آموزش اصطلاحات سئو

اصطلاحات در seo از اهمیت کمی برخوردار نیست. هر کدام از تکنیک ها و روش ها در سئو دارای یک نام و اصطلاح می باشد. اگر شما با اصطلاحات تخصصی سئو آشنایی کافی نداشته باشید، به مشکلات زیادی برخواهید خورد. یکی از این مشکلات در زمان مصاحبه های استخدامی سئوکار های می باشد. ممکن است کارفرما سوالات زیادی در حوزه اصطلاحات رایج سئو از شما بپرسد؛ اگر نتوانید به آن ها پاسخ صحیح دهید نشانه ضعف شما خواهد بود. به همین منظور ویکی دمی اقدام به تولید این مقاله نموده است.

ما در این مطلب سعی داریم تا تمامی اصطلاحات را در اختیار شما بگذاریم.یک سری از موارد جزو اصطلاحات رایج در سئو خواهد بود و یکسری هم بسیار تخصصی بود و شاید تا به حال نشنیده باشید. با ما همراه باشید تا تمامی اصطلاحات seo را به طور کامل بی آموزید. در انتها اگر در مورد هرکدام از اصطلاحات سوالی داشتید در قسمت نظرات پایین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

لیست اصطلاحات سئو

ایندکس

ایندکس (index)

معنای لغوی ایندکس “فهرست مطالب” می باشد. این عبارت در کنار نام موتور های جستجو مانند گوگل می آید. برای مثال گفته می شود: گوگل این صفحه را ایندکس کرده است. در اینجا اصطلاح ایندکس یعنی گوگل صفحه سایت ما را دیده و در فهرست و دیتابیس مطالب و صفحات خود قرار داده است.

تراکم کلمه کلیدی

تراکم کلمه کلیدی (keyword density)

این عبارت به معنای تراکم کلمه کلیدی می باشد. به تعداد دفعاتی که از یک کلمه کلیدی در یک صفحه استفاده می کنید، اصطلاحا keyword pensity گفته می شود. کیورد پنسیتی درارای یکسری از قوانین می باشد که در مقاله مربوطه به طور کامل به آن پرداخته ایم.

لینک داخلی (internal link)

لینک داخلی (internal link)

internal link به معنای لینک داخلی می باشد. این عبارت در زمانی که شما در بین صفحات داخل سایتتان به هم لینک ایجاد کنید مورد استفاده قرار میگیرد.

لینک خارجی (external link)

لینک خارجی (external link)

external link به معنای لینک خارجی می باشد. این عبارت در زمانی که شما از صفحه ای از یک سایت، به صفحه ای از یک سایت دیگر لینک دهید کفته می شود.

شاخص کلیدی عملکرد (kpi)

شاخص کلیدی عملکرد (kpi)

این واژه مخفف عبارت Key Performance Indicator و به معنی شاخص کلیدی عملکرد می باشد. این عبارت در زمانی که شما قصد سنجش عملکرد سایت و سئو آن را بیابید مورد استفاده قرار می گیرد.

صفحه فرود (landing-page)

صفحه فرود (landing-page)

این عبارت به معنی صفحه فرود می باشد. در اصطلاح سئوکار ها، صفحاتی که بیشترین کاربران از صفحه متایج جستجو وارد آن می شوند را landing page می گویند.

سئوی محلی (Local seo)

سئوی محلی

لوکال سئو به معنی سئو محلی می باشد. سئو محلی به سئویی گفته می شود که برای بهینه سازی سایت در موقعیت جغرافیایی کسب و کارتان بر روی سایت انجام می دهید.

کلمه کلیدی (keyword)

کلمه کلیدی (keyword)

کیورد همان کلمه کلیدی است. این کلمات عباراتی هستند که کاربران اینترنت برای رسیدن به مطلب مورد نیازشان، در موتور های جستجو سرچ می کنند.

کلمات کلیدی با طول بلند (long tail keyword)

کلمات کلیدی با طول بلند (long tail keyword)

کلمات کلیدی که دارای چند کلمه هستند و طول زیادی دارند را long tail گویند.

کلمات کلیدی مترادف (LSI)

کلمات کلیدی مترادف (LSI)

این واژه مخفف عبارت Latent Semantic Indexing و به معنی نمایه های معنای پنهان (کلمه کلیدی مترادف) می باشد. به صورت ساده، کلماتی که مترادف کلمه کلیدی صفحه مان باشند را lsi گویند.

توضیحات متا (meta description)

توضیحات متا (meta description)

توضیحات متا یا همان متادیسکریپشن، توضیحاتی هستند که برای ارائه کلی صفحه سایت به موتور های جستجو و کاربران قرار می دهیم

موبایل فرست ایندکس (mobile first index)

موبایل فرست ایندکس (mobile first index)

یکی از الگوریتم های گوگل می باشد که محتوا های موبایل را در اولویت ایندکس کردن قرار می دهد و اهمیت بیشتری دارد.

سئو منفی با بدنام کردن برند

سئو منفی (negative seo)

negative seo یا همان سئو منفی یعنی دستکاری شدن سئو سایت توسط دیگران و استفاده از روش های سیاه برای کاهش رتبه سایت.

سرعت صفحه (page speed)

سرعت صفحه (page speed)

این عبارت به معنی سرعت صفحه می باشد؛ یعنی میزان زمانی که طول می کشد یک صفحه برای کاربر بارگزاری شود.

پیج اسپید گوگل (Google page speed insights)

موبایل فرست ایندکس (mobile first index)

یکی از ابزار های قدرتمند گوگل برای تست سرعت سایت می باشد.

اپدیت الگوریتم پاندا (panda algorithm)

الگوریتم پاندا (panda algorithm)

یکی از قدیمی ترین و کاربردی ترین الگوریتم های گوگل می باشد که وظیفه چک کردن محتوای تکراری و اسپم را در صفحات سایت دارد.

شبکه لینکسازی خصوصی (PBN)

شبکه لینکسازی خصوصی (PBN)

یکی از روش های سئو و لینکسازی خارجی می باشد که می توان آن را جزو سئو خاکستری بر شمرد. در این مدل لینکسازی، شما با راه اندازی چند دامنه، با روش های خاص برای سایتتان لینکسازی می کنید

الگوریتم پنگوئن (penguin algorithm)

الگوریتم پنگوئن (penguin algorithm)

یکی دیگر از الگوریتم های کاربردی گوگل می باشد که وظیفه اش بررسی لینک هایی مانند لینک های اسپم و … می باشد. این الگوریتم بر روی اعتبار لینک ها تمرکز بیشتری دارد.

هدف سرچ (search intent)

هدف سرچ (search intent)

سرچ اینتنت به معنی هدف سرچ می باشد. یعنی کاربر با چه هدفی سرچی را انجام می دهد. شما با شماسایی هدف شرچ کاربر می توانید نیازشان را برطرف کنید.

اسپم اسکور (spam score)

اسپم اسکور (spam score)

span score یکی از پارامتر های وبسایت MOZ می باشد. این پارامتر میزان درصدی که گوگل ممکن است شما را جریمه کند تعیین می کند.

تگ تایتل (title tag)

تگ تایتل (title tag)

یکی از تگ های سئویی HTML می باشد که گوگل آن را به عنوان توضیح کلی صفحه مورد نظر در صفحه نتیج جستجو به کاربران نمایش می دهد.