بدون دیدگاه
1399/02/14
641 بازدید

سئو چیست

سئو چیست (به زبان ساده)

اکثر افرادی که در زمینه سئو فعالیت می کنند یا پیش زمینه ای از سئو در ذهن خود دارند، فکر می کنند همه چیز را در مورد آن می دانند. اما این افراد در اشتباه هستند، زیرا سئو مانند یک بازی هیجان انگیزی است، که هرچه به مراحل بالاتر آن می رسیم، باز هم با چیزهای جدیدی رو به رو می شویم. در سئو چیست می خواهیم در مورد مطالب اولیه و پیدایش سئو صحبت کنیم.

مقاله تنها به عنوان یک عامل نمی تواند، بر روی رتبه و بازدهی سایت تاثیر گذارد، بلکه مهمترین عامل آن می تواند سئو سایت باشد. ما قصد داریم آموزش فوق العاده کارا و تاثیرگذار، در اختیار شما قرار دهیم. پس تا پایان مقاله سئو چیست؟ با ما همراه باشید. ما در این مقاله عواملی که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است؛ همچون تاریخچه سئو، معنی کلمه سئو، اهمیت سئو، زمان استفاده از آن، راه های یادگیری سئو و به چگونگی ظهور سئو در ایران می پردازیم.

مطالبی که برای شما آماده کرده ایم، مطالب پایه ای است، که هر سئوکاری باید آن را بداند. این مطلب شما را از کج فهمی ها و بسیاری از افکار دور می کند. پس از پایان این مقاله می توانید با استفاده از آموزش سئو از صفر تا صد در مدت زمان کوتاه، تخصصی بالا در زمینه سئو کسب کنید.

معنی واژه سئو چیست؟

واژه seo  (سئو) مخفف عبارت انگلیسی Search Engine Optimization به معنی “بهینه سازی برای موتور جستجو ” است.  به بهینه سازی مناسب وب سایت برای موتور جستجو که باعث دیده شدن آن سایت در نتایج جستجو طبیعی کاربران می شود و کمیت و کیفیت سایت را افزایش می دهد، سئو می گویند.

سئو چیست؟

سئو راهکار و دستورالعملی است که با استفاده از آن می توان بدون روش های غیر طبیعی، یک سایت را با کلمات کلیدی خاص در نتایج طبیعی جستجو کاربر در رتبه اول صفحات گوگل نشان داد. این راهکار رتبه و بازدید سایت را بالا آورده، سایت و محتوای داخل آن را نیز قوی و بهینه می کند. سئو با بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو (گوگل) با هدف ارتقا رتبه سایت در گوگل معرفی می شود.

اهمیت سئو آنجایی مشخص می شود که سایتی در رتبه اول گوگل قرار دارد، معمولا بالاترین بازدید را به خود اختصاص می دهد. اما این رتبه چرا باید برای ما اهمیت داشته باشد؟ به عنوان مثال، هنگامی که شما عرضه کننده محصولی باشید یا برای ارتقا کار خود می خواهید تبلیغاتی را انجام دهید. در این صورت رتبه سایت برای شما اهمیت پیدا می کند؛ چرا که بازدید بیشتر به معنای مشتری بیشتر برای کسب کار شما و در نتیجه درآمد بالاتری است.

همچنین در زمینه تبلیغات هرچه بازدید تبلیغ شما بیشتر باشد، کسب و کار شما بیشتر دیده می شود. سئو می تواند جستجو هر چیزی را در برگیرد؛ اینکه کاربر چه چیزی را چگونه جستجو می کند از اهمیت بالایی در زمینه سئو برخوردار است. زیرا تمامی رقبا به اندازه یک کلیک روی سایت با هم فاصله دارند. یک سئوکار باید کلماتی( کلمات کلیدی) که یک کاربر، بیشتر آن را جستجو می کند را بداند تا بتواند سایت را به بهترین شکل بهینه سازی (سئو) کند.

تاریخچه سئو

در ابتدا به پیدایش سئو و تاریخچه آن نگاهی می اندازیم. سئو در زمانی که موتور های جستجو (گوگل) پدید آمد، جای خود را در میان آنها پیدا کرد. سئو به دهه 1990 میلادی، زمانی که موتور های جستجو Yahoo، Alta Vista و … توسط بزرگ ترین مدیران سایت بوجود آمد، برمی گردد. پس از گذشت زمان و با پیشرفت اینترنت و ایجاد کسب و کار های جدید، موتور های جستجو نیز پیشرفت کرده و خود را با این نوآوری تطبیق دادند.

اما تحول هنگامی آغاز شد که موتور های جستجو توسعه و پیشرفت قابل توجهی داشتند. این مورد، طراحان سایت را مجبور کرد تا بهینه سازی (سئو) را در سایت خود افزایش دهند. با گذشت زمان و با پیچیده تر شدن الگوریتم های موتور های جستجو، طراحان سایت را مجبور به پخش کلمات کلیدی در مطالب سایت کرد تا با استفاده از تکنیک هایی که برای موتور های جستجو قابل فهم است، به دیده شدن محتویات سایت کمکی کرده باشد.

در سال 2004 میلادی موتور های جستجو برای جلوگیری از لینک های تقلبی،  الگوریتم های جدیدی را توسعه دادند، که این الگوریتم ها باید توسط متخصصین سئو بررسی شوند. آنها این بررسی ها را در مقالات مختلفی بیان کردند. در حقیقت همه ی آنها تنها تجربیات خود را در اختیار کاربران قرار دادند.

در حال حاضر نیز این متخصصین برای پیدا کردن تاثرپذیری بیشتر در موتور های جستجو همواره در حال تلاش هستند، تا بتوانند رتبه ی سایت خود را با بهینه سازی در گوگل بالا بیاورند.

چرا سئو اهمیت دارد؟

تا اینجا مطالبی را در مورد سئو چیست و معنای واژه سئو مرور کردیم. در ادامه می خواهیم اهداف سئو، چرا سئو بیشتر از قبل اهمیت دارد ؟ و اهمیت سئو برای مدیران چیست ؟ را برای شما شرح دهیم.

اهداف سئو چیست؟

در هنگام ورود به بحث سئو و بهینه سازی سایت این را در می یابیم که اهداف هر یک از ما با یک دیگر متفاوت است که این اهداف به شرح زیر است :

اولین هدف در سئو سایت می تواند افزایش درآمد، مشتری، توسعه کسب و کار و… باشد. این بهینه سازی با گذشت زمان موجب افزایش درآمد برای فرد می شود؛ اما در این زمینه نباید از تلاش فراوان، صبر و گرفتن درست ترین تصمیم چشم پوشی کنیم. در نظر بگیرید که در سئو تجربه کاری حرف اول را می زند.

این تجربیات همان استراتژی و تکنیک های یک سئو کار می باشد. این استراتژی و تکنیک نتایج متفاوتی را در بر می گیرد؛ اما همه آن ها مستلزم رسیدن به هدف، یعنی افزایش درآمد، ارتقا رتبه سایت در گوگل و افزایش بازدید سایت است.

دومین هدف در سئو سایت، ارتقا رتبه سایت در گوگل یا موتور جستجو می باشد. این هدف یکی از مهمترین اهداف در بهینه سازی سایت محسوب می شود که باعث کسب درآمد بیشتر، توسعه کسب و کارهای اینترنتی و فعالیت های تبلیغاتی می شود.

هنگامی که رتبه سایت شما در گوگل بالا می رود، کم کم شاهد بالا رفتن بازدید سایت نیز می شوید. این افزایش رتبه سبب می شود که سایت شما به عنوان یک برند نیز شناخته شود و همچنین فعالیت های تبلیغاتی بسیاری به سمت شما بیاید.

این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از کلمات کلیدی و نوشتن محتوایی مفید، یکی از موثر ترین نکات در افزایش رتبه سایت در موتور جستجو است.

اما سومین هدف از سئو سایت می تواند افزایش ترافیک سایت نیز باشد.

آموزش سئو چیست؟

چرا سئو از اهمیت بالایی برخوردار است؟

اهمیت سئو را هنگامی میتوان فهمید که کاربران، صفحه ای را در گوگل، یاهو و… سرچ می کنند و موتور های جستجو صفحه ی مورد نظر کاربران را به آنان نشان می دهند. این نشانه ی یک بهینه سازی مفید است؛ زیرا موتور های جستجو صفحه ای را که مورد نیاز کاربر است در اختیار آن گذاشته اند؛ در نتیجه اهمیت سئو را در اینجا در می یابیم که باعث افزایش بازدید سایتمان می شود.

هنگامی که گوگل صفحات مورد نظر کاربران را نشان می دهد، اعتماد کاربران را به آن بیشتر می کند و باعث می شود در امر تبلیغات، آن صفحه را انتخاب کنند. در نتیجه سئو سایت باعث اعتماد کاربر و درآمدزایی برای آن می شود. در همین مطلب ارزش و اهمیت سئو سایت را در می یابیم.

نکته حائز اهمیت اینجاست که کلمات کلیدی که بیشتر کاربران از آن در موتور جستجو استفاده می کنند، اهمیت بسیار بالایی دارد؛ زیرا همین کلمات هستند که بازدید یک سایت ( تعداد کلیک) را بالا برده و رتبه آن را در گوگل افزایش می دهند. با توجه به اینکه تبلیغات سایت در صفحاتی که رتبه بالا تری را در گوگل دارا هستند، نیز نقش قابل توجهی در افزایش بازدید یک سایت دارد.

اما استفاده درست از کلمات کلیدی در سئو برتری بیشتری در افزایش بازدید سایت در یک بازه زمانی طولانی دارد.

چه زمانی باید از سئو استفاده کنیم؟

هنگامی که می خواهیم محصولی را به مشتریان معرفی کنیم و نیاز به تبلیغات اثر گذار داریم، احتیاجی به هزینه های سر سام آور برای تبلیغ محصول بر روی بیل برد های کنار اتوبان ها نیست؛ یا نیازی به استخدام بازاریاب برای معرفی محصول و خدمات نداریم. بهترین و آسان ترین راه که می توانیم به شما معرفی کنیم طراحی یک سایت مربوط به محصولات و خدمات شماست. فعالیت در برنامه های مجازی و تبلیغات در سایت ها نیز نکته قابل توجهی در این موضوع است.

می توانیم در سایتی که طراحی کردیم محصولات و خدماتمان را معرفی کنیم، اما تنها طراحی سایت برای معرفی محصول نمی تواند برای ما کافی باشد. در اینجا دو نکته حائز اهمیت است، یکی تبلیغات در سایت ها که هزینه ی بالایی را برای ما در بر خواهد داشت و دوم بهینه سازی یا سئو سایت است که نسبت به تبلیغات، از هزینه کمتری بر خوردار است. اما بالا رفتن بازدید سایت را تضمین می کند.

در این قسمت از مقاله آموزش سئو چیست؟، متوجه اهمیت سئو در کسب و کارمان نیز می شویم. با سئو می توانیم سایتمان را به رتبه اول گوگل بیاوریم که این مورد باعث می شود بازدهی سایتمان چند برابر شود. درنتیجه به راحتی و با صرف هزینه کمتری محصولاتمان را معرفی کرده و به سود دهی برسیم. در این قسمت از مقاله اهمیت سئو و زمان استفاده آن را بیان کردیم.

سئو در ایران چگونه است ؟

با سئو، معنی واژه آن و اهمیت استفاده از آن آشنا شدیم. در این مطلب چگونگی ورود سئو در کشورمان را بررسی می کنیم. از آمدن اینترنت در کشورمان سال ها می گذرد. اینترنت در سال 1371 به ایران آمد. اما فقط افراد محدودی می توانستند از آن استفاده کنند. پس از گذشت چند سال و با پیشرفت تکنولوژی و هوشمند سازی گوشی های همراه به مرور زمان، اکثریت افراد جامعه توانستند به اینترنت وصل شوند.

مردم با گوشی های هوشمند خود ابتدا بیشتر، از برنامه و اپلیکیشن ها استفاده می کردند و هیچ زمینه ای از کسب و کار های آنلاین، سایت و سئو سایت نداشتند. با گذشت زمان افراد توانستند با مرورگر های اینترنت آشنا شوند و بجای مطالعه کتاب، جواب سوال های خود را با جستجو در گوگل پیدا کنند.

همانطور که می دانید بزرگ ترین و با دقت ترین موتور جستجو متعلق به گوگل است. هنگامی که بازدید از سایت ها زیاد شد، مدیران سایت ها به فکره درآمد زایی از سایت خود افتادند. این کار به آنها کمک می کرد که با رعایت الگوریتم های گوگل بازدید سایت خود را در نتایج جستجو بالا ببرند. اینکار باعث فروش بیشتر محصولاتشان می شد.

با گذر زمان افراد بیشتری به فکر ایجاد کسب و کارهای اینترنتی افتادند و بهینه سازی سایت در این بازه زمانی رشد چشمگیری پیدا کرد. در این قسمت از آموزش سئو چیست آغاز چگونگی آمدن سئو به کشور ایران بود، که امروزه به عنوان مهمترین تخصص در زمینه دیجیتال مارکتینگ و سایت شناخته می شود.

چگونه سئو را یاد بگیریم؟

چگونه سئو را یاد بگیریم؟

برای یادگیری سئو ابتدا باید آموزش سئو مبتدی را یاد بگیریم. در آموزش مقدماتی ما مفاهیم، اصول و اصطلاحات سئو آشنا می شویم.

مفاهیم سئو: آموزش پایه برای یادگیری مفاهیم اولیه سئو است که هر فرد تازه کاری باید آن را بداند.

اصول سئو: این اصول شامل قوانین حاکم بر این علم بزرگ است.

اصطلاحات سئو: اصطلاحاتی که سئو کاران و متخصصین سئو از آنها استفاده می کنند که این اصطلاحات را از سئو کار مبتدی تا متخصص باید بدانند.

پس از یادگیری این مطالب وارد بخش بعدی آموزش می شوید. این بخش شامل آموزش موتور های جستجو است. موتور جستجو یک نقش واسطه گری بین کاربران و سایت ها را دارا است. وظیفه ی آنان پاسخ به نیاز کاربران است، تا از بین هزاران سایت بتواند سایت مورد نیاز آنان را با توجه به رتبه بندی بطور دقیق پیدا کرده و به کاربر نشان دهد.

حال به آموزش الگوریتم های گوگل می رسید و باید انها را به خوبی یاد بگیرید. این آموزش جز مهمترین قسمت های آموزش سئو است. زیرا آموزش قوانینی است که گوگل طراحی کرده تا بتواند با توجه به نیاز کاربر سایت مورد نظر را نمایش دهد. با یادگیری بخشی از این قوانین می توانید سایت خود را به درستی بهینه سازی کرده و در ارتقا رتبه سایت تاثیر پذیری آن را شاهد باشید.

پس از آن باید وارد آموزش سئو داخلی شوید، این آموزش شامل فعالیت هایی است که در داخل سایت صورت می گیرد. در مقابل آن باید سئو خارجی را نیز آموزش ببینید. همانطور که از اسمش پیداست، تمام فعالیت هایی است که در خارج از سایت صورت می گیرد تا به بهتر سئو شدن سایت کمک کند.

سپس به آموزش سئو تکنیکال می رسیم. در این آموزش تکنیک هایی را می آموزید که به سئو شدن سایت کمک می کند. اما نکته قابل توجه اینجاست که سئو یک علم نامحدود است پس هرچه آن را یاد بگیرید تمام نمی شود. با داشتن مطالعه روزانه، خواندن مقالات جدید می توانید همیشه خود را در این زمینه به روز نگه دارید، که باعث می شود سایتتان نسبت به دیگر رقبا ارتقا بیشتری داشته و رشد چشمگیری را در بازدید سایت شاهد باشید.

آموزش سئو فقط به همین مطالب ختم نمی شود و شما باید به کمک ابزار هایی همچون گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس و… برای آنالیز وبسایت خود و سایت های رقبایتان استفاده کنید. این ابزار ها نیز به آموزش نیاز دارند.

ما مطالب سئو چیست، چرا سئو اهمیت دارد، اهداف سئو چیست، چگونگی آمدن سئو در ایران، چگونگی یادگیری سئو و زمان استفاده از سئو را آموختیم و بیان کردیم. امیدواریم مطالب کاربردی را در اختیار شما عزیزان گذاشته باشیم.

0

 1. زهرا گلدشتی

  خیلی عالی بود. ممنونم. خیلی ترغیب شدم تا آموزش سئو را از سایت شما یاد بگیرم.

  27 اردیبهشت 1399 پاسخ
  • ویکی دمی

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که آموزش های ما توانسته به شما کمک کند
   امیدواریم به یک متخصص سئو تبدیل بشین

   27 اردیبهشت 1399 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × یک =