمی شما تبدیل شوند و روز به روز تعداد محصولات فروخته شده افزایش یابد. در چنین شرایطی است که سرمایه گذاری شما نتیجه می دهد و می توان گفت کسب و کار موفقی داشته اید. :):):)

نرخ تبدیل را چگونه اندازه گیری کنیم؟

تا اینجا با مفهوم conversion rate آشنا شدید، حال وقت آن رسیده که ببینیم چگونه می توانیم نرخ تبدیل را در یک بازه زمانی مشخص اندازه گیری کنیم. کار بسیار ساده ای است. شما باید در بازه زمانی مورد نظرتان، تعداد بازدیدکنندگانی را که وارد سایت شما شده اند و کار مورد نظر شما را انجام داده اند (بازدیدکنندگان تبدیل)، بر تعداد کل بازدیدکنندگان سایت در آن بازه تقسیم کنید و در 100 ضرب کنید. فرمول آن به صورت زیر است:

100 * (تعداد کل بازدید کنندگان / تعداد بازدیدکنندگان تبدیل ) = نرخ تبدیل

 به عنوان مثال:در یک بازه زمانی یک ماهه سایت شما دارای 1500 بازدید کننده و 1000 بازدید کننده تبدیل بوده است. نرخ تبدیل شما در این بازه برابر است با:

100 * (1500/ 1000) = 66%

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه تعداد بازدید کنندگان تبدیل و کل را پیدا کنیم؟ شما باید وارد گوگل آنالیتیکس سایت تان شوید و در صفحه مورد نظرتان این اعداد و ارقام را با جزئیات کامل ببنید. در صورتی که بلد نیستید حتما دوره گوگل آنالیتیکس ویکی دمی را مشاهده کنید تا خودتان بتوانید به راحتی این شاخص مهم را اندازه گیری کنید و ببینید آیا کسب و کارتان در  حال رشد و توسعه است.

چگونه نرخ تبدیل سایت را بهبود دهیم؟

خب سوالی که بسیاری از صاحبان کسب و کار و سایت ها می پرسند این است که چگونه می توانیم این نرخ تبدیل را بهبود دهیم؟ برای این کار شما باید اقدامات زیر را انجام دهید:

چگونه نرخ تبدیل سایت را بهبود دهیم؟
 • دقیق نرخ تبدیل را محاسبه کنید تا بتوانید آن را بهینه کنید.
 • ترافیک سایت تان را تحلیل و بررسی کنید. برای این کار باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و ببینید کدام صفحات سایتتون ترافیک بیشتر و کدام ترافیک کمتری دارند. در واقع شما باید ببنید چرا ترافیک یک سری از صفحات سایت تان کم است و باید برای افزایش آن چه کارهایی انجام دهید.  
 • رفتار کاربران را تجزیه تحلیل کنید. برای این کار از گوگل آنالیتیکس کمک بگیرید و مشکلاتی که موجب می شود کاربران از سایت شما خارج شوند و کاری را که شما می خواهید را انجام ندهند، پیدا کنید.
 • UI/UX سایت تان را بررسی کنید تا ببنید آیا برای کاربر با ورود به سایت تان تجربه کاربری خوبی را ایجاد کرده اید. مثلا اگر هدف شما دانلود اپلیکیشن است بررسی کنید که آیا کاربر به راحتی توانسته این دکمه را پیدا کند و در معرض دید کاربر قرار دارد. در این مرحله بهتر است خودتان را جای مخاطبین خود قرار دهید و از این دید به سایت تان نگاه کنید.
 • از دیگران درباره سایت تان نظرخواهی کنید و پیشنهادات و انتقادات آن ها را به طور کامل بررسی کنید.
 • بررسی محتوای صفحات سایت تان زیرا یک محتوای با کیفیت و مفید برای کاربر موجب می شود که مدت زمان بیش تری در صفحات سایت شما بماند و احتمال تبدیل به مشتری را خیلی راحت افزایش دهد. فقط کافیست محتوایی که برای کاربر جذاب باشد را بنویسید.
 • طراحی و ظاهر سایت خود را بررسی کنید و ببنید برای کاربر چشم نواز و جذاب است. طراحی زیبا و کنار هم قرار دادن رنگ ها به صورت مناسب موجب می شود که کاربر از سایت شما بیش تر خوشش بیاید و وقت بیشتری را در آن سپری کند. در نتیجه احتمال افزایش نرخ تبدیل هم بیش تر می شود.
 • بیش ترین تمرکز خود را بر روی مخاطبین هدف تان بگذارید و نیاز مندی های آن را بررسی کنید و تلاش کنید که بعد از ورود آن ها به سایت تان، متقاعدشان کنید که کاری را که شما می خواهید انجام دهند.
 • از دکمه فراخوان (call-to-action) درست و به جا استفاده کنید و طراحی خوب و منحصر به فردی را برای آن در نظر بگیرید. مثلا از یک رنگ جذاب برای آن استفاده کنید تا توجه کاربر را جلب کند و تحریک شود بر روی آن کلیک کند.
 • از پاپ آپ در سایت تان استفاده کنید و کاربر را متقاعد کنید که به صفحه مورد نظر شما برود.
 • از کمپین های تبلیغاتی مختلف استفاده کنید.
 • سایت تان را بهینه سازی کنید و رتبه آن را در نتایج جست و جو بهبود دهید.

در این مقاله به طور کامل درباره نرخ تبدیل صحبت کردیم و به شما یاد دادیم که چگونه آن را بهبود دهید. این شاخص را دست کم نگیرید و آن را به صورت مرتب دنبال کنید. اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید می توانید از مشاوره سئو ویکی دمی کمک بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ممکن و هزینه مناسب نرخ تبدیل شما را بهبود دهند و به بالاترین درآمد برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

14 − نه =