بدون دیدگاه
1400/09/06
339 بازدید

landing page یا همان صفحه فرود چیست و چگونه آن را ایجاد کنیم؟

یکی از داغ ترین مباحث موجود در سئو که امروزه افراد زیادی را درگیر خود کرده طراحی صفحه فرود یا لندینگ پیج (landing page) است. اگر با فضای سئو آشنایی داشته باشید حتما درباره این مبحث تاکنون شنیده اید. صفحه فرود نه تنها در سئو بلکه در بازاریابی اینترنتی نیز نقش پر رنگی دارد و بسیاری از سایت های بزرگ ایرانی و خارجی برای بازاریابی و دستیابی به اهداف خود از آن استفاده می کنند. این صفحه به قدری مهم است که به عنوان یکی از ابزارهای کلیدی در بازاریابی دیجتال نیز معرفی شده است.

اگر شما کسب و کاری دارید و می خواهید در آن به طور چشمگیری رشد کنید و به شهرت برسید حتما باید لندینگ پیج مناسبی را برای آن طراحی کنید. شما از طریق این ابزار میتوانید در دنیای دیجیتال و اینترنت تمامی سرویس ها و خدمات خود را به کاربران هدف تان معرفی کنید و درآمد خود را در کوتاه ترین زمان ممکن چندین برابر کنید.

بنابراین در این مقاله با تیم ویکی دمی همراه باشید تا به طور کامل مبحث صفحه فرود را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست؟

صفحه فرود که به آن صفحه هدف نیز گفته می شود، یک صفحه از سایت است که کاربر به آن وارد شده و در اصطلاح بر آن فرود می آید. تمامی صفحات فرود با هدف مشخصی طراحی می شوند که در بیشتر موارد هدف از ایجاد این صفحه گردآوری اطلاعات کاربران از طریق  پر کردن فرم یا ثبت نام در سایت به منظور برقرای ارتباط، افزایش بازدید و ترافیک سایت، و فروش محصولات و خدمات می باشد.

به عنوان مثال زمانی که شما می خواهید یکی از محصولات سایت خود را به مشتریان هدف تان معرفی کنید می توانید برای آن یک بنر طراحی کنید و آن را در سایت های مختلف قرار دهید. زمانی که کاربر این بنر را دید و بر روی آن کلیک کرد به صفحه فرود بنر وارد می شود. این صفحه باید به قدری هوشمندانه طراحی شده باشد که کاربر محصول شما را بخرد.

جالب است بدانید که در تمامی کسب و کارها برای تحقق استراتژی بازاریابی دیجیتال و اجرای کمپین های تبلیغاتی، طراحان سایت و کارشناسان دیجیتال مارکتینگ با یکدیگر هم فکری می کنند تا صفحات فرود با بازدهی و کارایی بالایی را طراحی کنند زیرا نقش پر رنگی در رونق آن کسب و کار دارد. هرچه صفحه فرود کاربر پسندتر باشد و تمامی استانداردهای لازم در خصوص طراحی این صفحه بیش تر رعایت شده باشد، شما را نیز به هدف تان نزدیک تر میکند. در واقع شما در گام نخست باید برای طراحی یک لندینگ پیج هدف تان را مشخص کنید و سپس براساس آن هدف صفحه را طراحی کنید.

معمولا طراحی صفحه فرود نیاز به فکر و تمرکز زیادی دارد و می تواند حوزه ای چالش برانگیز برای شما باشد زیرا باید تا حد امکان بهینه شده باشد و شما را به هدف تان برساند. در واقع باید کاربر کاری که شما دوست دارید را انجام بدهد و انتظار شما از آن صفحه را برآورده کند. علاوه بر این، هر گونه اشتباهی در طراحی این صفحه موجب می شود که شما متحمل ضرر و زیان شوید و نتوانید آن را جبران کنید.

پس حتما برای طراحی لندینگ پیج وقت بگذارید و قبل از هر کاری اطلاعات کاملی را در این زمینه به دست آورید. اگر لندینگ پیج موثری را بسازید می توانید خیلی سریع تر از آن چه فکر می کنید به هدف تان برسید.

اهمیت لندینگ پیج در سایت

امروزه با شکل گیری بازاریابی دیجیتال، هر کسب و کاری باید در سایت خود چندین صفحه فرود را متناسب با هدفی خاص طراحی کند. شما با این کار می توانید کاربران را به مشتریان دائمی خود تبدیل کنید و فروش خود را چندین برابر کنید. به عبارتی دیگر شما می توانید در کسب و کارتان نرخ تبدیل مشتری را به طور چشمگیری بهبود دهید. توجه کنید که لندینگ پیج شما باید به گونه ای طراحی شود که کاربر را مجاب کنید کاری که شما می خواهید را انجام دهد.

اهمیت لندینگ پیج در سایت

کاربردهای مختلف طراحی صفحه فرود

همانطور که گفته شد طراحی صفحه فرود می تواند متناسب با هر کسب و کاری هدف و کاربرد مختلفی داشته باشد. مهمترین اهداف ساخت این صفحه عبارتند از:تبلیغات بنری یا گوگل

صفحه فرودی که با این هدف ساخته شده باشد توجه کاربران را به مساله و یا کمپینی ویژه معطوف می کند و به شما کمک می کند تا بازگشت سرمایه خوبی را از کمپین تبلیغاتی به دست آورید.

بازاریابی با ایمیل مارکتینگ

طراحی صفحه لندینگ در ایمیل مارکتینگ زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید کاربرانی را که قبلا به سایت شما مراجعه کردند وآشنایی نسبی با کسب و کارتان دارند را مجددا به سایت تان برگردانید. برای این کار می توانید در صفحه فرود به کاربرتان دانلود یک کتاب الکترونیکی، خواندن مقاله ای در حوزه مرتبط، شرکت در یک دوره آموزشی و … را پیشنهاد دهید. به این ترتیب، کاربران ترغیب می شوند که مجددا به سایت شما برگردند.

حتما مطالعه کنید: بهترین افزونه های ایمیل مارکتینگ

ارائه دموی رایگان

اگر شما در کسب و کاری که دارید محصول و خدمات خود را در یک بازه زمانی خاص یا کلا رایگان در اختیار کاربران قرار می دهید می توانید landing page ای را بسازید و بر این موضوع تاکید کنید.

فروش محصول ویژه

اگر می خواهید محصولی خاص را به فروش برسانید می توانید برای آن صفحه هدفی را تعریف کنید. با این کار شانس فروش محصول تان به شدت افزایش می یابد. امروزه اکثر سایت های فروشگاهی برای هر محصول خود یک لندینگ مجزا طراحی می کنند.

اجرای کمپین تبلیغاتی

اگر در مناسب های ویژه سال برای کسب و کار خود کمپین تبلیغاتی را اجرا می کنید باید صفحه فرودی را بسازید که دقیقا متناسب با هدف کمپین باشد. به عنوان مثال زمانی که می خواهید محصولات و خدمات تان را در بازه ای تخفیف بزنید می توانید یک صفحه لندینگ مجزا برای آن طراحی کنید.

تماس با ما

در بسیاری از کسب و کارها مانند مشاوران حقوقی صفحه تماس با ما اهمیت زیادی دارد و باید برای آن لندینگ خاصی را طراحی کرد. محتوای این لندینگ باید با ادبیاتی درست و لحنی جذاب و دلنشین نوشته شود.

آیا ساختار صفحه هدف مشابه با ساختار سایر صفحات سایت است؟

این سوال را بسیاری از افراد می پرسند و نمیدانند که صفحه هدف را مشابه با صفحات داخلی سایت بسازند یا نه. اکثر طراحان سایت و کارشناسان دیجیتال مارکتینگ معتقدند که ساختار landing page باید با ساختار سایر صفحات سایت متمایز باشد و حتی کاربران دسترسی به هیچ کدام از دیگر صفحات سایت نداشته باشند. در واقع ساختار این صفحه باید متمایز باشد و هیچ تشابهی با طرح کلی سایت نداشته باشد. این کار باعث می شود شما برای تبلیغ و تبدیل کاربر به مشتری دست تان باز شود و هر مدلی که خواستید صفحه را طراحی کنید.

سوال دیگری که ذهن بسیاری از فراد را به خود مشغول می کند این است که آیا صفحه اصلی یک صفحه فرود محسوب می شود. در پاسخ باید گفت که صفحه اصلی نمیتواند لندینگ پیج باشد زیرا برای رسیدن به یک هدف خاص ساخته نشده است، بلکه کاربران وارد آن می شوند تا با محصولات و خدمات سایت شما آشنا شوند. در واقع صفحه اصلی ویترین کار شما محسوب می شود و نمیتواند کار صفحه هدف را انجام دهد. به عنوان مثال در سایت دیجی کالا برای هر محصول یک لندینگ پیج مجزا تعریف شده است و هدفش این است که کاربر دکمه افزودن به سبد خرید را بزند. ولی در صفحه اصلی آن کلیه محصولات و دسته بندی آن ها قرار داده شده است.

متاسفانه بسیاری از افراد هزینه زیادی برای تبلیغات خود می کنند ولی صفحه فرودشان را صفحه اصلی انتخاب می کنند!!! با این کار نه تنها نمی توانید مشتری را جذب کنید بلکه مشتری را از دست می دهید و ضرر زیادی را به کسب و کار خود وارد می کنید. توجه کنید که طراحی و ساخت landing page شما باید به قدری جذاب باشد که کاربر را به سرعت تبدیل به مشتری کند و کاربر کاری را کند که شما می خواهید. با طراحی هوشمندانه این صفحه می توانید خیلی سریع به هدفتان برسید.

انواع لندینگ پیج

به طور کلی لندینگ پیج ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند که در ادامه آن ها را به طور کامل به شما عزیزان معرفی می کنیم.

Opt-In Landing Pages

همانطور که در بخش قبلی گفته شد، لندینگ پیج ها نباید ساختارشان مشابه با ساختار صفحات سایت باشد و بخش هایی مانند فوتر، ساید بار، هدر و … را ندارد. صفحات opt-in page صفحات فرودی هستند که در ساختار آن ها هدر، فوتر و ساید بار قرار گرفته است و ساختارش مشابه سایر صفحات سایت است. این نوع صفحات معمولا به شکل یک فرم هستند و در بیشتر بخش های یک سایت نشان داده می شوند.

Click Through

صفحه فرود click through صفحه ای است که کاربر را مجاب می کند تا بر روی لینکی خاص کلیک کند تا به صفحه ای دیگر که در آن به معرفی کامل یک محصول پرداخته شده برود. در واقع هدف از طراحی این نوع صفحه این است که محصولی را با جزئیات کامل توضیح دهد تا کاربر آن را بخرد و در نتیجه نرخ تبدیل کاربر به مشتری را افزایش دهد.

Lead Generation

صفحه فرود lead generation صفحه ای است که برای گرفتن اطلاعات کاربر طراحی می شود و معمولا به شکل فرم هستند. در این صفحات برای اینکه کاربر ترغیب شود که اطلاعات خود را وارد کند یک جایزه مانند کد تخفیف، کتاب الکترونیکی رایگان، شرکت در یک دوره آموزشی رایگان داده می شود.

چگونه یک لندینگ پیج خوب طراحی کنیم؟

برای اینکه یک صحه فرودی طراحی کنید که کاربران زیادی را جذب کند و شما را به هدف مورد نظرتان برساند باید نکاتی را در نظر بگیرید. در این بخش تمامی این نکات را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

انتخاب عنوان جذاب

زمانی که کاربر به لندینگ پیج وارد می شود اولین چیزی که توجه او را جلب می کند عنوان آن صفحه است. در صورتی که شما عنوانی جذاب و گیرا را برای صفحه خود در نظر گرفته باشید کاربر با دیدن آن در صفحه می ماند تا بقیه مطالب آن را بخواند ولی اگر عنوان بد انتخاب شده باشد سریع از صفحه خارج می شود بدون اینکه بقیه مطالب را نگاهی بیندازد. پس در انتخاب عنوان خیلی دقت کنید و سعی کنید عنوانی جذاب را انتخاب کنید.

انتخاب رنگی دلنشین

فاکتور بعدی که در ماندن کاربر در صفحه نقش موثری دارد انتخاب رنگ است. شما باید رنگی را برای صفحه هدف خود انتخاب کنید که با تم رنگ سایت متفاوت باشد زیرا به دلیل متفاوت بودن نظر کاربر را بیش تر جلب می کند. علاوه بر این، رنگی را انتخاب کنید که چشم کاربر را نزند و به دل بنشیند. بدون شک با این کار کاربر مدت زمان بیش تری را در آن صفحه می ماند.

طراحی زیبا و منحصر به فرد

در ساخت لندینگ پیج باید با سلیقه باشید و ساختار و طرح آن را به گونه ای طراحی کنید که متناسب با سلیقه کاربران تان باشد. به عنوان مثال به جای اینکه فقط محتوای متنی در صفحه خود قرار دهید بیایید از ویدئو و عکس های جالب استفاده کنید تا نظر کاربر را راحت تر جلب کنید. علاوه بر این باید طراحی منحصر به فردی داشته باشید و از فوتر، هدر و سایدبار در آن استفاده نکنید.

ریسپانسیو بودن صفحه هدف

طراحی لندینگ پیج شما باید به گونه ای باشد که ریسپانسیو باشد. یعنی همانطور که صفحه هدف شما در دسکتاپ به خوبی نمایش داده می شود و کاربر پسند است باید در موبایل و تبلت هم زیبا و کاربر پسند باشد. با توجه به اینکه امروزه اکثر افراد از طریق تلفن همراه در وب جست و جو می کنند، پس باید حتما صفحه هدف شما ریسپانسیو باشد تا کاربران بتوانند با گوشی خود به راحتی از صفحه شما دیدن کنند.

ریسپانسیو بودن صفحه هدف

انجام تست A/B

تنها طراحی یک صفحه فرود کافی نیست و شما باید تست کنید و ببینید آیا این صفحه شما را به هدفتان نزدیک می کند یا خیر. برای این کار می توانید از تست A/B استفاده کنید تا بتوانید رفتار کاربران را در هنگام ورود به landing page تان تجزیه وتحلیل کنید.

ارائه فایل با ارزش و دریافت اطلاعات کم

در صورتی که صفحه هدف شما به این منظور طراحی شده است که کاربر در آن اطلاعات خودش را وارد کند تا فایلی را از جانب شما دریافت کند (صفحه هدف از نوع lead generation)، سعی کنید فایل با ارزشی را به او بدهید تا ترغیب شود اطلاعاتش را وارد کند. در غیر این صورت کاربر از صفحه خارج می شود و شما به هدف تان نمی رسید. علاوه بر این، سعی کنید فیلدهای کمی را در صفحه قرار دهید زیرا کاربران از وارد کردن اطلاعات زیاد خوششان نمی آید و منصرف می شوند. بنابراین، تنها اطلاعات ضروری را از کاربر بگیرید.

به کاربردن فنون بازاریابی محتوا

محتوای متنی که در صفحه فرود شما قرار می گیرد باید براساس محصولات و خدمات شما به گونه ای نوشته شود که در مدت زمانی کوتاه فرد را متقاعد کند تا کاری را که شما می خواهید انجام دهد. اگر محتوای شما خیلی طولانی باشد کاربر اصلا حوصله ندارد که آن را بخواند و سریع از صفحه شما خارج می شود. علاوه بر این، متن شما باید خیلی سلیس و روان باشد و به کاربر بگویید که استفاده از خدمات و محصولات شما چه مزیتی را برای آن ها به همراه دارد.

استفاده از تصاویر جذاب

تصاویر نقش پر رنگی را در جذب کاربران دارد. شما باید در لندینگ پیج خود از تصاویری زیبا با وضوح بالا استفاده کنید و پیام خود را به درستی از طریق آن به کاربر منتقل کنید.

بهینه کردن صفحه هدف برای موتورهای جست و جو

صفحه هدفی را بسازید که آن را تا حد امکان بهینه کرده اید وگرنه صفحه شما در نتایج جست و جو به کاربر نشان داده نمی شود. رعایت تمامی فاکتورهای سئو می تواند در این مورد کارساز باشد.

ارائه هدایا و جوایز ارزشمند

شما میتوانید با ارائه هدایای ویژه در صفحه فرود خود کاربر را ترغیب کنید تا کاری را که شما در نظر دارید انجام دهد. هیچ چیز مانند جایزه کاربر را تشویق نمی کند.

آیا طراحی یک صفحه فرود خوب اثر مثبتی در سئوی سایت دارد؟

بله قطعا می تواند تاثیر مثبتی در سئوی سایت بگذارد. زمانی که شما یک لندینگ پیج زیبا و جذاب طراحی می کنید، تجربه کاربری بهتری برای کاربر ایجاد می شود و در نتیجه اثر مثبتی بر روی سئوی سایت شما می گذارد. تجربه نشان داده است که در لندینگ پیج هایی که استانداردهای طراحی در آن ها رعایت می شود، کاربر بیش تر در آن صفحات می ماند، بیش تر درگیر آن صفحات می شود، صفحات را با افراد دیگر به اشتراک می گذارد و همه این ها به طور غیر مستقیم موجب بهبود سئوی سایت شما می شود.

بنابراین، قدرت صفحات فرود را دست کم نگیرید و برای طراحی و ساخت آن ها وقت بگذارید. اگر خودتان تخصص کافی در این زمینه ندارید حتما با تیم متخصص ویکی دمی مشورت کنید تا بهترین راهکارها را به شما پیشنهاد دهند.

ساخت صفحه فرود در وردپرس

برای ساخت صفحه فرود در وردپرس افزونه های صفحه ساز مختلفی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها بدون هیچ برنامه نویسی بهترین صفحات فرود را بسازید. مهمترین افزونه برای این کار افزونه ویژوال کامپوزر است که در ادامه نحوه کار با آن را به شما یاد می دهیم.

– در گام اول، باید در بخش پنل وردپرس به بخش افزونه ها بروید و این افزونه را نصب کنید.

– در گام دوم، در پنل وردپرس به بخش برگه ها بروید و یک برگه جدید ایجاد کنید.

– در گام سوم، در بخش ویژگی های برگه، گزینه Full Width را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه برگه شما بخش منو، فوتر و ساید بار را ندارد.

– در گام چهارم باید به طراحی صفحه خود بپردازید.

جمع‌بندی در مورد لندینگ پیج یا صفحه فرود و انواع آن

اگر اهدافی مانند فروش محصول، ثبت نام در یک رویداد، دریافت اطلاعات کاربران و مواردی از این قبیل دارید، لندینگ پیج بهترین و موثرترین ابزاری است که می تواند به شما کمک کند تا به هدف تان برسید. هرچه این صفحات جذاب تر و زیباتر طراحی شوند شانس بیش تری دارید تا به هدف تان نزدیک شوید.

اگر تمامی نکاتی را که برای طراحی یک صفحه هدف در این مطلب توضیح دادیم را در طراحی صفحه فرود تان اعمال کنید، بدون شک می توانید بهترین نتیجه را بگیرید و کاربران را مجاب کنید که کاری که شما می خواهید را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهارده − سیزده =