بدون دیدگاه
1398/11/23
366 بازدید

آشنایی با اصول سئو در مقاله نویسی و تولید محتوا

اگر شما یک محتوا نویس هستید که در حال خواندن این مقاله هستید، حتما به گوشتان اسم سئو، اصول آن و رعایت این اصول در مقاله نویسی خورده است. اما اینکه این اصول به چه دردی می‌خورند، واقعا سوال خیلی‌هاست. با این حال، اگر اصول سئو را در مقاله نویسی رعایت کنید، حتما تاثیر آن را در جستوجوهای کاربران مشاهده خواهید کرد.

دقت کنید که در نوشتن یک مقاله، هدف رضایت کاربر یا user search intent است، چرا که زمانی را برای مطالعه چنین متنی صرف کرده است. اگر متنی بنویسید که مورد تایید سئو نباشد، مطمئنا مورد تایید کاربر و گوگل نیز نخواهد بود و این مساله تاثیر خودش را خیلی جاها نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که بهتر است خودتان را به جای فردی قرار دهید که می‌خواهد این متن را بخواند. اگر مقاله‌ای را که نوشته‌اید خودتان حاضر نیستید بخوانید، پس بقیه هم رغبتی به خواندن آن از خود نشان نمی‌دهند. برای داشتن یک پایان خوش و زیبا، بهتر است از همان ابتدا، شروعی زیبا را برای خواننده ایجاد کنید؛ اگر از اول مقاله، اشتیاق را در کاربر ایجاد کنید،  قطعا تا انتهای مقاله با شوق و رغبت بیشتری به خواندن ادامه می دهد و دقیقا شما به همان چیزی دست خواهید یافت که هدف شما بوده، پس این یعنی رضایت تام و تمام کاربر.

مهمترین نکات برای نوشتن یک مقاله

برای نوشتن مقاله باید به یک سری از موارد که باعث می شود، سئوی شما مورد تایید واقع شود و حتی به جذاب کردن محتوا هم کمک می کند، توجه داشته باشید، در ادامه به چند مورد ساده که از پایه ای ترین موارد برای یک مقاله می باشند، اشاره ای خواهیم داشت:

 • انتخاب یک عنوان زیبا و جذاب

مساله را به این صورت توضیح خواهم داد که فرض کنید قصد دارید در یک موضوع خاص کتابی را خریداری کنید؛ اما اسم نویسنده و یا کتاب خاصی مدنظرتان نیست. در این شرایط وقتی به کتاب‌فروشی مراجعه می‌کنید و به قسمتی که کتاب‌های مورد نظرتان در آنجاست می‌روید، معمولا ابتدا به سراغ کتاب‌هایی خواهید رفت که جلد آن برایتان جذاب است. این مطلب به کاربری که در موتورهای جستجو به دنبال یک موضوع خاص می گردد و شمایی که برای خرید کتاب‌ به کتاب‌فروشی مراجعه کرده‌اید، کاملا شباهت دارد. پس سعی کنید عناوینی که برای مقاله‌تان انتخاب می‌کنید خلاقانه و جذاب باشد، تا کاربر را مجذوب خود کرده و تمایل به انتخاب آن نماید.

 • دسته‌بندی عناوین مورد بحث

سعی کنید اگر قرار است مقاله‌ای بنویسید، دسته‌بندی مرتبی داشته‌باشد تا کاربر موقعی که یک بار از ابتدا تا انتهای متن را به صورت کلی نگاه می‌کند متوجه شود که، شما به این موضوع در مقاله‌تان توجه کرده و نگران این هستید که مخاطب سردرگم نشود.

 • نتیجه‌گیری

یک متن بدون نتیجه‌گیری و پایان مشخص، برای یک مقاله‌ آن چنان نکته مثبت و مطلوبی محسوب نخواهد شد. حتی اگر شده در قالب چند جمله، متن را بی‌انتها رها نکنید و برای آن پایانی مشخص کنید.

 • محتوای متن

وقتی با یک عنوان خلاقانه و زیبا، متن را شروع می‌کنید سعی کنید با همان روند به پیش بروید و خلاقیت و جذابیت را در طول متن اصلی نیز رعایت کنید. لازم است نگران این مساله باشید که خواننده متن را تا انتها با شوق بسیاری می خواند و از خواندن آن نیز خسته نمی شود. 

 • کلمات کلیدی

قبلا گوگل به سایت‌هایی که از این کلمات بسیار زیاد استفاده می‌کردند بهای زیادی می‌داد. اما در سال‌های گذشته، برعکس رفتار می‌کند؛ بدین معنا که اگر از یک کلمه کلیدی به دفعات استفاده کنید، رتبه شما را کاهش می‌دهد. سعی کنید مرتبط‌ترین کلمه را انتخاب کرده و استفاده کنید.

رعایت اصول سئو در مقاله نویسی

آیا مقاله سئو شده تاثیری در جایگاه سایت می گذارد؟

شک نکنید که جواب این سوال بله است. اگر گوگل ببیند شما برای سایتی وقت می گذارید، مطالب آن را به‌روز می‌کنید و اصول مقاله‌نویسی در سئو را رعایت می‌کنید، حتما پاداشی برای شما در نظر می گیرد. پاداش گوگل برای کسانی که پویا هستند و در حال تلاش، افزایش رتبه‌ در بین نتایج جستجو است. پس هم برای افزایش رتبه‌ی خود و هم برای آنکه کاربر، سایت شما را به عنوان سایتی که اطلاعات خوبی از آن دریافت می‌کند به خاطر بسپارد، به این موضوع توجه کافی داشته باشید.

نکته‌ی دیگری که گفتن آن خالی از لطف نیست، توجه به سئوی خارجی است. سعی کنید علاوه بر اینکه به سئوی داخلی  سایتتان اهمیت می‌دهید، سئوی خارجی را هم در صدر کارهایتان قرار دهید.

۷راز مهم برای نوشتن یک مقاله سئو شده

هرکاری برای آنکه به سرانجام خوبی ختم شود، رازهایی دارد. مقاله نوسی سئو  از این قانون مستثنی نیست. لازم است که شما رازهایش را بدانید تا در آن موفق باشید.

 • استفاده از کلید واژه‌ها یا همان کلمات کلیدی

سعی کنید در متن و محتوایی که آماده می‌کنید حتما از کلمات کلیدی به درستی استفاده نمایید و از زیاد استفاده کردن آن هم بپرهیزید. بهتر است کلمات را طوری انتخاب نمایید که احتمال جستجوی کاربر وجود داشته باشد.

 • استفاده از کلیدواژه‌ها در همه جای متن

توجه کنید که از ابتدا که شما شروع به نگارش می‌کنید تا به انتها، حواستان به کلید واژه یا کلمات کلیدی باشد؛ سعی کنید در عنوان مقاله و در جمله پایانی نیز از آن استفاده کنید. این نکته، روی برجسته‌ترشدن شما برای گوگل، تاثیر بسزایی دارد و هدف شما از نوشتن متن کاملا به خواننده اعلام می‌کند که اصلا موضوع بحث در مورد چیست.

 • توجه به آن چه که برای مردم اهمیت دارد

اگر در حال ارائه محصولی خاص هستید، هیچ‌کس به اندازه خودتان، از کاربری‌هایی که این کالا دارد، اطلاع ندارد. پس سعی کنید، بین محصول و آنچه که مردم به آن نیاز دارند، ارتباطی ایجاد کنید.

 • طولانی کردن متن

سعی کنید در محتوایی که ایجاد می‌کنید، از تمام زوایا به آن بپردازید. اضافه‌گویی نکنید و سعی کنید مطالب مرتبط را استفاده کنید و متن را تا جایی که می‌توانید پر مغز و طولانی کنید.

 • بهینه‌سازی مطالب

با استفاده از افزونه‌ها، مطالبی که در سایت خود قرار می‌دهید را بهینه کنید.

 • تصحیح بعد از اتمام

بعد از اینکه کارتان به انتها رسید، آن را از اول تحصیح کنید و اگر در جایی اشکالی وجود دارد، آن را برطرف کنید.

 • معرفی کننده آنلاین

سعی کنید در سایت‌هایی که با شما ارتباط کاری و موضوعی نزدیک دارند، پیام بگذارید و سایت خود را معرفی کنید.

سخن آخر

در نوشتن محتوا به تمام نکات ارائه شده دقت کنید تا بتوانید با رعایت اصول سئو در مقاله‌نویسی، گوگل را تحت تاثیر خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سیزده + هجده =